Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Tryb automatyczny uwzględniający odczyty z czujnika PM2,5
 • Kompaktowy i łatwy w przenoszeniu (elegancki skórzany uchwyt)
 • Prosta obsługa i łatwy dostęp do filtra

Wady

 • Znikoma wydajność podczas 1 i 2 prędkości wymusza korzystanie z 3, w której oczyszczacz jest głośny
 • Pobłażliwy w interpretacji zanieczyszczeń
 • Tryb automatyczny akceptuje wysokie stężęnia pyłów

Jesienią 2021 roku pojawił się w Europie nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi. Dostępny w 2 kolorach, model Smartmi Air Purifier P1 to kompaktowe, ładnie wykonane urządzenie, które może namieszać na rynku małych oczyszczaczy. Cena urządzenia to ok. 500 zł. To z pewnością atrakcyjna oferta, choć dziwi fakt, że został on wyceniony drożej od posiadającego większą wydajność modelu Xiaomi Air Purifier 3C.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 czarny ZMKQJHQP11 (2021-12-13) 850 zł (link do Ceneo.pl).
Cena Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 srebrny ZMKQJHQP12 (2022-12-13) – 663 zł (link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Xiaomi Smartmi P1 – nasza opinia

Czy Smartmi AP P1 to przepis na sukces? Naszym zdaniem nie do końca. Urządzenie ma kilka zalet, ale nie uchroniło się od dość istotnych wad. Z jednej strony otrzymujemy atrakcyjnie wyceniony sprzęt o wydajności 250 m3/h, idealnej do sypialni czy mniejszego salonu (maksymalna powierzchnia użytkowa to 31 m2).

Z drugiej strony urządzenie powiela grzechy innych modeli Xiaomi, jak i wielu mniejszych oczyszczaczy — pobłażliwe podejście do smogu i mizerną wydajność w niższych poziomach prędkości, co wymusza pracę w głośnej, najwyższej prędkości. Do sypialni może być za głośny.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

Otwarty oczyszczacz powietrza Xiaomi Smartmi P1 wraz z filtrem

Otwarty oczyszczacz powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 wraz z wyjętym filtrem typu 3w1. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dzięki konstrukcji wlotu 360°, zanieczyszczone powietrze zaciągane jest do oczyszczacza z każdej ze stron. W środku urządzenia napotyka zintegrowany, cylindryczny filtr 3w1. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jest z pewnością wygodne przy wymianie, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej jest to rozwiązanie mniej opłacalne i niepraktyczne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry mogą zużywać się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY.

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • Filtr TrueHEPA H13– filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej. Przedrostek „True” stanowi jedynie oznacznie marketingowe, albowiem filtr posiada stadnardową skuteczność dla klasy filtrów H13.
 • Filtr węglowy – Eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

Wymiana filtrów Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 od dołuWymiana filtra w Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 przebiega bardzo łatwo. Wystarczy ustawić oczyszczacz do góry nogami i wykręcić z niego filtr. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na 6-12 miesięcy. Na razie jest on dość trudno dostępny. Udało nam się znaleźć archiwalne aukcje na Allegro, gdzie kosztował 149 zł. Polecamy na biężąco sprawdzać portale aukcyjne w poszukiwaniu filtra

Cena i żywotność filtrów

Zintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA, wstępny + węglowy – od ok. 149 zł, żywotność 6-12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi wyposażony jest w tryb automatyczny oraz 3 prędkości manualne, które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania. Do tego otrzymujemy niemal nieograniczoną liczbę prędkości dostępnych w trybie ulubionym (do wyboru jedynie w aplikacji mobilnej). Jest również tryb nocny (dostępny również jedynie w aplikacji mobilnej).

Spory jak na Xiaomi wyświetlacz wraz z czytelnymi przyciskami i informacją o poziomie pyłów PM2,5. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Smartmi Air Purifier P1 korzysta aplikacji mobilnej Smartmi Link. Jest to prostszy odpowiednik MiHome, który nie oferuje wszystkich funkcjonalności znanych z oczyszczaczy Xiaomi. Nie znajdziemy tu np. automatyzacji. Mimo wszysytko polecamy integrację ze Smartmi Link, gdyż sam panel sterowania zdaje się być dość ubogi, oferując jedynie opcje przełączania prędkości i ustawień timera. W aplikacji mobilnej zaś zyskujemy dostęp do:

 • Trybu manualnego z możliwością dokładnej regulacji prędkości nawiewu za pomocą suwaka
 • Harmonogramu pozwalającego ustawić zakres czasu pracy w odniesieniu do poszczególnych godzin czy dni
 • Trybu nocnego
 • Informacji o zużyciu filtra
Aplikacja Smartmi Link Smartmi P1

Niestety to wciąż dość mało. Sama aplikacja jest prosta w obsłudze, ale też mocno ograniczona w swojej funkcjonalności. Największym plusem jest dla nas możliwość płynnej regulacji prędkości w trybie ręcznym za pomocą suwaka. Największym minusem brak możliwości automatyzacji – ustawiania własnych reguł pracy w zależności od warunków czy pory dnia.

Jest za to możliwość połączenia urządzenia z systemami Apple HomeKit, Amazon Alexa czy Google Assistant, co umożliwia np. wydawanie komend głosowych.

Czujniki i wskaźniki

Smartmi P1 wyposażono w laserowy sensor cząsteczek PM2,5, który zdaniem zagranicznych obserwatorów działa jeszcze dokładniej od tych z Xiaomi AP 3H czy 3C. My również potwierdzamy zgodność odczytów z czujnikami zewnęrznymi Dienmern i Kaiterra Laser Egg.

Xiaomi Smartmi P1 czujnik PM2,5 gniazdo ładowania

Laserowy sensor cząstek PM2,5 umieszczony został na tylnej ścianie obudowy. Poniżej wlot powietrza oraz gniazdo zasilania. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Informacje o poziomie cząstek PM2,5 wykorzystuje m.in tryb automatyczny. Przekazywane są one również użytkownikom za pomocą cyfrowego wyświetlacza na górnym panelu.

Wydajność oczyszczania Xiaomi P1 – 250 m³/h, czyli ile m² oczyści?

CADR oczyszczacza Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 to 250 m³/h, co pozwala na oczyszczenie pomieszczenie o wielkości do 31 m². W praktyce będzie to nieco mniej, ok. 20-25 m². To znacznie mniej niż deklarują sprzedawcy w sklepach internetowych czy na aukcjach Allegro.

Uwaga na treści opisów w sklepach i na Allegro

W internetowych opisach Xiaomi Smartmi P1 możemy spotkać m.in. informacje, że urządzenie oczyści nawet 80 m² w ciągu godziny.

Xiaomi Smartmi-filtr-hepa-metraż-błędy

Jest to zdanie błędne, zakładające, iż oczyszczacz potrzebuje jedynie jednego cyklu wymiany powietrza, by przefiltrować je z zanieczyszczeń. Tymczasem przyjmuje się, iż w ciągu godziny oczyszczacz musi co najmniej 3 razy wymieszać powietrze w pomieszczeniu, by mówić o skutecznym oczyszczaniu. Dlatego automatycznie metraż będzie również 3 razy mniejszy od deklarowanego przez sprzedawców.

Na dniach przetestujemy również recenzowany model w naszym laboratorium, a wynikami testów podzielimy się niezwłocznie.

Kultura pracy Smartmi P1 – energooszczędny, ale głośny

Xiaomi Smartmi P1 test poboru mocyNa plus nowego oczyszczacza Xiaomi możemy zapisać niewielki pobór mocy. W teście watomierzem urządzenie pobierało jedynie 2 W na najniższych obrotach. W najwyższej prędkości Xiaomi wciąż nie miało dużego apetytu, zużywając jedynie 26,7 W.

Test głośności Xiaomi Smartmi P1 ranking oczyszczaczy

W teście głośności Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 wypadł niestety gorzej. Oczyszczacz jest po prostu głośny w najwyższej prędkości, co może być uciążliwe, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. W 1 prędkości oczyszczacz jest praktycznie niesłyszalny, co jest bardzo dobrą wiadomością. Gorszą, że nie generuje wówczas niemal żadnego ruchu powietrza, więc nie jest w stanie efektywnie oczyścić zanieczyszczonej sypialni -> Warto włączać najwyższą prędkość na 15-30 minut przed snem.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Wygląd Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

Xiaomi Smartmi AP P1 z przodu

Xiaomi Smartmi Air Purifier w wersji czarnej, z eleganckim brązowym uchwytem ze skóry. Materiały własne
Ranking-oczyszczaczy.pl

Nowoczesny i elegancki design jest jednym z największych atutów Xiaomi Smartmi AP P1. Urządzenie odbiega mocno od dotychczasowych projektów oczyszczaczy XIaomi. Smartmi P1 wyróżnia:

 • Okrągła, cylindryczna bryła (zamiast przyjętej do tej pory kanciastej)
 • Dwie wersje kolorystyczne do wyboru – czarna i srebrna
 • Brak koloru białego w ofercie
 • Skórzany uchwyt do przenoszenia

Przeprojektowano również wyświetlacz urządzenia, który przeniesiono na górny panel oczyszczacza. Jest on również zauważalnie większy w porównaniu z poprzednimi modelami. Zmieniła się również czcionka wyświetlanych informacji. Przypomina ona nieco te, które znamy ze starych komputerów czy pierwszych konsol do gry.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 timer

Panel sterowania Xiaomi Smartmi AP P1 z czytelnym wyświetlaczem, na którym znajdziemy m.in, 8-godzinny timer. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Kompaktowy oczyszczacz powietrza Xiaomi jest lekki i wygodny w przenoszeniu. Urządzenie waży zaledwie 3,3 kg i mierzy 22 x 22 x 36,3 cm. Przy okazji testów w naszym labie zauważyliśmy małą niedogodność w postaci dość krótkiego kabla zasilającego. Po zmierzeniu okazało się, że ma on jedynie 1,2 m długości.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

MarkaXiaomi
Model Smartmi AP P1 srebrny / Smartmi AP P1 czarny
Cena479 / 489 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza250 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*31 m²
Zalecana maks. kubatura83,7 m³
Głośność
do 49 dB (do 60 dB w testach)
Pobór mocy
do 24 W (2-26,7 W w testach)
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 6-12 miesięcy
Waga [kg]3,3
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier P1?

Xiaomi Smartmi Air Purfier P1 to chińska odpowiedź na modele takie jak:

Naszym zdaniem nie warto jednak decydować się na nowy model pekińska giganta. Z jednej strony oczyszczacz powietrza Smartmi wyróznia się lepszym stosunkiem ceny do możliwości od przedstawionych wyżej konkurentów. Z drugiej jest jednak droższy od niewiele starszego, a odczuwalnie mocniejszego brata – Xiaomi AP 3C, które oferuje 320 m³/h CADRu w cenie ok. 420 zł. Bardziej opłacalnym wyborem będzie też Xiaomi AP3H, które kosztuje niespełna 100 zł więcej.

Do najważniejszych wad urządzenia należą przede wszystkim łagodny system oceny zanieczyszczeń oraz słaba wydajność na niższych prędkościach -> Strumień powietrza jest ledwo wyczuwalny w 1 i 2 prędkości, w 3 zaś oczyszczacz robi się już irytująco głośny. Brakuje też automatyzacji, która pozwoliłaby ustawić włąasne reguły pracy.  Na plus musimy ocenić design i jakość wykonania.

Naszym zdaniem warto jednak dopłacić nieco więcej i wybrać urządzenia oferujące lepszy komfort akustyczny w codziennej eksploatacji, tj.:

Xiaomi AP 3H – CADR: 380 m³/h, pobłażliwy tryb automatyczny, Wi-Fi i aplikacja mobilna w cenie od 649 zł

Klarta Forste 4 – CADR: 300 m³/h, restrykcyjny tryb automatyczny, jonizacja, brak Wi-Fi w cenie od 899 zł

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smartmi Air Purifier P1

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 31 m2 (250 m3/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 20 m2, tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie oczyszczało też pomieszczenie na wolniejszych obrotach.

Xiaomi Smartmi AP P1 posiada jeden, trzywarstwowy filtr cylindryczny, który należy wymieniać co 6 do 12 miesięcy. Koszt filtra na razie nie jest znany.

Nie, oczyszczacz przygotowano do pracy z aplikacją Smartmi Link oraz systetem Apple HomeKit, Amazon Alexa i Google Assistant.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …