Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Na plus

 • Bardzo wydajność oczyszczania
 • Tryb auto z czujnikiem PM2,5
 • Numeryczny wskaźnik pyłów PM2,5
 • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza
 • Wi-Fi i sterowanie mobilne

Na minus

 • Bardzo wysoka cena
 • Wysokie zużycie prądu w najwyższej prędkości
 • Przeciętna wydajność nawilżania

Sharp UA-KCP100E-W w skrócie

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KCP100E-W to bardzo mocny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, w którym producent skupił swoją uwagę głównie na wydajności oczyszczania (600 m3/h) To miła odmiana na rynku zdominowanym przez urządzenia, które dobrze nawilżają, ale gorzej oczyszczają.

Tu nie dość, że mamy duży silnik gwarantujący sporą moc oczyszczania, to w dodatku znajdziemy także dedykowany czujnik PM2,5 i wskaźnik od 10 do 499 μg/m³ (niespotykany w starych oczyszczaczach powietrza Sharp). Nowością jest też moduł Wi-Fi i aplikacja mobilna Sharp Life Air.

Wszystkie te zalety niestety spotykają się z jedną wadą, a jest nią wysoka cena. 4,5 tys. zł to duży wydatek, gdyż w tym budżecie można kupić 2 lub 3 mniejsze oczyszczacze powietrza z nawilżaczem.

Cena Sharp UA-KCP100E-W (2023-07-28) – 4499 zł

Jak Sharp UA-KCP100E-W oczyszcza i nawilża powietrze?

Sharp UA-KCP100E-W zbiornik na wodę filtry

Tył oczyszczacza powietrza Sharp UA-KCP100E-W wraz z całym zestawem filtrów i zbiornikiem na wodę. Materiały producenta Sharp

Pod względem technologii oczyszczania Sharp UA-KCP100E-W nie różni się znacząco od starszych urządzeń tej marki. Producent pisze o 5 stopniach filtracji zanieczyszczeń. W praktyce są to 3 filtry oczyszczające powietrza, jeden filtr nawilżacza oraz jonizator plazmowy. Dziwi nieco zastosowanie słabszej odmiany jonizatora – PCI7000 zamiast PCI25000, który to mamy np. w modelu Sharp UA-KIL80E-W.

 1. Filtr wstępny
  To jedyny element systemu filtrującego, który nie ulega zużyciu. Jego zadaniem jest zatrzymywanie dużych zanieczyszczeń, głównie kurzu.
 2. Filtr HEPA H13
  Filtr HEPA wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a więc główne składniki smogu. Oprócz tego oczyszcza powietrze z alergenów roślin (pyłków), zwierząt, roztoczy i pleśni. Skutecznie radzi sobie także z bakteriami i wirusami.
 3. Filtr węglowy z żelem krzemionkowym
  Węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się formaldehyd oraz inne lotne związki organiczne. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatek żelu krzemionkowego zwiększa skuteczność usuwania tlenków azotu i siarki, które są emitowane głównie przez pojazdy silnikowe.
 4. Jonizator Plasmacluster PCI7000
  Wytwarza trwałe jony dodatnie i ujemne, które ułatwiają eliminację wirusów, bakterii i alergenów.

Ze względu na fakt, iż Sharp UA-KCP100E-W nie tylko filtruje, ale też nawilża powietrze, mamy tu zastosowany również filtr nawilżacza. Nawilżanie odbywa się przy zastosowaniu naturalnej i bezpiecznej technologii ewaporacji.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-KCP100E-W wymianie podlegają trzy elementy:

Producent informuje, iż żywotność filtrów wynosi 10 lat. Jednak w praktyce w Polsce wymiana filtrów w oczyszczaczach marki Sharp jest konieczna maksymalnie po 3-5 latach. Roczny koszt eksploatacji oczyszczacza Sharp szacujemy na ok. 220 zł.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KCP100E-W pracuje tylko w 3 prędkościach manualnych. Oprócz tego mamy tryb automatyczny (działający w oparciu o czujnik PM2,5) oraz kilka trybów z wcześniejszych modeli Sharp.

Tryby te to:

 • Ion Shower
  Godzinny program, który ma zapewnić dokładne oczyszczenie powietrza przed snem. Najpierw oczyszczacz przez 10 minut uwalnia jony Plasmacluster przy silnym natężeniu nawiewu powietrza, a potem przez 50 minut utrzymuje poziom czułości czujnika kurzu na podwyższonym poziomie.
 • Pollen
  Funkcja zaprojektowana z myślą o alergikach. Czułość czujnika kurzu zostaje zwiększona, co skutkuje szybszym przechodzeniem na wyższe obroty, a w rezultacie szybszym usuwaniem pyłków roślinnych i kurzu.

Nie mamy natomiast informacji odnośnie zastosowania trybu Plasmacluster Spot (punktowego silnego strumienia jonów), który pojawiał się we wcześniejszych modelach Sharp.

Czujniki i wskaźniki

Ważnym elementem każdego oczyszczacza powietrza są zastosowane w nim sensory. Tutaj Sharp UA-KCP100E-W nie ma się czego wstydzić, gdyż do urządzenia trafiły:

 1. Czujnik pyłu PM2,5 i kurzu – od 10 do 499 μg/m³
 2. Czujnik zapachów – kolorystyczny wskazanie
 3. Czujnik temperatury i wilgotności – od 0°C do 50°C i od 0 do 100% rH
 4. Czujnik światła – dopasowanie podświetlenia (3 poziomy) i prędkości oczyszczania w trybie auto

Informacje o zanieczyszczeniach, jak również obecności LZO, poziomie temperatury i wilgotności czy poborze prądu wyświetlane są za pomocą wskaźników na wyświetlaczu.

Nawilżanie powietrza

Słabym punktem oczyszczacza z nawilżaczem Sharp UA-KCP100 jest nawilżacz powietrza, Jego maksymalna wydajność wynosi zaledwie 320 ml/h. W niższych prędkościach jest to 70 lub 190 ml/h. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że to nie nawilżanie, a przede wszystkim wysoka wydajność oczyszczania ma odgrywać w tym modelu pierwsze skrzypce.

Urządzenie zostało wyposażone w bardzo mały jak na te gabaryty zbiornik na wodę. Ma on pojemność zaledwie 2 l. Możliwe jest ustawienie sygnału dźwiękowego, który powiadamia o opróżnieniu pojemnika. Ponadto znalazł się tu wskaźnik przypominający o wyczyszczeniu nawilżacza.

Sterowanie oczyszczaczem – nareszcie Wi-Fi!

Dużą zmianą jest wprowadzenie modułu WiFi. Użytkownicy Sharpa UA-KCP100E-W będą mogli sterować sprzętem nie tylko za pomocą panelu dotykowego przy wyświetlaczu, ale w końcu do ich dyspozycji trafi również aplikacja mobilna Sharp Life Air.

Pozwala ona:

 • zmienić tryb pracy
 • zobaczyć aktualny poziom zanieczyszczeń
 • stworzyć tygodniowy harmonogram pracy
 • przeanalizować historię jakości powietrza w domu
 • zobaczyć poziom zużycia filtrów

Co ciekawe, aplikacja pozwala połączyć oczyszczacz z aż 30 urządzeniami mobilnymi.

Dodatkowe funkcje

Wśród dodatkowych funkcji znalazły się dość standardowe rozwiązania, które jednak uprzyjemniają codzienne korzystanie z oczyszczacza. Są to m.in.:

 • Timer włączenia i wyłączenia
  W zależności od wybranych ustawień oczyszczacz włączy się albo wyłączy po upływie od 1 do 12 godzin.
 • Autorestart
  To funkcja zapewniająca powrót do wcześniej wybranych ustawień po chwilowej przerwie w zasilaniu albo odłączeniu od sieci.
 • Blokada rodzicielska
  Uniemożliwia najmłodszym włączenie, wyłączenie oraz zmianę ustawień oczyszczacza poprzez blokadę panelu sterowania.
 • Wskaźnik zużycia prądu (W)
  Pozwala sprawdzić aktualny pobór energii elektrycznej.

Wygląd

Sharp UA-KCP100E-W przód góra bok

Sharp UA-KCP100E-W widziany z przodu i z boku. Materiały producenta Sharp.

Sharp UA-KCP100E-W nie należy do najmniejszych urządzeń. Jego wymiary wynoszą 40,2 x 31,5 x 72,7 cm, a waga 10,1 kg. Biorąc pod uwagę jednak moc sprzętu, rozmiar sprzętu jest dość standardowy. Wyglądem przypomina starsze urządzenia marki Sharp. Charakteryzują go lekko owalny kształt oraz biała obudowa.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp UA-KCP100E-W

MarkaSharp
ModelUA-KCP100E-W
Cena4499 zł

Maks. CADR lub przepływ powietrza600 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia75 m²
Zalecana maks. kubatura187,5 m³
Głośność21, 39, 53 W
Pobór mocy5,5, 20, 79 dB
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,7%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 10 lat (w polskich warunkach do 3)
Waga10,1 kg
Gwarancja2 lata

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Okiem eksperta:

Sharp UA-KCP100E-W to rozwiązanie dla tych, którzy poszukując oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, stawiają jednak przede wszystkim na funkcję oczyszczania. Aż 600 m3/h CADRu przekłada się na powierzchnię oczyszczania sięgającą 75 m2. To naprawdę dużo. Gorzej wypada wydajność nawilżania (320 ml/h), która pozwala na nawilżenie ok. 45 m2. Ogromnym plusem jest też czujnik i wskaźnik PM2,5 oraz aplikacja mobilna.

Podsumowując: Sharp stworzył naprawdę ciekawy, bardzo mocny oczyszczacz, odpowiadając na potrzeby rynku. Szkoda tylko wysokiej ceny. Niemal 4,5 tys. złotych może odstraszać.

Galeria zdjęć Sharp UA-KCP100E-W

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …