Ranking 14 osuszaczy powietrza

5 ekspertów
od jakości powietrza
ikona czas
5-letnie
doświadczenie
ikona lab
Własne laboratorium
autorskie recenzje i teksty

Wybór właściwego osuszacza powietrza może być prosty! Przygotowaliśmy dla Ciebie Ranking Osuszaczy. Znajdziesz w nim głównie kondensacyjne osuszacze powietrza, gdyż charakteryzują się one najwyższą efektywnością.

Są też najbardziej uniwersalne, gdyż widzimy dla nich zastosowanie w mieszkaniach, domach, piwnicach, łazienkach, pracach budowlanych czy osuszaniu prania. Nie znaczy to jednak, że nie piszemy o innych rodzajach odwilżaczy.

Więcej informacji i opinie, jak wybrać osuszacz powietrza, znajdziesz pod rankingiem.

Miejsce w rankingu
Osuszacz powietrza
Zdjęcie
Cena
Opłacalność
Możliwości

1

MIEJSCE

1 149 zł

100/100
100/100

2

MIEJSCE

999 zł

88/100
77/100

3

MIEJSCE

558 zł

74/100
36/100

4

MIEJSCE

886 zł

72/100
55/100

5

MIEJSCE

992 zł

69/100
59/100

6

MIEJSCE

1 295 zł

66/100
74/100

7

MIEJSCE

1 142 zł

61/100
61/100

8

MIEJSCE

899 zł

35/100
27/100

9

MIEJSCE

999 zł

23/100
20/100

Po co osuszacz powietrza? Dlaczego warto kupić?

Osuszacz powietrza usuwa wilgoć z otoczenia. Urządzenie zasysa powietrze do środka, gdzie pod wpływem niskiej temperatury, wykrapla się wilgoć. Gromadzi się ona w specjalnym zbiorniku na wodę. W ten sposób możesz w krótkim czasie (od kilkunastu minut do kilku godzin) obniżyć poziom nawilżenia swojego otoczenia.

Przeprowadziliśmy ankietę, w której zapytaliśmy Was, co jest dla Was główną motywacją do zakupu osuszacza powietrza.

Wśród 450 otrzymanych odpowiedzi, najczęściej wskazywaliście:

 • wysoką wilgotność względną mieszkania

Wynika ona często z położenia budynku, jego złej hydroizolacji czy wykorzystanych materiałów budowlanych. Kolejnymi popularnymi powodami wyboru odwilżacza są:

 • pleśń na ścianie
 • problemy z zaparowanymi oknami
 • osuszanie podczas prac budowlanych i remontowych

Jak dobrać wydajność osuszacza do wielkości mieszkania?

Domowy osuszacz powietrza posiada z reguły wydajność rzędu 5-40 l/dobę, w zależności od modelu. Jak dobrać osuszacz powietrza do posiadanego metrażu? Określenie optymalnej wydajności osuszania dla danej powierzchni jest dość trudne, gdyż zależy od wielu czynników, np. wentylacji mieszkania, liczby mieszkających tam osób, nasłonecznienia, hydroizolacji budynku etc. Dlatego też ciężko wskazać uniwersalny przelicznik.

Niektórzy w przypadku typowych problemów z wentylacją zalecają:

Wydajność domowego osuszacza powietrza: min. 0,4l/dobę na każdy 1m2

Przy silnym zawilgoceniu mieszkania poleca się:

Domowy osuszacz powietrza o wydajności min. 0,6l/dobę na każdy 1m2.

 

Czarny osuszacz powietrza

Optymalna wydajność osuszania zależy m.in od:

 • wentylacji mieszkania
 • nasłonecznienia okien oraz budynku,
 • rodzaju ścian zewnętrznych oraz izolacji budynku,
 • obecności innych urządzeń, np. klimatyzacji czy nawilżacza powietrza
 • ilości domowników (każda osoba w domu wytwarza ok. 2 szklanki wody dziennie)
 • rodzaju kuchenki (gazowe wytwarzają dodatkową wilgoć) oraz sposób ich użytkowania (gotowanie na małym/dużym gazie przy zamkniętych/odkrytych garnkach). Czajnik + kuchenka gazowa przyczyniają się do powstawania dodatkowych 6 szklanek wody dziennie.
 • w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań na poddaszu także rodzaju hydroizolacji fundamentów
 • okolicy, w jakiej położone jest mieszkanie/dom – suche lub podmokłe, wśród gęstej zabudowy czy w pobliżu lasów i zbiorników wodnych

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Szukając właściwego odwilżacza powietrza dla siebie, musimy przede wszystkim przemyśleć, w jakich warunkach sprzęt ma być stosowany.

Innych urządzeń poszukiwać będziemy do użytku prywatnego np. do suszenia mieszkania przy niedużych pracach remontowych (malowanie ścian, kładzenie gładzi), jak również do suszenia prania czy tapicerki, a innych do osuszania zalanych piwnic czy pomieszczeń.

Osobną kategorię stanowią profesjonalne odwilżacze, do użytku w pralniach, przetwórniach owoców czy na budowach.

Nasz ranking osuszaczy powietrza zawiera modele, które świetnie sprawdzą się w domu, ale te o większej mocy od 30l/h mogą być wykorzystane również do półprofesjonalnych zastosowań.

Najważniejszy parametr, podawany zazwyczaj w l/h lub litrach na dobę, wynosi w przypadku urządzeń domowych zazwyczaj od 5 do 40 l na dobę

Najczęściej o pojemności od 2 do 6 litrów

Większość generuje ok. 40-50 dB szumu – słychać je w tle, ale nie na tyle, by przeszkadzały w innych czynnościach

Pierwszy pozwala odczytywać aktualną wilgotność otoczenia, drugi ustawić wartość docelową, do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć

Umożliwia ciągłą pracę urządzenia, wypompowując zebraną wodę poza odwilżacz, np. do kanalizacji


Osuszacze powietrza mogą być wyposażone w dodatkowe elementy

Najważniejszym parametrem jest jednak wydajność osuszania, dlatego też relacja ceny do tejże wydajności stanowi najważniejszy element naszego rankingu osuszaczy.

dodatkowe elementy w osuszaczu powietrza

zabezpieczenie, które wyłączy osuszacz wilgoci w przypadku napełnienia zbiornika, tak by woda nie wylewała się do pomieszczenia. Najczęściej w środku znajdziesz pływak oraz przełącznik. W bardziej profesjonalnych sprzętach możesz spotkać wyłączniki pojemnościowe lub hydrostatyczne

spotykany dość rzadko, a szkoda. Osuszacze wyposażone w filtry cząstek stałych typu EPA lub HEPA, mogą przy okazji zatrzymywać pyły, jak również zarodniki pleśni czy grzybów. W ten sposób sprzęt ten będzie wsparciem podczas oczyszczania powietrza z kurzu po remoncie, jak również ze smogu czy alergenów

spotykany nieco częściej niż filtry cząstek stałych. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, towarzyszące często wilgotnym pomieszczeniom. Znajdziesz go np. w osuszaczu Whirlpool DE20W5252.

Umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie sprzętu, prezentując informacje o aktualnej wilgotności powietrza i napełnieniu zbiornika. Znajdziesz je np jak np. w recenzowanych przez nas: Welltec DHN50 i Warmtec ODT-35

pomaga neutralizować bakterie i wirusy. Ze względu na bardzo niską moc, działanie lampy UV ogranicza się głównie do sterylizacji zbiornika.

rzadko spotykana, pomaga neutralizować zarodniki grzybów i pleśni, charakterystyczne dla wilgotnego środowiska

 

szczegół, który może przeważyć o komforcie użytkowania sprzętu, zwłaszcza jeśli będziemy go wykorzystywać w warunkach remontowych czy budowlanych


Rodzaje osuszaczy powietrza do mieszkania, do domu

Nasz ranking skupia głównie domowe odwilżacze powietrza. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a wydajność waha się od ok. 10 do 40 l/dobę. Wśród domowych osuszaczy wyróżniamy głównie 3 grupy urządzeń – kondensacyjne, adsorpcyjne oraz z ogniwami Peltiera.

osuszacz powietrza do mieszkania do domu


Kondensacyjny osuszacz powietrza

Odwilżacze kondensacyjne odbierają wilgoć poprzez schładzanie powietrza poniżej punktu rosy. Głównymi elementami konstrukcji są kompresor (sprężarka), zbiornik na wodę oraz 2 wymienniki ciepła (jeden z nich chłodzi, a drugi grzeje powietrze) oraz wentylator wydmuchujące suche powietrze na zewnątrz.

 

Zalety

bardzo duża wydajność przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze (największa wydajność w warunkach ok. 30 st. C i powyżej 80 % rH).

Pozostałe zalety to niska cena oraz brak efektu ubocznego w postaci podgrzanego powietrza (różnica ok. 1 st. C).

Wady

Wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności


adsorpcyjny osuszacz powietrza wady zalety

Adsorpcyjny osuszacz powietrza

Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza? Odwilżacze tego typu wykorzystują zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się substancji (w tym przypadku wody) na powierzchni adsorbentu. Rotor pokryty jest tu bowiem specjalnym materiałem (najczęściej żelem krzemionkowym), adsorbując wodę z przechodzącego powietrza.

Adsorpcyjny osuszacz wilgoci cechuje stała wydajność osuszania, są one jednak bardziej energochłonne, generując również sporo ciepła na wylocie.

Zalety

Stała wydajność w bardzo szerokim zakresie wilgotności i temperatury powietrza (nawet do -30 st. C). Dlatego też polecane są do piwnic

Wady

Bardziej energochłonne i delikatniejsze od osuszaczy kondensacyjnych (nie nadają się np. do miejsc o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora), wzrost temperatury w pobliżu o nawet 10 st. C.


Osuszacz wilgoci z ogniwem Peltiera zalety wady

Osuszacz wilgoci z ogniwem Peltiera

W ofercie znajdziemy również osuszacze kondensacyjne z ogniwami Peltiera. Podobnie jak inne osuszacze, wykorzystują one mechanizm schładzania powietrza poniżej punktu rosy.

Zamiast sprężarki znajdziemy w nich jednak zintegrowany przetwornik termoelektryczny wytwarzający duże różnice temperatur – jedna z jego płytek się nagrzewa, druga silnie chłodzi. Różnica temp. to nawet 70 st. C.

Osuszacze powietrza z ogniwem Peltiera nie wymagają kompresora, dlatego też są bardzo ciche. Z drugiej strony zasięg ich działania, jak i skuteczność są również znacznie mniejsze (max. 25 % skuteczności osiąganej przez osuszacz wilgoci ze sprężarką).

Dlatego też nie nadają się do odwilżania pokoi, sprawdzając jedynie w bardzo małych pomieszczeniach bez źródła wilgoci, np. szafach na ubrania czy domowych spiżarniach (kubatura do ok. 10 m3).

Zalety

Cicha praca, nie wymagają odmrażania

Wady

Niska skuteczność, mały zasięg działania, do osiągnięcia wydajności osuszacza kondensacyjnego ze sprężarką potrzeba ok. 40 ogniw Peltiera


Profesjonalne osuszacze powietrza wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju magazynach, warsztatach, pralniach, suszarniach. Od domowych osuszaczy różni je jednak wydajność (ok. kilkadziesiąt do 100 l/dobę) oraz oczywiście wyższa cena – od 2 do nawet 12 tys. złotych.

Budowlane odwilżacze powietrza przypominają te wykorzystywane w halach, warsztatach, magazynach czy pralniach. Zwłaszcza pod względem wydajności, która również wynosi często 40-80 l/dobę. Różnica polega jednak w obudowie i zastosowanych filtrach. Konieczna jest wytrzymała, stalowa obudowa, dobre filtry przeciwpyłowe oraz duże koła, które ułatwią przemieszczanie sprzętu.

Basenowe osuszacze powietrza polecane są zwłaszcza do basenów przydomowych, gdzie ciepła woda odparowuje z każdą godziną do okolicznego powietrza. Basenowy osuszacz powietrza odprowadza wilgoć, nie zmniejszając przy tym temperatury, co pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania basenu.

Pozostałe rodzaje osuszaczy

rodzaje osuszaczy powietrza


czy osuszacz powietrza jest szkodliwy

Osuszacze powietrza pomagają pozbyć się nadmiaru szkodliwej wilgoci z otoczenia, przywracając powietrze o optymalnym dla organizmów poziomie wilgotności (40-60 % rH). Pojedyncze modele są również wyposażone w filtry powietrza, które dodatkowo pomagają pozbyć się większych zanieczyszczeń z otoczenia.

 

Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku jakichkolwiek sprzętów elektronicznych, należy pamiętać o właściwej eksploatacji odwilżacza – nie ustawiać odwilżacza w pobliżu źródeł ciepła, nie kłaść żadnych przedmiotów na osuszaczu ani nie zasłaniać jego wlotu czy wylotu powietrza.

 

Zobacz także: Wilgotność powietrza w domu: względna i bezwzględna – jaka ma być?

Właściwe ustawienie osuszacza powietrza sprowadza się do postawienia urządzenia min. 20 cm od ściany, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Dodatkowo, ustawienie urządzenia na środku pomieszczenia powinno zwiększyć jego wydajność.


Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

Pomimo że elektryczne osuszacze powietrza są oczywiście pochłaniaczami wilgoci, nie należy jednak zapominać o bardziej tradycyjnych urządzeniach dostępnych w sprzedaży.

Występujące w formie postaci różnego rodzaju proszków, granulatów, tabletek czy saszetek, pochłaniacze wilgoci kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Oferują jednak znikomą, praktycznie niemierzalną wydajność, dlatego też sprawdzą się jedynie w przypadku szaf czy lodówek. Absolutnie nie zdadzą natomiast egzaminu w przypadku odwilżania pomieszczeń.

Jako, że pochłaniacze wilgoci można traktować jak swego rodzaju gadżety, to nie znalazły się one miejsca w naszym rankingu osuszaczy wilgoci.

Kondensacyjny osuszacz powietrza w pokoju

 • Wydajność od 5 do nawet 100l/dobę
 • Obszar działania od 10 do 100 m2
 • Praca praktycznie bezobsługowa, urządzenie działa automatycznie
 • Koszty eksploatacji to jedynie pobór prądu (od ok. 100 do 400-500 W)
 • Ceny urządzeń zaczynają się od 500zł

 • Wydajność niemierzalna
 • Obszar działania bardzo mały, zamknięta przestrzeń, np. szafy czy lodówki
 • Wymaga regularnej wymiany wkładów
 • W kosztach należy uwzględnić konieczność kupowania nowych wkładów (ok. 20-30 zł)
 • Pochłaniacz można kupić już za 20 złotych

A co ze zbyt wysoką wilgotnością? Oczyszczacz czy osuszacz powietrza?

Często dostajemy od Was pytania, czy oczyszczacz powietrza usuwa wilgoć? I czy istnieje oczyszczacz powietrza z osuszaczem?

Oczyszczacze powietrza

Usuną zarodniki pleśni i grzybów, są w stanie zneutralizować uwalniane mykotoksyny. Nie osuszą jednak powietrza, a tym bardziej nie sprawią, że pleśń czy grzyb znikną z naszych ścian.

Osuszacze powietrza

Do tego służą domowe osuszacze, które są najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na obniżenie wilgotności do konkretnego poziomu. Pozwolą nie tylko pozbyć się kropli wody na oknach, ale także osuszyć wilgotne ściany czy zalane podłogi, zapobiegając rozwojowi pleśni. Niestety, gdy ta pojawi się już na ścianach lub wsiąknie w strukturę tynku w formie grzyba, należy skorzystać z profesjonalnych środków grzybobójczych.

Osuszacz z oczyszczaczem powietrza

Warto też niekiedy poszukać takiego urządzenia. O ile bowiem nie istnieją oczyszczacze z funkcją osuszania, o tyle znajdziemy na rynku kilka modeli osuszaczy z funkcją oczyszczania powietrza, m.in. Fersk Torr, Meaco Arete, Trotec TTK czy Perfect Air Smart Concept OV2216.

Osuszacz z oczyszczaczem powietrza zestawienie modeli co kupić
Jaki-problem-mialby-rozwiazac-osuszacz-powietrza-wuniki-ankiety-ranking-oczyszczaczy

Osuszacze powietrza – nasza ankieta, Wasze opinie

Dla jak najlepszego zrozumienia potrzeb swoich użytkowników serwis https://ranking-oczyszczaczy.pl/ przygotował krótką ankietę dotyczącą osuszaczy powietrza. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim respondentom za udział w ankiecie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu będziemy mogli z jeszcze większą skutecznością recenzować osuszacze powietrza.

Poniżej prezentujemy nasze wnioski, które są wynikiem analizy 450 odpowiedzi.

W tym tekście skupiamy się na występujących problemach z wilgocią, które sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem oraz zakupem osuszacza powietrza.

 

A. Wysoka wilgotność w związku z remontem
B. Zalane mieszkanie
C. Utrzymująca się wysoka wilgotność w mieszkaniu
D. Pleśń
E. Zaparowane okna
F. Inne. Jakie?


Jaki problem miałby rozwiązać osuszacz powietrza? 

Z odpowiedzi na to pytanie wynika, że są trzy główne problemy, z którymi borykają się na co dzień nasi użytkownicy:

 • utrzymująca się wysoka wilgotność w mieszkaniu (35%);
 • pleśń (31%);
 • zaparowane okna (28%).

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór konkretnej odpowiedzi przez danego użytkownika na pewno miał  związek z jego świadomością oraz wiedzą o przyczynach i skutkach nadmiernej wilgotności w domu.

Dlatego należy podkreślić, że zarówno pleśń, jak i zaparowane okna mogą wynikać z długo utrzymującej się wysokiej wilgotności. Zaparowane okna to początkowy objaw nadmiernej wilgoci w domu, natomiast pojawienie się pleśni to sygnał, że sytuacja jest już bardzo poważna.

Żeby wyeliminować grzyby pleśniowe, jak i rozwiązać sprawę parujących szyb, należy przede wszystkim obniżyć poziom wilgotności w domu. Szukanie odpowiedniego osuszacza powietrza jest więc uzasadnione.

osuszacz powietrza a problem
Osuszacz powietrza w salonie

Nieustannie podkreślamy, jak ważne jest wietrzenie pomieszczeń oraz zadbanie o prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego. To najlepsze metody na ograniczenie wilgotności. W szybkim reagowaniu pomoże natomiast osuszacz powietrza, dzięki któremu efektywnie ograniczysz postęp negatywnych skutków wilgoci.

Przypominamy też, że osuszacz wilgoci nie sprawi, że pleśń na ścianie zniknie. W tym celu trzeba posłużyć się środkami grzybobójczymi lub wynająć odpowiedniego specjalistę.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że jedynie marginalna grupa użytkowników wskazywała odmienne potrzeby w związku z zakupem osuszacza:

 • wysoka wilgotność w związku z remontem (3%)
 • zalanie (2%)
 • inne (1%)

To również może wskazywać, że problemem jest gromadzenie się wilgoci w związku ze zbyt dużą szczelnością i niesprawną wentylacją w wielu domach oraz mieszkaniach.

Porady

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

22 marca 2024 · 9 minut czytania

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas, w którym pylą przede wszystkim trawy, lecz w cieplejszych częściach częściach kraju w powietrzu mogą już pojawiać …

21 marca 2024 · 7 minut czytania

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza. Klasyfikacja: H14, H13, H12, E11 i E10.

Filtr HEPA to podstawa dobrego oczyszczacza powietrza zarówno na smog, jak i na alergię. Odgrywa on ważną rolę w procesie …

11 marca 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz powietrza dla alergików – co się sprawdzi?

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza …

6 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Czy wentylator oczyszcza powietrze? Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? Co wybrać? Od pewnego czasu na rynku oczyszczaczy możemy obserwować kolejne modele …