Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy

Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały odsetek, to grono tych urządzeń powoli się powiększa. Sharp UA-KIN52E to zmodernizowana wersja popularnego Sharpa UA-KIN50. Oprócz aplikacji mobilnej, reszta pozostała bez zmian. W dalszym ciągu mamy więc dość rozsądną propozycję do pomieszczeń ok. 35-40 m2 (CADR = 306 m³/h).

Rozsądną pod względem wydajności i kultury pracy. Bo niestety nie pod względem ceny – Sharp UA-KIN52 kosztuje obecnie 2699 zł (promocja z 2999 zł). I to niezależnie od tego, czy wybierzemy czarny czy biały wariant. Trochę dużo, jak na te parametry – podobnej klasy Philips AC3737/10 jest o około 700 zł tańszy!

Sharp UA-KIN52E-H UA-KIN52E-W zestawienie

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Sharp UA-KIN52E-W i Sharp UA-KIN52E-H – Zalety i Wady

Zalety

 • Tryb auto
 • Czujnik PM2,5/kurzu z regulacją czułości
 • Jonizacja Plasmacluster
 • Numeryczny wyświetlacz PM2,5
 • Cicha praca
 • Niski pobór mocy
 • Wi-Fi i sterowanie mobilne

Wady

 • Nieatrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Niezbyt przydatny czujnik światła
 • Czujnik PM2,5 mógłby reagować szybciej

Sprawdź najlepszą ofertę dla Sharp-UA-KIN52

Cena Sharp-UA-KIN52E-W (2024-03-11) – 2699 zł

Cena Sharp-UA-KIN52E-H (2024-03-11) – 2699 zł

Jak Sharp UA-KIN52 oczyszcza powietrze?

Analogicznie w standardowej wersji bez Wi-Fi, czyli modelu Sharp UA-KIN50E. Po otwarciu tylnej klapy znajdziesz w środku:

 • filtr wstępny – wychwytuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • filtr HEPA H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, bakterie, wirusy oraz alergeny,
 • filtr węglowy – usuwa szkodliwe gazy, w tym formaldehyd oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy
 • jonizator plazmowy – generuje jony dodatnie i ujemne, a tym samym pomaga w oczyszczaniu powietrza m.in. z pyłków roślinnych i zarodników pleśni.
Sharp UA-KIN52E-H filtry
Oczyszczacz powietrza Sharp-UA-KIN52E-W z wyjętymi filtrami i wysuniętym zbiornikiem na wodę. Źródło: materiały producenta Sharp

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Przewidywana żywotność filtrów węglowego i HEPA wynosi zdaniem Sharpa 10 lat dla filtrów zanieczyszczeń. Z doświadczenia wiemy już, że tak długa eksploatacja jest w Polsce niemożliwe ze względu na dużą ilosć smogu. Czynnikami dodatkowo zużywającymi filtry mogą być także: dym nikotynowy, a także drobinki tłuszczu przy smażeniu. Realnie warto przygotować się na wymianę mniej więcej co 2-3 lata.

Filtry sprzedawane są oddzielnie, co jest sporym atutem Sharpa. Dzięki temu możecie wymienić każdy z nich wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba, a nie, gdy zużyje się inny z 3 filtrów (np. węglowy często zużywa się szybciej niż HEPA).

Przewidywana żywotność filtra ewaporacyjnego także wynosi 10 lat. Tak długi okres eksploatacji znowu wydaje nam się mało możliwy, nawet przy najbardziej restrykcyjnym przestrzeganiu zasad higieny.

Żywotność generatora jonów (małego modułu odpowiedzialnego za działanie jonizacji) to około 17500 godzin pracy. O konieczności wymiany przypomina specjalna dioda. Ponadto generator trzeba regularnie czyścić przy pomocy dołączonej do urządzenia szczoteczki. Jeśli sprzęt będzie używany przez połowę roku, pracując przez większą część doby, to wymiana faktycznie będzie konieczna mniej więcej po upływie 5 lat.

Ceny i żywotność elementów wymiennych wynoszą:

Szacunkowy roczny koszt utrzymania oczyszczacza z nawilżaczem Sharp to około 210 zł.

Tryby pracy i eksploatacja

sharp UA-KIN52E-W panel sterowania widok z góry i z boku
Widok z góry i boku na panel sterowania i obudowę oczyszczacza 2w1 Sharp UA-KIN52E-W. Źródło: materiały producenta Sharp

Oczyszczacz pracuje w 3 manualnych prędkościach (low, medium, max). Do dyspozycji otrzymujesz również tryb Auto i Sleep. W tym ostatnim urządzenie jest bardzo ciche, ale jego wydajność jest również znikoma – zaledwie 60 m3/h. To mniej niż np. równie ciche w trybie sleep Klarta Forste 4 czy Samsung AX32.

Przy maksymalnych obrotach urządzenie jest w stanie przefiltrować 306 m3 w ciągu godziny. To przyzwoity wynik, analogiczny jak w innych modelach Sharpa z oznaczeniem „50”, np. Sharp KC-D50, Sharp UA-HD50 i Sharp UA-KIN50.

Sterowanie – panel dotykowy + aplikacja mobilna (nowość!)

Sharp UA-KIN42E-W aplikacja
Aplikacja mobilna Life Air dla Sharp UA-KIN52 Źródło: materiały producenta Sharp

Jedyny wyróżnik modeli oznaczonych „52”. Fani oczyszczaczy Sharp mogą w końcu świętować. Aplikacja mobilna Life Air to spore udogodnienie, które pozwala Sharpowi lepiej konkurować z produktami Philips czy Vestfrost. Podobnie jak w Philipsie, tak i w Sharpie aplikacja mobilna jest jednak dość uboga w funkcje. Oferuje ona np. timer, możliwość włączenia i wyłączenia sprzętu czy zmianę trybu pracy.

Dla bardziej konserwatywnych użytkowników zachowane zostały na szczęście całkiem przejrzyste przyciski. Znajdziecie je na panelu sterowania w górnej części urządzenia.

Czujnik i wskaźniki

W Sharpie UA-KIN52 znalazły się następujące czujniki jakości powietrza:

 • Pyłu PM2,5/kurzu – terminy czujnik PM2,5 i czujnik kurzu stosowane są zamiennie. Nie do końca jasne jest więc, jaki rodzaj miernika znajduje się w urządzeniu. Na pewno możemy natomiast wyregulować jego czułość, co jest plusem
 • czujnik zapachów – wykrywa LZO i inne drażniące substancje gazowe – niestety jego czułość momentami zawodzi
 • czujnik wilgotności powietrza,
 • czujnik temperatury powietrza.
 • czujnik światła
Sharp UA-KIN42E-H panel sterowania
Panel sterowania oczyszczacza z nawilżaczem Sharp UA-KIN52E-H. Źródło: materiały producenta Sharp

I ten ostatni sensor jest naszym zdaniem potencjalnie najbardziej problematyczny. Z naszych doświadczeń z innymi sprzętami wiemy, że czujnik światła mający wpływ na tryb automatyczny powoduje często jego samoistne zwalnianie (nawet, gdy poziom PM2,5 lub LZO jest wysoki).

O jakości powietrza Sharp-UA-KIN52E informuje za pomocą:

 • wskaźnika numerycznego PM2,5, który działa w zakresie od 10 μg/m3 do 499 μg/m3 (bardzo dobra, ważna zmiana, która pojawiła się od modelu UA-KIN40)
 • kolorystycznego wskaźnika jakości powietrza w postaci trójstopniowej skali,
 • wskaźnika wilgotności, który działa w zakresie od 25 do 75%,
 • wskaźnika temperatury w zakresie od 0 do 50 st. C.
Sharp UA-KIN52E-W góra panel sterowania
Panel sterowania Sharp UA-KIN52E-W. Źródło: materiały producenta Sharp

Dodatkowo na panelu sterowania ujrzysz też np. wskaźnik braku wody w zbiorniku albo diodę sygnalizującą wymianę modułu jonizatora.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Ewaporacyjne nawilżanie powietrza

Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp nawilża powietrze przy zastosowaniu technologii ewaporacji. Wydajność nawilżania to imponujące 660 ml/h, a więc analogicznie jak w UA-KIN50. To naprawdę dobry wynik na tle konkurencji.

Zbiornik na wodę ma pojemność 2,7 l. Zakładając pracę z pełną wydajnością, oznacza to konieczność dolewania wody co 4,5 godziny. W praktyce zużycie wody będzie zapewne niższe, a w konsekwencji zbiornika nie będzie trzeba napełniać tak często.

O braku wody urządzenie informuje poprzez diodę i sygnał dźwiękowy Jest też tryb automatycznego nawilżania, gdzie higrostat dobiera docelowy poziom wilgotności w odniesieniu do temperatury. Dlatego też dla 18 °C i mniej będzie to nawet 65%, a dla 28 °C już tylko 45%.

Zależność pomiędzy temperaturą a poziomem nawilżenia powietrza prezentuje tabela:

TemperaturaWilgotność w trybie automatycznymWilgotność w trybie sleep
<18°C65%65%
18-24°C60%65%
24-28°C55%60%
>28°C45%50%

Pozostałe funkcje Sharp UA-KIN52

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIN40 dostępne są także inne funkcje dodatkowe:

 • funkcja Pollen, w której czułość miernika zanieczyszczeń zostaje zwiększona w celu szybszego usuwania zanieczyszczeń,
 • tryb Clean Ion Shower, służy do odświeżania przy pomocy intensywnego strumienia jonów z nawiewu kierunkowego przedmiotów takich jak odzież sportowa, tapicerka meblowa itp.,
 • blokada rodzicielska,
 • timer włączenia i wyłączenia.

Warto też podkreślić obecność kilku przydatnych czujników. Takimi udogodnieniami są:

 • wskaźnik zanieczyszczenia filtra wstępnego,
 • wskaźnik braku wody w nawilżaczu,
 • wskaźnik poboru mocy,
 • wskaźnik zużycia modułu jonów.

Bardzo cichy i umiarkowanie energooszczędny oczyszczacz

Pod względem kultury pracy Sharp tradycyjnie można pochwalić. Głównie jednak na pochwałę zasługuje niewielka głośność. Sharp UA-KIN52 potrafi być naprawdę cichy, generując jedynie od 17-51 dB. W używanej dość często, środkowej prędkości, jest to około 40 dB (wg producenta).

Nieco gorzej oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp wypada pod względem zużycia prądu. I choć nie jest ono duże, to jednak Sharp przyzwyczaił nas do niższych wartości. Tutaj pobór prądu wynosi od 5,5 do aż 51 W, gdy korzystamy jedynie z oczyszczacza i (o dziwo) zauważalnie mniej, gdy używamy również nawilżacza – 6,7 – 32 W.

Wygląd Sharp UA-KIN52E-W

Oczyszczacz powietrza Sharp-UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H

Wygląd pozostaje zupełnie bez zmian w stosunku do oczyszczacza Sharp UA-KIN50. Jest też niemal analogiczny, jak w nieco słabszym UA-KIN42. Urządzenia, pomimo różnic w wydajności, posiadają nawet takie same wymiary: 38,4 x 23 x 61,9 cm i identyczną wagę sprzętu: 8,2 kg. Podobnie też mamy te same warianty kolorystyczne do wyboru:

 • biały (Sharp-UA-KIN52E-W)
 • ciemnografitowy (Sharp-UA-KIN52E-H)

Dzięki 2 kolorom łatwiej dopasować sprzęt do panującego już wystroju pomieszczenia. Przypominamy, że to ze względu na dość standardową wydajność oczyszczania winno mieć nie więcej niż 38 m²

Oczyszczacz powietrza Sharp-UA-KINE-H w pokoju
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN52E w salonie. Źródło: materiały producenta Sharp.

Parametry techniczne oczyszczaczy Sharp UA-KIN52

MarkaSharp
Model UA-KIN52E-W / UA-KIN52E-H
Cena2699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza306 m³/h (252 m³/h z nawilżaniem)
Zalecana maks. powierzchnia*38,25 m²
Zalecana maks. kubatura95,625 m³
Głośność [dB]17-51 dB (20-47 dB z nawilżaniem)
Pobór mocy [W]5,5-51 W (6,7-32 W z nawilżaniem)
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów2 lata
Waga [kg]8,2
CertyfikatyPZH, BAF
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN52?

Naszym zdaniem nie. Owszem, odświeżona wersja, wzbogacona o Wi-Fi jest bardziej opłacalną propozycją aniżeli wcześniejszy model. Wciąż jednak Sharp UA-KIN52 przegrywa pod względem konkurencyjności, oferując bardzo wydajny nawilżacz (660 ml/h) ale przeciętny oczyszczacz (306 m3/h). Atutem jest cicha i energooszczędna praca. Wadą jednak działanie niektórych czujników.

Prawie 2700 zł to naprawdę spora kwota, za którą możesz kupić konkurencyjne oczyszczacze z nawilżaczem + dodatkowy nawilżacz lub oczyszczacz do drugiego pokoju.

Dlatego też warto zobaczyć propozycje konkurencji, w szczególności:

 • Vestfrost VP-E2S60WH – cena: 2249 zł. CADR: 415 m³/h (295 m³/h z nawilżaniem), wydajność nawilżania: 300 ml/h, Wi-Fi i własne automatyzacje
 • Philips AC2729/50 – cena: 1549 zł. CADR: 250 m³/h, wydajność nawilżania: 500 ml/h, Wi-Fi
 • Philips AC3737/10 – cena 1964 zł. CADR: 505 m³/h, wydajność nawilżania: 650 ml/h, Wi-Fi

Jeśli jednak jesteś zdecydowany, by kupić oczyszczacz 2w1 Sharp, sprawdź poniższe oferty:

Oferty cenowe dla Sharp UA-KIN52

Sprawdź najlepszą ofertę dla Sharp-UA-KIN52

Cena Sharp-UA-KIN52E-W (2024-03-11) – 2699 zł

Cena Sharp-UA-KIN52E-H (2024-03-11) – 2699 zł

Galeria zdjęć Sharp UA-KIN52E-W i Sharp

FAQ – najczęstsze pytania o Sharp UA-KIN50E-W

Sharp UA-KIN52 ma 3 prędkości manualne. Jest też tryb snu (najniższa prędkość) oraz tryb auto

To zależy. Gdy chcemy używać jedynie oczyszczacza, Sharp UA-KIN52 sprawdzi się w pokoju o powierzchni maksymalnie 38 m2. Większość osób będzie jednak korzystać zarówno z funkcji oczyszczania, jak i nawilżania, a wtedy użyteczność Sharpa spada, stając się adekwatnym do jedynie 31,5 m2.

Sharp UA-KIN52 ma czujnik PM2,5/kurzu, zapachów, wilgotności oraz temperatury. Jest również czujnik światła, jednak on jedynie uzależnia obroty oczyszczacza od poziomu oświetlenia.

 Źródła:

 1. Strona sharpdirect.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …

5 kwietnia 2024 · 8 minut czytania

Co pyli w maju?

Maj to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią na pyłki. W tym czasie rozpoczyna się bowiem intensywne pylenie …

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

6 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Czy wentylator oczyszcza powietrze? Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? Co wybrać? Od pewnego czasu na rynku oczyszczaczy możemy obserwować kolejne modele …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …