Osoby zainteresowane poprawą jakości powietrza w swoich domach czasem zastanawiają się, co lepiej wybrać – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ urządzenia te pełnią inne funkcje i jedno nie zastąpi drugiego. Oczyszczacz warto kupić szczególnie w przypadku problemów ze smogiem lub przy alergii wziewnej, natomiast nawilżacz przyda się tam, gdzie wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Często przydatny jest zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz.


Co daje oczyszczacz powietrza

Xiaomi, Klarta, Philips i Electrolux - porównanie oczyszczaczy
Oczyszczacze powietrza Philips, Klarta, Xiaomi i Electrolux, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza – jak wskazuje sama jego nazwa – usuwa z powietrza zanieczyszczenia. W zależności od zastosowanych w urządzeniu technologii może eliminować:

 • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz pozostałe składniki smogu,
 • lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy,
 • składniki dymu papierosowego,
 • kurz domowy
 • alergeny wziewne, czyli roztocza kurzu, zarodniki pleśni, pyłki roślinne i sierść, stanowiącą nośnik alergenów zwierzęcych,
 • bakterie i wirusy,
 • brzydkie zapachy.

W Polsce oczyszczacz powietrza kupowany jest najczęściej z myślą o ochronie przed smogiem, którego poziom w sezonie grzewczym bywa u nas często przekraczany. Składniki smogu odpowiadają za rozwój wielu chorób, włącznie z nowotworami, tak więc oczyszczacz służy przede wszystkim ochronie zdrowia.

Warto przy tym zaznaczyć, iż źródła smogu mogą występować także w samym domu. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie problem smogu nie jest zbyt nasilony, ale używasz w domu kominka, to jakość powietrza w domu zapewne jest zła.

Drugim powodem decyzji o zakupie oczyszczacza powietrza jest alergia oddechowa. Urządzenie wyposażone w odpowiednie technologie (podstawa to w tym przypadku filtr HEPA), wychwytuje z powietrza alergeny, a tym samym zapobiega kontaktowi z nimi, skutkującemu u alergików wystąpieniem nieprzyjemnych objawów uczuleniowych.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Czy oczyszczacz powietrza wpływa na wilgotność?

Oczyszczacz nie ma żadnego wpływu na wilgotność powietrza, nie licząc oczyszczaczy z funkcją nawilżania, o których będzie mowa później.

Podsumowując, oczyszczacz powietrza będzie przydatny szczególnie wtedy, gdy:
– mieszkasz w okolicy, w której występuje problem ze smogiem,
– używasz w domu kominka,
– mieszkasz przy ruchliwej ulicy,
– przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem,
– palisz w domu papierosy albo robi to inny z domowników.

Zobacz także: Dyfuzor powietrza. Działanie i rodzaje

3 najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 1. Rodzaj wykorzystywanych technologii oczyszczania
  To, jakie zanieczyszczenia będzie w stanie usuwać oczyszczacz, uzależnione jest od obecnych w nim technologii. Podstawę dobrego oczyszczacza na smog stanowią filtr HEPA i filtr węglowy. Przy alergii ważny jest ten pierwszy. W każdy oczyszczaczu przydaje się też filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia (kurz, sierść).
 2. Odpowiednia wydajność
  Wydajność decyduje o tym, w jak dużym pokoju sprawdzi się oczyszczacz. Minimalne zapotrzebowanie na każde 10 m2 to 80 m3/h. Wystarczy zatem pomnożyć metraż przez 8. Jednak to absolutne minimum, dlatego warto podnieść czynnik z 8 do przynajmniej 10.
 3. Obecność dobrego trybu automatycznego
  W trybie automatycznym oczyszczacz sam dostosuje prędkość filtracji do stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Najlepiej, jeśli wykorzystuje w tym celu laserowy czujnik pyłu PM2,5.

Zobacz także: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Co daje nawilżacz powietrza

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Philips, Klarta i Xiaomi, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacz powietrza to urządzenie przeznaczone do podnoszenia wilgotności powietrza. Prawidłowa wilgotność względna mieści się w granicach 40-60%. Do spadku wilgotności często dochodzi w sezonie grzewczym, ale niekiedy problem ten występuje także w sezonie wiosenno-letnim, podczas susz.

Zobacz także: Optymalna wilgotność powietrza w domu

Skutki przebywania w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza to:

 • drapanie w gardle i suchy kaszel,
 • podrażnienie spojówek oczu, przejawiające się uczuciem suchości, zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem,
 • wyższa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne,
 • pogorszenie kondycji skóry i włosów.

Czy nawilżacz powietrza usuwa zanieczyszczenia?

Nawilżacz ewaporacyjny może nieznacznie oczyścić powietrze, szczególnie z większych zanieczyszczeń, jak kurz i sierść. Jednak w porównaniu z oczyszczaczem wyposażonym w filtry HEPA i węglowy jego skuteczność jest znikoma. Nawilżacz nie da dobrej ochrony przed smogiem, ani nie ochroni alergików przed kontaktem z alergenami.

Podsumowując, zakup nawilżacza powietrza jest wskazany, jeśli wilgotność w domu spada poniżej 40%. Można to zmierzyć przy pomocy higrometru.

3 najważniejsze cechy dobrego nawilżacza

Podczas wyboru nawilżacza warto uwzględnić przede wszystkim trzy cechy:

 1. Technologia nawilżania – ewaporacja
  W sprzedaży dostępne są nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz – w niewielkich już ilościach – parowe. Najbezpieczniejsze są te pierwsze, które wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody i umożliwiają stosowanie wody prosto z kranu. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają używania wody destylowanej, natomiast parowe stwarzają ryzyko poparzenia.
 2. Optymalna wydajność nawilżania
  Zapotrzebowanie na wydajność uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia Na każde 10 m2 powinno przypadać przynajmniej 70 ml/h wydajności. Wystarczy zatem pomnożyć metraż pokoju przez 7.
 3. Obecność higrostatu
  Higrostat służy utrzymaniu wyznaczonej wilgotności powietrza. Jego obecność sprawia, że urządzenie może pracować w trybie automatycznym, czyli samodzielnie sterować prędkością, aby uzyskać i zachować pożądaną wilgotność.

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

Oczyszczacz i nawilżacz lub oczyszczacz z funkcją nawilżania

Oczyszczacze 2w10sharp-kc-d4-philips-ac2729
Oczyszczacze z funkcją nawilżania Sharp i Philips, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W wielu domach występują oba problemy związane z jakością powietrza: smog oraz niska wilgotność. W takiej sytuacji potrzebne są zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Można kupić oddzielne urządzenia albo oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, a każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Wybór oczyszczaczy z funkcją nawilżania nie jest zbyt duży, dlatego kupując taki sprzęt, często trzeba zaakceptować pewne mankamenty. Znaczna część takich urządzeń ma słaby czujnik zanieczyszczeń i tryb auto łagodny dla smogu. Z drugiej strony ich wydajność nawilżania zazwyczaj przekracza tę, którą oferują samodzielne nawilżacze.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 czy zestaw?

FAQ, czyli najczęstsze pytania

Żaden z nich nie jest lepszy, ponieważ pełnią po prostu różne funkcje. Oczyszczacz zatrzymuje zanieczyszczenia, w tym smog i alergeny, a nawilżacz podnosi wilgotność powietrza.

Oczyszczacz jest przydatny wszędzie tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. W szczególny sposób warto kupić go przy problemach ze smogiem lub alergii oddechowej.

Nawilżacz powietrza warto kupić, jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu spada poniżej 40%.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …