Oczyszczacz powietrza z lampą UV i czujnikiem TVOC. Czy warto kupić Vestfrost VP-A1Z40WH?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
11 minut czytania

Vestfrost VP-A1Z40WH – najważniejsze cechy

Zalety

  • Sterowanie mobilne
  • Lampa UV-C LED
  • Jonizator powietrza Plasma ION
  • Czujniki kurzu oraz TVOC
  • Niewielkie zużycie prądu

Wady

  • Pobłażliwe podejście do smogu
  • W trybie automatycznym urządzenie mogłoby być cichsze

VP-A1Z40WH to środkowy model w gamie oczyszczaczy powietrza duńskiej firmy Vestfrost. Przedsiębiorstwo funkcjonujące na rynku od 25 lat, znane było dotychczas z produkcji lodówek, piekarników i chłodziarek gastronomicznych. Obecnie producent wprowadza do naszego kraju pierwsze oczyszczacze powietrza.

Vestfrost VP-A1Z40WH posiada wydajność oczyszczania na poziomie 350 m³/h. Dzięki temu urządzenie oczyści ok. 43-44 m² powierzchni. Do tego w standardzie otrzymujemy czujnik pyłów (PM2,5, PM10, PM1) oraz lotnych związków ogranicznych (LZO/TVOC). Podobnie jak w mniejszym modelu, VP-A1M30WH, także i tu znajdziemy jonizację i lampę UV-C LED o mocy 1W/cm².

Z drugiej strony oczyszczacze Vestfrost mają dość pobłażliwe podejście do zanieczyszczeń, sugerując doskonałą jakość powietrza w momencie, gdy przekroczone są dopuszczalne normy. Naturalnie przekłada się to na wolniejsze oczyszczanie w trybie automatycznym.

Płacąc 400 zł mniej możemy mieć mniejszy model – Vestfrost VP-A1M30WH o porónywalnej wydajności – 340 m³/h. Czy urządzenie warte jest zatem swojej ceny – ok. 1200 zł?

☑ Kup w autoryzowanym sklepie Homespot.pl

Kup oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH w autoryzowanym sklepie marki Vestfrost – Homespot.pl

Cena Vestfrost VP-A1S70WH  1147 zł

Kup na Homespot.pl

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-A1Z40WH oczyszcza powietrze?

Producent oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH podkreśla 5-stopniowy system filtracji w swoich urządzeniachNie bądźmy jednak rozczarowani, gdy po otworzeniu urządzenia znajdziemy w środku tylko 1 okrągły filtr. Jest to cylindryczny filtr 3w1, będący ostatnio dość popularnym rozwiązaniem.

Z jednej strony zapewnia ono prostą, wygodną eksploatację, z drugiej gdy przychodzimy do wymiany – jest mniej ekonomiczne. Filtry bowiem zużywają się w różnym tempie i przykładowo nie ma potrzeby wymieniać węglowego, a jedynie samą HEPĘ. Kupując zintegrowany filtr wymieniamy tak naprawdę wszystkie. W środku oczyszczacza poweitrza Vestfrost znajdziemy:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Oraz dodatkowo lampę UV-C LED i jonizator Plasma ION.

  • lampa UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
  • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Co ciekawe, obydwie funkcje włącza się jednocześnie. Ikonka z napisem „ION” aktywuje zarówno działanie jonizacji, jak i lampy UV-C.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – 279 zł, żywotność ok. 18 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Vestfrost VP-A1Z40WH pracuje w oparciu o 3 tryby pracy (automatyczny, nocny oraz manualny). W trybie manualnym mamy do wyboru aż 5 prędkości. Dzięki temu z łatwością dopasujemy intensywność oczyszczania do aktualnych potrzeb.

Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz
Wybór prędkości i trybów pracy w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Czujniki i wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost działa w oparciu o odczyty z 3 rodzajów czujników. Laserowy czujnik kurzu dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1.

Czujnik lotnych związków organicznych informuje użytkownika o aktualnym stężeniu formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych. Jest też czujnik światła, jednak służy on wyłącznie do przyciemnienia wyświetlacza, gdy w otoczeniu zrobi się ciemno.

Czujnik PM2,5 Vestfrost A1Z40WH i Kaiterra Laser Egg

Porównanie odczytów PM2,5 oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH i zewnętrznego sensora Kaiterra Laser Egg. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Czujnik kurzu dobrze reaguje na wzrost zanieczyszczeń w otoczeniu, choć nieco zawyża odczyty. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że przy najniższym poziomie zanieczyszczeń, urządzenie rzadko schodzi poniżej wartości 5 µg/m³. W tym samym czasie zewnętrzne czujniki (Kaiterra Laser Egg czy sensory oczyszczaczy Xiaomi) sygnalizują niemal idealne powietrze (wartości 1-2 µg/m³).

Testując sprzęt przez 3 naszych recenzentów odnotowaliśmy całkiem sprawny czujnik LZO, który dość dokładnie oddaje stężenie zanieczyszczeń.

[AKTUALIZACJA 05.01.2022] Z drugiej strony mieliśmy też problem braku reakcji ze strony oczyszczacza, gdy na panelu sterowania wyświetlany był podgląd pyłów zawieszonych. Dopiero po przełączeniu widoku na LZO, urządzenie zaczynało przyśpieszać.

I tu duże brawa dla dystrybutora oczyszczaczy Vestfrost, który zgłosił się do nas po naszej publikacji wskazując, że takie działanie jest wadliwe i oferując wymianę oprogramowanie. Usterka została sprawnie naprawiona, a urządzenie po powrocie reaguje na stężenie LZO niezależnie od wskazań czujnika PM2,5 czy informacji wyświetlanych na wyświetlaczu.

Aktualne informacje o stężeniu PM2,5, a więc o najważniejszym składniku smogu, wyświetlane są w formie liczbowej, jak i za pomocą czterokolorowego podświetlenia, odpowiadającego poziomowi zanieczyszczeń.

  • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) – umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza

Pobłażliwy tryb automatyczny

Bolączka wielu urządzeń, które często projektowane są z myślą o rynkach azjatyckich, gdzie obowiązują inne, mniej restrykcyjne limity zanieczyszczeń niż te zalecane przez WHO czy UE. PM2,5 na poziomie 35 µg/m³ to w rzeczywistości powietrze dalekie od doskonałego.Wg norm WHO maksymalny dzienny poziom PM2,5 w powietrzu to 25 µg/m³. (średnioroczny dopuszczalny poziom wynosi zaś 10µg/m³). Tu Vestfrost wprowadza użytkowników w błąd, sugerując, że wartości oscylujące wokół 75 µg/m³, a więc 300 % normy są wciąż ok.

Podczas naszych testów oczyszczacza Vestfrost w trybie auto zauważyliśmy również, że urządzenie nigdy nie używa w nim najniższej prędkości. Po pierwsze generuje to nieznacznie większy szum oraz pobór prądu – na szczęście Vestfrost VP-A1Z40WH na niskich prędkościach jest naprawdę cichym, niemal niesłyszalnym urządzeniem. Po drugie, pomimo działania na nieco wyższych obrotach oczyszczacz wciąż rzadko kiedy usuwa z otoczenia wszystkie szkodliwe cząsteczki, pozostawiając często stężenie PM2,5 na poziomie 5-10 µg/m³.

Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz tryb auto
W trybie automatycznym 2 poziom prędkości jest najniższym. Sygnalizują to dwie kropki nad podświetloną ikonką „SPEED”.  Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dobra kultura pracy

Vestfrost VP-A1Z40WH jest teoretycznie dość cichym sprzętem. Producent podaje dokładne wartości głośności dla wszystkich dostępnych prędkości.

  1. Sleep – 17 dB
  2. Niski – 31 dB
  3. Średni – 38 dB
  4. Najwyższy – 43 dB
  5. Turbo – 52 dB

Sprawdziliśmy to z naszymi pomiarami – przy tle akustycznym pomieszczenia wynoszącym 38,5 dB. Uzyskane wartości były wyższe, choć tak naprawdę irytująco głośny Vestfrost stawał się jedynie w najwyższej prędkości.

Vestfrost VP-A1Z40Wh recenzja test głośności

Plus za silnik inwerterowy, dzięki któremu Vestfrost jest naprawdę energooszczędny. Pod względem poboru prądu Vestfrost VP-A1W40ZH wypada nieźle. Zdaniem producenta maksymalna moc znamionowa sprzętu wynosi 38 WW naszych pomiarach watomierzem było to jeszcze mniej, albowiem w trybie turbo urządzenie pobierało zaledwie 31 W.

Dokładne wyniki pomiarów watomierzem poniżej:

  • 1 prędkość – 5,8 W (3,8 W bez trybu ION)
  • 2 prędkość – 9,4 W (7,4 W bez trybu ION)
  • 3 prędkość – 14 W (12 W bez trybu ION)
  • 4 prędkość – 19 W (17 W bez trybu ION)
  • 5 prędkość – 31,2 W (29 W bez trybu ION)

Aplikacja mobilna Tuya Smart

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya Smart.

Aplikacja mobilna Tuya Smart oczyszczacz powietrza Vestfrost

Umożliwia ona między innymi przełączanie trybów pracywłączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji (np. lampy UV-C, jonizacji), ustawienie dokładnego harmonogramu działania. Co ciekawe, jedynie w aplikacji użytkownicy mogą rozdzielić działanie diody UV-C LED i jonizacji Plasma ION. Na panelu sterowania oczyszczaczy odpowiedzialny za to bowiem jest jeden przycisk, który aktywuje obydwie funkcje jednocześnie.

Lampa UV-C LED

A skoro mowa o świetle ultrafioletowym, w oczyszczaczu Vestfrost znalazła się dioda UV-C LED o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna byc wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo, w większości urządzeń sanitacyjnych ze światłem UV wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Jak pokazują badania, najwyższą skuteczność w dezynfekcji ma wiązka światła o długości 266 nm. Różnica 11nm to aż o 30% większa skuteczność.

Wiązki krótsze niz 254 nm wyróżnia mniejsza skuteczność w dezynfekcji zarazków (potrzeba dłuższego czasu naświetlania do osiągnięcia takiego samego efektu). Vestfrost mówi natomiast o długości fali „200-280 nm”. To ogólny zakres, który niewiele mówi o tym, ile z emitowanego światła UV ma długość 254 lub 266 nm.

Dodatkowo, aby osiągnąć najwyższą skuteczność, cząsteczki wirusa muszą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie, aby mogły być zneutralizowane przez diodę. W przypadku powietrza przelatującego przez oczyszczacz przez ułamki sekund (szacunki SmartAirFilters mówią o ok. 0,35 sekundy), wirus może nie znaleźć się w strefie oddziaływania lampy.

Argumentem przeciwników lamp lub diod UV w oczyszczaczach jest również brudzenie się lampyktóre automatycznie obniża jej skuteczność. Na szczęście, oczyszczacz Vestfrost został przemyślanie zaprojektowany, gwarantując dostęp do diody UV, którą można w razie czego przeczyścić. Dodatkowo, została ona schowana za filtrem HEPA.

Umieszczenie diody UV za filtrem HEPA w połączeniu z jej krótkim czasem naświetlania sugeruje, iż może ona pełnić funkcję bardziej sterylizacji filtra, aniżeli powietrza w pomieszczeniu. Zdaniem członków SmartAirFilters takie działanie lamp UV w oczyszczaczach jest bardziej prawdopodobne. Należy natomiast wziąć pod uwagę harmonijkową strukturę filtra HEPA. To, że światło UV-C dotrze do jego wierzchni partii, nie gwarantuje dostępu do dolnych części.

Dodatkowe funkcje

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, w oczyszczaczu znalazła się też blokada rodzicielska (Child Lock), która ochroni sprzęt przed ciekawymi otaczającego świata dziećmi.

Wygląd

Vestfrost vp-a1z40wh przód salon
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH z przodu. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Vestfrost VP-A1Z40WH przykuwa uwagę oryginalnym designem. Smukła, kolumnowa bryła przypomina swym charakterem klepsydrę. Okrągły górny panel składa się z umiejscowionego centralnie wyświetlacza, który otoczony jest przez wylot powietrza.

Kolumnowy charakter sprzętu widoczny jest również w wymiarach oczyszczacza: 28 x 67 x 28 cm. Prezentowany Vestfrost waży ok. 7 kg.

Vestfrost vp-a1z40wh tył salon
Tył oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

MarkaVestfrost
ModelVP-A1Z40WH
Cena1499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]350
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*43,75
Zalecana maks. kubatura [m³]109,375
Głośność [dB]17-52 (do 65 w testach)
Pobór mocy [W]5,8- 38 (5,8-31,2 w testach)
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów18 mies.
Waga [kg]7 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W relacji ceny do wydajności Vestfrost VP-A1Z40WH wygląda nieźle, choć nie rewelacyjnie, oferując jedynie 350 m³/h CADRu w cenie 1399 zł. Wydajność oczyszczania jest więc zaledwie o 10 m³/h większa aniżeli w najmniejszym Vestfroście. Z czego bierze się więc odczuwalnie wyższa cena?

Między innymi z faktu, ze urządzenie posiada czujnik lotnych związków organicznych (TVOC). W standardzie mamy również więcej, bo aż 5 prędkości.

Choć na papierze Vestfrost VP-A1Z40WH prezentuje się bardzo przyzwoicie, nie jest też oczywiście pozbawiony błędów. Urządzenie podświetla się na zielonogdy stężenie PM2,5 dochodzi do 75 µg/m³, wprowadzając w błąd domowników. Tryb automatyczny również działa zbyt łagodnie. Co więcej, pracując w nim oczyszczacz praktycznie nigdy nie osiągał poziomu PM2,5 poniżej 5 µg/m³.


☑ Kup oczyszczacz Vestfrost VP-A1Z40WH w autoryzowanym sklepie Homespot.pl

Kup na Homespot.pl


Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

  • Vestfrost VP-A1Z40WH (aktualnie recenzowany) – maksymalny metraż do 43 m² (350 m³/h), cena: 1499 zł*
  • Vestfrost VP-A1M30WH – maksymalny metraż do 42 m² (340 m³/h), cena: 1099 zł*
  • Vestfrost VP-A1S70WH – maksymalny metraż do 78  (620 m³/h), cena 2199 zł*

Na Homespot.pl kupisz wymienione przez nasz oczyszczacze Vestfrost

Galeria zdjęć Vestfrost VP-A1Z40WH

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 8 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …