Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Vestfrost VP-B1H50GP to niemal bliźniaczy model do recenzowanego niedawno oczyszczacza Vestfrost VP-B1F50WH i bezpośredni konkurent dla Philips AMF220/15 Pure Breeze&Hot – oczyszczacza powietrza z wentylatorem i funkcją ogrzewania. Intrygujący model wyróżnia się ciekawym designem. Przekreśla go jednak cena. Zarówno cena zakupu (1499 zł), jak i koszt eksploatacji (duży pobór prądu) mogą odstraszać.

Ponadto Vestfrost VP-B1H50GP nie jest do końca tradycyjnym oczyszczaczem, gdyż brakuje mu czujników zanieczyszczeń (są jedynie temp. i wilgotności).

Vestfrost VP-A1H50GP – Zalety i wady

Zalety

 • Sterowanie wi-fi i pilotem
 • Czujnik temperatury i wilgotności powietrza
 • Unikalny design
 • Aż 9 prędkości nawiewu do wyboru

Wady

 • Brak czujnika zanieczyszczeń
 • Brak trybu automatycznego
 • Brak informacji o wydajność oczyszczania (CADR)

Sprawdź najlepszą ofertę dla Vestfrost VP-B1H50GP

Cena Vestfrost VP-B1F50WH (2023-10-06) – 1999 zł

Link do Ceneo.pl

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-B1F50WH oczyszcza powietrze?

Jak wskazuje producent, Vestfrost VP-B1F50WH posiada 6-stopniowy system filtracji. W praktyce jest to jednak sprytny zabieg marketingowy, gdyż w środku znajdziemy 1 okrągły filtr 3w1 (4w1 wraz z powłoką antybakteryjną).

Na filtr 4w1 w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-B1H50GP składają się w praktyce:

 • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
 • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.
 • powłoka antybakteryjna – zapewnia dodatkową ochronę przed bakteriami obecnymi w oczyszczanym powietrzu.

Dodatkowo filtrację wspierają lampa UV-C LED i jonizator Plasma ION.

 • lampa UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
 • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Obydwie te funkcje wspierają proces filtracji oczyszczacza. Ich obecność nie jest jednak obowiązkowa. Same te rozwiązania nie neutralizują w pełni zanieczyszczeń w powietrzu.

Żywotność i wymiana filtrów

Zintegrowany filtr 3w1: HEPA H13 + węglowy + wstępny – b.d. o cenie, żywotność ok. 12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Vestfrost VP-B1H50GP-przód góra
Vestfrost VP-B1H50GP – widok od przodu i z góry. Materiały producenta Vestfrost

Największym wyróżnikiem opisywanego oczyszczacza z wentylatorem Vestfrost jest oczywiście funkcja ogrzewania powietrza. VP-B1F50WH zaskakuje też jednak pozytywnie liczbą prędkości nawiewu, oferując ich aż 9. Mniej poziomów nawiewu jest w trybie ogrzewania, bo tutaj do dyspozycji mamy 4. Niezależnie od wybranej prędkości, musimy je wszystkie uruchamiać manualnie, gdyż oczyszczacz nie dysponuje trybem automatycznym.

Prędkość nawiewu to nie CADR! Brak danych o wydajności oczyszczania

Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza Dyson, także Vestfrost nie komunikuje wydajności oczyszczania modelu Vestfrost VP-B1H50GP. W zamian dostajemy jedynie informacje o przepływie powietrza przez wentylator – 172 l/s, czyli 620 m3/h, błędnie podawane przez wielu sprzedawców jako CADR (wydajność oczyszczania). W trybie ogrzewania przepływ powietrza jest mniejszy i wynosi 120 l/s, a więc 432 m³/h.

Czujnik temperatury i wilgotności – brak czujnika PM2,5 czy kurzu

Obecność czujnika temperatury i wilgotności jest dość oczywista w modelu, w którym mamy możliwość ogrzewania powietrza. Niestety z perspektywy użytkowników oczyszczaczy zabrakło najważniejszego, a więc czujników zanieczyszczeń. Nie ma czujnika PM2,5 ani nawet czujnika kurzu. Dlatego też warto mieć własny, zewnętrzny czujnik PM2,5 którym będziemy się posiłkować, by kontrolować jakość powietrza.

Ogrzewanie powietrza = olbrzymi pobór mocy

Jednym z najważniejszych wyróżników modelu VP-B1H50GP jest możliwość ogrzewania powietrza. Grzałka ta ma jednak, jak można się domyśleć, jedną istotną wadę w postaci olbrzymiego poboru mocy – 2000 W przy najmocniejszym poziomie nawiewu to bardzo dużo.

Vestfrost VP-B1H50GP może również chłodzić powietrze intensywnie je mieszając. Warto jednak pamiętać, iż wskutek takiego działania realna temperatura powietrza w pomieszczeniu nie zostaje obniżona.

Kultura pracy – niski pobór prądu (nie licząc funkcji ogrzewania), ale dość głośno

Vestfrost VP-B1H50GP potrafi być całkiem cichym sprzętem przy najwyższych obrotach. Deklarowane przez producenta 58 dB to niezły wynik. Urządzenie jest też jednak dość głośne na niskich obrotach, generując wówczas min. 38 dB.

Pobór mocy przy funkcji grzewczej sięga wspomnianych 2000 W.

Rozbudowana, wszechstronna aplikacja mobilna Tuya Smart

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem bardzo dobrej aplikacji mobilnej Tuya Smart.

Umożliwia ona między innymi przełączanie trybów pracy, włączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji (np. lampy UV-C, jonizacji), ustawienie dokładnego harmonogramu działania.

Lampa UV-C LED

W oczyszczaczu Vestfrost znalazła się dioda UV-C LED o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna być wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo, w większości urządzeń sanitacyjnych ze światłem UV wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Jak pokazują badania, najwyższą skuteczność w dezynfekcji ma wiązka światła o długości 266 nm. Różnica 11nm to aż o 30% większa skuteczność.

Wiązki krótsze niż 254 nm wyróżnia mniejsza skuteczność w dezynfekcji zarazków (potrzebny jest dłuższy czas naświetlania, by osiągnąć ten sam efekt). Vestfrost mówi natomiast o długości fali „200-280 nm”. To ogólny zakres, który niewiele mówi o tym, ile z emitowanego światła UV ma długość 254 lub 266 nm.

Dodatkowo, aby osiągnąć najwyższą skuteczność, cząsteczki wirusa muszą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie, aby mogły być zneutralizowane przez diodę. W przypadku powietrza przelatującego przez oczyszczacz przez ułamki sekund (szacunki SmartAirFilters mówią o ok. 0,35 sekundy), wirus może nie znaleźć się w strefie oddziaływania lampy.

Umiejscowienie diody UV za filtrem HEPA w połączeniu z krótkim czasem naświetlania sugeruje, iż może ona służyć bardziej sterylizacji filtra, aniżeli powietrza w pomieszczeniu. Zdaniem członków SmartAirFilters lampy UV właśnie raczej dlatego wykorzystuje się w oczyszczaczach.

Czym rożni się Vestfrost VP-B1H50GP od Vestfrosta VP-B1F50WH?

Vestfrost VP-B1F50WH i Vestfrost VP-B1H50GP

Wizualnie obydwa oczyszczacze są do siebie mocno podobne. Oprócz oczywistej różnicy w kolorze, tylko wprawne oko dostrzeże różnice w wymiarach sprzętu.

Oczyszczacze powietrza z wentylatorem Vestfrost różnią się między sobą:

 • Ceną:

Vestfrost VP-B150WH (biały) – cena: od 1599 zł

Vestfrost VP-B1H50GP (czarny) – cena: od 1999 zł.

 • Trybami pracy: Vestfrost VP-B1F50WH nie posiada trybu ogrzewania powietrza
 • Wymiarami: 80 x 23 x 23,5 cm vs 70 x 28 x 28 cm
 • Wagą: 3,2 kg vs 5 kg

Wygląd

Vestfrost VP-B1H50GP przód i bok
Vestfrost VP-B1H50GP widziany z przodu i z boku. Materiały producenta Vestfrost.

Antracytowy Vestfrost VP-B1H50GP nawiązuje mocno do stylistyki oczyszczaczy powietrza Dyson oraz modelu Philips AMF220/15 Breeze&Hot. Jest on nieco niższy i szerszy od białego modelu Vestfrost VP-B1F50WH. Oczyszczacz z wentylatorem i funkcją grzania mierzy 70 x 28 x 28 cm i waży 5 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-B1H50GP

MarkaVestfrost
ModelVP-B1H50GP
Cena1499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]b.d
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*b.d.
Zalecana maks. kubatura [m³]b.d.
Głośność [dB]38-58 dB
Pobór mocy [W]Do 2000 W
Liczba prędkości wentylatora9 (tryb chłodzenia), 4 (tryb ogrzewania)
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów12 mies.
Waga [kg]5 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja5 lat

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Vestfrost VP-B1H50GP- czy warto kupić?

Nie polecamy Vestfrosta VP-B1H50GP dla osób szukających ochrony przed smogiem czy alergenami. Urządzenie nie posiada bowiem czujnika zanieczyszczeń, wątpliwa jest też wydajność oczyszczania. Oczyszczacz z wentylatorem Vestfrost sprawdzi się za to, jeśli rozglądamy się za modelem z funkcją ogrzewania. Musimy jednak liczyć się z tym, iż designerski model swoje też kosztuje.

Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

Sprawdź też inny model oczyszczacza powietrza z wentylatorem

Vestfrost VP-B1F50WHoczyszczacz/wentylator z funkcją chłodzenia, bez funkcji ogrzewania, b.d. o wydajności i metrażu, cena: 1499 zł*

* Ceny na dzień 14.09.23

Galeria zdjęć Vestfrost VP-B1H50GP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …