Xiaomi Smart Air Purfier 4 Lite – najważniejsze cechy

Xiaomi zaprezentowało w 2022 roku najnowsze oczyszczacze z serii 4. Air Purifier 4 Lite to najmniejszy i najtańszy z nowych modeli. Pozbawiony jest jednak niektórych fuocznkcji oraz np. modułu jonizatora. Wydajność oczyszczania na poziomie 360 m³/h plasuje XAP 4 Lite pomiędzy Xiaomi AP 3C, a 3H. Charakteryzuje się przy tym dość budżetowym charakterem. Czy warto go kupić?

Opinia eksperta

Xiaomi AP 4 Lite jest tanim oczyszczaczem powietrza, który pomoże pozbyć się zanieczyszczeń w pomieszczeniach do powierzchni 40-45 m². Urządzenie charakteryzuje się niezłą relacją ceny do wydajności. Jest też najmniejszym Xiaomi z serii 4. Plus za aplikację mobilną. Minus za małą ilość funkcji i trybów pracy, głośną pracę jak na tę wydajność oraz niezbyt miarodajny czujnik PM2,5.

Maciej Kluba

Zalety

 • Aplikacja mobilna Mi Home
 • Dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Dwuczęściowa konstrukcja ułatwia wymianę filtrów

Wady

 • Dość pobłażliwy wciąż tryb automatyczny
 • Brak jonizacji
 • Relatywnie głośna praca (w stosunku do oferowanej wydajności)
 • Odczyty z czujnika PM2,5 różnią się nieco od czujników zewnętrznych (w tym innych oczyszczaczy Xiaomi)
Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite (2023-11-24) 549 zł

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite dostępny jest w listopadzie taniej z okazji trwających wyprzedaży Black Weeks.

Dziękujemy ♥

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – nasza opinia

Xiaomi 4 Lite wyświetlacz napis Xiaomi

Xiaomi 4 Lite możemy polecić osobom szukającym oczyszczacza do pomieszczeń 30-40 m2 (max. 45 m2). Poprawie uległ m.in. algorytm oceny jakości powietrza. Jest on teraz bardziej restrykcyjny, choć do najbardziej surowych modeli na rynku – oczyszczaczy powietrza LIFAair czy Klarta wciąż dużo mu brakuje.

Sprzęt korzysta też ze znanej wielu użytkownikom aplikacji Xiaomi Mi Home. Xiaomi Air Purifier 4 Lite, w przeciwieństwie do modeli 4 i 4 Pro, nie posiada też jonizacji. Niestety nowa generacja urządzeń Xiaomi jest też ogólnie droższa. Za model Air Purifier 4 Lite musimy zapłacić min. 599 zł. To 1,5 x więcej niż w przypadku Xiaomi Air Purifier 3C i nieco więcej niż w przypadku Air Purifier 3H.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Czy warto wybrać Xiaomi Smart AP 4 Lite? Zapraszamy do recenzji.

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

wyjety filtr xiaomi 4-lite copy

Zintegrowany filtr 3w1, który łatwo wyjmuje się, otwierając górną część urządzenia (rozwiązanie znane np. z Xiaomi AP 3C). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W urządzeniu spotkamy dobrze nam znane, zintegrowane filtry 3w1. Na pierwszy rzut oka wydają nam się one identyczne jak te, które znajdziemy w innych modelach oczyszczaczy powietrza Xiaomi – 2S, 2H, 3C czy 3H. Zintegrowany filtr ma swoje plusy i minusy. Jest to rozwiązanie wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej strony jest to mniej opłacalne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry mogą zużywać się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY. Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • Filtr HEPA H13– filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
 • Filtr węglowy – Filtr węglowy o gramaturze aż 450 g skutecznie eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

Wymiana filtrów Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Wymiana filtrów w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na ok. 12 miesięcy. Urządzenie jest wyposażone w czujnik RFID, który kontroluje jego zużycie. Użytkownik może sprawdzić szacunkowe procentowe zużycie filtra w aplikacji mobilnej oraz na wyświetlaczu (informacja procentowa).

Cena i żywotność filtrów

Zintegrowany filtr 3w1 (żywotność 12 mies.) – 169 zł

Sprawdź na Ceneo

Wydajność oczyszczania Xiaomi AP 4 Lite – 360 m³/h, czyli ile m² oczyści?

CADR oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite to 360 m³/h. Jest to więc oczyszczacz do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga 45 m². Nasze wyliczenia pokrywają się z tymi podawanymi przez producenta. Jest to oczywiście maksymalna wydajność oczyszczacza Xiaomi. Za pomocą prostego testu anemometrem spróbowaliśmy estymować wydajność Air Purifier 4 Lite w Trybie Sleep.

Test anemometru Xiaomi AP 4 Lite

Xiaomi 4 Lite CADR estymacja

Tryb pracy i eksploatacja

Xiaomi AP 4 Lite przód

Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi wyposażony jest w tryb automatyczny, tryb sleep (nocny) oraz tryb ulubiony (♥) które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania. Oprócz tego możemy płynnie regulować poziom prędkości w aplikacji mobilnej Xiaomi Home. Niestety nie ma takiej możliwości z poziomu panelu wyświetlacza.

Mało miarodajne czujniki i wskaźniki

Xiaomi Air Purifier 4 Lite wyposażono w czujniki PM2,5, temp. i wilgotności. Skanują one otoczenie, a następnie przekazują swoje odczyty do urządzenia oraz aplikacji mobilnej.O dziwo, prezentowane odczyty różnią się nie tylko od wykorzystywanych przez nas zewnętrznych czujników, ale przede wszystkim od pozostałych urządzeń Xiaomi.Wyświetlacz numeryczny jest dość czytelny, pod warunkiem że znajdujemy się dość blisko. Z dalszej odległości trzeba się nieco intensywniej wpatrywać.

Sprawdzenie poprawności czujnika Xiaomi 4 Lite

Laserowy czujnik PM2,5 umieszczono z tyłu oczyszczacza powietrza. Jego odczyty różnią się nieco od odczytów czujników zewnętrznych. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podobnie jak w przypadku starszych modeli, mamy tu też kolorystyczną interpretację jakości powietrza, gdzie kolor zielony oznacza dobrą jakość, żółty średnią, a czerwony złą.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite nie różni się tu od pozostałych modeli 4 generacji, wciąż dość łagodnie interpretując poszczególne stężenia zanieczyszczeń. Wg najnowszych wytycznych WHO – 21 µg/m3 PM2,5 to już 133% normy dziennej, a aż 400% normy średniorocznej.

Normy jakości powietrza zalecane przez WHO wynoszą bowiem:

 • Max. dobowe stężenie PM2,5: 15µg/m3
 • Średnioroczne stężenie PM2,5: 5 µg/m3

Test oczyszczania powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite – 18% wolniej od bezpośredniego rywala

Test oczyszczania powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite wykres przedstawiający wyniki

Wykres podsumowujący wyniki testu oczyszczania urządzeń ze średniej półki w trybach auto. Testowane Xiaomi Air Purifier 4 Lite zaznaczyliśmy ramką. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Na powyższym wykresie ujęliśmy czas oczyszczania naszego pomieszczenia testowego, wydajność oczyszczania (CADR) oraz cenę popularnych oczyszczaczy do małych i średnich pomieszczeń.

Czas, podobnie jak i oczywiście cena urządzenia, powinny być jak najniższe. CADR natomiast odwrotnie – im wyższy, tym lepiej.

Spośród przetestowanych przez nas oczyszczaczy ze średniej półki Klarta Forste 4 uzyskała najlepszy wynik – średni czas poniżej 45 minut. Niewiele gorzej wypadł Philips AC2887/10 oraz Dyson Pure Humidify+Cool. Xiaomi Air Purifer 4 Lite uzyskało wynik o 18% gorszy od Klarty Forste 4, choć lepszy np. od starszych modeli – Xiaomi 3H (o 12,1%) i Xiaomi 3C (niemal 2 x szybciej).

Xiaomi Air Purifier 4 Lite wypada więc w tym zestawieniu nieźle. Producent poprawił działanie trybu automatycznego względem poprzedniej generacji oczyszczaczy. Wciąż jednak Xiaomi jest nieco wolniejsze od słabszego Philipsa, Klarty czy Dysona.

Sterowanie – głównie aplikacja Xiaomi Home

Aplikacja mobilna Xiaomi Home Xiaomi 4 Lite

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite może być sterowane z poziomu dotykowego wyświetlacza, na którym zmienimy tryby pracy i odczytamy informacje o aktualnej jakości powietrza (PM2,5, temperatura, wilgotność). To jednak byłoby na tyle, jeśli chodzi o funkcjonalność wyświetlacza. Więcej opcji dostępnych jest jedynie w aplikacji mobilnej Mi Home.

Ze względu na budżetowy charakter modelu, jest ona nieco ograniczona pod względem funkcji, w porównaniu z droższymi modelami. W szczególności nie znajdziemy niektórych opcji automatyzacji.

Automatyzacja oczyszczacza powietrza Xiaomi AP 4 Lite

Atutem Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite jest możliwość automatyzacji pracy oczyszczacza. Polega ona na tworzeniu własnych reguł pracy, uzależnionych od poziomu zanieczyszczeń w pokoju, pogody na zewnątrz czy pory dnia.

-> Szerzej opisaliśmy to w artykule poświęconym automatyzacji Dzięki automatyzacji możemy m.in:

 • Ustawić harmonogram pracy – godziny włączenia i wyłączenia się sprzętu
 • Zaprogramować określone tryby pracy w zależności od godziny czy pory dnia
 • Zaprogramować bardziej restrykcyjne działanie oczyszczacza w zależności od poziomu zanieczyszczeń PM2,5.

Kultura pracy Xiaomi AP 4 Lite – dość przeciętnie

Xiaomi Air Purifier 4 Lite pomiar poboru prądu

Pod względem poboru mocy, jak i głośności pracy, Xiaomi Air Purifier 4 Lite wypada po prostu przeciętnie. Urządzenie zużywa do 38,6 W (producent podaje zaniżoną wartość 33 W), co jest dość dobrym wynikiem przy wydajności 360 m3/h, chociaż bywają na tym polu lepsi.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite pomiar głośności test

Martwi nas dość głośny charakter. 61 dB to już odczuwalny hałas. Zwłaszcza, jeśli planujemy używać Xiaomi w sypialni. Na szczęście w trybie Sleep jest naprawdę ciche. Podobnie jak w innych modelach Xiaomi możemy też regulować intensywność podświetlenia.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Wygląd Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Xiaomi AP 4 Lite panel górny przyciskiPanel górny Xiaomi Air Purifier 4 Lite. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Nowy oczyszczacz Xiaomi przypomina mocno pozostałe urządzenia, zarówno debiutujące wraz z nim, jak i te starsze. Charakterystyczny biały prostopadłościan utrzymany w minimalistycznym stylu odnajdzie się w wielu nowoczesnych wnętrzach. Dwuczęściowa konstrukcja znana choćby z  Xiaomi Air Purifier 3C pozwala dość łatwo wymienić filtr. Wystarczy zdjąć górną połowę i obrotowym ruchem wyciągnąć filtr do góry.

wyświetlacz xiaomi 4 lite

Dotykowy wyświetlacz oczyszczacza powietrza Xiaomi 4 Lite. Materiały producenta Xiaomi

Urządzenie jest stosunkowo kompaktowe. Xiaomi 4 Lite jest mniejszy i lżejszy od swoich braci (XAP 4 i XAP 4 Pro). Sprzęt waży bowiem 4,8 kg i mierzy 24 x 24 x 53 cm.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite

MarkaXiaomi
ModelSmart Air Purifier 4 Lite
Cena549 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza360 m³/h (120 m³/h dla formaldehydu)
Zalecana maks. powierzchnia*45 m²
Zalecana maks. kubatura112,5 m³
Głośność33,4-61 dB
Pobór mocy33 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 12 miesięcy
Waga [kg]4,8
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite?

Nie do końca. Nowa generacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi wprowadza też automatycznie wyższe ceny. Air Purifier 4 Lite nie jest w tej kwestii wyjątkiem, rozpoczynając katalog od ok. 600 zł. Nie jest to więc zbyt atrakcyjna oferta, nawet w zamian za poprawioną, nieco bardziej surową ocenę jakości powietrza oraz aplikację mobilną Xiaomi Mi Home.

Air Purifier 4 Lite, podobnie jak inne Xiaomi, np. Xiaomi Air Purfier 3H, wciąż pozostaje jednak opieszały (delikatnie mówiąc) w reakcji na zanieczyszczenia. Choć element ten poprawiono, w porównaniu z poprzednimi generacjami, nadal przydają się własne, bardziej bezkompromisowe reguły pracy. Te są jednak czasochłonne w ustawianiu i nie w każdej sytuacji sprawdzą się tak samo – np. innych reguł potrzebujemy w dzień, innych w nocy.

Oczyszczacze Xiaomi EU a CN — które oznaczenia są w Polsce?

Oznaczenia urządzeń służą do określenia, do którego regionu zostały przydzielone. Xiaomi zdecydowała się na taką regionalizację, by użytkownikom z całego świata lepiej korzystało się z ich urządzeń. W Polskich sklepach spotkasz głównie oczyszczacze Xiaomi z oznaczeniem EU lub GL.  Takie oznaczenia przeznaczone są na Europę, natomiast CN na rynek chiński. Informacja o oznaczeniu znajduje się w dolnej części oczyszczacza, należy spojrzeć na dwie ostatnie litery SKU.

SKU Xiaomi Air purifier 4 Lite

Xiaomi AP 4 Lite vs 3C – który kupić?

Czy nowa generacja sprawiła, że sprzęty stały się lepsze? Porównaliśmy dwa budżetowe modele – Xiaomi Air Purifier 3C i jego nieformalnego następcę w postaci Air Purifier 4 Lite. Pod względem wydajności i możliwości wygrywa Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite. Może on oczyścić nieco większą powierzchnię — o 5 m2 więcej niż starszy model.

Jest także tańszy w eksploatacji. W nowszym modelu został także poprawiony tryb automatyczny, który wcześniej działał wg. norm chińskich. Xiaomi Air Purifier 4 Lite jest również lżejszy, więc łatwiej go przenosić. Najistotniejszy jest jednak CADR, który jest większy w Xiaomi AP 4 Lite, co przyczynia się na lepszą filtrację powietrza.

Xiaomi AP 4 Lite i Xiaomi AP 3C panele sterowania

Xiaomi AP 4 Lite vs Xiaomi AP 4 i Xiaomi AP 4 Pro

Porównując do siebie nowe oczyszczacze Xiaomi z serii 4 (Xiaomi Air Purifier 4, Xiaomi Air Purifier 4 Lite oraz Xiaomi Air Purifier 4 Pro) Xiaomi Air Purifier 4 Lite wypada dość mało atrakcyjnie. Jest to bowiem budżetowy model, który posiada niewiele trybów, nie ma ekranu dotykowego ani też jonizatora powietrza.

Nadaje się głównie do małych powierzchni. Ma też najmniejszy CADR z wymienionej trójki, co przekłada się na gorszą filtrację powietrza. Polecany jest osobom, które chcą tanio oczyścić swoje pomieszczenia. Jeżeli chodzi o wydajność i możliwości, polecamy wybór Xiaomi Air Purifier 4. Model ten posiada jonizację i tyle samo funkcji i trybów pracy, co Xiaomi AP 4 Pro. 

Pozostałe oczyszczacze Xiaomi

Galeria zdjęć Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

FAQ – najczęściej zadawane pytania Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

Maksymalny polecany metraż pokoju to 45 m² (360 m³/h CADR). W praktyce zalecamy nieco mniejsze powierzchnie, np. 30-40 m², tak by zostawić pewien zapas mocy. Urządzenie będzie mogło wówczas korzystać z niższych prędkości, co zmniejszy hałas.

Oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia w powietrzu. Filtruje powietrze z bakterii, sierści zwierząt i pyłów, co wpływa na lepsze samopoczucie. Zalecany jest szczególnie alergikom i astmatykom.

Jeżeli masz nieco okrojony budżet i niewielki metraż, a nie zależy Ci np. na jonizacji, możesz rozważyć zakup. W naszych testach urządzeniach wypadło jednak dość słabo. W teście oczyszczania Xiaomi Air Purfier 4 Lite osiągnęło wynik ponad 52 minuty, co przy wydajności 360 m3/h jest naprawdę słabym rezultatem. 61 dB generowanych w trybie turbo jest także odczuwalne. Na szczęście w pozostałych prędkościach jest znacznie przyjemniej dla ucha.

Wyłącz oczyszczacz powietrza i włącz go z powrotem po upływie przynajmniej 10 sekund. Jeżeli problem dłużej występuje, wyświetlacz może być zepsuty. W takim przypadku skontaktuj się z serwisem Xiaomi.

Co do zasady: Nie. Według informacji producenta reset sieci Wi-Fi może powodować jedynie utratę ustawień blokady rodzicielskiej i zaplanowanych uruchomień lub wyłączeń sprzętu (harmonogram).

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …