Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro to kolejna z wersji popularnej serii oczyszczaczy Winix Zero. Południowokoreański producent deklaruje ogromną wydajność urządzenia, polecając je do powierzchni 120 m². Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę i przyjrzeć się najważniejszym parametrom Winixa Zero Pro.

Cena Winix Zero Pro (2023-11-09) – 1059 zł

Zobacz na Ceneo.pl

Winix Zero Pro w naszej opinii

Zalety

 • Dobra relacja ceny do wydajności i oferowanych możliwości
 • Tryb automatyczny
 • Timer
 • Wskaźnik wymiany filtrów
 • Funkcja jonizacji z możliwością wyłączenia

Wady

 • Czujnik światła destabilizujący pracę oczyszczacza
 • Nie do końca logiczny czujnik gazu
 • Duży pobór prądu w najwyższym trybie pracy

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro i filtry
Zestaw filtrów w oczyszczaczu powietrza Winix Zero Pro. Od lewej: filtr wstępny, filtr HEPA z powłoką antybakteryjną CleanCel oraz filtr węglowy, źródło: materiały Ranking-oczyszczaczy.pl

Podobnie jak w modelu Zero+, w Zero Pro znajdziemy 5-stopniową filtrację, na którą składają się:

 • filtr wstępny
 • filtr (True)HEPA
 • powłoka CleanCel.
 • filtr węglowy
 • Jonizator PlasmaWave

Oprócz standardowych filtrów (wstępny, węglowy i HEPA) mamy tu więc powłokę antybakteryjną CleanCel pokrywającą filtr HEPA. Jej obecność jest jednak dla nas nieuzasadniona. O ile w przypadku nawilżacza powietrza, w którym tworzy się wilgotne środowisko, powłoka antybakteryjna ma sens, o tyle powietrze przepływające z dużą siłą przez oczyszczacz jest suche. Nie ma więc w nim warunków sprzyjających rozwojowi patogenów.

Filtr true hepa Winix Zero Pro
Filtr (True)HEPA z powłoką antybakteryjną CleanCel, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oprócz filtrów w oczyszczaczu znajdziemy również jonizator plazmowy Plasmawave. Jonizacja pozwala w szybszy sposób oczyścić powietrze z alergenów (roztoczy, zarodników pleśni czy grzybów).

Koszt filtrów do Winix Zero Pro

Koszt eksploatacji (wymiana filtra raz do roku) to ok. 265 zł.

Zobacz naszą recenzję Winix Zero Pro

Tryb pracy i eksploatacja

5 prędkości i dobry tryb auto

Winix Zero Pro posiada 5 prędkości oczyszczania, wybieranych ręcznie lub automatycznie (tryb auto). Tryb automatyczny polega na dostosowaniu prędkości oczyszczania do aktualnej jakości powietrza, a te informacje pobiera z czujników:

 • sensor VOC (LZO – lotne związki organiczne)
 • sensor pyłów
 • sensor światła

Czujniki i wskaźniki – dobry czujnik PM2,5, nielogiczny czujnik gazu oraz światła

Czujnik gazu (VOC) reaguje szybko na pogarszające się warunki otoczenia. W naszym teście z formaldehydem, pochodzącym z jednego ze środków czystości, Winix Zero Pro po ok. 5 sekundach wykrył obecność cząsteczek w powietrzu i błyskawicznie zmienił swój kolor na czerwony, przyśpieszając w trybie auto do najwyższej prędkości. Niestety też wkrótce kolor zmienił się na zielony, podczas gdy stężenie formaldehydu wciąż przekraczało normy. Nielogiczne działanie uchwyciliśmy na zdjęciach zrobionych w trakcie testu.

Źródło: Materiały Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza posiada wskaźnik jakości powietrza w postaci 4-kolorowego podłużnego paska LED, ten zmienia kolor w zależności od jakości powietrza. Kolor niebieski oznacza czyste powietrze, zielony średnie, bursztynowe złe, zaś czerwony świadczy o bardzo złym powietrzu. Producent wyposażył też swój model we wskaźnik wymiany filtra.

W trosce o komfortowy sen użytkowników można skorzystać z wolniej pracującego, ale też cichszego od pozostałych, trybu nocnego. Dzięki czujnikowi światła, tryb ten włącza się automatycznie po ok. 1 minucie. Podświetlenie zostaje wyłączone, a urządzenie przechodzi w tryb Silent.

Niestety czujnik światła to zarówno wada, jak i zaleta oczyszczaczy Winix. Z jednej strony jest przydatnym gadżetem, gdy kładziemy się spać lub chcemy odpocząć. Z drugiej destabilizuje pracę urządzenia, jeśli pomieszczenie jest zanieczyszczone (np. po wietrzeniu mieszkania przed snem w trakcie sezonu smogowego albo po smażeniu posiłku).

Podczas testu z formaldehydem sprawdziliśmy działanie sensora światła. Po wyłączeniu oświetlenia w pomieszczeniu, po upływie 1 minuty urządzenie przechodziło w tryb silent, nawet gdy zewnętrzne czujniki wskazywały znaczne przekroczenie normy HCOH.

Wysoki CADR i powierzchnia użytkowa do ok. 60 m²

Współczynnik CADR modelu Zero Pro to 470 m³/h, więc zalecany jest do pomieszczeń o wielkości max. 59 m². Tymczasem producent deklaruje w przypadku tego modelu 120 m², co jest dużym nadużyciem. Z drugiej strony urządzenie poradzi sobie dobrze w mniejszych pomieszczeniach, typu sypialnia czy pokój dziecka, które przefiltruje w kilka minut.

Energochłonna konstrukcja

Minusem modelu Zero Pro jest duży pobór prądu. Konstrukcja ta jest nowsza od modelu Zero czy Zero+, jednak pod względem zużywanej energii wypada dość słabo. Producent pisze o 50 W w trybie turbo. W naszych pomiarach watomierzem (tryb turbo wraz z jonizacją) uzyskaliśmy wartości na poziomie 71 W. Wynik ten jest dużo gorszy od podobnych oczyszczaczy powietrza Electrolux czy Samsung. Więcej o poborze prądu przez oczyszczacz powietrza Winix w naszym artykule: „Zdrowe powietrze tańsze niż myślisz. 8 groszy za dzień

Oczyszczacz Winix wypadł za to całkiem nieźle w teście głośności. Urządzenie w 3 (przedostatniej) prędkości generuje jedynie 48 dB. Głośno natomiast będzie w trybie turbo. Tutaj użytkownicy muszą przygotować się na hałas przekraczający 66 dB.

Winix zero Pro pomiar głośności recenzja

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

A może Winix Zero S?

Winix Zero S z przodu i z boku
Winix Zero S widziany od przodu i boku. Materiały producenta Winix

W listopadzie 2023 roku pojawiła się informacja o odświeżonym modelu Winix Zero. Nowy model nazwany został Winix Zero S i wyróżnia się przeprojektowaną obudową, przeniesionym wlotem i wydajnością oczyszczania mieszczącą się pomiędzy Winixem Zero, a Winixem Zero Pro. Mamy tu bowiem 410 m³/h. Cenowo nowy model również będzie prawdopodobnie plasował się pomiędzy Winixem Zero, a Zero Pro.

Górna część obudowy Winix Zero S
Przeprojektowana górna część obudowy oraz minimalistyczny panel sterowania z prawej strony. Materiały producenta Winix

Porównanie najważniejszych parametrów

Winix Zero ProWinix Zero S
 • Cena: 1059 zł
 • Cena: 880 zł (Amazon)
 • max. wydajność oczyszczania wg producenta: 470 m³/h
 • max. wydajność oczyszczania wg producenta: 410 m3/h
 • max. metraż: 58 m²
 • max. metraż: 51 m²
 • jonizacja PlasmaWave
 • jonizacja PlasmaWave
 • Głośność: 28-55 dB

 • Pobór prądu: do 71 W
 • Głośność: 27-51 dB

 • Pobór prądu: 3-70 W
 • rozmiar: 41,5 x 24,5 x 60 cm

 • Waga: 8,5 kg
 • rozmiar: 37,9 x 19,9 x 60 cm

 • Waga: 7,5 kg

Wygląd

Panel sterowania Winix Zero Pro
Panel sterowania w modelu Winix Zero Pro, źródło: materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podobnie jak inne modele z serii Zero, Winix Zero Pro charakteryzuje się prostokątną bryłą i stonowanymi kolorami.

Na górze oczyszczacza znajduje się czytelny panel sterowania, na którym znajdziemy przyciski odpowiadające m.in. za zmianę trybu i prędkości pracy, jonizację powietrza czy ustawienie godziny wyłączenia się sprzętu (timer).

Z drugiej strony niemiłym zaskoczeniem okazała się jakość użytych plastików. Oczyszczacz stoi u nas w biurze od kilkunastu miesięcy, z czego sporą część czasu spędził w kartonie. Mimo tego doczekał widocznych rys na przednim panelu.

Urządzenie ma wymiary 41,5 x 24,5 x 60 cm i waży 8,5 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Winix Zero Pro

MarkaWinix
Model Zero Pro
Cena1259 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza103, 144, 204, 270, 470 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia58 m²
Zalecana maks. kubatura145 m³
Głośność28-55 dB
Pobór mocy50 W (71 W w teście)
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA H13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów1 rok. Cena – 265 zł
Waga [kg]8,5
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Uwaga! W wielu miejscach można znaleźć informację o skuteczności 99,97% i jest to norma amerykańska. My na rankingu przyjęliśmy wersję europejską, stąd skuteczność na poziomie 99,95

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro?

Winix Zero Pro to urządzenie bardzo podobne do modeli Zero i Zero+. Producent wycofał z rynku model Zero +, a na jego miejsce pojawił się następca — Winix Zero Pro. Producent sugeruje, iż urządzenie stworzone zostało do oczyszczania wielkich powierzchni. Niestety w praktyce jest to dużo mniejszy metraż. Zamiast deklarowanych 120 m², oczyszczacz sprawdzi się na niespełna 60 m², a więc powierzchni 2-krotnie mniejszej.
Z drugiej strony na uwagę zasługuje na pewno tryb auto, a także czujniki pyłów oraz lotnych związków organicznych. Reagują one szybko na zmieniające się warunki otoczenia, a sam algorytm interpretacji zanieczyszczeń działa naprawdę rygorystycznie. Denerwuje destabilizujące działanie czujnika światła oraz niespójna praca czujnika gazu (LZO).

Galeria zdjęć Winix Zero Pro

Cena Winix Zero Pro

Cena Winix Zero Pro (2023-09-14) – 1060 zł (link do ceneo.pl)

Sprawdź oczyszczacze powietrza Winix do 30 m2, polecane przez RO:

 • Winix Zero – metraż: 31 m² (CADR: 246 m³/h), cena: 799 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, Jonizacja Plasmawave
 • (Recenzowany) – Winix Zero Pro – metraż: 38 m² (CADR: 301m³/h), cena: 1060 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, Jonizacja Plasmawave

Lub urządzenia do większych powierzchni, np. 50 m2

 • Winix U450  – metraż: 61,5 m² (CADR: 492 m³/h), niedostępny, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, jonizacja PlasmaWave
 • Winix Zero +  –  metraż: 60 m² (CADR: 480 m³/h), cena: 1797 zł, czujnik pyłów, TVOC oraz światła, filtr HEPA H13, jonizacja PlasmaWave

16 komentarzy

 • <cite class="fn">Majk</cite> <span class="says">says:</span>

  Producent na swojej stronie podaje max CADR na poziomie 480 m³/h, w recenzji znalazła się informacja o tym, że CADR urządzenia wynosi 301 m³/h, która informacja jest prawdziwa?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Wyjaśniliśmy tą kwestię z dystrybutorem, Winix w większości swoich modeli posługiwał się wydajnością wyrażoną w stopach sześciennych na minutę oraz określoną liczbą jednostek usuniętego zanieczyszczenia. Poprawimy jutro wszystkie recenzje o jednostkę CADR w polskim standardzie. Dla Winix Zero Pro będzie to 480 m³/h. Dziękujemy za uwagę 🙂

 • <cite class="fn">Ashino TOP1</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam! Ten model oczyszczacza nie ma dostępu do aplikacji na smartfona. Zweryfikujecie to, bo może się mylę? 🙂

 • <cite class="fn">Mateusz Ciszek</cite> <span class="says">says:</span>

  Bardzo fajna recenzja. Od producenta dostałem informację, iż oczyszczacz posiada następujące progi zanieczyszczenia, które sygnalizują 4 kolory led zielony, niebieski, żółty i czerwony:
  Jakość powietrza PM 2,5
  dobra 0 – 12
  umiarkowana 12,1 – 22
  średnia 22,1 – 43
  zła 43,1 –

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dostaliśmy te same informacje o modelu Winix Zero PRO od dystrybutora (producent nie podaje tych informacji). Są one zmierzone „ręcznie”, więc uzupełnimy recenzje, jak potwierdzimy je własnym siłami.

   Progi te są całkiem dobre na tle konkurencji!

   • <cite class="fn">Mateusz Ciszek</cite> <span class="says">says:</span>

    Też tak myślę. Będę śledził na bieżąco Waszą recenzję bo głównie dzięki niej chcę zakupić ten model oczyszczacza. Jak tylko będę go miał to nie omieszkam podzielić się wrażeniami i zdjęciami.

  • <cite class="fn">Sylwester Nesteruk</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy ma Pan może informacje na temat tego, czy ten sam zakres dotyczy wersji Winix Zero Plus? Na
   początku tego roku zakupiłem 2 takie oczyszczacze i zawsze interesował
   mnie zakres tych poziomów. Nie wiem tylko czy dla wersji PLUS jest taki
   sam, jak dla wersji PRO.

  • <cite class="fn">Henryk Giełczyk</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam !
   W recenzji napisano ,że jest 3 kolory niebieski,żółty i czerwony pokazujące jaki jest stan powietrza. Więc jak jest w rzeczywistości 3 czy 4 /z zielonym/ ? Jeśli 3 , to jakie są progi zanieczyszczeń ?

   Pozdrawiam

   • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry,
    dla pewności skierowaliśmy to pytanie do dystrybutora. W Winix Zero Pro są 4 kolory: niebieski – zielony – bursztynowy – czerwony.
    Informacje poprawiliśmy w recenzji. 🙂

 • <cite class="fn">ania leelou</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, w recenzji Winixa Zero pisaliście o słabo spasowanych filtrach z obudową (co skutkowało spadkiem skuteczności filtracji). Czy w Winixie Zero PRO ten problem poprawiono?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Problem spasowania filtrów jest problemem dość częstym, ale nie jest to zazwyczaj problem na tyle istotny, by dyskwalifikował urządzenie. Dlaczego?

   W przypadku Winixa Zero, w którym zastosowano filtr H13 mający „luz” można przyjąć, że część powietrza przejdzie szczelinami obok filtra, bo tam powietrze będzie miało mniejszy opór. Załóżmy, że jest to do 1-5% całego powietrza przy nowym filtrze i 2-10% przy bardzo zabrudzonym. Nadal większa część powietrza przejdzie przez filtr.

   Winix Zero wykonał nasz test laboratoryjny z czasem około 25 minut, co pozwala nam stwierdzić, że tryb auto i układ filtrujący w tym urządzeniu zapewniają bdb opiekę nad jakością powietrza w kontekście pyłów.

   Nie wiem, jak spasowane są filtry w modelu Winix Zero Pro.

 • <cite class="fn">baton_84</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  a czy mierzyliście zew. miernikiem czy podawane kolory faktycznie odpowiadają ilości zanieczyszczeń PM 2.5 oraz AQI CN ? Chciałem bardzo kupić model z wyświetlaczem aby pokazywał na bieżąco stan zanieczyszczenia ale ciężko w podobnej cenie znaleźć skuteczne urządzenie z jonizacją i wyświetlaczem lub aplikacją dla ok 45m2
  Pozdrawiam

 • <cite class="fn">Le2020</cite> <span class="says">says:</span>

  Warto kupic podobny HR1000 bo wyszedl produkcji i mozna go miec jeszcze za ok.1000pln co przy wydajnosci 400+ m3 zabija konkurencje. Plaski filtr wstepny latwy do odkurzania co przy zwierzakach nieocenione. Sterowanie aplikacja z poza domu – super. Od ponad 2 lat dziala u mnie non stop. Wylaczam tylko czasami latem jak mam otwarty taras. Pracuje na powierzni ok. 80m2 !!! Ale przy zwierzetach -nawet jednym kocie- koniecznie trzeba go wesprzec odkurzaczem robotem. Wg mnie kazdy Winix 400+ z plaskim filtrem wstepnym i wifi jest poza konkurencja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …