Levoit Core 600S – ciekawy i wydajny oczyszczacz, który mógłby być nieco bardziej surowy

Maciej Kluba
Maciej Kluba
6 minut czytania

Levoit Core 600S Smart True HEPA – najważniejsze cechy

Zalety

  • Bardzo atrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Dość niskie zużycie prądu
  • Ciekawa aplikacja mobilna VeSync z możliwością sterowania głosowego
  • Pomimo dużej mocy oczyszczacz zamknięty jest w zgrabnej bryle
  • Bardzo dobry wynik testu oczyszczania powietrza w trybie turbo

Wady

  • Dość wysoki roczny koszt eksploatacji (filtry wymienne)
  • Duża wydajność przekłada się na hałaśliwą pracę w wyższych prędkościach
  • Pobłażliwe podejście do smogu przekłada się na późniejsze reakcje i dłuższy czas oczyszczania – słaby wynik testu w trybie auto

Levoit Core 600S to największy i naszym zdaniem najbardziej opłacalny oczyszczacz powietrza ze wszystkich oferowanych przez markę. 697 m3/h CADRu pozwala na stosowanie sprzętu w ogromnych pomieszczeniach, sięgających 80-85 m2.

W budżecie do 1500 zł znajdzie się najwyżej kilka tak efektywnych urządzeń, m.in. Klarta Stor 2 czy Toshiba CAF-X116XPL.

I to właśnie z Toshibą najbardziej kojarzy mi się recenzowany Levoit. Bolączką Core 600S jest bowiem słaby tryb automatyczny. Przez to urządzenie nie wykorzystuje w pełni drzemiącego w nim potencjału, osiągając w naszym teście oczyszczania powietrza średni czas ok. 15 minut.

To dobry wynik, choć nie rewelacyjny. Pomimo niższego CADRu lepiej poradziły sobie np. Klarta Stor 2 i Electrolux PA91-604DG, jak również sporo słabszy Samsung AX60. 

Szkoda, bo przy 700 m3/h CADRu urządzenie mogłoby być rewelacyjnym oczyszczaczem, a tak jest po prostu bardzo dobrym.

Problemem Levoita jest również pobłażliwa interpretacja jakości powietrza. Sprzęt sugeruje dobrą jakość  nawet, gdy jego poziom sięga 75 µg/m3.

Jest to duża wada, która dyskredytuje sprzęt w naszych oczach. Wciąż jednak jest to ciekawe urządzenie. Dlatego też jeśli jesteście zainteresowani zakupem, poniżej znajdziecie link do najlepszych ofert.

Levoit Core 600S Smart True HEPA – 1469 zł (link do Levoit.pl)

Jak Levoit Core 600S Smart True HEPA oczyszcza powietrze?

Levoit 600s filtry
Otwarty oczyszczacz powietrza Levoit Core 600S wraz z wyjętym, sporych rozmiarów, filtrem 3w1 True HEPA. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Po otworzeniu (odkręceniu) górnej połowy urządzenia, naszym oczom ukazuje się gigantyczny filtr cylindryczny typu 3w1. Levoit nazywa go mianem True HEPA. W jego skład wchodzą:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Czy True HEPA to jakiś lepszy, bardziej prawdziwy, dokładniejszy filtr HEPA od tych, które znajdziemy w innych urządzeniach? Nie, nazwa ta to po prostu marketingowa odpowiedź na popularny ostatnio trend nazywania technologii w swoich sprzętach dedykowanymi nazwami.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Zintegrowany filtr cylindryczny 3w1 True HEPA – od 359 zł (link do Allegro.pl), żywotność 6-8 mies.

Tryby pracy i eksploatacja

levoit 600s wyświetlacz

Panel górny wraz z wyświetlaczem oczyszczacza Levoit Core 600S. Tutaj znajdziemy wszystkie dostępne funkcje, na czele ze zmianą prędkości pracy czy timerem. Centralne miejsce zajmuje zaś wskaźnik cyfrowych wartości PM2,5. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podobnie jak inne modele oczyszczaczy Levoit, Core 600S posiada 4 prędkości oczyszczanianiską, średnią, wysoką oraz Turbo. Umiejscowiony na panelu górnym wyświetlacz to miejsce, gdzie znajdziemy funkcje zmiany prędkości, trybu pracy, timera czy regulacji podświetlenia.

Tryb auto i tryb nocny

Z naszej perspektywy najważniejsza funkcją jest tryb automatyczny. W przypadku Levoit mamy do czynienia z dość łagodnym podejściem do tematu smogu. Urządzenia tej marki rozróżniają 4 poziomy jakości powietrza – bardzo dobrą, dobrą, średnią i złą.

Kolor niebieski – 0-35 µg/m3, bardzo dobra jakość powietrza, praca w trybie sleep

Kolor zielony – 35-75 µg/m3, dobra jakość powietrza, praca w niskiej prędkości

Kolor pomarańczowy – 75-115 µg/m3, średnia jakość powietrza, praca w średniej prędkości

Kolor czerwony – >115 µg/m3, zła jakosć powietrza, praca w wysokiej prędkości

Ważnym czynnikiem jest obecność trybu nocnego, który przygasza podświetlenie ekranu i aktywuje pracę sprzętu na najniższych obrotach. Korzystając z trybu nocnego, musimy być jednak świadomi, że pewien poziom hałasu jest nieodzownie związany z oczyszczaniem powietrza. Im mniejszy hałas, tym wolniej oczyszczacz pracuje, a więc też mniej efektywnie będzie pozbywał się zanieczyszczeń z powietrza.

Czujnik i cyfrowy wskaźnik PM2,5

Levoit Core 600S widziany z bok, czujnik laserowy PM2,5

Lewy bok oczyszczacza powietrza Levoit skrywa czujnik AirSync, mierzący poziom PM2,5 w otoczeniu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Pozytywną zmianą w porównaniu z mniejszymi modelami Levoit jest obecność czujnika PM2,5, który na bieżąco monitoruje poziom pyłów w otoczeniu. Centralną część wyświetlacza zajmuje cyfrowy wskaźnik PM2,5, który informuje użytkowników o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Odczyty z czujnika znajdują się również w aplikacji mobilnej VeSync.

Aplikacja mobilna VeSync

VeSync aplikacja mobilna w oczyszczaczu Levoit Core 600S

Podobnie jak w przypadku innych modeli oczyszczaczy Levoit oznaczonych symbolem „S”, także i tu mamy do czynienia z urządzeniem Smart, które może być sterowane za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Moduł Wi-Fi i aplikacja mobilna VeSync pozwala łączyć się z oczyszczaczem z dowolnego miejsca na ziemi. Prezentuje także aktualny poziom zanieczyszczeń PM2,5. Jest oczywiście możliwość zmiany prędkości, trybu pracy, aktywacja blokady rodzicielskiej czy ustawienia timera.

Najważniejszym atutem jest jednak dla nas możliwość zmiany wariantu pracy trybu automatycznegoDo wyboru otrzymujemy 3 ustawienia (Default, Quiet i Efficient). Pozytywny obraz psuje nieco fakt, że tryb Efficient tak naprawdę nie jest trybem automatycznym, a bardziej odwzorowaniem tzw. trybu Ulubionego, znanego z oczyszczaczy Xiaomi. Za pomocą suwaka ustawiamy metraż pomieszczenia, jednak oczyszczacz zamiast dostosowywać intensywność oczyszczania na bieżąco, po prostu miesza powietrze z niezmienną mocą

Miłośnicy urządzeń Smart docenią możliwość integracji z Amazon Alexa i Google Home. Niestety minusem, zwłaszcza w obliczu, łagodnego podejścia do smogu, jest brak możliwości tworzenia własnych reguł pracy.

Dość energooszczędnie, ale głośno

Test poboru prądu Levoit Core 600S

Atutem oczyszczaczy Levoit jest energooszczędna i z reguły cicha praca. Levoita Core 600S możemy pochwalić za mały pobór prądu – pomimo olbrzymiej wydajności, sprzęt pobiera jedynie 49 W prądu (w naszym teście ok. 47 W). W najniższej prędkości jest to zaledwie 8,3 W.

Pomiar głośności Levoit Core 600S

Niestety dużo gorzej jest w kwestii głośności. Choć producent deklaruje tutaj maksymalną głośność na poziomie 55 dB, zmierzone w naszym labie wartości zdają się sugerować dużo większy hałas. 69 dB w trybie Turbo to znacznie więcej niż chociażby w Electroluxie PA91-604DG/GY, Samsungu AX90 czy Klarcie Stor 2.

Wygląd

Levoit Core 600S. Widok z przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Największy z oferowanych oczyszczaczy powietrza Levoit przypomina swoją bryłą urządzenia Xiaomi. Design ten może podobać się fanom nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Urządzenie mierzy 31.3 x 31.3 x 60 cm i waży ok. 6,4 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Levoit Core 600S

MarkaLevoit
ModelCore 600S
Cena1469 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza697 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*87 m²
Zalecana maks. kubatura217,5 m³
Głośność26-55 dB
Pobór mocydo 49 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów6-8 mies.
Waga [kg]6,4
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Levoit Core 600S to dobra propozycja dla osób, które poszukują naprawdę mocnych oczyszczaczy do dużych powierzchni. Nie jest to sprzęt pozbawiony wad, z których największą wydaje się być mało restrykcyjny tryb automatyczny i pobłażliwa ocena jakości powietrza.

Pomimo tego, dzięki olbrzymiej wydajności oczyszczania, urządzenie to bez problemu powinno poradzić sobie w standardowej wielkości pomieszczeniach, które w naszym mniemaniu oczyści błyskawicznie. Dodatkowym atutem jest ciekawa aplikacja mobilna VeSync, oferująca m.in. 3 tryby pracy automatycznej oraz ciekawe statystyki dot. np. zużytego prądu czy ilości oczyszczonego powietrza.

Galeria zdjęć Levoit Core 600S

FAQ – najczęstsze pytania o Levoit Core 600S?

TAK. Urządzenie posiada świetny stosunek ceny do wydajności, będąc przy tym dość łatwe i wygodne w obsłudze. Minusem jest niestety pobłażliwy tryb automatyczny, przez który oczyszczacz nie wykorzystuje w pełni drzemiącego w nim potencjału.

Dzięki wydajności sięgającej niemal 700 m3/h, Levoit Core 600S sprawdzi się we wszelkich dużych, otwartych pomieszczeniach, jak np. loftowe apartamenty, sale biurowe typu open space, salony fryzjerskie czy gabinety lekarskie.

Pozostałe oczyszczacze powietrza Levoit

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 8 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …