Dyfuzor powietrza to najlepszy sposób na pełne wykorzystanie właściwości olejków eterycznych. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale i skutecznością.

W skrócie

 • Dyfuzor powietrza rozprowadza olejki eteryczne powietrzu. Nie służy on do nawilżania powietrza. Nie rozwiąże więc problemów z niską wilgotnością.
 • Istnieje kilka rodzajów dyfuzorów. Najpopularniejsze ze względu na swą niską ceną są dyfuzory ultradźwiękowe. Nieco droższe, ale zdrowsze są dyfuzory nebulizujące. Dlatego też nebulizatory częściej mają profesjonalne zastosowanie. Dyfuzory patyczkowe i cieplne nie są zbyt skuteczne.
 • Korzystając z dyfuzora, pamiętaj przede wszystkim o wlewaniu wyłącznie czystych olejków eterycznych, bez sztucznych dodatków i dbaniu o czystość aromatyzera. Do urządzeń ultradźwiękowych wlewaj zaś tylko wodę destylowaną, aby uniknąć emisji pyłu.

Do czego służy dyfuzor powietrza

Dyfuzor powietrza nazywany jest także dyfuzorem zapachowym i właśnie ta druga nazwa dobrze odzwierciedla jego funkcję. Dyfuzor służy bowiem do rozprowadzania w powietrzu olejku zapachowego, a więc umożliwia aromaterapię. Czasami bywa też określany aromatyzerem. Dyfuzor nie służy do nawilżania powietrza. Jeśli masz problem z niską wilgotnością, kup nawilżacz powietrza.

Popularne dyfuzory powietrza – przykłady

Dyfuzory ultradźwiękowe

Na początek najpopularniejszy typ dyfuzora, czyli ultradźwiękowy.

Sharp DF-A1-B/Sharp DF-A1-E/Sharp DF-A1-T

Dyfuzor Sharp
Dyfuzory Sharp DF-A1-B, Sharp DF-A1-E i Sharp DF-A1-T, źródło: materiały producenta

W ofercie Sharpa znalazł się dyfuzor zapachów dostępny w trzech wersjach kolorystycznych:

 • czarnej – Sharp DF-A1-B,
 • białej – Sharp DF-A1-E,
 • brązowej – Sharp DF-A1-T.

To urządzenie zbiornikiem na wodę o pojemności 200 ml, zasilane poprzez kabel USB. Uwalnianie wody producent oszacował na 5,5 ml/h, więc należy pamiętać, że nie jest to nawilżacz. Aromatyzer ma żółte podświetlenie, dzięki czemu imituje płomień świecy, a także funkcję restartu po przerwie w dostawie energii.

Marka i modelSharp DF-A1-B/Sharp DF-A1-E/Sharp DF-A1-T
Cena159 zł
Rodzajdyfuzor ultradźwiękowy
Pojemność zbiornika200 ml
Funkcje dodatkoweimitacja płomienia świecy, autorestart, automatyczne wyłączenie po opróżnieniu zbiornika
Głośność pracydo 27 dB
Moc10 W

Sharp DF-A1-B

Sharp DF-A1-E

Sharp DF-A1-T

Sprawdź także: Nawilżacze powietrza do dużych powierzchni

Aromatly

Nawilżacz z kominkiem Aromatly w dwóch kolorach
Aromatly, źródło: materiały producenta

Aromatly to urządzenie oferowane zarówno jako dyfuzor olejków, jak i nawilżacz ultradźwiękowy. Wydajność nawilżania wynosi 20 ml/h, a więc za mała w przypadku poważnych problemów z przesuszeniem powietrza, ale też wystarczająco duża, aby unikać używania tego urządzenia, gdy wilgotność jest zbyt wysoka.

Aromatyzer Aromatly jest zasilany przez kabel USB. Kolorowe podświetlenie sprawia, że podczas pracy urządzenie daje efekt kominka. Ponadto znalazł się w nim timer, umożliwiający zaplanowanie momentu wyłączenia.

Marka i modelAromatly
Cena122 zł
Rodzajdyfuzor ultradźwiękowy
Pojemność zbiornika180 ml
Funkcje dodatkoweimitacja kominka, automatyczne wyłączenie po opróżnieniu zbiornika, timer
Głośność pracyb.d.
Mocb.d.

Wersja biała

Wersja czarna

Dyfuzory nebulizujące

Alternatywę dla dyfuzora ultradźwiękowego stanowi dyfuzor nebulizujący, czyli nebulizator.

Biolavit

Nebulizator olejków eterycznych Biolavit
Biolavit, źródło: materiały producenta

Nebulizuący dyfuzor powietrza Biolavit charakteryzuje się eleganckim designem. Obudowa wykonana jest ze szkła i drewna brzozowego. Zasilanie odbywa się przez kabel USB. W nebulizatorze znalazło się kolorowe podświetlenie.

Marka i modelBiolavit
Cena218 zł
Rodzajdyfuzor nebulizujący
Funkcje dodatkowekolorowe podświetlenie, automatyczne wyłączanie
Głośność pracyb.d.
Mocb.d.

Mohani

Nebulizator Mohani jasny i ciemny
Nebulizator Mohani jasny i ciemny, źródło: materiały producenta

Nebulizator Mohani dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnej i ciemnej. Obie prezentują się bardzo dobrze, ponieważ także i tutaj mamy do czynienia z udanym połączeniem szkła i drewna. Urządzenie umożliwia regulację intensywności pracy.

Marka i modelMohani
Cena202 zł
Rodzajdyfuzor nebulizujący
Funkcje dodatkoweautomatyczne wyłączanie
Głośność pracyb.d.
Mocb.d.

Wersja jasna

Wersja ciemna

Rodzaje dyfuzorów

Obecnie w sprzedaży dostępne są głównie dyfuzory ultradźwiękowe oraz nebulizujące.

Dyfuzor ultradźwiękowy

Działanie dyfuzora ultradźwiękowego jest podobne do działania nawilżacza ultradźwiękowego. Kluczową rolę odgrywają tutaj zatem fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają samą wodę lub –rzadziej – wodę zmieszaną z olejkami na mikroskopijne cząsteczki. Jeśli oddziałują na samą wodę, to w kolejnym etapie przepływa ona przez filtr nasączony olejkiem i ostatecznie do pomieszczenia trafia pachnąca mgiełka.

Warto zauważyć, iż dyfuzory parowe, które wymienia się jako oddzielny typ dyfuzorów, to w praktyce często urządzenia ultradźwiękowe.

dyfuzor powietrza z butelką olejku i plastrami pomarańczy

Dyfuzor ultradźwiękowy do prawidłowego działania potrzebuje wody, a z uwagi na sposób działania tej technologii, radzimy używać wody destylowanej. Jednocześnie należy szczególnie dbać o higienę urządzenia, mając na uwadze fakt, iż na mikroskopijne cząsteczki rozbite zostaną też ewentualne zanieczyszczenia obecne wewnątrz dyfuzora. Z tego samego powodu zalecamy używać tylko czystych olejków eterycznych, bez sztucznych dodatków.

Dyfuzor nebulizujący/Nebulizator olejków

Dyfuzor nebulizujący w przeciwieństwie do ultradźwiękowego nie wymaga stosowania wody i nie miesza z nią olejku, czyli nie rozcieńcza go. Z tego powodu bywa uznawany za bardziej profesjonalny i lepszy do zastosowań typowo terapeutycznych. Urządzenie rozpyla olejek w powietrzu przy użyciu dużego ciśnienia. Najtańsze nebulizatory olejków są droższe od najtańszych aromatyzerów ultradźwiękowych, ale za to nie trzeba dokupywać do nich wody destylowanej.

Inne dyfuzory zapachów

Ponadto wyróżnia się jeszcze:

 • Dyfuzory patyczkowe
  Dyfuzor patyczkowy nie jest urządzeniem elektrycznym. Ma postać pojemnika wypełnionego olejkami zapachowymi, do których wkłada się kilka dołączonych do niego patyczków, wykonanych z materiałów absorbujących olejki (np. włókna fibrynowego). Nie dochodzi tutaj do rozpylania olejków w powietrzu. Zaletą jest niska cena, wadą znikoma skuteczność.
 • Dyfuzory cieplne
  Działają na zasadzie podgrzewania olejków lub wody z dodatkiem olejków, co prowadzi do parowania. Zbyt słabe podgrzewanie oznacza niską skuteczność, zbyt mocne może powodować utratę terapeutycznych właściwości olejku eterycznego.
 • Dyfuzory parowe
  Dyfuzory parowe to określenie często wykorzystywane, chociaż nie zawsze w odniesieniu do tych samych urządzeń.
  • Niekiedy określa się w ten sposób dyfuzory, w których powietrze zostaje przesuszone przez nasączony olejkami filtr.
  • Inni zaliczają do tej grupy także te dyfuzory, w których to przez filtr przepływa para wodna i w tej sytuacji zrozumiałe jest, dlaczego w opisie wielu aromatyzerów ultradźwiękowych znajduje się hasło „dyfuzor parowy”.
  • Można też spotkać się z informacją, iż dyfuzor parowy to ten, który wykorzystuje mechanizm parowania np. na skutek delikatnego podgrzania olejku i w tym przypadku do tej grupy zaliczylibyśmy dyfuzory cieplne.
   Podsumowując, mając przed sobą dyfuzor parowy, przed zakupem warto upewnić się, jak on działa, ponieważ określenie to nie jest jednoznaczne.

Dyfuzor a nawilżacz powietrza

Dyfuzor i nawilżacz powietrza nie są tym samym, chociaż niektóre urządzenia łączą ich funkcję. Zadaniem dyfuzora – jak już wspomnieliśmy – jest rozprowadzanie w powietrzu zapachów, natomiast nadrzędna funkcja nawilżania to podnoszenie wilgotności powietrza. Na rynku możemy znaleźć nawilżacze z funkcją aromaterapii, głównie ultradźwiękowe, a wśród nich także małe urządzenia, których wydajność nawilżania jest tak niska, że w rzeczywistości powinno się klasyfikować je jako dyfuzory z funkcją nawilżania.

Ze względu na efekty uboczne działania nawilżacza ultradźwiękowego, nie polecamy jego wyboru, a jeśli wpływ na tę decyzję ma funkcja aromaterapii, sugerujemy rozważenie nawilżacza ewaporacyjnego i oddzielnego dyfuzora.

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

Dyfuzor zapachowy a bezpieczeństwo

Dyfuzory zapachowe to urządzenia bezpieczne pod warunkiem ich prawidłowego użytkowania. Należy pamiętać o tym, aby:

 • korzystać wyłącznie z czystych olejków eterycznych, bez sztucznych dodatków,
 • dbać o czystość aromatyzera,
 • do ultradźwiękowego dyfuzora powietrza wlewać tylko wodę destylowaną,
 • przestrzegać zaleceń producenta odnośnie bezpieczeństwa i higieny.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o dyfuzor powietrza

Dyfuzor powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest rozpylanie w powietrzu olejków zapachowych.

Dyfuzory nie stanowią zagrożenia, ale pod warunkiem, że są prawidłowo użytkowane. Negatywne skutki mogą nastąpić np. w przypadku zastosowania sztucznych substancji zapachowych.

Nie, ale niektóre urządzenia łączą ich funkcje.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na stan powietrza. Niektóre gatunki usuwają z niego szkodliwe zanieczyszczenia, np. formaldehyd i benzen. Jednak …

· 8 minut czytania

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i …

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …