Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604DG / PA91-604GY / PA91-605GY. Czy warto go kupić?

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
10 minut czytania

Zalety

 • Cichy na tle konkurencji o podobnej wydajności
 • Dobry tryb automatyczny oparty o wskazania PM2.5
 • Wysoka wydajność także w niskich prędkościach pracy
 • Mobilne sterowanie
 • Niski pobór mocy

Wady

 • Łagodne podejście do oceny czystości powietrza w sygnalizacji kolorystycznej
 • Niedziałająca jonizacja pomimo funkcji w aplikacji
 • Trochę ponadprzeciętne roczne koszty eksploatacji

Electrolux Pure A9 PA91-604GY (aktualizacja 28.12.2020 w Media Expert model jest już oznaczony jako Electrolux PA91-605GY) i Electrolux PA91-604DG to dwa warianty kolorystyczne (szary i grafitowy) oczyszczacza powietrza szwedzkiej marki Electrolux, który został wprowadzony do sprzedaży w Polsce jesienią 2019 r.

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604DG
Widok na oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-604DG od góry. Ustawienie trybu manualnego.

To model, który warto rozważyć do użytku w dużych pomieszczeniach, bo dobrze wygląda, jest wydajny i cichy. Poniżej poznasz jego wady i zalety.

Wybierając oczyszczacze powietrza Electrolux prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy

 • Cena Electrolux Pure A9 APA91-604DG*, kolor ciemny (2023-03-09) – od 2099 zł

Sprawdź na Ceneo

 • Cena Electrolux PA91-604GY*, kolor szary (2023-03-09) – od 2189 zł

Sprawdź na Ceneo

 • Cena Electrolux PA91-605GY, kolor szary (2023-03-09) – od 2199 zł
  (Tak oznaczony model dostępny jest wyłącznie w Media Expert, nie różni się od modelu PA91-604GY.)

Sprawdź na Ceneo

*Modele marki Electrolux objęte są bardzo często różnego rodzaju promocjami, dlatego też warto na bieżąco sprawdzać aktualną cenę produktu.

Dziękujemy ♥

Oczyszczanie powietrza

W oczyszczaczu powietrza Electrolux PA91-604DG / PA91-604GY / PA91-605GY znalazł miejsce zintegrowany filtr 360° o bardzo dużych rozmiarach.

Filtr 360 model EFDBRZ6 do oczyszczaczy Electrolux.

Występuje on aktualnie w 4 wersjach.  Zawierają one 2 (tylko model EFDBTH6) lub 3 elementy składowe:

 • filtr wstępny, którego zadanie polega na zatrzymywaniu większych zanieczyszczeń obecnych w oczyszczanym powietrzu, tą warstwę należy oczyszczać z kurzu za pomocą odkurzacza lub ściereczki,
 • filtr HEPA (E11/E12/H13), pochłaniający pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1,0, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów,
 • filtr węglowy, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów (np. formaldehydu i innych LZO) oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Rodzaje filtrów

Filtry różnią się klasą filtra HEPA, ilością węgla aktywnego oraz sugerowanym przeznaczeniem. Wszystkie mają wbudowany elektroniczny chip, który pozwala urządzeniu liczyć jego żywotność oraz optymalizować pracę oczyszczacza.

Nowy i stary filtr do Electrolux Pure A9 PA91-605DY
Testy wydajnościowe starego i nowego filtra Electrolux EFDBRZ6 w oczyszczaczu Electrolux Pure A9 PA91-604DG.
 • Electrolux EFDBRZ6 lub Electrolux BREEZE360 600 CADR – filtr kompletny: wstępny + HEPA E12 + węgiel aktywny  w cenie 399 zł (oferty na Ceneo) i żywotności 12 miesięcy. Jest to filtr, który trafia do oczyszczacza w komplecie z urządzeniem i ten filtr rekomendujemy do codziennego użytku.
 • Electrolux EFDBTH6 lub Electrolux BREATHE360 600 CADR– filtr posiadający tylko filtr wstępny i HEPA E11 w cenie 399 zł (oferty na Ceneo) i żywotnością 12 miesięcy. Jest to filtr, który producent nazywa antyalergicznym. Odznacza się większą powierzchnią HEPA, ale nie ma aktywnego węgla. Posiada też niższą klasę filtracji niż inne filtry w gamie (E11), więc zdecydowanie odradzamy wybór tego modelu. Lepszym rozwiązaniem będzie filtr BREEZE360, który równie dobrze usunie alergeny, a przy okazji zredukuje szkodliwe gazy i brzydkie zapachy.
 • Electrolux EFDFRH6 lub Electrolux FRESH360 600 CADR– filtr posiadający filtr wstępny, HEPA E12 oraz większą ilość węgla aktywnego w cenie 419 zł (oferty na Ceneo). Dzięki zwiększenia absorbentu gazów szybciej usuwa brzydkie zapachy i trujące związki lotne. Można go polecić do pomieszczeń charakteryzujących się wyższą ekspozycją na zapachy, czyli np. do salonu, gdzie przebywają psy lub posiadający otwarty aneks kuchenny. Będzie lepszym wyborem także do domów znajdujących się mocno zasmogowanych miejscowościach.
 • Electrolux EFDCLN6 lub Electrolux CLEAN360 600 CADR – filtr kompletny: wstępny + HEPA H13 + węgiel aktywny  w cenie 399 zł (oferty na Ceneo) i żywotności 12 miesięcy. Jest to filtr, w którym zastosowano materiał filtracyjny wyższej klasy, bo aż H13. Zastosowanie takiego filtra w praktyce będzie oznaczać kilku-kilkunasto procentowy spadek wydajności, który będzie rekompensowany wyższymi obrotami wentylatora, bo taki materiał stawia większy opór. Dlatego jeśli użyjemy oczyszczacza w bardzo dużym pomieszczeniu typu 60 m2 lepiej zdecydować się na model Electrolux EFDBRZ6, a jeśli oczyszczacz trafi do mniejszego pokoju, to można zdecydować się na ten filtr.

Jonizacja – wielka zagadka

W zakupionym przez nas modelu Electrolux PURE A9 PA91-604DG można w aplikacji włączyć jonizację. Urządzenie sygnalizuje jej włączenie na panelu.

Niestety nie udało nam się zauważyć pracy jonizatora. Zarówno pomiar jonów licznikiem AlphaLab oraz pomiar zmian poboru mocy nie wskazują na jakiekolwiek działanie generatora jonów, który fizycznie znajduje się w oczyszczaczu (w tunelu można zauważyć końcówki jonizatora powietrza).

Szczotki jonizatora w Electrolux A9 PURE PA91-604DG
Szczotki jonizatora w Electrolux A9 PURE PA91-604DG.

Nie udało nam się uzyskać informacji, czy jonizacja jest aktywna, ale producent nie chwali się nią w opisie produktu, a z komunikacji z innymi użytkownikami można się dowiedzieć, że jest „okrojona”.

Należy więc uznać, że jonizacja nie działa w tej serii oczyszczaczy Electroluxa pomimo funkcji umożliwiającej jej włączenie.

Tryb pracy i eksploatacja

Prędkość obrotów wentylatora w oczyszczaczu powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY/PA91-604DG można regulować ręcznie, jednak dostępny jest tu również tryb automatyczny. W urządzeniu znalazł się sensor cząsteczek PM2,5, tak więc pod uwagę brane jest stężenie jednego z głównych i najbardziej niebezpiecznych składników smogu.

Electrolux PA91-604DG wyświetlacz

Oczyszczacze powietrza Electrolux informują użytkownika o stanie powietrza poprzez wskaźnik kolorystyczny. Dokładne wyjaśnienie poszczególnych kolorów znajdziemy w aplikacji Electrolux Wellbeing.

Wyjaśnienie wskaźnika jakości powietrza w aplikacji Electrolux Wellbeing

Aplikacja mobilna Electrolux Wellbeing

Oczyszczaczem można sterować poprzez panel dotykowy albo dedykowaną aplikację mobilną, z którą urządzenie łączy się przez WiFi 2,4 Hgz.

Wraz z pojawieniem się na rynku serii oczyszczaczy Pure A9, otrzymaliśmy też do użytku aplikację mobilną o nazwie Electrolux Pure A9. Obecnie została ona zastąpiona przez aplikację mobilną Electrolux Wellbeing. Jest ona bardzo dobrym źródłem wiedzy o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, jak i na dworze.

Aplikacja gromadzi dane o poziomie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, jak również o lotnych związkach organicznych (TVOC) i wilgotności. Dane te zapisywane są w pamięci aplikacji i mogą być prezentowane np. w formie wykresów godzinowych czy dobowych.

Oprócz tego zakres funkcji aplikacji jest dość ograniczony i sprowadza się do wyboru trybu pracy – manualny i automatyczny (Smart) oraz włączenia/wyłączenia blokady rodzicielskiej, powiadomień czy jonizatora (ta ostatnia funkcja mocno wątpliwa).

Wydajność oczyszczania Electrolux PA91-604DG/PA91-604DY/PA91-605GY

Producent deklaruje, iż podczas pracy w najwyższym trybie CADR tego modelu dla dymu i zapachów wynosi 620 m³/h. Co ważne, dzięki dużej powierzchni filtrów, oczyszczacz oferuje w trybie cichym blisko 50% wydajności maksymalnej, co skutkuje tym, że rzadko musi sięgać po wyższe obroty, by redukować zanieczyszczenia.

Wysoka kultura pracy

Głośność filtracji według producenta mieści się w zakresie od 17 do 49 dB. Urządzenie to towarzyszy nam w biurze od niemal dwóch lat i w dalszym ciągu zaskakuje swoją cichością. Oczywiście w najwyższych prędkościach (7-9) głośność staje się odczuwalna, jednak jest to prawdopodobnie najcichszy oczyszczacz do dużych metraży. W naszych pomiarach Electrolux Pure A9 uzyskał:

Pomiar głośności Electrolux PA91-604DG

Pomimo imponującej wydajności, oczyszczacz Electrolux jest również energooszczędnym sprzętem.

W naszym teście watomierzem Electrolux PA91-604DG uzyskał następujące wyniki:

 • Prędkość 1: 4,1 W
 • Prędkość 2: 5,2 W
 • Prędkość 3: 6,1 W
 • Prędkość 4: 7,6 W
 • Prędkość 5: 9,6 W
 • Prędkość 6: 13 W
 • Prędkość 7: 18,2 W
 • Prędkość 8: 25,7 W
 • Prędkość 9: 39,4 W

Czujniki: PM2,5, LZO, temperatury, wilgotności i światła

Oprócz sensora PM2,5 w oczyszczaczu Electrolux PA91-605GY / PA91-604DG / PA91-604DY znajdują się czujniki TVOC, światła, temperatury, wilgotności. Choć na urządzeniu jakość powietrza komunikowana jest tylko za pomocą koloru, to dokładne odczyty znajdziemy w aplikacji. Tak jak można się przyczepić do pracy trybu auto, tak nie mamy większych zastrzeżeń co do działania samego czujnika PM2,5.

Wykonaliśmy również testy przy użyciu etanolu, w których sprawdzaliśmy reakcję czujnika LZO/TVOC. Sprawnie wychwytuje on zmiany stężenia zanieczyszczeń w powietrzu – odczyty w aplikacji Wellbeing wskazywały proporcjonalny wzrost liczby cząsteczek, podobny do wskazań czujników zewnętrznych.

Pozostałe udogodnienia

Oczyszczacz Electrolux wyposażono również w blokadę rodzicielską oraz wskaźnik zużycia filtra.

Urządzenie nie należy do najmniejszych oczyszczaczy powietrza, ale firma Electrolux zadbała o to, aby przestawienie go w inne miejsce nie było zbyt trudne. Electrolux PA91-604DG i PA91-604GY zostały bowiem wyposażone w poręczne uchwyty.

Wygląd

Electrolux PA91-604DG od przodu
Electrolux Pure A9 PA91-604DG – widok od przodu.

Pod względem estetycznym Electrolux Pure A9 PA91-604GY i Electrolux Pure A9 PA91-604DG są zupełnie inne od starszych oczyszczaczy powietrza marki Electrolux. Różnicą między tym modelem a mniejszym oczyszczaczem Electrolux Pure A9 PA91-404GY/DG jest wyłącznie wysokość. Wymiary tego urządzenia wynoszą 72,5 x 31,5 x 31,5 cm.

Electrolux PA91-604DG

Oczyszczacz wykonany jest solidnie, a wykorzystanie elementów metalowych (dolna część obudowy), materiałowych (pokrycie górnej części obudowy) oraz skórzanych (rączki) nadaje mu szyku.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604DG / Electrolux PA91-604GY / Electrolux PA91-605GY

MarkaElectrolux
Model Pure A9 PA91-604GY / PA91-604DG / PA91-605DY
Cena2099/2199/2199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]620
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*77,5
Zalecana maks. kubatura [m³]193,75
Głośność [dB]17-49
Pobór mocy [W]do 50
Liczba prędkości wentylatora8
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE12 (dostępne także filtry klasy E11 i H13)
Filtr węglowy tak (występują wersje filtrów bez aktywnego węgla)
Żywotność filtrów12 miesięcy
Waga [kg]8,9
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY / PA91-604DG / Pa91 – 605DY?

Electrolux Pure A9 PA91-604GY / Electrolux PA91-604DG / Electrolux PA91-605DY to oczyszczacze powietrza wyróżniające się wysoką wydajnością, a zarazem cichą pracą. Ze względu na CADR pasują do pomieszczeń o powierzchni nawet do 77,5 m². Urządzenia są w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed smogiem i alergenami, gdyż zostały wyposażone w dobre filtry.

Do wad należy uznać nieco pobłażliwy system kolorystycznej oceny jakości powietrza oraz niedziałający jonizator. I tak pierwszą można pominąć, bo urządzenie rekompensuje wolniejszą reakcję na zanieczyszczenia bardzo dużą wydajnością.

Druga wada również nie powinna stanowić problemu, bo jonizacja w oczyszczaczach powietrza to dodatek, który nie ma większego wpływu na cały system oczyszczający. Większą rolę odgrywa tempo przepływu powietrza przez filtry, a tym oczyszczacz Electroluxa bardzo się wyróżnia.

Galeria zdjęć Electrolux Pure A9 PA91-604GY/PA91-604DG

Cena Electrolux Pure A9 PA91-604GY/PA91-604DG

 • Cena Electrolux Pure A9 APA91-604DG*, kolor ciemny (2023-03-09) – od 2099 zł

Zobacz na Ceneo.pl

 • Cena Electrolux PA91-604GY*, kolor szary (2023-03-09) – od 2189 zł

Zobacz na Ceneo.pl

 • Cena Electrolux PA91-605GY, kolor szary (2023-03-09) – od 2199 zł
  (Tak oznaczony model dostępny jest wyłącznie w Media Expert, nie różni się od modelu PA91-604GY.)

Zobacz na Ceneo.pl

*Modele marki Electrolux objęte są bardzo często różnego rodzaju promocjami, dlatego też warto na bieżąco sprawdzać aktualną cenę produktu.

Wszystkie recenzje oczyszczaczy powietrza Electrolux na Ranking-Oczyszczaczy.pl

Sprawdź pozostałe oczyszczacze powietrza Electrolux

Seria PA91:

 • Electrolux Pure A9 PA91-604DG – model 2019, CADR 620 m³/h, cena 2099 zł GY.
 • Electrolux Pure A9 PA91-404DG – model 2019, CADR 442 m³/h, cena 1797 zł GY.

Seria Well A5/A7

Seria EAP:

 • Electrolux EAP300  – model 2016, CADR 300 m³/h, wycofany z rynku
 • Electrolux EAP450 – model 2016, CADR 494 m³/h, wycofany z rynku

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

196 komentarzy

 • <cite class="fn">kris</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień Dobry,
  Jestem w trakcie wyboru oczyszczacza do mieszkania 70m2. Pierwszym wyborem miał być nowy samsung ale po tym jak zobaczyłem wasz filmik, w którym pokazano problem z czujnikami i błędny odczyt zanieczyszczenia zacząłem myśleć o electroluxie. Czy ma Pan wiedzę o tym jak działają czujniki i wskazanie zanieczyszczenia w tym modelu electroluxa? Czy jest to oczyszczacz godny polecenia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Krzysiek

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie mieliśmy jeszcze okazji testować Electrolux PA91-604GY w labie, więc mogę ocenić tylko parametry. Oczyszczacz wysoko zawędrował pod względem Możliwości w naszym rankingu. Martwi tak szeroka rozpiętość między dobrym, a złym powietrzem. Uznanie za złe dopiero jakości powietrza o zapyleniu 150 ug/m3 to bardzo dużo. W domach powinniśmy dążyć do utrzymania jak najniższych stężeń (najlepiej od 0 do 10 wg zaleceń WHO).

   Jeśli chodzi o wybór oczyszczacza, to proszę przyjąć inną taktykę i wybierać oczyszczacz do pomieszczenia, a nie całego mieszkania. Niestety jeden oczyszczacz w mieszkaniu nie zapewni należytej ochrony w każdym pokoju.

 • <cite class="fn">Zanire S</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Chciałam prosić o wyjaśnienie kwestii interpretacji pomiarów PM2.5 w oczyszczaczu Electrolux PA91-604DG/PA91-604GY oraz Klatra Stor.
  Oba urządzenia uznają, że powietrze jest dobrej jakości, jeśli stężenie PM2.5 nie przekracza 35ug/m3, i uznajecie to za wadę oczyszczacza Electorlux (zbyt łagodne podejscie) i jednocześnie zaletę urządzenia Klatra (odpowiedzialne podejscie do jakości powietrza).
  Po przekroczeniu jakiego stężenia PM2.5 włącza się tryb automatyczny w obu urządzeniach?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Tu bardziej chodzi o ocenę tego, co oczyszczacz uznaje za złe. W przypadku Stora jest to więcej niż 35 uq/m3 PM2.5. Przypadku Electroluxa PA91-604DG jest to 250 uq/m3.

   I teraz jeśli producent podaje maksymalny metraż pomieszczenia, to przyjmuje się wartości maksymalne CADR. System automatyczny wykorzystuje maksymalną siłę, gdy dochodzi do progu skali. Tu oczyszczacz marki Electrolux zrobi to przy stężeniu większym o 215 ug/m3. To kolosalna różnica, która będzie w praktyce odczuwalna tempem oczyszczania pomieszczenia i stężeniem średniodobowym zanieczyszczeń pyłowych.

   • <cite class="fn">Zanire S</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Czyli Klatra oczyści do poziomu poniżej 35ug/m3 dużo szybciej niż Electrolux, ponieważ szybciej uruchomi najwyższe obroty – czy tak? Rozumiem, że to w trybie automatycznym, ale można też manualnie włączyć szybsze obroty w Electroluxie aż do uzyskania pożądanego poziomu PM2.5? Czy dobrze rozumiem?

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry,
     dokładnie tak, Klarta w trybie automatycznym robi to szybciej – po przekroczeniu 35 µg/m³dla pyłu PM2,5 Klarta Stor przechodzi do najwyższego trybu pracy. W przypadku Electroluxa będzie to się działo >215 µg/m³, a to już przekroczenie 800% normy dobowej wg WHO.
     Każdy oczyszczacz, przełączając go manualnie na najwyższy tryb będzie szybko i skutecznie usuwał pyły, tylko będzie to okupione wyższą głośnością, większym poborem prądu, a przy niskich stężeniach PM2,5 jest to zbędne.

 • <cite class="fn">Inga Synoś-Gurzyńska</cite> <span class="says">says:</span>

  Wg opisu na stronie Electroluxa te oczyszczacze nie mają informacji o jonizacji. Czy możecie się odnieść do tego skąd informacja o tej funkcji?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Informacje o jonizacji w modelach oczyszczaczy Electrolux PA91-404DG i PA91-404GY posiadamy z dwóch źródeł:

   1. Szczegółowa instrukcja użytkowania:
   https://www.electroluxhome.se/api/ProductAsset/?assetId=84319331&code=950011383&fbclid=IwAR1A2OfY3sirdLJnFvU-t1KfC8XRY-E7uAtprREfh54HlEQsiJpuQx4_B00

   2. Odpowiedzi udzielonej przez BOK Electroluxa, w którym pytaliśmy o konkrety tej jonizacji:

   Dziękujemy za kontakt z Infolinią Electrolux.

   Informujemy że zamiast technologii jonizacji, w urządzeniach Electrolux zastosowana jest nowatorska technologia Plasma Wave.

   Plasma Wave niszczy zanieczyszczenia na poziomie molekularnym. W przeciągu sekundy Plasma Wave łączy się naturalnie w powietrzu z cząsteczkami wody, tworząc cząsteczki hydroksylowe. Są to niestabilne cząstki, które kradną atomy wodoru od sąsiadujących cząstek (zanieczyszczeń) i przekształcają je w nieszkodliwe cząstki wody, dwutlenku węgla i inne nieszkodliwe cząsteczki. W efekcie następuje wyraźne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń.

   Przekształcając cząsteczki Plasma Wave redukuje niepożądane zapachy, chemiczne opary , jak również inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Technologia Plasma Wave jest bezpieczna, ponieważ cząsteczki hydroksylowe żyją tylko nanosekundę, podczas której przekształcają otaczające je cząsteczki zanieczyszczeń. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do technologii opartej na jonach, Plasma Wave nie wytwarza ozonu.

   W połączeniu z wentylatorem i filtrami systemu czyszczącego, Plasma Wave skutecznie i efektywnie czyści powietrze z niepożądanych zanieczyszczeń, łącznie z kurzem, dymem, zanieczyszczeniami, chemicznymi oparami, alergenami i nieprzyjemnymi zapachami. Skuteczność oczyszczania to 99,97 %.

   Oczywiście Plasma Wave jest jonizacją, więc napisaliśmy o jonizatorze.
   Nie otrzymaliśmy do tej pory szczegółowych informacji, czy modele Electrolux PA91-404DG i Electrolux PA91-604DG mają ten sam jonizator plazmowy.

   Czy posiada może Pani ten model?

   • <cite class="fn">Inga Synoś-Gurzyńska</cite> <span class="says">says:</span>

    Przymierzam się do zakupu 604 i kontaktowałam się z przedstawicielem handlowym Electroluxa, który twierdzi, że te modele nie maja jonizacji. Stąd moje pytanie.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W poniedziałek wyjaśnię osobiście temat z osobą odpowiedzialną za tą linię w Electroluxie. Może te wersje w PL nie mają jonizacji, a BOK wypowiadał się o starych modelach. Może być też tak, że sprzedawca nie miał pojęcia o sprzęcie (co częste w elektromarketach, w których te modele są).

     • <cite class="fn">Inga Synoś-Gurzyńska</cite> <span class="says">says:</span>

      Super, czekam na informacje.
      Polska strona electroluxa tez nie ma pełnej informacji o specyfikacji modelu ani instrukcji do zapoznania się.

     • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

      Jak uda nam się wyjaśnić kwestię jonizacji i uzyskać pełną specyfikację, to uzupełnimy recenzję. 🙂

     • <cite class="fn">Inga Synoś-Gurzyńska</cite> <span class="says">says:</span>

      Jakieś newsy?

     • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

      Niestety nie 🙁

 • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

  Szczerze powiedziawszy nie dociera do mnie za bardzo jak to ma działać.

  Z jednej strony piszecie Panstwo:

  zielony – PM2,5 od 0 do 12 µg/m³ , jakość powietrza bardzo dobra

  A z drugiej, że urządzenie uznaje za dobrą jakość powietrze poniżej 35 µg/m³ i wtedy już przełącza się na minimalny tryb pracy?

  To po co jest w takim razie przedział zielony?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Przedstawiony system oceny jakości powietrza w modelach Electrolux PA91-404DG i PA91-404GY pochodzi z informacji producenta. Uznał on, że oczyszczacz będzie regulował prędkość pracy silnika, od której zależy CADR w przedziale zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2.5 od 0 do 250 ug/m3. Oczyszczacz ocenia powietrze wg przedstawionej skali. My je przytoczyliśmy.

   Te normy wg naszego zespołu są bardzo mało wrażliwe na zanieczyszczenia. Przy tak mocnym urządzeniu można byłoby wyskalować je w przedziale np. 0-48 dzieląc skalę na 8, co dałoby np.:

   zielony – PM2,5 od 0 do 8 µg/m³ , jakość powietrza bardzo dobra,
   żółty – od 9 do 16 µg/m³, jakość powietrza dobra,
   pomarańczowy – od 17 do 24 µg/m³, jakość powietrza słaba,
   czerwony – od 25 do 32 µg/m³, jakość powietrza bardzo słaba,
   purpurowy – od 33 do 40 µg/m³, jakość powietrza zła,
   kasztanowy – powyżej 48 µg/m³, jakość powietrza bardzo zła.

   W ten sposób użytkownik oczyszczacza miałby zapewnioną znacznie lepszą jakość powietrza na każdym metrażu, do którym można użyć tych oczyszczaczy.

   Czy wyjaśniłem Panu nasz punkt widzenia?

   • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak dziękuję. Punkt widzenia Pan wyjaśnił doskonale, natomiast ciężko mi to zestawić z rzeczywistością, szczególnie, że nikt nie miał okazji przetestować fizycznie tegoż sprzętu. Do tego czasu to tylko teoria.
    Na szczęście oczyszczacz już jest u mnie, więc będę mógł zweryfikować niektóre funkcje.

    • <cite class="fn">Natalia Kowalska</cite> <span class="says">says:</span>

     Czy mógłby Pan sie podzielić spostrzeżeniami po pierwszych dniach używania? Zastanawiam się nad zakupem tego modelu i dobrze przeczytać opinię osoby, która użytkuje ten produkt. Pozdrawiam 🙂

     • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

      Apka bardzo przyjemna w użyciu, dostęp zdalny do jakości powietrza w domu. Można by ją trochę rozbudować, ale do podstawowych rzeczy wystarczy.
      Tu nagranie z apki;

      https://youtu.be/gxZGoteAG28

      Oczyszczacz bardzo cichy i bardzo ładny co też ma jakieś znaczenie.

      Co do innych spostrzeżeń, to za wcześnie żebym coś wiedział.

      W zestawie jest filtr Breeze. Nie wiadomo jaki to hepa 12, czy 13 czy ile. Nie chwala się tym nigdzie.

      Dodam jeszcze, że nie zauważyłem jakoby oczyszczacz nie reagował na niskie stęzenie PM2.5. Wręcz przeciwnie.

      Przy wskazaniu 8ng/m3 prędkość wentylatora wynosiła 30%, przy wzroście do 20ng/m3 obroty wzrosły do 50%, by za chwilę spaść przy 16ng do 40%. Nie widzę tu żadnego przekraczania normy o 300% jak to sugerowano.

     • <cite class="fn">Inga Synoś-Gurzyńska</cite> <span class="says">says:</span>

      Czy Polska wersja oczyszczacza ma jonizację?

     • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

      Tak, ma. a przynajmniej jest opcja w aplikacji żeby ją uruchomić i ikonka na wyświetlaczu urządzenia. Czy i jak jonizuje , to już inna sprawa i nie wiem jak to sprawdzić.

 • <cite class="fn">Adam Chojnacki</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,

  planuję zakupić oczyszczasz Electroluxa PA91-404GY i mam pytanie. Jaka jest średnia żywotność filtra? Wiem, że to zależy od warunków ale załóżmy w normalnie użytkowanym pokoju.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   niestety nie mamy takiej informacji, kontaktowaliśmy się z Electroluxem w sprawie filtrów i pełnej specyfikacji oczyszczaczy. Jak tylko uzyskamy odpowiedź, to uzupełnimy recenzje. Pozdrawiamy

   • <cite class="fn">Rav</cite> <span class="says">says:</span>

    Wciąż bez odpowiedzi?
    Również napisałem do Electroluxa takie zapytanie. Póki co cisza.

 • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

  Wiadomo coś może na temat żywotności filtrów?

 • <cite class="fn">roso</cite> <span class="says">says:</span>

  A czy wiadomo coś o tym jaki jest pobór prądu (w kWh) przy obrotach na poziomie 30%? Mam ten model od kilku dni i testuję różne jego funkcje i tryby. Zauważyłem, że przy pozostawieniu oczyszczacza w trybie auto (zwanym w apce inteligentnym), po doprowadzeniu powietrza do czystości utrzymuje on prędkość obrotów na poziomie 30% właśnie. Dzięki i pozdrawiam!

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

   Tak, tak właśnie jest, choć u mnie raz zdarzyło się że pracował z wydajnością na poziome 20% ale PM2.5 było wskazywanie na poziomie 2 mikro.
   Uruchomię go przez licznik Energi do gniazdka i Jeszce dzisiaj się dowiemy jaki ma pobór energii w każdym przedziale.

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

   W kwestii zużycia energii, regulacja wentylatora pomiędzy 20%-100%.skok obrotów co 10%, przy czym nie da się zejść poniżej 20%.
   Wyniki uzyskane przy zaswiecinych dioda h informujących o jakości powietrza. Zapewne przy wygaszeniu w nocy może to być ok 1W mniej.
   20%=4.1W, 30%=5.0W, 40%=6.9W, 50%=9.4W, 60%=11.9W , 70%=15.9W, 80%=20.3W, 90%=25.2W, 100%=39.9W.

   • <cite class="fn">roso</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki za te dane! Przy okazji mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy pomiar z wartością N/A (widoczny w aplikacji) może wskazywać, że w godzinach nocnych urządzenie przeszło w jakiś tryb uśpienia? Korzystam z programu inteligentnego i od paru dni widzę, że około godziny 23 lub północy, gdy zanieczyszczenia powietrza są już praktycznie zredukowane całkowicie, to pomiary wskazują właśnie N/A. Zastanawia mnie to. Z góry dzięki za sugestie.

 • <cite class="fn">wujek</cite> <span class="says">says:</span>

  kupiłem i….
  to jest oględnie mówiąc kopia Winixa Tower, 2x droższa niestety (lepiej, ładniej zrobiona) na dodatek nie widze w menu ani w aplikacji (słabo działającej) możliwości wyłączenia tej choinki na górze (co za k—–wa czasy że wszystko musi sie świecić ledowo) więc dla wrażliwych w nocy to bedzie trudność, nie wiem jakie ceny filtra bedą ale i sam filtr jest słaby bo warstwa węglowa jest w postaci „źiarenek” a nie sprasowana co lepiej by pochłaniało, więc moja ocena to 30/100 (30 za ładny dezingn) reszta słabo

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Kompletnie nie widzę powiązania między Winix Tower a Electrolux PA91-404DG. Dobrą praktyką u producentów jest stosowanie ziarenek. Takie rozwiązania są uzasadniano. Co znaczy, że w Winixie węgiel jest sprasowany?
   Wspomniana alternatywa ma filtr za 300 zł. Ten w Electroluxie nie powinień być droższy z informacji od dystrybutora.

   • <cite class="fn">wujek</cite> <span class="says">says:</span>

    miałem na myśli 604 nie 404 bo tego nie mam, mam jeszcze 3 inne i sporo już doświadczeń, więc wiem że te ziarenka nie są dobrym rozwiązaniem (że niby 2,5 pm sie do nich przykleja? bo chyba nie wchłaniają dymu?) winix ma filtr podwójny czyli hepa i węglowy ale warstwa węglowa jest w postaci „płachty” tak jak hepa i to ma sens, poza tym można wyłączyć oświetlenie bez względu na tryb co w nocy daje komfort (a to właśnie wieczorem gdy rozpalają piece i kominki nasi jaskiniowi rodacy i w nocy najwięcej syfu w powietrzu) wg mnie ten 604 winien (biorąc pod uwagę konkurencje) kosztować max 1399-1499 pln, a jeszcze dodam że choć potencjometr obrotów jest skokowy nie płynny np jak w LifaAir na przykład

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Filtr węglowy nie służy wyłapywaniu pyłów, a do redukcji szkodliwych gazów. Jego skuteczność określa gramatura węgla aktywnego, a tak dokładniej to powierzchnia czynna. Dlatego stosuje się granulki z mikroporami, by zwiększyć powierzchnię. Fajnie opisali to na Homespocie: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/filtry-weglowe

    • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

     Ale siejesz defektym. Mi się nic w nocy nie świeci poza dwiema kontrolkami, zasilania i WiFi. Oczyszczacz ma czujnik światła, nie trzeba nic wyłączać, wyłączy się samo zanim polozysz głowę na poduszce, no chyba że masz zepsuty egzemplarz.
     Potencjometr obrotów zmienia je co 10%. Myślę że precyzyjniejsza regulacja jest zbędna, w ogóle regulacja jest zbędna bo lepiej ja działa w trybie inteligentnym, wtedy nie ma potrzeby nic przestawiać.
     Winix to kompletnie co innego.
     Filtr w internetowym sklepie w Szwajcarii kosztuje 119 CHF. Czyli w przeliczeniu na PLN jakieś 460zl. A ponieważ konieczność jego wymiany zajdzie zapewne za rok, to ceny jeszcze spadną.
     Cena oczyszczacza będzie taka, na ile owieczki dadzą się strzyc. W CH kosztuje 449 CHF, mi się udało w pl kupić za 2002 PLN. Jest całkiem przyzwoicie.
     A jeżeli chodzi o wygląd, to reszta wygląda jak lodówki przy tym oczyszczaczu, a wcale nie dostają wydajnością.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      @grzegorzmacko:disqus właśnie kupiłem do testów laboratoryjnych Electrolux Pure A9 PA91-604DG w OleOle.pl za 2046 zł, więc też w całkiej dobrej cenie. Standardowo stoi teraz w PL za 2199 zł.

   • <cite class="fn">Malmo</cite> <span class="says">says:</span>

    Na stronie electroluxa jest cena filtra kosmos 🙂 650zl kompletny

    https://shop.electrolux.pl/male-agd/klimatyzacja/filtry/efdbrz6-filtr-powietrza-e12-600-cadr/p/9009229767

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzięki. Cena ogromna, co przypomina ceny filtrów we wcześniejszych modelach Electroluxa EAP450/300. Przyjrzymy się im w poniedziałek.

     • <cite class="fn">Malmo</cite> <span class="says">says:</span>

      I jak ocena tego Electroluxa bo zastanawiam się czy go brać.
      Mieszkam na parterze stad trochę więcej kurzu i nie wiem czy ta konstrukcja filtra się sprawdzi jak tu nawet wstępnego się nie czyści.
      Myśle o szarpie g60 czy to dobry wybór ?

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Próbowałem znaleźć informację na temat klasy zastosowanego filtra, ale niestety nie udało mi się znaleźć takiej informacji na stronie producenta. Brak tak podstawowej informacji nie budzi zaufania. Czy wiadomo może cokolwiek chociaż na temat przybliżonej klasy filtra albo jego skuteczności?

 • <cite class="fn">Jacek G</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy istnieje możliwość zmiany ustawień czujnika pyłu zawieszonego PM2,5 tak aby w trybie auto pracował zgodnie z normami WHO? Czy możliwa jest jakaś aktualizacja od producenta?

  Jeśli nie to znaczy, że muszę sam kontrolować stężenie 2,5 z różnych stron internatowych i ew. ustawiać go na pracę zdalną zamiast auto?

  PS. Ze 127 sprzętów jest to jedyny jaki moja żona zaakceptowała, żeby stał w mieszkaniu.

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

   Dlaczego musisz sam to kontrolować? I czemu uważasz że oczyszczacz ten pracuje niezgodnie z normami?

   • <cite class="fn">Jacek G</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak jest w recenzji napisane:
    Zgodnie z zalecaniami WHO średniodobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast Electrolux PA91-604GY/PA91-604DG uznaje, że jakość powietrza jest dobra nawet wtedy, kiedy stężenie to wynosi do 35 µg/m³. Urządzenie sygnalizuje bardzo złą jakość powietrze dopiero wówczas, gdy poziom PM2,5 jest przeszło dziesięciokrotnie wyższy od wyznaczonej normy.

    • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

     Głupoty są w tym tekście. To nie jest recenzja tylko opis na podstawie ulotek. Działa normalnie. Po podniesionym poziome stężenia już powyżej 12, obroty wzrastają, a jak rośnie jeszcze to jeszcze bardziej wzrastają. Nie wyobrażam sobie, żeby przy wykryciu stężenia na poziomie 12 włącza się na maksa, to by była durnota. Działa dobrze.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      W tej kwestii mamy na rynku urządzenia szwedzkiej marki LIFAAir, która właśnie tak działa. Przy 12 ug/m3 włącza maks. Jest to jedno z bardziej poważanych urządzeń na rynku w Polsce.

      Określenie, że „działa dobrze” może być prawdziwe tylko wtedy, gdy oczyszczacz działa na odpowiedniej powierzchni.

      W którym miejscu piszemy głupoty?

 • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dla chcących – szybka promka nocna na euro.com.pl – 1700 zł za pa91-604

 • <cite class="fn">Pawel Wolyniec</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy wg. Państwa lepszy jest Philips Dual Scan AC3858/50 czy Electrolux PA91-604DG. Cena gra najmniejszą role.

 • <cite class="fn">roso</cite> <span class="says">says:</span>

  Informacja dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad żywotnością filtrów. Posiadam od 10 dni model 404 i z odczytów stanu filtra (w aplikacji mobilnej) wnioskuję, że wystarczy mi on na ok. 400 dni. Skąd ten wniosek? Mianowicie co 4 dni spada mi po 1 punkcie procentowym na jego stanie. Filtra używam w trybie ciągłym, cały czas na programie inteligentnym, gdzie prędkość wentylatora to średnio 20-30%, czasami chwilowo dochodzi do 40 lub 50 po mocniejszym wietrzeniu. Nie wiem czy żywot filtra zależy tylko od czasu używania, czy też poziomu zanieczyszczeń (liczonego być może średnią prędkością obrotów wentylatora?). Tak czy inaczej w moim przypadku nowy filtr, o ile w inne pory roku tempo zużycia się mocno nie zmieni, będę musiał kupić za trochę ponad rok. Pozdrawiam!

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

   Ja używam od 2 tygodni i mam 97%, więc może to zależeć od różnych czynników, o których wie tylko programista.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W przypadku takich urządzeń spotkać można mechanizm, który uwzględnia zawartość pyłów w powietrzu i jego przepływ przez filtry. Filtr HEPA ma określoną pojemność, która jest w stanie bez większego uszczerbku udźwignąć określoną gramaturę pyłów. Mechanizm oczyszczacza może to uwzględniać.

   Spróbujemy poddać go osobnym próbom w bardzo czystym pokoju i w miejscu, gdzie będzie miał co robić. Może da się z tego wyciągnąć funkcję odpowiadającą za licznik zużycia filtrów.

 • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

  Z tym trybem automatycznym oczyszcza działa świetnie – poziom pm2.5 utrzymuje się staje w przedziale 2/4 ug/m

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Na jakim metrażu działa oczyszczacz? Na podstawie jakiej długości próby wyznaczony jest ten poziom? Jakie zanieczyszczenie były w tym czasie na zewnątrz?

   • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

    Po odliczeniu odciętych drzwiami (praktycznie stałe zamknięcie) pomieszczeń, pracuje na pow 63mk. Rozkład mieszkania pozwala ustawić go praktycznie centralnie.

    W dni w które zewnętrzna stacja pm2.5 pokazuje odczyt w przedziale 30/60ug, wewnątrz utrzymuje się wartość do 6ug/m (przy oczyszczać 2ug) w odległych częściach domu ug6/m (pomiar dokonany organoleptycznie, poprzez testowe przestawianie oczyszczacza). Całość działa w trybie auto i dochodziła do 50% mocy z przewagą pracy w 40% – trzeba tutaj dodać, że praca urządzenia przy 30/40% jego mocy, jest bardzo..bardzo cicha – nadaje się do snu).

    Pomiary z ostatnich 2 dni kiedy zewnętrzna stacja pm2.5 wskazywała w krytycznych momentach poziom 190ug po chwilowym otwarciu okien/drzwi poziom w mieszkaniu wzrastał do 50ug. Oczyszczacz ruszał wtedy dosyć dynamicznie z obrotami i po kilkunastu minutach pracy poziom spadał do 20ug, żeby finalnie po około 30 minutach osiągnąć poziom nie przekraczający 6ug. Automat trzymał ładnie parametry.

    Jak długo testuję? 3 tydzień.

    Co jest największym plusem? Cicha praca – z Xiaomi nie do porównania. 40% mocy i można spać i design. W opinie żony, jedyny który akceptuje. Co do trwałości filtrów – podobno 2 lata, a przynajmniej forum de tak mówi (oczywiście w teorii, życie pokaże)
    Minusy – początkowe problemy z aplikacją. Nie mogłem się zarejestrować, trwało to pierwszy tydzień, aż wyszedł update. Ogólnie aplikacja bardzo przyjemna i intuicyjna, ale widać, że raczej rozwojowa.

 • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

  Wydaje mi się, że już powinniście zmienić ten opis w recenzji, czy w tekście o oczyszczaczu, bo jak widać wiele ludzi interpretuje, że z oczyszczaczem jest rzeczywiście coś nie tak, a nie ma przesłanek ku temu przy faktycznym użytkowaniu.
  Przynajmniej tak wynika ze spostrzeżeń osób rzeczywiście posiadających ten sprzęt. Obecny opis opiera się bardziej na teoretyzowaniu i nie stanowi rzetelnego materiału.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Od kilku dni posiadamy model Electrolux A9 PA91-604DG w labie. Przeszedł już nasz test labowy. Miałem okazję osobiście się nim pobawić przez chwilę. Opis nadal jest prawdziwy, choć z pewnością dopiszemy kilka słów więcej, bo ten model na to zasługuje.

   Niestety nie możemy opierać się o komentarze użytkowników, bo nie znamy warunków, w jakich ten sprzęt jest przez nich użytkowany (np. metrażu lub zanieczyszczenia pomieszczenia).

   Nie możemy robić tego m.in. dlatego, że sam Electrolux na stronie produktu pisze: „Pure A9 jest zalecany do pomieszczeń do 129 m2 (na podstawie szwedzkich przepisów o wymianie powietrza na godz.) i 52 m2 (AHAM)”, więc wiele osób może mieć wrażenie, że stawiając sprzęt do mieszkania 100-metrowego rozwiąże problem smogu, a to już nie takie proste 🙂

   Które informacje wg Ciebie są obecnie podawane nieodpowiednio?

   • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    np te:
    „…Takie podejście sprawia, że oczyszczacz działający w trybie auto może nie zapewniać pełnego bezpieczeństwa, ponieważ będzie pracować na niskich obrotach przy wysokim stężeniu smogu….”

    Nie pracuje na niskich obrotach, obroty są zwiekszane wraz z zwiększeniem sie ilosci zanieczyszczeń chyba, że mamy inna definicje „niskich obrotów”.

    „…Niestety, mają też pewną wadę – odczyty czujnika pyłu zawieszonego interpretują zdecydowanie zbyt łagodnie…”

    Czy wyniki testów laboratoryjnych równiez to potwierdzają?

    „…Liczba prędkości wentylatora b.d….”
    To chyba juz wiemy i nie jest to zależne od komentarzy oraz użytkoników.

    „…W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje filtrów do oczyszczacza Electrolux PA91-604GY/PA91-604DG. …:

    Ja naliczyłem 5 filtrów, o ceny sie nie czepami, bo mogą być rózne.

    „…Różnicą między tym modelem a oczyszczaczem Electrolux PA91-404GY/DG jest wyłącznie wysokość….”

    Ktoś mógłby odnieść wrażenie, że mniejszy może to samo, a tak nie jest. W mojej ocenie modele różnią sie wydajnościa i rozmiarami filtrów.

    „…Zgodnie z zalecaniami WHO średniodobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast Electrolux PA91-604GY/PA91-604DG uznaje, że jakość powietrza jest dobra nawet wtedy, kiedy stężenie to wynosi do 35 µg/m³….”

    To jest bardzo kontrowersyjny zapis. Przy wzroście stężenia do 12, juz zwiekszają sie obroty, żeby usunąc zanieczyszczenia, a z powyższego jakby wynika, że oczyszczacz nie robi nic, żeby skompensować wzrost zanieczyszczeń, bo nadal uznaje powietrze za dobre.

    Warto zwóricić uwagę, co to jest norma średnidobowa dla WHO. WHO podaje stężenie średniodobowe, więc jeżeli w ciągu 20h stężenie bedzie wynosić 5µg/m³, a przez kolejne 4h godziny wzrośnie do 120µg/m³, to wg WHO jesteśmy nadal w normie, bo środniodobowo osiągnęliśmy 24,17µg/m³. Ot taka to norma i 25µg/m³ przez nich podane wcale nie oznacza, że wyższe stężenie niż 25 przez 5 minut jest destruktywnie w skutkach dla organizmu człowieka, bo gdyby tak było norma powinna być inaczej podana.

    Ale jak by było więcej niz 25 przez 24h, to wtedy to co innego.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Wielkie dzięki za rzeczowe podsumowanie.

     Nie zmienimy opinii na temat tego, co Electrolux uznał za złe czy dobre powietrze, bo jest to fatalne wprowadzanie użytkowników w błąd. Wiele osób, które kupią oczyszczacz i będą czytały instrukcje zostaną źle wyedukowane. To jest rzecz, którą firma powinna zmienić ASAP i naszym obowiązkiem jest inspirować firmy do takich zmian, co też robimy 🙂

     Specjaliści uznają, że dobre powietrze powinno mieć jeszcze mniej niż 10 ug/m3 dla PM2.5. Zmiany w zdrowiu człowieka widać już przy niewielkich różnicach między np. 10 a 15 ug/m3, gdy człowiek wystawiony jest na kilkugodzinne oddziaływanie w takich zakresach. Stąd też nasze radykalne spojrzenie na temat.

     To co warto wziąć pod uwagę przy takiej dyskusji to to, że WHO mówi o tym co za oknem, a my rozmawiamy o sprzęcie, który służy do tego, by to co za oknem nas nie dotyczyło. Tu normy powinny być inne. Zupełnie inne. Oczyszczacz powinien chcieć i potrafić robić ZERO. Zarówno Electrolux A9 PA91-604DG jak i Electrolux
     PA91-404GY mają potencjał, by to zero osiągać.

     Pozostałe uwagi postaram się osobiście nanieść już jutro przy okazji publikacji krótkiego filmu, który udało mi się zrobić z tym oczyszczaczem.

     • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

      Ja już nie komentuje dalej. Wydawało mi się, że kreujecie wizerunek portalu obiektywnego. Pisząc :

      „Zgodnie z zalecaniami WHO średniodobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast Electrolux PA91-604GY/PA91-604DG uznaje, że jakość powietrza jest dobra nawet wtedy, kiedy stężenie to wynosi do 35 µg/m³.”

      Żeby za chwilę napisać, że w zasadzie norma to niech tam sobie jest, ale nie dla nas, tworzycie własny standard. Przypomina mi to zamówienia publiczne, gdzie ma wygrać ustawiony oferent.

      Jeszcze raz już tylko zwracam uwagę na sformułowanie powyżej zacytowanego fragmentu i tego, jak się to czyta.

      Piszecie że średniodobowe dla who jest 25, a za chwilę, że oczyszczacz akceptuje 35 jako dobre, co można odczytać, iż producent zaprojektował urządzenie by uznawał stężenie 35 jako dobre ŚREDNIODOBOWO, co jest nadużyciem, bo oczyszczacz ewidentnie zwiększa obroty, gdy takie wskazanie wystąpi.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Gdybyśmy bardzo chcieli się czepiać, to już tego, że Electrolux uznaje, że:

      „zielony – PM2,5 od 0 do 12 µg/m³ , jakość powietrza bardzo dobra,
      żółty – od 13 do 35 µg/m³, jakość powietrza dobra,
      pomarańczowy – od 36 do 55 µg/m³, jakość powietrza słaba,
      czerwony – od 56 do 150 µg/m³, jakość powietrza bardzo słaba,
      purpurowy – od 151 do 250 µg/m³, jakość powietrza zła,
      kasztanowy – powyżej 250 µg/m³, jakość powietrza bardzo zła.”

      To, że urządzenie przyspiesza jest fajne i pożądane, ale wielkim uchybieniem marki są progi, które uznaje za dobre, słabe i złe.
      Takich progów nie ma nawet produkowane na Chiny oczyszczacze marki XIaomi. Tu mamy nowe modele dedykowane na rynek europejski.

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Chyba mój drugi, oby ostatni wybór padnie na w/w Electroluxa, już czeka na odbiór.

  Ciekawi mnie natomiast konstrukcja filtra w w/w oczyszczaczu. Czy z kurzu można wyczyścić filtr wstępny podobnie jak w innych modelach (np odkurzaczem)? Druga kwestia, tutaj węgiel jest jako 'ostatni’ w filtrze? Zazwyczaj w filtrach 'kasetowych’ to HEPA jest ostatnia?

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, po zwrocie samsunga AX60 zakupiłem PA91-404DG – pracuje już drugi dzień, zatem pozwolę sobie o kilka spostrzeżeń out of the box (po dłuższym używaniu również nie omieszkam napisać, głównie dlatego że lubię Wasz portal, bardzo mi pomógł!)

  Do samsunga porównywać zamiaru nie mam, bo to porównanie Mercedesa (Electrolux) do przedprodukcyjnej wersji Dacia (samsung)….

  Głośność – co mnie bardzo zaszkoczyło, cisza… do prędkości 50-60% obrotów, oczyszczacza praktycznie nie słychać z odległości ~2m. Przy 30-40% obrotów, oczyszczacz zagłuszany jest przez tykające zegary – naprawdę jestem zszokowany!
  Aplikacja, choć ludzie narzekają – dla mnie jest bardzo dobra. Jedyny jej mankament jaki już wyłapałem, to brak możliwości ustawienia konkretnego miejsca zewnętrznego dla wskazań jakości zewnętrznej (brana jest lokalizacja z GPS telefonu, co jest trochę bez sensu, przecież chcemy wiedzieć jak oczyszczacz funkcjonuje w konkretnym miejscu, a nie jak względem miejsca gdzie obecnie jesteśmy – mam nadzieję że w przyszłości zostanie dodana funkcja ręcznego dodawania miejsc do aplikacji).
  Zaplanowane zadania/harmonogram – będąc już przy aplikacji, brakuje w niej terminarza/zaplanowanych zadań. Electrolux nawet w materiałach prasowych i instrukcjach mówi o takiej opcji, niestety w oprogramowaniu na próżno jej szukać (tutaj również liczę i mam nadzieję, że to kwestia do dopracowania, skoro oczyszczacz taką funkcję posiada – vide kontrolka od trybu zaplanowanych zadań)
  Filtr, już wcześniej pisałem (jeszcze przed zakupem), ale komentarz cały czas wisi w moderacji. Tutaj byłem zdziwiony konstrukcją – nie kształtem, lecz układem filtrów. Wstępny/HEPA/Węgiel? Filtr też wydaje się bardzo lekki.
  Czujnik światła, tutaj malutki minus. Moim zdaniem jest nieco źle skonfigurowany, zdecydowanie zbyt szybko uważa że jest 'noc’. W moim mieszkaniu (salon dzienny) pomimo włączenia całego oświetlenia, nadal oczyszczacz myśli że jest noc. To tylko mały minus, gdyż nie wpływa na nic poza pierścieniem kolorystycznym (który notabene bardzo mi się podoba, wystarczy rzut oka i wiemy co i jak).

  Podsumowując wszystko, póki co jestem bardzo zadowolony.

  UWAGA! Tutaj jeszcze mały lifehack dla ludzi którzy go zakupią i będą mieć problem z WiFi.
  Po uruchomieniu oczyszczacza, skonfigurowaniu go, potrafi zgubić sieć WiFi przez co w aplikacji 'wisi’ informacja o tym że oczyszczacz jest offline, gdy oczyszczacz 'normalnie’ działa. Problem pojawia się, gdyż oczyszczacz samodzielnie się aktualizuje. U mnie po uruchomieniu była wersja 1.85, a po ~godzinie działania było 2.00 i ponownie musiałem parować z telefonem/wifi.
  Zatem: Jeżeli urządzenie utraci Wam połączenie z aplikacją, nie martwcie się na zapas. Spokojnie usuńcie je w aplikacji i dodajcie ponownie jak nowe.

  Pozdrawiam, Paweł

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za cenną i wyczerpującą opinię. My również coraz bardziej się z nim lubimy, recenzja wymaga dodania kilku ciepłych słów o urządzeniu, aplikacji i filtrze – bo ten mimo ceny jest bardzo pojemny.

   Budowę ma tak jak w filtrach np. Xiaomi, cylindryczny filtr, który z zewnątrz ma filtr wstępny w formie siatki, następnie HEPA, a w samym środku węgiel.

   Za moderację komentarza przepraszam – Dominika 🙂 Nie zdążyłam od wczoraj wpuścić.

   • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

    Nie ma sprawy, z moderacją rozumiem i wiem jak to wygląda – łatwo może coś umknąć 🙂

    Tutaj jeszcze bym chciał sprostować informację z Waszej recenzji, mianowicie

    Wadę stanowi natomiast fakt, iż odczyty sensora pyłu zawieszonego interpretowane są łagodnie niż powinny. Według normy WHO średniodobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, tymczasem Electrolux PA91-404GY/PA91-404DG uznaje jakość powietrza za dobrą, gdy stężenie wynosi nawet 35 µg/m³. Kolor sygnalizujący bardzo złą jakość powietrze wyświetla się dopiero wtedy, kiedy norma przekroczona jest dziesięciokrotnie. Zważywszy na ten fakt, należy liczyć się z tym, że urządzenie pracujące w trybie automatycznym może nie zapewniać wysokiego poziomu bezpieczeństwa, gdyż mimo złej jakości powietrza działać będzie na niskich obrotach.

    Od poziomu czerwonego, czyli 56ug/m3 oczyszczacz pracuje na 100% mocy, z kolei w pomarańczowym (zakres 36-55ug/m3) automatyka ustawia prędkość na 70%, tak więc tutaj można by wprowadzić również małą korektę tekstu.

    Parametry pozostałych pomiarów, na których oczyszczacz u mnie pracuje z w/w prędkością trzymają się w okolicy: Co2 ~410ppm, HUM ~48%, TEMP 23*C, TVOC 4). Ustawiony na podłodze, w pomieszczeniu ~20mkw/2.5m wysokości

    • <cite class="fn">Sylwia Jakub Skóra</cite> <span class="says">says:</span>

     No właśnie ja mam taki problem, ze czesto poziom zanieczyszczen nagle wskakuje na np 100 ug czy wiecej np po otwarciu drzwi a wtedy przelacza sie na 100% mocy i robi sie w pokoju tornado….

  • <cite class="fn">WellSaid</cite> <span class="says">says:</span>

   Chyba przeczytali Twoją opinię 🙂 Działa już wskaźnik poziomu zanieczyszczenia na zewnątrz. Czekamy jeszcze na harmonogram. https://uploads.disquscdn.com/images/c5fcbe1cad831e642a2e9c835862bdbbd8249ccc3e7ea7ea9c54d7e810ae3c2e.jpg

   • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak, zauważyłem że i w mojej lokalizacji jest pomiar zewnętrzny udostępniony. Mam wrażenie że narazie jako 'placeholder’ bo wskazania są zupełnie nie pokrywające się z pomiarem którejkolwiek z okolicznych (okręg 50km) stacji pomiarowych. Na harmonogram czekam, choć tak powiem szczerze, że oczyszczacz wyłączam tylko podczas odkurzania i wietrzenia – jest praktycznie bezgłośny przez co nie mam potrzeby aby go wyłączać w innych niż w/w momentach 🙂

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  Kupiłem model PA91-404DG i mam parę pytań do specjalistów:
  – Otrzymałem informację od firmy Electrolux, że model ten posiada jonizator plazmowy, tak jak wszystkie ich oczyszczacze i nie generuje szkodliwego ozonu.
  – Oczyszczacz przyszedł do mnie z filtrem Breeze 360
  – Jest faktycznie cichutki i bardzo ładny – to chyba największe dwie zaltety tego modelu
  – Aplikacja wbrew temu co w internetach piszą działa (czasem pokazuje, że jest offline i trzeba ją zrestartować, ale poza tym działa bardzo dobrze)

  I pytania:
  – Tryb smart ustawia prędkość wentylatora na 30% – zwiększa się ona jedynie w przypadku podniesienia poziomu PM2.5, w przypadku podniesienia poziomu TVOC nawet do ~600ppb, powietrze według niego nadal jest super. Czy coś da się z tym zrobić poza ręcznym zwiększeniem prędkości?
  – Oczyszczacz posiada czujnik CO2 – działa on jednak dziwnie – po otwarciu okna w deszczowy i paskudny dzień stężenie CO2 rośnie z ~400ppm do ~1800ppm – czy to normalne zjawisko czy jakiś problem z urządzeniem?

 • <cite class="fn">Rafal</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam od kilku dni. Generalnie pozytywnie. Ma jednak mankamenty które opisuje @Marcin. Wskazania CO2 są niespójne z czujnikami od Netatmo i IQAir i to nawet do 900ppm. Wskazania PM 2,5 na zewnątrz tez nieprawidłowe no ale nie wiem skąd ma dane. Airly juz dawno czerwone a u niego dalej wyśmienicie. Ilość czujników Airly jest dość duża w okolicy. Moim zdaniem ma też tendencje w „trybie inteligentnym” do utrzymywania obrotów o 10% za niskich w 22m2 pokoju otwartym resztę mieszkania. Podniesienie Manualnie o jeden stopień prędkości(właśnie 10%) czyści dopiero pokój do zielonego poziomu.

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   Potwierdzam obserwacje odnośnie 10% za niskich obrotów, aż do dziś. Zaktualizowali właśnie oprogramowanie (przynajmniej na moim dopiero dziś wskoczyło 2.20) – teraz przy PM2.5 na poziomie ~10 wentylator pracuje w 40%, gdzie wcześniej już spadał na 30% – cieszy mnie że rozwijają 🙂

 • <cite class="fn">Michał Bzowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam go 3 dni i od początku w nocy zachowuje się dziwnie. Oczyszczacz pracuje w sypialni. Pierwszego dnia pracy wykrył pm 2.5 na poziomie 15 ug/m3. Po kilku minutach oczyścił powietrze do poziomu 3 ug/m3. Ale gdy tylko położyłem się spać, nagle zanieczyszczenie skończyło do poziomu 400 ug/m3. Oczyszczacz rozpędził się na 100 procent, ale go wyłączyłem bo przy tych obrotach nie da się spać (przy 50 procent jest jeszcze cicho).
  Rano dmuchlem mu w czujnik i znowu pokazał niski poziom zanieczyszczeń. Drugiego wieczoru sytuacja powtórzyła się. Włączyłem go na tryb ręczny, żeby było ciszej. Rano powietrze było czyste. Teraz piszę ten komentarz, jest godzina 4 a zanieczyszczenie mam w pokoju, wg oczyszczacza, 360 ug /m3. pracuje na 50 procent i jakoś specjalnie poprawy nie widać. Nie wietrzylem dziś pokoju. Pokój 25 m2. Mam nadzieję że sytuacja się wyjaśni i znajdę przyczynę takiego zachowania, bo wydaje się, że ten oczyszczacz jest jednym z lepszych na rynku. A na pewno jednym z najładniejszych!

  • <cite class="fn">Michał Bzowski</cite> <span class="says">says:</span>

   Teraz tak patrzę, że wieczorem przed spaniem, w pokoju obok w odległości 1.5m od drzwi do pokoju, gdzie stoi oczyszczacz, który też stoi koło drzwi, włączam ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. I chwilę po włączeniu tego nawilżacza skaczą do góry wskazania zanieczyszczenia. Wylacze go teraz i zobaczę czy oczyszcz się uspokoi.

   • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    Zauważyłem takie zachowanie przy inhalacjach z dzieckiem. Inhalator generuje mikroskopijne kropelki i to jest chyba uznawane przez czujnik jako pyłki.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Tak. Przepraszam, że wcześniej nie pisałem, ale staraliśmy się mocno ograniczyć świąteczną obecność online z całym zespołem RO.

     Zarówno nawilżacze ultradźwiękowe (nota bene niezdrowe przy wodzie kranowej) i inhalatory generują cząsteczki, którą są czytane przez czujniki laserowe odpowiedzialne za liczenie pyłów.

   • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

    Przyczyną na 100% jest nawilżacz ultradźwiękowy. On generuje 'mgiełkę’ którą oczyszczacz traktuje jak zanieczyszczenie (czujnik laserowy). Na tutejszym portalu opisywane są te problemy w wielu miejscach, podobnież jak jest świetny ranking nawilżaczy ewaporacyjnych (nie generujących w/w mgiełki).

  • <cite class="fn">Skuter</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy oczyszczacz posiada kółka. Są filmiki w necie gdzie posiada stad pytanie czy wersja polska posiada

   • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    Posiadamy większy model i nie ma kółek. Do przenoszenia służą 2 uchwyty ze skóry/skóropodobnego tworzywa i w ten sposób łatwo przenieść. Sam oczyszczacz jest dosyć poręczny 🙂

    • <cite class="fn">Loman</cite> <span class="says">says:</span>

     Wykonywaliście już może test poprawności działania czujników? Jaką żywotność ma filtr? Czy urządzenie jest cichsze niż Xiaomi 3H

 • <cite class="fn">Sylwia Jakub Skóra</cite> <span class="says">says:</span>

  WItam, zakupiłem dwa takie oczyszczacze i mam problem, który polega na tym, ze oczyszczacz wskazuje duze zanieczyszczenie powietrza po tym jak ktoś koło niego dosłownie przejdzie czy otworzy drzwi… PM (wszystkie typy) skaczą do nawet 100-150 ug/m3 :/ W trybie auto powoduje to natychmiastową pracę na 100% a wiadomo, ze wtedy cichy nie jest a w pokoju powstaje małe tornado. Czy to mozliwe zeby tyle niezdrowych czasteczek bylo w kurzu? Problem jest taki, ze nie mozna ustawic zeby np poziom wentylatora wzrastal do 50% max i wtedy zbić zanieczyszczenie powoli. Tez tak macie?

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie zauważam takiego 'problemu’. Może faktycznie masz sporo kurzu/pyłu w okolicy? Spróbuj ustawić w innej lokalizacji, gdzie przechodzący mieszkańcy nie będą powodować aż takich zawirowań.

   Kurz w powietrzu będzie wykrywany jako zanieczyszczenie pyłami (PM10/2.5/1.0) – tak działają czujniki laserowe, nawet mikroskopijne kropelki wody jak w n/w pytaniu o nawilżacze ultradźwiękowe, inhalatory itp.

   • <cite class="fn">Sylwia Jakub Skóra</cite> <span class="says">says:</span>

    Po dwóch dniach oczyszczacz już pracuje ok tzn w trybie automatycznym nie wzrasta zanieczyszczenie z byle powodu Może faktycznie dużo było kurzu wcześniej Dziś jest okropny smog (700% normy) a w trybie smart mam maks 8 ug PM 2,5 w pokoju oczyszczacz pracuje na 30% mocy czyli standardowo w tym trybie.

 • <cite class="fn">krzysztof machaj</cite> <span class="says">says:</span>

  Cześć,
  Chciałbym dopytać się o kwestię:
  „Żywotność i cena filtrów wymiennych
  W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza Electrolux PA91-404GY/PA91-404DG. Ich ceny wynoszą:

  EFDBRZ4 (kompletny filtr powietrza, HEPA + węgiel) – 538 zł,
  EFDBTH4 (filtr chroniący przed pyłkami, HEPA) – 478 zł,
  EFDFRH4 (filtr pochłaniający gazy i zapachy, węglowy) – 481 zł.”

  Jeżeli dobrze rozumiem to mam wybór kupna 1 filtra spośród trzech wspomnianych?
  Czy udało się być może ustalić żywotność filtra?
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   U mnie po ponad 22 dniach ciągłej pracy w dość mocno zapylonej okolicy (bielsko-biała) – filtr pokazuje 95% żywotności – przy bardzo skromnych szybkich obliczeniach – powinien wystarczyć na co najmniej rok ciągłej pracy w moich warunkach (o ile aplikacja wyliczająca żywotność bierze pod uwagę jakość powietrza/zużycie filtra).

   Filtrów w sumie jest 5 rodzajów, ale w PL dostępne są bodaj 3 (Breeze360, Breathe360 i Fresh360) – możesz wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał. (W zestawie startowym jest breeze360).

   Filtry na stronie electroluxa są po 350zł + 10zł koszt wysyłki i dostępne są wszystkie które wymieniłem wyżej.

   Mam nadzieję że trochę pomogłem 🙂

 • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

  Kupilam oczyszczacz Electrolux pod wplywem tego rankingu. Wczesniej mialam Sharpa z funkcja nawilzacza i dawal bardzo dziwny zapach mimo ze byl ultra czysty.

  Zalety electroluxa:
  – baaardzo ladny. Stanowi ozdobe salonu:)
  – mimo braku kolek latwy do przenoszenia
  – naprawde bardzo cichy. W trybie nocnym nie przesadze jak powiem ze go w ogole nie slysze

  Minusy:
  – aplikacja jest beznadziejna – sa wykresy ale slabo podpisane, brak skali – user experience bardzo slaby wiec czekam az wypuszcza nowsza wersje, bo zglosilam to juz na infolinii
  – nie doszukalam sie opcji “schedule”, ktora niby ma byc dostepna przez aplikacje (ktos wiec gdzie jej szukac?)
  – tryb smart nie dziala dobrze. Wczoraj czujnik swiecil na czerwono a oczyszczacz chodzil sobie w najcichszym trybie. Czy ktos tez mial taka sytuacje?

  No i pytanie: czy u Was tez dioda led (ta kropeczka na gorze panelu) caly czas mruga? Moja tak i wg instrukcji cos jest nie tak z urzadzeniem. Moze ktos z Wam poradzil z tym sobie sam? Napisalam do serwisu, ale na razie czekam…

  • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

   Wczoraj czujnik swiecil na czerwono a oczyszczacz chodzil sobie w najcichszym trybie

   U mnie jak się pojawił czerwony tryb to oczyszczacz wszedł natychmiast na 100% obrotów.

   dioda led (ta kropeczka na gorze panelu) caly czas mruga?

   U mnie mruga tylko chwile po włączeniu. potem znika.

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   Aplikacja jest przeciętna, do beznadziejności moim zdaniem jej daleko – mam punkt odniesienia na aplikacjach samsunga i philipsa – obie moim zdaniem electrolux przebija.

   Co do harmonogramu – już niżej o tym pisałem, nikt nie potwierdza dlaczego nie ma tej funkcji u nas, podejrzewam (to moje gdybanie) że pojawi się w aktualizacji aplikacji.

   Tryb smart moim zdaniem działa bardzo dobrze z małym plusem.

   Odnośnie mrugającej lampki – coś jest nie tak z Twoim sprzętem. Sprawdź:
   1) Czy filtr jest poprawnie włożony (naklejka na filtrze ma być 'do góry’)
   2) Czystość 'czujnika’ – jest on patrząc od tyłu, za taką plastikową kratką – można w niego mocno dmuchnąć lub użyć jakiegoś sprężonego powietrza.

   W/w czynności oczywiście wykonaj na wyłączonym oczyszczaczu 🙂

  • <cite class="fn">Cezary</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy udało Ci się rozwiązać problem z migającą diodą LED? Kupiłem ten oczyszczacz kilka dni temu niestety ma dokładnie te problemy, które opisałaś. Dioda LED miga cały czas, a nie tylko na początku, tak jak to jest opisane w instrukcji. Dodatkowo w trybie Smart cały czas działa na 20%, niezależnie od tego jakie jest zanieczyszczenie.
   Na dodatek to jest już drugi egzemplarz, który zachowuje się dokładnie tak samo. Pierwszy został wymieniony w ramach rękojmi przez sklep, w którym go kupiłem.
   Czy ktoś jeszcze miał podobne problemy i udało mu się je jakoś rozwiązać?

   • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

    @Cezary, zadzwonilam na infolinie – powiedzieli, ze trzeba oddac do serwisu. Musialam go zawiezc na bemowo (serwis czynny 10-18 i tylko pn-pt, nie ma uslugi odbioru z domu). Dzis zadzownil do mnie serwisant pytajac o co mi chodzi, przeciez czysci powietrze. Gdy powiedzialam, no tak, ale nie dziala tryb smart to uslyszalam, ze przeciez dziala manualny wiec moge sobie recznie regulowac…przekonalam pana, ze jednak oczekuje naprawy. Bede czekac do 1,5 msca choc moim zdaniem jak nie dziala elektronika/ software to i tak bedzie trzeba wymienic na nowy:( wiec ja razie serwis post-buy oceniam slabo. I nie daja maszyny zastepczej na czas tej dlugiej naprawy:(

   • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

    A poza tym mowimy juz o 3 egzemplarzach z tym samym bledem:( u mnie tryb smart zachowywal sie tak samo czyli niezaleznie od zanieczyszczenia tkwil na 20%

   • <cite class="fn">Alx</cite> <span class="says">says:</span>

    Czy komuś udało się rozwiązać problem sygnlizacją i trybem smart? – dzisiaj pierwsze uruchomienie i mruganie diody no-stop, odłączałem z prądu na 30sek (wg instrukcji), poprawiałem filtr, zaczekałem na update firware’u (obecnie 2.20), bez rezultatu.
    Tryb Smart działa na 20% niezależnie od jakości powietrza…
    Podczas pierwszego uruchomienia może za długo czekałem z inicjalizacją.
    Jak można przywrócić do „ustawień fabrycznych”?

    /edit/
    Zgłosiłem problem do sklepu (oleole.pl), chciałbym skorzystać z rękojmi, będę teraz czekać do 14 dni na decyzję, słabo…
    Dzwoniłem też do serwisu, mówili, że może być coś z filtrem – naklejką, czujnikiem, nie widzi poprawnie filtra… a to przecież nowe urządzenie… mogą przysłać kuriera (główny serwis w Radomiu, daleko). Martwi mnie to, że to potrwa, pewnie zima się skończy do tego czasu… słabo…

    • <cite class="fn">Alx</cite> <span class="says">says:</span>

     zdecydowałem się na serwis, bo sklep i tak wysyła do serwisu w celu potwierdzenia. Trwało to tydzień, bardzo sprawnie, jak na taką akcję. Dzisiaj odebrałem, wszystko gra i buczy. Wg diagnozy przyczyną był filtr – został wymieniony. Polecam pechowcom tę ścieżkę – tel. do serwisu 483451010 i się umówić.

   • <cite class="fn">olpp</cite> <span class="says">says:</span>

    Kupiłem 604DY wczoraj. Potwierdzam wymienione problemy, a zwłaszcza:
    1. migający stale wskaźnik obciążenia (dioda LED),
    2. oczyszczacz w trybie SMART działa stale na 20%,
    3. beznadziejna aplikacja (nieintuicyjna, niekomunikatywna, brak pamięci danych logowania, tryb nocny bez regulacji, itd.).
    4. słabe WiFi.
    Powyższe wady skłaniają mnie do rezygnacji i zwrotu.

   • <cite class="fn">Cezary</cite> <span class="says">says:</span>

    Wczoraj oczyszczacz został zabrany przez kuriera w ramach naprawy gwarancyjnej door-to-door. Naprawa powinna potrwać około tygodnia wraz z dostawą.

    Od pracownika serwisu otrzymałem informację, że już spotkali się z tym problemem. Problem wynika podobno z tego, że oczyszczacz „nie widzi” filtra. Normalnie odczytuje jakieś informacje z filtra przy pomocy RFID i sprawdza typ filtra i zużycie. Jeśli filtr nie zostanie wykryty dioda LED będzie migać i nie będzie działał tryb SMART. Takie były wstępne ustalenia przez telefon.

    Spróbuję go jeszcze naprawić w ramach gwarancji i mam nadzieję, że to poskutkuje.

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Posiadam ten oczyszczacz i oceniam go następująco.

  Zalety:
  1. Dobra wydajność.
  2. Cicha praca. To moim zdaniem najistotniejsza zaleta tego urządzenia. Do 50% mocy nadal jest ledwo słyszalny, a przy tym skutecznie oczyszcza pomieszczenie. Mocno głośny staje się dopiero po 70-80% mocy. Bardzo hałasuje przy 100% ale wtedy w pokoju powstaje „mała trąba powietrzna”
  3. Wskaźniki rożnych zanieczyszczeń w aplikacji. Np. poziom CO2, LZO co chyba wskazuje,że ma takie czujniki.
  4. W obecnej chwili cena bo można go kupić za 1900 zł na promocji w sklepie internetowym i po rejestracji na stronie electrolux mają gratis przysłać filtr clean360 (jego wartość to około 430zł)

  Wady:
  1. Niewykorzystany potencjał przez beznadziejne oprogramowanie aplikacji i znikomą ilość funkcji na panelu wyświetlacza. Dodam, że gdzieś w internecie trafiłem na zdjęcia pure a9, ale musiał to być chyba model na inne rynki, a do Polski trafia wersja okrojona.
  2. Wyświetlacz nie pokazuje cyfrowego poziomu zanieczyszczeń pm 2,5 (ten na znalezionych zdjęciach pokazywał) .
  3. Sygnalizacja zanieczyszczeń za pomocą kolorów oparta jest chyba o czujnik światła. Wystarczy pochmurne niebo by wyświetlacz przechodził w tryb nocny i tylko z aplikacji można dowiedzieć się czy jest zanieczyszczenie, bo kolory na urządzeniu gasną.
  4. Jak ktoś już pisał jest ikonka harmonogramu, lecz aplikacja nie ma żadnej opcji programowania.
  5. Brak wpływu na automatykę i tryb manuał. Nie można przykładowo określić by w nocy automatyka nie wchodziła powyżej 50% mocy. Albo ustawić moc w trybie manuał zależną od poziomu zanieczyszczeń. Skoro jest już aplikacja i połączenie przez WiFi to takie opcje powinny być czymś oczywistym.
  6. Brak przycisku wyłączenia wifi. W nocy wyłączam sieć w moim domu, bo nie widzę potrzeby by promieniowała gdy nikt z niej nie korzysta. Chciałbym to samo zrobić na urządzeniu, które zapewne cały czas szuka sieci gdy ta jest wyłączona.
  7. Brak kółek, chociaż takie występują na tych znalezionych zdjęciach.
  8. Bardzo wrażliwy chyba na parę wodną lub coś innego w powietrzu. Gdy stał w pobliżu kuchni podczas gotowania często pobudzał się do 100% mocy i pokazywał absurdalne poziomy zanieczyszczenia. Wystarczyło przestawić go metr dalej i wszystko wróciło do normy.
  9 Brak opisu do wskaźników zanieczyszczeń w aplikacji. Np. TVOC to jak zgaduje lotne związki organiczne, ale już „hum” podanego w % nie potrafię rozszyfrować chyba, że chodzi o wilgotność.
  10. Drogie, trudno dostępne filtry.

  Podsumowując to oczyszczacz idealny dla tych którym zależy na ciszy i są obdarzeni wiarą w skuteczność trybu auto. Nie polecam zdecydowanie tym, którzy chcieliby mieć wpływ na sposób jego działania. Podejrzewam, że wiele mankamentów można zlikwidować za pomocą aktualizacji oprogramowania i rozbudowy aplikacji, ale wątpię by electrolux coś poprawił w tym zakresie.
  Ogólnie oceniam oczyszczacz na „3”, chyba że doczeka się poprawek. Czy kupiłbym powtórnie? Tak, bo cisza przy dużej wydajności była dla mnie priorytetem

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, faktycznie początkowo miałem podobne rozterki z moim electroluxem, jednak pewne rzeczy już zostały poprawione.

   1) W aplikacji na początku nie działały wskazania zewnętrznego zanieczyszczenia, to zostało już zaktualizowane i dodane
   2) Oprogramowanie układowe po uruchomieniu pierwszym urządzenia było w wersji 1.85, aktualnie jest 2.00 więc coś tam działają i aktualizują – po tej zmianie zauważyłem ogólną poprawę działania czujnika światła choć i tak uważam że powinien być ten tryb konfigurowalny.

   – Aplikacja faktycznie na dzień dzisiejszy nie robi wielkiego wow, lecz porównując z innymi markami nie ma dramatu (np. samsung, philips).

   – Odnośnie pary wodnej, nawet w instrukcji przed tym przestrzegają, to nie wada tego konkretnego oczyszczacza, ale praktycznie wszystkich dostępnych na rynku. Para wodna traktowana jest przez czujniki jako zanieczyszczenie powietrza.

   – Co do filtrów, obecnie dostępne są 3 rodzaje (breathe, breeze i fresh) po 349zł na stronie electrolux, cena zatem jest przeciętna, nie są najtańsze na rynku, ale droższe też nieproblem znaleźć.

   Teraz najważniejsze, do czego doszedłem szperając sporo odnośnie w/w oczyszczaczy odnalazłem informację że na innych rynkach (głównie azjatyckie i bodaj turcja) oferowany jest model PA91-406DY/DG i PA91-606DY/DG który posiada kółka i wspomniany wyświetlacz. Na rynku polskim dostępne są odpowiednio modele PA91-404DY/DG i PA91-604DY/DG

   Konkurencja – a przynajmniej marketowo najpopularniejsi producenci (Samsung, Philips, Sharp) nie oferują obecnie manualnego predefiniowanego (konfigurowalnego) sterowania, tutaj też niczym nie wyróżnia się electrolux.

   PS. HUM to nawilżenie powietrza, TVOC lotne związki organiczne.

  • <cite class="fn">Hexor</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie wiem jak jest z tym TVOC – poczytałem w necie i już wiem co to za związki. ALE – oczyszczacz wskazuję np TVOC 204 0 17:30 – włączam na 80% wentylator – spada do 185 po czym o 10:45 TVOC 256 a o CO2 już nie wspomnę 1611 czyli im większa moc tym gorsze parametry się zrobiły. Nie ogarniam, może najlepiej włączyć i zapomnieć? tylko czy warto wydawać 2000 zł jak się nie wie czy wskazania są prawidłowe. I skąd te skoki?

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  Cytując recenzję:

  Aplikacja ta pozwala m.in. na ustawienie niższej prędkości obrotów wentylatora nocą

  Jak to zrobić bo z mojego doświadczenia wynika, że tryb nocny włącza się automatycznie gdy jest słabe oświetlenie.
  Trybu nocnego nie da się wyłączyć samodzielnie albo nie wiem jak.

  • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

   Moje przypuszczenie, że autorowi chodziło o manualne ustawienie prędkości z poziomu aplikacji lub panelu.
   Też ubolewam nad trybem nocnym, choć wolę to z electroluxa niż to co oferuje samsung (zwrócony do sklepu zresztą…).

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej, mam pytanie, filtr działa dobrze ładnie zbija wszystkie PM natomiast problem mam taki że po tym jak zaczyna działać cały czas się zwiększa CO2 i TVOC – to bardzo dziwne z jednej strony zbija pyły PM a z drugiej systematycznie zwiększa mi CO2 – czy tez tak macie? Czy jest na to sposób jakiś? Rozumiem że tam nie ma żadnego filtra CO2? Pytanie czy w ogóle oczyszczacze maja za zadanie zbijać CO2 czy chodzi tylko o pyły PM. Przepraszam z góry za być może laickie pytanie ale po prostu nie wiem.

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, używam sprzętu od kilku dni, jest super poza jednym problemem, po kilkunastu minutach ładnie zbija poziom pm2 i innych natomiast podwyższa się CO2 i TVOC i tak za każdym razem, z czego to może wynikać?

  • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam, w swoim też zauważyłem bardzo dziwne działanie czujnika CO2. W zeszłym tygodniu pokazywał że wszystko jest OK (CO2 na poziomie 500-600ppm), natomiast od weekendu cały czas podaje stężenie ok. 2000ppm (= „słabo”). Po intensywnym wietrzeniu trochę spada, a zaraz potem wzrasta znowu prawie do 2000ppm. Czy ktoś dysponuje miernikiem CO2 i może porównać wskazania?
   Ogólny komentarz odnośnie CO2 – oczyszczacze z zasady działania nie wpływają na CO2 (tylko wietrzenie i skutecznia wentylacja pomoże).
   Odnośnie TVOC – też mam przekroczone wskazania, ale w tym przypadku wydaje mi się że oczyszczacz być w stanie zbić TVOC (poprzez zastosowanie węgla aktywnego)…

   • <cite class="fn">Loman</cite> <span class="says">says:</span>

    A czy nie ma na to wpływ jonizator w tym oczyszczaczu. Czy można jonizator wyłączać żeby nie działał

    • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

     Wydaje się że masz racje, przy wyłączonym jonizatorze CO2 rośnie o wiele wolniej. Tak jonizator można wyłączyć

     • <cite class="fn">adam</cite> <span class="says">says:</span>

      nie potwierdzam tego spostrzezenia – u mnie CO2 nie rosnie gdy jonizator jest wlaczony
      zreszta nawet w powyzszej recenzji napisano ze w tym oczyszczaczu nie ma czujnika CO2 (w innych zrodlach tez ten czujnik nie pojawia sie) wiec wyglada na to ze urzadzenie nie moze zmierzyc poziomu CO2 – chyba elektronika szacuje CO2 w oparciu o pozostale mierzone parametry i to jest chyba glowny powod dziwnych wskazan – ale to tylko moje domysly

   • <cite class="fn">Agnieszka Łukowicz</cite> <span class="says">says:</span>

    Jutro będę miała miernik CO2 sprawdzę, bo pomiar CO2 w tym oczyszczaczu jest dla mnie nielogiczny. Czasami rośnie ponad 2000 po restarcie wskazuje 500. Może nie ma tam bezpośredniego pomiaru, tylko orientacyjnie podawana wartość stężenia CO2 na podstawie pośredniego pomiaru, z innych czujników…nie wiem jutro sprawdzę. Nie sądzę też że stężenie jonów ujemnych ma aż tak duży wpływ na CO2.

    • <cite class="fn">Łukasz Śmiłowski</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry,
     Czy udało się Pani zmierzyć poziom CO2? U mnie po kilku godzinach spędzonych w pomieszczeniu gdzie stoi oczyszczacz, średnio wskazuje 1500 ppm lub więcej.

 • <cite class="fn">Tomasz Urbaniuk</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Właśnie dołączyłem do grona posiadaczy tego modelu …ale za taką cenę 1.8k i filtr w gratisie o wartości 430pln uważam za najlepszą obecnie ofertę na rynku. Skoro poprawiają aplikację to może być tylko lepiej jeśli chodzi o funkcje. Czy ktoś wie cokolwiek na temat jonizatora(wydajnosc) zamontowanego w tym modelu?

 • <cite class="fn">Izabela</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej, wraz z mężem zastanawiamy się nad oczyszczaczem powietrza Electrolux PA91-604DG. Interesuje nas bardzo opcja jonizacji ze względu na alergię męża na pyłki i kurz. Oczyszczasz byłby używany w pomieszczeniu 32m^2, który funkcjonuje jako salon i sypialnia. W pokoju obok umieścimy poprzedni oczyszczacz Webber AP400.

  Na innych stronach znaleźliśmy informację, że ten model nie posiada opcji jonizacji. Gdzie udało się Państwu znaleźć informację na ten temat? Czy według Państwa jonizacja jest potrzebna dla alergików (kurz, roztocza, pyłki)? Czy polecają Państwo inne modele polecane alergikom?
  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG w naszej ocenie wypada atrakcyjnie. Duża wydajność oczyszczania, a przy tym wysoka kultura pracy oraz obecność jonizacji. Posiadamy ten model i jonizację w obu Electroluxach włącza się przy pomocy aplikacji.
   U Pani w pomieszczeniu sprawdzi się bardzo dobrze, ponieważ dzięki dużej wydajności oczyszczacz będzie skuteczny i cicho pracował.

   Sama jonizacja dla alergika to dobry kierunek, ale proszę też jeszcze sprawdzić wilgotność powietrza w chłodniejsze dni. Można to zrobić przy pomocy najprostszego higrometru z marketu. Jeżeli jest poniżej 40% to konieczne będzie nawilżenie powietrza – tutaj polecamy ewaporacyjne nawilżacze powietrza. Dla alergika właściwa wilgotność to konieczność, ponieważ nawilżona śluzówka stanowi naturalną barierę przeciwko zanieczyszczeniami pyłowymi.

   Sam temat jonizacji i wpływie jonizacji na zdrowie alergików opisaliśmy szerzej w artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jonizacja-w-oczyszczaczach-powietrza/

  • <cite class="fn">Agnieszka Łukowicz</cite> <span class="says">says:</span>

   Odnośnie jonizacji dzwoniłam do producenta. Dowiedziałam się że jonizator produkuje jony ujemne…więcej się nie dowiedziałam, gdyż poinformowano mnie że w dokumentacji brak jest więcej informacji na temat jonizacji w tych oczyszczaczach:).

   Mam ten oczyszczacz i warto go mieć, jednak warto doposażyć się w nawilżacz ewaporacyjny z technologią PlasnaWave lub Plasmacluster w celu jonizacji powietrza poprzez sprawdzone generatory jonów

 • <cite class="fn">Marek</cite> <span class="says">says:</span>

  Od wczoraj jestem posiadaczem oczyszczacza Electrolux Pure A9 PA91-404GY. Urządzenie świetnie się prezentuje, pracuje na prawdę cicho tak do 40-50% mocy. Jednak już teraz tak na szybko pojawiło się kilka uwag i pytań z mojej strony – dotyczą one aplikacji.

  1. Czy wiadomo coś o implementacji funkcji harmonogramu do urządzenia aby można było zaplanować z góry w aplikacji kiedy urządzenie ma się włączać i wyłączać. Jest taka ikonka na wyświetlaczu urządzenia zgodnie z opisem w instrukcji, natomiast aplikacja nie oferuje tej jakże przydatnej funkcjonalności.

  2. Po odłączeniu urządzenia od zasilania i przeniesieniu do drugiego pomieszczenia, kiedy znowu próbuję poprzez aplikację połączyć się z urządzeniem to niestety kończy się to niepowodzenim, aplikacja nie widzi urządzenia i trzeba od nowa przechodzić proces dodawania urządzenia (posiadam najnowszą wersję aplikacji oraz oprogramowanie urządzenia w wersji 2.20). Jest to bardzo irytujące ponieważ urządzenie nie posiada wyświetlacza z możliwością odczytu wartosci zanieczyszczeń więc konieczne jest używania aplikacji a każdorazowe odłączenie produktu z zasilania kończy się tym ze trzeba je na nowo dodać w aplikacji aby dokonać odczytu. Czy inne osoby też mają taki problem ?

  3. Odczyty w aplikacji związane z jakością powietrza na zewnątrz nie pokrywają się kompletnie z wartościami jakosci powietrza dostępnymi z czujników w mieście. Czy aby na pewno ta funkcja działa prawidłowo ? Aplikacja Philipsa pokazuje właściwe wartości zgodne z tym co można uzyskać na oficjalnych stronach dotyczacych jakosci powietrza w konkretnych miastach.

  4. Nie ma możliwości skonfigurowania od której godziny urządzenie ma działac w trybie nocnym przez to mimo że jest dzień (godzina 18 ale już jest wystarczająco ciemno na dworze) i w domu mamy wyłączone światło to oczyszczacz przechodzi w tryb nocny a niekoniecznie tego chcemy. Można w aplikacji dodać funkcję zdefiniowana od której godziny urządzenie powinno przechodzić w tryb nocny i problem byłby rozwiązany. Przez to że o godzinie 18 oczyszczacz przechodzi juz w tryb nocny, to wyłącza się oświetlenie sygnalizujące jakość powietrza w domu oraz obroty wentylatora spadają.

  5. Brak możliwości wygaszenia oświetlenia w oczyszczaczu w trybie manualnym, chyba że przeoczyłem tę funkcję. Chciałbym np w nocy ustawić sobie w trybie manualnym moc urządzenia na 20% ale nie chcę żeby działało oświetlenie, na daną chwilę nie mam takiej opcji, mogę ustawić 20% ale będę miał lampkę nocną z urządzenia w sypialni co przeszkadza w spaniu.

 • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy można sterować tym oczyszczaczem z dwóch różnych urządzeń (iPhone)?
  Czy dobrze rozumiem, że po przełączeniu w tryb manualny na ekranie oczyszczacza można ręcznie zmienić moc oczyszczania?
  Widzę, że cena wzrosła i wynosi już 2199 PLN 🙁

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety nie można połączyć jednocześnie kilku urządzeń do jednego oczyszczacza powietrza. Testowaliśmy to na dwóch telefonach – jeden z systemem Android, drugi iOS. W momencie sterowania oczyszczaczem z jednego telefonu, drugi telefon prosił o dodanie ponownie oczyszczacza (mimo, że chwilę wcześniej oczyszczacz był podłączony i można było nim sterować).

   Tak, można ręcznie zmienić moc oczyszczania. Tylko trzeba zmienić tryb smart na manualny. Działa z niewielkim opóźnieniem, ale bez zarzutów.

   Cena co chwilę inna 🙁 Decydując się na ten model, radzimy śledzić np. Ceneo i załapać się na tą niższą cenę 🙂

 • <cite class="fn">Agnieszka Łukowicz</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam ten oczyszczacz i z kilkoma innymi już miałam do czynienia. Szybko i poprawnie przedmiotowy oczyszczacz reaguje na zanieczyszczenia (zanieczyszczenia mierzone były niezależnie przez miernik pm2.5, pm10) i też bardzo szybko usuwa te zanieczyszczenia. W tych samych warunkach, np sharp nie reaguje już tak szybko na zanieczyszczenia. Nie uznaję więc wady wymienionej przez autora, bowiem mam całkowicie odmienne doświadczenie w tym temacie.

 • <cite class="fn">Patryk</cite> <span class="says">says:</span>

  Da się ustawić, aby pierścień świetlny był włączony 24/7?
  Jestem zadowolony, szybko oczyszczacz reaguje na zanieczyszczenia (np. w nocy PM jest 1-2, a jak otworzę drzwi z pokoju to skacze PM do 90-110, czyli w innym pokoju musi być dużo zanieczyszczeń).

 • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, czy w przypadku mieszkania, w ktorym fruwa dużo zwierzącego futra, zatrzyma się ono gdzieś na wierzchniej warstwie filtra gdzie można by je zebrać/odkurzyć (wydaje mi się, że są oczyszczacze gdzie jest to możliwe)? Jeśli nie, czy wpłynie to jakoś negatywnie na zużycie filtra?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie robi to żadnego problemu, bo duża sierść zatrzyma się albo na obudowie, albo na siateczce będącej powłoką filtra właściwego. Ta siateczka służy za filtr wstępny i właśnie ma m.in. taką funkcję, by zatrzymywać większe zanieczyszczenia. Jest tzw. filtrem wstępnym. Powinno się ją w razie potrzeby odkurzyć.

 • <cite class="fn">adam</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam wszystkich. Od tygodnia posiadam ten oczyszczacz (wersja 404)
  Rzeczywiscie jest bardzo cichy. Zupelnie nie rozumiem narzekania na tryb automatyczny i apke – dzialaja jak nalezy i po wlaczeniu trybu smart mozna zapomniec o sterowaniu – wszystko sie odbywa samo

  Ja natomiast zauwazylem zupelnie inna wade – po wlaczeniu blokady rodzicielskiej nadal mozna recznie wylaczyc ten oczyszczacz – przy malym dziecku to spora wada bo podchodzi i non-stop wlacza/wylacza go… pytanie czy blokada rodzicielska blokuje wszystkie przyciski oprocz przycisku power, czy tylko u mnie tak sie dzieje??

  i jeszcze jedno – we wczesniejszych komentarzach uzytkownicy pisali ze urzadzenie samodzielnie aktualizuje oprogramowanie do wersji 2.0 – gdzie to mozna zobaczyc? ja tylko widze w sklepie play ze wersja apki to 1.9

  bede wdzieczny za odpowiedzi na moje pytania

  • <cite class="fn">Pjoter</cite> <span class="says">says:</span>

   Urządzenie samodzielnie aktualizuje firmware, czyli swoje wewnętrzne oprogramowanie – aktualnie do wersji 2.20. Aplikacja na smartfon służąca do sterowania urządzeniem, jest powiedzmy osobno wersjonowana. W ostatnich dniach dostałem powiadomienie od Electrolux, że aplikacja Electrolux Pure A9 zostanie zastąpiona przez aplikację Electrolux Wellbeing.
   Podobno ma to się wydarzyć do końca marca ale nie znam szczegółów dotyczących funkcjonalności.

 • <cite class="fn">Maciej</cite> <span class="says">says:</span>

  Cześć! Od wczoraj mój oczyszczacz pokazuje stężenie PM 2.5, PM10 i PM1 po 1000 ug/m2. Chodzi ciągle na 100% obrotów i nic się nie zmienia. Nie wiem już co zrobić. Wczoraj w domu paliły się tylko świeczki i coś tam było gotowane, ale po wszystkim dom był wietrzony. Czy ktoś wie co z tym zrobić?

  • <cite class="fn">Pjoter</cite> <span class="says">says:</span>

   Raz miałem podobnie, oczyszczacz wskazywał nadzwyczaj wysokie stężenia pyłów i nie pomagało nawet wyczyszczenie miejsca, gdzie umieszczone są czujniki. Po około 2 dniach sytuacja wróciła do normy.

  • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

   Ja mam ciagle ten blad. Dzis wyslalam juz reklamacje do Electroluxa. To druga usterka w ciagu 3 miesiecy od zakupy. A proces reklamacji: daja mi maila na serwis w radomiu (ja jestem z warszawy) i kaza sobie zalatwic z nimi transport. Spodziewalabym sie uslugi door-to-door i przyslania kuriera przez nich. Slabizna:( czyscilam miejsce gdzie sa czujniki jakby co – raz dalo to efekt ale teraz o tygodnia pm wynosi w moim domu 1000. I nic sie z tym nie da zrobic.

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Hej, uspokoję Cię, że podobne awarie sensorów dotykają w zasadzie oczyszczacze każdej marki. Serwis Door-To-Door nie jest powszechny, choć np. Klarta go robi, co dziwne, bo mają relatywnie tanie produkty.

    Co do czujnika, to mam pytanie, bo próbuję rozgryźć problem – czy w domu jest kominek lub pali się papierosy?

    • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

     Nie mamy kominka, nie palimy papierosow, nie palimy ostatnio swieczek. Gdy nie byl jeszcze zepsuty wchodzil na wysokie obroty zwykle tylko gdy cos pieklam w kuchni. Przeczyscilismy go dokladnie, nawet wyciagnelismy ta plastikowa zaslepke i raz dalo efekt. Ale potem znow wrocilo do non stop czerwonego wskaznika i tak sobie chodzi na trybie manualnym:/ wyrzucilam tez karton wiec jestem ciekawa jaki transport mi zaproponuja z serwisu…szkoda, bo w porownanii do poprzedniego sharpa jest piekny i cichy. Szkoda ze tak zawodny, a serwis taki lichy:(

 • <cite class="fn">Zbigniew Śniegocki</cite> <span class="says">says:</span>

  urządzenie ciche i chyba skuteczne, NIGDY NIE LICZCIE NA WSPARCIE TECHNICZNE.
  Aplikacja Pure A9 zrywa się co kilka tygodni, olbrzymie trudności w ponownym uruchomieniu.
  błędnie zaoferowany filtr zwrócony w styczniu, 12-03-2020 jeszcze nie ma zwrotu. A to pani na feriach a to przelew się cofnął. Po podaniu im ręki trzeba szybciutko przeliczyć palce. DZIADOWSKA w moim przekonaniu firma, bo szwedzka. Towar dobry, bo produkowany w Chinach. Czasy się zmieniają(?)

 • <cite class="fn">Zbigniew Śniegocki</cite> <span class="says">says:</span>

  z jakiej aplikacji korzystacie? w mojej Pure A9 można włączyć jonizację i oglądać historie parametrów. I nacieszyć się tymi widokami, bo u nas po kilkunastu dniach się kończy i ikony wifi znowu nie ma. Co jeszcze można zmien?. Czy ktoś widział opis/instrukcję tej aplikacji? Dział techniczny wyniośle milczy od początku roku

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Korzystamy z aplikacji dedykowanej czyli Electrolux Pure A9 (Android). Rzeczywiście, aplikacja jest toporna, oczyszczacz powietrza często rozłącza się i ciężko nawiązać ponowne połączenie. Przez aplikację można włączyć/wyłączyć jonizację oraz zmienić tryb pracy oczyszczacza (smart/ręczny) lub ustawić prędkość wiatraka w trybie ręcznym.

   Kontaktowaliśmy się z Electroluxem i w korespondencji mailowe sugerowaliśmy wsparcie techniczne dla użytkowników jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

   • <cite class="fn">Pjoter</cite> <span class="says">says:</span>

    Może to jest kwestia telefonu komórkowego lub wifi (i np. przydzielania nowego IP).
    Posiadam ten oczyszczacz od końca stycznia (wersja 604) i tylko raz zdarzyło mi się mieć problem z połączeniem z urządzeniem.

 • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

  Jest na koniec sezonu dość mocna obniżka na ten oczyszczacz na Ole Ole. Mozna go wyrwać za 1699PLN.
  Szczegóły.
  https://www.pepper.pl/promocje/oczyszczacz-powietrza-electrolux-pure-a9-pa91-604gy-at-oleole-243282?page=1&newcomment=3973729#comments-new

 • <cite class="fn">kubaba5</cite> <span class="says">says:</span>

  Od wczoraj jestem posiadaczem tego oczyszczacza, m. In. dzięki waszemu rankingowi i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Solidne wykonanie, ładnie wygląda i bardzo fajnie korzysta się przy tym z aplikacji. Nawet nie mogę doczepić się do tego, co państwo napisaliście w recenzji, że oczyszczacz lekko reaguje na Zanieczyszczenie pm 2.5. Możliwe, ze to aktualizacja oprogramowania, ale w moimprzypadku jezeli oczyszczacz wyczuje ze poziom jest miedzy 10-15 to juz zaczyna szybciej czyscic i praktycznie nie pozwala na to zeby w pokoju bylo wyzsze stezenie. Ba, ostatnio nawet zrobilem sobie screena, gdzie oczyszczacz doprowadza do stanu 0 mikrg/m3 kazdego z PM 10, 2.5, 1 w pokoju, takze jestem bardzo zadowolony i polecam produkt.

  • <cite class="fn">kubaba5</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie to mam tylko jedno pytanie. Zauwazylem ze oczyszczacz jakos specjalnie nie reaguje w momencie gdy mamy wysokie odczyty TVOC w pomieszczeniu, raczej reaguje tylko na PM, pytanie czy to jest normalne? Ogolnie zauwazylem tez ze wartosci TVOC bardzo wolno sie zmniejszaja, czy to kwestia wydajnosci oczyszczacZacza czy tak po prostu jest? Bo praktycznie jezeli zdarzy nam sie miec bardzo wysokie TVOC to jedyna opcja jest przewietrzenie pokoju

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Wszystkie oczyszczacze usuwają LZO bardzo wolno. Niestety. Informacje z czujników LZO/CO2 z oczyszczaczy Electroluxa warto wykorzystać do regulacji wentylacji (mikrowentylacja).

   • <cite class="fn">Ad Pie</cite> <span class="says">says:</span>

    Czujnik tvoc sam się kalibruje co 24 godziny. Jak nie przewierrzysz w tym czasie mieszkania to wydaje mi się, że wskazania wyższe będą częściej akceptowane przez oczyszczacz

 • <cite class="fn">Bunia22</cite> <span class="says">says:</span>

  Bardzo fajny sprzęt, cicho pracuje, nie jest wyczuwalny dla psów co było dla mnie bardzo ważne podczas zakupu. Faktycznie radzi sobie z powietrzem w całym mieszkaniu, aplikacja przejrzysta w posiada wszystkie konieczne funkcje.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Co znaczy, że nie jest wyczuwalny dla psów? Nie spotkałem się z problemem oczyszczacz vs. pies.

   Co do działania oczyszczacza w całym mieszkaniu, to niestety jest raczej utopia i zdecydowanie zalecamy wybór oczyszczacza do pokoju, a nie mieszkania, bo to jak z żarówką – zaświecimy w salonie, to w sypialni trochę światła zobaczymy, ale jak zamkniemy drzwi zrobi się ciemno.

 • <cite class="fn">Małgosia</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam pytanie o powierzchnię na jaką przeznaczony jest ten oczyszczacz.
  Wg danych producenta ten model jest zalecany do pomieszczeń do 92 m2 (na podstawie szwedzkich przepisów o wymianie powietrza na godz.), ale tylko 37 m2 (wg AHAM).
  Wg Państwa wyliczeń, przy wysokości pomieszczenia 2,5 m wystarczy na 55 m2.
  A ja dokładnie potrzebuję na taką powierzchnię => ok. 55 m2 (salon + kuchnia), przy czym wysokość pomieszczenia 2,7 m.
  Wystarczy ten model czy lepszy będzie ten większy?
  Z góry dziękuję za pomoc 🙂

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety pomimo tego, że powierzchnia lub kubatura determinuje metraż określany „na pudełku”, to finalnie odpowiedni wybór jest zależny od wielu rzeczy, czyli problemów z jakością powietrza, wentylacją, rozkładem itd.
   Nasze wyliczenia to w uproszczeniu AHAM, czyli na każde 10 m2 potrzebujemy 80 m3/h CADR, ale w praktyce i tak oczyszczacze rzadko korzystają z tego maksa.
   Jeśli jest budżet, to dołożyłbym do większego modelu lub kupił coś mocniejszego i tańszego od konkurencji, ale może być tak, że ten mały też da radę.
   Ustawiłbym w jakimś centralnym punkcie pod ścianą.

   • <cite class="fn">Małgosia</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Ten większy niestety sporo droższy, a i filtry do niego już wychodzą kosztownie. Myślę jeszcze o Klarta Stor…

 • <cite class="fn">Ep Kk</cite> <span class="says">says:</span>

  Nie polecam, sprzęt ma problemy z połączeniem do wifi.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzięki za opinię 🙂 To prawda, aplikacja do oczyszczacza powietrza Electrolux Pure A9 nie jest dopracowana, choć u nas działa całkiem poprawnie. Rozłącza się przy dłuższym użytkowaniu, ale samo podłączenie sprzętu przebiegło bezproblemowo (testowaliśmy na kilku telefonach).

   Na szczęście, aplikacja to tylko dodatek, a sam sprzęt spełnia swoją funkcję. 🙂

   • <cite class="fn">Ep Kk</cite> <span class="says">says:</span>

    Po tym jak emocje związane z bledami opadły, na nowo skonfigurowałem oczyszczacz.

    WiFi 2.4 GHz!
    IP przypisałem do urządzenia.

    Po tych zmianach odpukać, wszystko hula aż miło.

    Reasumując, po problemach związanych z aplikacją dedykowaną do urządzeniach mam tylko jedno zastrzeżenie. Otóż inne urządzenia pracujące w wifi niestety mają wymuszona częstotliwość sygnału, co za tym idzie niższe prędkości neta. Ps4 czasem w grze online się przytnie.

    Co do samego urządzenia.
    Oczyszczacz pracuje cicho, cieszy oko w salonie bo to chyba najładniejszy dodatek w domu 😉

  • <cite class="fn">Ad Pie</cite> <span class="says">says:</span>

   Od kilku tygodni jest apka wellbeing od elektroluxa, zdecydowanie lepiej działa od poprzedniej

  • <cite class="fn">Ad Pie</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie miałem żadnych problemów z aplikacja wellbeing

 • <cite class="fn">Angelika Flank</cite> <span class="says">says:</span>

  Jak często w praktyce należy wymieniać filtr?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, producent oczyszczacza powietrza Electrolux Pure A9 (obie wersje) deklaruje 2 letnią żywotność. W praktyce ciężko to określić, ponieważ jest to indywidualna kwestia – zależna od stopnia zasmogowania okolicy, użytkowania oczyszczacza. Jeżeli palimy przy oczyszczaczu czy mamy kominek, oczywiście będzie służył krócej.

   Niemniej filtr ma dużą powierzchnię filtracyjną i myślę, że bez problemu posłuży 2 lata w optymalnych warunkach.
   Podrzucam porównanie filtrów do znanych oczyszczaczy powietrza Xiaomi (żywotność do 6 miesięcy) i filtr do oczyszczacza powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604.

   Na zdjęciu od lewej: filtr do oczyszczacza Electrolux Pure A9, filtr do Xiaomi Air Purifier 2h/3h HEPA H13 i filtr do Xiaomi AP 2/2s/Pro.

   https://uploads.disquscdn.com/images/57ddf8e73687f2b5fac75fec766d7573da0f597aa8803704b0abdcfece04e614.jpg

 • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam.
  Jaki oczyszacz polecilibyście do mieszkania 72 m o układzie jak na załaczonym zdjęciu?
  Interesuje mnie ten electrolux A9 PA91-404, Klarta forste 3 też wygladą zachęcająco. Cena jest znacząco różna, czy warto inwestowac w Electrolux? Czy oczyści więlszą powierzchnię w przypadku takiego układu mieszkania? Oczywiscie chciałąbym aby było cicho wiec praca na nizszych mocach.
  W salonie nie ma kominka. Drzwi z rzutu sa przeniesione tak jak zaznaczyłam:)
  Proszę o radę jak oczyscic to mieszkanie. Dodam że mieszkaja w nim alergicy i kot 😉
  Pozdrawiam https://uploads.disquscdn.com/images/84aa31fd148a6105f3a3b3c25517e8205c6f54c54c5295906261709f7f7784ad.jpg

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Zakładam, że to nowe mieszkanie i w oknach są obecne nawietrzniki. Dlatego należałoby przyjąć, że „brudne” powietrze wchodzi oknami w każdej sypialni i salonie i kieruje się do wentylacji w łazience i części kuchennej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest mieć kilka mniejszych urządzeń niż jedno. W zasadzie wszyscy eksperci radzą zakup oczyszczacz dedykowany do pomieszczenia a nie pokoju. O problemie zamkniętych drzwi nocą już nie wspominam.

   Electrolux A9 PA91-404 to świetny model, jak i jego większy brat z serii Pure A9 – model 604. Oba są ciche i wydajne. Niemniej jeśli budżet jest ograniczony, to w cenie 1 oczyszczacza Electroluxa można kupić 2 Klarty Forste 3 i w ten sposób pokryć czystym powietrzem większą przestrzeń mieszkania. KF3 jest bardzo udanym produktem. W ostatnim kwartale najpopularniejszym w Polsce i dobrze ocenianym (raport popularności Ceneo).

   Jakiego typu alergie występują w domu i jak wygląda wilgotność powietrza?

   • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za szybka odpowiedź. Z wilgotnością niestety nie mam pojęcia. Alergia na pyłki i prawdopodobnie roztocza. A wiekszy brat z serii A9 da rade oczyścić coś wiecej niz salon, czy jesli A9 to wystarczy mniejszy bo i tak potrzebny bedzie drugi? W salonie pasowały idealnie 🙂
    a i nie mam chwilowo nawietrzakow, ale będą montowane.

 • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

  Jak się przedstawia Electrolux względem Cowaya? Pomijając kwestię wifi i aplikacji bo to dla mnie nieistotne. Chodzi mi głównie o czułość na pm2,5 i skuteczność ich usuwania w auto. W korelacji z głośnością, bo nominalnie te najniższe tryby w E są cichsze, noży w C.

  • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

   OGÓLNIE ELEKTROLUX MEGA CICHY…DO 40% MOCY CICHUTKO…POTEM JUŻ SŁYCHAĆ WIATRACZEK…TRYB SMART NA 20% NIESŁYSZALNY PRAWIE WCALE…A RESZTA TAK JAK CZYT. WYŻEJ..ZOBACZYMY DALEJ..

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  WITAM…KUPIŁEM OCZYSZCZACZ ELEKTROLUX O KTÓRYM MOWA WYŻEJ..DZIAŁAŁ 5 DNI I NAGLE PRZESTAŁ DZIAŁAĆ…WYŁĄCZYŁA SIĘ APLIKACJA..A FUNKCJE MANUALNE I WYŚWIETLACZ DZIAŁAJĄ PO WŁĄCZENIU PRZEZ MINUTĘ A NASTĘPNIE NASTĘPUJE WYŁĄCZENIE I MIGA BIAŁA DIODA I NIC NIE MOŻNA ZROBIĆ LUB NIE MOŻNA GO WOGÓLE URUCHOMIĆ.MAM 2 PYTANKA…1. CZY WIE KTOŚ MOŻE CO Z TYM ZROBIĆ?..DZWONIŁEM DO SERWISU ( JEST W POLSCE TYLKO JEDEN PODOBNO W RADOMIU- TAKIE INFO OD PRZEDSTAWICIELA ELEKTROLUXA) I MAJĄ PRZYSŁAĆ KURIERA PO NIEGO…STĄD MOJE PYTANIE. MOŻE TO MOJA WINA.?.2. CZY W CIĄGU 5 DNI UŻYTKOWANIA OCZYSZCZACZ POWINIEN POCHŁANIAĆ KURZ?..NP. Z MEBLI( STOI PÓŁ METRA OD PÓŁKI NA TELEWIZOR A KURZU PRZYBYWA)…DODAM, ŻE MOJA ŻONA JEST OSOBĄ PEDANTYCZNĄ I CZĘSTO SPRZĄTA ALE TAKI PROBLEM MAMY W DOMU NIESTETY..CZY POWINIEN ROZWIĄZAĆ GO TEN OCZYSZCZACZ…DZIĘKUJĘ Z GÓRY ZA ODPOWIEDŹ. MARCIN.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dedykowany artykuł o kurzu: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/czy-oczyszczacz-powietrza-usuwa-kurz/
   W skrócie oczyszczacze słabo zbierają kurz. Robią to dobrze, gdy jest dużo smogu, bo wtedy zazwyczaj mocniej kręcą. Ja po 3 latach użytkowaniu wielu oczyszczaczy oceniam ich skuteczność w tej materii na 10-50%. Ale do tego ogólnie nie służą.

   Co do błędu sprzętu nie pomogę. Nie miałem do czynienia. Jest na gwarancji, więc serwis ogarnie lub wymienią na nowy.

   • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

    DZIĘKI ŁUKASZ ZA ODPOWIEDŹ. DAM ZNAĆ JAK DOSTANĘ OCZYSZCZACZ NAPRAWIONY…JAK DŁUGO TO POTRWA…TAK DLA INNYCH ŻEBY WIEDZIELI CZY SPRAWNIE TO ŚMIGA. POZDRAWIAM.

 • <cite class="fn">kanon7</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy model PA91-605GY będzie tak samo trzymał w automacie niskie poziomy pm2.5 jak Klarta Force 3?
  Poszukuje oczyszczacza, który tak samo jak Klarta Force 3 w automacie bez żadnej ingerencji z mojej strony utrzyma sam bardzo niski poziom smogu. Na razie oprócz KF3, nie znalazłem nic z takim restrykcyjnym podejściem w automacie. Może ten Electrolux tak działa?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Automat w Electroluxach działa inaczej niż w Klarcie – jest mniej restrykcyjny. Ale przez różnice w urządzeniu (większe przepływy już od najniższych prędkościach) z pewnością oczyszczacz Electrolux PA91-605GY będzie zapewniał równie dobre powietrze co Klarta Forste 3, ale zrobi to znacznie ciszej, bo jest mocniejszym sprzętem. Oczywiście mówimy o tym samym metrażu.

 • <cite class="fn">Jarek G</cite> <span class="says">says:</span>

  Tak czytam to wszystko i mimo tego ze mi się podoba … nie kupie tego elektrolux-a. Za prawie 2000 zł nie chce być oszukiwany że coś mam albo nie mam.
  Jeszcze pokusiłem się o zapytanie do producenta o ten jonizator ale od tygodnia cisza – jaka szanująca siebie i klienta firma robi takie rzeczy.
  Powinniście moim zdaniem – uwzględnić to w rankingu.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, my również wysłaliśmy zapytanie o jonizacje w Electrolux Pure A9 PA91-404 i nadal czekamy na odpowiedź.

   Sprawdziliśmy zagadkową jonizację w większym modelu Electrolux PA91-604 – końcówki jonizatora są, ale zarówno zaawansowany licznik jonów, tak i pobór prądu z jonizacją nie wskazują na poprawną pracę jonów.

   • <cite class="fn">Jarek G</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak, też u Was czytałem, ale jednak mało kto w Polsce rozebrał go na części 🙂 Byłby całkiem fajny gdyby działała ta jonizacja a tak pozostaje niesmak i trzeba szukać dalej.

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Wg mnie to nadal udany oczyszczacz powietrza, pełni świetnie swoją funkcję, a jonizacja jest jednak dodatkiem do oczyszczania 🙂 Niemniej zgodzę się, niesmak pozostał.

 • <cite class="fn">Robert Szymański</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Zakupiem dzisiaj powyższy oczyszczacz i pierwsze wrażenia są pozytywne. Estetyczny, cichy, aplikacja działa. Zauważyłem jednak, że podświetlenie wskaźnika zanieczyszczenia powietrza nie świeci w trybie smart a jedynie w trybie manualnym. Czy tak ma być? Wydaje mi się, że zanim zainstalowałem aplikację to wspomniane podświetlenie działało w trybie auto.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Może być to zależne od pory dnia, bo oczyszczacze serii Pure A9 Electroluxa posiadają czujniki zmierzchu i wyłączają podświetlenie, gdy jest ciemno. Opcja może być wkurzająca zimą, gdy robi się ciemno już o 16…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …