Smartmi Air Purifier P2 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Brak przewodów zasilających
 • Czujniki PM2,5, PM10, LZO (TVOC), temperatury i wilgotności
 • Sterowanie mobilne

Wady

 • Najprawdopodobniej zbyt łagodny w ocenie jakości powietrza
 • Brak szczegółowych informacji nt. czasu pracy na baterii.
 • Bezprzewodowa konstrukcja wymusza ładowanie baterii – w tym czasie oczyszczacz nie będzie mógł pracować. W sezonie smogowym zalecamy natomiast ciągłą pracę.

Smartmi P2 to następca dość udanego modelu Xiaomi Smartmi P1. Urządzenie dopiero co ujrzało światło dzienne i na razie nie jest na razie dostępne w Polsce. Nie mamy też póki co informacji o cenach na rynkach zagranicznych. Wiemy natomiast, że nowy model Smartmi będzie dysponował współczynnikiem CADR równym 240 m3/h oraz, że będzie pierwszym produkowanym na dużą skalę bezprzewodowym oczyszczaczem powietrza. Brak kabli rekompensować będzie bateria, który przy używaniu w najniższej prędkości powinna wytrzymać do ok. 24h.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smartmi Air Purifier (2022-08-25) – niedostępny w oficjalnej sprzedaży

Dziękujemy ♥

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Oczyszczanie powietrza przez Smartmi Air Purifier P2

Podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Xiaomi model Smartmi Air Purifier P2 został wyposażony w zintegrowany, cylindryczny filtr 3w1. Składają się na niego:

 • filtr wstępny – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • filtr HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, między innymi formaldehyd, benzen i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Oprócz tego mamy tu wbudowaną lampę UV-C, którą znajdziemy też chociażby w innym modelu Smartmi drugiej generacji, a więc Xiaomi Smartmi Air Purifier 2.

Cena i żywotność filtrów:

Na razie nie znamy ceny filtrów wymiennych do modelu Xiaomi Smartmi P2. Nie znaleźliśmy też póki co informacji o przewidywanej żywotności. Na bazie poprzednich naszych doświadczeń ze sprzętami tej marki, przewidujemy żywotność na poziomie ok. 6-12 mies.

Tryby pracy i eksploatacja Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

Smartmi P2 Air Purifier drapak w salonieSmartmi Air Purifier P2 w salonie. Materiały producenta Xiaomi Smartmi

Ponieważ nie mieliśmy jeszcze okazji testować Xiaomi Smartmi Air Purifier P2, nie wiemy jak wyglądają poszczególne tryby pracy w tym modelu. Spodziewamy się obecności co najmniej 3 standarowych trybów, które znamy z innych modeli Xiaomi czy Smartmi, a więc:

 • Auto – oczyszczacz sam dobiera prędkość oczyszczania
 • Sleep – praca w najniższej prędkości i wyłączonym podświetleniu,
 • Ulubiony – w tym trybie ręcznie ustawiamy pożądaną prędkość – możliwe jest też tu ustawienie trybu turbo, gdzie wykorzystamy maksymalne obroty oczyszczacza.

Jak na razie nie znamy też algorytmu oceny jakości powietrza, a więc i działania trybu automatycznego. Możemy jednak przypuszczać, że będzie on podobny jak w poprzednich Smartmi, a więc niestety dość łagodny dla smogu.

Czujniki i wskaźniki – Smartmi P2

W oczyszczaczu powietrza Smartmi Air Purifier P2 znalazły się czujniki:

 • PM2,5,
 • PM10,
 • LZO,
 • temperatury,
 • wilgotności powietrza.
Czujniki zastosowane w oczyszczaczu Smartmi P2

Laserowe czujniki jakości powietrza zastosowane w Smartmi Air Purifier P2. Materiały Xiaomi Smartmi

Na ten moment nie mieliśmy jeszcze okazji przetestować działania czujników i wskaźników opisywanego modelu. Jeżeli natomiast działać będą podobnie jak chociażby w Smartmi Air Purifier FJY6003EU, to możemy spodziewać się dość dokładnych pomiarów. Aktualne wskazania pyłów zawieszonych czy lotnych związków organicznych znajdziemy na wyświetlaczu oraz w aplikacji mobilnej.

Sterowanie przez aplikację

Sterowanie przez aplikację mobilną Smartmi P2

Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej do oczyszczacza Smartmi P2. Materiały producenta Xiaomi Smartmi

Moduł wi-fi umożliwia sterowanie oczyszczaczem powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 przez aplikację mobilną. Na ten moment nie wiemy, na ile rozbudowaną automatyzację oferować będzie prezentowane Smartmi P2. Wiemy natomiast, że nowy oczyszczacz powietrza Smartmi współpracować będzie z Apple HomeKit, Amazon Alexa i Asystentem Google, działając w oparciu o sieć WiFi 2,4 GHz (niestety 5 GHz już nie).

Nowocześnie i ze smakiem – Design Smartmi Air Purifier P 2

Bezprzewodowa konstrukcja, paski do przenoszenia i elegancki design nadają oczyszczaczowi Smartmi lekkiego, uniwersalnego charakteru. Urządzenie reklamowane jest jako takie, które można łatwo przenieść i zainstalować w każdych warunkach. Z tym się zgadzamy, choć bylibyśmy ostrożni, zważywszy na wagę sprzętu – 5 kg oraz małą wydajność oczyszczania. Ta druga rodzi nasze wątpliwości: czy oczyszczacz poradzi sobie również w każdych warunkach?

Na uwagę zasługuje LEDowe podświetlenie wyświetlacza, które to może rozświetlać salon czy sypialnię na jeden z kilku efektownych kolorów.

Zmiana kolorów wyświetlacza smartmi P2

LEDowe podświetlenie panelu wyświetlacza Smartmi Air Purifier P2. Źródło: Homekitnews.com

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier P2

MarkaXiaomi Smartmi
ModelAir Purifier P2
Cenaniedostępny w Polsce (b.d. o zagranicznych cenach)
Maks. CADR lub przepływ powietrza240 m³/h (100 m³/h dla LZO)
Zalecana maks. powierzchnia*30 m²
Zalecana maks. kubatura75 m³
Głośnośćb.d.
Pobór mocydo 40 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów6-12 miesięcy
Waga [kg]5,5
CertyfikatyTÜV
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Smartmi Air Purifier P2 nasza opinia

Smartmi Air Purfiier P2 wyróznia się bezprzewodową konstrukcją, opartą na pracy baterii, którą możemy ładować. Rozwiązanie to z jednej strony ułatwia codzienną eksploatację. Nie musimy bowiem martwić się o przeszkadzające, plączące się kable. Z drugiej strony jednak oznacza, że urządzenie będzie kilkanaście godzin pracować, by następnie kilka godzin ładować się. W tym czasie najprawdopodobniej korzystanie z oczyszczacza będzie niemożliwe.

W sezonie smogowym, gdzie zanieczyszczenia powietrze jest duże, co w obliczu zniesienia uchwał antysmogowych i regulacji dot. jakości węgla, będzie szczególnie odczuwalne, oczyszczacz powinien pracować raczej w trybie ciągłym.

Plusem Smartmi P2 jest natomiast obecność czujnika LZO (TVOC) i możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smartmi Air Purifier P2

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 30 m² (240 m³/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 20-25 m², tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie mogło oczyszczać też dany pokój na mniejszych obrotach.

Cena filtra nie jest na razie znana. Sugerując się żywotnością pozostałych filtrów w modelach Smartmi, polecamy wymieniać je co 6-12 miesięcy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …