Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach powietrza Xiaomi

Dominika Kahl
Dominika Kahl
5 minut czytania

Oczyszczacze powietrza Xiaomi to w pełni inteligentne urządzenia, pozwalające na zdalną obsługę. W artykule przedstawiam w jaki sposób predefiniować reguły pracy oczyszczacza, aby lepiej osiągnąć jak najlepszą wydajność urządzenia przy zachowaniu komfortowej pracy.

Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi ma na celu poprawę wydajności oczyszczania. Standardowo zaprogramowany tryb automatyczny, uruchamia pełną moc oczyszczacza dopiero przy wysokich stężeniach pyłu PM2,5.

Tryb auto polega na dostosowaniu prędkości filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Im wyższe zanieczyszczenie, tym szybciej oczyszczacz powinien pracować, aby usunąć szkodliwe pyły i gazy. Im niższe zakresy dla pyłu PM2,5 w trybie auto, tym lepiej urządzenie będzie dbało o nasze zdrowie.

W Polsce za złą jakość powietrza (na zewnątrz) uznaje się stężenie pyłu PM2,5 – 25 ug/m3. W mieszkaniu warto utrzymywać wartość ok. 10 ug/m3 pyłu PM2,5. Xiaomi za „średnią” jakość powietrza (kolor pomarańczowy na grafice) uznaje 75 ug/m3.

Kolory wyświetlacza w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3

W oczyszczaczach powietrza Xiaomi tryb automatyczny dostosowany jest do pracy w Azji, gdzie powietrze niejednokrotnie przypomina gęstą mgłę. Producent znalazł rozwiązanie umożliwiając użytkownikom samodzielnie definiowanie reguł pracy, a więc ulepszenie skuteczności oczyszczania powietrza.

Reguły w automatyzacji polegają na dodanie warunku – jeśli stężenie pyłu PM2,5 jest większe/mniejsze to oczyszczacz powietrza powinien wykonać wskazaną akcję.

W artykule przedstawiamy propozycję reguł, warto dostosować je do własnych potrzeb.

Oczyszczacze Xiaomi z możliwością konfiguracji automatyzacji

Oczyszczacze powietrza Xiaomi w sypialni

Oczyszczacze powietrza Xiaomi – od lewej – Xiaomi Air Purifier 2s (EU), Xiaomi Air Purifier 2h, Xiaomi Air Purifier 3h

Nie wszystkie oczyszczacze powietrza mają możliwość automatyzacji pracy. Niestety, część z oczyszczaczy jak np. Xiaomi Air Purifier 2s czy Pro przeznaczonych do dystrybucji europejskiej posiadały automatyzację. 

Z czasem ta możliwość została zablokowana w aplikacji – nie można podłączyć się do regionu China Mainland. Obejściem tej sytuacji był zakup oczyszczacza z dystrybucji chińskiej. 

Automatyzacja w aplikacji jest dostępna dla:

Xiaomi Air Purifier 2

Xiaomi Air Purfier 2s w wersji chińskiej (CN)

Xiaomi Air Purfier Pro w wersji chińskiej (CN)

Xiaomi Air Purfier 2h

Xiaomi Air Purfier 3h (europejska) i Xiaomi Air Purifier 3 (chińska)

Jeśli masz jeden z powyższych oczyszczaczy powietrza, w tym popularny Xiaomi Air Purifier 3h to możesz przejść do konfigurowania pracy. 

Konfiguracja automatyzacji – krok po kroku

Dokładna instrukcja w naszym filmiku:

1. Zainstalować aplikację Mi Home.

2. Zarejestrować się i założyć konto.

3. Po zalogowaniu, należy sparować oczyszczacz powietrza z aplikacją. W pierwszej kolejności musimy zresetować sprzęt naciskając jednocześnie dwa przyciski i sparować oczyszczacz powietrza z aplikacją. Aplikacja oraz grafiki poprowadzą przez ten proces.

4. Po podłączeniu oczyszczacza powietrza do aplikacji, należy przejść do widoku oczyszczacza powietrza. Następnie kliknąć w ikonę serduszka i suwakiem dostosować głośność oczyszczacza, tak aby nie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu. 

Uwaga❗ Nie należy za bardzo wyciszać urządzenia, gdyż wpływa to na jego wydajność oczyszczania.

5. Następnie należy cofnąć się do poprzedniego widoku i kliknąć w dolny pasek „Automation”, a następnie na + w górnym prawym rogu.

6. Następnie wybrać urządzenie, którego pracę chcemy zautomatyzować.

7. W kolejnym widoku pojawiają się parametry, według których można zautomatyzować urządzenie. Należy wybrać  “Below the specified PM2,5” i zaznaczyć 10 µg/m3. Następnie ponownie wybrać urządzenie i zaznaczyć “Switch to auto mode” i zaakceptować.

8. Wybrać +, aby dodać kolejną regułę. Następnie wybrać oczyszczacz powietrza i “Higher than the specified PM2,5”, wybrać 11 µg/m3, a następnie “Switch to manual mode”. Zaakceptować.

9. Wybrać +, aby dodać ostatnią regułę. Zaznaczyć urządzenie, następnie “Higher than the specified PM2,5” i wybrać 50 µg/m3. Następnie należy wybrać “Switch to auto mode”. Zaakceptować. Przy wyższych stężeniach pyłu PM2,5, oczyszczacz samodzielnie w trybie auto dopasowuje wydajność do aktualnej jakości powietrza.

Poza tym aplikacja pozwala na ustawienie harmonogramu pracy, włączenie blokady rodzicielskiej, wyłączenia dźwięków oczyszczacza. Sama aplikacja daje dużo możliwości, jest dostępna dla systemu Android i iOS.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy każdy użytkownik oczyszczaczy powietrza Xiaomi powinien skonfigurować automatyzację?

Zależy. Powyższe reguły są proponowanymi ustawieniami, nie są one uniwersalne. Konieczność automatyzacji zależy od kilku czynników m.in. metrażu czy wentylacji, dlatego zachęcamy do testowania własnych reguł.

Jeżeli użytkujemy oczyszczacz w małym pokoju, a wartość na wyświetlaczu nie przekracza ~15 µg/m3, to można pominąć automatyzację.

Alternatywnie, zamiast dodawać wszystkich reguł, można dopasować wydajność trybu manualnego. W widoku oczyszczacza, klikając na ikonę serca, należy przesunąć suwak dopasowując odpowiednią głośność (krok 4). Oczyszczacz będzie pracował głośniej, ale efektywniej.

Na czym polega automatyzacja modeli przeznaczonych na rynek europejski?

W modelu Xiaomi Air Purifier 2 automatyzacja polega na podłączeniu się pod serwer chiński China Mainland. W modelach 2h i 3h nie jest to konieczne, można podłączyć oczyszczacz do Europy i reguły pracy będą działały bez zarzutu.

Jak rozpoznać model z dystrybucji europejskiej i chińskiej?

Modele przeznaczone na Europę oznaczane są jako EU, drugie jako CN. Można to sprawdzić w naklejce na kodzie kreskowym u dołu oczyszczacza.

Czy do aplikacji można podłączyć kilka telefonów do jednej aplikacji?

Nie, jeśli jeden telefon obsługuje dany oczyszczacz to niestety nie ma możliwości obsługi z drugiego telefonu. 

Istnieją nieoficjalne aplikacje, które pozwalają na automatyzację europejskich modeli 2s i Pro?

Tak, istnieją. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak one działają, ponieważ żadnej z nich nie udało nam się zainstalować. Do tej pory nie było nieoficjalnej aplikacji, która byłaby dostępna na system operacyjny iOS.

Czy kiedykolwiek wróciła możliwość automatyzacji w modelach z zablokowaną automatyzacją?

Tak, model Xiaomi AP 2 odzyskał możliwość automatyzacji po długiej przerwie. Być może podobnie będzie z pozostałymi modelami.

Rozwiązanie z podłączaniem do chińskiego serwera ma swoje minusy?

Połączenie się z serwerem chińskim czasami potrzebuje czasu. Skutkuje to tym, że oczyszczacz może reagować z opóźnieniem na ustawione zakresy działania. Mimo wszystko jest to lepsze rozwiązanie niż brak możliwości automatyzacji, a zaletą jest to, że obsługa apki jest w języku polskim. 🙂

Czy można sterować oczyszczaczem przez komputer?

Niestety nie, aplikacja dostępna jest wyłącznie na smartfony. Można ją obsługiwać z systemu operacyjnego iOS i Android.


Sprawdź także ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza:


Autor artykułu: Dominika Kahl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Jeden komentarz

  • <cite class="fn">rufinmusic</cite> <span class="says">says:</span>

    Od około 8 grudnia 2021 automatyzacja Mi 3C przestała działać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …