Xiaomi Air Purifier 4 Pro. Nowy, wydajny oczyszczacz z pewnymi niedociągnięciami.

Maciej Kluba
Maciej Kluba
15 minut czytania

Xiaomi Air Purfier 4 Pro – najważniejsze cechy

Xiaomi Air Purifier 4 Pro to największy i najbardziej wydajny z oczyszczaczy powietrza Xiaomi 4 generacji. Czy najlepszy? Na pewno od starszych oczyszczaczy, np. Xiaomi Air Purifier Pro czy Pro H. Wciąż jednak odstający nieco od konkurencji, zwłaszcza pod względem trybu automatycznego, przekładającego się na czas, w jakim oczyszczacz pozbywa się zanieczyszczeń.

Na plus fakt, że Xiaomi Air Purifier 4 Pro posiada jonizację. Minus natomiast za nieco głośną, irytującą pracę w wyższych prędkościach.

Opinia eksperta

Dobra relacja ceny do wydajności, aplikacja Xiaomi Home i obecność jonizacji (naszym zdaniem plazmowej) – to na pewno podoba mi się w Xiaomi Air Purifier 4 Pro. Minus za wciąż niezbyt restrykcyjny tryb automatyczny. Przy wyższych obrotach Xiaomi jest wciąż uciążliwie głośne. Przenoszenie go również nie należy do najwygodniejszych.

Zalety

 • Imponująca wydajność oczyszczania – 500 m³/h
 • Aplikacja mobilna Mi Home z pełną automatyzacją (również na rynek europejski)
 • Jonizacja powietrza
 • Pojemny, dobrze wykonany filtr 3w1 z 650 g węgla aktywnego
 • Praktyczne udogodnienie w postaci podnoszonej do góry klapki, gdzie po odkręceniu górnej pokrywy możemy wyczyścić wentylator

Wady

 • W testach oczyszczania (tryb auto) oczyszcza powietrze wolniej od konkurentów w swojej klasie
 • Czujnik PM2,5 prezentuje nieco inne odczyty od czujników zewnętrznych (w tym innych oczyszczaczy Xiaomi)
 • Mało czytelny wyświetlacz (z daleka)
 • Dość wysoka cena filtrów wymiennych
Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro (2023-11-24) – 989 zł 

Sprawdź na Ceneo

Dziękujemy ♥

Zobacz również naszą recenzję video Xiaomi Air Purifier 4 Pro

https://www.youtube.com/watch?v=LgoHaQWpSxM

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro – najważniejsze informacje

Do najistotniejszych zalet Xiaomi AP 4 Pro zaliczamy przede wszystkim aplikację mobilną Mi Home, umożliwiającą pełną automatyzację – a więc możliwość programowania własnych reguł pracy oczyszczacza. Rozwiązanie to nieco ratuje wciąż pobłażliwie zaprogramowany algorytm.

Należy mieć jedynie na uwadze, iż programowanie reguł zajmie nam nieco czasu, gdyż te odnoszące się do dnia, niekoniecznie sprawdzą się w nocy.

Nowa, 4-ta generacja oczyszczaczy wprowadza nową skalę oceny jakości powietrza, o czym mówimy tez więcej w podlinkowanej wyżej videorecenzji Xiaomi Air Purifier 4 Pro. Dobra jakość powietrza, komunikowana zielonym podświetleniem to taka, gdzie poziom PM2,5 mieści się od 0 do 20 ug/m³. Za złe powietrze z kolei Xiaomi uznaje takie, gdzie poziom PM2,5 przekracza 55 ug/m³.

To sporo więcej niż słynąca z bardzo restrykcyjnego podejścia LIFAair. Lider naszego rankingu – Klarta dopuszcza obecnie max. 30 ug/m³.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Xiaomi 4 Pro Xiaomi Pro H

Ważnym atutem jest duży filtr 3w1, jaki znajdziemy w środku sprzętu. Posiada on 650 gram węgla aktywnego. Producent przewiduje żywotność filtra na ok. 1,5 roku.

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro posiada też niezłą wydajność oczyszczaniaCADR wynosi tu 500 m³/h. W praktyce pozwala to wykorzystywać sprzęt na powierzchni do ok. 62 m². Minusem dość wysoka cena – niemal 1200 zł.

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Air Purifier 4 Pro

Xiaomi 4 Pro wyjęty filtr 3w1

Otwarty oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Pro wraz z wyjętym filtrem typu 3w1. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W urządzeniu spotkamy dobrze nam znany zintegrowany, cylindryczny filtr 3w1.

Zintegrowany filtr ma swoje plusy i minusy. Jest to rozwiązanie wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej strony nie jest to zbyt opłacalne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry często zużywają się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY.

Otwarte Xiaomi 4 Pro filtr

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • Filtr HEPA H13 – odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
 • Filtr węglowy – Eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

Wymiana filtrów Xiaomi Air Purifier 4 Pro

Wymiana filtrów Xiaomi AP 4 Pro

Aby wymienić filtr w Xiaomi 4 Pro, należy otworzyć tylną klapę urządzenia, a następnie obrotowym ruchem wysunąć z niego filtr. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na ok. 18 miesięcy. Urządzenie jest wyposażone w czujnik RFID, który kontroluje jego zużycie. Wpływ na jego nieco dłuższą żywotność ma z pewnością również większy rozmiar względem pozostałych modeli Xiaomi.

Filtry oczyszczaczy powietrza Xiaomi 4 geenracji

Wymiary filtrów poszczególnych modeli: Air Purifier 4 Pro – średnica: 22,5 cm, wys. 25,5 cm, Air Purfiier 4 Lite – średnica: 20 cm, wys. 31cm. Air Purifier 4średnica: 21 cm, wys. 29 cm. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Użytkownik może sprawdzić szacunkowe procentowe zużycie filtra w aplikacji mobilnej i na wyświetlaczu OLED (informacja procentowa). W polskiej dystrybucji proponowany jest niebieski filtr 3w1, łączący filtry TrueHEPA, węglowy oraz wstępny. Kosztuje on obecnie 199 zł.

Cena i żywotność filtrów:

Zintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA, wstępny + węglowy – 219 zł, żywotność 12-18 mies.

Sprawdż na Ceneo

Tryb pracy i eksploatacja

Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi wyposażony jest w tryb automatyczny, tryb sleep (nocny), tryb ulubiony (♥) oraz 3 prędkości manualne, które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania. Oprócz tego mamy do dyspozycji różne poziomy prędkości, przesuwane za pomocą wygodnego suwaka. Opcja ta dostępna jest jednak jedynie w aplikacji mobilnej Xiaomi Home.

Zmieniamy je płynnie za pomocą suwaka, a na ekranie telefonu wyświetla się informacja o metrażu, który może zostać oczyszczony przy danej wydajności.

Sterowanie = minimum na wyświetlaczu + maksimum w aplikacji Xiaomi Home

Wyświetlacz Xiaomi 4 Pro

Wyświetlacz Xiaomi 4 Pro informuje użytkownika o poziomie PM2,5, temperaturze, wilgotności oraz aktywnych funkcjach (jonizacja, Wi-Fi, tryb auto). Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W codziennej eksploatacji Xiaomi Air Purifier 4 Pro może być kłopotliwe dla osób starszych lub mniej zaawansowanych technicznie. Główne sterowanie oczyszczaczem odbywa się bowiem za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. To tam znajdziemy wszystkie dostępne poziomy prędkości, funkcję jonizacji czy choćby informacje o zużyciu filtra. Tu też przede wszystkim znajduje się opcja automatyzacji, czyli ustawienia własnych, bardziej restrykcyjnych reguł pracy.

aplikacja mobilna Xiaomi Home Xiaomi AP 4 Pro recenzja

Dotykowy wyświetlacz na przednim panelu pozwala jedynie zmienić tryb pracy i odczytać informacje o aktualnej jakości powietrza (PM2,5, temperatura, wilgotność). Jeżeli zdecydujemy się na połączenie oczyszczacza z aplikacją, możemy spodziewać się dobrego, sprawnego działania. Znajdziemy tam drobne błędy, np. ortograficzne („tryp” zamiast „tryb”), ale nie wpływają one na codzienną eksploatację.

Problem z połączeniem z aplikacją Xiaomi Home – co zrobić?

Problem z podłączeniem Xiaomi Air Purifer 4 generacji do aplikacji to dość często podnoszony temat. Przed podłączeniem upewnij się, że posiadasz stabilne łącze internetowe (polecamy 2,4 gHz) i zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji Xiaomi Home.

Zaakceptuj wszystkie zgody aplikacji. Warto też sprawdzić tryb szyfrowania danych w sieci Wi-Fi. Niektóre urządzenia nie akceptują trybu WPA-3 łączonego z WPA-2.

Należy wówczas całkowicie wyłączyć szyfrowanie WPA-3 i pozostać jedynie przy WPA-2. Inni użytkownicy radzą też przełączenie kanału sieci Wi-Fi (do wyboru w domu mamy 14 kanałów). Pamiętajmy jednak, że zapewne wymusi to również ponowne połączenie pozostałych sprzętów w domu.

Jeżeli jednak powyższe wskazówki wciąż nie rozwiązują problemu, możesz też sprawdzić jedną z polecanych na forach użytkowników Xiaomi – fanowskich wersji aplikacji. My polecamy przede wszystkim kontakt z producentem/sprzedawcą Xiaomi.

Automatyzacja oczyszczacza powietrza Xiaomi AP 4 Pro

Dla wielu najważniejsza funkcja Xiaomi. Ustawienie własnych reguł pracy dla Xiaomi Air Purifier 4 Pro wygląda analogicznie jak w innych modelach marki. -> Szerzej opisaliśmy to w artykule poswięconym automatyzacji Dzięki automatyzacji możemy m.in:

 • Ustawić harmonogram pracy – godziny włączenia i wyłączenia się sprzętu
 • Zaprogramować określone tryby pracy i/lub poziomy prędkości w zależności od godziny czy pory dnia
 • Zaprogramować bardziej restrykcyjne działanie oczyszczacza w zależności od poziomu zanieczyszczeń PM2,5.

Jonizacja w Xiaomi AP 4 Pro

Jonizacja pomiary 4 Pro

Pomiar stężenia jonów ujemnych w naszym labie. Materiał własny Ranking-Oczyszczaczy.pl

Xiaomi oferuje w swoim urządzeniu jonizację ostrzową (choć naszym zdaniem jest ona plazmowa). Włączymy ją jedynie za pomocą aplikacji mobilnej Xiaomi Home. Chiński producent chwali się, że dzięki temu poczujemy się „jak w lesie”.

Z tym byśmy polemizowali, gdyż nie poczujemy żadnej diametralnej różnicy. Na pewno jednak jonizacja plazmowa pomoże szybciej pozbyć się zanieczyszczeń pyłowych, kurzu i nieprzyjemnych zapachów, np. zapachu dymu papierosowego.

Neutralizując szkodliwe pyły, bakterie czy wirusy, jony unieruchamiają ich cząsteczki, sprawiając, że osiadają one na ścianach czy meblach. Dlatego też mniej znajdziemy ich krążących w powietrzu, a sam czas jego filtracji będzie krótszy. Warto jednak uważać na brudne powierzchnie ścian, podłóg czy mebli.

Czujniki i wskaźniki

Testując ten sprzęt w naszym labie, porównywaliśmy odczyty Xiaomi 4 Pro z tymi prezentowanymi np. przez Xiaomi 3H, Xiaomi 3C oraz czujnik jakości powietrza QingPing. Recenzowane Air Purifier 4 Pro nieco zawyżało odczyty, co widać np. na poniższych zdjęciach.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Sprawdzenie dokładności czujników Xiaomi AP 4 Pro

Pomiar PM2,5 przez Xiaomi AP 4 Pro i czujniki jakości powietrza QingPing oraz Kaiterra Laser Egg. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Informacje o poziomie PM2,5, jak i PM10 prezentowane są na wyświetlaczu oraz w aplikacji mobilnej. Ze względu na niewielkie rozmiary wyświetlacza i ilość prezentowanych na nim danych, odczyt PM2,5 staje się kłopotliwy z dalszej odległości.

Interpretacja jakości powietrza Xiaomi Air Purifier 4

Xiaomi Air Purifier 4 Pro wyposażono w laserowy czujnik pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, analizujący w czasie rzeczywistym jakość powietrza wokół oczyszczacza.

Xiaomi poprawiło więc znacznie sygnalizację jakości powietrza w otoczeniu, oceniając je wyraźnie bardziej surowo. Wciąż jednak w porównaniu z aktualnymi normami jakości powietrza WHO, wypada dość słabo.

Przypomnijmy, że normy zalecane przez WHO to:

 • Maksymalne średnioroczne stężenie PM2,5: µg/m3,
 • Maksymalne dobowe stężenie PM2,5: 15 µg/m3.

TEST oczyszczania powietrza – Xiaomi wciąż przeciętnie

Wykres czas oczyszczania powietrza Xiaomi 4 Pro

Wykres podsumowujący wyniki testu oczyszczania dużych oczyszczaczy powietrza w trybach auto. Testowane Xiaomi Air Purifier 4 Pro zaznaczyliśmy ramką. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Na powyższym wykresie ujęliśmy czas oczyszczania naszego pomieszczenia testowego, wydajność oczyszczania (CADR) oraz cenę popularnych oczyszczaczy do dużych pomieszczeń.

Czas, podobnie jak i oczywiście cena urządzenia, powinny być jak najniższe. CADR natomiast odwrotnie – im wyższy, tym lepiej. Spośród oczyszczaczy do dużych pomieszczeń Klarta Stor 2, jak i Electrolux PA91-604DG/GY oraz Samsung AX60 poradziły sobie najlepiej w naszym teście, potrzebując na oczyszczenie pokoju niewiele ponad 10 minut.

Xiaomi wypada w tym zestawieniu przeciętnie, potrzebując ponad 24 minut. Najgorzej jednak poradził sobie Philips Dual Scan (ten lepiej radzi sobie z większymi cząsteczkami, np. PM10).

Wydajność oczyszczania Xiaomi AP 4 Pro – 500 m³/h, czyli ile m² oczyści?

CADR oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 Pro to aż 500 m³/h. Jest to więc oczyszczacz do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga 62 m². Nasze wyliczenia pokrywają się z tymi podawanymi przez producenta.

Kultura pracy Xiaomi AP 4 Pro – energooszczędny, ale też głośny

Na plus nowego oczyszczacza Xiaomi możemy zapisać niewielki pobór mocy. W teście watomierzem urządzenie pobierało od 4,5 do ok. 46 W. Pobór mocy dla poszczególnych prędkości kształtuje się następująco:

 • Tryb Sleep = 4,5 W
 • 1 prędkość = 9,1 W
 • 2 prędkość = 13,8 W
 • 3 prędkość = 25,8 W
 • Tryb Ulubiony (z ustawioną maksymalną wydajnością) = 44,1 W (maksymalnie zmierzono 46,9 W)
Xiaomi Air Purifier 4 Pro test poboru prądu

Recenzowany oczyszczacz Xiaomi wypadł nieco gorzej w teście głośności. Ustawiając maksymalną wydajność w trybie ulubionym, musimy się liczyć z uciążliwą głośnością, sięgającą 66 dB. To naprawdę dużo w porównaniu np. z Electroluxem PA91-604DG/GY czy oczyszczaczami powietrza Samsung, które są cichsze, a posiadają większą wydajność.

Xiaomi 4 Pro pomiar głośnośći recenzja

Podobny poziom hałasu generuje również Klarta Stor 2, jednak ta jest od Xiaomi mocniejsza i przeznaczona do większych powierzchni. Nieco lepiej jest przy 3 poziomie prędkości, gdzie Xiaomi generuje ok. 56 dB szumu.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Wygląd Xiaomi Air Purifier 4 Pro

Xiaomi 4 Pro testy recenzja

Xiaomi Air Purifier 4 Pro widziane od przodu. Na pierwszym rzut oka niemal niczym nie różni się od Xiaomi 3H czy Xiaomi Pro H. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Patrząc z zewnątrz na oczyszczacz Xiaomi 4 Pro możemy zastanawiać się czy aby na pewno mamy do czynienia z odrębnym, nowym modelem.

Wygląd oczyszczacza Xiaomi 4 Pro

Urządzenie bardzo mocno przypomina poprzednie modele Pro H czy 3H, różniąc się od nich wysokością i nieco innym wyświetlaczem. Nowoczesny, wysokiej jakości wyświetlacz OLED zyskał elegancką srebrną obwódkę.

Sam wyświetlacz może się również podobać, z jednym małym zastrzeżeniem – z daleka staje się dość nieczytelny, co jest obserwacją wszystkich naszych redaktorów.

wyświetlacz xiaomi pro 4

Wyświetlacz oczyszczacza powietrza Xiaomi 4 Pro. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Urządzenie jest dość sporych rozmiarów. Sprzęt waży bowiem 6,8 kg i mierzy 27,5 x 27,5 x 68 cm. Podczas testów narzekaliśmy na niezbyt wygodny uchwyt, który utrudniał przenoszenie oczyszczacza.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

MarkaXiaomi
ModelSmart Air Purifier 4 Pro
Cena1119 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza500 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*62 m²
Zalecana maks. kubatura155 m³
Głośnośćdo 65 dB (do 66 dB w testach)
Pobór mocydo 30 W (4,5-46,9 W w testach)
Liczba prędkości wentylatora6
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 6-12 miesięcy
Waga [kg]6,8
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro?

Naszym zdaniem nie do końca. Xiaomi AP 4 Pro jest propozycją skierowaną głównie do osób, poszukujących wydajnych oczyszczaczy do dużych pomieszczeń (nawet do 60 m²). W przeprowadzonych przez nas testach odkryliśmy jednak, że urządzenie słabo radzi sobie z oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu testowym.

Xiaomi AP 4 Pro uzyskało wyniki gorsze od tańszego obecnie modelu Xiaomi AP Pro H, znacznie ustępując również niewiele droższej Klarcie Stor 2 czy Electroluxowi PA91-604DG/GY. Oczywiście na plus musimy wyróżnić wygodną aplikację mobilną, stosunkowo tanie filtry wymienne oraz jonizację plazmową (nowość w oczyszczaczach Xiaomi).

Niektórym użytkownikom przeszkadzać może również mało czytelny wyświetlacz (z daleka) oraz niewygodny uchwyt do przenoszenia tego nomen omen nie najlżejszego sprzętu.

Co oznacza oznaczenie Xiaomi EU/CN lub GL?

Xiaomi ma w swoich urządzeniach regionalizację do swoich projektów i urządzeń. Miała ona usprawniać działanie ich sprzętów, które znajdowały się poza terenem Chin. Regionalizacja miała również przyczyny ekonomiczne. Skrót EU oznacza region Europy, więc urządzenia z tym skrótem są podłączone z serwerem europejskim.

Niestety jest on ograniczony i nie ma tylu funkcji w aplikacji, co chiński serwis. Czasami zdarzają się błędy — serwery nie działają tak, jak powinny. Bywa, że po zakupie oczyszczacza, nie można podłączyć do aplikacji, bo ona go nie widzi.Na szczęście można to naprawić.

*Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić oznaczenie sprzętu — CN to wersja chińska a EU/GL europejska. Wersja chińska zazwyczaj jest tańsza, będzie ona działała w Polsce, ale trzeba ją odpowiednio skonfigurować — dlatego lepiej kupić wersję EU i zaoszczędzić czas na konfigurację sprzętu.

Porównanie modeli 4, 4 Lite i 4 Pro – który oczyszczacz powietrza Xiaomi kupić?

Wymiary oczyszczaczy powietrza Xiaomi 4 generacji

Na pierwszy rzut oka oczyszczacze można ze sobą pomylić, są do siebie bardzo podobne, ale różnią się małymi szczegółami. Oczywiście nie każdy model ma taka samą specyfikację. Czym różni się 4 Lite od 4 i Pro?

Jak nazwa wskazuje Lite — to wersja budżetowa, która będzie idealna dla osób, które nie potrzebują dużej wydajności i wielu funkcji. Dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach.

Oczyszczacz Xiaomi AP 4 zalecany jest do pomieszczeń większych, max. 50m2. Dość tani i w miarę wydajny sprawdzi się u kogoś, kto szuka niezłej wydajności przy ograniczonym budżecie, będąc gotowym przymknąć oko na niedociągnięcia.

4 Pro to największy, najbardziej wydajny, ale i najdroższy oraz najgłośniejszy z oczyszczaczy powietrza Xiaomi serii 4.

Poziomy głośności w oczyszczaczach Xiaomi 4 generacji

Czy nowa generacja jest lepsza? Krótkie porównanie — Xiaomi 4 Pro i PRO H

Porównanie XIaomi AP 4 Pro i AP Pro H Zdjęcie porównujące dwa modele w wersji pro –  Xiaomi AP 4 PRO oraz Xiaomi Mi Air Purifier PRO H.

Xiaomi AP 4 Pro wypada nieco gorzej od Xiaomi Mi Air Purifier PRO H, ponieważ model PRO H jest bardziej wydajnym i szybszym urządzeniem. Może przefiltrować większą powierzchnię w szybszym czasie – jego CADR jest większy od Xiaomi AP 4 Pro i wynosi 600 m3/h (jest większy o 100 m3/h). Jest również nieco tańszy, nadaje się także do większej powierzchni.

Jeżeli zależy Ci na jonizacji i sterowaniu głosem, warto wybrać 4 Pro. Atutem 4 Pro jest też wskaźnik cząstek gruboziarnistych (kolorowy pierścień sygnalizujący poziom PM10). W przeciwnym jednak razie lepiej pozostać przy Xiaomi PRO H, gdyż jeden i drugi model wymagają i tak ingerencji użytkownika, i stworzenia własnych automatyzacji.

Pozostałe oczyszczacze Xiaomi

Galeria zdjęć Xiaomi Air Purifier 4 Pro

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Air Purifier 4 Pro

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 62 m² (500 m³/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 50-55 m², tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie oczyszczało też pomieszczenie na wolniejszych obrotach.

Xiaomi AP 4 Pro posiada jeden, trzywarstwowy filtr cylindryczny, który należy wymieniać co max. 12 miesięcy. Koszt takiego filtra to ok. 309 zł.

Oczyszczacz ma filtr 3w1 ze sporą ilością filtra węglowego, który dobrze pochłania brzydkie zapachy. Plusem jest też jonizacja. Test watomierzem, który wykonaliśmy, potwierdził dość niski pobór prądu (od 4,5 do 46 W). W pozostałych naszych testach urządzenie nie wypadło już tak dobrze. Rozczarowujący był zwłaszcza test oczyszczania powietrza, gdzie Xiaomi uzyskało wynik 24,8 minuty.

Niestety nie. Filtr zastosowany w Xiaomi Air Purifier 4 Pro nie jest kompatybilny z innymi filtrami używanymi w oczyszczaczach Xiaomi.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro zawiera w sobie moduł czytnika RFID, który automatycznie wykryje nowy filtr. Manualna konfiguracja nie jest więc konieczna.

Aplikacja Xiaomi Home działa tylko na częstotliwości 2.4 GHz. Nie wspiera natomiast częstotliwości 5 GHz. Należy też sprawdzić opcje szyfrowania. Aby połączyć się z Xiaomi Home, należy korzystać z szyfrowania WPA lub WPA2. Szyfrowanie WEP nie jest wspierane.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

8 komentarzy

 • <cite class="fn">Rafa</cite> <span class="says">says:</span>

  Myslicie, ze sprawdzi sie do suszenia prania mimo braku dedykowanej funkcji jak w przypadku niektórych oczyszczaczy?

  • <cite class="fn">Maciej Kluba</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,

   Wydaje mi się, że chodziło Panu chyba o osuszacze powietrza 🙂 (nieco podobne rozmiarem, ale jednak zupełnie inne urządzenia, wyposażone w kompresor i wymienniki ciepła). Jeżeli tak, to polecam np. urządzenia marki Fersk, które oprócz funkcji osuszania (m.in. prania), posiadają też filtr HEPA i mogą przy okazji oczyścić nieco powietrze.

   Żaden oczyszczacz, czy to Xiaomi, czy Philips, czy Samsung, nie będzie bowiem skutecznie odparowywał wilgoci z otoczenia 🙂

   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …