Ranking 16 nawilżaczy powietrza

5 ekspertów
od nawilżania powietrza
ikona czas
Ponad 2 tys. godzin
testów
51 recenzji
nawilżaczy
Miejsce w rankingu
Nawilżacz powietrza
Zdjęcie
Cena
Opłacalność
Możliwości

1

MIEJSCE
799 zł

799 zł

-25% z rabatem
100/100
71/100

2

MIEJSCE

499 zł

88/100
56/100

3

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stadler Form Karl

1 229 zł

55/100
71/100

4

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10

649 zł

48/100
56/100

5

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Biały

549 zł

48/100
43/100

6

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU4801/01

499 zł

47/100
37/100

7

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stylies Helos

719 zł

47/100
59/100

8

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU2718/10

592 zł

45/100
39/100

9

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Czarny

499 zł

44/100
43/100

10

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10

681 zł

43/100
46/100

11

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU2716/10

547 zł

42/100
39/100

12

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01

549 zł

38/100
39/100

13

MIEJSCE

2 009 zł

38/100
71/100

14

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stylies Carina

379 zł

37/100
26/100

15

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stylies Alaze

439 zł

36/100
46/100

16

MIEJSCE

229 zł

31/100
21/100

17

MIEJSCE
Nawilżacz powietrza Stadler Forsm Oskar Little

449 zł

28/100
23/100

Jak działa ranking?

Nawilżacze powietrza oceniamy w dwóch kategoriach:
MOŻLIWOŚCI i OPŁACALNOŚĆ.

Tworząc ranking nawilżaczy powietrza punktujemy przede wszystkim oferowane przez nie parametry (możliwości) oraz relację możliwości do ceny.

Oceniamy tu przede wszystkim, jak skutecznie dany nawilżacz powietrza jest w stanie podnieść i utrzymywać zadany poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Punktacja jest wypadkową kilku czynników, z których najważniejszymi są:

 • WYDAJNOŚĆ NAWILŻANIA – bierzemy pod uwagę wyniki uzyskane w testach przeprowadzonych w naszym laboratorium,
 • KOSZTY UŻYTKOWANIA – zużycie prądu oraz wydatki związane z wymianą elementów ulegających zużyciu,.
 • POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA NA WODĘ
 • OBECNOŚĆ FUNKCJI DODATKOWYCH – za najbardziej przydatne uznajemy higrostat i sterowanie mobilne
 • GŁOŚNOŚĆ PRACY

✔ Doceniamy nie tylko obecność danej technologii. Staramy się skupiać przede wszystkim na korzyściach, które może ona przynieść użytkownikom.

Jest to stosunek MOŻLIWOŚCI do ceny   nawilżacza powietrza. Urządzenia o najkorzystniejszej relacji uznajemy za najbardziej opłacalne dla użytkowników.

 

✔  Dane o nawilżaczach powietrza pochodzą z naszych niezależnych testów. Zakupiliśmy najpopularniejsze na rynku nawilżacze powietrza i wykonaliśmy serię testów, aby móc porównać i uśrednić wyniki.

 

Zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu dane pochodzące z naszych pomiarów, ponieważ producenci zawyżają dane o wydajności nawet o 57%.

 • MIEJSCE W RANKINGU – miejsce nawilżacza powietrza w rankingu wraz ze zdjęciem poglądowym (więcej zdjęć sprzętu znajdziesz w recenzji).
 • NAWILŻACZ POWIETRZA – marka i model oczyszczacza powietrza.
 • ZALECANA MAKSYMALNA POWIERZCHNIA – metraż, na jakim sprawdzi się dane urządzenie. Wyliczamy go ze wzoru Max metraż = Max wydajność / (7 ml/h]) / m².
 • CENA – aktualna cena brutto nowego nawilżacza w polecanych autoryzowanych sklepach lub na Ceneo.

OCENA REDAKCJI

 • MOŻLIWOŚCI – przyznajemy punkty określające możliwości nawilżacza, doceniając przede wszystkim szybkość nawilżania oraz prawidłowe działanie czujników i higrostatu, pomagających utrzymać docelową wilgotność.
 • OPŁACALNOŚĆ – obliczamy stosunek ceny do możliwości.

Case Studies naszych użytkowników – Jak wykorzystać Ranking Nawilżaczy do wyboru nawilżacza dla siebie?

Przedstawiamy przykłady kilku osób, które korzystając z doradztwa naszych ekspertów wybrały swój optymalny model nawilżacza.

❓ Pytanie od Natalii: Mam 2 pokoje (15 i 10 m2), przedzielone korytarzem (około 5m2). Czy jeśli postawię nawilżacz na korytarzu, będzie to skuteczne?

 

Odpowiedź: Zalecamy wybór 2 niewielkich, najprostszych,  ewaporacyjnych nawilżaczy (po jednym do każdego z pomieszczeń). Możemy wtedy mówić o większej pewności, że wilgotne powietrze zostanie faktycznie równo rozprowadzone po powierzchni obydwu pokoi. Alternatywą może być jeden nawilżacz w korytarzu, jednak musiałby być to nawilżacz o wydajności znacznie wykraczającej poza docelową, dopasowaną do metrażu.

 

? Na co zwrócić uwagę: Zalecana max. powierzchnia, wydajność nawilżania, cena

 

? Jak korzystać z Rankingu: Skorzystaj z sortowania w zakładce „Zalecana max. powierzchnia” lub w zakładce „Cena”, ustawiając nawilżacze od Najtańszych.

nawilzacz powietrza - jakie parametry - ranking-oczyszczaczy.pl

❓ Pytanie od Marty: Na pokładzie 6-letni alergik. Czy nawilżacz pomoże?

 

Odpowiedź: Nawilżacz powietrza dla alergików to ulga dla ich układu oddechowego, podrażnionego walką z alergenami. Codziennie włoski wyściełające śluzówki nosa i gardła wykonują ogromną pracę, stanowiąc pierwszą linię obrony przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami czy czynnikami alergizującymi. Dość powiedzieć, że podczas 1 wdechu do układu oddechowego trafia zaś 75 tys. cząsteczek kurzu.

 

W suchym powietrzu warstwa glikanów, wyściełająca nabłonek górnych dróg oddechowych ulega wysuszeniu, tracąc swoją sprężystość i nie mogąc efektywnie filtrować szkodliwych drobnoustrojów w jamie ustnej czy nosie. Nawilżacz powietrza przyniesie ulgę w kaszlu, chrypie czy katarze. Pomoże także zapobiegać kolejnym infekcjom czy przeziębieniom.

 

? Na co zwrócić uwagę: Rodzaj nawilżacza: ewaporacyjny, wyposażony w filtr lub dyski obrotowe, obecność higrometru i higrostatu, które ułatwią pilnowanie właściwego poziomu wilgotności

? Jak korzystać z Rankingu: Poszukaj modeli, które w zakładce „Funkcje” mają wpisane „higrostat”

❓ Pytanie od Jakuba: Mieszkam w domu na Podkarpaciu. Mam już nawilżacz na piętrze w sypialni. Teraz szukam urządzenia, które nawilży parter – salon otwarty na kuchnia + klatka schodowa. Łącznie ok. 70 m2. Ogrzewanie podłogowe.

 

Odpowiedź: Ogrzewanie podłogowe istotnie wysusza powietrze w pomieszczeniach. Dlatego też warto poszukać naprawdę mocnego nawilżacza, który będzie na tyle wydajny, by przezwyciężyć niedogodności wynikające z rodzaju ogrzewania.

 

Sprawy nie ułatwia fakt dużej powierzchni otwartej na klatkę schodową (jej wysokość to zapewne ok. 6-7 m2). W takim przypadku polecamy wybór naprawdę wydajnego nawilżacza powietrza (o wydajności m.in. 600 ml/h).

 

Jeśli poziom wilgotności wciąż będzie niezadowalający (zwłaszcza zimą), warto dokupić drugi nawilżacz.

 

? Na co zwrócić uwagę: Zalecana max. powierzchnia, wydajność nawilżania (min. 600 ml/h), cena

 

? Jak korzystać z Rankingu: Skorzystaj z sortowania w zakładce „Zalecana max. powierzchnia” lub poszukaj urządzenia o jak najwyższej „wydajności nawilżania” (ml/h). Alternatywnie: sprawdź polecane oczyszczacze powietrza z nawilżaczem


Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Jeśli wciąż masz wątpliwości: Poniższe 5 kroków pomoże w odpowiedzi na pytanie: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, ultradźwiękowy, parowy. My w rankingu skupiamy się głównie na nawilżaczach ewaporacyjnych, ponieważ są one najbezpieczniejsze i najzdrowsze.

Dzięki naszemu Rankingowi wybór nawilżacza może być prosty! Porównaj poszczególne nawilżacze powietrza. Sprawdź ich rzeczywiste osiągi w odniesieniu do obietnic producentów. Podejmij świadomą decyzję, rozumiejąc dobrze swoje potrzeby.

 

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza

Nawilżacz ewaporacyjny – najlepszy i najzdrowszy z nawilżaczy

Ewaporacja to naturalny proces odparowania pary wodnej z wkładu nawilżającego (zamoczonej w wodzie maty lub filtra). Umożliwia łatwe osiągnięcie wysokiej wilgotności, bez ryzyka nadmiernego zawilgocenia.

 

Nawilżacz ewaporacyjny to np.: Klarta Humea WiFi, Stadler Form Oskar, Philips HU4801/01, Philips HU4803/01.

 

Samo urządzenie charakteryzuje się prostą budową: wentylator, wymienne maty ewaporacyjne i zbiornik na wodę. Wentylator zasysa suche powietrze, które następnie przechodzi przez filtr i tam zostaje nawilżone.

 

W nawilżaczach ewaporacyjnych musisz regularnie wymieniać filtry: średnio co 3-6 miesiące. Dlatego w Rankingu wzięliśmy pod uwagę ceny także mat ewaporacyjnych i policzyliśmy całkowity koszt użytkowania na sezon = średnio 6 mies.

 

Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę bezpośrednio z kranu, a także wodę oczyszczoną w dzbanku filtrującym Dafi, Brita itp.

Nawilżacz ultradźwiękowy – pamiętaj o wodzie destylowanej

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza deszcz grzybek chmurka

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka, ale drażliwe dla niektórych zwierząt domowych), które rozbijają na mikroskopijne cząstki wodę z całą jej zwartością.

 

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do domu wymaga stosowania wody destylowanej. W przeciwnym razie wraz z parą wodną emituje drobne cząsteczki minerałów, chemikaliów i metali ciężkich.

Nawilżacze ultradźwiękowe to np.: nawilżacz powietrza Duka Humid, Götze & Jensen AH201kg, Eldom NU5.

 

Używanie wody kranowej często powoduje biały pył na powierzchniach mebli. Są to wspomniane minerały, które trafiają również do dróg oddechowych domowników.

 

Konieczność stosowania wody destylowanej zwiększa koszty użytkowania nawilżacza ultradźwiękowego. Koszt jednego litra wody kranowej to średnio 1 gr., natomiast za litr wody destylowanej zwykle trzeba zapłacić 1 zł lub więcej.

Nawilżacz parowy – gorąca mgiełka jak z czajnika

 

Nawilżacz parowy działaniem przypomina czajnik elektryczny. W środku znajdziesz grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego emitowana jest gorąca para

 

Do parowego nawilżacza powietrza możesz wlewać wodę prosto z kranu lub z dzbanka filtrującego. Pod tym względem eksploatacja jest więc tania, niemniej spore zużycie prądu oznacza też znaczny wzrost rachunków. Ze względu na duże wydatki na prąd i istniejące ryzyko poparzeń, nie rekomendujemy nawilżaczy parowych i nie bierzemy ich pod uwagę w Rankingu.

Kupując nawilżacz powietrza, rozważ dwa budżety:

 • na zakup nawilżacza
 • oraz koszty eksploatacji urządzenia

? W rankingu znajdziesz tę informację w pozycji „Koszty filtrów”.

 

Są to jednak urządzenia ultradźwiękowe, wymagające stosowania drogiej wody destylowanej.

Biorąc pod uwagę cenę litra wody destylowanej (ok. 1 zł/l), koszt eksploatacji nawilżacza ultradźwiękowego może sięgać 100 zł/mies.

 

Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze w eksploatacji nawilżacze ewaporacyjne kosztują z reguły od 250 do 500 zł.

 

Jeśli nie chcesz wydać za dużo, sprawdź popularne urządzenia, które przedstawiliśmy w artykule Nawilżacze ewaporacyjne do 500 zł – najzdrowsze nawilżenie domu.

 

W ich przypadku jedynym kosztem eksploatacyjnym jest regularna wymiana filtrów (co 3-6 miesięcy), których koszt z reguły waha się od 50 do 100 zł.

 

Nawilżacze parowe dostępne są w podobnej cenie, co urządzenia ewaporacyjne. Koszt zużycia wody w ich przypadku jest również znikomy. Wysoki może być natomiast koszt energii elektrycznej, potrzebnej do pracy grzałki (doprowadzenie wody do wrzenia).

Wydajność nawilżania, wyrażana w ml/h, określa maksymalną kubaturę (objętość) pomieszczenia, którą sprzęt jest w stanie nawilżyć. Dzięki temu dopasujesz nawilżacz do swojej powierzchni.

 

Ważna informacja: Wydajność może być wyrażona w ml/h lub g/h. 1 l wody = ok. 1 kg. Nawilżacz o wydajności 200 ml/h i 200 g/h będzie pasował do tej samej powierzchni.

 

W rankingu w kolumnie „Zalecana max. pow.” przeliczyliśmy maksymalną wydajność nawilżania według przeprowadzonych testów. Nie zalecamy przekraczania max. powierzchni, gdyż wydajność nawilżacza będzie za mała.

 

Jaki jest optymalny stosunek wydajności do metrażu pomieszczenia?

 • 1 m² = 7 ml/h wydajności (w pokojach o standardowej wysokości)

Przykładowo: W pomieszczeniu o powierzchni 22 m² potrzeba nawilżacza, którego wydajność wynosi przynajmniej 154 ml/h, a w pokoju o wielkości 34 m² będzie to 238 ml/h

Wiesz już jak ważna jest wydajność nawilżania. Jakie jeszcze parametry warto sprawdzić przed zakupem?

 • Głośność

Klimatyzator domowy, pomiar głośności

Nawilżacze ultradźwiękowe pracują praktycznie bezgłośnie. Nawilżacze ewaporacyjne są równie ciche, generując od 20 do 50 dB, w zależności od trybu pracy.

 • Cena zakupu i koszt eksploatacji

Nawilżacze ultradźwiękowe: Cena – od 50 zł.

Droga eksploatacja – do 100 zł/mies.

Ponadto kiepskie wykonanie (nieprecyzyjne pomiary wilgotności, brak podstawowych funkcji).

 

Nawilżacze ewaporacyjne: Cena – od 250 do 500 zł.

Eksploatacja – ok. 50 zł-100 zł na 6 mies.

 

Jakie funkcje możesz mieć w swoim nawilżaczu powietrza?

 • Higrostat (najważniejsza)

Regulator wilgotności, pozwalający ustawić docelowy poziom nawilżenia. Zapobiega przewilżeniu, dlatego też jest szczególnie istotny w urządzeniach ultradźwiękowych i parowych.

 • Regulacja intensywności nawilżania (prędkości)

Pozwala ręcznie ustawić wyższą prędkość, np. gdy chcesz szybko nawilżyć pomieszczenie lub ustawić wolne i ciche obroty na noc.

 • Mobilne sterowanie

Klarta Humea Black White aplikacja

Wi-Fi znajdziesz dzisiaj w wielu nawilżaczach powietrza. Przykładem takich urządzeń jest chociażby Klarta Humea WiFi z aplikacją Smart Life – Smart Living czy nawilżacz powietrza Xiaomi czy Xiaomi Evaporative Humidifier 2 z oprogramowaniem MiHome.

 • Timer

Pozwala zaplanować moment wyłączenia (a czasem również włączenia) nawilżania.

 • Aromaterapia (dozownik zapachów)

Nieco zbyteczna funkcja. Niektóre modele, np. HB UH2010DWS czy Stylies Alaze, wyposażone są w dozownik olejków. Nie tylko roztaczają one przyjemną woń, ale też pomagają się zrelaksować i uspokoić.

 

Wymagają jednak odpowiedniego podgrzania wody, co wiąże się z koniecznością zakupu nawilżacza parowego lub ultradźwiękowego (ryzyko poparzeń i tworzenie chemicznego pyłu). Olejki powinny być również naturalne i pochodzić z certyfikowanego źródła.

 • Jonizacja

Możesz się bez niej obejść. Znajdziesz ją głównie w modelach ultradźwiękowych (Raven EN006 czy Blaupunkt AHS801) oraz nawilżaczu ewaporacyjnym Webber. Wytwarzane jony ujemne przywracają równowagę jonową, co u niektórych użytkowników redukuje senność i apatię. Może też przyczyniać się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego.

Jonizator nie jest jednak złotym środkiem w walce z alergenami, bakteriami czy wirusami. Choć w określonych warunkach skuteczność jonizacji bywa imponująca (nawet do 95%), badania przytaczane przez producentów odbywają się często małych, zamkniętych komorach, w warunkach laboratoryjnych.

 • Lampa UV

Kolejny opcjonalny element. Lampa UV wytwarza światło ultrafioletowe, które niszczy cząsteczki patogenów: bakterii, wirusów czy pleśni. Ma sens, jeśli skierowana jest do wnętrza zbiornika na wodę, gdzie zapobiega rozwojowi bakterii. Cząstek w okolicznym powietrzu nie jest w stanie zneutralizować.

Pamiętaj o tym, że nawilżacz powietrza nie powinien być niczym zastawiony. Będzie on więc dość wyeksponowany.

Na szczęście na rynku nie brakuje nawilżaczy w różnych kolorach i kształtach, a z pomocą naszego rankingu nawilżaczy dopasujesz urządzenie w sam raz do swojej aranżacji.


Nawilżacz powietrza dla cery i dróg oddechowych

Zadbaj o cerę, chroń drogi oddechowe – dlaczego warto nawilżać powietrze?

Wybierz nawilżacz powietrza jeśli:

 • Cierpisz z powodu częstych infekcji górnych dróg oddechowych
 • Obserwujesz u siebie dolegliwości skórne
 • Mieszkasz na obszarze o wysokim stężeniu smogu
 • Jesteś alergikiem
 • Roślinność domowa traci swój blask

Dobry nawilżacz powietrza szybko i skutecznie podniesie poziom wilgotności w pomieszczeniu i umożliwi kontrolę nad stanem nawilżenia. Tego typu urządzenia polecamy zwłaszcza osobom zmagającym się na co dzień ze zbyt suchym środowiskiem w mieszkaniu.


Za optymalną dla człowieka wilgotność przyjmuje się wartości od 40 do 60 %.

Zbyt suche środowisko możesz łatwo rozpoznać, obserwując np. rośliny domowe. Jeśli zauważysz brązowe liście, które opadają, wilgotność otoczenia najprawdopodobniej jest zbyt niska. Co ważne, wilgotność gleby nie musi się przekładać się na wilgotność otoczenia.

Ponadto, jeżeli cierpisz z powodu nawracającej chrypy lub suchego kaszlu, zapadasz często na infekcje górnych dróg oddechowych, przyczyna może leżeć również w zbyt suchym otoczeniu. Dodatkowo, cząsteczki wody sklejając unoszące się zanieczyszczenia, pomagają również zredukować poziom pyłów smogowych, kurzu czy alergenów w mieszkaniu.

 

Roślina doniczkowa

Jaki nawilżacz wybrać – rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku znajdziesz obecnie 3 rodzaje nawilżaczy powietrza:

 • nawilżacz ewaporacyjny POLECAMY zdrowe nawilżanie)
 • nawilżacz ultradźwiękowy (np. Eldom NU5, Duka Humid, Raven EN006)
 • nawilżacz parowy (np. DeLonghi UH 800 E, Stadler Form Fred i Vicks Warm Mist)

Sposób działania nawilżacza powietrza uzależniony jest od wykorzystywanej przez niego technologii.

Dowiedz się więcej o typach nawilżaczy

Nawilżacz Klarta Humea w kolorze białym, na białym tle.
Nawilżacz ewaporacyjny
np. Klarta Humea WiFi, Stadler Form Oskar, Philips HU2716/10
nawilżacz ultradźwiękowy eldom nu5
Nawilżacz ultradźwiękowy
np. Eldom NU5, Duka Humid, Raven EN006
Hb-UH2010DWS
Nawilżacz parowy
np. DeLonghi UH 800 E, Stadler Form Fred i Vicks Warm Mist

Klarta Humea Grande otwarta filtr ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – Klucz do zdrowego i komfortowego domu

Czym jest nawilżacz ewaporacyjny i jak działa?

Na tle innych, nawilżacz ewaporacyjny wyróżnia się prostotą i efektywnością. Nawilżanie ewaporacyjne polega na przepuszczaniu powietrza przez specjalny filtr nasączony wodą. Filtr ten z reguły zanurzony jest w zbiorniku, lub oblewany wodą przez pompkę wychodzącą ze zbiornika. Woda paruje, a powietrze wchłania wilgoć, co prowadzi do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu.

Czy nawilżacz ewaporacyjny jest bezpieczny?

Pod względem higieny, nawilżacz ewaporacyjny jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych opcji. Higieniczne nawilżanie wynika z faktu, że woda paruje naturalnie, nie wprowadzając do powietrza żadnych sztucznych substancji. Ponadto, filtr ewaporacyjny może zatrzymywać zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki czy bakterie, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.

Pamiętaj jednak, aby regularnie czyścić i wymieniać filtr. Pozwoli to utrzymać wysoką jakość nawilżania oraz uniknąć rozwoju pleśni czy bakterii w urządzeniu.


Ewaporacyjne nawilżacze powietrza

Wybór nawilżacza powietrza: na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru nawilżacza ewaporacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, tj:

 • wydajność nawilżacza – przekłada się na powierzchnię, która może zostać efektywnie nawilżone
 • głośność – poziom hałasu podawany jest w decybelach (dB). Im niższa wartość, tym cichsze urządzenie. Z reguły nawilżacze (zarówno ultradźwiękowe, jak i ewaporacyjne) są bardzo ciche. Wiele posiada też tryb nocny. Dlatego z powodzeniem możesz używać ich w sypialni czy pokoju dziecka.
 • obecność ważnych funkcji (w szczególności higrostatu). Higrostat umożliwia automatyczne utrzymanie żądanej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Higrometr z kolei pokazuje aktualny poziom wilgotności. Zwróć uwagę ponadto na możliwośćz dalnego sterowania przez aplikację mobilną czy obecność blokady rodzicielskiej.
 • pojemność zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej będziesz musiał uzupełniać wodę. Warto więc wybrać model ze zbiornikiem min. 2-3-litrowym.
 • koszt filtrów i ew. innych elementów wymiennych – zwróć uwagę na koszt, częstotliwość wymiany i dostępność elementów

Tani nawilżacz ewaporacyjny: Czy warto inwestować w tańsze modele?

Tani nawilżacz ewaporacyjny nie musi wcale oznaczać gorszego urządzenia. Często jednak w praktyce okazuje się, że sprzęt nie zapewnia obiecywanej wydajności oczyszczania. Niejednokrotnie pojawia się też problem z dostępnością filtrów wymiennych. Dlatego też przed zakupem polecamy poczytać recenzje nawilżaczy powietrza stworzone przez naszych ekspertów i porównać wybrany sprzęt z innymi modelami.

 


Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy posiada moduł emitujący fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczki. Są one wyrzucane na zewnątrz zbiornika w postaci zimnej pary. Na skutek działania fal ultradźwiękowych rozbijane są jednak nie tylko cząsteczki wody, ale również minerałów i innych związków chemicznych zawartych w wodzie.

Kamień z wody trafia do powietrza w postaci szkodliwego białego pyłu, groźnego dla wdychającego go domowników, w szczególności dzieci.

UWAGA: Jeżeli decydujesz się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, dolewaj wody destylowanej. Badania o szkodliwości nawilżaczy ultradźwiękowych przygotowaliśmy tutaj: Porównanie nawilżaczy i badania o nawilżaczach ultradźwiękowych.

Konieczność zakupu wody destylowanej zwiększa też koszty użytkowania nawilżacza nawet o ponad 100 zł miesięcznie (dokładna kwota uzależniona jest od ilości zużytej wody).

 

Niebezpieczne nawilzacze powietrza z mgielka

Nawilżacz parowy w rankingu nawilżaczy

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy działa na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny. Jest wyposażony w specjalną komorę oraz umieszczoną wewnątrz niej grzałkę. Grzałka bieżąco podgrzewa wodę napływającą ze zbiornika głównego, doprowadzając ją do wrzenia. Urządzenie emituje zatem ciepłą parę wodną. Jest to najstarsza i najprostsza metoda nawilżania. Niestety nie jest też pozbawiona wad, wiążąc się z ryzykiem poparzeń oraz sporym poborem prądu.

Jest to najstarsza i najprostsza metoda nawilżania. Niestety nie jest też pozbawiona wad, wiążąc się z ryzykiem poparzeń oraz sporym poborem prądu.

 


Jak testujemy nawilżacze?

Nasz ranking nawilżaczy tworzymy m.in. w oparciu o samodzielne testy porównawcze. Każdy test wykonujemy w możliwie identycznych warunkach (poziom wilgotności i temp.)

 • Sprawdzamy realną wydajność nawilżania urządzeń
 • Porównujemy funkcje i łatwość obsługi poszczególnych nawilżaczy
 • Mierzymy ich głośność i pobór prądu

Na podłodze ustawiamy obok siebie kilka nawilżaczy (np. 3, 4 lub 5), wypełnionych max. ilością wody, o wcześniej namoczonych już filtrach. Po upływie 1h zamieniamy nawilżacze miejscami, tak by każdy z nich pracował przez równy okres czasu w tych samych miejscach.

Na koniec testu mierzymy, ile wody ubyło z danego nawilżacza. Porównujemy wyniki urządzeń, a test powtarzamy kilkukrotnie w celu uzyskania możliwie najbardziej obiektywnych prób.

Z tego samego względu testy realizujemy przy mikro-rozszczelnionym oknie, by nawilżone powietrze „uciekało z pokoju”. Włączamy oczyszczacz, który mieszając powietrze w pokoju, tworzy możliwie zbliżone warunki dla wszystkich nawilżaczy.

 

Jak testujemy nawilżacze powietrza na rankingu nawilżaczy

Nawilżacz powietrza – eksploatacja

Dostajemy od użytkowników dużo pytań dotyczących codziennej eksploatacji nawilżaczy ewaporacyjnych, jak i ultradźwiękowych czy parowych. Jak czyścić nawilżacz powietrza, jak często wymieniać filtry to tylko niektóre z nich. Konserwacja nawilżacza powietrza zależy od typu urządzenia. Właściwa eksploatacja nawilżacza jest kluczowa dla utrzymania jego wydajności i długowieczności.

Poniżej znajdziesz zagadnienia dot. ustawienia nawilżaczy, konserwacji filtra czy utrzymywania czystego zbiornika na wodę.

Ustawienie nawilżacza powietrza

Ustawienie nawilżacza powietrza ma istotne znaczenie dla efektywności nawilżania i komfortu użytkowania. Umieść nawilżacz na stabilnej, równej powierzchni, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego.Unikaj stawiania urządzenia w pobliżu mebli czy ścian, które mogą być narażone na wilgoć. Monitoruj wilgotność w pomieszczeniu, aby uniknąć przesuszenia lub przewilżenia powietrza.

nawilzacze ewaporacyjne od srodka

Konserwacja filtra i zbiornika na wodę

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych:

 • Po każdym użyciu pozbywaj się resztek wody z urządzenia oraz przemyj filtr pod bieżącą wodą.
 • Co 1-2 dni przemyj zbiornik przy użyciu ciepłej wody.
 • W przypadku tworzenia się osadu na filtrze, zalać element roztworem wody z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić na kilkanaście minut
 • Wymieniaj filtr (lub matę ewaporacyjną) co 3-6 miesięcy w zależności od modelu. Używaj oryginalnych elementów wymiennych. Filtr od producenta nawilżacza pozwoli Ci uniknąć problemów z komaptybilnością i jakością.
 • Zapasowe filtry przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, aby uniknąć ich uszkodzenia.

 


 

W nawilżaczach ultradźwiękowych:

 • Pozbywaj się resztek wody z urządzenia po każdym użyciu.
 • Podobnie jak ewaporacyjnych, co 1-2 dni wymyj zbiornik ciepłą wodę.
UWAGA! W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych stanowczo odradza się stosowanie detergentów.
 • Jeśli zauważysz osad na podstawie czy zaworze, zalej go roztworem z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostaw na kilkanaście minut.
 • W modelach z filtrem (wkładem odwapniającym), wymień go co 3-6 miesięcy w zależności od nawilżacza.

3 nawilżacze parowe

 

W nawilżaczach parowych:

 • Podobnie jak w czajniku elektrycznym – pamiętaj o okresowym odkamienianiu. Nawilżacze te nie posiadają żadnych filtrów

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?

Na rynku istnieje też pewna grupa urządzeń nazywanych potocznie 2w1. Charakteryzują się one wysoką wydajnością nawilżania, która wynika ze sporej mocy urządzenia oraz imponujących zbiorników na wodę. Niestety w parze z nią nie idzie wydajność oczyszczania.

Dlatego też z własnego doświadczenia polecamy zakup dwóch osobnych urządzeń – oczyszczacza oraz nawilżacza powietrza. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też gwarantujące lepszą wydajność i kontrolę nad jakością powietrza.

 

Oczyszczacze powietrza 2w1 firmy Sharp

Nawilżacz powietrza na grzejniku w pokoju z psem

Nawilżanie domowymi sposobami – za i przeciw

Znane od pokoleń domowe sposoby nawilżania to przede wszystkim:

 • Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryferze
 • Rozwieszanie prania przed snem
 • Uchylone drzwi do łazienki po kąpieli

  Domowe sposoby są przede wszystkim tanie i łatwo dostępne.
  Wzrost wilgotności następuje w sposób niekontrolowany, a efekt jest krótkotrwały.

 


Nawilżacz ewaporacyjny a wilgotność powietrza: jak to działa?

Wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia mieszkańców. Dzięki nawilżaczowi ewaporacyjnemu, wyposażonemu w higrometr i higrostat, możesz łatwo wpływać na poziom nawilżenia. Jaki jest związek między nawilżaczem a wilgotnością powietrza i jakie konsekwencje może nieść ze sobą brak higrostatu w urządzeniu?

Poziom nawilżenia powietrza: Jak nawilżacz wpływa na wilgotność w pomieszczeniu?

  Redukcja suchego powietrza, co zmniejsza ryzyko podrażnień dróg oddechowych i alergii,

  zapobieganie wysychaniu błon śluzowych, co może prowadzić do infekcji,

  ochrona drewnianych mebli i podłóg przed pękaniem i odkształcaniem spowodowanym niską wilgotnością powietrza,

  poprawa warunków dla roślin – odpowiednia wilgotność potrzebna do prawidłowego wzrostu.

wilgotność-powietrza

Higrometr i higrostat: Jak kontrolować wilgotność powietrza?

Higrometr służy do mierzenia wilgotności. Higrostat natomiast pozwala na automatyczne utrzymanie żądanej wilgotności powietrza. Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z tych urządzeń:

 • korzystaj z higrostatów mierzących wilgotność z wbudowanym higrometrem, aby mieć pewność, że urządzenie działa poprawnie,
 • ustaw higrostat nawilżacza na żądaną wartość wilgotności, aby urządzenie automatycznie włączało się i wyłączało w odpowiednich momentach,
 • (opcjonalnie) możesz dokupić dodatkowy zewnętrzny higrometr, aby lepiej monitorować bieżącą wilgotność powietrza.

Jakie są konsekwencje braku higrostatu?

Brak higrostatu w nawilżaczu może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu wilgotności powietrza. Niesie to ze sobą ryzyka dla zdrowia mieszkańców oraz stanu mebli i roślin.

  Ryzyko przekroczenia optymalnej wilgotności powietrza = ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy,

  konieczność ręcznego włączania i wyłączania nawilżacza = dodatkowa uciążliwość dla użytkownika

 


Nawilżacz powietrza pomoże alergikom

Niska wilgotność powietrza zwiększa podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, toksycznych substancji (np. formaldehydu), alergenów czy wirusów. W suchym środowisku dochodzi bowiem do wysuszenia śluzówek gardła i nosa, a zawarta w nich warstwa glikanów nie jest w stanie spełniać swojej naturalnej funkcji ochronnej.

Alergicy przebywający w suchym otoczeniu mogą częściej chorować na przeziębienia czy choroby górnych dróg oddechowych.

 

 

oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Podsumowanie: Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych – które modele są najbardziej polecane?

Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych może pomóc w wyborze odpowiedniego modelu, który spełni Twoje oczekiwania. Wybierając urządzenie dla siebie zwróć uwagę na:

 • rekomendacje ekspertów,
 • parametry techniczne,
 • opinie użytkowników
 • marka i jakość wykonania

 


FAQ – najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie! Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu mieści się przedziale 40-60%. Zbyt suche powietrze towarzyszy nam zwłaszcza zimą, w trakcie sezonu grzewczego. Latem problem ten pojawia się również w miejscach, gdzie sporo korzysta się z klimatyzacji. W niektórych klimatyzowanych biurach poziom wilgotności spada do 15-20%.

Za mała wilgotność prowadzi do przesuszenia skóry i włosów, zaczerwienienia oczu, problemów ze snem, a co gorsza zwiększa podatność na infekcje. Suche powietrze nie sprzyja zwłaszcza alergikom, a to z powodu zwiększonej ilości kurzu w powietrzu.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zakup nawet najprostszego higrometru (wilgotnościomierza). Ceny takich urządzeń zaczynają się od 15 zł, a pozwalają one dokładnie ocenić aktualną wilgotność powietrza.

Nawilżać powietrze można na kilka sposobów – poprzez wieszanie ręcznika na kaloryferze, stawianie miski z wodą obok grzejnika czy korzystanie z  nawilżacza powietrza. Domowe sposoby mają swoich zwolenników, ale często wykazują niską skuteczność i powodują namnażanie bakterii.

Najlepszym sposobem na poprawę wilgotności jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza elektrycznego, który pozwala na prawidłowe i higieniczne nawilżanie.

Nie zastąpią go popularne nawilżacze na kaloryfer, czyli niewielkie pojemniki (najczęściej ceramiczne), które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Ich zalety stanowią niska cena i szeroki wybór, natomiast główna wada to nieskuteczność w walce z niską wilgotnością. Sprawdziliśmy działanie takiego nawilżacza i przedstawiliśmy wnioski w artykule Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy – parowy, ultradźwiękowy i  ewaporacyjny.

Parowy nawilżacz powietrza – mała popularność ze względu na duży pobór prądu. Działaniem przypomina czajnik. Grzałka doprowadza wodę do wrzenia. Wydostająca się mgiełka nawilża otoczenie, ale też podnosi temp.

Nawilżacz ultradźwiękowy – popularny ze względu na niską cenę, jak i niepowtarzalny design. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody na drobną mgiełkę. Warto jednak używać do niego wyłącznie wody bez minerałów np. wody destylowanej. W przeciwnym razie emituje szkodliwy wapienny pył!

Nawilżacz ewaporacyjny – najbezpieczniejszy rodzaj nawilżacza, wykorzystuje naturalną metodę parowania na chłodno. W nawilżaczu znajdują się wentylator i mata ewaporacyjna, która dzięki wentylatorowi oddaje wilgoć do pomieszczenia. Sprawdzi się jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Nie stwarza ryzyka poparzenia i nie naraża najmłodszych na wdychanie białego pyłu.

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych i parowych absolutnie wystarczy bieżąca woda z kranu. Jest ona najlepszym wyborem, ponieważ jest zdatna do picia i pozbawiona mikroorganizmów. Wszelkie związki chemiczne, np. minerały czy zanieczyszczenia, które może nieść ze sobą, zostają odfiltrowane na matach ewaporacyjnych (lub obrotowych dyskach, jak w nawilżaczach Xiaomi).

Dlatego też uważamy, iż nie ma potrzeby kupowania wody demineralizowanej, która powinna być zarezerwowana raczej do nawilżaczy ultradźwiękowych. Te, o ile nie wyposażone są w filtr odwapniający/demineralizujący, będą generować biały osad, powstały wskutek rozbijania związków chemicznych zawartych w wodzie.

 • wydajność nawilżania – w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych często ten parametr jest obliczany w warunkach laboratoryjnych, które są odmienne od warunków domowych; z tego powodu przeprowadziliśmy testy popularnych nawilżaczy i umieściliśmy ich wyniki w rankingu,
 • koszty eksploatacji – zwracamy uwagę na pobór prądu oraz ceny filtrów,
 • pojemność zbiornika,
 • dodatkowe funkcje.
logo Beautitec

Nawilżacze powietrza Beautitec

Blaupunkt logo

Nawilżacze powietrza Blaupunkt

DexXer logo

Nawilżacze powietrza DexXer

Duka logo

Nawilżacze powietrza Duka

Eldom logo

Nawilżacze powietrza Eldom

G&J logo

Nawilżacze powietrza Götze & Jensen

 

Logo HB

Nawilżacze powietrza HB

Klarta logo

Nawilżacze powietrza Klarta

Numer jeden na rynku oczyszczaczy. Dobra wydajność i niezawodne działanie

Nawilżacze Powietrza Klarta
LA logo

Nawilżacze powietrza LIFAair

logo Setti

Nawilżacze powietrza Setti+

logo stylies

Nawilżacze powietrza Stylies

webber logo

Nawilżacze powietrza Webber

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …