Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Sharp UA-HD60E-L to oczyszczacz wyposażony w bardzo wydajny ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Znakomicie radzi sobie z utrzymywanie dobrej wilgotności powietrza. Jeśli chodzi o oczyszczanie, to sytuacja wygląda już trochę gorzej. Z powodu słabego czujnika i algorytmu łagodnego dla smogu Sharp UA-HD60E-L nie pracuje dobrze w trybie automatycznym. Jako oczyszczacz na smog sprawdza się średnio, za to przy alergii będzie bardziej odpowiedni, ponieważ w tym przypadku tryb automatyczny nie gra tak istotnej roli.

Sharp UA-HD60E-L – Zalety i wady

Zalety

 • Bardzo wydajny nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
 • Jonizacja plazmowa z możliwością wyłączenia
 • Tryb automatyczny
 • Czujniki kurzu i nieprzyjemnego zapachu
 • Blokada rodzicielska
 • Wskaźnik jakości powietrza
 • Wskaźnik eksploatacji filtrów

Wady

 • Czujnik słabo wykrywa pył zawieszony
 • Tryb automatyczny nie zapewnia należytej ochrony przed smogiem z powodu późnej reakcji na wzrost stężenia zanieczyszczeń

Sharp UA-HD60E-L – Opinia eksperta

Sharp UA-HD60E-L nie jest moim ulubionym oczyszczaczem, ponieważ aby mieć pewność, że powietrze jest naprawdę czyste, konieczne jest korzystanie z zewnętrznego czujnika. Czasem niezbędne bywa ręczne zwiększenie prędkości pracy. Przy dłuższym użytkowaniu to dość uciążliwe.

Nie można jednak odmówić mu pewnych zalet. Przede wszystkim szybko podnosi wilgotność powietrza, kiedy jest ono przesuszone. Podoba mi się też funkcja Auto Restart, dzięki której po np. przypadkowym odłączeniu od zasilania nie trzeba ponownie wybierać wcześniej zastosowanych ustawień.

Sprawdź ofertę w sklepie

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-HD60E-L
1 999 zł
Przejdź do sklepu

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Sharp, prosimy skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy. Dziękujemy ♥

Sharp UA-HD60E-L

Za tą kwotę otrzymujemy sprzęt łączący funkcję dwóch urządzeń – oczyszczacza powietrza z jonizatorem plazmowym oraz nawilżacza ewaporacyjnego. Zastosowane technologie oczyszczania umożliwiają usuwanie różnych rodzajów zanieczyszczeń, jednak zabrakło tu dopracowanego trybu auto. Funkcja nawilżania wypada natomiast bardzo dobrze, dzięki technologii ewaporacji i wysokiej wydajności.

Jak Sharp UA-HD60E-L oczyszcza powietrze?

Jedną z zalet Sharpa UA-HD60E-L stanowi wysoka wydajność oczyszczania. W najwyższej prędkości jest to bowiem 396 m³/h, czyli wartość odpowiednia dla pokoju o powierzchni nawet 49 m². Jednak polecamy go do nieco mniejszych pomieszczeń (najlepiej do maks. 40 m²), gdyż zawsze radzimy kupować sprzęt, który zapewnia jeszcze lepszą relację między wydajnością a metrażem.

W oczyszczaczu Sharp UA-HD60E-L znalazły się trzy filtra usuwające zanieczyszczenia z powietrza oraz jonizator plazmowy. Dodatkowo znajdziemy tutaj filtr nawilżacza. Filtry węglowy i HEPA kupuje się oddzielnie, co stanowi zaletę w przypadku różnego tempa zużywania.

Oczyszczacz wykorzystuje:

 • Filtr wstępny, którego zadaniem jest usuwanie większych zanieczyszczeń, w tym sierści i kurzu.
 • Filtr z węgla aktywnego, likwidujący bakterie, wirusy i niepożądane zapachy.
 • Filtr HEPA H13, który wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny, bakterie i wirusy,
 • Jonizator Plasmacluster High Density 7000, który generuje jony dodatnie i ujemne, pomocne w usuwaniu wielu rodzajów zanieczyszczeń, w tym wirusów i pleśni.
 • Filtr ewaporacyjny, który jest niezbędny do prawidłowego nawilżania i zatrzymuje obecne w wodzie osady.

Wymiana filtrów

Wyciągnięcie starych filtrów i założenie nowych jest proste. Filtr HEPA oraz węglowy zostały umieszczone za filtrem wstępnym, dlatego należy rozpocząć od zdjęcia tylnej klapy. Filtr nawilżacza wysuwa się z boku urządzenia.

Filtr wstępny nie ulega zużyciu, natomiast trzeba go regularnie oczyszczać, używając odkurzacza pracującego na niskich obrotach lub miękkiej ściereczki.

Producent deklaruje 10-letnią żywotność filtrów HEPA, węglowego i ewaporacyjnego. Jednak taka żywotność została oszacowana na podstawie zużycia filtrów w Japonii, a tam powietrze jest znacznie czystsze niż w Polsce. W naszych warunkach należy liczyć się z potrzebą wymiany filtra HEPA oraz węglowego po maksymalnie 3 latach użytkowania.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

 • Filtr HEPA UZ-HD6HF – od 329 zł, żywotność do 10 lat (w wielu regionach Polski może być krócej, np. 2-3 lata)
 • Filtr węglowy UZ-HD6DF – od 189 zł, żywotność do 10 lat (w wielu regionach Polski może być krócej, np. 2-3 lata)
 • Filtr nawilżający UZ-HD6MF – od 89 zł, żywotność do 10 lat (w wielu regionach Polski może być krócej, np. 2-3 lata)

Tryb pracy i eksploatacja

Wylot powietrza i panel do sterowania Sharp UA-HD60E-L
Panel sterowanie w oczyszczaczu Sharp UA-HD60E-L, źródło materiały producenta

Sterowanie za pośrednictwem panelu

Do oczyszczacza Sharp UA-HD60E-L nie dołączono pilota i nie ma tu wi-fi. Z tego powodu sterowanie jest możliwe tylko poprzez panel dotykowy, który został umieszczony w górnej części urządzenia.

Dostępne są trzy prędkości pracy. Urządzenie ma też tryby automatyczny i nocny. W trybie automatycznym samodzielnie dobiera prędkość filtracji do aktualnego poziomu zanieczyszczeń. Tryb nocny w oczyszczaczu Sharp UA-HD60E-L oznacza natomiast pracę w niskiej prędkości z przygaszonym podświetleniem.

Dwa czujniki zanieczyszczeń, ale słabe działanie trybu automatycznego

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HD60E-L znajdują się czujniki kurzu i brzydkiego zapachu, a także temperatury i wilgotności powietrza. Zastosowanie miernika kurzu zamiast laserowego sensora PM2,5 to przekłada się niestety na słabe działanie trybu automatycznego.

Kolorystyczny wskaźnik czystości powietrza

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD60E-L nie ma numerycznego wskaźnika PM2,5. Producent zastosował tutaj wyłącznie wskaźnik kolorystyczny. Poszczególne kolory oznaczają:

 • cały pasek zielony – czyste powietrze,
 • zielony oba końce, pomarańczowy środek – lekko zanieczyszczone powietrze,
 • cały pasek pomarańczowy – średnio zanieczyszczone powietrze,
 • pomarańczowy oba końce, czerwony środek – mocno zanieczyszczone powietrze.
wskaźnik jakości powietrza w oczyszczaczu Sharp KC-D
Wskaźnik jakości powietrza w oczyszczaczu Sharp UA-HD60E-L świecący się na zielono. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem

Sharp UA-HD60E-L może zarówno oczyszczać, jak i nawilżać powietrze. Ważną zaletą nawilżacza jest fakt wykorzystywania technologii ewaporacji. Możliwe jest stosowanie tutaj wody prosto z kranu.

W najwyższej prędkości wydajność nawilżania wynosi 660 ml/h, co stanowi bardzo dobry wynik na tle innych urządzeń 2w1 oraz samodzielnych nawilżaczy. Sharp UA-HD60E-L ma wskaźnik aktualnej wilgotności, a także higrostat. Jedak higrostat działa tu trochę inaczej niż w większości nawilżaczy powietrza.

To nie użytkownik wybiera docelową wilgotność, tylko samo urządzenie. Sharp UA-HD60E-L dostosowuje ją do temperatury powietrza, a zależność wygląda następująco:

 • do 18 ° C – 65%,
 • 18-24 ° C – 60%,
 • od 24 ° C – 55%.

Kilka funkcji dodatkowych

Podobnie jak w przypadku wielu innych oczyszczaczy tej marki Sharp UA-HD60E-L oferuje kilka funkcji dodatkowych. Znajdziemy tutaj:

 • Ion Shower – program polecany do przygotowywania pomieszczeń przed snem, w którym oczyszczacz działa na wysokich obrotach z włączoną jonizacją,
 • Advanced Auto – tryb zapobiegający rozwojowi pleśni, polega na pracy w najwyższych obrotach z użyciem jonów, gdy wilgotność powietrza przekroczy 70%,
 • timer – pozwala zaplanować czas włączenia i wyłączenia oczyszczacza,
 • Auto Louver – automatyczne otwieranie i zamykanie otworu wlotu powietrza,
 • Auto Restart – zapewnia powrót do wybranych ustawień po ustaniu chwilowego braku zasilania,
 • Child lock – czyli blokada rodzicielska, której celem jest uniemożliwienie dzieciom zmiany ustawień albo wyłączenia oczyszczacza.

Kultura pracy Sharp UA-HD60E-L – Głośność pracy i pobór prądu

W zależności od prędkości Sharp UA-HD60E-L uzyskuje 25, 45 lub 55 dB. W niskiej prędkości jest bardzo cichy, natomiast w najwyższej dość głośny, ale porównywalny z innymi urządzeniami o podobnej wydajności.

Moc w poszczególnych prędkościach wynosi 5,5, 24 i 80 W. Przy pracy z pełną wydajnością pobór prądu jest zatem dość wysoki, jednak z najwyższej prędkości oczyszczania korzysta się sporadycznie.

Wygląd

Model Sharp UA-HD60E-L jest największym z serii Sharp UA-HD. Urządzenie ma wymiary 42 x 24, 2 x 63,7 cm i waży 8,6 kg. Ma białą obudowę o opływowym kształcie i czarny panel sterowania.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp UA-HD60E-L

MarkaSharp
Model UA-HD60E-L
Cena1999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza396 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia49 m²
Zalecana maks. kubatura123 m³
Głośność25, 45, 55 dB
Pobór mocy5,5, 24, 80 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA H13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,97%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 10 lat
Waga8,6 kg
Gwarancja2 lata
* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić Sharp UA-HD60E-L?

Zakup oczyszczacza Sharp UA-HD60E-L warto rozważyć głównie wtedy, gdy potrzebne jest urządzenie przeznaczone głównie do usuwania alergenów, a dodatkowo występuje problem niskiej wilgotności powietrza. W takiej sytuacji sprzęt świetnie się sprawdzi.

Jako oczyszczacz na smog Sharp UA-HD60E-L jest już nieco słabszy. Z powodu braku dobrego czujnika i bardziej rygorystycznego algorytmu w trybie auto nie zapewnia należytej ochrony przed smogiem.

Sprawdź ofertę w sklepie

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-HD60E-L
1 999 zł
Przejdź do sklepu

Galeria zdjęć Sharp UA-HD60E-L

Podsumowanie – Sharp UA-HD60E-L – pytania i odpowiedzi

Funkcje:

 • jonizacja plazmowa Plasmacluster,
 • ewaporacyjne nawilżanie powietrza,
 • tryb automatyczny,
 • tryb nocny,
 • blokada rodzicielska,
 • Ion Shower,
 • Advanced Auto,
 • Auto Louver,
 • Auto Restart.

Oczyszczacz Sharp UA-HD60E-L został wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Dodatkowo ma jonizator plazmowy Plasmacluster. To urządzenie z funkcją nawilżania, więc ma także filtr ewaporacyjny.

Przewidywana przez producenta żywotność filtrów HEPA, węglowego i ewaporacyjnego wynosi 10 lat. W polskich warunkach w przypadku filtrów HEPA i węglowego będą to raczej 2-3 lata. Ceny filtrów wynoszą:

 • filtr HEPA UZ-HD6HF – od około 349 zł.
 • filtr węglowy UZ-HD6DF – od około 349 zł,
 • filtr nawilżający UZ-HD6MF od około 349 zł.

Na oczyszczacz Sharp UA-HD60E-L udzielana jest 2-letnia gwarancja.

Najważniejsze zasady użytkowania oczyszczacza Sharp UA-HD60E-L:

 • Regularnie wymieniaj filtry. Oczyszczacz Sharp Sharp UA-HD60E-L nie ma wskaźnika zużycia filtra, a żywotność filtrów węglowego i HEPA w Polsce na pewno będzie krótsza od deklarowanej. O zużyciu filtra HEPA świadczy zmiana koloru na ciemnoszary albo czarny.
 • Przynajmniej raz w miesiącu oczyść filtr wstępny przy pomocy miękkiej ściereczki albo odkurzacza pracującego na niskich obrotach,
 • Przynajmniej raz dziennie wymień wodę w zbiorniku nawilżacza na czystą, a przed ponownym napełnieniem przepłucz go i wytrzyj.
 • Jeśli nie używasz nawilżacza przez kilka dni, pozostaw zbiornik pusty, czysty i suchy.

Oczyszczacz wyświetla informacje o stanie powietrza powietrza – poprzez kolorystyczny wskaźnik czystości powietrza i procentowy wskaźnik wilgotności. Odpowiednie ikonki powiadamiają też o aktualnie używanej prędkości filtracji oraz o braku wody w zbiorniku nawilżacza.

Do oczyszczacza dołączona jest instrukcja w języku polskim, zestaw zapakowanych filtrów (przed pierwszym użyciem należy je rozpakować).

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …