Xiaomi Smart Air Purfier 4 Compact – najważniejsze cechy

Koniec roku 2022 przyniósł w Xiaomi premierę kolejnego oczyszczacza powietrza. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact to jeden z najtańszych modeli, który ma konkurować z takimi urządzeniami jak Philips AC0830, Levoit Core 200S, Samsung AX34 czy Electrolux FA31-201DG/GY. Na starcie wygrywa podstawowymi parametrami: jest nieco tańszy oferując nieco większą wydajność oczyszczania i więcej funkcji.

Minusem jest tez przede wszystkim wciąż pobłażliwy algorytm oceny jakości powietrza i opieszały w działaniu tryb automatyczny.

Zalety

 • Aplikacja mobilna Mi Home
 • Dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Kompaktowy charakter

Wady

 • Dość pobłażliwy wciąż tryb automatyczny
 • Brak jonizacji (w większych Xiaomi już jest)
 • Relatywnie głośna praca (duży wiatrak zamknięty w niewielkiej obudowie)

Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy. Drażnić może jedynie brak uchwytu do przenoszenia.

Cena Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact (2023-10-04) – 379 zł

Dziękujemy ♥

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact – opinia eksperta

Xiaomi Smart Air Purifier 4 compact widziany od góry i nieco z boku. Materiały producenta Xiaomi

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact polecam osobom, które szukają naprawdę taniego i prostego oczyszczacza do małych pomieszczeń, np. pokój dziecka. Maksymalny metraż, na jakim sprawdzi się urządzenie to ok. 29 m2.

Jednakowoż z doświadczenia rekomendujemy sprzęt z reguły do mniejszych powierzchni, np. 15-20 m2. Minusem małego Xiaomi jest również spora głośność urządzenia – 60 dB przy takiej małej mocy to zaskakująca wartość.

Maciej Kluba

Sprawdź inne propozycje kompaktowych oczyszczaczy powietrza!

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

W urządzeniu znajdziemy dobrze znany, wykorzystywany w innych oczyszczaczach zintegrowany filtr 3w1. Ma on swoje plusy, jak i pewne minusy. Z jednej strony jest to wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej strony jest to mniej opłacalne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry mogą zużywać się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY i na odwrót.

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, tj. chociażby kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • Filtr HEPA H13 – filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
 • Filtr węglowy – Filtr węglowy o gramaturze, który  eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

WAŻNE! Filtr w modelu Air Purifier 4 Compact nie jest tym samym, co w poprzednich modelach. Nie będziemy go więc mogli (przynajmniej na razie) tanio zastąpić.

Wymiana filtrów Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Odkręcana, dolna pokrywa filtra oczyszczacza. Materiały producenta Xiaomi.

Cena i żywotność filtrów

Zintegrowany filtr 3w1 (żywotność 12 mies.) – 179 zł

Wydajność oczyszczania Xiaomi AP 4 Compact – 230 m³/h. Ile m² oczyści?

CADR oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 4 Compact to 230 m³/h. Jest to więc oczyszczacz do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga max. 28-29 m².  Ze swojej strony polecamy jednak stosować oczyszczacze na nieco mniejszych powierzchniach – oczyszczacz nie będzie wówczas zmuszony do pracy na najwyższych obrotach, generując mniej hałasu i zużywając mniej prądu.

Tryb pracy i eksploatacja

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact widziany od przodu, materiały producenta Xiaomi

Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi to dość proste urządzenie, wyposażone w ograniczoną liczbę trybów. Znajdziemy w nim tryb automatyczny, tryb sleep (nocny) oraz tryb ulubiony (♥), które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania. Przycisk do zmiany trybów pracy lub regulacja podświetlenia dostępne są zarówno z poziomu wyświetlacza, jak i aplikacji mobilnej.

Czujniki i wskaźniki

Xiaomi AP 4 Compact posiada jedynie kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza, sygnalizujący jego stan za pomocą 4 kolorów:

 • kolor zielony – dobra jakość powietrza, 1–35 μg/m³
 • żółty – średnia jakość powietrza, 36–75 μg/m³
 • pomarańczowy kiepska jakość powietrza, 76–150 μg/m³
 • czerwony – zła jakość powietrza, 150 μg/m³

Jest to o tyle dziwne, iż w pozostałych oczyszczaczach 4 generacji Xiaomi zastosowano inną, bardziej restrykcyjną ocenę jakości. W Xiaomi 4, 4 Lite czy 4 Pro już przy 21 μg/m³ kolor zmienia się na żółty. Czerwony zaś zobaczymy, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 55 μg/m³. Tutaj algorytm oceny jakości powietrza przypomina ten ze starszych modeli Xiaomi.

Nie ma natomiast cyfrowego wskazania poziomu PM2,5.

Warto wspomnieć, iż odczyty poziomu pyłów dostarcza laserowy czujnik PM2,5, który w Xiaomi działał zawsze dość dobrze.

Sterowanie – nie dla tradycjonalistów. Głównie aplikacja Xiaomi Home

Xiaomi Air Purifier 4 Compact posiada bardzo ograniczoną liczbę przycisków na panelu sterowania. Większość funkcji przeniesiona jest bowiem do aplikacji mobilnej. Podobnie jak wszystkie debiutujące w ostatnich latach oczyszczacze powietrza Xiaomi, także Xiaomi 4 Compact współpracuje dobrze z Xiaomi Home. Oferuje też dostęp do pełnej automatyzacji.

Możliwość ustalania własnych reguł pracy naprawdę się przydaje, gdyż standardowo Air Purifier 4 Compact jest dość pobłażliwie zaprogramowany pod względem reakcji na smog.

Irytuje fakt, że żeby te reguły faktycznie sprawdzały się na co dzień, musimy ich stworzyć naprawdę dużo, zakładając różne zmiany warunków i typy sytuacji. Co innego sprawdzi się bowiem w dzień, co innego w nocy albo, gdy po prostu potrzebujemy ciszy. Innym rozwiązaniem jest bieżące edytowanie/zmiana ustawień oczyszczacza. Oczywiście nie skreśla to w moich oczach Xiaomi, ale z pewnością zabiera użytkownikom trochę czasu.

-> Wszystkie za i przeciw „Automatyzacji” w oczyszczaczach Xiaomi opisaliśmy artykule poświęconym automatyzacji

W aplikacji mobilnej Mi Home znajdziemy m.in. takie funkcje jak:

 • harmonogram pracy
 • własne reguły pracy w odniesieniu do pory dnia czy poziomu zanieczyszczeń
 • aktualne odczyty PM2,5
 • wybór trybów pracy
 • regulacja podświetlenia

Aby włączyć Wi-Fi i móc korzystać z aplikacji Mi Home, należy przytrzymać jednocześnie 2 przyciski – zmianę tryby pracy oraz podświetlenia przez ok. 15 sekund. Kombinacja ta aktywuje moduł Wi-Fi.

Przeciętna kultura pracy – standardowy pobór mocy i zaskakująca głośność

Dość duża, jak na niewielkie gabaryty sprzętu, wydajność oczyszczania ma też niestety swój minus w postaci dużej głośności. 60 dB przy 230 m3/h to dość sporo. Dlatego też, jeśli budżet pozwala, warto dopłacić do większych i mocniejszych modeli, np. Klarta Forste 4 czy Philips AC2887/10, które taką wydajność oferować będą w nieco niższych (a co za tym idzie cichszych) prędkościach niż Turbo.

Pobór mocy jest stosunkowo niewielki. W zależności od wybranej przez nas prędkości oscyluje między 2, a 27 W.

Jakkolwiek nie zawsze droższy oczyszczacz = lepszy oczyszczacz, o tyle pod względem kultury pracy warto czasem dopłacić.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Wygląd Xiaomi Air Purifier 4 Compact – standardowy kompakt

Pod względem wyglądu nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi niczym szczególnym się nie wyróżnia. Xiaomi po prostu skopiowało to, co już sprawdziło się w Europie (np. Philips AC0830, Electrolux Flow A3. Stąd bryła w kształcie walca skrywającą w środku cylindryczny filtr i stąd też górny panel, zarezerwowany na wyświetlacz.

Tył oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact. Materiały producenta Xiaomi

A na nim przyciski wł./wył., regulacja podświetlenia oraz zmiana trybu pracy. Tutaj też znajduje się wskaźnik kolorystyczny (pasek), sugerujący aktualną jakość powietrza w pomieszczeniu.

Kompaktowe Xiaomi jest naprawdę lekkie i wygodne do przesuwania czy przenoszenia. Sprzęt waży jedynie 2,2 kg i mierzy 22 x 22 x 35 cm. Drażnić może jedynie brak uchwytu. Xiaomi zaleca też, by nie stawiać oczyszczacza w odległości mniejszej niż 20 cm od najbliższych mebli lub ścian.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Compact

MarkaXiaomi
ModelSmart Air Purifier 4 Compact
Cena379 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza230 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*29 m²
Zalecana maks. kubatura73,5 m³
Głośność60 dB
Pobór mocy2-27 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 12 miesięcy
Waga [kg]2,2 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact?

Jeśli poszukujemy małego i prostego oczyszczacza do małych powierzchni odpowiedź brzmi: TAK. Xiaomi AP 4 Compact to całkiem udana konstrukcja, posiadającą m.in. tryb automatyczny i możliwość sterowania mobilnego. Brakuje w nim jednak np. cyfrowego wskaźnika poziomu PM2,5, co może nieco utrudniać życie.

I choć są na rynku małe oczyszczacze, które mogą pochwalić się lepszą automatyką (np. Winix Zero Compact), to ciężko o drugi o tak rewelacyjnym stosunku ceny do oferowanych możliwości.

Galeria zdjęć Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Szukasz oczyszczaczy Xiaomi o większej wydajności? Sprawdź pozostałe modele

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Maksymalny polecany metraż pokoju to 29 m² (230 m³/h CADR). W praktyce zalecamy nieco mniejsze powierzchnie, np. do 20 m², tak by zostawić pewien zapas mocy. Urządzenie będzie mogło wówczas korzystać z niższych prędkości, co zmniejszy hałas.

Tak, oczyszczacz współpracuje z aplikacją mobilną Mi Home, która umożliwia tworzenie własnych reguł pracy. Przewidziana jest również możliwość sterowania głosowego.

Z racji kompaktowego charakteru Xiaomi 4 Compact charakteryzuje się też niskim poborem prądu. Urządzenie zużywa od 2 do 27 W (w zależności od wybranej prędkości).

Według zapewnień producenta, cylindryczny filtr 3w1 wystarcza na około 12 miesięcy pracy. O konieczności wymiany po przepracowaniu określonej ilości godzin, powiadomi też sam oczyszczacz, pokazując migającą kreskę na wyświetlaczu.

Oprócz owalnej budowy, cylindrycznego filtra 3w1 i kompaktowych rozmiarów, urządzenia mają też podobną wydajność (230 m3/h w Xiaomi vs 250 m3/h w Winixie. Przewagą Xiaomi jest aplikacja mobilna. Dużą przewagą Winixa jest jednak jego bardziej restrykcyjny algorytm oceny jakości powietrza i surowy tryb automatyczny. Oczyszczacz powietrza Winix standardowo posiada też jonizację plazmową.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …

· 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …