Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Vestfrost VP-A1S40WH – najważniejsze cechy

Zalety

 • Sterowanie mobilne
 • Dioda UV-C LED
 • Jonizator powietrza Plasma ION
 • Dobrze reagujący czujnik TVOC
 • Cicha praca

Wady

 • Pobłażliwe podejście do smogu
 • Mało atrakcyjna relacja ceny do wydajności

Vestfrost VP-A1S40WH to jeden z 4 nowo zaprezentowanych oczyszczaczy powietrza, które duńska firma wprowadziła na rynek w 2023 roku. Jest to też mniejszy brat modelu Vestfrost VP-A160WH. Mniejszy, bo oferujący o 1/3 mniejszy CADR, a więc 295 m³/h. Mniejsza wydajność oczyszczania to też oczywiście mniejsza powierzchnia na jakiej sprzęt może być stosowany. W tym przypadku wynosi ona 37,5 m². 

Co ciekawe, urządzenie można kupić w 2 wariantach:

 • jako osobny oczyszczacz Vestfrost VP-A1S40WH (obecna recenzja)

Postanowiliśmy sprawdzić, czy warto wydać ok. 1300 zł na nowy oczyszczacz powietrza Vestfrost?

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z poniższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Vestfrost VP-A1S40WH (2023-10-05) – 1299 zł

Link do Ceneo.pl

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-A1S40WH oczyszcza powietrze?

Vestfrost VP A1S40WH wraz z wyjętym filtrem obok nakładka do nawilżania

Vestfrost VP-A1S40WH wraz z wyjętym filtrem 3w1 (z przodu) oraz uniwersalnym, modułowym zbiornikiem na wodę (z lewej), który można nałożyć na górną część obudową i stworzyć model 2w1 – Vestfrost VP-E2S40WH.

Vestfrost VP-A1S40WH system filtracji, który znamy z innych oczyszczaczy marki. W urządzeniu znajdziemy więc standardowy zestaw 3 filtrów:

 • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach — sierści, włosach, kłębach kurzu,
 • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Filtry te są wsparte dodatkowo diodą UV-C LED i jonizatorem Plasma ION.

 • dioda UV-C LED eliminuje patogeny wewnątrz urządzenia, wykorzystując właściwości światła UV. Bardzo krótki czas reakcji (1 sekunda) może okazać się niewystarczający, by mówić o efektywnej neutralizacji.
 • jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni. Warto wspomnieć przy tym, że jonizator plazmowy wykorzystywany w oczyszczaczach Vestfrost jest dość wydajny.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – ok. 179 zł, żywotność ok. 12 mies

Link do Ceneo.pl

Tryb pracy i eksploatacja

Panel górny oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S40WH duże zanieczyszczenie powietrza

Vestfrost VP-A1S40WH wraz z wyjętym filtrem 3w1 (z przodu) oraz uniwersalnym, modułowym zbiornikiem na wodę (z lewej), który można nałożyć na górną część obudową i stworzyć model 2w1 – Vestfrost VP-E2S40WH.

Vestfrost VP-A1S40WH posiada 5 prędkości oczyszczania. Zmiany prędkości można dokonać poprzez przycisk na panelu sterowania lub aplikację mobilną Tuya Smart. Podobnie jak w innych oczyszczaczach marki, także i tu mamy też tryb automatyczny. Działa całkiem nieźle, choć mógłby być zaprogramowany bardziej restrykcyjnie. Jest też oczywiście tryb nocny, w którym oczyszczacz pracuje ciszej.

Czujniki i wskaźniki

Dużo dobrego można powiedzieć o sensorach zastosowanych w oczyszczaczu. Znajdziemy tu 3 rodzaje czujników:

 • Laserowy czujnik kurzu – dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1 (PM1 i PM10 szacowane na podstawie PM2,5)
 • Czujnik lotnych związków organicznych (TVOC) – sprawdza na bieżąco stężenie formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych
 • Czujnik światła – zmniejsza poziom podświetlenia wyświetlacza, gdy w otoczeniu zrobi się ciemno.

Na podstawie odczytów z czujnika kurzu, wyświetlacz modelu VP-A1S40WH informuje użytkowników o aktualnym poziomie PM2,5, PM1 i PM10 w otoczeniu. Odczyty prezentowane są w zakresie od 0 do 999 µg/m3.

Kultura pracy – dość głośny przy wyższych obrotach, ale zaskakująco energooszczędny

Pobór prądu Vestfrost VP-A1S40WH

Pod względem kultury pracy Vestfrost VP-A1S40WH mocno nas zaskoczył względem materiałów producenta. Przede wszystkim mogliśmy tam przeczytać o poborze prądu sięgającym 50 W. W naszym teście poboru prądu maksymalna zmierzona moc to ok. 22 W, a więc ponad 2 razy mniej!

Głośność Vestfrost VP-A1S40WH

Z drugiej strony producent deklarował jedynie 52 dB szumu przy najwyższych obrotach. W naszym teście głośności zmierzyliśmy nawet 65 dB. To jednak jest bardziej zrozumiałe, gdyż tło akustyczne naszego pomieszczenia testowego to ok. 38 dB. Mierzone wyniki często są więc nieco wyższe. Tak czy inaczej mała bryła Vestfrosta przekłada się na dość głośno rezonujący silnik. Pod względem kultury pracy wyniki oczyszczacza Vestfrost są dość przeciętne.

Aplikacja mobilna Smart Life

Vestfrost VP-A1S40WH aplikacja smart life
Aplikacja mobilna Smart Life w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1S40WH.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażone są w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya Smart Life. Znana chociażby z oczyszczaczy powietrza Klarta, aplikacja umożliwia rozbudowane sterowanie sprzętem. Dzięki niej:

 • stworzymy własne reguły pracy w odniesieniu do poziomu zanieczyszczeń, warunków atmosferycznych, naszej obecności w domu czy godziny,
 • zmienimy tryb pracy,
 • wybierzemy prędkość oczyszczania
 • podejrzymy aktualny poziom zanieczyszczeń
 • włączymy i wyłączymy jonizację i/lub lampę UV

Wygląd

Vestfrost VP-A1s40WH przód oczyszczacza uchwyt

Vestfrost VP-A1S40WH widziany od przodu i od boku, Materiały producenta Vestfrost

Vestfrost VP-A1S40WH wpisuje się płynnie w design marki, będąc najbardziej podobnym do większego modelu VP-A1S60WH. Jest on jednak bardziej kompaktowy, mierząc zaledwie 23 cm x 23 cm x 37,8 cm i ważąc jedyne 3 kg. Przenoszenie go nie będzie więc problematyczne – zwłaszcza, że do dyspozycji mamy mocny i elegancki skórzany uchwyt.

Vestfrost VP-A1S40WH tył oczyszczacza

Tył oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S40WH wraz z uchwytem do przenoszenia. Materiały producenta Vestfrost.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S40WH

MarkaVestfrost
ModelVP-A1S40WH
Cena1299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]295
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*37
Zalecana maks. kubatura [m³]92,5
Głośność [dB]17-52
Pobór mocy [W]50
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów12 mies.
Waga [kg]3 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Wprowadzenie na rynek i wycena modelu Vestfrost VP-A1S40WH są dla nas zaskoczeniem. Pod względem parametrów urządzenie bowiem jest bardzo podobne do oferowanych już modeli Vestfrost VP-A1Z40WH, a przede wszystkim Vestfrost VP-A1M30WH, które to oferują bardzo zbliżone parametry. Model VP-A1M30WH jest też o 200 zł tańszy, oferując nieco większy CADR, choć tylko 3 zamiast 5 prędkości oczyszczania.

Naszym zdaniem wciąż jednak warto zwrócić swoją uwagę na starsze modele oczyszczaczy Vestfrost (w szczególności VP-A1Z40WH), które mają lepszy stosunek ceny do parametrów.

Warto też sprawdzić nieco tańsze oczyszczacze konkurencji, a wśród nich:

Galeria zdjęć Vestfrost VP-A1S40WH

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Oczyszczacz ten posiada kilka zalet: bardzo dobry czujnik TVOC, rozbudowana aplikacja mobilna, wydajny jonizator. Są jednak na rynku tańsze sprzęty o podobnej wydajności.

Plasma ION to nazwa własna technologii jonizacji plazmowej używanej przez firmę Vestfrost. Ten typ jonizacji polega na uwalnianiu do otoczenia jonów naładowanych ujemnie, jak i dodatnio, które dążąc do stworzenia pełnej cząsteczki o neutralnym ładunku elektrostatycznym, otaczają bakterie, wirusy czy zarodniki grzybów i pleśni, obezwładniając je. Pomaga to szybciej oczyścić dane pomieszczenie, jednocześnie redukując elektryczność statyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …