Oczyszczacze powietrza Warmtec – mocne, tanie, ale dość pobłażliwe

Polska firma Warmtec znana jest użytkownikom głównie z produkcji całkiem wydajnych klimatyzatorów (sprawdź klimatyzatory przenośne Warmtec). Oczyszczacze powietrza Warmtec również …

Polska firma Warmtec znana jest użytkownikom głównie z produkcji całkiem wydajnych klimatyzatorów (sprawdź klimatyzatory przenośne Warmtec).

Oczyszczacze powietrza Warmtec również charakteryzują się niezłą wydajnością oczyszczania (CADR). Kierując się relacją ceny do wydajności, oczyszczacze Warmtec wypadają naprawdę imponująco.

Gdy spojrzymy jednak na zastosowane czujniki i algorytm oceny jakości powietrza – nie jest już tak rewelacyjnie. Czy warto kupić oczyszczacze powietrza Warmtec?

Oczyszczacze powietrza Warmtec- Zalety i Wady

Zalety

  • Atrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Lampa UV obecna w kilku modelach
  • Standardowy system filtracji wzbogacone o dodatkowe, ciekawe filtry
  • Niska cena filtrów

Wady

  • Brak czujników i wskaźników pyłów w niektórych modelach
  • Pobłażliwie zaprojektowany tryb automatyczny lub całkowity jego brak
  • Jedynie ostrzowe jonizatory powietrza

Oczyszczacze powietrza Warmtec – nasza opinia

Na plus w oczyszczaczach powietrza Warmtec musimy z pewnością zaliczyć niską cenę, która w zestawieniu z niezłą wydajnością tworzy atrakcyjną ofertę.

Warto też podkreślić obecność niestandardowych systemów filtracji, jak np. filtr zimnokatalityczny czy tzw. sito molekularne. Wszystkie modele posiadają też w swojej ofercie jonizator (niestety jest to mało skuteczny jonizator ostrzowy).

oczyszczacze-powietrza-warmtec-zestawienie-co-wybrac

Dużym minusem jest dla nas natomiast pobłażliwie zaprojektowany algorytm oceny jakości powietrza. Oczyszczacze Warmtec za dobre powietrze uważają takie, gdzie poziom PM2,5 sięga 50 µg/m3 (333 % normy!).

Dla przypomnienia dobowa norma zalecana obecnie przez WHO wynosi 15 µg/m3, a więc ponad 3 x mniej! Średnioroczne akceptowalne stężenie wynosi natomiast 5 µg/m3. Tańsze, mniejsze modele nie posiadały też jakichkolwiek czujników jakości powietrza. Nie było też więc w ogóle trybu automatycznego

Który oczyszczacz powietrza Warmtec wybrać?

Obecnie w sprzedaży firma Warmtec oferuje 5 oczyszczaczy powietrza (w tym jeden model z nawilżaczem – Warmtec AP350+). W magazynach niektórych sklepów można jeszcze znaleźć ostatnie egzemplarze wycofanych już modeli, np. Warmtec AP 200W (link do Ceneo.pl).

Ze swojej strony polecamy wybór najmocniejszych oczyszczaczy w ofercie, a więc przede wszystkim:

  • Warmtec AP Neo – CADR: 750 m3/h
  • Warmtec AP1000W – CADR: 1200 m3/h

Duża wydajność oczyszczania niweluje skutki pobłażliwego podejścia i późnej reakcji oczyszczacza w trybie automatycznym. Dzięki temu w pomieszczeniach o standardowej wielkości mocniejsze oczyszczacze Warmtec mogą być nadal szybkie i efektywne.

Gdy szukasz jednak mniejszych i tańszych oczyszczaczy, wybierz lepiej zaprogramowane modele konkurencji, np. oczyszczacze powietrza Klarta czy oczyszczacze powietrza Samsung. W podobnej cenie oferują one lepszą automatykę i więcej funkcji.

Warmtec AP EVO – najtańszy w ofercie, do ok. 30 m2

Warmtec AP EVO to obecnie najbardziej podstawowy model w ofercie polskiej firmy. Urządzenie osiąga wydajność oczyszczania 260 m3/h. Wbrew temu co podaje producent, nie jest to 50 m2, a 32,5 m2 powierzchni, którą jest w stanie przefiltrować.

warmtec-ap-evo-przod
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo przód. Materiały producenta Warmtec

Na plus wyróżniamy obecność filtra zeolitowego, która wspomaga filtr węglowy w filtracji zapachów, będąc skutecznym na nieco inny typ cząsteczek. Warto też pochwalić filtr zimnokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (TiO2) oraz wykorzystanie lampy UV.

Wg zapewnień producenta urządzenie jest też ciche, generując od 33 do 47 dB szumu.

warmtec-ap-evo-algorytm-oceny-jakosci-powietrza
Algorytm oceny jakości powietrza w oczyszczaczach Warmtec. Materiały producenta Warmtec

Niestety dobre pierwsze wrażenie psuje mocno bardzo pobłażliwy system oceny jakości powietrza. Tym bardziej szkoda, że nie znalazła się tu aplikacja mobilna, która pozwalałaby dodawać własne, bardziej surowe reguły pracy.

Marka i modelWarmtec AP Evo
Wydajność260 m³/h
Maks. powierzchnia pracy32,5 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny
Cena i żywotność filtrówKaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA, węglowy, zimnokatalityczny i zeolitowy) – 159 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzaPM2,5
Dodatkowe funkcjeTryb automatyczny, jonizator ostrzowy, pilot
Zużycie prądu13-45 W
Głośność pracy33-47 dB
Wymiary51 x 33 x 17 cm
Cena659 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP 168W – średniej klasy oczyszczacz do 35 m2

Warmtec AP168W to odpowiednik popularnych modeli ze średniej półki – Klarta Forste 4 czy Xiaomi Air Purifier 4 Lite. Jest on jednak od nich nieco droższy, kosztując obecnie ponad 950 zł.

Warmtec AP168W z przodu. Materiały producenta Warmtec

W zamian otrzymujesz oczyszczacz o wydajności 300 m3/h – wystarczającej dla pomieszczeń max. 37 m2. W porównaniu z konkurencją brakuje chociażby jonizacji plazmowej i Wi-Fi, które znajdziemy w modelach marek Vestfrost, Xiaomi czy Klarta.

Dlatego pomimo dużej ilości filtrów, wspartych dodatkowo działaniem lampy UV, nie polecamy zbytnio tego sprzętu. Atrakcyjność oferty przekreśla też pobłażliwy algorytm sterujący. Mając 1000 zł do wydania, warto zwrócić swoje oczy w stronę konkurencji.

Marka i modelWarmtec AP168W
Wydajność300 m³/h
Maks. powierzchnia pracy37,5 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówZestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym – 199 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzaPM2,5
Dodatkowe funkcjeTryb automatyczny, jonizator ostrzowy, pilot, lampa UV
Zużycie prądu32-45 W
Głośność pracy30-58 dB
Wymiary56,9 x 32,9 x 20,5 cm
Cena949 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP 350W+ – imponująca wydajność oczyszczania, słaba wydajność nawilżania, Wi-Fi w standardzie

Warmtec AP350W to alternatywa dla bardziej popularnych oczyszczaczy z nawilżaczem, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę cenę oscylującą wokół 1700 zŁ.

Warmtec AP350W+ zaskakuje pozytywnie wydajnością oczyszczania – 600 m3/h to więcej niż oferują oczyszczacze z nawilżaczem Sharp, Philips czy Vestfrost. Gorzej wypada wydajność nawilżacza – 320 ml/h i 1,5-litrowy zbiornik na wodę to naprawdę niewiele.

warmtec-ap350-przod
Warmtec AP350W+ z przodu. Materiały producenta Warmtec

Niewątpliwie plusem jest moduł Wi-Fi, umożliwiający połączenie z aplikacją Tuya Smart. Z tego samego rozwiązania korzystają m.in. oczyszczacze powietrza Vestfrost i Klarta.

Aplikacja mobilna pozwala przede wszystkim tworzyć własne reguły pracy. Wobec słabego systemu oceny jakości powietrza i kiepsko działającego trybu automatycznego, jest to naprawdę ważna zaleta.

Marka i modelWarmtec AP350W
Wydajność oczyszczania i nawilżania600 m³/h, 320 ml/h
Maks. powierzchnia pracy75 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówZestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym – 199 zł, 12 mies. Filtr nawilżający – 99 zł, b.d. o żywotności
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, wilgotności
Dodatkowe funkcjeTryb automatyczny, jonizator ostrzowy, Wi-Fi, lampa UV
Zużycie prądudo 65 W
Głośność pracy30-54 dB
Wymiary60,3 x 39,1 x 24,5 cm
Cena1669 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP Neo – wydajny oczyszczacz z Wi-Fi do nawet 90 m

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Neo widziany od przodu i boku. Materiały producenta Warmtec

Mocny oczyszczacz Warmtec AP Neo osiąga wydajność rzędu 750 m3/h. Z powodzeniem sprawdzi się więc w halach, magazynach, przychodniach, biurach czy innej przestrzeni typu open space (o powierzchni do 90 m2).

oczyszczacz-powietrza-warmtec-ap-neo-01
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP NEO z przodu i z boku. Materiały producenta Warmtec.

Tradycyjnie już mamy tu system wielu filtrów. Jest też cyfrowy, dotykowy wyświetlacz LCD. Ciekawostką jest natomiast czujnik przechyłu, który wyłączy sprzęt, gdy podłoże pod nim przestaje być stabilne.

Minus to jedynie ostrzowy jonizator i pobłażliwie zaprojektowany algorytm oceny jakości powietrza. Na szczęście aplikacja mobilna Tuya Smart pozwala tworzyć własne reguły pracy.

Marka i modelWarmtec AP Neo
Wydajność oczyszczania i nawilżania750 m3/h
Maks. powierzchnia pracy93,5 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówZestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym – 199 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, czujnik przechyłu
Dodatkowe funkcjeTryb automatyczny, jonizator ostrzowy, Wi-Fi
Zużycie prądudo 80 W
Głośność pracy30-64 dB
Wymiary69 x 42 x 24 cm
Cena1299 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP1000W+ – gigant z Wi-Fi do naprawdę dużych powierzchni (nawet 150 m2)


Jeden z najmocniejszych, jeśli nie najmocniejszy, oczyszczacz powietrza na polskim rynku. Warmtec AP1000W+ to unikatowy sprzęt do olbrzymich metraży. Zdaniem producenta urządzenie osiąga wydajność rzędu 1200 m3/h. Poradzi sobie więc z powierzchniami do 150 m2!

Stanowi więc idealną propozycję do hal, magazynów czy dużych powierzchni usługowych.

warmtec-ap-1000w-przod-bok
Warmtec AP1000W+ widziany od przodu i boku. Materiały producenta Warmtec.

Podobnie jak w innych modelach, także i tu producent zastosował kilka różnych filtrów – oprócz HEPY i węglowego znalazł się m.in. filtr fotokatalityczny i sito molekularne (filtr zeolitowy).

Jest też aplikacja mobilna Tuya Smart, która przydaje się, gdyż domyślnie sprzęt bardzo łagodnie interpretuje zanieczyszczenia.

Z minusów należy wskazać spore zużycie prądu oraz wysoką cenę. Z drugiej strony zważywszy na ogromną deklarowaną wydajność, trudno żeby było inaczej. Producent szczyci się niską głośnością sprzętu. Naszym zdaniem jednak wartość 55 dB zdaje się być nieco zaniżona.

Marka i modelWarmtec AP1000W+
Wydajność oczyszczania i nawilżania1200 m3/h
Maks. powierzchnia pracy150 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówZestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym – 199 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, czujnik przechyłu
Dodatkowe funkcjeTryb automatyczny, jonizator ostrzowy, Wi-Fi, lampa UV
Zużycie prądu9,5-120 W
Głośność pracy30-55 dB
Wymiary75 x 37,5 x 37,8 cm
Cena2179 zł (Ceneo.pl)

Oczyszczacze powietrza Warmtec wycofane z produkcji, dostępne jeszcze w niektórych sklepach

Warmtec AP077W – ultra tania propozycja z małą wydajnością, bez czujników i trybu auto

Oczyszczacz-powietrza-Warmtec-AP077W
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP077W z przodu i z boku. Materiały producenta Warmtec.

Jeżeli przede wszystkim chcesz wydać bardzo niewiele na oczyszczacz, mało jest tak tanich urządzeń jak Warmtec AP077W.

Ten leciwy już model nie występuje już nawet na stronie producenta Warmtec, będąc dostępnym zaledwie w jednym sklepie. Niska cena może jednak przyciągać. Urządzenie kosztuje zaledwie 299 zł, oferując CADR na poziomie 216 m3/h.

Wydajność ta jest wystarczająca do pomieszczeń 27 m2. W większych urządzenie będzie po prostu za słabe.

O ile pobłażliwy tryb automatyczny możemy jeszcze wybaczyć, o tyle w przypadku tego modelu nie mamy w ogóle trybu auto. Nie ma też żadnych czujników jakości powietrza. Dlatego też pomimo niskiej ceny musimy odradzić zakup tego oczyszczacza.

Marka i modelWarmtec AP077W
Wydajność oczyszczania i nawilżania216 m3/h
Maks. powierzchnia pracy27 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny
Cena i żywotność filtrówKaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA + węglowy z zimnokatalitycznym) – 149 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzabrak
Dodatkowe funkcjeJonizator ostrzowy
Zużycie prąduDo 45 W
Głośność pracy20-59 dB
Wymiary55,6 x 34,8 x 19 cm
Cena299 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP200W – przeciętny oczyszczacz do 37 m2, dostępny w jednym sklepie

Warmtec AP200W to średnio atrakcyjny model przeznaczony do 37 m2. Urządzenie posiada podobny CADR, co Klarta Forste 4 czy Winix Zero. Jest jednak od nich droższe oferując w zamian gorsze parametry i mniej funkcji.

warmtec-ap200W
Przód oczyszczacza powietrza Warmtec AP200W. Materiały producenta Warmtec.

Z najważniejszych minusów należy wskazać brak czujnika i wskaźnika PM2,5. Z plusów obecność jonizatora (ostrzowego) oraz stosunkowo cichą pracę.

Chcąc wydać około 1000 zł na oczyszczacz, warto rozejrzeć się za innymi modelami.

Marka i modelWarmtec AP200W
Wydajność oczyszczania i nawilżania300 m3/h
Maks. powierzchnia pracy37 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówFiltr HEPA – 69 zł, 12 mies. Węglowy z sitem molekularnym – 79 zł, 12 mies.
Czujniki jakości powietrzabrak
Dodatkowe funkcjeJonizator ostrzowy
Zużycie prąduDo 45 W
Głośność pracy30-58 dB
Wymiary55,6 x 34,8 x 19 cm
Cena1099 zł (Ceneo.pl)

Warmtec AP Sky – efektowny oczyszczacz do dużych pomieszczeń, ok. 120 m2, niestety już niedostępny

Jeden z największych oczyszczaczy w ofercie Warmtec, jak i w ogóle spośród oferowanych w Polsce urządzeń tego typu.

Warmtec AP Sky może pochwalić się wydajnością sięgającą 1000 m3/h  co przekłada się na ok. 120 m².

oczyszczacz-powietrza-warmtec-sky
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Sky przód. Materiały producenta Warmtec.

Szkoda, że Warmtec AP Sky nie ma w standardzie Wi-Fi. Są jedynie bardziej podstawowe funkcje, jak blokada rodzicielska i timer.

Niestety model ten przestał być już oferowany w sprzedaży. Dlatego też warto sprawdzić aktualne propozycje.

Marka i modelWarmtec AP Sky
Wydajność oczyszczania i nawilżania1000 m3/h
Maks. powierzchnia pracy125 m²
FiltryHEPA H13, węglowy, wstępny, zeolitowy, fotokatalityczny
Cena i żywotność filtrówKaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA + węglowy + zeolitowy + fotokatalityczny) – 199 z
Czujniki jakości powietrzaLaserowy PM 2,5
Dodatkowe funkcjeJonizator ostrzowy
Zużycie prądu12-55 W
Głośność pracy34-68 dB
Wymiary89 x 37,8 x 37,5 cm
CenaObecnie niedostępny (Ceneo.pl)

Filtry do oczyszczaczy powietrza Warmtec – jak działają, co ile wymieniać?

Na szczęście jedną z zalet oczyszczaczy Warmtec jest niska cena filtrów wymiennych.

1. Warmtec AP Evo:

Kaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA, węglowy, zimnokatalityczny i zeolitowy) – 159 zł, 12 mies


2. Warmtec AP 168W

Zestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym – 199 zł, 12 mies.


3. Warmtec AP 350W+

Zestaw 2 filtrów: HEPA + węglowy z fotokatalitycznym i zeolitowym199 zł, 12 mies.

Filtr nawilżający – 99 zł, b.d. o żywotności


4. Warmtec AP Neo

Kaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA, węglowy, zimnokatalityczny i zeolitowy) – 199 zł, 12 mies.


5. Warmtec AP1000W+

Kaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA, węglowy, zimnokatalityczny i zeolitowy) – 259 zł, 12 mies.


6. Warmtec AP077W

Kaseta filtracyjna (zintegrowany filtr HEPA + węglowy z zimnokatalitycznym) – 149 zł, 12 mies.


7. Warmtec AP200W

Filtr HEPA – 69 zł, 12 mies.

Węglowy z sitem molekularnym – 79 zł, 12 mies

Podsumowanie – dla kogo oczyszczacze powietrza Warmtec?

warmtec-ap1000w-panel-sterowania
Warmtec AP1000W. Panel widziany od przodu i boku. Materiały producenta Warmtec.

Dla osób, dla których liczy się przede wszystkim relacja ceny do wydajności oczyszczania. Pod tym względem oczyszczacze Warmtec są jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji na rynku.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę pozostałe kwestie ważne przy zakupie oczyszczacza, np. system oceny jakości powietrza i algorytm sterujący urządzeniem, obecność nieco bardziej zaawansowanych technologii, jak np. jonizacja plazmowa, Warmtec odstaje nieco od konkurencji: Electroluxa, Samsunga, Klarty czy Xiaomi.

Źródła:

1. Materiały prasowe i dane techniczne oczyszczaczy powietrza Warmtec. www.warmtec.pl