Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier PRO H. Warto wybrać?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
12 minut czytania

Xiaomi Mi Air Purifier PRO H – najważniejsze cechy

Zalety

 • Bardzo duża wydajność oczyszczania
 • Wi-fi i aplikacja mobilna Mi Home
 • Sterowanie głosowe
 • Wyświetlacz OLED
 • Duży filtr cylindryczny ze sporą ilością aktywnego węgla

Wady

 • Tryb automatyczny z pobłażliwym podejściem do smogu (bolączka oczyszczaczy Xiaomi)
 • Odczuwalny hałas na najwyższych prędkościach
 • Brak kółek jezdnych czy uchwytu do przenoszenia

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H w skrócie:

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mijia Air Purifier Pro H to największy dostępny obecnie model w gamie chińskiego producenta. Odziedziczył on większość wad i zalet rodziny oczyszczaczy powietrza Xiaomi, ale dzięki zastosowaniu większego niż dotychczas cylindrycznego filtra oraz zmienionej konstrukcji wentylatorów, urządzenie filtruje znacznie więcej powietrza na wolniejszych obrotach.

To jednak nie koniec różnic. O 20% wzrosła też szerokość i głębokość urządzenia, a różnice w wielkości widać wizualnie (choćby na zdjęciu poniżej).

Xiaomi AP Pro H vs Xiaomi AP 3C kratka nawiewu

Od lewej: Xiaomi AP 3C, posiadający wymiary standardowe dla oczyszczaczy powietrza Xiaomi oraz powiększone Xiaomi AP Pro H.

Maksymalna wydajność całkowita dla pyłów PM2.5 (CADR) wynosi 600 m³/h, co według producenta pozwala stosować sprzęt na ok. 72 m² powierzchni. To o 100 m³/h więcej niż w poprzedniej wersji Xiaomi Mi Air Purifier PRO. Jeśli więc zastanawiacie się nad zakupem starszej wersji PRO (wciąż dostępnej na Allegro, jak i w niektórych elektromarketach), warto dołożyć 200-300 zł i wybrać model PRO H.

Zyskacie w ten sposób znacznie lepszą kulturę pracy i wydajność na niższych prędkościach oraz możliwość ustawiania własnych reguł, co w modelu PRO było możliwe wyłącznie w wersji chińskiej (CN).

Tyle z najważniejszych zalet, a jakie wady posiada Xiaomi AP Pro H? Przede wszystkim bolączkę wszystkich urządzeń Xiaomi, czyli bardzo pobłażliwy system oceny jakości powietrza, dopuszczający wysokie stężenia zanieczyszczeń. Aby zniwelować nieco ospałość oczyszczacza, należy skonfigurować własne reguły pracy (tzw. automatyzacja w aplikacji Xiaomi Mi Home).

Oprócz tego Xiaomi Pro H potrafi być głośne i energochłonne przy wyższych prędkościach. Po części jest to jednak zrozumiałe ze względu na dużą wydajność oczyszczania.

Cena Xiaomi Mi Air Purifier Pro H (2023-03-14) – 1499 zł (sprawdź najniższą cenę i porównaj oferty Xiaomi Pro H w Ceneo).

Jak Xiaomi Mi Air Purifier Pro H radzi sobie z oczyszczaniem powietrza?

Xiaomi Pro H zintegrowaany filtr 3w1

Bok oczyszczacza Xiaomi AP Pro H wraz z wyjętym zintegrowanym filtrem Xiaomi M7R-FLH, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Podobnie jak w innych oczyszczaczach powietrza Xiaomi, w modelu Air Purifier Pro H znajdziemy charakterystyczny zintegrowany filtr 360°, oznaczony nazwą M7R-FLH. Filtr ten, przeznaczony tylko do modelu Pro H, jest zmodernizowaną, powiększoną wersją filtra niebieskiego z poprzednich modeli.

Od teraz mamy tu m.in. imponujące 3,5 m2 filtra HEPA (wcześniejsze filtry do innych oczyszczaczy Xiaomi dysponują 2,2 m2). Jest też znacznie więcej aktywnego węgla!

W skład cylindrycznego filtra 3w1 wchodzą:

 • Filtr HEPA H13 – filtrujący ok. 99,95% zanieczyszczeń w formie stałej (pyły zawieszone, pyłki roślin, drobnoustroje). Idealny do zastosowań domowych.
 • Filtr węglowy – odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. lotnych związków organicznych czy dymu papierosowego.
 • Filtr wstępny – siateczka oplatająca cylinder, która zatrzymuje duże cząstki zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt czy włosy. Należy pamiętać o jej odkurzaniu.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H posiada nowy, większy filtr Xiaomi M7R-FLH. Producent szacuje jego żywotność na 14 miesięcy.

Zintegrowany filtr 3w1 Xiaomi M7R-FLH (wymiana co ok. 14 miesięcy) – od 249 zł (sprawdź najtaniej na Ceneo.pl)

Uwaga! Realne zużycie filtra zależy od ilości przefiltrowanego powietrza i jego jakości. W Polsce różnice w jakości powietrza w określeniu całorocznym są kolosalne i wiele miejscowości na południu ma 4 razy więcej zanieczyszczeń w powietrzu niż miejscowości z północy kraju. 

W skrócie: Tam, gdzie brudniejsze powietrze za oknem, tam filtr będzie pracował krócej! 14 mies. w przypadku Xiaomi Pro H to uśredniona wartość, która może się wydłużyć lub skrócić o kilka miesięcy.

Czytnik RFID filtr niebieski Xiaomi AP Pro HIdentyfikator RFID umieszczony na spodniej stronie filtra ułatwia ocenę jego zużycia. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Xiaomi ocenia żywotność swojego filtra na 14 miesięcy. Wiele filtrów Xiaomi ma też wbudowany tzw. identyfikator RFID. Nie inaczej jest w przypadku filtra do Xiaomi Pro H. Nie tylko podkreśla on oryginalność produktu, ale też ułatwia ocenę stopnia zużycia filtra. Żywotność może być bowiem różna w zależności od tego gdzie i jak eksploatowany jest nasz filtr (poziom zanieczyszczeń i ich rodzaj).

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

W urządzeniu znajdziemy 3 poziomy prędkości manualnej. Jest tez tryb nocny, automatyczny oraz tzw. ulubiony (♥) pozwalający dokładnie dopasować moc nawiewu za pomocą suwaka w aplikacji. Warto zauważyć, że w trybie nocnym urządzenie jest naprawdę ciche, ale też niemal nie generuje żadnego podmuchu powietrza.

Xiaomi AP Pro H oznaczenie trybów pracy

Ikonki ilustrujące poszczególne tryby pracy w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro H.
Materiały producenta Xiaomi

Pobłażliwa ocena jakości powietrza i opieszały tryb automatyczny

Dla nas najbardziej interesujący jest oczywiście tryb automatyczny, gdyż to on jest na co dzień najczęściej używanym trybem przez większość użytkowników. Niestety Xiaomi Pro H powiela problem znany z innych oczyszczaczy chińskiego giganta. Urządzenie jest dostosowane do pracy wg chińskich norm jakości powietrza, znacznie łagodniejszych niż te zalecane przez WHO czy UE.

Oto jak Xiaomi interpretuje jakość powietrza:

Kolory wyświetlacza w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3

Interpretacja jakości powietrza przez oczyszczacze Xiaomi. Materiały producenta Xiaomi

 • Dobra jakość powietrza: 0-75 µg/m3
 • umiarkowana jakość powietrza: 76-150 µg/m3,
 • fatalna jakość powietrza: 150 µg/m3 i więcej

A oto co o dopuszczalnym stężeniu PM2,5 mówią normy UE i WHO:

 • dopuszczalne dobowe stężenie PM2,5: 25 µg/m3
 • dopuszczalne średnioroczne stężenie PM2,5: 10 µg/m3 (polska norma dopuszcza 20 µg/m3)

Laserowe czujniki i czytelne wskaźniki

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H wyposażono w następujące czujniki:

 • lasesrowy czunik PM2,5
 • czujnik temperatury
 • czujnik wilgotności

Zestaw ten znajdziemy również w innych modelach marki, m.in. w Xiaomi 3H. Sprawdza się on bardzo dobrze. Sensory dokładnie odzwierciedlają wartości pokazywane przez zewnętrzne czujniki, za co należy Xiaomi pochwalić!

Odczyty prezentowane są na interaktywnym wyświetlaczu OLED w formie numerycznej oraz paska zmieniającego kolor. Są one również dostępne w aplikacji mobilnej, dzięki czemu możemy monitorować sytuację będąc nawet z dala od oczyszczacza.

Sterowanie – interaktywny wyświetlacz OLED oraz aplikacja Mi Home

Xiaomi Pro H wyświetlacz

Wyświetlacz OLED wskazuje aktualny poziom PM2,5, pozwalając również na regulację podświetlenia i zmianę trybu pracy. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Model Air Purifier Pro H może być sterowany z poziomu wyświetlacza OLED, gdzie zmienimy tryb pracy i wybierzemy intensywność podświetlenia. Znacznie więcej opcji oferuje dobrze znana użytkownikom Xiaomi aplikacja mobilna – Xiaomi Mi Home.

Aplikacja Xiaomi Mi Home

Ważna informacja dla miłośników urządzeń smartoczyszczacz będzie kompatybilny z Xiaomi AI oraz innymi smart-sprzętami.
Aplikacja mobilna Xiaomi Mi Home do Xiaomi AP Pro H

Aplikacja Mi Home daje użytkownikowi dość szerokie możliwości w zakresie konfiguracji sprzętu. Na szczęście, w porównaniu ze starszymi modelami, dostępna w Polsce europejska wersja posiada również pełną automatyzację.

Dzięki automatyzacji użytkownicy mogą ustalić własne reguły pracy, np. włączenie i wyłączenie sprzętu o określonej godzinie lub w zależności od panujących stężeń zanieczyszczeń. Jest o tyle istotne, że jak pisaliśmy wyżej, Xiaomi wciąż dość łagodnie podchodzi do interpretacji zanieczyszczeń.

Możemy również nakazać automatyczne zwiększenie lub zmniejszenie prędkości za każdym razem, gdy poziom PM2,5 będzie większy lub mniejszy od określonej wartości. Tworzenie samych reguł jest proste i sprowadza się do 3 prostych kroków:

 • ustalenia warunku “jeśli”,
 • dodania warunku “zakończ”,
 • wybrania okresu efektywności, czyli harmonogramu wykonywania funkcji.

W praktyce jednak model automatyzacji może być uciążliwy na co dzień, zwłaszcza w obliczu często zmieniającego się stanu powietrza, gdzie co chwilę będziemy zmuszeni zaglądać do ustawień w telefonie.

Urządzenie ma również wspierać obsługę głosową poprzez asystenta XiaoAI. Na ten moment nie mamy jednak informacji o polskiej wersji językowej.

Większa wydajność oczyszczania

xiaomi air purifier pro h powierzchnia oczyszczania

Grafika Xiaomi ilustrująca docelowy metraż poszczególnych modeli oczyszczaczy. Materiały producenta Xiaomi

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro H posiada imponujący współczynnik CADR na poziomie 600 m³/h. Pozwala to spokojnie stosować sprzęt na przestrzeni ok. 72 m². Jest to istotna zmiana w porównaniu z wersją Pro (500 m³/h CADR, powierzchnia: ok. 60 m²).

Xiaomi Mi Air Purfier Pro H – test w naszym labie

Przeprowadziliśmy testy oczyszczacza Xiaomi w naszym laboratorium. Metodologia zawsze była ta sama: zadymialiśmy pomieszczenie za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5.

Następnie liczyliśmy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³ PM2,5.

Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza są niezmienne. Xiaomi AP Pro H uzyskało w trybie automatycznym średnią 20 min 56 sekund. W trybie turbo było to nawet 8 min 38 sekund.

Zdaniem eksperta

Test Xiaomi Pro H potwierdził nasze oczekiwania – bardzo wysoka efektywność w trybie turbo i niezła, choć nierewelacyjna w trybie auto.

Dla porównania najbliżsi konkurenci Xiaomi AP Pro H, czyli Klarta Stor, Electrolux PA91-604DG czy Toshiba CAF-X116XPL uzyskiwali w trybie auto następujące czasy:

Kultura pracy – przyjemnie na wolnych obrotach i odczuwalnie w turbo

Kultura pracy Xiaomi Pro H mogłaby być lepsza, ale nie jest też najgorsza. Bezszczotkowy silnik DC sprawia, że w trybie nocnym urządzenie potrafi być ciche i energooszczędne. Natężenie szumu generowanego przez urządzenie spada wtedy do 34 dB (Xiaomi korzysta z mniej atrakcyjnego sposobu pomiaru i w praktyce te 34 dB można porównać do nawet 25 dB w innych urządzeniach). Bardzo spada też jednak wydajność urządzenia, która wynosi wówczas ok. 120 m³/h (ok. 15 m² powierzchni).

Gorzej jest jednak na najwyższych obrotach, gdzie oczyszczacz staje się nie tylko uciążliwie głośny (w naszych testach do 68 dB) ale też konsumuje sporo prądu. Xiaomi PRO H w naszym teście watomierzem uzyskało wartości od 4,4 do 67,4 W.

Xiaomi AP Pro H pobór prądu recenzjaDodatkowe funkcje

Ciekawą funkcją jest również wskaźnik żywotności filtra. Po uruchomieniu urządzenia, wyświetlacz OLED informuje użytkownika o procentowym zużyciu filtra. Oczywiście informacja ta jest również wyświetlana z poziomu aplikacji mobilnej. Brakuje natomiast funkcji jonizacji powietrza

Xiaomi Pro H czy Xiaomi 4 Pro?

Xiaomi 4 Pro Xiaomi Pro H

Od lewej: Xiaomi Air Purifier 4 Pro. Od prawej: Xiaomi Mi Air Purifier Pro H. Który wybrać? Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Na przełomie roku 2021 i 2022 swoją premierę miał nowy oczyszczacz powietrza chińskiego koncernu. Xiaomi Air Purifier 4 Pro jest bardzo podobne Xiaomi Pro H, zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i wyglądu (4 Pro jest kilka cm niższe).

Najważniejszą różnicą jest wydajność oczyszczania, wyrażana za pomocą współczynnika CADR. Xiaomi 4 Pro posiada wydajność oczyszczania na poziomie 500 m3/h. Opisywany tu model Pro H zaś oferuje 600 m3/h. Nowością wprowadzoną przez Xiaomi 4 Pro jest za to jonizator ostrzowy. Xiaomi Pro H takowego nie oferuje. Z drugiej strony nowy model kosztuje ok. 1300 zł, podczas gdy za Xiaomi Pro H zapłacimy zaledwie 829 zł.

Który model bardziej opłaca się wybrać? To już zdecydujcie sami. A może skusicie się na jeszcze inny model, np. z oferty Electrolux, Klarta czy Samsung?

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >

Wygląd Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Kratka nawiewu Xiaomi Pro H

Kratka wylotowa oczyszczonego powietrza w Xiaomi Air Purifier Pro H. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Charakterystyczny, biały minimalizm w wykonaniu Xiaomi sprawia, że urządzenie łatwo wkomponować w każdą niemal aranżację. W porównaniu z modelem Pro, Pro H jest też nieco większe i cięższe. Xiaomi AP Pro mierzyło 26 cm x 26 cm x 73,5 cm. Wymiary nowego modelu to 31 cm x 31 cm x 73,8 cm. Zwiększyła się też waga z 7,8 do 9,6 kg.

O dziwo Xiaomi nie wyposażyło swojego modelu w kółka czy uchwyt do przenoszenia. Jest to spory minus, gdyż przemieszczanie sporej wagi sprzętu nie jest wygodne.

Xiaomi Air Purifier Pro H w salonie

Xiaomi Air Purifier Pro H w salonie, źródło: materiały promocyjne Xiaomi

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi AP Pro H

MarkaXiaomi
Model Air Purifier Pro H
Cena1499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]120-600
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*72
Zalecana maks. kubatura [m³]180
Głośność [dB]34-58
Pobór mocy [W]4,4-67,4
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów1 rok
Waga [kg]9,6
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro H to propozycja, która z pewnością zainteresuje wszystkich fanów chińskiego koncernu. Urządzenie wpisuje się w strategię oferowania tanich, wydajnych oczyszczaczy.

Niestety Air Purifier Pro H powiela największy problem oczyszczaczy Xiaomi, a więc pobłażliwy system oceny jakości powietrza. Urządzenie czeka, aż poziom PM2,5 przekroczy 75 µg/m3 (300% normy!), by uznać, że jakość powietrza jest niezadowalająca, zmieniając kolor podświetlenia na pomarańczowy.

Producent zdaje się ratować nieco sytuację automatyzacją, która z jednej strony rozwiązuje ten problem.  Z drugiej jednak zmusza użytkownika do częstego zaglądania do aplikacji i regulowania pracy urządzenia lub poświęcenia sporej ilości czasu na stworzenie wielu, precyzyjnych reguł pracy.

Naprawdę szkoda, bo patrząc na parametry techniczne, jakimi dysponuje Air Purifier Pro H, urządzenie mogłoby śmiało konkurować o miejsca w przedszkolach, urzędach czy gabinetach usługowych.

Maciej Kluba

Cena Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Cena Xiaomi Mi Air Purifier Pro H (2023-03-14) – 1499 zł (sprawdź najniższą cenę i porównaj oferty Xiaomi Pro H w Ceneo).

Galeria zdjęć Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Wszystkie recenzje oczyszczaczy powietrza Xiaomi na RO


Seria 3:

Seria 2:

Seria Pro:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …