Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

WINIX ZERO to oczyszczacz powietrza przeznaczony do większych pomieszczeń, według producenta sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni 99 m². W praktyce będzie to około 48 m² max. Charakteryzuje się więc przeciętną wydajnością odpowiednią, odpowiednią do sypialni czy mniejszego salonu. Urządzenie wielokrotnie odznaczano różnymi certyfikatami. Czy warto więc je kupić?

Cena Winix Zero (2023-09-14) – 815 zł (Sprawdź ofertę >>link do ceneo.pl)

Oczyszczanie powietrza

Winix Zero oczyszcza powietrze za pomocą:

 • filtra wstępnego usuwającego większe zanieczyszczenia takie jak sierść i włosy,
 • filtra węglowego eliminującego brzydkie zapachy, trujące gazy, LZO (lotne związki organiczne),
 • filtra True HEPA 99,97% oczyszczającego powietrze z pyłów tj. PM2,5 czy PM10.
 • Technologii WINIX PlasmaWave generującej nieszkodliwe jony dodatnie, skutecznych w walce z wirusami i bakteriami.

Cena i żywotność filtrów:

Komplet filtrów do Winix Zero (1 filtr HEPA + 4 x filtr węglowy) – cena 170 zł (Sprawdź ofertę>>link do Ceneo.pl). Filtr HEPA – wymiana raz do roku, filtr węglowy – co 3 miesiące.

Filtr wstępny, węglowy i HEPA w oczyszczaczu Winix Zero

Filtr wstępny, węglowy i HEPA w oczyszczaczu Winix Zero, źródło: materiały ranking-oczyszczaczy.pl

Przyglądając się bliżej filtrom zauważymy pewne niedokładne spasowanie, które powoduje, że między nimi, a krawędziami obudowy pojawiają się niewielkie szpary. Drobny błąd, który na szczęście nie obniża w żaden sposób skuteczności filtracji (sprawdzone w testach w naszym laboratorium).

Filtr węglowy ma postać lekkiej siateczki, której trwałość nie jest wysoka. W modelu Zero Pro, granulki węgla zamknięto w sztywnej ramce. Tutaj konstrukcja jest bardzo luźna, a jej żywotność sam producent ocenia na zaledwie 3 miesiące.

Zobacz naszą recenzję Winix Zero

Tryb pracy i eksploatacja

Model Winix Zero informuje użytkownika o stanie powietrza za pomocą kolorowego wskaźnika – czerwony (zły stan powietrza), żółty (średnia jakość powietrza), niebieski (dobra jakość).

Dokładne wartości progowe zanieczyszczeń poniżej:

 • Kolor niebieski – 0-12 PM2,5, 0-49 AQI
 • Kolor żółty – 12,1-43 PM2,5, 50-119 AQI
 • Kolor czerwony – >43,1 PM2,5, >120 AQI

W teście porównawczym, który przeprowadziliśmy na kilku oczyszczaczach, zauważyliśmy, że opisywany Winix świecił się na żółto lub czerwono, gdy poziom cząstek PM2,5 był bliski zera. Różnice w pomiarach wynikają najprawdopodobniej z zastosowania czujnika Smart Sensor, który łączy w sobie wykrywanie kurzu i szkodliwych zapachów.

Oczyszczacze powietrza Winix, w tym również model Zero posiada tryb automatycznyw którym użytkownik nie musi na bieżąco monitorować powietrza, ponieważ to oczyszczacz dopasowuje prędkość wentylatora na podstawie danych z czujnika. Jest również tryb nocny, w którym urządzenie pracuje naprawdę cicho. Oprócz nich mamy możliwość manualnego przełączania pomiędzy 4 prędkościami (niski, średni, szybki, turbo).

Czujnik światła sprawia, że gdy wokół zaczyna się robić ciemno, oczyszczacz po ok. 1 minucie automatycznie bardzo zwalnia, przechodząc w tryb nocny. Cecha ta, z założenia dobra, staje się irytująca, gdy np. chcemy oczyścić wieczorem powietrze przed snem (w trakcie sezonu smogowego albo po smażeniu czegoś w kuchni). W trybie nocnym gaśnie również panel dotykowy, tak by nie zakłócać snu domowników.

Jest też timer, który umożliwia zaprogramowanie godziny wyłączenia się sprzętu. Niestety do wyboru mamy tylko 1,4 lub 8 godzin. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć, są certyfikaty. Winix został doceniony znakiem jakości ECARF za skuteczność w walce z alergenami. Urządzenie posiada też atesty AHAM i CE.

Test głośności i poboru mocy Winix Zero – nieźle jak na leciwą konstrukcję

Winix Zero nie należy do najcichszych i najbardziej energooszczędnych urządzeń, choć zważywszy na wiek tej konstrukcji, jest naprawdę nieźle. W niższych prędkościach praca Winixa Zero jest w zasadzie nieodczuwalna – w 3 (przedostatniej) prędkości oczyszczacz generuje ok. 50 dB hałasu. W trybie turbo jest to 66 dB, co jest już sporym rezultatem, jednak charakterystycznym dla trybów turbo.

Test głośności WInix Zero ranking oczyszczaczy

Analogiczną sytuację obserwujemy z poborem mocy. Nasz test Winixa Zero wykazał wysokie zużycie energii jedynie w najwyższej prędkości – ok. 45 W. W pozostałych trzech pozostaje ono na bardzo niskim poziomie.

Winix Zero pobór mocy ranking oczyszczaczy recenzja

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

A może Winix Zero S?

Winix Zero S z przodu i z boku
Winix Zero S widziany od przodu i boku. Materiały producenta Winix

W listopadzie 2023 roku pojawiła się informacja o odświeżonym modelu Winix Zero. Nowy model nazwany został Winix Zero S i wyróżnia się przeprojektowaną obudową, przeniesionym wlotem i wylotem powietrza oraz nieco większą wydajnością oczyszczania. Wyższa jest też cena, przekraczająca w tym przypadku 1200 zł w sklepach, a 880 zł na Amazonie (stan na dzień 09.11.23).

Winix zero S panel górny
Przeprojektowana górna część obudowy oraz minimalistyczny panel sterowania z prawej strony. Materiały producenta Winix

Porównanie najważniejszych parametrów

Winix ZeroWinix Zero S
 • Cena: 799 zł
 • Cena: 880 zł (Amazon)
 • max. wydajność oczyszczania wg producenta: 390 m³/h
 • max. wydajność oczyszczania wg producenta: 410 m3/h
 • max. metraż: 49 m²
 • max. metraż: 51 m²
 • jonizacja PlasmaWave
 • jonizacja PlasmaWave
 • Głośność: 27-51 dB

 • Pobór prądu: 3-70 W
 • Głośność: 27-51 dB

 • Pobór prądu: 3-70 W
 • rozmiar: 38 x 20,8 x 60 cm

 • Waga: 7 kg
 • rozmiar: 37,9 x 19,9 x 60 cm

 • Waga: 7,5 kg

Wygląd

Panel sterowania oczyszczacz powietrza Winix Zero

Panel sterowania i przód obudowy Winix Zero, źródło: materiały własne

Winix Zero ma wymiary 60 x 38 x 20,8 cm oraz występuje tylko w kolorze białym. Waga sprzętu to 7 kg.

Obudowa i ciemny, elektroniczny panel sprawiają, że całość prezentuje się elegancko, a oczyszczacz będzie pasował do większości pomieszczeń.

Panel sterowania skrywa sporo przycisków, wśród których znajdziemy m.in. wybór trybu, przycisk zegara, moc nawiewu, przycisk PlasmaWave (jonizacja) oraz opisywany wyżej czujnik światła.

Parametry techniczne oczyszczacz powietrza WINIX ZERO

MarkaWINIX
ModelZERO
Cena950 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]96, 138, 198, 258, 390 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*48 m²
Zalecana maks. kubatura120 m³
Głośność [dB]27 – 51
Pobór mocy [W]3-70
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów1 rok. Cena zestawu – 170 zł
Waga [kg]7
CertyfikatyECARF, ARB Ozone free, WEE
Gwarancja2

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Uwaga! W wielu miejscach można znaleźć informację o skuteczności 99,97% i jest to norma amerykańska. My na rankingu przyjęliśmy wersję europejską, stąd skuteczność na poziomie 99,95%. Niestety jednak słabe spasowanie filtrów powoduje w tym modelu, iż skuteczność filtracji może różnić się od deklarowanej.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Winix Zero?

Czy warto wybrać oczyszczacz Winix Zero? Grafika Winix Zero w salonie, opracowanie materiały własne

Jako maksymalny metraż oczyszczanego pomieszczenia producent podaje 99 m². Według naszych obliczeń, przy wartości CADR sięgającej 390 m³/h, urządzenie powinno poradzić sobie w pokojach do 48 m², zatem jest to istotnie odczuwalna różnica.

Sprzęt posiada ciekawe rozwiązania, jak np. sensory zapachu czy światła. Obydwa pozwalają ulepszyć pracę trybu automatycznego. W praktyce jednak często ją destabilizują, prowadząc do nielogicznego zachowania urządzenia.

W wybranym przedziale cenowym lepszą propozycją będzie npKlarta Forste 4. Urządzenie ma nieco niższy CADR, będąc przeznaczonym do ok. 37,5 m². Jest jednak również tańsza, a dzięki świetnie zaprojektowanemu trybowi automatycznemu, jest niedościgniona w walce ze smogiem.

Galeria zdjęć Winix Zero

Winix Zero w naszej opinii

Zalety

 • Tryb automatyczny działający w oparciu o stężenie pyłów PM2,5
 • Wskaźnik jakości powietrza
 • Dobry stosunek wydajności do ceny
 • Możliwość wyłączenia PlasmaWave
 • Wskaźnik eksploatacji filtrów

Wady

 • Złe spasowanie filtrów – skuteczność filtracji spada
 • Denerwująca praca czujnika światła
 • Dosyć duże zużycie prądu

Cena Winix Zero

Cena Winix Zero (2023-09-14) – 815 zł (Sprawdź cenę >> link do ceneo.pl)

Sprawdź oczyszczacze powietrza Winix do 30 m2, polecane przez RO:

 • (Recenzowany) Winix Zero – metraż: 31 m² (CADR: 246 m³/h), cena: 799 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, Jonizacja Plasmawave
 • Winix Zero Pro – metraż: 38 m² (CADR: 301 m³/h), cena: 1198 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, Jonizacja Plasmawave

Oczyszczacze powietrza Winix do większych powierzchni, np. 50 m2

 • Winix U450  – metraż: 61,5 m² (CADR: 492 m³/h), cena: 1469 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, jonizacja PlasmaWave
 • Winix Zero +  –  metraż: 60 m² (CADR: 480 m³/h), cena: 1797 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, jonizacja PlasmaWave

20 komentarzy

 • <cite class="fn">rafalr30</cite> <span class="says">says:</span>

  Nie posiada pilota

 • <cite class="fn">Hasszz</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy taki oczyszczacz nadaje sie do mieszkania 52m czy to tylko do wielkosci jednego pomieszczenia jest przystosowany?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć,
   z zasady powinniśmy używać oczyszczacza do jednego pokoju, ponieważ dobierając do mieszkania musimy pamiętać, żeby nie wymusi takiego ruchu powietrza przez ściany.

   Tak jest z każdym oczyszczaczem 🙂 Dlatego rekomendujemy, żeby oczyszczacz był w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia czyli najczęściej jest to salon, a w nocy do sypialni. Można przenosić oczyszczacz lub kupić 2 osobne o mniejszej wydajności (lepsze działanie).

   Kolejną sprawą jest to, że maksymalna powierzchnia (w tym przypadku ~57 m2) jest dla najwyższego trybu działania. Tzn. oczyszczacz poradzi sobie z taką powierzchnią jeżeli będzie pracował na najwyższych obrotach, ale tak w praktyce rzadko używamy tego najwyższego, bo jest to głośne. Z tego względu powinniśmy dobierać większą powierzchnię maksymalną niż potrzebujemy.

   Odpowiadając na Twoje pytanie lepiej będzie mniejszy oczyszczacz do salonu/sypialni lub jeżeli masz otwartą przestrzeń to oczyszczacz o większej wydajności (CADR ok. >550 m3/h).

 • <cite class="fn">Radek Muś</cite> <span class="says">says:</span>

  Jakie oczyszczacz posiada progi zanieczyszczenia PM2.5, które sygnalizuje winix zero?

 • <cite class="fn">DOMIX KATOWICE</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy funkcja Plasma Wave jest jakoś szczególnie przydatna ?
  Lub czy jest oczyszczacz dedykowany pod problemem z kotem w domu któremu czasami zdarzy się napaskudzić i nawet po mocnym posprzątaniu zostaje ten „szczególny ” zapach 🙁 czy oczyszczacz ten poradzi sobie z takim zadaniem? czy może jest urządzenie które posiada lepsze możliwości antyodorowe?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jonizacja ma wiele zastosowań, ale niestety nie potrafimy jej oceniam. Powinna wspierać usuwanie zapachów. Niestety trudno nam wskazać urządzenia, które robią to najlepiej. Z pewnością to te, które mają dużo aktywnego węgla i chętnie się kręcą. Winix Zero węgla aktywnego ma akurat bardzo mało.

 • <cite class="fn">Adacho</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawiam się nad zakupem Winix Zero + jakiś nawilżacz ewaporacyjny. Czy jednoczesna praca obu urządzeń nie zaburzy ich pracy? Na przykład:
  a) czy czujnik oczyszczacza nie będzie uznawał wody z nawilżacza za zanieczyszczenie co wiązałoby się z wiekszą mocą pracy?
  b) czy powietrza w cały pomieszczeniu jest dobrze nawilżone, mimo że oczyszczacz zasysa wszystkie powietrze?
  c) czy są jakieś zalecenia w jakiej minimalnej odległości obydwa urządzenia mogą równocześnie działać, aby działały sprawnie?
  d) czy jest możliwe jednoczesne oczyszczanie powietrza i nawilżanie w ideal ap35h(jako alternatywa dla Winix zero+nawilżacz)?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry.
   praca oczyszczacza powietrza będzie zaburzana przez nawilżacz ultradźwiękowy. Nawilżacz emituję parę wodą, a cząsteczki wody czujnik w oczyszczaczu interpretuje jako zanieczyszczenie i z tego powodu przyspiesza pracę.

   Niejednokrotnie użytkownicy dolewają wodę kranową co skutkuje emitowaniem do powietrza nie tylko pary wodnej, ale też rozdrobnionym pyłem kamiennym, co dla oczyszczacza jest również sygnałem zanieczyszczonego powietrza. Wyjściem jest wybór nawilżacza ewaporacyjnego, który wykorzystuje naturalną technologię nawilżenia.

   Odpowiadając na pytanie:
   a- wyżej wyjaśniliśmy, nie będzie wpływał na pracę oczyszczacza o ile będzie to nawilżacz ewaporacyjny. Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych przygotowaliśmy tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/.
   b – na wilgotność w pomieszczeniu wpływa wiele wiele czynników np. ruch powietrza, wyjściowe nawilżenie względne, temperatura. Oczyszczacz filtrując powietrze nie będzie wpływał na poziom nawilżenia, on się skupia na usuwaniu pyłów 🙂
   c – będą działały sprawnie niezależnie od odległości, w przypadku nawilżacza raczej trzeba zwrócić uwagę gdzie powietrze wchodzi do mieszkania (np. okna) i którędy wychodzi. Jak nawilżacz będzie stał w miejscu wymiany powietrza to będzie mniej wydajny. Ponadto nawilżacz ewaporacyjny nie powinien stać zbyt blisko ściany, ponieważ będzie sam siebie oszukiwał 🙂 Nawilżone powietrze będzie odbijać się od ściany przez co czujnik wilgotności będzie pokazywał większy wynik.
   d – Winix Zero posiadamy, jest to dobre urządzenie i całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Ideala AP35H nie posiadamy, zaletą takich urządzeń jest wydajny nawilżacz powietrza, ale z kolei często dla urządzeń 2w1 oczyszczacz jest mniej wyczulony na pyły niż sam oczyszczacz bez funkcji nawilżania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …