Odpowiedni oczyszczacz powietrza może skutecznie zapobiegać ekspozycji na alergeny wziewne, a tym samym zapewnić ulgę alergikom. Podstawę dobrego oczyszczacza na alergię stanowi filtr HEPA, lecz podczas wyboru urządzenia należy uwzględnić także kilka innych parametrów, a szczególnie wydajność.

W skrócie

 • Oczyszczacz powietrza poprawia komfort osób zmagających się z alergią wziewną poprzez zapobieganie ekspozycji na alergeny.
 • W usuwaniu alergenów najlepiej sprawdza się filtr HEPA, który znakomicie wychwytuje pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu oraz sierść. Pomocniczą rolę pełnią filtr wstępny oraz jonizator.
 • Podczas wyboru oczyszczacza dla alergika należy uwzględnić też CADR (wydajność). Tryb auto ma tu mniejsze znaczenie niż w oczyszczaczu na smog, ponieważ nie ma oczyszczaczy z czujnikami rozpoznającymi alergeny.
 • Oprócz wyboru odpowiedniego oczyszczacza ważne jest prawidłowe użytkowanie go. Zasady dotyczące korzystania z oczyszczacza powietrza przy alergii przedstawiliśmy w artykule.

Poradnik wideo „Oczyszczacz powietrza dla alergików”

Większość problemów związanych z alergią rozwiązuje popularny filtr HEPA, który cechuje się dużą skutecznością wychwytania nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Jest obecny w większości modeli ujętych w naszym rankingu oczyszczaczy.

Urządzenia rekomendowane dla alergików przez ranking-oczyszczaczy.pl


Oczyszczacze do pokoju maks. 30 m²

Klarta Forste 4 – nr 1 w rankingu opłacalności
Oczyszczacz Klarta Forste 4 został wyposażony w filtry wstępny, węglowy i HEPA H13 oraz jonizator plazmowy. Sterowanie jest możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej, pozwalającej m.in. na stworzenie harmonogramu pracy.

Inne zalety tego urządzenia to 3 tryby auto, czujniki PM2,5, temperatury i wilgotności oraz dostępność pięciu wersji kolorystycznych. Klarta Forste 4 spełnia wszystkie warunki dobrego oczyszczacza dla alergika i wyróżnia się bardzo atrakcyjną ceną.

KUP W SKLEPIE Klarta.pl
Klarta Forste 4
899 zł
Przejdź do sklepu

Samsung AX60R5080WD – nr 4 w rankingu opłacalności

W oczyszczaczu powietrza Samsung AX60R5080WD znalazły się filtry wstępny, HEPA H13 i węglowy oraz plazmowy jonizator powietrza. Urządzeniem można sterować na odległość, korzystając z aplikacji mobilnej. 

Na uwagę zasługują tutaj również  tryb auto z czujnikiem PM2,5 (jest też czujnik LZO, ale nie działa w pełni poprawnie), cicha praca oraz bardzo dobra pojemność filtrów, która korzystnie wpływa na koszty użytkowania.

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Samsung AX60R5080WD
1 699 zł
Przejdź do sklepu


Oczyszczacze do pokoju maks. 70 m²*

* Sprawdzą się też w mniejszych pokojach, większa wydajność nie stanowi problemu.

Klarta Stor 2 – nr 2 w rankingu opłacalności

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 usuwa zanieczyszczenia przy pomocy filtrów wstępnego, HEPA H13 i węglowego oraz jonizatora plazmowego. Urządzenie wyróżnia się rewelacyjnym stosunkiem ceny do wydajności. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację pozwalającą na tworzenie harmonogramu pracy. 

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 w kolorze czarnym przód

Inne zalety to obecność czujników PM2,5, temperatury i wilgotności oraz 3 trybów auto, a także niskie koszty użytkowania i możliwość zakupu w 4 wersjach kolorystycznych.

KUP W SKLEPIE Klarta.pl
Klarta Stor 2
1 399 zł
Przejdź do sklepu

Samsung AX90R7080WD – nr 3 w rankingu opłacalności

W oczyszczaczu powietrza Samsung AX90R7080WD również znalazły się filtr wstępny, HEPA H13 i węglowy oraz jonizator plazmowy. Nie zabrakło też wi-fi, pozwalającego na sterowanie aplikacją mobilną.

Samsung AX90 z przodu

Urządzenie ma tryb auto z czujnikiem PM2,5 oraz pojemne filtry, z których można korzystać przez długi czas bez potrzeby wymiany. Głośność pracy jest niska, zwłaszcza w odniesieniu do wydajności.

Oczyszczacz Samsung AX90 Przód recenzja
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Samsung AX90R7080WD
2 699 zł
Przejdź do sklepu


Oczyszczacze z funkcją nawilżania

Jeśli chcesz zakupić urządzenie, które zarówno oczyszczacza, jak i nawilża powietrze, zwróć szczególną uwagę na dwa modele.

Sharp KC-D40EUW – pokój do 27 m²

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Sharp KC-D40EUW został wyposażony w filtr wstępny, HEPA H13 i węglowy oraz w jonizator plazmowy. Nawilżanie powietrza odbywa się przy użyciu bezpiecznej technologii ewaporacji, a o czystość wody dba dodatkowy filtr.

Sharp KC-D40EUW z przodu

Podobnie jak inne propozycje 2w1 marki Sharp model KC-D40EUW wyróżnia się bardzo dobrą relacją wydajności nawilżania do rekomendowanej powierzchni pracy. Urządzenie ma automatyczny tryb zarówno dla oczyszczania, jak i dla nawilżania. Zaletę stanowi też bardzo cicha praca.

KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp KC-D40EUW
1 599 zł
Przejdź do sklepu

Sharp KC-D60EUW – pokój do 49 m²

Model Sharp KC-D60EUW różni się od Sharpa KC-D40EUW głównie wydajnością, dlatego jest w stanie efektywnie pracować w większych pomieszczeniach. Również znajdują się w nim filtry wstępny, węglowy, HEPA E12 i dodatkowy filtr nawilżacza, a nawilżanie odbywa się przy zastosowaniu technologii ewaporacji.

Sharp KC-D60EUW

Wydajność nawilżania wynosi tutaj 660 ml/h, co jest znakomitym wynikiem zarówno na tle samodzielnych nawilżaczy, jak i urządzeń 2w1. Urządzenie ma automatyczne tryby oczyszczania i nawilżania.

Sharp KC-D60EUW widok z przodu
KUP W SKLEPIE CENEO.PL
Sharp KC-D60EUW
2 199 zł
Przejdź do sklepu


Nawilżacze powietrza

Jeśli masz problem z niską wilgotnością powietrza i chcesz kupić dwa oddzielne urządzenia, to do nawilżania wybierz nawilżacz ewaporacyjny. Rekomendowane przez nas modele (wyróżniające się najlepszym stosunkiem ceny do możliwości) to:

Dwa kluczowe parametry idealnego oczyszczacza dla alergika

Dwie najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika to obecność filtr HEPA oraz wysoka wydajność oczyszczania. Filtra HEPA nie zastąpi jonizacja, chociaż odgrywa ona rolę pomocniczą w walce z alergenami.

Technologie oczyszczające powietrze z alergenów. Po pierwsze filtr HEPA

Wszystkie alergeny wziewne to drobne cząsteczki stałe. Spośród technologii obecnych w oczyszczaczach powietrza najlepiej radzi sobie z nimi filtr HEPA. To właśnie on stanowi najważniejszy element systemu filtrującego dobrego oczyszczacza dla alergika.

klarta-forste-4-filtracja-powietrza
Filtry w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4

HEPA zatrzymuje także wiele innych zanieczyszczeń, w tym pyły zawieszone, czyli główny składnik smogu. To ważna informacja, gdyż jak już wspomnieliśmy, zła jakość powietrza jest jednym z czynników odpowiedzialnych za wzrost liczby alergików.

Poniższa tabela prezentuje alergeny usuwane przez filtr HEPA i ich rozmiar. Dla porównania podane są również rozmiary składników smogu, zatrzymywanych przez tę technologię.

Rodzaj zanieczyszczeńWymiary cząsteczek w μm
Pyłki roślin10-200
Przykłady:
olsza czarna – ok. 24,6
dąb szypułkowy – ok. 22,7
bylica – 17,5-28,5
trawy – 17-58
Zarodniki pleśni2-5
Sierść i złuszczony naskórek0,5-200
Roztocza kurzu domowego200-300
Odchody roztoczy – 20
Pyły zawieszone0,001-40
Sadza0,2-10

Zobacz także: ? Co usuwa oczyszczacz powietrza?
Tutaj dowiesz się kiedy trzeba wymieniać filtry: ? Oczyszczacz powietrza – co ile wymieniać filtry?

Jonizator powietrza – wsparcie w walce z alergenami i nie tylko

Pomocniczą rolę w walce z alergenami oraz bakteriami i wirusami odgrywają jonizatory powietrza. Ich działanie polega na emisji jonów, które łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, w tym roztoczy, pyłków roślinnych i grzybów. Skuteczność jonizacji w redukcji roztoczy potwierdziły m.in. badania, jakie przeprowadzili Suhaili Zainal Abidin i Ho Tze Ming. Dla roztoczy D. pteronyssinus i D. farinae śmiertelność po 6 godzinach wynosiła odpowiednio około 39% i 13%, natomiast po 24 godzinach 82% i 70%.

To dobre wyniki, ale wymagające czasu. Z tego powodu jonizacja powietrza zapewnia znacznie lepsze efekty w połączeniu z oczyszczaczem, który wymusza cyrkulację powietrza i ma filtr HEPA.

Filtr wstępny – pomoc w eliminacji większych zanieczyszczeń

W wielu oczyszczaczach za usunięcie sierści odpowiedzialne są tak zwane filtry wstępne, czyli sitka, które wyłapują duże zanieczyszczenia. W ten sposób sierść nie zapycha pozostałych części systemu filtracyjnego. Obecność filtra wstępnego to zaleta, ale nie może on równać się skutecznością z filtrem HEPA.

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL60E-W z otwartą obudową i wyciągniętymi filtrami
Filtracja powietrza w oczyszczaczu Sharp FP-J80EUW

 Alergikom nie polecamy tzw. filtrów wodnych. Oczyszczacz z filtrem wodnym to w rzeczywistości nawilżacz powietrza, w którym oczyszczanie jest skutkiem ubocznym i ogranicza się do największych zanieczyszczeń. 

Odpowiednio wysoka wydajność oczyszczania

Jednym z najważniejszych parametrów każdego oczyszczacza powietrza jest CADR, który informuje o tym, ile powietrza urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu jednej godziny. Na jego podstawie można obliczyć maksymalną powierzchnię lub kubaturę pomieszczenia, w którym dane urządzenie będzie w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza.

CADR trzykrotnie większy od kubatury pokoju to absolutne minimum! Większa wydajność pozwoli szybciej usunąć zanieczyszczenia i zachować przy tym większy komfort akustyczny (z powodu braku potrzeby korzystania z wysokich prędkości).

oczyszczacze powietrza zastosowane filtry
Źródło: materiały własne

Niektórzy producenci nie podają wartości CADR, a jedynie przepływ powietrza. Parametr ten mówi nam o tym, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny, jeśli nie będzie w nim filtrów. Filtry stanowią dla powietrza barierę, dlatego przepływ powietrza jest niższy niż CADR (zazwyczaj stanowi około 80% CADR-u). 

Wbrew pozorom znalezienie oczyszczacza powietrza skutecznego w dużym wnętrzu nie jest trudne. Z dużymi powierzchniami poradzą sobie np. Klarta Stor 2 i Electrolux PA91-604DG.

Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczacza powietrza na alergię

Kontrola prędkości filtracji

W przypadku oczyszczania powietrza ze smogu najlepiej korzystać z trybu auto, ale jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza na alergię, sytuacja wygląda trochę inaczej. Na rynku nie ma jak na razie oczyszczaczy z czujnikami skutecznie rozpoznającymi alergeny. Z tego powodu czasem warto ręcznie wybrać większą prędkość filtracji. Jest to zalecane szczególnie po przewietrzeniu pomieszczenia, gdyż przez otwarte okno prawdopodobnie napłynie sporo alergenów.

Jeden oczyszczacz do jednego pomieszczenia

Wiele osób popełnia błąd, kupując oczyszczacz o wysokiej wydajności z myślą o oczyszczaniu całego mieszkania (a nawet domu) przy pomocy jednego urządzenia. Niestety, przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest na tyle swobodny, aby jeden oczyszczacz wystarczył, nawet jeśli jego CADR jest odpowiedni dla kubatury mieszkania.

Jeżeli wyposażenie każdego pokoju w oddzielne urządzenie z przyczyn finansowych jest niemożliwe, to warto kupić przynajmniej dwa oczyszczacze: do sypialni alergika oraz do pomieszczenia, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia.

Odpowiednie ustawienie oczyszczacza

Oczyszczacz należy ustawić na płaskiej, równej i suchej powierzchni. W celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza zaleca się zachowanie przynajmniej 20-centymetrowego odstępu pomiędzy urządzeniem a meblami i ścianami.

Oczyszczanie powietrza 24 godziny na dobę

Aby oczyszczacz powietrza zapewniał jak najlepszą ochronę, powinien pracować przez całą dobę. Nie należy wyłączać go na noc, gdyż nocą również wdychamy powietrze zanieczyszczone alergenami. Co więcej, zalecane jest pozostawianie włączonego urządzenia nawet wtedy, gdy wychodzimy z domu. Dzięki temu część alergenów zostanie wciągnięta przez oczyszczacz zamiast osiąść na powierzchniach dywanów czy mebli tapicerowanych, skąd ciężko je usunąć.

Korzystanie z oczyszczacza przez cały rok (lub przez cały okres pylenia)

Osoby kupujące oczyszczacz powietrza wyłącznie z myślą o ochronie przed smogiem zazwyczaj zaprzestają jego użytkowania po nadejściu wiosny. Wtedy kończy się sezon smogowy. Alergicy powinni korzystać z oczyszczaczy zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko ekspozycji na alergeny. W przypadku alergii całorocznej (na pleśń, roztocza lub sierść) oznacza to, że oczyszczacz powietrza ma pracować przez cały rok.

Na zewnątrz z powodzeniem można ubierać maskę antysmogową, która zatrzymuje również alergeny.

Kontrola zużycia filtrów

Zużycie filtrów prowadzi do znacznego spadku efektywności filtracji. Regularna kontrola ich stanu pozwoli w razie potrzeby szybko wymienić na nowe. Znaczna część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest we wskaźnik zużycia filtrów, ale zazwyczaj urządzenie uwzględnia tylko liczbę przepracowanych godzin. Tymczasem na żywotność filtrów istotny wpływ ma jakość powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza.

Wymiana może okazać się konieczna wcześniej niż zakładał producent. Jeśli zauważymy, że skuteczność oczyszczania spadła (jakość powietrza nie poprawia się, mimo długiej pracy urządzenia), to warto przyjrzeć się filtrom. Filtr wstępny zwykle nie podlega wymianie, ale producent zaleca jest regularne oczyszczanie. Należy to robić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji oczyszczacza.

Regularne porządki w całym mieszkaniu

Na zakończenie podkreślimy, iż oczyszczacz usuwa wyłącznie alergeny unoszące się w powietrzu. Nie pochłania zanieczyszczeń, które osadziły się na podłodze lub innych powierzchniach, czyli nie eliminuje potrzeby regularnych porządków.

Nie zmienia to faktu, iż dobry oczyszczacz może znacząco poprawić komfort życia alergika. Skutecznie usuwa alergeny z powietrza, skąd bezpośrednio trafiają do dróg oddechowych.


Alergia a wilgotność powietrza

W przypadku alergii warto zadbać zarówno o czystość, jak i o optymalne nawilżenie powietrza. Jego prawidłowa wilgotność powietrza wynosi 40-60%. Dla alergika szkodliwe jest zarówno przesuszenie, jak i przewilżenie powietrza – w suchym powietrzu unosi się więcej alergenów, a wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy kurzu domowego. Nawilżacz powietrza pomoże utrzymać pożądany przez nas poziom wilgotności.

Nawilżacz powietrza dla alergików

Wśród nawilżaczy powietrza dla alergików rekomendujemy przede wszystkim nawilżacze ewaporacyjne. Urządzenia te są najbardziej higienicznymi i bezpiecznymi w użyciu.

Nawilżacze ewaporacyjne nie stwarzają ryzyka poparzeń ani też nie wymuszają stosowania drogiej wody destylowanej.

Na rynku dostępnych jest sporo zarówno dedykowanych nawilżaczy powietrza, jak i tzw. urządzeń 2w1 (oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem) czyli oczyszczacze powietrza z nawilżaczem.

Zakup takiego sprzętu ma sens tylko wtedy, gdy wybrany model dobrze spełnia obie swoje funkcje i jest bardziej opłacalny od dwóch oddzielnych urządzeń. To, jak rozpoznać dobry oczyszczacz powietrza dla alergika, przedstawimy w dalszych częściach artykułu.

Nawilżacz powietrza dla alergików, podobnie jak oczyszczacz, powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. W przypadku nawilżaczy stosujemy przelicznik – 7 ml/h na 1 m² (zakładając standardową wysokość pomieszczeń). Bardzo ważnym aspektem jest również obecność higrostatu, który pozwala uniknąć nadmiernego wzrostu wilgotności, czyli namnażaniu pleśni i roztoczy.

Osuszacz powietrza dla alergików

osuszacz powietrza i osoba z alergią

Dla alergików niebezpieczna może być także zbyt wysoka wilgotność powietrza. Kiedy poziom wilgotności względnej przez dłuższy czas jest większy niż 60% to znak, że w domu może gromadzić się wilgoć. Zbyt wysoka wilgotność w domu lub mieszkaniu może być główną przyczyną szybkiego rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i innych alergenów. Taka sytuacja wymaga konkretnego działania. 

Rozwiązaniem problemu nadmiernej wilgotności są osuszacze powietrza. Osuszacz wilgoci pozwala obniżyć poziom wilgotności względnej. Należy pamiętać, że nawilżacz powietrza nie posiada funkcji osuszania powietrza, dlatego konieczne jest użycie osuszacza domowego. 

Pochłaniacze wilgoci, dostępne w wielu supermarketach, mają małą wydajność osuszania. Dlatego polecamy zakup kondensacyjnego osuszacza powietrza, którego działanie jest skuteczne i łatwo kontrolować jego pracę. Dodatkowo na rynku znajdują się modele, które w wyposażeniu posiadają filtry oczyszczające powietrze (filtr węglowy, filtr HEPA). 


Certyfikaty i atesty – czy są niezbędne?

Producenci chętnie chwalą się tym, jakie certyfikaty i atesty zdobyły ich urządzenia. Niekiedy dotyczą one właśnie skuteczności w walce z alergenami (ECARF, BAF) albo bezpieczeństwa dla alergika (PTA). Nie oznacza to jednak, iż certyfikaty i atesty można uznać za wyznacznik dobrego oczyszczacza powietrza dla alergików.

Każde urządzenie wyposażone w filtr HEPA, którego wydajność jest wystarczająca w stosunku do powierzchni pomieszczenia, będzie bardzo pomocne przy alergii. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Cena nie zawsze stanowi odzwierciedlenie jakości, dlatego zachęcamy do wyboru oczyszczaczy powietrza, które uzyskały najwięcej punktów w kategorii OPŁACALNOŚĆ.

Czym jest alergia wziewna?

Alergia wziewna to schorzenie, w którym organizm uznaje za zagrożenie coś, co w rzeczywistości nie jest dla niego szkodliwe. Kontakt z neutralnym dla człowieka czynnikiem środowiskowym wywołuje wówczas odpowiedź odpornościową, w której biorą udział komórki układu immunologicznego i przeciwciała immunoglobuliny klasy E (IgE).

Proces ten zapoczątkowują komórki dendrytyczne, które rozpoznają alergen jako zagrożenie, co aktywuje limfocyty T, które z kolei przekazują do limfocytów B informację o potrzebie wytworzenia wspomnianych przeciwciał.

Alergeny wziewne dzieli się na zewnątrzpochodne (do tej grupy zaliczane są pyłki roślin np. traw i drzew oraz niektóre gatunki pleśni) oraz wewnątrzpochodne (alergeny zwierząt np. psa, kota, królika oraz alergeny kurzu domowego i pleśni, formaldehydu i lateksu).

Inny podział uwzględnia czas oddziaływania na organizm chorego. Pod tym względem wyróżnia się alergeny sezonowe (najlepszym przykładem są rośliny, które pylą w konkretnych okresach) oraz całoroczne (tu wspomnieć warto obecne cały rok roztocza).

Sprawdź także ten artykuł: ? Oczyszczacz powietrza a alergia na pyłki: co warto wiedzieć? oraz? Oczyszczacz powietrza – wpływ na zdrowie

Oczyszczacz na roztocza?

Oczyszczacz powietrza na roztocza powinien posiadać przede wszystkim filtr HEPA, a także dość dokładny czujnik cząstek stałych (np. PM2,5) oraz dobry tryb automatyczny.

Takie połączenie w zupełności wystarcza, aby istotnie zniwelować ilość roztoczy w otoczeniu. Każdy z wymienionych przez nas wyżej oczyszczaczy powietrza będzie więc dobrym oczyszczaczem na roztocza.

Oczyszczacz przy zwierzętach?

Pytania o oczyszczacz powietrza przy zwierzętach są jednymi z najczęstszych, które dostajemy w kontekście oczyszczania powietrza i alergii. Podobnie jak w przypadku roztoczy, filtr HEPA, dobre czujniki oraz tryb automatyczny pozwolą złagodzić objawy alergii.

W przypadku sierści, przydaje się również filtr wstępny, idealny do zatrzymywania takich właśnie większych cząsteczek (sierść, włosy, kłęby kurzu).

Oczyszczacz powietrza alergia na kota
źródło: depositphotos.com

Warto wiedzieć, jednak iż głównym czynnikiem alergicznym nie jest sama sierść zwierząt domowych, a białko zawarte w ich ślinie. Sierść jest jedynie nośnikiem alergenu, o czym piszemy poniżej.

Tak czy inaczej każdy oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA (a optymalnie również w filtr wstępny) będzie dobrym wyborem w przypadku alergii na psa czy kota.


Przyczyny alergii wziewnej, czyli dlaczego alergików jest coraz więcej

Alergia nazywana bywa chorobą cywilizacyjną, gdyż liczba zmagających się z nią osób nieustannie wzrasta. Badania przeprowadzone w latach 90. wykazały, iż alergię (jakikolwiek jej rodzaj) ma 25-30% Polaków, natomiast w roku 2008 r. odsetek ten wynosił już 40%.

Prof. Ewa Czarnobilska z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uważa, iż wysoka liczba alergików ma związek m.in. z chemią, która obecna jest teraz niemal wszędzie – w jedzeniu, kosmetykach oraz powietrzu.

Nie jest to odosobniona opinia, ponieważ podobne zdanie na ten temat ma wielu naukowców, zajmujących się badaniem zjawiska alergii. Czarnobilska podkreśla też związek między czystością powietrza a częstotliwością występowania alergii.

Pyłki roślin sklejają się z cząsteczkami pyłu zawieszonego, dlatego w aglomeracjach miejskich alergików jest więcej niż na wsiach, gdzie rośnie więcej roślin. 

Osoby z objawami alergii i mapa Polski

Warto wspomnieć tutaj o badaniach przeprowadzonych w krakowskich szkołach, które wykazały, iż uczniowie mieszkający blisko głównych ulic (a więc najbardziej narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi) częściej od swoich rówieśników chorują na alergiczny nieżyt nosa i astmę.

Niektórzy eksperci alarmują, iż większe ryzyko rozwoju chorób alergicznych dotyczy również tych dzieci, które miały styczność ze smogiem już na etapie życia płodowego.


Sposoby ograniczenia objawów alergii wziewnej

Rafał Pawliczak z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zauważa natomiast, iż ograniczeniu liczby chorób alergicznych może pomóc zmiana trybu życia, polegająca na spędzaniu więcej czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianiu sportów.

Zwraca przy tym uwagę na fakt, iż u sportowców takich jak Robert Korzeniowski czy Otylia Jędrzejczak we wczesnym dzieciństwie zdiagnozowano astmę oskrzelową i zalecono uprawianie sportu, co pozytywnie wpłynęło na stan zdrowia.

Przeczytaj także: ? Najważniejsze korzyści użytkowania oczyszczacza powietrza

Podsumowując, alergii sprzyjają mało aktywny tryb życia, rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu, zła dieta, chemia w naszym otoczeniu oraz kiepska jakość powietrza. Zważywszy na ostatni z tych czynników, warto wybrać taki oczyszczacz powietrza dla alergika, który poza alergenami usunie także inne zanieczyszczenia. 


Charakterystyka alergenów wziewnych

Pyłki

Najczęstszą przyczyną wystąpienia objawów alergicznych jest kontakt z pyłkami wytwarzanymi przez rośliny. Są one roznoszone przez wiatr i wraz z powietrzem przedostają się do wnętrza budynków, zwłaszcza podczas wietrzenia pomieszczeń. Alergicy często rozpoznają ich obecność po swędzeniu oczu, katarze i kichaniu.

Pyłki roślinne to alergeny sezonowe, co oznacza, że na kontakt z nimi narażeni jesteśmy tylko w pewnych okresach roku. Sezon kwitnienia poszczególnych gatunków nie jest taki sam w całym kraju. Polskę zazwyczaj dzieli się pod tym względem na cztery regiony. 

Rośliny zaczynają kwitnąć wtedy, gdy średnia dobowa temperatura osiągnie odpowiedni dla danego gatunku poziom. Na skutek zmian klimatycznych sezon pylenia wielu roślin rozpoczyna się wcześniej i trwa dłużej. W Polsce najczęściej diagnozowana jest alergia na pyłki traw (pastewnych, takich tymotka łąkowa czy kupkówka pospolita oraz uprawnych, czyli zbóż).

Kurz (roztocza)

Alergizujące właściwości kurzu mają związek z obecnymi w nim roztoczami. Dermatophagoides pteronyssinus wydalają odchody, w których zawarte są uczulające białka Der p I i II. Roztocza gromadzą się przede wszystkim w miejscach ciepłych o wysokiej wilgotności, natomiast nadwrażliwość na ich wydaliny przejawia się świądem nosa, katarem i kichaniem.

Siedliskiem tych pajęczaków bywają m.in. materace i pościel, dlatego występowanie wspomnianych objawów rano może świadczyć o łagodnej alergii na roztocza.

Pleśń

Pleśń, której obecności sprzyja nadmierne zawilgocenie pomieszczenia, jest kolejnym z popularnych alergenów. Pierwsze symptomy kontaktu z nią to podrażnienie oczu, kaszel, katar i kichanie, lecz w poważniejszych sytuacjach może wystąpić alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna, czyli choroba prowadząca do uszkodzenia płuc.

Alergia na pleśń do schorzenie całoroczne, lecz objawy przybierają na sile w sezonie jesienno-letnim, ze względu na przypadającą na ten czas intensywną produkcję zarodników.

Największe zagrożenie dla alergików stanowią takie gatunki pleśni jak:

 • Alternaria,
 • Cladosporium,
 • Stemphylium,
 • Aspergillus,
 • Penicillium.

Sierść

W Polsce najczęściej mówi się o alergenach pochodzących od psów i kotów. Nierzadko diagnozowane jest uczulenie na alergeny wytwarzane przez inne gatunki. Warto zaznaczyć, że określenie alergia na sierść nie jest zbyt precyzyjne.

Sierść jest jedynie nośnikiem prawdziwego alergenu, czyli białka psa, kota lub innego zwierzęcia. Białko to obecne jest również w martwym naskórku. Objawy alergii są takie same jak w przypadku pozostałych alergenów wziewnych, a wiec u chorych występują głównie łzawienie oczu, katar i świąd skóry.

Według przeprowadzonych badań najczęstsze problemy stanowią:

 • alergia na kota – związana głównie z białkiem Fel d 1, obecnym w skórze, wydzielinie łojowej i moczu,
 • alergia na psa – odpowiada za nią przede wszystkim białko Can f 1, znajdujące się na naskórku, w moczu, ślinie, krwi i odchodach,
 • gryzonie domowe – wywołujące ją białko występuje głównie w moczu, dlatego objawy alergiczne nasilają się podczas czyszczenia klatki,
 • alergia na królika – diagnozowana u 5-7% uczulonych, związana z alerganami obecnymi w sierści i ślinie zwierząt.

Nieco rzadziej diagnozowane są alergia na konia lub na krowę. Ta druga dotyczy przede wszystkim mieszkańców wsi, a ściślej okolic, w których hodowane jest bydło. W regionach tropikalnych problem sprawiają alergeny karaluchów, natomiast w Polsce alergia na nie należy do rzadkości.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza a czad


Bibliografia:

M. Klimczak, Coraz więcej Polaków cierpi na alergię, https://ostrzegamy.online/coraz-wiecej-polakow-cierpi-na-alergie/

Alergolog: rośnie liczba osób cierpiących na alergie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409128%2Calergolog-rosnie-liczba-osob-cierpiacych-na-alergie.html

G. Jancik, Alergie. Liczba alergików ciągle rośnie, https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/alergie-liczba-alergikow-ciagle-rosnie,3741,n,3707

E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, http://www.pimr.pl/index.php/pobierz-pdf?key=KbPIFrbdteSzSbeTpDWJtJzTmN1rk6JtWa3aFS2zy

M. Świerczyńska-Krępa, Alergia, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia

M. Puc, Dlaczego ziarna pyłku tak długo utrzymują się w powietrzu?, http://www.mededu.home.pl/linki/AP3-2014_Dlaczego_ziarna_pylku_tak_d%C5%82ugo_utrzymuja_sie_w_powietrzu.pdf

P. Rapiejko, E. Weryszko-Chmielewska, Pyłek bylicy, http://doczz.pl/doc/3401277/py%C2%B3ek-bylicy

S. Zielińska, Alergiczne pyłki, https://panacea.pl/articles.php?id=214

F. Mejza, Pleśnie, https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45997,plesnie

A. Shiue, H. T. Ming, Effect of a commercial air ionizer on dust mites Dermatophagoides pteronyssinus and Dermatophagoides farinae (Acari: Pyroglyphidae) in the laboratoryhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609258/

FAQ, czyli najczęstsze pytania o oczyszczacz powietrza dla alergika

Podstawę dobrego oczyszczacza na alergię stanowi filtr HEPA. Przydatny jest też filtr wstępny, który zatrzymuje kurz i sierść. Dobrym dodatkiem będzie także jonizacja. Poza technologiami oczyszczania ważną rolę odgrywa wydajność, która nie może być za mała w stosunku do powierzchni obsługiwanego pokoju.

Tak, oczyszczacz powietrza z odpowiednimi technologiami zatrzymuje pyłki roślinne, kurz i jego roztocza, zarodniki pleśni oraz sierść zwierzęcą.

Tak, warto kupić oczyszczacz powietrza dla alergika, ponieważ usuwa on alergeny z powietrza, redukując tym samym ryzyko wystąpienia objawów uczuleniowych. Korzystny wpływ oczyszczacza na łagodzenie objawów alergii potwierdza wielu alergików.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

11 komentarzy

 • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam Air Purifier Philipiaka i jestem z niego bardzo zadowolony. Z podstawowego zadania czyli oczyszczania powietrza wywiązuje się doskonale. Na plus cicha praca możliwość sterowania pilotem oraz kompaktowy gabaryt.

 • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam Air Purifier Philipiaka i jestem z niego bardzo zadowolony. Z podstawowego zadania czyli oczyszczania powietrza wywiązuje się doskonale. Na plus cicha praca możliwość sterowania pilotem oraz kompaktowy gabaryt.

 • <cite class="fn">Ania J.</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, mamy w domu małego alergika i astmatyka, chcemy zakupić oczyszczacz, salon z jadalnią i kuchnią to 50m2, z wysokością 2,90. Jaki oczyszczacz będzie najlepszy do takiego pomieszczenia ? KLARTA STOR 2 czy może Sharp KC-G60EUW ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Alergeny wyłapuje filtr HEPA, a tempo ich wyłapywania zależy od mocy oczyszczającej, czyli CADR. Stor 2 m maksymalną moc na poziomie 600 m3/h. Wskazany Sharp na poziomie 400 m3/h. Dlatego Stor powinien wyłapywać je szybciej.

   Proszę pamiętać, że żaden oczyszczacz nie posiada czujnika alergenów, więc jeśli jest mało innych zanieczyszczeń, a efekt jest niewystarczający, to można ręcznie podnieść prędkość oczyszczania.

   W budżecie Sharp KC-G60EUW można kupić Stor 2 i dobrać coś do sypialni, bo tam realnie spędzamy najwięcej czasu.

   Dodatkowo warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Czy znasz go dla swojego mieszkania? Dobrze, gdy wynosi 50%+. Wtedy śluzówka pracuje lepiej, a sam kurz i alergeny szybciej opadają (jeśli nie są złapane jeszcze przez filtry).

   • <cite class="fn">Ania J.</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź, nawilżenie jest na poziomie 50, 53 %. Jaki polecają Państwo oczyszczacz na tak dużą powierzchnię z czujnikiem. Dodatkowo chciałabym zapytać jaki oczyszczacz do pokoju syna wymiary około 15m2 wysokość 2,30

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Jeżeli nie ma problemów z nawilżeniem, to Klarta Stor 2 do salonu będzie idealnym wyborem jako oczyszczacz powietrza dla alergika – duży CADR, jonizacja plazmowa, możliwość własnej regulacji pracy w aplikacji dostosowującej oczyszczacz do objawów alergicznych.
     Do pokoju 15 m2 wystarczy Klarta Forste 3.

     Oba modele można używać w trybie pracy automatycznej, a w razie nie zmniejszenia się objawów po kilku dniach, można ustawić je w wyższej prędkości. Oczywiście jeśli pojawia się smog, to oczyszczacze będą same wchodziły na wyższe wydajności.

     Po zakupie zapraszam do podzielenia się opiniami na temat zakupionych sprzętów pod naszymi recenzjami. Szczególnie w kwestii pomocy na alergie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

24 maja 2024 · 0 minut czytania