Webber AP8410 – najważniejsze cechy

NA PLUS:

  • Jonizacja (niestety jedynie ostrzowa)

NA MINUS:

  • Brak czujników jakości powietrza
  • Brak wskaźników jakości powietrza – ciężko ocenić aktualny poziom zanieczyszczeń
  • Niski CADR – niewielka wydajność oczyszczania
  • Dość duże zużycie prądu (jak na oferowaną wydajność)

Webber AP8410 w skrócie

Webber AP8410 to unowocześniona wersja modelu Webber AP8400 oraz bliźniacze urządzenie do oczyszczacza Sencor SHA8400.

Niedrogi oczyszczacz przeznaczony do ok. 26 m² nie sprawdzi się w tak dużych metrażach, jak deklaruje producent, pisząc o 38 m². Nie będzie też zbyt dobrym wyborem do domów (co również możemy znaleźć w informacjach na stronie Webber). Może być natomiast tanią, prostą alternatywą dla osób poszukujących oczyszczacza do małej sypialni.

Urządzenie wyposażone jest m.in. w jonizator ostrzowy i lampę UV-C, która jednak ze względu na niewielką moc i krótki czas naświetlania nie ma większego znaczenia w neutralizacji drobnoustrojów. Poprzednie oczyszczacze powietrza Webber, z którymi mieliśmy do czynienia, słabo reagowały na smog, wykorzystując dość pobłażliwy algorytm oceny jakości powietrza. Webber AP8410 nawet nie ma czujników jakości powietrza. Czy jest więc wart zakupu pomimo atrakcyjnej ceny?

Cena Webber AP8410 (2023-03-21) – 419 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Webber AP8410 oczyszcza powietrze?

Oczyszczacz powietrza Webber wykorzystuje tradycyjny, najbardziej skuteczny zestaw filtrów, a więc filtr wstępny, HEPA i węglowy, które wspomagane są pracą jonizatora ostrzowego oraz lampy UV.

Zintegrowany filtr Quatrefilter łączy m.in:

  • filtr wstępny – zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń, np. kurz czy sierść zwierząt,
  • HEPA H13 – wychwytuje wszelkie mikrocząstki stałe z powietrza, np. pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślin, bakterie, pleśnie czy wirusy. Producent ocenia jego skuteczność na 99,91%, co jest nieco dziwne, gdyż standardowo przy filtrach tej klasy przyjmuje się 99,95 lub 99,97% skuteczności,
  • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, do których zaliczamy formaldehyd, aceton, benzen i inne lotne związki organiczne.

Dodatkowo mamy tu wspomniany jonizator ostrzowy (10000 jonów ujemnych/cm3) oraz lampę UV (którą producent traktuje jako część Quatrefilter).

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Wymienny filtr Quatrefilter to ten sam, który znajdziemy w przypadku modelu Webber AP8400. Jego cena wynosi 119 zł. Znajdziemy go, chociażby na Ceneo oraz Allegro.

  • Wymienny filtr zintegrowany do modelu AP8400 i AP8410 – cena 119 zł, żywotność b.d. (link do Ceneo.pl)

Żywotność lampy UV-C Webber szacuje na ok. 20000 godzin.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Webber AP8410 wyświetlacz

Panel sterowania oczyszczacza Webber AP8410. Czysto i przejrzyście. Brak jednak wyświetlacza czy informacji o aktualnej jakości powietrza. Materiały producenta Webber

Webber AP8410 posiada ograniczoną ilość funkcji. Na uwagę zasługuje 3 poziomy pracy oczyszczaczy. Brak jest natomiast trybu automatycznego, co uznajemy za duże uchybienie. To on jest bowiem często kwint esencją pracy oczyszczacza powietrza, który w swym założeniu ma być urządzeniem, które będzie działać w tle, chroniąc nasze zdrowie.

Nie ma również trybu nocnego, w którym urządzenie przygaszałoby podświetlenie i utrzymywało niską prędkość pracy. Na noc polecamy więc włączyć 1, najniższą prędkość. Oczyszczacz generuje wtedy zaledwie 30 dB szumu, co nie powinno przeszkadzać w spokojnym zaśnięciu

Czujniki i wskaźniki – brak informacji producenta

Dziwi nas brak informacji o jakichkolwiek czujnikach czy wskaźnikach zastosowanych w oczyszczaczu. Ze strony Webbera dowiadujemy się o czujniku zużycia filtra. Nie ma natomiast mowy o jakimkolwiek czujniku PM2,5 czy PM10, na podstawie którego urządzenie oceniałoby jakość powietrza. Nie ma także jakiegokolwiek wyświetlacza, numerycznego czy choćby kolorystycznego, gdzie jakość wdychanego powietrza mogłaby być sygnalizowana użytkownikom.

Brak tych elementów poddaje w wątpliwość sens stosowania tego typu urządzeń. Użytkownicy, aby przekonać się, czy kupiony przez nich oczyszczacz faktycznie działa, muszą posiłkować się własnymi, zewnętrznymi miernikami.

Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd oczyszczacza Webber AP8410

Webber AP8410 przód bok

Webber AP8410, materiały producenta Webber

Wygląd oczyszczacza Webber AP8410 jest dość standardowy i nie różni się od większości urządzeń. Uwagę zwraca nieco wysunięta zaokrąglony panel na przedniej ścianie. Górna część urządzenia zarezerwowana jest z kolei na panel sterowania. Znajdziemy tu podstawowe funkcje jak timer, czujnik zużycia filtra czy włącznik lampy UV-C.

Webber AP8410 mierzy 32,3 x 18,5 x 41 cm. Nie znaleźliśmy sprawdzonych informacji o wadze urządzenia.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Webber AP8410

MarkaWebber
ModelAP8410
Cena419 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza220 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*26 m²
Zalecana maks. kubatura65 m³
Głośność30-50 dB
Pobór mocydo 55 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,91%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d
Wagab.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Webber AP8410 to jedna z tańszych propozycji na rynku. Budżetowy charakter oczyszczacza widać w wielu miejscach. Słaba wydajność przekłada się na niewielki metraż, na którym może być używany. W dodatku, z powodu niewielkiej mocy urządzenia, nawet w pomieszczeniach do 20 m², nie usunie on pyłów z powietrza zbyt szybko.

Brak jest trybu automatycznego, jak również trybu nocnego. Podstawowy jest też zakres funkcji, nie ma blokady rodzicielskiej, jest mało rozbudowany timer, nie ma wi-fi i aplikacji mobilnej.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Webber AP8410

Webber AP8410 posiada niewielką wydajność oczyszczania. Współczynnik CADR wynosi tu jedynie 220 m3/h. Urządzenie sprawdzi się więc na ok. 25 m2.

Webber AP8410 to jeden z najtańszych oczyszczaczy powietrza na rynku. Jego wydajność jest jednak bardzo niska. Warto dopłacić kilkaset złotych i kupić urządzenia o większej mocy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …