Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania stanowią częsty wybór osób, które poszukują ochrony przed smogiem czy alergenami, ale zmagają się też z niską wilgotnością powietrza. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? Czy bardziej opłaca się oczyszczacz i nawilżacz powietrza 2w1 czy 2 osobne urządzenia? Jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem do swoich potrzeb?

Odpowiedzi na powyższe pytania, jak i ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem znajdziecie w poniższym artykule.

W skrócie

 • Oczyszczacz powietrza działa poprzez wchłanianie zanieczyszczeń z powietrza, takich jak kurz, pyłki, roztocza i dym tytoniowy. Dzięki dodatkowemu filtrowi wodnemu i zbiornikowi na wodę, oczyszczacz może skutecznie nawilżać powietrze.
 • Oczyszczacz z nawilżaczem może być przydatny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak alergie lub astma.
 • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów w oczyszczaczu, aby zapewnić skuteczne działanie urządzenia. Filtr wodny też podlega wymianie.
 • Na początku upewnij się, że poziom wilgoci w pomieszczeniu jest odpowiedni, aby uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Jeśli zimą wilgotność powietrza zimą jest poniżej ok. 45% wilgotności, to oznaka suchego powietrza.
 • Do wyboru jest oczyszczacz z funkcją nawilżania oraz oddzielny oczyszczacz z osobnym oczyszczaczem. Różnice wyjaśniamy poniżej.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem jako oczyszczacz powietrza 2w1 lub osobny oczyszczacz+nawilżacz powietrza to propozycje skierowane do osób, które oprócz smogu czy alergii, borykają się z niską wilgotnością swoich mieszkań, domów lub biur.

Rozwiązanie to polecamy szczególnie alergikom i astmatykom, gdyż odpowiednie nawilżanie przekłada się na lepszą kondycję śluzówki gardła i nosa. Przekłada się to pozytywnie na zmniejszenie objawów alergicznych i ilości infekcji. To również dobry sposób na nawilżenie skóry, a także utrzymanie zdrowych roślin domowych.

Przegląd rynku: oczyszczacze z nawilżaczem powietrza

Szukając oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, możemy wybrać 1 z 3 rozwiązań:

 • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją: oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp, oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Panasonic
 • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem bez jonizacji: oczyszczacze z nawilżaczem Philips, oczyszczacz z nawilżaczem Coway, oczyszczacze z nawilżaczem Dyson
 • Zestaw: Oczyszczacz + nawilżacz powietrza osobno: zestawy od Philips, Klarta i Xiaomi

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Połączenie oczyszczacza z nawilżaczem to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają mało miejsca lub poszukują jednego wielofunkcyjnego urządzenia. Zaletą tych urządzeń jest także duża wydajność nawilżania, sięgająca 600-700 ml/h. Wśród najpopularniejszych oczyszczaczy pojawia się Sharp, Philips, Coway i Panasonic.

Ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

Marka i modelOpłacalnośćCenaRecenzja
1. miejsce
Sharp UA-HD40E-L
59/1001399 złZOBACZ WIĘCEJ
2. miejsce
Sharp KC-D50EUW
56/1001566 złZOBACZ WIĘCEJ
3. miejsce
Sharp UA-HD50E-L
55/1001599 złZOBACZ WIĘCEJ
4. miejsce
Sharp KC-D60EUW
45/1002299 złZOBACZ WIĘCEJ
5. miejsce
Sharp KC-G50EUW
38/1002599 złZOBACZ WIĘCEJ

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem czy bez?

Jonizacja przyśpiesza pozbywania się cząstek stałych, jak również neutralizacji zanieczyszczeń gazowych z powietrza. Różnice w czasach testowanych przez nas urządzeń nie były jednak duże i wynosiły ok. 5-7% (przykładowo: 14 minut zamiast 15 minut na oczyszczenie pokoju 14 m2). Jak to działa?

Jonizacja plazmowa (inaczej termoemisyjna) polega na emisji tzw. ciężkich jonów. Jony te tworzą silnie reaktywne rodniki hydroksylowe (grupa OH), które reagują z okolicznymi cząstkami pleśni, wirusów czy roztoczy, zabierając z nich wodór potrzebny do stworzenia wody. W ten sposób struktura atomowa zanieczyszczeń zostaje zdestabilizowana, a dany związek zneutralizowany. To samo, tylko skuteczniej, robią jednak filtry HEPA i węglowe, dla których jonizator może być wsparciem.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem i jonizacją mogą (ale wcale nie muszą) być nieco droższe od tych bez jonizacji. Naszym zdaniem obecność jonizacji (np. w oczyszczaczach powietrza Sharp czy Panasonic) to miły dodatek, a nie konieczna funkcja. To, jaki sprzęt ostatecznie wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od wydajności oczyszczania i nawilżania, zastosowanych czujników, możliwości regulacji poziomu wilgotności czy intensywności oczyszczania.

Ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem bez jonizacji

Marka i modelOpłacalnośćCenaRecenzja
1. miejsce
Coway Hue&Healing
42/1001799 złZOBACZ WIĘCEJ
2. miejsce
Philips AC2729/50
38/1001699 złZOBACZ WIĘCEJ
3. miejsce
Hoover H-Purifier 700
36/1001399 złZOBACZ WIĘCEJ
4. miejsce
Dyson Purifier Humidify+Cool Autoreact PH3A
30/1002799 złZOBACZ WIĘCEJ

Zalety

 • Wielofunkcyjność
 • Duża wydajność nawilżacza powietrza
 • Ten sam zestaw filtrów, co oddzielne oczyszczacze
 • Oszczędność miejsca (1 urządzenie zamiast 2)

Wady

 • Wyższa cena
 • Drogie filtry wymienne
 • Najczęściej oczyszczacze powietrza słabiej sobie radzą z usuwaniem smogu (wymagana kontrola z czujnikiem zewnętrznym)
 • W większości oczyszczaczy 2w1 brak czujników pyłu PM2,5

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – dla kogo?

 • Osób mających spory problem z wilgotnością powietrza. Minimalna akceptowalna wartość to 40%, max. 60%, zaś za optymalny, zdrowy poziom nawilżenia przyjmuje się ok. 50%. Dzięki dużemu wiatrakowi, nawilżacz powietrza w oczyszczaczu potrafi szybko i skutecznie nawilżyć otoczenie.
 • Użytkowników szukających sprzętu do małego pomieszczenia
 • Lubiących wielofunkcyjne urządzenia
 • Alergików – oprócz redukcji poziomu alergenów oraz smogu, urządzenie również nawilży wysuszone powietrze, dbając o śluzówki alergików

Jak wybrać oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Wybierając oczyszczacz powietrza z nawilżaczem zwróć uwagę przede wszystkim na:

 1. Wydajność oczyszczania – może być ona znacznie mniejsza niż wydajność nawilżania, co może dyskwalifikować sprzęt przy większych pomieszczeniach.
 2. Tryb autorestrykcyjnie zaprojektowany pozwoli Ci rzadko sięgać do manualnych ustawień, samodzielnie dopasowując intensywność oczyszczania i nawilżania do aktualnych warunków.
 3. Higrostat – obecność higrostatu pozwoli lepiej kontrolować wilgotność otoczenia. Im mniejszy skok ustawień higrostatu, tym dokładniej będziesz mógł zaprogramować nawilżacz.

Zestaw: oczyszczacz + nawilżacz powietrza – Czy warto?

Połączenie osobnych urządzeń jest często tańsze, a także skuteczniejsze pod względem usuwania smogu dzięki dokładnym czujnikom pyłów PM2,5.

Niezależnie od wyboru urządzenia czy to będzie dobry oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, czy oddzielny nawilżacz, należy pamiętać o zachowaniu higieny.

Ranking osobnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza

Marka i modelOpłacalnośćCenaRecenzja
1. miejsce
Klarta Forste 4
Klarta Humea WiFi
96/100
87/100
899 zł
499 zł
ZOBACZ WIĘCEJ
ZOBACZ WIĘCEJ
2. miejsce
Xiaomi Air Purifier 4
Xiaomi Evaporative Humidifier
87/100
66/100
799 zł
499 zł
ZOBACZ WIĘCEJ
ZOBACZ WIĘCEJ
3. miejsce
Philips AC1715/10
Philips HU4816/10
57/100
49/100
1234 zł
690 zł
ZOBACZ WIĘCEJ
ZOBACZ WIĘCEJ
4. miejsce
Philips AC1214/10
Philips HU4803/01
39/100
39/100
1319 zł
549 zł
ZOBACZ WIĘCEJ
ZOBACZ WIĘCEJ

Zalety

 • Oczyszczacze powietrza skuteczniej usuwają zanieczyszczenia
 • Niższa cena
 • Wybierając urządzenia jednej marki można nimi wygodnie zarządzać w aplikacji (np. Xiaomi Home w Xiaomi czy Smart Life w Klarcie)

Wady

 • Zajmuje więcej miejsca

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza – dla kogo?

 • Osób zmagających się przede wszystkim z zanieczyszczonym powietrzem – zestaw z osobnym oczyszczaczem i nawilżaczem to możliwość wyboru oczyszczacza o większej wydajności oczyszczania, nawet rzędu 600-700 m3/h. Urządzenia 2w1 z reguły cechują się wysoką wydajnością nawilżania, wydajność oczyszczania jest z reguły na poziomie ok. 300, max. 400 m3/h
 • Użytkowników posiadających większą przestrzeń, pozwalającą na zastosowanie 2 lub więcej sprzętów
 • Lubiących osobne urządzenia do osobnych zadań
 • Szukających tańszych rozwiązań – paradoksalnie wybór 2 osobnych urządzeń okazuje się być często tańszą alternatywą

Jak wybrać oczyszczacz i nawilżacz powietrza? Czym się kierować?

W zależności od wielkości docelowego pomieszczenia i jakości okolicznego powietrza:

 1. Wydajność oczyszczania – decydując się na zestaw oczyszczacz + nawilżacz, często większym problem okazuje się być zanieczyszczenie powietrza niż wilgotność. W takim wypadku zwróć uwagę, by wydajność oczyszczania był dopasowana do metrażu, a nawet większa.
 2. Tryb auto – restrykcyjnie zaprojektowany pozwoli Ci rzadziej sięgać do manualnych ustawień, samodzielnie dopasowując intensywność oczyszczania i nawilżania do aktualnych warunków.
 3. Zastosowane filtry (zarówno w oczyszczaczu, jak i nawilżaczu) – rodzaj filtrów, ich żywotność i cena.
 4. Higrostat – obecność higrostatu pozwoli lepiej kontrolować wilgotność otoczenia. Im mniejszy skok ustawień higrostatu, tym dokładniej będziesz mógł zaprogramować nawilżacz.
 5. Możliwość połączenia urządzeń w aplikacji – Polecamy zestawy urządzeń od jednego producenta, gdyż bardzo często zyskujemy możliwość łatwej kontroli jakości powietrza w jednym miejscu w aplikacji.

Zobacz także: Oczyszczacz z osuszaczem powietrza  – lista modeli, warto kupić?

Oczyszczacze 2w10sharp-kc-d4-philips-ac2729
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Od lewej: Sharp Kc-D40EUW i Philips AC2729/50

Wśród oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem wyróżniamy dwie grupy urządzeń:

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem i jonizacją

Sharp KC-D50EUW filtry tył oczyszczacza powietrza
Sharp KC-D50EUW z otwartą tylną klapą, będącą jednocześnie filtrem wstępnym. Następnie filtr węglowy oraz HEPA H13. Materiały własne Rankingu-oczyszczaczy.pl

Polecany model: Sharp UA-HD40E-L

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40e-l przód
 • Powierzchnia do 26 m²
 • Wydajność oczyszczania: 216 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 400 ml/h
 • Zbiornik na wodę: 2,5 L
 • Czujnik: przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności
 • Cena i żywotność filtrów: HEPA H13 449 zł, węglowy 249 zł, nawilżający 199 zł, żywotność do 10 lat

Odpowiednik Sharpa KC-D40EU. Urządzenie z serii UA-HD40 jest jednak nieco tańsze i dlatego znalazło się w zestawieniu. Model ten posiada podstawowe parametry, ale kusi też niską ceną. Wydajność nawilżania na poziomie 400 ml/h sprawia, że Sharp UA-HD40/KC-D40 może mieć ciężkie zadanie w bardzo suchych pomieszczeniach, np. w domach z rekuperacją.

oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40E-L
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-HD40E-L
1 499 zł
Przejdź do sklepu

Sprawdź również inne polecane oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp: Sharp KC-D50EUW, Sharp UA-HD50E-L, Sharp KC-D60EUW, Sharp KC-G50EUW.

Sharp KC-D50EUW

oczyszczacz powietrza Sharp Kc-D50EUW przód
 • Powierzchnia do 38 m²
 • Cena: 1498 zł
 • Wydajność oczyszczania: 306 m³/h
  Wydajność nawilżania: 600 ml/h
  Zbiornik na wodę: 2,5 L
 • Czujnik: przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności
  Cena i żywotność filtrów: HEPA H13 509 zł, węglowy 299 zł, nawilżający 276 zł, żywotność do 10 lat

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza z jonizatorem Sharp KC-D50EUW to jedno z najbardziej popularnych urządzeń 2w1. I choć konstrukcja ta ma już swoje lata, to cały czas imponuje dobrą relacją ceny do parametrów (wydajność nawilżania i oczyszczania) oraz wysoką kulturą pracy (niska głośność i pobór prądu).

Zawodzi natomiast wykrywanie zanieczyszczeń – o ile oczyszczacze powietrza Sharp dobrze reagują na kurz i inne większe cząsteczki, o tyle przy smogu czy mikroskopijnych alergenach radzą już sobie gorzej.

sharp KC-D50EUW przód recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp KC-D50EUW
1 899 zł
Przejdź do sklepu

Sharp UA-HD50E-L

Oczyszczacz z funkcją nawilżacza Sharp UA
 • Powierzchnia do 38
 • Wydajność oczyszczania: 306 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 600 ml/h
 • Zbiornik na wodę: 2,5 L
 • Czujnik: kurzu, przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności
 • Cena i żywotność filtrów: HEPA H13: 509 zł, węglowy: 299 zł, nawilżający: 276 zł, żywotność do 10 lat

Sharp UA-HD50-E-L to w zasadzie bliźniaczy model do Sharp KC-D50EU. Nieco ciemniejsze jest jedynie malowanie w serii UA-HD50-E-L. Konstrukcyjnie są to jednak te same urządzenia. Oczyszczacze różnią się importerem, który je sprowadza, a co za tym idzie również i ceną.

Sharp UA-HD50E-L Przód Recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-HD50E-L
1 799 zł
Przejdź do sklepu

Sharp KC-D60EUW

SHARP KC-D40EUW oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
 • Powierzchnia do 38 m²
 • Wydajność oczyszczania: 306 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 600 ml/h
 • Zbiornik na wodę: 2,5 L
 • Czujnik: przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności
 • Cena i żywotność filtrów: HEPA H13: 509 zł, węglowy: 299 zł, nawilżający: 276 zł, żywotność do 10 lat

Największy i najwydajniejszy ze standardowej serii oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Sharp. To bardzo dobry model, jeżeli zmagamy się z naprawdę suchym powietrzem lub potrzebujemy nawilżyć dużą powierzchnię (np. otwarty salon z kuchnią, strych itp.)

Sharp KC-D60EUW widok z przodu
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp KC-D60EUW
2 199 zł
Przejdź do sklepu

Sharp KC-G50EUW

przód oczyszczacza powietrza sharp kc-g50euw
 • Powierzchnia do 38
 • Wydajność oczyszczania: 306 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 450 ml/h
 • Zbiornik na wodę: 3 L
 • Czujnik: PM2,5, kurzu, przykrego zapachu, pyłów, temperatury, wilgotności, światła, ruchu
 • Cena i żywotność filtrów: HEPA H13 369 zł, węglowy 249 zł, nawilżający 169 zł, żywotność do 10 lat

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp z serii KC-G polecamy ze względu na większą liczbę czujników jakości powietrza, nieco wyższą wydajność oczyszczania, większy zbiornik na wodę oraz numeryczny wyświetlacz (pokazuje temp., wilgotność i pobór prądu, nie wyświetla PM2,5). Niestety wszystkie udogodnienia wiążą się z wysoką ceną.

Sharp KC-G50EUW przód recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp KC-G50EUW
2 499 zł
Przejdź do sklepu

Sprawdź pełna ofertę oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Sharp

Uwaga! Sharp UA-HD i UA-HG to te same urządzenia, które znajdziemy w serii KC-D i KC-G, pochodzące jedynie od innego importera. Modele różnią się od siebie jedynie detalami zewnętrznymi, np. malowaniem plastików.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem (bez jonizacji)

oczyszczacz Philips ac2729 ze zbiornikiem wody

Philips AC2729/50 (występujący też pod nazwą: Philips AC2729/13) ze zbiornikiem na wodę.

Ponieważ dla wielu odpowiedź na pytanie „oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – czy warto” zawarta jest w cenie tych urządzeń, pora na nieco tańsze oczyszczacze bez jonizacji powietrza, np. oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Philips.

Coway Hue&Healing

Coway Hue&Healing zbiornik na wodę
 • Powierzchnia do 34 m²
 • Wydajność oczyszczania: 270 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 450 ml/h
 • Zbiornik na wodę: 2,3 L
 • Czujnik: PM2,5, światła
 • Cena i żywotność filtrów: HEPA H13 99 zł (12-18 mies.), węglowy 119 zł (12-18 mies.), nawilżający 99 zł (6-12 mies.)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Coway może być świetną alternatywą dla osób, których nie przekonuje ani Sharp ani Philips. Coway, pomimo dość standardowych wydajności oczyszczania i nawilżania powietrza, oferuje całkiem restrykcyjne podejście do usuwania smogu i cząstek pyłów, będąc przy tym opakowanym w całkiem przyjemny design.

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Coway Hue&Healing
1 799 zł
Przejdź do sklepu

Sprawdź inne polecane oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, lecz bez jonizatora: Philips AC2729/50 Hoover H-Purifier 700, Dyson Purifier Humidify+Cool Autoreact PH3A

Philips AC2729/50

Przód oczyszczacza Philips AC2729/50
 • Powierzchnia do 31 m²
 • Wydajność oczyszczania: 250 m³/h
 • Wydajność nawilżania: 500 ml/h
  Zbiornik na wodę: 2 L
  Czujnik: pyłów, wilgotności
  Cena i żywotność filtrów: HEPA H13 149 zł (do 2 lat), węglowy 109 zł (do 12 mies.), nawilżający 59 zł (6-12 mies.)

Jeżeli nie zależy nam na funkcji jonizacji, dość niedrogą alternatywą pozostaje Philips AC2729/50 (sprzedawany też jako Philips AC2729/51).

Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 filtry

Filtr wstępny, HEPA oraz węglowy w oczyszczaczu Philips AC2729/50

Urządzenie posiada dobrą relację ceny do oferowanych parametrów, chociaż wydajność nawilżania mogłaby być wyższa (zaledwie 500 ml/h, realnie ok. 450 ml/h). Minusem jest też tylko 2-litrowy zbiornik na wodę. Na plus za to higrostat i sprawdzony zestaw filtrów (HEPA H13, węglowy oraz wstępny). Od niedawna urządzenie oferowane jest z aplikacją mobilną Clean Home+.

oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Philips AC2729/51
1 999 zł
Przejdź do sklepu

Hoover H-Purifier 700 (nawilżacz ultradźwiękowy)

Hoover H-Purifier 700 od góry
 • Powierzchnia do 41 m²
 • Wydajność oczyszczania: 330 m³/h
 • Wydajność nawilżania: b.d.
 • Zbiornik na wodę: 1 L
 • Czujnik: PM2,5, temp. wilgotności, LZO, czadu
 • Cena i żywotność filtrów: zintegrowany filtr Hoover U98 (b.d. o żywotności), 199 zł

Jedyny w zestawieniu oczyszczacz z nawilżaczem ultradźwiękowym. Hoover H-Purifier 700 nie jest złym wyborem, oferując dość dużo ciekawych funkcji, jak np. czujnik LZO czy czujnik czadu. Pod względem CADRu nie odstaje od konkurencji. Niestety producent nie podaje wydajności nawilżania. Kolejnym dużym minusem jest fakt technologii ultradźwiękowej, która generuje spore ilości drażniącego wapiennego pyłu.

Oczyszczacz powietrza H-PURIFIER 700
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Hoover H-PURIFIER 700
1 399 zł
Przejdź do sklepu

Dyson Purifier Humidify+Cool Autoreact PH3A

Dyson HP-7A-front-filtr
 • Powierzchnia do 23 m²
 • Wydajność oczyszczania: ok. 200 m³/h
 • Wydajność nawilżania: b.d.
 • Zbiornik na wodę: 5
 • Czujnik: PM2,5, światła, LZO, NO2
 • Cena i żywotność filtrów: 
 • Filtr 360° HEPA+Carbon do modeli Dyson Purifier™

Najdroższy w tym zestawieniu Dyson Purifier Humidify+Cool Autoreact PH3A jest i tak tańszą alternatywą dla modelu Dyson Pure Humidify+Cool™ Formaldehyde. Naszym zdaniem, jeśli kupując 2w1 chcemy skupić się przede wszystkim na niskiej wilgotności, nie warto kupować Dysona, Ma on wiele różnych naprawdę ciekawych i przydatnych rozwiązań (mnogość czujników, bardzo dobra aplikacja), jednak do samego nawilżania wystarczą mniej zaawansowane i dużo tańsze sprzęty. 1 Dyson = 2 x Sharp lub 2 x Philips.

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Electrolux WA71-305DG/GY
1 599 zł
Przejdź do sklepu

Zestawy: Oczyszczacz powietrza + nawilżacz powietrza

Polecany zestaw: Klarta Forste 4 i Klarta Humea WiFi

https://ranking-oczyszczaczy.pl/wp-content/uploads/2022/02/Klarta-Forste-4-i-Klarta-Humea-WiFi.jpg
 • Powierzchnia do 35 m² 
 • Cena zestawu: 899 zł + 499 zł
 • Wydajność oczyszczania: 300 m³/h (Klarta Forste 4)
 • Wydajność nawilżania: 300 ml/h (Klarta Humea WiFi)
  Zbiornik na wodę: 3 L
 • Cena i żywotność filtrów:
  Klarta Forste 4: Zestaw filtrów HEPA H13 i węglowy 159 zł (do 12 mies.)
  Klarta Humea WiFi: Mata ewaporacyjna 49 zł (do 6 mies.)

Klarta Forste 4 i Klarta Humea WiFi to zestawienie 2 najlepiej ocenionych pod względem opłacalności urządzeń w naszym rankingu. Zarówno oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4, jak i Klarta Humea WiFi oferują najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Klarta Forste 4 posiada 3 dobrze skonfigurowane tryby automatyczne, uwzględniające stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5, filtr HEPA, 8 prędkości i 5 wersji kolorystycznych. Do tego posiada on bardzo dobrą wydajność, osiągając współczynnik CADR równy 300 m³/h, cechując się przy tym cichszą pracą (20 – 59 dB) i niższym poborem prądu.

KUP W SKLEPIE Klarta.pl
Klarta Forste 4
899 zł
Przejdź do sklepu


Klarta Humea WiFi to kompaktowy nawilżacz powietrza, wyróżniający się prostą eksploatacją i wieloma możliwościami ustawień higrostatu. Dostępna jest również aplikacja mobilna, pozwalająca zdalnie sterować nawilżaczem i połączyć go z oczyszczaczem w jedną rodzinę urządzeń. Minusem może być konieczność okresowej wymiany filtrów, jednak na szczęście nie są one drogie (ok. 109 zł rocznie).

KUP W SKLEPIE Klarta.pl
Klarta Humea WiFi
499 zł
Przejdź do sklepu

Najbardziej opłacalny zestaw urządzeń w całym zestawieniu!

Dla kogo ten zestaw?

Dla osób, których smog jest głównym problemem, a mapa Airly pokazuje czerwone punkty. Oczyszczacz, dzięki rygorystycznemu trybowi automatycznemu, w szybkim tempie usunie z powietrza pyły zawieszone, benzopiren czy szkodliwe gazy. W tym czasie zaś nawilżacz skutecznie nawilży nawet 35 m2. Dużym plusem polecanego zestawu jest możliwość stworzenia rodziny urządzeń i wygodnego sterowania w aplikacji.

Pozostałe polecane zestawy: Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 4L, Philips AC1715/10 i Philips HU4816/10, Philips AC1214/10 i Philips HU4803/01

Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi Pure Evaporative 4L

Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi Evaporative
 • Powierzchnia do 35 m
 • Cena zestawu: 739 zł + 431 zł
 • Wydajność oczyszczania: 400 m³/h (Xiaomi Air Purifier 4)
 • Wydajność nawilżania: 240 ml/h (Xiaomi Pure Evaporative 4L)
 • Zbiornik na wodę: 4 L
  Cena i żywotność filtrów:
 • W Xiaomi 4: Filtr zintegrowany 3w1: 238 zł (6-12 mies.)
 • W Xiaomi Pure Evaporative 4L: obrotowe, talerzowe dyski, których nie trzeba wymieniać. Koszt eksploatacji = 0 zł

Drugi pod względem opłacalności zestaw w tym zestawieniu. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Xiaomi oferują przyzwoitą wydajność w stosunku do ceny. Minusem oczyszczaczy Xiaomi jest ich mało restrykcyjny stosunek do zanieczyszczeń, co przekłada się na ospałe działanie trybów automatycznych.

oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Xiaomi Air Purifier 4
774 zł
Przejdź do sklepu


Nawilżacz powietrza Xiaomi, podobnie jak Klarta Humea WiFi, może być zdalnie sterowany. Przegrywa nieznacznie pod względem wydajności.

nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2
498 zł
Przejdź do sklepu

Dla kogo ten zestaw?

Przede wszystkim dla osób, które nie chcą też wydawać pieniędzy na filtry wymienne w nawilżaczu, będąc jednocześnie gotowym na demontaż i montaż dysków przed każdym myciem w zmywarce. Jednocześnie dla tych, którzy lubią mieć kontrolę nad sytuacją. Zsynchronizowanie urządzeń z aplikacją MiHome pozwala sterować oczyszczaczem, jak i nawilżaczem z każdego miejsca w domu i poza nim.

Philips AC1715/10 i Philips HU4816/10

 • Powierzchnia do 40 m²
 • Cena zestawu: 1489 zł + 839 zł
 • Wydajność oczyszczania: 300 m³/h (Philips AC1715/10)
  Wydajność nawilżania: 300 ml/h (Philips HU4816/10)
  Zbiornik na wodę: 4 L
  Cena i żywotność filtrów:
 • W Philips AC1715/10: Wymienny filtr 3w1 FY1700/30 – cena: od 282 zł, żywotność b.d
 • W Philips HU4816/10: Filtr nawilżający 59 zł (do 6 mies.)

Oczyszczacz powietrza Philips AC1715/10 może być cichym kompanem codziennych obowiązków. 15-50 dB szumu to wartości, które nie powinny przeszkadzać żadnemu z użytkowników. Niestety model ten gorzej wypada w relacji ceny do wydajności oczyszczania (ok. 1500 zł za urządzenie gwarantujące 300 m³/h CADRu).

Philips AC1715/10 od 1489 zł. Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Oczyszczacz powietrza Philips A C171510
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Philips AC1715/10
1 299 zł
Przejdź do sklepu


Pochwalić możemy nawilżacz Philips HU4816/10 i jego 4-litrowy zbiornik na wodę. Nawilżacz jest także dość cichym urządzeniem. Niestety minusem jest wysoka kwota zakupu i koszty wymiany filtrów.

Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Philips HU4816/10
649 zł
Przejdź do sklepu

Dla kogo ten zestaw?

Osób zwracających uwagę przede wszystkim na renomę marki. Urządzenia Philips to sprawdzone rozwiązania, które jednak nie wyróżniają się niczym na tle depczących im po piętach oczyszczaczy i nawilżaczy Klarta i Xiaomi.

Philips AC1214/10 i Philips HU4803/01

https://ranking-oczyszczaczy.pl/wp-content/uploads/2020/05/philips-ac1214philips-hu4803.png
 • Powierzchnia do 30 m²
 • Cena zestawu: 1199 zł + 618
 • Wydajność oczyszczania: 270 m³/h (Philips AC1214/10)
 • Wydajność nawilżania: 220 ml/h (Philips HU4803/01)
 • Zbiornik na wodę: 2 L
 • Cena i żywotność filtrów: Philips AC1214/10: Filtr HEPA H13 169 zł (do 2 lat), węglowy 128 zł (do 12 mies.) W Philips HU4803/01: Filtr nawilżający 79 zł (do 6 mies.)

Przeznaczony do około 30 zestaw może być nieco tańszą propozycją koncernu z Eindhoven. Philips AC1214/10 to jeden z podstawowych modeli firmy. Posiada on niezłą relację wydajności do ceny oraz umożliwia wygodne zdalne sterowanie za pomocą aplikacji Air Matters.

Philips AC1214/10 (2023-08-08) – 1199 . Sprawdź najtańszą ofertę na Ceneo.pl

oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Philips AC1214/10
1 219 zł
Przejdź do sklepu


Nawilżacz HU4803/01 może nie poraża wydajnością. Jest natomiast dość cichym i energooszczędnym urządzeniem.

Philips HU4803/01 (2023-08-08) – 618 zł. Wybierz najlepszą ofertę na Ceneo.pl

oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Philips AC1214/10
1 219 zł
Przejdź do sklepu

Dla kogo ten zestaw?

Prezentowany zestaw skierowany jest raczej do niewymagających klientów, oczekujących przede wszystkim sprawdzonych urządzeń z podstawową gamą funkcji. Biorąc jednak pod uwagę łączną cenę zestawu, warto rozważyć zwrócić uwagę również na tańszą Klartę i Xiaomi.

Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza
Nawilżacz powietrza
Obniża poziom zanieczyszczeń, nie wpływa na temp. i wilgotność pomieszczenia (wyjątkiem są oczyszczacze 2w1)Zwiększa wilgotność względna pomieszczenia, nie wpływa na temp. i poziom zanieczyszczeń
Zatrzymuje smog, alergeny, kurz, sierść, bakterie, wirusyPozwala utrzymywać komfortowy dla nas poziom wilgotności
Pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachówNiektóre modele umożliwiają aromaterapię
Przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości alergicznych i astmatycznychNawilża śluzówki i drogi oddechowe, przyczyniając się do zmniejszenia dolegliwości alergicznych i astmatycznych

Wiele osób, szczególnie skarżących się na suchość i drapanie w gardle, katar czy objawy alergii, zadaje sobie pytanie co wybrać: oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? 

Oczyszczacz powietrza warto stosować wszędzie tam, gdzie występuje problem smogu (w Polsce w sezonie grzewczym uzyskuje on wysokie stężenia niemal w całym kraju).

Ponadto oczyszczacz przydaje się również przy alergii, narażeniu na bierne palenie oraz w miejscach, gdzie występuje wysokie stężenie lotnych związków organicznych (obecnych m.in. w kosmetykach, środkach czystości, farbach).

Nawilżacz powietrza powinien znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Jest to szczególnie częsty problem w domach z rekuperacją czy nowoczesnych biurowcach, gdzie wymiana powietrza jest intensywna. 

A co z alergią? Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez dla astmatyka?

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA będzie przydatny dla każdego alergika. Jeśli wilgotność w mieszkaniu spada poniżej 40%, to warto kupić także nawilżacz (lub sprzęt 2w1). W suchym powietrzu alergeny dłużej unoszą się w powietrzu, dlatego utrzymanie wilgotności jest bardzo istotne.

A co z astmą? Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez dla astmatyka?

Astmatycy również powinni dbać zarówno o czystość, jak i o prawidłową wilgotność powietrza. Nie ma przeciwwskazań do wyboru urządzenia łączącego funkcje oczyszczacza i nawilżacza. Ważne jest jednak, aby sprzęt bardzo dobrze spełniał obie te funkcje, gdyż zanieczyszczone powietrze i zła wilgotność dla astmatyków są szczególnie szkodliwe.

Dlaczego warto oczyszczać powietrze?

Xiaomi oczyszczacz w sypialni

Źródło: Canva.com

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które filtrują powietrze, zatrzymując zanieczyszczenia w formie stałej, jak i gazowej (np. lotne związki organiczne – LZO). Zasysając powietrze ze środka, urządzenie filtruje je za pomocą kilku filtrów, zostawiając zanieczyszczenia w środku, a na zewnątrz wypuszczając czyste, zdrowe powietrze.

W ten sposób pomieszczenia stają się wolne od smogu, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), pyłków, chorobotwórczych bakterii i wirusów czy wielu nieprzyjemnych zapachów.

Zobacz także: 20 skutecznych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu i biurze

Dlaczego warto nawilżać powietrze?

Skupiając się na oczyszczaniu powietrza, wiele osób zapomina o odpowiedniej wilgotności. Tymczasem wpływa ona nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zapobiega wielu chorobom układu oddechowego, problemom z włosami czy skórą.

Wysuszone śluzówki gardła i nosa stają się mniej odporne, co prowadzi do częstszych przeziębień czy zapaleń górnych dróg oddechowych. Zbyt suche powietrze wysusza również skórę, osłabia włosy, powoduje zaczerwienienia oczu, bóle głowy czy bezsenność.

Za optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu przyjmuje się 40-60%.

W trakcie sezonu grzewczego poziom ten spada często poniżej 20%. Dlatego też w obliczu zimy, warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Najprostszym sposobem jest zakup higrometru (wilgotnościomierza). Urządzenie to można nabyć za około kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych (w zależności od modelu) w sklepach internetowych, jak i marketach budowlanych typu Castorama. Większość nowoczesnych higrometrów pozwala zmierzyć wilgotność względną, bezwzględna, jak i temperaturę punktu rosy.

Sami możemy również zaobserwować ogólny poziom wilgotności w otoczeniu. Jeżeli jest zbyt niski, będziemy odczuwać wspomniane wyżej problemy skórne i oddechowe. Zbytnie nawilżenie z kolei objawia się często charakterystycznymi kroplami wody na oknach, widocznymi szczególnie po nocy, długo schnącym praniem czy w skrajnych przypadkach skupiskami grzybów i pleśni na ścianach.

Oczyszczacz z funkcją nawilżania. Jak o niego dbać?

W każdym urządzeniu, które ma styczność z wodą należy dbać o dużą higienę urządzenia. W tym wypadku należy dbać szczególnie o regularną wymianę wody i czyszczenie filtrów, gdyż te mogą łapać brzydki zapach. Dla prawidłowej i higienicznej eksploatacji warto pamiętać o:

 • wymianie filtrów oczyszczających powietrze,
 • wymianie ulegających zużyciu elementów nawilżacza (np. filtra ewaporacyjnego),
 • codziennej wymianie wody,
 • regularnym oczyszczaniu wnętrza urządzenia.

Dbanie o higienę nawilżacza nie jest trudne i sprowadza się do regularnej wymiany wody w zbiorniku, czyszczenia zbiornika oraz filtra, jak również okresowej wymiany filtra nawilżacza (co 3-12 mies. w zależności od modelu). Niewłaściwie używany, może starczać nawet na krócej.

Przy ciągłej eksploatacji, warto codziennie wymieniać wodę. W tym celu należy pozbyć się całkowicie starej wody, a nie jedynie dolewać nową, gdyż w kilkudniowej wodzie mogą tworzyć się bakterie. Min. raz w tygodniu warto natomiast umyć dokładnie zbiornik wodą z mydłem.

Przestrzeganie tych zasad jest ważne dla zachowania efektywnej pracy urządzenia oraz własnego bezpieczeństwa (np. niemycie wnętrza zbiornika może doprowadzić do rozwoju bakterii).

Przed zakupem sprawdź także ? Najnowsze trendy w oczyszczaczach powietrza

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jeśli masz problem z niską wilgotnością – wybierz oczyszczacz z nawilżaczem 2w1.
Jeśli masz problem ze smogiem i niską wilgotnością – wybierz OSOBNE urządzenia.

Testując wiele rozwiązań na rankingu oczyszczaczy zauważyliśmy, że oczyszczacz z nawilżaczem osobno lepiej radzą sobie z usuwaniem smogu.

Oczyszczacze powietrza bez nawilżacza mają zazwyczaj lepsze czujniki jakości powietrza, które będą wpływały na skuteczność usuwania zanieczyszczeń w pokoju.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Tego typu rozwiązanie stosuje m.in. Sharp. Warto pamiętać, że jonizacja jest funkcją dodatkową, za usuwanie smogu odpowiada głównie filtr HEPA, który jest w większości oczyszczaczy na rynku. Jonizacja wspomaga np. usuwanie alergenów z powietrza.

Zalety rozwiązania 2w1:
– Wielofunkcyjność
– Duża wydajność nawilżacza powietrza
– Ten sam zestaw filtrów co oddzielne oczyszczacze powietrza
– Oszczędność miejsca

Wady rozwiązania 2w1:
– Wyższa cena
– Drogie filtry wymienne
– Najczęściej oczyszczacze powietrza słabiej sobie radzą z usuwaniem smogu
(wymagana kontrola z czujnikiem zewnętrznym)
– W większości oczyszczaczy 2w1 brak czujników pyłu PM2,5

Autor: Dominika Kahl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

35 komentarzy

 • <cite class="fn">Kasia</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy to prawda, że nawilżacz powietrza może kłócić się z oczyszczaczem i ten świruje?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dokładnie tak. Jeśli chcemy używać jednocześnie oczyszczacza powietrza i nawilżacza, to powinniśmy kupić nawilżacz ewaporacyjny (bez mgiełki).

   Jeśli w mieszkaniu, gdzie pracuje oczyszczacz powietrza z czujnikiem smogu (wykrywającym najczęściej PM2.5) włączymy nawilżacz ultradźwiękowy, to oczyszczacz wykrywając mikro kropelki lub kamień z wody, będzie uznawał je za zanieczyszczenia.

   Większość urządzeń 2w1, czyli oczyszczaczy z nawilżaczami ma sekcję nawilżającą opartą właśnie o ewaporację. Niestety pojawiają się na rynku oczyszczacze, które nawilżają mgiełką (np. Webber AP9405B). W takich modelach nie ma czujników smogu, a częściej kurzu.

 • <cite class="fn">Ewu</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry – poproszę o pomoc w doborze urządzenia. Mieszkam na wsi (jakość powietrza podobno bardzo dobra). Potrzebuję oczyszczenia i nawilżenia (zwłaszcza!) powietrza w sypialni (ok. 30 m2, wys. 3m). Chciałabym, aby oczyszczanie i nawilżanie zachodziło jak najbardziej „automatycznie”, koniecznie cicho, a materiały eksploatacyjne były dostępne bez większych problemów. Nie musi to być najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej skuteczne i działające bezproblemowo i jak najbardziej „bez-obsługowo”. Posiadałam już nawilżacz ultradźwiekowy (chyba;-) – pracował głośno, mało wydajnie, a w zbiorniku tworzyło się coś na kształt osadu i było ciężkie do wyczyszczenia (musiałam zwracać uwagę, żeby nie pozostawała resztka wody nawet na 1 dzień). Polecicie coś fajnego?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, jeżeli głównym problemem jest niska wilgotność powietrza aniżeli smog, to można zalecić oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Te urządzenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma większego smogu. Oczyszczacze 2w1 nie mają dobrych czujników jakości powietrza i gorzej sobie radzą z usuwaniem smogu niż „tylko” oczyszczacze.

   Oczyszczacze 2w1 mają bardzo dobrą sekcję nawilżania, wiec przy niskiej wilgotności sprawdzą się bardzo dobrze – tutaj można zalecić te oczyszczacze wymienione w artykule np. Philips AC3829 Sharp KC-D50 czy Panasonic. Zalecam dobrać do powierzchni, tylko pamiętając, że docelowa powierzchnia sugerowana przez producenta jest powierzchnią maksymalną, którą może obsłużyć oczyszczacz powietrza na najwyższej prędkości.

   Jakość powietrza zalecam sprawdzić, często powietrze na wsi jest gorszej jakości niż te w mieście. 🙂

   • <cite class="fn">Ewu</cite> <span class="says">says:</span>

    Jakość sprawdzona – jest dobrze, nawet w sezonie grzewczym – wygląda na to, że mam szczęście 😉 Mam zatem pytanie czy lepiej wybrać 2 w 1 (do tych 30m2 3m wysokich) czy oddzielny oczyszczacz i nawilżacz – zależy mi na cichej pracy, chyba na jonizacji (choć nie wiem czy dobrze rozumiem jej rolę) oraz wydajnej i długiej pracy nawilżacza.
    Pomóżcie proszę i polećcie coś – urządzeń jest tyle, że ciężko wybrać 😉

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Tak, masz wielkie szczęście 🙂 Więc jeżeli nie ma większych problemów ze smogiem, a poszukujesz dobrego nawilżacza powietrza to tak jak pisałam: do 30 m² – Sharp KC-D40EUW, Philips AC3829.
     Cicha praca, skuteczne nawilżanie, nie do końca praca bezobsługowa – codzienna wymiana wody, raz na 2-3 dni umycie tacki i zbiornika nawilżacza to konieczność.

     Filtry wymienne są dostępne bezproblemowo, choć w przypadku Sharpa jest to większy koszt niż w Philipsa. 10-letnia żywotność filtrów w Sharpie jest mocno na wyrost i trzeba się przygotować na częstszą wymianę – co ile?

     Ciężko mi powiedzieć, to indywidualna sprawa jak korzystamy z oczyszczacza, np. jeśli palimy przy oczyszczaczu, to filtry trzeba będzie wymieniać częściej.

     • <cite class="fn">Ewu</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękuję pięknie za info – a jeszcze tylko 1 pytanie – czy oba z proponowanych urządzeń może pracować w trybie samego oczyszczacza – jeśli nie wleję wody?

     • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

      Służę uprzejmie pomocą 🙂 Tak, jak najbardziej. Oba urządzenia posiadają 2 tryby pracy – oczyszczanie powietrza lub oczyszczanie powietrza z nawilżaniem. Jeżeli nawet mamy wybraną drugą opcję z nawilżaniem – bez wody w zbiorniku nie będzie działał nawilżacz powietrza.

      Wspominałaś, że masz/miałaś nawilżacz ultradźwiękowy. Nie używaj go równocześnie z oczyszczaczem powietrza – oczyszczacz traktuje wypuszczaną mgiełkę (krople wody) jako zanieczyszczenie i pracuje na najwyższym trybie pracy.

     • <cite class="fn">Ewu</cite> <span class="says">says:</span>

      Super – dziękuję bardzo za info – zdecyduję się pewnie na któryś z dwóch polecanych modeli. Nawilżacza ultradźwiekowego już nie używam 😉

 • <cite class="fn">Katarzyna</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie!

  Właśnie jestem na etapie poszukiwań.. No właśnie.. Po przeczytaniu bardzo cennego artykułu za który dziękuję – sama nie wiem już na co się zdecydować.. Będę wdzięczna za pomoc i podpowiedź..
  Byłam przekonana, że szukam nawilżacza razem z oczyszczaczem ale może zdecydować się na sam oczyszczacz?
  Mieszkamy na Śląsku.. Wiadomo jak tu wygląda sytuacja ze smogiem.. Na „pokładzie” maluchy – 3 lata, drugie 4 miesiące i to właśnie w trosce o ich zdrowie szukam godnego produktu.. Mieszkanie około 50 m2.. Proszę o pomoc bo już zgłupiałam!

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć! Cenne pytanie, dziękuję 🙂 Dlaczego? Na Śląsku w ostatnich dniach jest koszmar, mapa Airly pokazuje same bordowe punkty. Z tego względu potrzebny jest oczyszczacz powietrza z niskimi kosztami eksploatacyjnymi (filtry będą się szybko zużywały), dobrym trybem auto i wysoką wydajnością oczyszczania, żeby dał radę w trudnych warunkach.

   Czy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem lub osobne urządzenia? Napisz proszę jaką masz średnią wilgotność powietrza w domu? I jaki rozkład pomieszczeń – metraż?

   Oczyszczacz powietrza dobiera się do konkretnego pomieszczenia, tutaj sugeruję dobranie oczyszczacza do miejsca w którym przybywa się najdłużej. Najczęściej jest to salon, a w nocy sypialnia. W Twoim przypadku bardzo ważne, żeby zadbać o pokój dzieci. Na start można przenosić oczyszczacz pomiędzy tymi pokojami, ale oczyszczacz powietrza w pokoju dziecięcym powinien być cały czas. Na dłuższą metę zalecam osobne oczyszczacze do każdego pokoju, bo przenoszenie staje się męczące.

   • <cite class="fn">Katarzyna</cite> <span class="says">says:</span>

    Wilgotność około 50%.
    Rozkład pomieszczeń – salon z kuchnią i przedpokojem (jedno większe pomieszczenie) około 25m2
    -sypialnia około 7m2
    -dziecięcy około 9m2
    Na chwilę obecną ze względu na koszty muszę zdecydować się na jedną sztukę – pomieszenie główne to zdecydowanie salon z kuchnią, pokój dzieci narazie jest tylko z nazwy – dzieci i tak śpią z nami w sypialni więc na obecną chwilę zostaje nam przenoszenie z pomieszczenia do pomieszczenia.
    Super, że zostały uwzględnione koszty użytkowania.. Bo wiadomo ze względu na nasze położenie faktycznie zużycie filtrów będzie większe..

 • <cite class="fn">Karolina</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam! Mąż choruje na atopowe zapalenie skóry, z dużą alergią na kurz i roztocza. Czy jest jakiś oczyszczacz, który wyjątkowo dobrze radzi sobie z tymi alergenami? Przyznam szczerze, że wolałabym 2 w 1. Oczyszczacz plus nawilżacz. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Każdy oczyszczacz całkiem dobrze radzi sobie z alergenami, bo za ich usuwanie odpowiada filtr HEPA, a prawie wszystkie je mają. W przypadku kurzu i roztoczy, to warto wiedzieć, że jesteśmy uczuleni przede wszystkim na odchody roztoczy, ich białka. Filtr HEPA łatwo je wyłapuje.
   O jakie powierzchnie pokoi chcesz zadbać i jaką wilgotność mają teraz?

 • <cite class="fn">Anna</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam
  szukam urządzenia, które oczyści i utrzyma właściwą wilgotność.
  Mam bardzo silną alergię wziewną i jestem uczulona na sporo czynników (kurz, pyłki, roztocza, sierść, trawy… itp itd.) Niestety jakość powietrza jest zła a nawet bardzo zła, a grzejniki mocno wysuszają powietrze.
  Szukam urządzenia do sypialni o powierzchni około 35m, wysokość 3m – co moglibyście doradzić?
  Zależy nam na wysokiej jakości ale żeby koszty eksploatacji nie były zabójcze

  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Anna

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Wszystkie wymienione w artykule oczyszczacze powietrza z nawilżaczem mają filtr HEPA, które usuną alergeny odzwierzęce, roślinne, smog itd.

   Jeśli smog jest duży tak jak piszesz, to dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz + osobny nawilżacz. Niestety oczyszczacze z funkcją nawilżania późno reagują na smog i nie można ich polecić przy problemie z dużym zanieczyszczeniem. A też koszty eksploatacji – filtry, zazwyczaj są bardzo drogie w takich modelach.

   Z kolei oddzielny nawilżacz nie jest tak wydajny jak oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza, ale z pewnością wybór samego oczyszczacza lepiej poradzi sobie z usuwaniem smogu, dlatego polecam ten fragment artykułu: Zestaw oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

 • <cite class="fn">Joanna Mencel</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam
  mam takie same pytania, jak p.Anna ponizej Chodzi o oczyszczanie i nawilzanie powietrza w sypialni przy alergiku, który potrafi niekiedy zapalic papierosa. Niekoniecznie w jednym urządzeniu te dwie rzeczy, choć pokój maly bo 5m2, więc byłoby wygodniej.Wilgotnosć nie za duza , bo 40/ Chodzi mi o oczyszczacz, jak najcichszy i skuteczny. Odpowiedzi moderatorów sa tutaj bardzo pomocne, ale ja nadal czuję się zagubiona, co wybrac 🙁

  Pozdrawiam serdecznie

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć 🙂 Odpowiem inaczej niż do Pani Anny, bo tutaj jest dużo mniejszy pokój i oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania sobie lepiej poradzi i szybciej oczyści.

   Niemniej najczęściej w takich modelach filtry wymienne są drogie, a przy palaczu konieczna będzie częstsza wymiana niż to co deklaruje producent. Oczyszczacze bez funkcji nawilżania zazwyczaj mają tańsze filtry, choć to nie zawsze jest reguła.

   Dlatego wybierałabym zestaw oczyszczacz powietrza + nawilżacz.

   Ps. Zabrakło nam w artykule informacji o cenie filtrów wymiennych, uzupełnimy te dane, żeby łatwiej porównać 🙂
   Pozdrawiam ciepło 🙂

 • <cite class="fn">Sylwester Tomal</cite> <span class="says">says:</span>

  Klarta Humea 3 Wifi:

  W naszych testach nawilżacz uzyskał wydajność 250 ml/h na NAJWYŻSZYM trybie pracy.

  W sypialni (10m2, 27m3), przy wymianie powietrza na poziomie 30m3/h (nawiewnik+wentylacja mechaniczna), zakładając temp. 18* i wilgotność 60%, na zewnątrz 0* i 80%, aby utrzymać poziom wilgotności potrzebujemy ok.150-180ml/h wydajności. Jaki nawilżacz jest w stanie w trybie CICHYM utrzymać taką wilgotność? Chyba tylko oczyszczacz z nawilżaczem od SHARPa…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Humea ma na 2-gim trybie, który jest relatywnie cichy wydajność deklarowaną 160 ml/h, więc może być na styk, choć przy 60% wydajność będzie znacznie niższa.
   Sam nawilżacz Sharpa może być wydajnościowo lepszym wyborem, ale będzie wymagał ustawienia trybu ręcznego, bo w automacie dowilża korzystając z wysokich prędkości, co jest porównywalnie głośne do Humea w trybie 4.

   • <cite class="fn">Sylwester Tomal</cite> <span class="says">says:</span>

    Nie wiem skąd dane odnośnie wydajności Klarty w poszczególnych trybów – pewnie z testów, bo w instrukcji nie podają. Czy tylko Sharp jest w stanie podzielić się z użytkownikiem takimi informacjami? Przecież oczyszczacz czy nawilżacz rzadko kiedy pracuje na max obrotach, więc max wydajność wcale nie jest super ważnym parametrem z punktu widzenia codziennego użytkowania.

    Co do drugiego trybu w Klarcie, ciekawe jaki jest faktycznie hałas generowany przez urządzenie – relatywna cichość wiele nie mówi :).
    Jedno jest pewne, będzie to więcej niż 24 dB, które oferuje najniższy tryb, a co za tym idzie również więcej niż Sharp w trybie nocnym.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Dane ze strony modelu na Klarta.pl.
     Zdecydowanie Sharp jako większe i droższe urządzenie zapewni wyższą wydajność nawilżenia przy lepszym komforcie akustycznym. Trudno to porównywać, bo to jednak 2 różne kategorie urządzeń – nawilżacz vs. oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.

     Dlatego jeśli potrzebujesz większej mocy nawilżania, to bierz 2w1 Sharpa, Philipsa czy Panasonica.

     • <cite class="fn">Sylwester Tomal</cite> <span class="says">says:</span>

      Nie wiem jak mogłem nie zauważyć tej tabelki – pewnie to kwestia nieczytelnej strony, którą trzeba scrollować w nieskończoność 🙂 w każdym razie brawa dla Klarty za podanie szczegółów.
      Dziwi mnie jedynie ogólna słaba wydajność tego typu wyspecjalizowanych urządzeń – założenia, które podałem, to moim zdaniem nie są wysokie wymagania – mała sypialnia, łagodna, szczecińska zima i sprawna wentylacja. Żeby mieć spokój, powinienem kupić 2 nawilżacze tego typu. A co z resztą pomieszczeń? Takiego Sharpa przesunę na dzień do salonu i da radę. A tych małych nawilżaczy jeszcze kolejne 2 bym potrzebował. Plus dodatkowa funkcjonalność oczyszczacza… wiem, wiem, nie reaguje na smog. Ale u mnie powietrze czyste 😀
      Jedyne zastosowanie, jakie przychodzi mi do głowy dla tych „małych” nawilżaczy – to malutki, dziecięcy pokój, z odpowiednio mniejszą wymianą powietrza…

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Takie nawilżacze potrafią zrobić bardzo dużo. Wszystko zależy od specyfiki mieszkania i potrzeb. Tu np. pokazałem, że można sporo nawilżyć takim sprzętem: https://www.facebook.com/rankingoczyszczaczy/posts/534131707303769
      Wspomniany Sharp, np. model D40 będzie cicho nawilżał z wydajnością 190 ml/h, więc niewiele większej niż taki maluch.

 • <cite class="fn">Nocnymarek</cite> <span class="says">says:</span>

  Przeczytałam już tyle artykułów (w tym powyższy) i rankingów, że się pogubiłam :(…
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc w doborze oczyszczacza (smog) i nawilżacza.
  Z tego, co wyczytałam, przy smogu nie warto kupować 2w1.
  Powierzchnia jest niewielka: 19mkw i 10kmw – trzeba zmieścić oba urządzenia (ale całe mieszkanie około 48mkw. Polecali Państwo zestaw KLARTA 3 + nawilżacz, ale widzę, że jest do 37mkw).
  Widziałam niektóre oczyszczacze (za np. 1500zl), ale filtry do nich kosztują ponad 380zł!

  Czy mogłabym prosić o pomoc w wyborze obu urządzeń?
  Zależy mi na:
  – niskich kosztach eksploatacji
  – niskim poborze energii
  – cichej pracy
  – nawilżacz chciałabym ewaporacyjny, jonizujacy
  – oczyszczacz z czujnikiem na najmniejsze cząstki (smog)
  – liczę się z tym, że przy tych wymaganiach cena będzie wyższa (ale byłoby dobrze poznać też możliwie niską ;))

  Dziękuję za pomoc!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Takie urządzenia jak nawilżacz i oczyszczacz najlepiej wybierać do pokoju, a nie mieszkania, choć można nawilżyć i oczyścić jednym urządzeniem całe lokum. Jest to jednak zależne od tego, jak działa wentylacja w mieszkaniu, jakie mamy nawyk (np. zamknięte/otwarte drzwi) i i w jaki sposób zanieczyszczenia przedostają się do mieszkania.

   Zestaw Forste 3 i Humea mogą okazać się wystarczające. Oczyszczacz można przenosić do sypialni na noc. Nawilżacz używać w salonie ustawiony np. na 55% wilgotności.

   Alternatywą może być nawet nawilżacz Xiaomi Evaporative i oczyszczacz Xiaomi 3C. Ten zestaw wyjdzie teraz taniej.

   Sama jonizacja to miły dodatek, ale nie traktowałbym jej w kategorii musi być.

   Ciekawym zestawem do takiego mieszkania jest np. Sharp z serii D50 do salonu i Klarta Forste 3 do sypialni. Sharp mocno nawilża, a Forste 3 jest bezwzględny dla smogu.

 • <cite class="fn">Adam</cite> <span class="says">says:</span>

  Dokupiłem do Sharpa TrueLife P5 juz bez nawilżacza. Dobrze to działa, nie muszę nosic oczyszczacza bo oba już pokrywaja całe mieszkanie. Mam wrażenie, że jeszcze mniej mam problemów z oddychaniem (krzywa przegroda).

 • <cite class="fn">skull87</cite> <span class="says">says:</span>

  A czy będą mieli Państwo do przetestowania Xiamoi Air Purifier P1 ? Jestem ciekaw czy warto się nad nim zastanowić i czy poprawili podejście do smogu czy też trzeba i w nim robić autonomizacje. Wstępnie jest też problem z dostępnością filtrów.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeszcze go nie kupowaliśmy. Zamówię na dniach na testy, ale te będziemy mogli zrobić pewnie dopiero po 10 listopada, bo mamy dużo rozpisanych testów wcześniej.
   Co do filtrów, to dla większości nowych produktów jest problem z dostępnością filtrów, ale te pojawiają się w odpowiednim czasie, gdy przyjdzie już potrzeba wymiany.

 • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam Serdecznie.

  Jestem Alergikiem( Pleśń,pyłki)Mam kota ale na jego obecność nie mam alergii. Mam też astmę ale słabszą. Bardziej udziela się w ciepłe dni. Zakupiłem Oczyszczacz powietrza xiaomi 3h wczoraj ale chyba zrobiłem błąd ponieważ postawiłem go w sypialni pod ścianą. Budząc się dziś wykazało taką informację.
  Domyślam się że będę musiał kupić nawilżacz powietrza? Ogólnie Mam problem z oknami w dni zimne kiedy wstaje są mokre i muszę je przecierać. Mieszkam w starym budownictwie i mam okna z drewna.

  Czy ktoś chętny mi udzieli pomocy,porady? https://uploads.disquscdn.com/images/58229a2e1fbcef0b5c544f652d4b2aa2e7d5a3d4d6e2a5c60112c9465decf821.jpg

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć,

   oczyszczacz może stać przy ścianie, oby nie zbyt blisko, ok. 20 cm powinno być ok. W inny wypadku ograniczamy przepływ powietrza w pomieszczeniu.

   Wilgotność powietrza 66% jest zbyt wysoka, optymalnie jest utrzymywać wilgotność w zakresie 45-60%, gdzie 50% można uznać za idealną wilgotnością. Zatem nie ma potrzeby zakupu nawilżacza czy oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.

   Wilgotność warto obserwować, bo w nocy jest ona wysoka – 66%, ale zakładam, że oprócz zamkniętych okien, były również zamknięte drzwi – w takiej sytuacji do pokoju nie napływa „świeże” powietrze i się nie miesza. Jeśli w dzień wilgotność będzie w okolicach 45% to warto zaopatrzyć się w nawilżacz.

   W miarę możliwości warto zrobić mikrorozszczelnienie, żeby wpuścić trochę powietrza i usprawnić wentylację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …