Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Sharp UA-KIL80E-W to oczyszczacz o bardzo dobrej wydajności oczyszczania i rewelacyjnej wydajności nawilżania. Urządzenie ma też kilka innych zalet, lecz niektórym może przeszkadzać np. sterowania wi-fi. Dla innych natomiast problem może stanowić wysoka cena.

Sharp UA-KIL80E-W – najważniejsze cechy

Zalety

 • Wysoka wydajność oczyszczania
 • Tryb auto z czujnikiem PM2,5
 • Numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5
 • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza o dużej wydajności
 • Cicha praca
 • Mocny jonizator Plasmacluster

Wady

 • Wysoka cena
 • Wysokie zużycie prądu w najwyższej prędkości

Sharp UA-KIL80E-W – Opinia eksperta

Sharp UA-KIL80E-W to urządzenie dość proste w obsłudze. Z jednej strony to zaleta, z drugiej – zwłaszcza w zestawieniu z innymi urządzeniami w podobnej cenie – rzuca się w oczy brak pewnych udogodnień, jakie zapewniłoby zdalne sterowanie.

Sprawdź ofertę w sklepie

Sharp UA-KIL80E-W przód recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-KIL80E-W
4 499 zł
Przejdź do sklepu

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Sharp, prosimy skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy. Dziękujemy ♥

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W w pokoju
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W, materiały producenta

Jak Sharp UA-KIL80E-W oczyszcza powietrze?

Pod względem technologii oczyszczania Sharp UA-KIL80E-W nie różni się znacząco od starszych urządzeń tej marki. W usuwaniu zanieczyszczeń biorą udział trzy filtry oraz mocny jonizator Plasmacluster PCI25000.

 1. Filtr wstępny
  To jedyny element systemu filtrującego, który nie ulega zużyciu. Jego zadaniem jest zatrzymywanie dużych zanieczyszczeń, głównie kurzu.
 2. Filtr HEPA H13
  Filtr HEPA wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a więc główne składniki smogu. Oprócz tego oczyszcza powietrze z alergenów roślin (pyłków), zwierząt, roztoczy i pleśni. Skutecznie radzi sobie także z bakteriami i wirusami.
 3. Filtr węglowy z żelem krzemionkowym
  Węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się formaldehyd oraz inne lotne związki organiczne. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatek żelu krzemionkowego zwiększa skuteczność usuwania tlenków azotu i siarki, które są emitowane głównie przez pojazdy silnikowe.
 4. Jonizator Plasmacluster PCI25000
  Wytwarza trwałe jony dodatnie i ujemne, które ułatwiają eliminację wirusów, bakterii i alergenów. Producent zastosował tutaj jonizator jeszcze mocniejszy od obecnego w starszych urządzeniach generatora High Density 7000, co ma zapewnić szybsze oczyszczanie. Z zaprezentowanych przez firmę Sharp danych wynika, iż czas dezaktywacji alergenów w pomieszczeniu o kubaturze 25 m³ został skrócony z 51 do 14 minut, a czas potrzebny do usunięcia zapachu dymu papierosowego w pomieszczeniu o kubaturze 41 m³ skrócił się z 90 do 55 minut.

Ze względu na fakt, iż Sharp UA-KIL80E-W oczyszcza oraz nawilża powietrze, znalazł się w nim również filtr nawilżacza. Nawilżanie odbywa się przy zastosowaniu naturalnej i bezpiecznej technologii ewaporacji.

Wymiana filtrów

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIL80E-W wymianie podlegają cztery elementy: filtr HEPA, filtr węglowy, filtr nawilżacza i generator jonów. Wszystkie sprzedawane są oddzielnie. Wprawdzie oznacza to konieczność zamawiania każdego elementu osobno, ale pozwala wymienić tylko ten filtr, który uległ zużyciu. W praktyce ich żywotność może okazać się różna, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Filtr wstępny nie podlega wymianie, ale należy go regularnie oczyszczać.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Ceny i żywotność poszczególnych elementów wymiennych wynoszą:

Producent informuje, iż żywotność filtrów wynosi 10 lat. Jednak w praktyce w Polsce wymiana filtrów w oczyszczaczach marki Sharp jest konieczna maksymalnie po 3 latach.

Generator jonów należy wymienić po 17500 godzinach pracy. Okres 10 lat producent określił na podstawie szacunkowego czasu używania jonizacji.

Tryby pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W pracuje w trzech prędkościach. Dostępne są tu tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza oraz tryb sleep, w którym sprzęt działa z obniżoną głośnością i przygaszonym podświetleniem.

Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KIL80E-W
Panel sterowania Sharp UA-KIL80E-W, materiały producenta

Czujniki i wskaźniki

W oczyszczaczu Sharp UA-KIL80E-W obecnych jest kilka czujników.

 1. Czujnik pyłu PM2,5 i kurzu – umożliwia dostosowanie prędkości oczyszczania do stężenia głównego składnika smogu oraz kurzu. Ten sensor ma opcję regulacji czułości. Można ustawić ją na poziomie niskim, standardowym albo wysokim.
 2. Czujnik zapachów – kontroluje obecność zanieczyszczeń gazowych i nieprzyjemnych zapachów, aby w razie potrzeby w trybie auto oczyszczacz przeszedł na wyższą prędkość.
 3. Czujnik temperatury i wilgotności– odgrywają ważną rolę w trybie nawilżania. Sharp UA-KIL80E-W samodzielnie dostosowuje bowiem wilgotność powietrza do aktualnej temperatury.
 4. Czujnik światła – jeśli światło zostanie wyłączone, sensor ten ma sprawić, że oczyszczacz zredukuje tempo pracy i przygasi podświetlenie diod na panelu. Ma to na celu zapewnienie optymalnych warunków do snu.
  1. poniżej 18°C – 65%,
  2. od 18 do 24°C – 60%, poza trybem sleep, w którym jest to 65%,
  3. od 24 °C do 28°C – 55%, poza trybem sleep, w którym jest to 60%,
  4. powyżej 28°C – 45%, poza trybem sleep, w którym jest to 50%.

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W został wyposażony w kilka wskaźników stanu powietrza:

 • numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5,
 • diody informujące o obecności pyłów PM2,5, zapachów i kurzu,
 • trójstopniowy wskaźnik kolorystyczny, uwzględniający poziom pyłu zawieszonego PM2,5, kurzu i zapachu,
 • wskaźnik wilgotności,
 • wskaźnik temperatury.

Urządzenie umożliwia regulację jasności wskaźnika jakości powietrza.

Wydajne nawilżanie

W zależności od wybranych ustawień wydajność nawilżania wynosi 230, 540 albo 700 ml/h, co oznacza, że Sharp UA-KIL80E-W jest jednym z najwydajniejszych nawilżaczy powietrza na rynku. O tym, że funkcja nawilżania jest aktywna, informuje świecąca na biało dioda.

Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik na wodę o pojemności 3,6 l. Możliwe jest ustawienie sygnału dźwiękowego, który powiadamia o opróżnieniu pojemnika. Ponadto znalazł się tu wskaźnik przypominający o wyczyszczeniu nawilżacza, jeśli łączny czas pracy albo przechowywania wody w zbiorniku przekroczy 720 godzin.

Sharp UA-KIL80E-W ma higrostat, ale działa on tutaj inaczej niż w większości nawilżaczy powietrza. W trybie automatycznym nawilżania urządzenie dąży do utrzymania wilgotności dostosowanej do temperatury. Użytkownik nie może samodzielnie wybrać docelowej wilgotności. Zależność pomiędzy temperaturą a utrzymywaną wilgotnością wygląda tak:

 • temperatura do 18°C – 65%,
 • 18-24°C – 60 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 65 %),
 • 24-28°C – 55 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 60 %),
 • od 28°C wzwyż – 45 % (za wyjątkiem aktywnego trybu sleep, w którym jest to 50 %).

Inne funkcje dodatkowe

Oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W wyróżnia się też dużą liczbą funkcji dodatkowych. Część z nich znana jest ze starszych urządzeń Sharpa, ale nie zabrakło tu także nowych udogodnień.

 • Ion Shower
  To godzinny program, który ma zapewnić dokładne oczyszczenie powietrza przed snem. Najpierw oczyszczacz przez 10 minut uwalnia jony Plasmacluster przy silnym natężeniu nawiewu powietrza, a potem przez 50 minut utrzymuje poziom czułości czujnika kurzu na podwyższonym poziomie.
 • Pollen
  Ta funkcja jest skierowana głównie do alergików. Czułość czujnika kurzu zostaje zwiększona, co skutkuje szybszym przechodzeniem na wyższe obroty, a w rezultacie szybszym usuwaniem pyłków roślinnych i kurzu.
 • Plasmacluster Ion Spot
  W tym przypadku celem jest odświeżenie ubrań, tapicerki meblowej itp. przy wykorzystaniu silnego strumienia jonów. Wykonanie tego zadania umożliwia regulacja kąta nawiewu powietrza.
 • Timer włączenia i wyłączenia
  W zależności od wybranych ustawień oczyszczacz włączy się albo wyłączy po upływie od 1 do 12 godzin.
 • Autorestart
  To funkcja zapewniająca powrót do wcześniej wybranych ustawień po chwilowej przerwie w zasilaniu albo odłączeniu od sieci.
 • Blokada rodzicielska
  Uniemożliwia najmłodszym włączenie, wyłączenie oraz zmianę ustawień oczyszczacza poprzez blokadę panelu sterowania.
 • Wskaźnik zużycia prądu
  Pozwala sprawdzić aktualny pobór energii elektrycznej.
 • Funkcja samooczyszczania filtra wstępnego
  Innowację stanowi tutaj funkcja automatycznego czyszczenia filtra wstępnego. Uruchamia się ona automatycznie po upływie 48 albo 720 godzin (użytkownik sam może wybrać jedną z tych opcji) od poprzedniego oczyszczania. Proces oczyszczania trwa około 8 minut, podczas których na wyświetlaczu pulsuje wskaźnik samooczyszczania filtra.
 • Wskaźnik zużycia generatora jonów
  Po 17500 godzinach pracy generator jonów należy wymienić. Kiedy upłynie ten czas, wskaźnik przypominający o wymianie zaczyna wolno pulsować. Jeżeli jonizator nie zostanie zastąpiony nowym, a czas pracy starego sięgnie 19000 godzin, jony przestaną być wytwarzane, a wskaźnik zacznie pulsować mocno.

Przenoszenie urządzenia w inne miejsce ułatwiają wbudowane kółka oraz znajdujące się po obu stronach uchwyty.

Podobnie jak w przypadku starszych modeli marki Sharp sterowanie oczyszczaczem powietrza Sharp UA-KIL80E-W odbywa się wyłącznie za pośrednictwem przycisków na panelu.

Wygląd

Sharp UA-KIL80E-W nie należy do najmniejszych urządzeń. Jego wymiary wynoszą 400 × 359 × 693 mm, a waga 11,8 kg. Jednak jak na oczyszczacz z nawilżaczem o tak wysokiej wydajności, nie jest szczególnie duży. Wyglądem przypomina starsze urządzenia marki Sharp. Charakteryzują go lekko owalny kształt oraz biała obudowa.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp UA-KIL80E-W

MarkaSharp
ModelUA-KIL60E-W
Cena3999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza408 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia51 m²*
Zalecana maks. kubatura127 m³
Głośność20, 41, 51 dB
Pobór mocy5.5, 19, 61 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,7%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 10 lat (w polskich warunkach do 3)
Waga10,8 kg
Gwarancja2 lata
*Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W?

Wysoka wydajność oczyszczania i nawilżania w połączeniu z kosztem zakupu sprawia, że Sharp UA-KIL80E-W stanowi dobrą propozycję w ściśle określonych sytuacjah. Warto rozważyć jego zakup, jeśli dysponuje się dużym budżetem i szuka urządzenia, które poza oczyszczaniem będzie efektywnie nawilżać powietrze. Jednak jeżeli w zamian za wysoką cenę oczekuje się zdalnego sterowania i dodatkowych opcji dostępnych zazwyczaj w aplikacjach (np. tworzenie reguł pracy), to niestety ten sprzęt nie spełni wymagań.

Sprawdź ofertę w sklepie

Sharp UA-KIL80E-W przód recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp UA-KIL80E-W
4 499 zł
Przejdź do sklepu

Galeria zdjęć Sharp UA-KIL80E-W

Podsumowanie: Sharp UA-KIL80E-W – pytania i odpowiedzi

Funkcje:

 • jonizacja plazmowa Plasmacluster,
 • ewaporacyjne nawilżanie powietrza,
 • tryb automatyczny,
 • tryb nocny,
 • blokada rodzicielska,
 • Ion Shower,
 • Auto Restart.

Oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W został wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Dodatkowo ma jonizator plazmowy Plasmacluster. To urządzenie z funkcją nawilżania, więc ma także filtr ewaporacyjny.

Przewidywana przez producenta żywotność filtrów HEPA, węglowego i ewaporacyjnego wynosi 10 lat. W polskich warunkach w przypadku filtrów HEPA i węglowego będą to raczej 2-3 lata. Żywotność jonizatora została oszacowana na 10 lat. Koszty elementów wymiennych wynoszą:

 • filtr HEPA UZ-KIL8HF – od około 329 zł,
 • filtr węglowy UZ-HG6DF – od około 249 zł,
 • filtr nawilżacza UZ-KIL8MF – od około 169 zł,
 • generator jonów UZ-C90M – od około 299 zł.

Najważniejsze zasady użytkowania oczyszczacza Sharp UA-KIL80E-W:

 • Regularnie wymieniaj filtry. Oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W nie ma wskaźnika zużycia filtra, a żywotność filtrów węglowego i HEPA w Polsce na pewno będzie krótsza od deklarowanej. O zużyciu filtra HEPA świadczy zmiana koloru na ciemnoszary albo czarny.
 • Przynajmniej raz w miesiącu oczyść filtr wstępny przy pomocy miękkiej ściereczki albo odkurzacza pracującego na niskich obrotach,
 • Przynajmniej raz dziennie wymień wodę w zbiorniku nawilżacza na czystą, a przed ponownym napełnieniem przepłukaj go i wytrzyj.
 • Jeśli nie używasz nawilżacza przez kilka dni, pozostaw zbiornik pusty, czysty i suchy.

Oczyszczacz wyświetla informacje o stanie powietrza powietrza – poprzez kolorystyczny wskaźnik czystości powietrza, numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 procentowy wskaźnik wilgotności. Odpowiednie ikonki powiadamiają też o aktualnie używanej prędkości filtracji oraz o braku wody w zbiorniku nawilżacza.

Do oczyszczacza dołączona jest instrukcja w języku polskim, zestaw zapakowanych filtrów (przed pierwszym użyciem należy je rozpakować).

Na oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W udzielana jest 2-letnia gwarancja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …

5 kwietnia 2024 · 8 minut czytania

Co pyli w maju?

Maj to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią na pyłki. W tym czasie rozpoczyna się bowiem intensywne pylenie …

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

6 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Czy wentylator oczyszcza powietrze? Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? Co wybrać? Od pewnego czasu na rynku oczyszczaczy możemy obserwować kolejne modele …