Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy

Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja dla osób szukających mocnego urządzenia z jonizacją do dużej powierzchni. Oczyszczacz posiada bowiem wydajność oczyszczania (CADR) na poziomie 600 m³/h – o 100 m³/h więcej niż w Xiaomi AP 4 Pro i 200 m³/h więcej w porównaniu z Xiaomi AP 4. Pozwala to stosować urządzenie w pomieszczeniach o wielkości nawet 75 m2.

Sprawdzi się więc w biurach, przychodniach, gabinetach usługowych, ale też w większych przestrzeniach mieszkalnych. Oprócz większej wydajności, Xiaomi Elite wprowadza też diodę UV-C LED. Pozostałe atuty są dobrze znane z pozostałych oczyszczaczy Xiaomi – sterowanie mobilne, pojemny filtr, jonizacja plazmowa. Większy CADR + dioda UV = wyższa cena. Urządzenie kosztuje bowiem 1450 zł – nieźle, choć mogło być nieco taniej. Czy warto zatem dopłacić do najnowszego oczyszczacza powietrza Xiaomi?

Opinia eksperta

Bardzo ciekawy model, w sam raz na biurowy open space czy loftowy apartament. Wyposażony w technologie znane z innych oczyszczaczy Xiaomi, zwłaszcza 4 generacji, może odnieść sukces. Szkoda tylko, że cena nowego urządzenia jest dość wysoka, przez co przegrywa z oferującymi podobną jakość Klartą Stor 2 i Levoit Core 600 S.

Maciej Kluba

Zalety i wady Xiaomi Smart Air Purifier Elite

Zalety

  • Imponująca wydajność oczyszczania – 600 m³/h

  • Aplikacja mobilna Mi Home z pełną automatyzacją (również na rynek europejski)

  • Jonizator plazmowy

  • Pojemny, dobrze wykonany filtr 3w1

  • Wysokiej jakości wyświetlacz OLED

  • Dioda UV-C LED

Wady

 • Tryb auto oczyszcza powietrze wolniej od konkurentów w swojej klasie
 • Przeciętna relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Wysoka cena filtrów wymiennych (299 zł co 6-12 mies.)

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smart Air Purifier Elite (2024-02-13) – 1439 zł 

Dziękujemy ♥

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Air Purifier Elite

Xiaomi Air Purifier Elite filtr 3w1

W urządzeniu znajdziesz kolejną wersję cylindrycznego filtra 3w1, charakterystycznego dla Xiaomi. Z pewnością należy pochwalić Xiaomi za dużą ilość aktywnego w swoich filtrach.

Minusem jest opłacalność tego rozwiązania. Filtr węglowy z reguły zużywa się dużo szybciej od filtra HEPA. Zintegrowany filtr nie uwzględnia natomiast tych różnic i nierzadko wymieniamy jeszcze całkiem sprawny filtr.

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • Filtr HEPA H13 – odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
 • Filtr węglowy – Eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na ok. 6-12 miesięcy. Zważywszy na wysoką cenę filtra – 299 zł, wymiana go 2 razy w roku może być sporym wydatkiem.

Cena i żywotność filtrów:

Zintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA, wstępny + węglowy – 299 zł, żywotność 6-12 mies.

Tryby pracy i eksploatacja

Xiaomi Smart Air Purifier Elite grafika yoga

Rodzinne ćwiczenia jogi w salonie wraz z oczyszczaczem Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Materiały producenta Xiaomi.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi posiada 3 tryby pracy: automatyczny, tryb sleep (nocny), tryb ulubiony (♥). W aplikacji Xiaomi Home, w trybie ulubionym znajdziesz też suwak, pozwalający na płynną regulację intensywności oczyszczania. Wraz ze zmianą mocy, aplikacja informuje o zmianie maksymalnego metrażu, na jakiej urządzenie będzie efektywne.

Sterowanie – podstawowe funkcje na panelu, reszta przez telefon lub sterowanie głosowe

Xiaomi Smart Air Purifier Elite grafika aplikacja

Grafika przedstawiająca sterowanie mobilne oczyszczaczem Xiaomi Elite. Materiały producenta Xiaomi

Xiaomi Smart Air Purifier Elite to nie jest oczyszczacz dla seniorów czy osób preferujących bardziej tradycyjne, analogowe rozwiązania. Na panelu sterowania znajdziesz przycisk do włączenia i wyłączenia, zmiany prędkości, podświetlenia oraz aktywujący i dezaktywujący diodę UV.

Większość opcji jest tu natomiast przeniesiona do aplikacji mobilnej. Xiaomi Home to znana i lubiana przez użytkowników apka, w której znajdziesz więcej opcji regulacji prędkości, uruchomisz jonizację plazmową czy sprawdzisz dane o zużyciu filtra. Przede wszystkim jednak to tu znajdziesz funkcję automatyzacji, czyli ustawienia własnych, bardziej restrykcyjnych reguł pracy.

Automatyzacja oczyszczacza powietrza Xiaomi AP 4 Pro

Ze względu na nieco pobłażliwe podejście do smogu i zanieczyszczeń pyłowych, być może najważniejsza funkcja oczyszczacza powietza Xiaomi. Szczegóły dotyczące tego, jak stworzyć poszczególne reguły opisaliśmy w artykule poświęconym automatyzacji. Reguły te bowiem i sposób ich tworzenia nie różnią się zasadniczo od innych modeli marki.

Dzięki automatyzacji m.in:

 • Ustawisz własny harmonogram pracy – godziny włączenia i wyłączenia się sprzętu
 • Zaprogramujesz określone tryby pracy i/lub poziomy prędkości w zależności od godziny czy pory dnia
 • Sprowokujesz bardziej restrykcyjne działanie oczyszczacza w zależności od poziomu zanieczyszczeń PM2,5

„OK, Google, włącz oczyszczacz powietrza”, „Alexa, przełącz oczyszczacz w tryb uśpienia” – sterowanie głosowe jest naprawdę wygodne

Jeżeli masz urządzenia obsługujące usługę Amazon Alexa lub Google Home – możesz śmiało sterować swoim oczyszczaczem za pomocą komend głosowych. Zacznij od prostych komend i odkrywaj, jak wygodna może być obsługa oczyszczacza, gdy nie musisz odrywać się od wykonywanych czynności.

Dioda UV-C LED

Xiaomi Air Purifier Elite UV-LED dioda
Grafika przedstawiająca działanie diody UV-C LED w Xiaomi Air Purifier Elite. Materiały proudcenta Xiaomi.

Nowością Xiaomi Air Purifier Elite jest technologia UV-C LED. Wbudowana dioda dezynfekuje filtr wewnątrz oczyszczacza. Światło UV nie oczyszcza więc powietrza, a jest dedykowane do neutralizacji bakterii potencjalnie rozwijających się na filtrze. Taka rola lampy jest naszym zdaniem całkiem sensowna i plus dla Xiaomi za wykorzystanie jej w swoim urządzeniu.

Jonizacja w Xiaomi Smart Air Purifier Elite

Xiaomi zastosowało w swoim topowym modelu jonizację, którą sam producent określa jako plazmową. Jonizator plazmowy generuje jony dodatnie oraz ujemne. Są one też zdecydowanie trwalsze niż popularne niegdyś jony ostrzowe. Główną zaletą jonizatora powietrza jest tworzenie pola elektrostatycznego, które przyciąga cząsteczki kurzu, pyłów, ale też bakterii i wirusów, a także szkodliwych gazów. W ten sposób usprawnia, przyśpiesza proces oczyszczania powietrza.

Czujniki i wskaźniki

Xiaomi Air Purifier Elite kolory wskaźnika jakosci
Kolory wskaźnika jakości powietrza na wyświetlaczu Xiaomi Air Purifier Elite. Materiały producenta Xiaomi.

Oprócz wskaźnika numerycznego PM2,5 mamy też kolorystyczny wskaźnik, sugerujący jakość powietrza w 4 barwach: zielonym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Wartości, które widzisz na wskaźniku, są odzwierciedleniem odczytów ze zintegrowanego czujnika jakości powietrza PM2,5 (drobny pył) i PM10 (cząstki gruboziarniste). W oczyszczaczu znajduje się też czujnik temp. i wilgotności, którego odczyty również są prezentowane mniejszą czcionką na wyświetlaczu.

Kultura pracy Xiaomi AP 4 Pro – Adekwatne zużycie energii, spora głośność

Kupując Xiaomi Air Purifier Elite zapewne nie spodziewasz się cichego i energooszczędnego sprzętu. Jako urządzenie do dużych powierzchni, oczyszczacz ten naturalnie generuje też swoją ilość prądu, stwarzając również odczuwalny hałas. Zaznaczmy jednak, że ma to miejsce na najwyższych obrotach. Przy niższych prędkościach oczyszczacz Xiaomi potrafi być naprawdę cichy.

Głośność sprzętu waha się od 20 do 68 dB. Maksymalny pobór prądu to 60 W. Jest to wartość zarezerwowana dla najwyższej prędkości. Na szczęście przez większość czasu urządzenie będzie jednak zużywać ułamek tego.

Wygląd Xiaomi Smart Air Purifier Elite

Xiaomi Air Purifier Elite przód

Xiaomi Smart Air Purifier Elite widziane od przodu. Materiały producenta Xiaomi.

Xiaomi Smart Air Purifier Elite pod względem designu jest również sprzętem dość elitarnym, albowiem jedynym, w którym mamy okrągłą, cylindryczną bryłę zamiast typowego dla Xiaomi prostopadłościanu.

Nie jest to jednak zwykły walec, gdyż widzimy wyraźne odcięcie dwóch części. Dolna zajęta jest przez naprawdę duży wlot i wylot powietrza, Powierzchnię tę wykorzystano więc do maksimum praktycznie.

Pomimo sporej mocy i wydajności urządzenie waży relatywnie niewiele. 6,5 kg to o 300 g mniej niż mniejszy i mniej wydajny Xiaomi Air Purifier 4 Pro. Air Purifier Elite mierzy 31 cm x 31 cm x 73 cm, a więc nieco więcej niż wspomniane 4 Pro.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier Elite

MarkaXiaomi
ModelSmart Air Purifier Elite
Cena1439 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza600 m³/h (135 m³/h Formaldehyd)
Zalecana maks. powierzchnia*62 m²
Zalecana maks. kubatura155 m³
Głośność20-68 dB
Pobór mocydo 60 W
Liczba prędkości wentylatora6
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 6-12 miesięcy
Waga6,5 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier Elite?

Jeśli szukasz wydajnego oczyszczacza z jonizacją do dużych powierzchni – Xiaomi Smart Air Purifier Elite jest propozycją wartą rozważenia. CADR równy 600 m³/h pozwala stosować urządzenie w pokojach nawet do 75 m². Jonizacja plazmowa i dioda UV to dodatkowe technologie, wpływające pozytywnie na efektywność oczyszczania. Jonizacja pomaga szybciej wchłaniać cząstki zanieczyszczeń. Światło ultrafioletowe oddziałuje natomiast na drobnoustroje i mikroorganizmy, które mogą rozwijać się na powierzchni filtrów.

Minusem Xiaomi Elite jest stosunkowo wysoki koszt filtrów wymiennych. W skali roku to minimum 300 zł. Tryb auto mógłby być również bardziej restrykcyjny. Domyślnie ustawione w nim wartości progowe można na szczęście zmienić, tworząc własne reguły w aplikacji Xiaomi Home.

Jeśli jesteś zainteresowany modelami podobnymi do Xiaomi Smart Air Purifier Elite, sprawdź:

Klarta Stor 2

Levoit Core 600S

Electrolux PA91-604DG/GY

Pozostałe oczyszczacze powietrza Xiaomi

Galeria zdjęć Xiaomi Air Purifier 4 Pro

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smart Air Purifier Elite

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 75 m² (600 m³/h CADR). Xiaomi AP Elite sprawdzi się więc w biurach, loftach, piętrach domów i innych dużych otwartych przestrzeniach.

Filtr cylindryczny do oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier Elite kosztuje 299 zł. Należy go wymieniać co 6-12 miesięcy w zależności od częstotliwości używania oczyszczacza.

Xiaomi Smart Air Purifier Elite zawiera w sobie moduł czytnika RFID, który automatycznie wykryje nowy filtr. Manualna konfiguracja nie jest więc konieczna.

Niestety nie. Filtr zastosowany w Xiaomi Air Purifier 4 Pro nie jest kompatybilny z innymi filtrami używanymi w oczyszczaczach Xiaomi.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro zawiera w sobie moduł czytnika RFID, który automatycznie wykryje nowy filtr. Manualna konfiguracja nie jest więc konieczna.

Aplikacja Xiaomi Home działa tylko na częstotliwości 2.4 GHz. Nie wspiera natomiast częstotliwości 5 GHz. Należy też sprawdzić opcje szyfrowania. Aby połączyć się z Xiaomi Home, należy korzystać z szyfrowania WPA lub WPA2. Szyfrowanie WEP nie jest wspierane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …