Najważniejsze informacje:

Najbezpieczniejszym rodzajem nawilżaczy powietrza są nawilżacze ewaporacyjne – Dlatego też są one opisane szerzej jako pierwsze w naszym artykule. Zobacz też Ranking TOP 15 nawilżaczy powietrza.

Stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego obarczone jest ryzykiem problemów zdrowotnych.

Niebezpieczne są też wychodzące już z użytku nawilżacze parowe.

✅ Mimo wyższej początkowej ceny, nawilżacze ewaporacyjne mogą być bardziej opłacalne niż nawilżacze ultradźwiękowe w perspektywie kilku lat.

Zobacz zalety i wady wszystkich typów nawilżaczy, ale miej na uwadze fakt, że na pierwszym miejscu należy stawiać właśnie bezpieczeństwo.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zestawienie nawilżaczy rodzaje

Wyróżniamy trzy typy nawilżaczy:

 1. nawilżacze ewaporacyjne (rekomendowane)
 2. nawilżacze ultradźwiękowe (szkodzące zdrowiu i drogie w eksploatacji)
 3. nawilżacze parowe (pobierające bardzo dużo prądu)

Idealny nawilżacz powietrza jest wydajny i niedrogi, a jednocześnie prosty w obsłudze, cichy,  odporny na zanieczyszczenia i energooszczędny. Ponadto jego obecność nie może wpływać negatywnie na komfort domowników, łącznie z dziećmi i zwierzętami.

Nawilżacze ewaporacyjne

Top 3 Nawilżacze powietrza
Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych

nawilzacze ewaporacyjne od srodka

Nawilżacze ewaporacyjne i ich wnętrza (od lewej Philips HU4803/01, Klarta Humea i Stadler Form Oskar)
(źródło: materiały własne)

TOP 3 nawilżacze ewaporacyjne

1. Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi

Nasz numer 1 ⭐

Nawilżacz powietrza Klarta Humea White

✅moduł WiFi
✅timer
✅ osuszanie filtra
✅higrostat

Ocena produktu

2

85

80

Klarta Humea WiFi to nr 1. w naszym Rankingu Opłacalności. Urządzenie ma bardzo dobrą wydajność (do 300 ml/h), czujnik i numeryczny wskaźnik wilgotności oraz higrostat, umożliwiający utrzymanie wyznaczonej wilgotności. Sterowanie możliwe jest poprzez funkcjonalną aplikację mobilną. Głośność (dB) wynosi 24-55 dB – taką głośność można porównać do rozmowy i . Pielęgnacja i wymiana filtrów: filtr nawilżający – 59 zł, wymiana co pół roku. Dwupak na cały rok – 109 zł

MarkaKlarta
ModelHumea WiFi
Cena479 zł – cena promocyjna
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność300 ml/h
Maksymalna powierzchnia35 m²
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Ilość prędkości4
Moc (W)do 8 W (w testach 0,9-6,6 W)


2. Nawilżacz ewaporacyjny Philips HU4816/10

Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10

✅timer
✅higrostat

Ocena produktu

5

48

56

Philips HU4816/10 to drugi nawilżacz w naszym zestawieniu, który również wyróżnia się wysoką wydajnością (do 300 ml) oraz obecnością higrostatu pozwalającego utrzymać wyznaczoną wilgotność. Możliwość kontroli aktualnego poziomu nawilżenia zapewnia ulokowany na górze czytelny wyświetlacz. Głośność wynosi 35(dB) (taką głośność można porównać do rozmowy). Pielęgnacja i wymiana filtrów: filtr FY2402 – wymienny co 6 miesięcy. Cena – 99 zł.

MarkaPhilips
ModelHU4816/10
Cena689 zł
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Maksymalna wydajność300 ml/h
Ilość prędkości3
Głośność (dB)35
Moc (W)25

3. Nawilżacz ewaporacyjny Philips HU4813/10

przód nawilżacza hu4813/10

✅timer
✅higrostat

Ocena produktu

10

43

46

Tuż za nawilżaczem Klarta i największym Philipsem znajduje się Philips HU4813/10. Posiada on analogiczną wydajność nawilżania – 300 ml/h, ale mniejszy zbiornik na wodę, mieszczący zaledwie 2 litry. Reszta jest dość podobna – higrostat, timer i sterowanie jedynie za pomocą panelu wyświetlacza. Głośność jest ≥ 34(dB) (taką głośność można porównać do rozmowy). Pielęgnacja i wymiana filtrów: filtr nawilżający HU4102 65 zł (wymiana co 3 miesiące).

MarkaPhilips
ModelHU4813/10
Cena599 zł
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Maksymalna wydajność300 ml/h
Ilość prędkości3 + tryb snu
Głośność (dB)≥ 34
Moc (W)27,8

Zwróć uwagę na inne nawilżacze ewaporacyjne dostępne w naszym rankingu:

Zalety i wady nawilżaczy ewaporacyjnych

Zalety

 • Naturalna, zdrowa metoda nawilżania
 • Niskie ryzyko przewilżenia powietrza
 • Częściowe oczyszczanie powietrza z kurzu i pyłków
 • Energooszczędność

Wady

 • W niektórych modelach elementy nawilżające (filtry) należy wymieniać nawet co 2-3 miesiące (nie jest to jednak regułą)
 • Cena najtańszych modeli nawilżacza ewaporacyjnego jest wyższa od ceny najtańszych modeli nawilżaczy innych typów (od około 150 zł)

Nawilżacz ewaporacyjny, rzadziej nazywany dyfuzyjnym, wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację.

Urządzenie wyposażone jest w wiatrak, który wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr nawilżający albo obrotowe dyski. Później trafia ono z powrotem do otoczenia.

Ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalną i zdrową metodę nawilżania powietrza. Jedną z jej zalet jest niskie ryzyko przewilżenia, ponieważ kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu osiągnie poziom 60%, wydajność nawilżania zostaje znacznie ograniczona (dobrze nawilżone powietrze słabiej absorbuje wodę). 

Do takiego urządzenia zaleca się wlewać wodę kranową, co z uwagi na jej niską cenę stanowi ważną zaletę pod względem kosztów użytkowania.

Oczyszczacze powietrza z funkcja nawilzania
Nawilżacze ewaporacyjne i ich wnętrza (od lewej Philips HU4803/01, Klarta Humea i Stadler Form Oskar)
(źródło: materiały własne)

Nawilżacze ultradźwiękowe

Zalety i wady nawilżaczy ultradźwiękowych

Para wodna z nawilżacza ultradźwiękowego
Nawilżacz ultradźwiękowy Eldom NU5

Zalety

 • Niski pobór prądu
 • Bardzo cicha praca
 • Większość urządzeń tego typu ma higrostat

Wady

 • Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosować wodę destylowaną, co zwiększa koszty eksploatacji – ok. 100 zł / mies.
 • Nieodpowiednie dla właścicieli zwierząt domowych
 • Wysoka podatność na zanieczyszczenia
 • Konieczność regularnej wymiany wkładu odwapniającego
 • Możliwy efekt uboczny – niezdrowy biały pył
 • Powinny stać odpowiednio wysoko – w przeciwnym razie mogą doprowadzić do zawilgocenia mebli

Działanie tych nawilżaczy polega na mechanicznym rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. W rezultacie są to urządzenia bezkonkurencyjne pod względem niskiej głośności pracy.

Znaczna część nawilżaczy ultradźwiękowych wyposażona jest w higrostat, wskaźnik braku wody i inne udogodnienia, które z pewnością docenią osoby przywiązujące dużą wagę do komfortu użytkowania.

Nie są to jednak urządzenia przeznaczone dla wszystkich. Dźwięki emitowane przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą być nieprzyjemne dla zwierząt, dlatego nie są polecane właścicielom domowych pupili.

Co więcej, ultradźwięki rozbijają na mikroskopijną mgiełkę nie tylko samą wodę, ale i wszystko to, co się w niej znajduje.

Uwaga! Należy pamiętać, aby do nawilżaczy ultradźwiękowych używać wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. Wlewając wodę kranową, narażamy zdrowie własne i swojej rodziny, ponieważ wraz z powietrzem wdychamy szkodliwy pył kamienny (biały pył), a często też obecne w wodzie patogeny i chemikalia.

Wdychanie ich może doprowadzić nawet do śmierci [1]. Stosowanie wody destylowanej z kolei wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji – nawet 100 zł miesięcznie i nie daje niestety całkowitej gwarancji bezpieczeństwa [2].


Poszukujesz ZDROWYCH nawilżaczy ewaporacyjnych? Zobacz, który jest najlepszy

Stosowanie wody kranowej w nawilżaczach ultradźwiękowych doprowadziło do epidemii choroby legionistów w żłobku na Cyprze w 2008 r., której śmiertelność wyniosła 33% [1]. Bakterią legionelli zarazili się także pacjenci szpitala w Quebecu, gdzie doszło do skażenia wody destylowanej wykorzystywanej przez aparaturę medyczną i nawilżacze powietrza [3].

O tym, że taka woda  nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo, świadczy też przypadek 6-miesięcznego dziecka z Colorado, u którego biały pył spowodował infekcję górnych dróg oddechowych mimo wykorzystywania w nawilżaczu ultradźwiękowym właśnie wody destylowanej [2].

Szukałeś nawilżacza ultradźwiękowego? Sprawdź zdrowsze rozwiązanie i odwiedź 👉 ranking nawilżaczy ewaporacyjnych.


Nawilżacze parowe

Zalety i wady nawilżaczy parowych

Zalety

 • Niska cena
 • Higiena (w procesie wrzenia dochodzi do zniszczenia części drobnoustrojów i bakterii)
 • Możliwość stosowania olejków zapachowych (jeśli zezwala na to producent)
 • Brak potrzeby regularnego zakupu dodatkowych akcesoriów

Wady

 • Wysokie zużycie prądu
 • Ryzyko poparzenia nawilżaczem i parującą wodą
 • Możliwość wpływu na temperaturę powietrza
 • Odgłos bulgotania wody

Ten typ nawilżacza wyposażony jest w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, czego efektem jest wytwarzanie gorącej pary wodnej.

Do wyboru takiego sprzętu często skłania niska cena, ale wysokie zużycie energii elektrycznej sprawia, że nawilżacze parowe mogą okazać się drogie w eksploatacji. Niektóre urządzenia pobierają nawet 300 W, co oznacza, że rok nieustannej pracy zwiększa rachunki za prąd aż o 1800 zł.

Warto też wiedzieć, że sposób działania nawilżacza parowego prowadzi do nieznacznego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na wysoką temperaturę pary wodnej oraz samego urządzenia, nawilżacz parowy nie powinien być ustawiany w zasięgu dzieci czy zwierząt.

Nawilżaczami parowymi są m.in. DeLonghi UH 800 E, Stadler Form Fred i Vicks Warm Mist.

Stosunkowo tanie w zakupie, urządzenia te potrafią być drogie w eksploatacji. Dlatego mimo wszystko zachęcamy Cię do wyboru urządzeń ewaporacyjnych.

Nawilżacz ewaporacyjny polecamy dostosować do powierzchni, jeżeli masz dużą, zobacz ten artykuł: 👉 Nawilżacze powietrza do dużych powierzchni


Nawilżacz ewaporacyjny a ultradźwiękowy – opłacalność zakupu

Nawilżacze ultradźwiękowe często wydają się lepszym wyborem niż ewaporacyjne ze względu na niższą cenę. Jednak wbrew pozorom w perspektywie kilku lat to właśnie nawilżacze ewaporacyjne mogą okazać się bardziej opłacalnym wyborem. Sprawdziliśmy to na dwóch przykładach, uwzględniając koszty przez 3 lata.

Klarta Humea WiFi vs HB UH2045DW – wydatki na 3 lata

Pierwszy przykład to nawilżacze Klarta Humea WiFi (ewaporacyjny, wydajność do 300 ml/h, cena 499 zł) oraz HB UH2045DW (ultradźwiękowy, wydajność do 300 ml/h, cena 399 zł).

*tabelkę na smartfonach można przesuwać

ParametryKlarta Humea WiFiHB UH2045DW
Cena nawilżacza499 zł
OFERTA KLARTA.PL
399 zł
OFERTA CENEO.PL
Koszt elementów wymiennych177 zł0 zł
Koszt zużytego prądu*32,91 zł123,45 zł
Koszt wody**4,21 zł540 zł
Łączne wydatki przez 3 lata713,13 zł1022,45 zł

*Założyliśmy średnie zużycie na poziomie 50% mocy maksymalnej i pracę przez 180 dni przez 12 godzin dziennie. **Założyliśmy zużycie 180 litrów wody rocznie.

Druga tabela obejmuje zestawienie nawilżaczy Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 (ewaporacyjny, wydajność do 220 ml/h, cena 498 zł) vs Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier (ewaporacyjny, wydajność do 300 ml/h, cena 349 zł).

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 vs Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier – wydatki na 3 lata

ParametryXiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Cena nawilżacza498 zł
OFERTA CENEO.PL
349 zł
OFERTA CENEO.PL
Koszt elementów wymiennych0 zł0 zł
Koszt zużytego prądu*32,91 zł102,87 zł
Koszt wody**4,21 zł540 zł
Łączne wydatki przez 3 lata535,13 zł951,87 zł

*Założyliśmy średnie zużycie na poziomie 50% mocy maksymalnej i pracę przez 180 dni przez 12 godzin dziennie. **Założyliśmy zużycie 180 litrów wody rocznie.

Jak widać w obu przypadkach łączne koszty związane z zakupem i użytkowaniem nawilżacza ewaporacyjnego są niższe ultradźwiękowego. Warto zaznaczyć, iż wykonaliśmy obliczenia z założeniem używania nawilżacza przez połowę roku i średnim zużyciem wody 1 litra na dobę, czyli 30 na miesiąc.

Przy dużym przesuszeniu urządzenie może zużyć 100 litrów wody, co oznacza jeszcze większe różnice w wydatkach między oba typami nawilżacza. 1 litr wody destylowanej to wydatek około 1 zł, podczas gdy kranowej około 0,0078 zł.

Dlaczego suche powietrze jest szkodliwe?

Kontakt z suchym powietrzem (poniżej 40 %) prowadzi do:

 • wysychania błon śluzowych i skóry,
 • zwiększonej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne,
 • drapania w gardle,
 • suchego kaszlu,
 • podrażnienia i zaczerwienienia oczu,
 • zapalenie gardła i krtani,
 • pogorszenia kondycji skóry i szybszego powstawania zmarszczek,
 • utraty blasku i przesuszenia włosów.

Suche powietrze stanowi zagrożenie również dla domowego wyposażenia. Długotrwałe obniżenie wilgotności prowadzi bowiem do wysychania drewnianych podłóg, drzwi oraz mebli. Może się to przejawiać np. skrzypieniem desek podłogowych, wyginaniem płyt pilśniowych i matowieniem drewnianych powierzchni.

Równie niepożądanym zjawiskiem jest wzrost wilgotności względnej powyżej 60%. Problem może być spowodowany np. złą izolacją fundamentów albo niesprawną wentylacją.

Przewilgocenie (powyżej 60 %) prowadzi do:

 • uczucia chłodu,
 • pojawienia się chorobotwórczych pleśni i grzybów,
 • rozwoju chorób reumatycznych.
 • bólów głowy i mięśni,
 • zapalenia zatok.

Pod wpływem wilgoci dochodzi też do rozklejania drewnianych mebli i paneli.

Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza z higrostatem, który umożliwia utrzymanie nawilżenia na wyznaczonym poziomie.


FAQ najczęstsze pytania o nawilżacz ultradźwiękowy i nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ultradźwiękowy (z parą wodną) jest efektowny, ale jeśli używamy wody z kranu lub tej z minerałami (np. Brita) to technologia ultradźwięków rozdrabnia minerały na pył kamienny.

 

Z tego powodu trzeba używać wody destylowanej co zwiększa koszty eksploatacji.
Inaczej jest z nawilżaczem ewaporacyjnym – wykorzystuje zdrową i naturalną technologię nawilżania.

 

Zobacz ranking nawilżaczy ewaporacyjnych

Wybierz nawilżacz ewaporacyjny. W artykule przedstawiamy najbardziej opłacalne modele nawilżaczy ewaporacyjnych na rynku.

Zobacz nasz ranking nawilżaczy, tam uszeregowaliśmy modele wg opłacalności. Dobierz metraż i zobacz na koszty eksploatacji.

Przypisy:

1. First Outbreak of Nosocomial Legionella Infection in Term Neonates Caused by a Cold Mist Ultrasonic Humidifier, Yiallouros PK, Papadouri T, Karaoli C, Papamichael E, Zeniou M, PieridouBagatzouni D, et al., https://academic.oup.com/cid/article/57/1/48/279276
2. Inhalational lung injury associated with humidifier „white dust”, Ameet S Daftary, Robin R Deterding, https://1library.net/document/q2ggno6y-inhalational-lung-injury-associated-with-humidifier-white-dust.html#fulltext-content
3. Legionnaires’ disease caused by Legionella dumoffiiin distilled water, Jean R. Joly, MD Pierre Dery, MD Leo Gauvreau, MD Louise Cote, MD Colette Trepanier, RN, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1491378/pdf/cmaj00131-0036.pdf

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

24 komentarze

 • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

  To raczej nie opinia a pytanie. Zakupiłam model Sharp KC-D40EU-B. Podążając za informacją, że ma on nawilżacz ewaporacyjny i można do niego stosować olejki zapachowe. W instrukcji jest natomiast napisane że nie wolno używać między innymi (oprucz tego gorącej wody, brudnej wody, środków chemicznych) substancji aromatycznych ponieważ może to doprowadzić do deformacji plastikowych części i/lub uszkodzenia oczyszczacza.
  To można używać czy nie? Czy jak będę używać i coś się zepsuje to uznają mi gwarancję. Będę wdzięczna za informację.
  Zależy mi na nawiązaniu z aromaterapią ale zakup był drogi i teraz się boję. Z góry dziękuję za informację zwrotną.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Pani Aniu,
   proszę pamiętać, że w dalszym ciągu jest to oczyszczacz z funkcją nawilżacza powietrza (a nie typowy nawilżacz) i stosować się obowiązkowo do zaleceń producenta w instrukcji.

 • <cite class="fn">Ania</cite> <span class="says">says:</span>

  To raczej nie opinia a pytanie. Zakupiłam model Sharp KC-D40EU-B. Podążając za informacją, że ma on nawilżacz ewaporacyjny i można do niego stosować olejki zapachowe. W instrukcji jest natomiast napisane że nie wolno używać między innymi (oprucz tego gorącej wody, brudnej wody, środków chemicznych) substancji aromatycznych ponieważ może to doprowadzić do deformacji plastikowych części i/lub uszkodzenia oczyszczacza.
  To można używać czy nie? Czy jak będę używać i coś się zepsuje to uznają mi gwarancję. Będę wdzięczna za informację.
  Zależy mi na nawiązaniu z aromaterapią ale zakup był drogi i teraz się boję. Z góry dziękuję za informację zwrotną.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Pani Aniu,
   proszę pamiętać, że w dalszym ciągu jest to oczyszczacz z funkcją nawilżacza powietrza (a nie typowy nawilżacz) i stosować się obowiązkowo do zaleceń producenta w instrukcji.

 • <cite class="fn">Beata Bednarz</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy w można używać w nawilżaczu ewaporacyjnym po prostu wody z kranu?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Tak. Do nawilżaczy ewaporacyjnych wystarcza zwykła woda. Jeśli jest ona twarda, to warto wcześniej przefiltrować przez filtr typu Britta. To sprawi, że filtry wolniej będą pokrywać się kamieniem i będzie mniej czyszczenia.

   Woda destylowana jest zalecana do nawilżaczy utradźwiękowych.

 • <cite class="fn">Piotrek</cite> <span class="says">says:</span>

  Ciekawy artykuł! Mam pytanie, interesuje mnie nawilżacz parowy, taki tani i malutki (do malutkiego pomieszczenia). Podane przykłady w artykule są duże i drogie, pomimo niskiej ceny wymienionej w zaletach. Jak szukam w internecie np. na allegro, to jest tam sporo fajnych, ale niestety bardzo często nawilżacze ultradźwiękowe są sprzedawane w kategorii „parowe”, więc nie za bardzo miałbym pewność, co kupuję. Czy mógłby mi ktoś polecić jakiś mały i tani nawilżacz parowy?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Testowaliśmy nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Niestety nie mamy rozeznania wśród nawilżaczy parowych, ale podpowiem, że najłatwiej je rozróżnić po mocy, bo te parowe potrzebują kilkuset watów do działania.

   Jaki to metraż? Jaka jest obecnie wilgotność minimalna? I dlaczego nie ewaporacyjny?

 • <cite class="fn">remiza na wesele to szit</cite> <span class="says">says:</span>

  Pomocny i konkretny artykuł.

 • <cite class="fn">Jagoda</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam ja kupiłam wczoraj dyfuzor ultradźwiękowy firmy transa i tylko woda destylowana a nie z kranu? A jakie olejki można do nich zastosować czy mozna np lawendowy geranium czy tylko i wyłącznie eukaliptusowy? Ktoś ma dyfuzor TRANSA ELECTRONIC i się wypowie?? bo kupiłam na rocznicę ślubu rodziców… i nie wiem bo na wodę destylowana mnie nie stać. Będę wdzięczna!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Na początku, gdy zgłębialiśmy kwestię nawilżaczy, doszliśmy do tego, że większość nawilżaczy ultradźwiękowych skutecznie rozbija wodę na wodę i pył. Ten pył jest szkodliwy. Dlatego trzeba używać wody destylowanej. Nie wiem, czy ten konkretny nawilżacz ma jakiś filtr odkamieniający, ale i one nie gwarantują odpowiedniego przygotowania wody.
   W kwestii olejków nie pomogę. Sugeruję pytać sprzedawcy.

 • <cite class="fn">Dario</cite> <span class="says">says:</span>

  Większych pierdół nie czytałem nt. nawilżaczy ultradźwiękowych. Jakieś dziecko zachorowało na gardełko, a w przedszkolu rozpylili legionelle… BUAHAHAHAHA. Wystarczy wyjść na zewnątrz, żeby dostać dymem z tysięcy kominów w twarz, gdzie palą śmieciami i plastikowymi butelkami. Ile społeczeństwa pali jeszcze papierosy albo e-papierosy i nie wiedzą nawet jaka tam jest chemia, a tu autor podaje jakieś pojedyncze przykłady na miliony stosowanych urządzeń. Niezłe nakręcanie klientów na ewaporacyjne. Po drugie, jak ewaporacyjnego nie będzie się czyścić, to też będzie rozpylał mikroby po domu.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Fakt, że ludzie palą papierosy albo palą śmieciami w kominach (tu warto dodać, że to nie palenie śmieci stanowi podstawę smogu w Polsce) nie jest istotny w kontekście tematu, który tu poruszamy.

   Wiele badań wskazuje na szkodliwość nawilżaczy ultradźwiękowych, które z kranówką potrafią produkować pył szkodliwy dla płuc. Niestety woda destylowana jest droga, więc szansa na takie szkodzenie swojemu zdrowiu jest większa niż zachowanie podstaw higieny w stosowaniu nawilżaczy w ogóle.

   Zalecamy utrzymywać w należytej czystości każdy nawilżacz powietrza.

   Warto jednak wiedzieć, że nawilżanie ewaporacyjne ze względu na generowanie znacznie mniejszej cząsteczki wody (0,3 nm) niż większość wirusów i bakterii jest pod względem biologicznym znacznie bardziej bezpieczne niż nawilżanie nawilżaczami ultardźwiękowymi, które bez problemu będą rozsiewać potencjalnie rozwiniętą w zbiorniku mikroflorę. Cząsteczka wody w ultradźwiękach jest widoczna gołym okiem.

   Jeśli masz jakieś konkrety poza jakąś nieudolną próbą hejjtu (?), to zapraszam do dyskusji. Nie mamy monopolu na wiedzę.

   • <cite class="fn">Kirke</cite> <span class="says">says:</span>

    Chwilkę, bo nie bardzo rozumiem. Pić wodę z kranu można, ale wlewać już do nawilżacza nie ,bo wtedy jest już zanieczyszczona bakteriami? Czy dobrze to rozumiem?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Woda z kranu zawiera sole wapnia i inne minerały. Także zanieczyszczenia. Przed bakteriami chroni nas w niej chlor.

     Chlor szybko ulatnia się ze stojącej wody.

     W nawilżaczach ultradźwiękowych nie polecamy używania wody z kranu nie przez bakterie, ale przez „kamień”. Spożywanie doustne jest ok. Wziewne już nie.

     Jeśli chodzi o bakterie, to ultradźwięki przenoszą się znacznie łatwiej przez rozmiar kropelki. Ale tu bardziej chodzi o bakterie namnażające się w zbiorniku i elementach nawilżacza. Kropla z ultradźwiękowych z łatwością niesie bakterie, więc zaleca się utrzymywać nawilżacz w nienagannym stanie.

     Podsumowując do nawilżacza ultradźwiękowego producenci zalecają stosowanie wody destylowanej ze względu na kamień przedostający się do płuc. Zaleca się także często czyszczenie urządzenia.
     W nawilżaczach ewaporacyjnych można używać wodę z kranu, bo kamień zostaje na filtrach ewaporacyjnych. Również zaleca się je często czyścić, ale znacznie mniej przenoszą ewentualne drobnoustroje (mała kropla wody).

     Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

 • <cite class="fn">Krystian</cite> <span class="says">says:</span>

  A co sądzicie o H20 dehumidifier? Jest najpopularniejszym nawilżaczem na Allegro!

 • <cite class="fn">Kopsacz</cite> <span class="says">says:</span>

  Chciałabym zakupić nawilżacz w którym można stosować mgiełkę solankową. Czy w takim razie w gre wchodzą tylko ultradźwiękowe stosowane z woda destylowana w połączeniu z solanką?

 • <cite class="fn">Barbara</cite> <span class="says">says:</span>

  Nawilżacz ultradzwiękowy z funkcją jonizacji powietrza, lampą UV, filtrem HEPA i wkładem filtrującym wodę. Czy taki jest bezpieczny? Czy w takiej sytuacji można używać wody z kranu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na stan powietrza. Niektóre gatunki usuwają z niego szkodliwe zanieczyszczenia, np. formaldehyd i benzen. Jednak …

· 8 minut czytania

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i …

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …