Oczyszczacz powietrza 10w1 z Allegro – Yoer Pure Spot – najważniejsze cechy

Zalety

 • Niska cena
 • Filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu

Wady

 • Brak trybu automatycznego – konieczność samodzielnego kontrolowania i reagowania na zmieniającą się jakość powietrza
 • Brak czujników i wskaźników zanieczyszczeń pyłowych (PM2,5 czy PM10)
 • Pobłażliwa ocena zanieczyszczeń
 • Technologie, które wymagają uważnej, ostrożnej eksploatacji np. ozonator

Yoer Pure Spot – nasza opinia

Wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza Yoer reklamowany szumnie jako „oczyszczacz 10w1” jest produktem popularnym na Allegro, pojawiając się często wysoko w wynikach wyszukiwania pod „oczyszczacz powietrza”. Tymczasem urządzenie to jest dalekie od rewelacyjnego, będąc tak naprawdę zlepkiem różnych technologii umieszczonych w jednej obudowie.

Funkcje ozonatora oraz lampy UV uznajemy bardziej za chwyt marketingowy, aniżeli realną pomoc w oczyszczaniu. Przy skutecznie działających filtrach HEPA i węglowym oraz restrykcyjnym trybie auto wszelkie dodatkowe technologie są niepotrzebne.

Ozonator wymaga zresztą umiejętnego obchodzenia się z nim. W przeciwnym razie łatwo narobić sobie krzywdy.  Ponadto ciężko jest uzyskać informacje dotyczące realnych stężeń generowanego ozonu. Ponizsza tabela wyjasnia to dokładniej.

Oddziaływanie ozonu na żywe organizmy:

Szczegóły objawówWartość stężenia O3 [ppm]Wartość w przeliczeniu na mg/m3
Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy przy ekspozycji 8 h0,05-0,1 ppm0,107-0,2 mg/m3
Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechuod 0,1 ppmod 0,2 mg/m3
Ból głowy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłuższej ekspozycji1-10 ppm2,14- 21,4 mg/m3
Niebiezpieczeństwo dla życia i zdrowia10 ppm21,4 mg/m3
Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minutpowyżej 1700 ppmpowyżej 3 638 mg/m3

Podobnie sprawa ma się z lampą UV, która w tak niewielkim wydaniu nie ma szans na skuteczną neutralizację mikrobów w powietrzu.

Dużym plusem Yoera jest oczywiście jego niska cena, która oscyluje wokół 400 zł. Jednak nawet w tym pułapie cenowym, można znaleźć ciekawsze propozycje. Zwłaszcza, że oczyszczacz powietrza Yoer posiada dość symboliczną wydajność – jedynie 180 m³/h.

Plusem może być także możliwość wyboru spośród 2 kolorów:

 • Yoer Pure Spot AP02W (biały)
 • Yoer Pure Spot AP02BK (czarny)

Cena Yoer Pure Spot AP02W (2023-10-02) – 598 zł (link do Ceneo.pl)
Cena Yoer Pure Spot AP02BK (2023-10-02) – 698 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Yoer Pure Spot oczyszcza powietrze?

Yoer Pure Spot filtracja

Na aukcjach internetowych, jak i stronie producenta znajdziemy następującą grafikę. 9 poziomów filtracji brzmi dumnie. Poniżej rozszyfrowujemy, co oznacza w praktyce. Materiały producenta Yoer.

Yoer Pure Spot AP02W/AP02BK łączy kilka technologii oczyszczania powietrza ze szkodliwych cząstek. Najważniejszymi z naszej perspektywy są:

 1. Filtr wstępny – rolę tę pełni tutaj obudowa, którą możemy myć. Jej zadaniem jest oczyszczanie powietrza z kurzu, sierści, włosów i innych większych zanieczyszczeń, które znajdą się w otoczeniu oczyszczacza.
 2. Filtr HEPA E12 wraz z siatką przeciwdrobnoustrojową – filtr HEPA ma za zadanie wychwytywać mikrocząstki w formie stałej z powietrza, np. pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślin, zarodniki pleśni, bakterie czy wirusy. Specjalna antybakteryjna siateczka nie jest też unikalnym rozwiązaniem, gdyz można ją znaleźć u innych producentów.
 3. Filtr węglowy – Wykorzystujący węgiel aktywny, filtr ten odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczyć można formaldehyd i resztę LZO, a także za eliminację nieprzyjemnych zapachów,
Yoer Pure Spot lampa UV

Ilustracja lampy UV sterylizującej filtry fotokatalityczne. Materiały producenta Yoer

Oprócz ułożonych kaskadowo 3 standardowych filtrów, tj. HEPA E12, węglowego i wstępnego mamy tu jeszcze:

4. 2 filtry fotokatalityczne – wykorzystujące dwutlenek tytanu (TiO₂), który utleniając się pod wpływem światła UV, uszkadza błonę komórkową bakterii, usuwa formaldehyd, amoniak, benzen, siarkowodór i lotne związki organiczne, rozkładając je na wodę i dwutlenek węgla.

5. Lampę UV – posiada właściwości bakteriobójcze. Błędem jednak jest myślenie, iż lampa UV w oczyszczaczu jest w stanie sterylizować powietrze dookoła urządzenia. W tym przypadku neutralizuje ona szkodliwe drobnoustroje na powierzchni filtrów.

6. Jonizator ostrzowy – dostarcza do otoczenia jony ujemne, neutralizując zanieczyszczenia i drobnoustroje. Pomaga przywrócić tzw. równowagę jonową (kationowo-anionową) w pomieszczeniu. Jony generowane przez ten typ jonizatorów są jednak znacznie mniej trwałe od jonów bipolarnych z jonizatorów plazmowych.

7. Ozonator – generuje aktywny tlen (O₃), likwidując nieprzyjemne zapachy, bakterie, wirusy, grzyby i pleśń. Naszym zdaniem technologia ta jest zbędna, gdyż wszystkie te substancje skutecznie unieszkodliwiają filtry HEPA oraz węglowe.
Obchodzenie się z ozonatorem wymaga także sporej ostrożności. Na szczęście na swojej stronie internetowej producent sam pisze o tym, by „czas ciągłej pracy ozonatora nie przekraczał 45 minut”. W tym czasie również w pomieszczeniu nie powinni przebywać ludzie ani zwierzęta. Powinno być również wietrzone m.in. 0,5h.

8. Aromaterapię – nie neutralizuje szkodliwych substancji, a jedynie uwalnia przyjemny, relaksujący zapach. Nie powinna być więc uznawana za technologię filtracji.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtry zastosowane w oczyszczaczach Yoer wyglądają na dość nietrwałe. Są one również zaskakująco lekkie w porównaniu z filtrami konkurencji. Zdaniem producenta, mogą one starczyć na 6 do 12 miesięcy użytkowania.

 • Filtr HEPA (wraz z fotokatlitycznym i antydrobnoustrojowym) – cena 69 zł (link do sklepu Yoer.pl), żywotność do 12 miesięcy
 • Filtr węglowy (wraz z fotokatalitycznym) – cena 59 zł (link do sklepu Yoer.pl), żywotność do 6 miesięcy
 • Lampa UV – długa żywotność, do 8000 godzin

Tryby pracy i eksploatacja oczyszczacza Yoer Pure Spot

Oczyszczacz powietrza Yoer posiada dość podstawowy zakres funkcji. Znajdziemy tu bowiem 3 poziomy prędkości oczyszczania12-godzinny timerjonizację czy ozonowanie powietrza.

Nie znaleźliśmy również informacji jakoby oczyszczacz posiadał jakikolwiek tryb automatyczny. To spora niedogodność, gdyż to on jest najczęściej używanym spośród wszystkich trybów na co dzień, automatycznie dopasowując intensywność oczyszczania do warunków otoczenia. Restrykcyjnie zaprojektowany, pozwala użytkownikom nie martwić się o rosnący poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Jest za to tryb nocny, w którym urządzenie obniża swoją prędkość do najniższych obrotów, gwarantując cichą pracę na poziomie 22 dB.

Dodatkowym udogodnieniem dla niektórych użytkowników będzie aromaterapia. Z boku urządzenia znajdziemy miejsce na wkład zapachowy. Kupując urządzenie w sklepie Yoer w gratisie dostaniemy cytrusowy wkład zapachowy. Korzystając z aromaterapii, pamiętajmy, by używać jedynie sprawdzonych, naturalnych olejków od certyfikowanych sprzedawców.

Czujniki i wskaźniki – brak kontroli PM2,5, jedynie temperatura i wilgotność

Producent nie podaje żadnej wzmianki o sensorze PM2,5. Informacja o stężeniu zanieczyszczeń nie jest również pokazywana na wyświetlaczu, gdzie znajdziemy tylko inf. o temperaturze i wilgotności powietrza. Jeżeli więc nie mamy własnych osobnych czujników PM2,5, nie wiemy czy i jak oczyszczacz radzi sobie z oczyszczaniem zanieczyszczeń pyłowych. Własny miernik PM2,5 kosztuje od ok. 100 do nawet 500-600 zł.

Sterowanie oczyszczaczem Yoer Pure Spot – wyświetlacz + pilot

Yoer Pure Spot czarny przód

Oczyszczaczem powietrza Yoer możemy sterować z poziomu wyświetlacza LED lub za pośrednictwem pilota dołączanego do zestawu.

Kultura pracy

Yoer AP02W/AP02BK nie należy do najbardziej energooszczędnych urządzeń na rynku. Urządzenie pobiera aż 39 W energii. Zważywszy na niewielką wydajność (jedynie 180 m3/h), 39 W to dość dużo.

Pochwalić za to możemy dość cichą pracę na najniższych obrotach22 dB nie powinno stanowić kłopotu. Niestety nie dotarliśmy do informacji dot. maksymalnej głośności.

Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd Yoer Pure Spot

Yoer Pure Spot przód bok półka

Yoer Pure Spot AP02BK na półce z kwiatami. Materiały producenta Yoer.

Oczyszczacz powietrza Yoer dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych. Niezależnie od wybranej wersji kolorystycznej, otrzymujemy całkiem zwartą, kompaktową konstrukcję o wymiarach 33 x 17,2 x 30 cm i wadze 3 kg.

Design urządzenia nie należy do najnowocześniejszych, przypominając nieco sprzęty z poprzedniej dekady. Z drugiej strony możemy pochwalić czytelny wyświetlacz.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Yoer Pure Spot AP02W/AP02BK

MarkaYoer
ModelPure Spot AP02W / AP02BK
Cena399 zł / 399 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza 180 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia 22 m²
Zalecana maks. kubatura 55 m³
Głośność od 22 dB
Pobór mocy do 39 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówfiltr węglowy – 6 miesięcyfiltr HEPA – 12 miesięcy
Waga 3 kg
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta – czy warto kupić oczyszczacz Yoer Pure Spot?

Niestety nie. Urządzenie kusi wprawdzie niską ceną i dużą ilością szumnie brzmiących technologii filtracyjnych, jednak nie oferuje najważniejszych rozwiązań w kontekście oczyszczania powietrza. Urządzenie nie posiada żadnego czujnika czy wskaźnika pyłów zawieszonych. Analogicznie nie znajdziemy w nim również żadnego trybu automatycznego.

W użytku codziennym oczyszczacz powietrza Yoer więc średnio chroni nasze zdrowie. Dużą zaletą oczyszczaczy Yoera Pure Spot jest niska cena. Warto mieć jednak na uwadze, że w tej lub niewiele wyższej cenie można już znaleźć nieco bardziej zaawansowane technicznie urządzenia.

Galeria zdjęć Yoer Pure Spot AP02W/AP02BK

Pozostałe oczyszczacze powietrza Yoer

 • Yoer Pure Spot – metraż: 22,5 m² (CADR: 180 m³/h), cena: 399 zł, jonizator ostrzowy, aromaterapia, brak trybu auto, brak czujników jakości powietrza
 • Yoer Pure Home – metraż: 37,5 m² (CADR: ok. 300 m³/h), cena: 1589 zł, jonizator ostrzowy, nawilżacz ultradźwiękowy, tryb auto, aplikacja mobilna

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …