Viessmann HL-OP15 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Obecność filtra fotokatalitycznego z dwutlenkiem tytanu (TiO₂)
 • Jonizacja powietrza
 • Stosunkowo cicha praca

Wady

 • Przeciętna relacja ceny do wydajności – w tej cenie można mieć wydajniejsze modele Samsung, Klarta czy Xiaomi
 • Słaby tryb auto
 • Destabilizujący pracę oczyszczacza czujnik zmierzchu

Oczyszczacze powietrza Viessmann są jak na razie raczej niszowymi produktami na naszym rynku. Wpływ na to ma między innymi średnia opłacalność sprzętu. Opisywany w tej recenzji model HL-OP-15 sprzedawany jest także pod marką Haus&Luft (submarka MPM), oferując ten sam produkt w cenie o 120 zł niższej.

Viessmann HL-OP-15 penthouseIlustracja przedstawiająca oczyszczacz Viessmann HL-OP-15 w luksusowym apartamencie. Materiały producenta Viessmann.

Viessmann HL-OP-15 / Haus&Luft HL-OP-15 oferuje wydajność na poziomie 360 m3/h, filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu oraz jonizator powietrza. Szkoda, że wszystko to dostępne jest dopiero po zapłaceniu ponad 1370 zł, co stanowi dość wysoką cenę. Czy warto wydać te pieniądze i stać się posiadaczem oczyszczacza powietrza Viessmann? Zapraszamy do recenzji.

Viessmann HL-OP-15 (2023-09-29) – 959 zł (sprawdź na Ceneo)

Jak Viessmann HL-OP-15 oczyszcza powietrze?

Viessmann opisuje filtrację powietrza w HL-OP-15 jako opartą na 4 filtrach.

 • Filtr wstępny – pierwszy filtr, który oczyszcza powietrze z kłębów kurzu, włosów i sierści.
 • Filtr HEPA (H13) – najważniejszy filtr, zatrzymujący mechanicznie pyłki. alergeny, zarodniki pleśni czy bakterie oraz wirusy
 • Filtr z węglem aktywnym – neutralizuje formaldehyd, benzen, szkodliwe gazy oraz wszelkie niepożądane zapachy
 • Filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (TiO₂) rozkłada różnego rodzaju zabrudzenia
  organiczne, lotne związki organiczne (LZO) oraz pomaga w usuwaniu
  nieprzyjemnych zapachów.

Dodatkowo, filtracja ta wsparta jest przez:

 • lampę UV – wbrew temu co pisze na swej stronie producent, lampa UV nie zapewnia „biologicznego oczyszczenia powietrza”, a jedynie neutralizuje bakterie i wirusy, które mogą gromadzić się na filtrach.
 • jonizator (prawdopodobnie ostrzowy) – generując jony ujemne, przywraca równowagę jonową otoczenia. Przyczynia się również w niewielkim stopnia do zwiększenia efektywności oczyszczania.

Cena i żywotność filtrów:

viessmann hl OP-15 filtry

Filtry Viessmann-hl-OP-15

Zestaw filtrów HEPA i węglowy od 270 zł (link do Ceneo.pl), b.d. o żywotności

Nie opłaca się ich jednak kupować od producenta Viessmann, gdyż wspomniany już Haus&Luft oferuje te same filtry (nawet grafika na stronie jest taka sama) za 199 zł, a więc ponad 70 zł mniej! (link do sklepu mpmstrefa.pl)

Tryby pracy i eksploatacja

Viessmann HL-OP-15 zbliżenie na panel sterowania

Grafika z funkcjami dostępnymi na panelu sterowania. Materiały producenta Viessmann.

Viessmann HL-OP-15, podobnie jak analogiczny Haus&Luft, dysponuje 4 poziomami prędkości do wyboru (mała, średnia, duża, najwyższa). Oprócz tego w urządzeniu znajdziemy tryb auto i tryb sleep. O ile do trybu pracy nie możemy mieć większych zastrzeżeń, o tyle tryb auto pozostawia wiele do życzenia.

Pobłażliwy tryb automatyczny

Tryb automatyczny opisywanego Viessmanna opiera swą pracę na bardzo łagodnym algorytmie. Wartości progowe dla poszczególnych trybów prezentują się następująco:

– niebieski – powietrze idealne – wskaźnik PM2,5 od 0 do 50 μg/m³
– zielony – powietrza dobre – wskaźnik PM2,5 od 51 do 100 μg/m³
– fioletowy – powietrze normalne – wskaźnik PM2,5 od 101 do 150 μg/m³
– czerwony – powietrze brudne – wskaźnik PM2,5 powyżej 150 μg/m3

System interpretacji powietrza zaproponowany przez Viessmann znacznie odstaje od norm jakości powietrza rekomendowanych przez WHO. Dzienny poziom PM2,5 nie powinien bowiem przekraczać 15 μg/m³, a średnioroczny 3 μg/m³. Niestety nie możemy nie być krytyczni wobec tak łagodnego podejścia do smogu.

Czujniki i wskaźniki

Viessmann HL-OP-15 opiera swą pracę na podstawie czujnika PM2,5 oraz czujnika światła. Ten drugi może nieco destabilizować pracę oczyszczacza, gdy w pokoju zrobi się ciemno, a poziom pyłów zawieszonych wciąż pozostanie wysoki. Odczyty z czujnika PM2,5 widoczne są na wyświetlaczu w lewym, górnym rogu przedniego panelu. Oprócz wskaźnika numerycznego, otrzymujemy jeszcze kolorystyczny.

Pozostałe funkcje – co jeszcze znajdziemy na panelu sterowania?

Oprócz zmiany prędkości czy trybu pracy, możemy jeszcze ustawić timer (1, 2, 4 lub 8 godzin) oraz włączyć lampę UV, uruchamianą przyciskiem „Function”. W ten sam sposób jednak włączymy też jonizator powietrza. Obie te opcje mogą działać osobno, niezależnie od siebie lub razem.

Wygląd

Viessmann HL-OP-15 z góry i z przodu

Viessmann HL-OP-15 widziany z góry i z boku. Na górnej części obudowy znajdziemy panel sterowania. Materiały producenta Viessmann.

Viessmann HL-OP-15 posiada analogiczny design, co wspomniany MPM/Haus&Luft HL-OP-15. Wizualnie urządzenie prezentuje naprawdę ładnie, a elementy są nieźle ze sobą spasowane. Biała konstrukcja zwieńczona jest na górze panelem sterowania i niewielkim wylotem powietrza. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie przycisków do sterowania na przednią klapę, co umożliwiłoby stworzenie większego wylotu i lepszego przepływu powietrza.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Viessmann HL-OP-15

MarkaViessmann
ModelHL-OP-15
Cena1376 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza360 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*45 m²
Zalecana maks. kubaturaok. 112,5 m³
Głośność20-50 dB
Pobór mocydo 55 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]3,4
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Viessmann HL-OP-15 to propozycja skierowana do średnio wymagających użytkowników, którzy poszukują standardowego oczyszczacza powietrza. Ciężko polecić mi Viessmanna, gdy wiem, że ten sam produkt mogę znaleźć pod marką MPM/Haus&Luft HL-OP-15 w cenie 959 zł. Również na stronie MPM znaleźć można filtry tańsze o 70 zł niż te oferowane przez Viessmann.

W samym urządzeniu podoba mi się obecność filtra fotokatalitycznego, co nie jest tak częstym dodatkiem. Na plus również jonizacja powietrza. Oczyszczacz wydaje się być również dość cichy, choć jak na tę moc, zużywa stosunkowo dużo prądu. W budżecie do 1300 zł można znaleźć kilka wydajniejszych i/lub tańszych urządzeń, np. Winix Zero (699 zł) Xiaomi Air Purifier 4 (799 zł) czy Klarta Forste 4 (929 zł), Levoit Core 400S (1229 zł).

Galeria zdjęć Viessmann HL-OP-15

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …