Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2H. Czy warto go kupić?

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
6 minut czytania
Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Xiaomi Air Purifier 2H w naszej opinii

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2H to ulepszona wersja modelu Xiaomi AP 2. Urządzenie zadebiutowało na rynku w 2019 r., a obecnie (2023-09-26) nie jest już dostępne w sprzedaży.

Ostatnia cena na Ceneo.pl

Z urządzeń marki Xiaomi jako alternatywę dla tego modelu możemy wskazać Xiaomi Air Purifier 3H (wydajność 380 m3/h, cena 899 zł) albo Xiaomi Air Purifier 4 Lite (wydajność 360 m3/h, cena 579 zł).

Zalety

 • Wysoka opłacalność
 • Niski pobór prądu
 • Czujnik PM2,5, temperatury i wilgotności
 • Wskaźnik jakości powietrza (w aplikacji)
 • Sterowanie aplikacją mobilną
 • Wskaźnik eksploatacji filtra (w aplikacji)

Wady

 • Mało wydajny tryb nocny
 • Tryb automatyczny działający według norm chińskich, bardzo łagodny dla smogu
 • Aplikacja w wersji europejskiej nie pozwala na ręczną zmianę ustawień trybu automatycznego
 • Użyty czujnik podczerwony zawyża wskazania PM2.5
 • Głośny na wysokich obrotach

Oczyszczanie powietrza

Na pierwszy rzut oka chiński oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2H wykorzystuje taki sam filtr trójwarstwowy 360° jak ten, który znamy z poprzednich urządzeń Xiaomi. Powietrze oczyszczane jest bowiem przez:

 • filtr wstępny w formie drobnej siateczki PET, wychwytujący sierść zwierząt, kurz i pozostałe duże zanieczyszczenia,
 • filtr węglowy, który odpowiada za eliminację nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych gazów,
 • filtr HEPA H13, będący skuteczną bronią w walce z drobnymi cząsteczkami stałymi, w tym pyłem zawieszonym PM2,5 i PM10 i alergenami.

Jak widać, różnica polega na tym, że filtr HEPA klasy E11 zastąpiony został filtrem klasy H13.

Warto zaznaczyć, że filtry z modelu Xiaomi 2, 2s i PRO będą również pasowały do Xiaomi AP 2H. Oznacza to, że użytkownicy mają do wyboru cztery rodzaje filtrów: szary (zastosowany w modelu 2H z HEPA H13), zielony (z większą ilością węgla aktywnego i filtrem HEPA E11), fioletowy (antybakteryjny z filtrem HEPA E11) oraz standardowy niebieski (z filtrem E11).

Żywotność każdego filtra wynosi do 6 miesięcy.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2H został wyposażony w sensor cząsteczek PM2,5 oraz w czujniki temperatury i wilgotności, dlatego umożliwia kontrolę różnych parametrów powietrza. 

Oczyszczaczem powietrza można sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mi Home, która daje użytkownikowi dość szerokie możliwości, ale tylko w teorii. W oczyszczaczach w wersji chińskiej aplikacja pozwala m.in. na ręczne dostosowanie tempa filtracji do stanu powietrza, według własnych preferencji. W wersji europejskiej automatyzacja jest niemożliwa zarówno przez dedykowaną aplikację Mi Home, jak i przez alternatywne, nieoficjalne aplikacje.

Różnicę między Xiaomi AP 2 a Xiaomi AP 2H stanowi m.in. mała dioda informują o jakości powietrza, która znajduje się na dole obudowy nowego wariantu. Zabrakło tutaj natomiast wyświetlacza OLED obecnego w oczyszczaczach XAP 2S i PRO, o aktualnym trybie pracy informują kolorowe diody zlokalizowane się w górnej części obudowy.

Wadliwy system oceny jakości powietrza

Chiński Xiaomi Air Purifier 2H podobnie jak starsze modele tej marki ma trzy tryby pracy:

 1. Automatyczny – prędkość dopasowuje się do jakości powietrza na podstawie informacji z czujników. Jednakże w oczyszczaczach Xiaomi ten tryb działa na podstawie norm azjatyckich, zatem w Polsce jest on mało skuteczny. Poniższa grafika pokazuje, jak oczyszczacz ocenia jakość powietrza w zależności od stężenia pyłu zawieszonego PM2,5:Kolory wyświetlacza w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3
 2. Nocny – bardzo cichy, prawie niesłyszalny, ale w poprzednich modelach był on mało skuteczny, ze względu na niską wydajność. W Xiaomi Air Purifier 2H producent nie zadeklarował przepływu powietrza w trybie nocnym, więc można założyć, że także nie jest on wystarczający.
 3. Wydajny (favorite) – najszybsze oczyszczenie pomieszczenia, czyli intensywna filtracja.

Jak już wspomnieliśmy, aplikacja teoretycznie pozwala dostosować prędkość obrotów wentylatora do jakości powietrza, jednak dotyczy do tylko urządzeń przeznaczonych na rynek chiński, a wersja europejska jest pozbawiona tej możliwości. Według norm unijnych dopuszczalne stężenie PM2,5 wynosi 25 µg/m³. Dla oczyszczacza powietrza Xiaomi 2H 300% tej normy to wciąż dobra jakość powietrza, a najwyższy tryb uruchamiany jest dopiero wtedy, gdy stężenie pyłu osiągnie 600% normy.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi – porównanie

 Xiaomi Air Purifier 2sXiaomi Air Purifier 2HXiaomi Air Purifier 3H
Wydajność oczyszczania310 m³/h260 m³/h380 m³/h
Sugerowana powierzchnia37 m²31 m²46 m²
Liczba trybów pracy336
Czujniklaserowypodczerwieńlaserowy
Wyświetlacztak, OLEDnietak, OLED dotykowy
Pobór prądudo 31 Wdo 31 Wdo 36 W
Głośność31-66 dB33-66 dB3,21-64 dB
Waga4,8 kg5,2 kg4,8 kg

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >

Wygląd

Xiaomi Air Purifier 2H wyglądem bardzo przypomina starsze urządzenia marki Xiaomi. Z estetycznego punktu widzenia wypada całkiem dobrze, a dodatkową zaletę stanowią jego niewielkie wymiary (52 x 24 x 24 cm).

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2H

MarkaXiaomi
ModelAir Purifier 2H
Cena602 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]260
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*32,5
Zalecana maks. kubatura [m³]81,25
Głośność [dB]33
Pobór mocy [W]2-31
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówzestaw filtrów – od 6 do 12 miesięcy
Waga [kg]5,2
Certyfikatybrak danych
Gwarancjabrak danych

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2H?

Wyższa w stosunku do starszych oczyszczaczy Xiaomi klasa filtra HEPA idzie w parze z niższą wydajnością. W najnowszym urządzeniu chińskiej marki Xiaomi jest to 260 m³/h, a więc niespełna 85% wydajności, jaką oferował XAP 2S. Stosunek ceny do wydajności wciąż jednak jest korzystny, ale nie oznacza to, że rekomendujemy wybór oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2H. Jego tryb automatyczny jest dostosowany na rynek azjatycki, gdzie dochodzi do wysokich stężeń pyłów i szkodliwych gazów.

W Polsce predefiniowany tryb auto działa słabo, pozwala na przekroczenie norm jakości powietrza, pracując przy niewielkiej wydajności CADR. Aplikacja nie umożliwia rozwiązania tego problemu. 

Alternatywnie, jeśli poszukujesz innych modeli Xiaomi do większych powierzchni to sprawdź jedne z najnowszych modeli Xiaomi – Xiaomi Air Purifier 3h (do max. 47 m2, większa ilość trybów pracy, możliwa automatyzacja, 550zł) i Xiaomi Air Purifier 3c  (budżetowy model idealny np. do sypialni, do 40 m2, 399 zł, czujnik laserowy, filtr hepa H13, brak wskaźnika wilgotności i temperatury).

Jeśli wahasz się pomiędzy tymi modelami, zobacz nasze porównanie -> Xiaomi Air Purifier 3h vs 3c.

Cena Xiaomi Air Purifier 2H (2023-09-26) – od 602 zł

Sprawdź najniższą cenę:

Kup przez Ceneo.pl

Galeria zdjęć Xiaomi Air Purifier 2H

Recenzje oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Seria 4:

Seria 3:

Seria 2:

Seria Pro:

8 komentarzy

 • <cite class="fn">Dawid</cite> <span class="says">says:</span>

  Od dluzszego czasu mysle zeby sobie sprezentowac oczyszczacz, na zime to juz obowiazkowo… ktos moze porownac ten xiaomi z tym oczyszczaczem Daikin? Oba sa interesujace ale nie wiem ktory wybrac bo oba maja fajne rzeczy i sa polecane jak czytam opinie

 • <cite class="fn">Adam Drzewiecki</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy Xiaomi Air Purifier 2H ma ten sam laserowy czujnik PM2,5, który jest tak zachwalany w modelu 2S? Czy nadal mniej dokładny czujnik na podczerwień z modelu 2?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …