Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Sharp UA-KIL60E-W to oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. Wyróżnia się między innymi wysoką wydajnością oraz obecnością kilku czujników jakości powietrza. Niestety nie ma wi-fi ani nawet pilota, a jego cena jest dość wysoka.

Sharp UA-KIL60E-W – Zalety i wady

Zalety

 • Wysoka wydajność oczyszczania
 • Tryb auto, wykorzystujący czujnik PM2,5
 • Numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5
 • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza o dużej wydajności
 • Mocny jonizator Plasmacluster
 • Cicha praca

Wady

 • Wysoka cena

Sharp UA-KIL60E-W – Opinia eksperta

Sharp UA-KIL60E-W dobrze spełnia obie swoje funkcje i jak na swoją wydajność jest cichy. Ma kilka ciekawych funkcji, w tym Plasmacluster Ion Spot. Z drugiej strony odczuwalny jest brak zdalnego sterowania, czego można oczekiwać od urządzenia w takiej cenie.

Sprawdź ofertę w sklepie

Sharp UA-KIL60E-W przód oczyszczacza
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-KIL60E-W
3 999 zł
Przejdź do sklepu

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Sharp, prosimy skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy. Dziękujemy ♥

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL60E-W w pokoju
Sharp UA-KIL60E-W, źródło: materiały producenta

Jak Sharp UA-KIL60E-W oczyszcza powietrze?

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIL60E-W znalazły się te same technologie co w starszych urządzeniach marki Sharp, a więc trzy filtry oraz jonizator Plasmacluster.

 1. Filtr wstępny
  Filtr wstępny nie ulega zużyciu. Jego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, głównie kurzu.
 2. Filtr HEPA H13
  Filtr HEPA odgrywa podstawową rolę w walce ze smogiem, ponieważ wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10. Ponadto świetnie radzi sobie z alergenami (roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni) oraz z bakteriami i wirusami.
 3. Filtr węglowy z żelem krzemionkowym
  Węgiel aktywny zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami gazowymi, w tym przed LZO, na czele z formaldehydem. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatek żelu krzemionkowego, który Sharp po raz pierwszy zastosował w serii KC-G, pozwala jeszcze lepiej oczyszczać powietrze z tlenków azotu i siarki. Są one obecne głównie w zanieczyszczeniach komunikacyjnych.
 4. Jonizator Plasmacluster PCI25000
  Generuje trwałe jony dodatnie i ujemne, które ułatwiają oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii i alergenów.  Jest jeszcze mocniejszy od jonizatora High Density 7000 obecnego w starszych urządzeniach Sharpa. W praktyce oznacza to szybsze działanie. Dla przykładu według producenta czas dezaktywacji alergenów w pomieszczeniu o kubaturze 25 m³ uległ skróceniu z 51 do 14 minut, a czas usuwania zapachu dymu papierosowego w pomieszczeniu o kubaturze 41 m³ z 90 do 55 minut.

Sharp UA-KIL60E-W jest przystosowany zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania powietrza, dlatego nie zabrakło w nim filtra nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje ewaporację, czyli naturalną i najbezpieczniejszą technologię nawilżania.

Wymiana filtrów

Wymianie podlegają tutaj filtry HEPA, węglowy i ewaporacyjny oraz jonizator plazmowy. Według producenta żywotność filtrów wynosi 10 lat. Jednak w polskich warunkach wymiana filtra węglowego i HEPA jest konieczna maksymalnie po 3 latach. Na rzeczywiste tempo zużywania filtrów istotny wpływ ma jakość powietrza, a w Polsce jest ona znacznie gorsza niż w Japonii, gdzie Sharp testował żywotność swoich filtrów.

Filtry kupuje się oddzielnie. Z jednej strony to mniej wygodne niż kupowanie ich w zestawie, ale z drugiej umożliwia wymianę każdego elementu oddzielnie. Warto pamiętać, że filtry HEPA i węglowy mogą zużywać się w różnym tempie, zależności do tego, jakie zanieczyszczenia dominują w miejscu użytkowania oczyszczacza.

Informacja o potrzebie wymiany generatora jonów pojawia się po 17500 godzinach pracy.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

W oczyszczaczu Sharp UA-KIL60E-W znajdują się cztery wymienne elementy:

Tryby pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL60E-W został przystosowany do pracy w trzech prędkościach oraz w trybie sleep (z obniżoną głośnością i przygaszonym podświetleniem). W najwyższej prędkości CADR wynosi 408 m³/h. To wartość odpowiednia dla maksymalnie 51 m2. Zawsze radzimy wybierać sprzęt do trochę większego pokoju, dlatego ten sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach o maksymalnej wielkości np. 40 m2.

Sterowanie odbywa się poprzez panel dotykowy, umieszczony w górnej części oczyszczacza.

Panel sterowania oczyszczacza powietrza Sharp UA-KIL60E-W
Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIL60E-W, materiały producenta

Czujniki i wskaźniki

Urządzenie jest w stanie samodzielnie dostosować swoje ustawienia do aktualnych potrzeb. Znalazły się w nim bowiem cztery czujniki.

 1. Czujnik pyłu PM2,5 i kurzu – jego zadaniem jest umożliwienie dostosowania prędkości filtracji do stężenia pyłu zawieszonego i kurzu. Czułość tego sensora można ustawić na poziomie niskim, standardowym albo wysokim.
 2. Czujnik zapachów – ma za zadanie wykrywać zanieczyszczenia gazowe, aby w przypadku ich wysokiego stężenia przyśpieszyć tempo obrotów wentylatora.
 3. Czujnik temperatury i wilgotności – są ważne głównie podczas korzystania z trybu nawilżania, ponieważ dzięki nim urządzenie może samo dostosować wilgotność powietrza do temperatury.
 4. Czujnik światła – w przypadku zgaszenia światła oczyszczacz ma samodzielnie zredukować tempo pracy i przygasić podświetlenie diod znajdujących się na panelu, w celu zapewnienia odpowiednich warunków do snu.

O stanie powietrza oczyszczacz Sharp UA-KIL60E-W informuje przez:

 • numeryczny wskaźnik pyłu PM2,5,
 • trójstopniowy wskaźnik kolorystyczny, który uwzględnia poziom pyłu PM2,5, kurzu i zapachu,
 • diody sygnalizujące obecność pyłów PM2,5, zapachów i kurzu,
 • wskaźnik wilgotności,
 • wskaźnik temperatury.

Jasność wskaźnika jakości powietrza oraz wyświetlacza można regulować.

Wydajny nawilżacz ewaporacyjny

Do nawilżania powietrza Sharp UA-KIL60E-W wykorzystuje naturalną, bezpieczną technologię ewaporacji.

Wydajność nawilżania w zależności od wybranych ustawień wynosi 230, 500 albo 660 ml/h. To bardzo dobry wynik. Zbiornik na wodę ma pojemność 3,6 l. Istnieje możliwość ustawienia sygnału dźwiękowego, który będzie informować o jego opróżnieniu.

Ponadto na panelu znajduje się dioda, której świecenie na biało oznacza, iż tryb nawilżania jest aktywny. Kolejny wskaźnik włącza się, gdy łączny czas pracy albo przechowywania wody w zbiorniku nawilżacza przekracza 720 godzin. W ten sposób urządzenie przypomina o potrzebie oczyszczenia.

W Sharp UA-KIL60E-W nie zabrakło higrostatu, lecz działa on tutaj trochę inaczej niż w większości nawilżaczy powietrza. Użytkownik nie może samodzielnie wybrać docelowej wilgotności powietrza. Urządzenie zostało zaprogramowane tak, aby w trybie automatycznym nawilżania utrzymywać wilgotność dostosowaną do temperatury. Zależność ta wygląda tak:

 • temperatura do 18°C – 65%,
 • 18-24°C – 60 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 65 %),
 • 24-28°C – 55 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 60 %),
 • od 28°C wzwyż – 45 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 50 %).

Pozostałe funkcje Sharp UA-KIL60E-W

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIL60E-W nie zabrakło dodatkowych funkcji, które są znane ze starszych urządzeń marki Sharp.

 • Pollen
  Ta funkcja ma na celu zapewnić szybsze usuwanie pyłków roślinnych i kurzu. Jej działanie polega na tym, że czułość czujnika kurzu zostaje zwiększona, w wyniku czego oczyszczacz szybciej przechodzi na wyższe obroty.
 • Ion Shower
  To program, w którym oczyszczacz przez 10 minut uwalnia jony Plasmacluster przy silnym natężeniu nawiewu powietrza. Następnie poziom czułości czujnika kurzu zostaje podwyższony na 50 minut. Takie działanie ma zapewnić dokładne oczyszczenie powietrza przed snem.
 • Plasmacluster Ion Spot
  Służy do odświeżania ubrań, tapicerki meblowej itp. poprzez emisję strumienia jonów. Korzystanie z tej funkcji jest możliwe dzięki regulowanemu kątowi nadmuchu powietrza.
 • Timer włączenia i wyłączenia
  Włączenie albo wyłączenie oczyszczania może nastąpić po upływie od 1 do 12 godzin.
 • Blokada rodzicielska
  To blokada panelu sterowania, która uniemożliwia dzieciom samodzielne włączenie, wyłączenie albo zmianę ustawień oczyszczacza.
 • Autorestart
  W przypadku przerwy w zasilaniu lub odłączenia od sieci po wyeliminowaniu problemu urządzenie powraca do wcześniej wybranych ustawień.
 • Wskaźnik zużycia prądu
  Prezentuje aktualny pobór energii elektrycznej.

Dodatkowo znajdziemy tutaj wskaźnik, który informuje o konieczności wymiany modułu jonizatora. Po upływie 17500 godzin zaczyna on wolno pulsować. Jeśli generator nie zostanie wymieniony, a łączny czas pracy osiągnie 19000 godzin, pulsowanie stanie się mocne, natomiast jonizator przestanie uwalniać jony.

W przypadku przestawienia urządzenia w inne miejsce ułatwienie stanowią wbudowane kółka oraz znajdujące się po obu stronach uchwyty.

Wygląd

Seria-Sharp-UA-KIL, oczyszczacz w pokoju
Sharp UA-KIL60E-W, źródło: materiały producenta

Wizualnie Sharp UA-KIL60E-W nie różni się znacząco od poprzednich oczyszczaczy tej marki. Prosta konstrukcja i biała obudowa sprawiają, że prezentuje się całkiem nieźle. Urządzenie nie należy do najmniejszych, ponieważ jego wymiary wynoszą 400 × 339 × 686 mm, a waga 10,8 kg, ale jak na wydajny oczyszczacz z nawilżaczem są to normalne parametry.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp UA-KIL60E-W

MarkaSharp
ModelUA-KIL60E-W
Cena3999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza408 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia51 m²*
Zalecana maks. kubatura127 m³
Głośność20, 41, 51 dB
Pobór mocy5.5, 19, 61 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,7%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 10 lat (w polskich warunkach do 3)
Waga10,8 kg
Gwarancja2 lata
*Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz Sharp UA-KIL60E-W?

W kategorii oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania Sharp UA-KIL60E-W to jedna z ciekawszych propozycji. W przeciwieństwie do wielu urządzeń Sharpa ten model został wyposażony w czujnik pyłu PM2,5, a nie kurzu, co zapewnia lepszą kontrolę nad czystością powietrza. Nawilżacz jest bardzo wydajny, wykorzystuje ewaporację i ma higrostat. To solidny sprzęt, lecz dość drogi. W przypadku dysponowania większym budżetem i szukania sprzętu 2w1 warto rozważyć jego wybór, lecz trzeba się liczyć z przeciętnym komfortem obsługi, gdyż nie ma tu możliwości sterowania na odległość.

Sprawdź ofertę w sklepie

Sharp UA-KIL60E-W przód oczyszczacza
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-KIL60E-W
3 999 zł
Przejdź do sklepu

Galeria zdjęć Sharp UA-KIL60E-W

Podsumowanie: Sharp UA-KIL60E-W – pytania i odpowiedzi

Funkcje:

 • jonizacja plazmowa Plasmacluster,
 • ewaporacyjne nawilżanie powietrza,
 • tryb automatyczny,
 • tryb nocny,
 • blokada rodzicielska,
 • Ion Shower,
 • Auto Restart.

Oczyszczacz Sharp UA-KIL60E-W został wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Dodatkowo ma jonizator plazmowy Plasmacluster. To urządzenie z funkcją nawilżania, więc ma także filtr ewaporacyjny.

Przewidywana przez producenta żywotność filtrów HEPA, węglowego i ewaporacyjnego wynosi 10 lat. W polskich warunkach w przypadku filtrów HEPA i węglowego będą to raczej 2-3 lata. Żywotność jonizatora została oszacowana na 10 lat. Koszty elementów wymiennych wynoszą:

 • filtr HEPA UZ-KIL8HF – od około 329 zł,
 • filtr węglowy UZ-HG6DF – od około 249 zł,
 • filtr nawilżacza UZ-KIL8MF – od około 169 zł,
 • generator jonów UZ-C90M – od około 299 zł.

Na oczyszczacz Sharp UA-KIL60E-W udzielana jest 2-letnia gwarancja.

Najważniejsze zasady użytkowania oczyszczacza Sharp UA-KIL60E-W:

 • Regularnie wymieniaj filtry. Oczyszczacz Sharp UA-KIL60E-W nie ma wskaźnika zużycia filtra, a żywotność filtrów węglowego i HEPA w Polsce na pewno będzie krótsza od deklarowanej. O zużyciu filtra HEPA świadczy zmiana koloru na ciemnoszary albo czarny.
 • Przynajmniej raz w miesiącu oczyść filtr wstępny przy pomocy miękkiej ściereczki albo odkurzacza pracującego na niskich obrotach,
 • Przynajmniej raz dziennie wymień wodę w zbiorniku nawilżacza na czystą, a przed ponownym napełnieniem przepłukaj go i wytrzyj.
 • Jeśli nie używasz nawilżacza przez kilka dni, pozostaw zbiornik pusty, czysty i suchy.

Oczyszczacz wyświetla informacje o stanie powietrza powietrza – poprzez kolorystyczny wskaźnik czystości powietrza, numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 procentowy wskaźnik wilgotności. Odpowiednie ikonki powiadamiają też o aktualnie używanej prędkości filtracji oraz o braku wody w zbiorniku nawilżacza.

Co znajduje się w wyposażeniu oczyszczacza Sharp UA-KIL60E-W?

Do oczyszczacza dołączona jest instrukcja w języku polskim, zestaw zapakowanych filtrów (przed pierwszym użyciem należy je rozpakować).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …

5 kwietnia 2024 · 8 minut czytania

Co pyli w maju?

Maj to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią na pyłki. W tym czasie rozpoczyna się bowiem intensywne pylenie …

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

6 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Czy wentylator oczyszcza powietrze? Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? Co wybrać? Od pewnego czasu na rynku oczyszczaczy możemy obserwować kolejne modele …