Webber AP9900 – najważniejsze cechy

NA PLUS

 • Olbrzymia wydajność oczyszczania (współczynnik CADR)
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna
 • Sterowanie pilotem
 • Funkcja nawilżania
 • Jonizacja (niestety jedynie ostrzowa)

NA MINUS

 • Pobłażliwa interpretacja zanieczyszczeń – oczyszczacz dopuszcza wysokie stężenie PM2,5 w pomieszczeniu
 • Czujnik światła, który destabilizuje pracę oczyszczacza
 • Dość duże zużycie prądu

Webber AP9900 w skrócie

Webber AP9900 to pokaźnych rozmiarów urządzenie przeznaczone również do dużych, przestronnych pomieszczeń o wielkości nawet 100 m². Sprawdzi się więc w otwartych salonach, przestrzeniach biurowych typu open space czy miejscach użyteczności publicznej. Z racji występujących ścian, korytarzy i zaułków, które utrudniają przepływ powietrza w domu, nie zalecamy używać jednego oczyszczacza na całe, duże mieszkanie.

Jest jednak kilka „Ale”. Pobłażliwy w swej naturze jest przede wszystkim tryb automatyczny, który dopuszcza wysokie stężenia zanieczyszczeń. Między innymi oczyszczacz posiada jedynie jonizację ostrzową. Dość duże jest też zużycie prądu, sięgające 90 W.

Cena Webber AP9900 (2023-01-10) – 2199 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Webber AP9900 oczyszcza powietrze?

Oczyszczacz powietrza Webber posiada sprawdzony zestaw filtrów, w skład którego wchodzą: filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy. Z racji dużej ilości przepływającego powietrza, fitlry te występują podwójnie, po obu bokach urządzenia. Podobne rozwiązanie możemy znaleźć choćby w Toshibie CAF-X116XPL. Oprócz tego tradycyjne filtry wsparte są przez jonizator ostrzowy.

Najważniejsze elementy filtracyjne oczyszczacza powietrza Webber AP9900:

 • 2x filtr wstępny – zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń, np. kurz czy sierść zwierząt,
 • 2 x filtr HEPA H13 z powłoką antybakteryjna SilverION – wychwytuje wszelkie mikrocząstki stałe z powietrza, np. pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślin, bakterie, pleśnie czy wirusy. Producent ocenia jego skuteczność na 99,97%. Pokrycie filtrów powłoką z jonami srebra ma za zadanie zapobiec rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni filtracyjnej.
 • 2 x filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, do których zaliczamy formaldehyd, aceton, benzen i inne lotne związki organiczne.

Oprócz tego mamy tu też standardowo filtr nawilżacza – analogiczny do tych wykorzystywanych w oczyszczaczach 2w1 marki Sharp czy Philips.

Dodatkowo mamy tu wspomniany jonizator ostrzowy (10 000 000 jonów ujemnych/cm3). Jest to jonizator generujący jedynie jeden rodzaj jonów – anionów, które są dość nietrwałe i szybko giną w pomieszczeniu, nie wpływając zbytnio na efektywność filtracji.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Webber AP9900 filtr nawilżacza

Filtr nawilżacza w oczyszczaczu Webber AP9900. Materiały producenta Webber

 • Wymienny filtr zintegrowany do modelu AP9900 – cena 299 zł, żywotność b.d. (link do Ceneo.pl)
 • Filtr wodny do modelu AP9900 – cena 79 zł, żywotność b.d. (link do Ceneo.pl)

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Webber AP9900 z przodu wyświetlacz

Panel sterowania oczyszczacza Webber AP9900. Oprócz przejrzyście zaprojektowanych przycisków trybu nocnego, blokady rodzicielskiej czy timera, mamy też numeryczny wskaźnik PM2,5, wilgotności i temperatury oraz stan zużycia filtra i ustawioną wydajność nawilżania. Materiały producenta Webber

Webber AP9900 posiada 4 poziomy pracy oczyszczacza. Oprócz tego użytkownicy mają do dyspozycji tryb nocny oraz automatyczny. Szczególnie zwracamy uwagę na ten drugi. Nasze wcześniejsze doświadczenia z oczyszczaczami Webber sugerują nam, iż może być on pobłażliwy, akceptując wysokie wartości pyłów zawieszonych w powietrzu.

Plusem natomiast jest z pewnością tryb nocny, zwłaszcza przy tak dużych oczyszczaczach o sporej mocy ssącej.

Czujniki i wskaźniki

Informacje o aktualnym stanie zanieczyszczeń zbierane są przez czujnik jakości powietrza PM2,5. Następnie są one wyświetlane za pomocą numerycznego i kolorystycznego wskaźnika pyłów zawieszonych.

Na wyświetlaczu znajdziemy też bardzo dużo cennych informacji:

 • poziom PM2,5
 • aktualną temperaturę i wilgotność
 • ustawiony poziom wilgotności
 • żywotność filtra
 • aktualną prędkość wentylatora

Pobłażliwa ocena jakości powietrza

Webber AP9900 ilustracja algorytmu oceny jakości powietrza

Ilustracja systemu oceny jakości powietrza w oczyszczaczu Webber AP9900. Materiały producenta Webber.

Bardzo dużym minusem opisywanego oczyszczacza Webber jest jego pobłażliwe podejście do oceny poziomu zanieczyszczeń. Przy poziomie PM2,5 sięgającym 87 µg/m3, Webber AP9900 podświetla się na niebiesko, sugerując przeciętną jakość powietrza. W rzeczywistości jest to już jednak ok. 580% zalecanej dobowej normy PM2,5.

Kolorystyczny wskaźnik pyłów zawieszonych podświetla się na 1 z 3 kolorów. Na załączonej grafice widzimy, że kolor zielony oznacza dobrą jakość powietrza, niebieski średnią, a czerwony złą. Zła jakość powietrza nie powinna być sygnalizowana dopiero po przekroczeniu 100 µg/m3 PM2,5. Najważniejsi konkurenci robią to znacznie wcześniej, np. przy 30 lub 50 µg/m3 PM2,5.

Nawilżanie powietrza

Webber AP9900 nawilżanie powietrza

Zbiornik na wodę i wymiana wody w oczyszczaczu z nawilżaczem Webber AP9900. Materiały producenta Webber

Webber AP9900 posiada zbiornik na wodę o pojemności 3,4 litra. Wydajność nawilżania mieści się w zakresie 50-550 ml/h, w zależności od wybranej prędkości oczyszczania. Możemy również ustawić 4 docelowe poziomy nawilżania na higrostacie40% → 50 % 60% → 70%.

Sam system nawilżania przypomina natomiast bardzo rozwiązania stosowane przez bardziej renomowanych producentów – Sharpa czy Philipsa.

Aplikacja mobilna Smart Life

Webber AP9900 może być sterowany zarówno z poziomu panelu wyświetlacza, jak i pilotem oraz przede wszystkim aplikacją mobilną. Ta ostatnia opcja jest z pewnością najbardziej atrakcyjna, gdyż Webber wykorzystuje tu aplikację Smart Life, która sprawdza się świetnie np. w przypadku oczyszczaczy Klarta i Vestfrost.

Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd oczyszczacza Webber AP9900

Webber AP9900 panel górny

Wyświetlacz i panel sterowania w oczyszczaczu Webber AP9900, materiały producenta Webber

Webber AP9900 to model bardzo podobny do Toshiby CAF-X116XPL. Analogicznie mamy do czynienia z wysoką bryłą, chromowaną obudową wokół panelu sterowania i czarnym paskiem wyświetlacza. Na nim znajdziemy zaś informację o temperaturze, wilgotności oraz oczywiście ilości pyłów PM2,5.

Webber AP9900 mierzy 39 cm x 40 cm x 79 cm. Nie znaleźliśmy natomiast informacji nt. wagi urządzenia.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Webber AP9900

MarkaWebber
Model AP9900
Cena2199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza800 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*100 m²
Zalecana maks. kubatura250 m³
Głośność
do 67 dB
Pobór mocydo 90 W
Liczba prędkości wentylatora4
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,97%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d
Waga [kg]b.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Webber AP9900 to wydajny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, który sprawdzi się nawet w wielkich pomieszczeniach, mierzących do 100 m². Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że oczyszczacz Webber nadaje się do mieszkania o powierzchni 100 m². Bardziej widzimy go w roli sprzętu do powierzchni biurowych, typu open space czy dużych, loftowych wnętrz kamienic. Wydajność nawilżania wynosi natomiast 550 ml/h, co jest również dość dobrym wynikiem, choć gorszym np. od modeli Sharp KC-A czy KC-D.

Zaletą opisywanego Webbera jest z pewnością funkcjonalna aplikacja mobilna Smart Life, która pozwala między innymi tworzyć własne reguły pracy. To ważne w obliczu dość pobłażliwego systemu oceny jakości powietrza. W przedziale cenowym ok. 2000 zł można znaleźć lepsze propozycje, choć Webber AP9900 ma kilka atutów, na które warto zwrócić uwagę.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Webber AP9900

Do jakiej powierzchni Webber AP9900?

Maksymalny metraż pomieszczeń to aż 100 m2 (800 m3/h CADR).

Zintegrowany filtr węglowy + HEPA kosztuje 299 zł. Filtr nawilżacza kosztuje z kolei 79 zł. Nie mamy natomiast informacji o przewidywanej żywotności filtrów.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …