Viessmann V-AIR 100 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Obecność filtra fotokatalitycznego z dwutlenkiem tytanu (TiO₂)

Wady

 • Średnia opłacalność – w tej cenie można mieć dużo bardziej restrykcyjną Klartę Forste 4
 • Słaby tryb auto
 • Brak cyfrowego wyświetlacza poziomu pyłów
 • Brak aplikacji mobilnej

Viessmann V-AIR 100 to nieco mniejsza i tańsza propozycja w ofercie oczyszczaczy Viessmann. Czy warto dać mu szansę? Z jednej strony urządzenie wyposażone jest w ciekawe funkcje – lampę UV-A i filtr fotokatalityczny. Z drugiej brakuje mu naprawdę przydatnych rzeczy, jak cyfrowy wskaźnik poziomu zanieczyszczeń, jonizacja powietrza czy aplikacja mobilna. Nie najlepiej wygląda tez pobłażliwy tryb automatyczny. Nie udało nam się również dotrzeć do jakichkolwiek informacji o zainstalowanych czujnikach.

Viessmann V-AIR 100 (2023-09-29) – 863 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Viessmann V-AIR 100 oczyszcza powietrze?

Viessmann opisuje filtrację powietrza w V-AIR 100 jako opartą na 4 filtrach. Mamy tu filtr zintegrowany filtr kasetowy, łączący cechy filtra HEPA, węglowego, wstępnego oraz fotokatalitycznego.

 • Filtr wstępny – pierwszy filtr, który oczyszcza powietrze z kłębów kurzu, włosów i sierści.
 • Filtr HEPA (H13) – najważniejszy filtr, zatrzymujący mechanicznie pyłki. alergeny, zarodniki pleśni czy bakterie oraz wirusy
 • Filtr z węglem aktywnym – neutralizuje formaldehyd, benzen, szkodliwe gazy oraz wszelkie niepożądane zapachy
 • Filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (TiO₂) – rozkłada różnego rodzaju zabrudzenia
  organiczne, lotne związki organiczne (LZO) oraz pomaga w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów.

Dodatkowo filtry wspierane są przez:

 • lampę UV-LED – i tu mała uwaga. Należy zdawać sobie sprawę, że w oczyszczaczach powietrza lampa UV nie będzie wysyłała wiązek światła w otaczające powietrze, a służy jedynie do neutralizacji bakterii i wirusów, które mogą gromadzić się na filtrach.

Cena i żywotność filtrów:

Viessmann V-AIR 100 filtry oczyszczacza

Zintegrowany kasetowy filtr 3w1 – od 175 zł (link do Sklep-Viessmann.pl), b.d. o żywotności

Viessmann oferuje do oczyszczacza V-AIR 100 zintegrowany, kasetowy filtr typu 3w1, łączący w sobie siateczkowy filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA.

Tryby pracy i eksploatacja

Joga przy oczyszczaczu powietrza Viessmann V-AIR 100Medytująca mama z córką, a w tle oczyszczacz powietrza Viessmann V-AIR 100. Materiały producenta Viessmann.

Viessmann V-AIR 100 dysponuje 3 prędkościami do wyboru (LOW, HIGH oraz TURBO). Oprócz tego w urządzeniu znajdziemy tryb AUTO i tryb SLEEP i tryb sleep. Tryb Sleep wygląda w urządzeniu dość standardowo – gaśnie podświetlenie przycisków, a urządzenie przechodzi na najwolniejsze obroty. Więcej uwagi warto więc poświęcić trybowi automatycznemu, który wypada mocno przeciętnie.

Pobłażliwy tryb auto, trójkolorowy wskaźnik PM2,5 i brak czujników

Automatyka opisywanego Viessmanna oparta jest na bardzo łagodnym algorytmie. Urządzenie komunikuje aktualną jakość powietrza za pomocą trójkolorowego wskaźnika. Brakuje natomiast numerycznego wskaźnika poziomu zanieczyszczeń. Nie dotarliśmy też do żadnych informacji o występujących czujnikach.

Pozostałe funkcje – co jeszcze znajdziemy na panelu sterowania?

Oprócz zmiany prędkości czy trybu pracy, możemy jeszcze ustawić timer (czas wyłączenia się sprzętu na 1, 2, 4 lub 8 godzin) oraz włączyć lampę UV, uruchamianą przyciskiem „UV”, umieszczonym po lewej stronie panelu sterowania.

Wygląd Viessmann V-AIR 100

Viessmann V-AIR 100 przód lewy bok oczyszczacza

Viessmann V-AIR 100 widziany z góry i z boku. Na górnej części obudowy znajdziemy panel sterowania. Materiały producenta Viessmann.

Viessmann V-AIR 100 nie wyróżnia się szczególnie designem. Urządzenie wygląda dość standardowo, a dość kanciasty prostopadłościan przypomina nam modele Xiaomi i Toshiby. Przednia ściana urządzenia zajęta jest przez duży wylot powietrza. Na górnej części obudowy znajdziemy dość czytelny panel sterowania, choć braku numerycznego wskaźnika PM2,5

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Viessmann V-AIR 100

MarkaViessmann
ModelV-AIR 100
Cena1376 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza305 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*45 m²
Zalecana maks. kubaturaok. 112,5 m³
Głośność36-60 dB
Pobór mocydo 43 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]6
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Niestety, ale Viessmann V-AIR 100 nie należy do zbyt opłacalnych urządzeń. W tej cenie możemy mieć znacznie szybciej reagujące na smog modele Klarta Forste 4 czy Winix Zero.

Na plus filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (rzadkość) oraz lampa UV. Lista minusów jest jednak dłuższa i obejmuje brak wyświetlacza PM2,5, brak aplikacji mobilnej (co w 2022 roku jest trochę niezrozumiałe) oraz przede wszystkim słaby tryb auto.

Galeria zdjęć Viessmann V-AIR 100

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …