Oczyszczacz powietrza z jonizatorem, z nawilżaczem, a może z Wi-Fi i aplikacją do sterowania? Budżet 1000 zł pozwala już wybierać spośród kilku naprawdę ciekawych propozycji. Czym się kierować przy zakupie? Na co zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić? I przede wszystkim: jaki oczyszczacz powietrza do 1000 zł kupić?

Top 5 oczyszczaczy powietrza do 1000 zł

Koreański Winix, japoński Sharp czy polska Klarta?

Marka i modelCADRNAJWAŻNIEJSZE CECHYCENA
1. miejsce
Klarta Forste 4
300 m3/h3 bardzo restrykcyjne tryby auto, cicha praca, jonizacja plazmowa, Wi-Fi899 zł
2. miejsce
Winix Zero
390 m3/hRestrykcyjny tryb auto, czujnik gazu, jonizacja plazmowa799 zł
3. miejsce
Samsung AX32
320 m³/hTryb auto, Wi-Fi799 zł
4. miejsce
Philips AC0850/11
190 m³/hTryb auto, Wi-Fi649 zł
5. miejsce
Sharp KC-F32EUW
180 m³/hNawilzanie powietrza, jonizacja plazmowa, cicha i energooszczędna praca1025 zł

Klarta Forste 4 – najbardziej restrykcyjny tryb automatyczny wśród tanich oczyszczaczy do 1000 zł

Jako ekspert w dziedzinie oczyszczaczy powietrza, z radością dzielę się moimi wrażeniami na temat Klarta Forste 4. Od 2019 roku testuję i recenzuję różne modele oczyszczaczy, a Forste 4 szczególnie przyciągnął moją uwagę ze względu na jego restrykcyjny tryb automatyczny i wydajność w stosunku do ceny.

Cena od 899 na Klarta.pl

Oczyszczacz-Klarta-Forste-4-Silver

Klarta Forste 4

Max. powierzchnia: 37 m²
cena: 899 zł

 • Jonizator plazmowy ION Plasma Air
 • 3 tryby automatyczne
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna
 • restrykcyjny tryb automatyczny
 • laserowy czujnik pyłów i wyświetlacz pyłów PM2.5

→ Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 – recenzja, opinie

Klarta Forste 4 pozostaje wciąż najbardziej restrykcyjnie zaprojektowanym oczyszczaczem powietrza wśród tańszych modeli, reagującym na wzrost poziomu zanieczyszczeń już od 5 µg/m3PM2,5. Wartości przekraczające 30 µg/m3PM2,5 oczyszczacz powietrza Klarta uznaje zaś już za niedopuszczalne. Przekłada się to na bardzo krótki czas oczyszczania pomieszczeń, jak i szybki czas reakcji.

Klarta Forste 4 recenzja ranking oczyszczacza zdjęcie główne
Klarta Forste 4 w naszym pokoju testowym. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Atutami Klarty są tez cicha i dość energooszczędna praca, 3 tryby automatyczne i 8 poziomów prędkości. Użytkownicy mogą sterować sprzętem za pomocą panelu sterowania, pilota oraz aplikacji mobilnej. Ta ostatnia pozwala na dostęp do największej ilości funkcji. 

Aplikacja mobilna Klarta Forste 4
Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Smart Life i przegląd dostępnych opcji w Klarcie Forste 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wady? Niektórzy użytkownicy skarżą się na głośne wibracje przy najwyższej prędkości, ale nie umniejsza to ogólnym zaletom Klarta Forste 4.

To oczyszczacz, który zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka wydajnego i przystępnego cenowo rozwiązania do poprawy jakości powietrza w swoim domu czy biurze.

Winix Zero – dość rygorystyczny, jednak nie tak nowoczesny

Winix Zero to model o jednej z najlepszych relacji „wydajność-cena”. Nie jest jednak pozbawiony wad i dlatego wylądował na 2 miejscu w naszym zestawieniu. Najpierw jednak o zaletach, do których należą: wspomniana bardzo dobra wydajność oczyszczania, która może być wystarczająca nawet do  ok. 48 m2 powierzchni, jonizator plazmowy oraz prosta obsługa za pomocą przejrzystego panelu sterowania.

Ceny od 799 zł na Ceneo.pl

oczyszczacz powietrza winix zero przód

Winix Zero

max. powierzchnia: 48 m²
cena: 799 zł

 • Jonizator plazmowy Plasmawave
 • Dość restrykcyjny tryb automatyczny
 • Prosta, przejrzysta obsługa
 • Czujnik Smart Sensor nie działa zbyt dobrze

→ Oczyszczacz powietrza Winix Zero – recenzja, opinie

Panel sterowania Winix Zero
Duża ilość fizycznych, dobrze opisanych przycisków wyróżnia panel sterowania Winix Zero. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Do minusów dość leciwej już konstrukcji należą przede wszystkim nieco wyższe niż u konkurencji zużycie prądu oraz niezbyt logiczne działanie czujnika Smart Sensor. O ile w przypadku PM2,5 urządzenie radzi sobie akceptowalnie, o tyle ma problem z wykrywaniem LZO, co sprawdziliśmy przy użyciu formaldehydu i acetonu i etanolu. Irytuje również czasem czujnik światła, który destabilizuje pracę trybu auto.

Winix zero w salonie Ranking-oczyszczaczy
Winix Zero w salonie. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Samsung AX32 -niedrogi i całkiem szybki oczyszczacz z Wi-FI, ale dość nielogicznym  wskaźnikiem zanieczyszczeń

Nowość koreańskiego producenta. Model Samsung AX32 pojawił się na rynku w połowie 2024 roku, przykuwając uwagę klientów przede wszystkim ciekawym designem. Bardzo prosty, minimalistyczny i elegancki projekt w połączeniu z niską ceną może być kuszącą propozycją. I słusznie, bo to niezły model do standardowych potrzeb.

Ceny od 799 na Ceneo.pl

przód oczyszczacza powietrza samsung ax32
Samsung AX32 w naszym pokoju testowym, widok z przodu oczyszczacza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Samsung AX32BG3100GG

max. powierzchnia: 40 m²
cena: 799 zł

 • Duża powierzchnia filtrów przekłada się na szybkie oczyszczanie
 • Współpraca z aplikacjami mobilnymi SmartThings i HomeCare Wizard
 • Czujnik PM10 nie zawsze wykrywa dobrze PM2,5 i PM1

→ Oczyszczacz powietrza Samsung AX32BG3100GG – recenzja, opinie

Jego głównym atutem jest przede wszystkim konstrukcja z dużą powierzchnią wlotową i wylotową powietrza. To w połączeniu z również sporą powierzchnią filtrów przynosi wymierne efekty w postaci naprawdę szybkiego oczyszczania powietrza. Kolejnym atutem Samsunga jest obecność Wi-Fi i możliwość połączenia z aplikacją SmartThings oraz HomeCare Wizard

Samsung AX32 przód i góra oczyszczacza
Panel sterowania i wskaźnik poziomu zanieczyszczeń Samsunga AX32BG3100GG. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Należy natomiast wspomnieć o trzech wadach sprzętu: niezbyt logicznym wskaźniku kolorystycznym, który z opóźnieniem reaguje na wzrost zanieczyszczenia oraz czujniku PM10 zamiast PM2,5, co sprawia że mniejsze frakcje czasami nie są wykrywane. Dodatkowo, niebieskiego podświetlenia wskaźnika nie da się wyłączyć inaczej niż poprzez tryb Sleep, co automatycznie zmniejsza też wydajność oczyszczania. 

Philips AC0850/11 – mały, prosty oczyszczacz powietrza dla niewymagających

Niewielki i bardzo prosty oczyszczacz powietrza Philips AC0850/11 to propozycja dla mało wymagających użytkowników. Niewielka wydajność oczyszczania190 m³/h zdradza, że sprzęt zaprojektowany został z myślą o małych pomieszczeniach – 15-20 m². Kompaktowa konstrukcja sprawdzi się np. jako oczyszczacz powietrza na biurko.

cena od 649 zł na Ceneo.pl

Oczyszczacz powietrza Philips AC0830/10

Philips AC0850/11

max. powierzchnia: 21 m²
cena: od 649 zł

 • Wi-Fi i aplikacja mobilna
 • Czujnik PM2,5
 • Tryb auto, który jest jednak mało restrykcyjny
 • Kompaktowe wymiary (dobry oczyszczacz powietrza na biurko)

Oczyszczacz powietrza Philips AC0850/11 – recenzja, opinie

Wśród zalet Philipsa AC0850/11 warto wymienić aplikację mobilną Air+. Sterowanie mobilne uruchamia nieco więcej funkcji niż znajdziemy na panelu sterowania, gdzie mamy tylko przycisk wł./wył. oraz zmianę trybu pracy. W aplikacji możemy przynajmniej podejrzeć poziom PM2,5 oraz np. ustawić timer.

Do wad należy zaliczyć przede wszystkim małą ilość funkcji oraz niską wydajność oczyszczania. O ile bowiem sam algorytm oceny jakości powietrza jest całkiem poprawny, o tyle niski CADR przekłada się na długi czas filtracji pomieszczenia.

Sharp KC-F32EUW – najtańszy oczyszczacz powietrza 2w1 z nawilżaczem na rynku

Sharp KC-F32EUW to prosty, niezbyt wydajny, ale też najtańszy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Jeżeli więc borykasz się na co dzień ze zbyt suchym powietrzem, mając przy tym ściśle określony budżet, to Sharp KC-F32EUW będzie optymalnym rozwiązaniem

cena od 999 zł na Homespot.pl

Sharp KC-F32EUW przód

Sharp KC-F32EUW

max. powierzchnia: 22,5 m²
cena: od 999 zł

 • Jonizator plazmowy Sharp Plasmacluster
 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Bardzo cicha i energooszczędna praca
 • Brak czujnika PM2,5 (jest czujnik kurzu, temp. i wilgotności)

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-F32EUW – recenzja, opinie

Zaletą Sharpa jest z pewnością jego cicha i energooszczędna praca. Z racji niskiej wydajności urządzenie nadaje się do małych pomieszczeń – max. ok. 20 m2, gdzie cicha praca to szczególnie pożądany atut.

Filtry oczyszczacza powietrza Sharp KC-F32EUW
Tylna część obudowy oczyszczacza Sharp KC-F32EUW wraz z wyjętymi filtrami. Materiały producenta Sharp.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp posiada w standardzie czujnik kurzu, wilgotności oraz temperatury. Nie ma natomiast typowego czujnika PM2,5, co przekłada się też na jego słabą reakcję na smog. Urządzenie zachowuje się ospale i bardzo niemrawo przyśpiesza.

Wytrzepując natomiast np. zakurzoną wycieraczkę możemy spodziewać się naprawdę szybkiej, sprawnej reakcji. Oczyszczacz 2w1 Sharp KC-F32EUW posiada zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra i wydajność nawilżania na poziomie 350 m/h.

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł czy droższy? Co warto kupić?

Niższa cena wcale nie musi oznaczać gorszego sprzętu. Czynnikami wpływającymi na ceny oczyszczaczy są:

 • Wydajność oczyszczania / docelowa powierzchnia
 • Wielozadaniowy charakter, np. nawilżanie czy ogrzewanie powietrza
 • Renoma marki 

Wydajność oczyszczania (CADR)

Głównym czynnikiem warunkującym ceny sprzętu jest ich wydajność, a zatem metraż do jakiego są przeznaczone. Propozycje do 1000 zł to z reguły urządzenie przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni max. 40-50 m2, a więc i tak całkiem sporej. Powyżej 1000 zł znaleźć można już sporo sprzętów o wydajności odpowiadającej 70-80 m2, w sam raz np. do biur, przychodni czy gabinetów usługowych.

Wielozadaniowy charakter

Droższe są też oczywiście urządzenia, które spełniają 2 lub więcej funkcji, np. oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. W tym przypadku dodatkowy zbiornik na wodę, filtr i układ, który steruje obydwoma modułami (nawilżania i oczyszczania) podnosi koszt oczyszczacza o kilkaset złotych.

Najtańszą propozycją jest opisywany wyżej Sharp KC-F32EUW. Najdroższą Sharp UA-KCP100E-W. Istnieją też oczyszczacze powietrza z funkcją ogrzewania, np. Dyson, Philips i Vestfrost, które również są sporo droższe od standardowych modeli.

Renoma marki

Prestiż i postrzeganie marki tez oczywiście wpływają na cenę. Firmy z dłuższym rynkowym stażem, od lat kojarzone przez klientów są z reguły droższe niż ich mniej znane odpowiednikom. Z jednej strony mamy więc Xiaomi czy Klartę, z drugiej Philipsa czy Sharpa.

Ciekawy jest też przykład Electroluxa oraz bratniej marki AEG, której to sprzęty są dokładnie tymi samymi modelami, tylko z innym znaczkiem oraz ceną sporo niższą niż w Electroluxie.

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł – jaki model wybrać?

W powyższym artykule przedstawiliśmy TOP 5 oczyszczaczy powietrza do 1000 zł. Jeśli jednak żadna z propozycji nie przekonała Cię w 100%, w naszym Rankingu Oczyszczaczy powietrza znajdziesz aktualnie kilkanaście modeli poniżej 1000 zł. Zajrzyj na nasz ranking i znajdź urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …