Co wybrać: oczyszczacz czy nawilżacz? Różnice, porady, opinie

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

5 minut czytania

Osoby zainteresowane poprawą jakości powietrza w swoich domach czasem zastanawiają się, co lepiej wybrać – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ urządzenia te pełnią inne funkcje i jedno nie zastąpi drugiego. Oczyszczacz warto kupić szczególnie w przypadku problemów ze smogiem lub przy alergii wziewnej, natomiast nawilżacz przyda się tam, gdzie wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Często przydatny jest zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz.


Co daje oczyszczacz powietrza

xiaomi-klarta-philips-electrolux-porownanie-1024x576
Oczyszczacze powietrza Philips, Klarta, Xiaomi i Electrolux, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza – jak wskazuje sama jego nazwa – usuwa z powietrza zanieczyszczenia. W zależności od zastosowanych w urządzeniu technologii może eliminować:

  • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz pozostałe składniki smogu,
  • lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy,
  • składniki dymu papierosowego,
  • kurz domowy
  • alergeny wziewne, czyli roztocza kurzu, zarodniki pleśni, pyłki roślinne i sierść, stanowiącą nośnik alergenów zwierzęcych,
  • bakterie i wirusy,
  • brzydkie zapachy.

W Polsce oczyszczacz powietrza kupowany jest najczęściej z myślą o ochronie przed smogiem, którego poziom w sezonie grzewczym bywa u nas często przekraczany. Składniki smogu odpowiadają za rozwój wielu chorób, włącznie z nowotworami, tak więc oczyszczacz służy przede wszystkim ochronie zdrowia.

Warto przy tym zaznaczyć, iż źródła smogu mogą występować także w samym domu. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie problem smogu nie jest zbyt nasilony, ale używasz w domu kominka, to jakość powietrza w domu zapewne jest zła.

Drugim powodem decyzji o zakupie oczyszczacza powietrza jest alergia oddechowa. Urządzenie wyposażone w odpowiednie technologie (podstawa to w tym przypadku filtr HEPA), wychwytuje z powietrza alergeny, a tym samym zapobiega kontaktowi z nimi, skutkującemu u alergików wystąpieniem nieprzyjemnych objawów uczuleniowych.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Czy oczyszczacz powietrza wpływa na wilgotność?

Oczyszczacz nie ma żadnego wpływu na wilgotność powietrza, nie licząc oczyszczaczy z funkcją nawilżania, o których będzie mowa później.

Podsumowując, oczyszczacz powietrza będzie przydatny szczególnie wtedy, gdy:
– mieszkasz w okolicy, w której występuje problem ze smogiem,
– używasz w domu kominka,
– mieszkasz przy ruchliwej ulicy,
– przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem,
– palisz w domu papierosy albo robi to inny z domowników.

Zobacz także: Dyfuzor powietrza. Działanie i rodzaje

3 najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  1. Rodzaj wykorzystywanych technologii oczyszczania
    To, jakie zanieczyszczenia będzie w stanie usuwać oczyszczacz, uzależnione jest od obecnych w nim technologii. Podstawę dobrego oczyszczacza na smog stanowią filtr HEPA i filtr węglowy. Przy alergii ważny jest ten pierwszy. W każdy oczyszczaczu przydaje się też filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia (kurz, sierść).
  2. Odpowiednia wydajność
    Wydajność decyduje o tym, w jak dużym pokoju sprawdzi się oczyszczacz. Minimalne zapotrzebowanie na każde 10 m2 to 80 m3/h. Wystarczy zatem pomnożyć metraż przez 8. Jednak to absolutne minimum, dlatego warto podnieść czynnik z 8 do przynajmniej 10.
  3. Obecność dobrego trybu automatycznego
    W trybie automatycznym oczyszczacz sam dostosuje prędkość filtracji do stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Najlepiej, jeśli wykorzystuje w tym celu laserowy czujnik pyłu PM2,5.

Zobacz także: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Co daje nawilżacz powietrza

nawilzacze-powietrza-ewaporacyjne
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Philips, Klarta i Xiaomi, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacz powietrza to urządzenie przeznaczone do podnoszenia wilgotności powietrza. Prawidłowa wilgotność względna mieści się w granicach 40-60%. Do spadku wilgotności często dochodzi w sezonie grzewczym, ale niekiedy problem ten występuje także w sezonie wiosenno-letnim, podczas susz.

Zobacz także: Optymalna wilgotność powietrza w domu

Skutki przebywania w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza to:

  • drapanie w gardle i suchy kaszel,
  • podrażnienie spojówek oczu, przejawiające się uczuciem suchości, zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem,
  • wyższa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne,
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów.

Czy nawilżacz powietrza usuwa zanieczyszczenia?

Nawilżacz ewaporacyjny może nieznacznie oczyścić powietrze, szczególnie z większych zanieczyszczeń, jak kurz i sierść. Jednak w porównaniu z oczyszczaczem wyposażonym w filtry HEPA i węglowy jego skuteczność jest znikoma. Nawilżacz nie da dobrej ochrony przed smogiem, ani nie ochroni alergików przed kontaktem z alergenami.

Podsumowując, zakup nawilżacza powietrza jest wskazany, jeśli wilgotność w domu spada poniżej 40%. Można to zmierzyć przy pomocy higrometru.

3 najważniejsze cechy dobrego nawilżacza

Podczas wyboru nawilżacza warto uwzględnić przede wszystkim trzy cechy:

  1. Technologia nawilżania – ewaporacja
    W sprzedaży dostępne są nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz – w niewielkich już ilościach – parowe. Najbezpieczniejsze są te pierwsze, które wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody i umożliwiają stosowanie wody prosto z kranu. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają używania wody destylowanej, natomiast parowe stwarzają ryzyko poparzenia.
  2. Optymalna wydajność nawilżania
    Zapotrzebowanie na wydajność uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia Na każde 10 m2 powinno przypadać przynajmniej 70 ml/h wydajności. Wystarczy zatem pomnożyć metraż pokoju przez 7.
  3. Obecność higrostatu
    Higrostat służy utrzymaniu wyznaczonej wilgotności powietrza. Jego obecność sprawia, że urządzenie może pracować w trybie automatycznym, czyli samodzielnie sterować prędkością, aby uzyskać i zachować pożądaną wilgotność.

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny

Oczyszczacz i nawilżacz lub oczyszczacz z funkcją nawilżania

oczyszczacze-2w10sharp-kc-d4-philips-ac2729
Oczyszczacze z funkcją nawilżania Sharp i Philips, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W wielu domach występują oba problemy związane z jakością powietrza: smog oraz niska wilgotność. W takiej sytuacji potrzebne są zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Można kupić oddzielne urządzenia albo oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, a każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Wybór oczyszczaczy z funkcją nawilżania nie jest zbyt duży, dlatego kupując taki sprzęt, często trzeba zaakceptować pewne mankamenty. Znaczna część takich urządzeń ma słaby czujnik zanieczyszczeń i tryb auto łagodny dla smogu. Z drugiej strony ich wydajność nawilżania zazwyczaj przekracza tę, którą oferują samodzielne nawilżacze.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1

FAQ, czyli najczęstsze pytania

Żaden z nich nie jest lepszy, ponieważ pełnią po prostu różne funkcje. Oczyszczacz zatrzymuje zanieczyszczenia, w tym smog i alergeny, a nawilżacz podnosi wilgotność powietrza.

Oczyszczacz jest przydatny wszędzie tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. W szczególny sposób warto kupić go przy problemach ze smogiem lub alergii oddechowej.

Nawilżacz powietrza warto kupić, jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu spada poniżej 40%.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4.4 / 5. Ilość ocen: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …

8 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny — który typ będzie najlepszy do domu?

Odkurzanie może być przyjemne i szybkie, pod warunkiem że dobierzesz odpowiedni sprzęt AGD do swoich warunków mieszkaniowych. Czy lepszym wyborem …

6 sierpnia 2024 · 8 minut czytania

Najprostsza droga do pokonania grzyba na ścianie. Poznaj metody walki z groźnym mikroorganizmem

Grzyb na ścianie, podłodze, czy suficie może wywołać groźne choroby, alergie i osłabić strukturę budynku. Aby mu przeciwdziałać, zadbaj o …