Toshiba CAF-Y92XPL – najważniejsze cechy

Zalety

  • Dobra relacja wydajności oczyszczania do ceny urządzenia
  • Jonizator
  • Aż 72-godzinny timer (niespotykany w innych oczyszczaczach)
  • Czujnik LZO

Wady

  • Zbyt pobłażliwe podejście do smogu
  • Czujnik światła może zaburzać pracę trybu auto

Cena Toshiba CAF-X92XPL (2023-10-03) – 899 zł (porównaj ceny na Ceneo.pl)

Toshiba CAF-Y92XPL w skrócie

Toshiba CAF-Y92XPL to wydajny oczyszczacz powietrza, który powstał z myślą o większych powierzchniach. Wystarczy jeden rzut oka na CADR: imponujące 550 m³/h, by stwierdzić, że ma się do czynienia z naprawdę mocnym sprzętem. Oczyszczacz powietrza Toshiba może być stosowany na powierzchni do 68,5 . Na uwagę zasługuje również obecność 3 czujników: oprócz standardowego sensora pyłów PM2,5, znajdziemy tu jeszcze czujnik LZO oraz światła.

Ten drugi niestety często destabilizuje pracę oczyszczacza, niepotrzebnie spowalniając działanie sprzętu w trybie automatycznym. Ponadto oczyszczacze powietrza Toshiba pracują w oparciu w niezbyt restrykcyjne, azjatyckie normy jakości powietrzaco niestety powoduje często brak reakcji w obliczu zanieczyszczeń.

Jak Toshiba CAF-Y92XPL radzi sobie z oczyszczaniem powietrza?

Toshiba CAF-Y92XPL filtry

Tył oczyszczacza Toshiba CAF-Y92XPL wraz ze zintegrowanym filtrem HEPA i węglowym, materiały producenta Toshiba

Model Toshiba CAF-Y92XPL wyposażony został w klasyczny zestaw filtrów, na który składają się siateczkowy filtr wstępny (zmywalny, niewymienny) oraz zintegrowany filtr HEPA i węglowy, który został nazwany przez producenta DualMax. Rozwiązanie to nie jest zbyt korzystne, gdyż filtry HEPA i węglowe mogą zużywać się w różnym tempie. Użytkownicy są za to zmuszeni do wymiany potencjalnie dobrego jeszcze filtra. Z drugiej strony jest to na pewno wygodniejsze.

W środku Toshiby CAF-Y92XPL znajdziemy:

  • filtr wstępny – siateczka, która zatrzymuje większe zanieczyszczenia w oczyszczanym powietrzu, wpływając jednocześnie na wolniejsze zużycie pozostałych filtrów,
  • filtr HEPA – wyłapuje najdrobniejsze cząstki, występujące w powietrzu w formie stałej: alergeny, pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz bakterie czy wirusy
  • filtr węglowy – eliminuje szkodliwe gazy (np. LZO, do których zaliczają się benzen czy formaldehyd) oraz neutralizujący brzydkie zapachy.

Urządzenie posiada również wbudowany jonizator, który można w każdej chwili wyłączyć.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Zintegrowany filtr DualMax FC-50JA-1A (węgiel + HEPA) – ok. 259 zł, żywotność od 6 do 24 miesięcy (w zależności od sposobu eksploatacji i stopnia zużycia filtrów)

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Podobnie jak inne oczyszczacze Toshiba, model CAF-Y92XPL został wyposażony w 3 prędkości (niską, średnią i mocną). Oprócz tego użytkownicy mogą wybrać tryb nocny oraz turbo. Jest także tryb automatyczny – naszym zdaniem najistotniejszy w codziennej eksploatacji oczyszczaczach. I tu niestety zaczynają się schody – urządzenia Toshiby znane są z dość łagodnej interpretacji zanieczyszczeń.

toshiba caf-x83xpl interpretacja PM2,5

Na tle niektórych konkurentów, dla których złej jakości powietrze zaczyna się w okolicach 10 µg/m³ (jak sugerują też normy WHO), wynik Toshiby jest nieco zawstydzający.

Czujniki i wskaźniki

Na plus warto natomiast wyróżnić obecność 3 czujników. Powietrze monitorowane jest na bieżąco przez laserowy czujnik pyłów PM2.5, czujnik VOC (LZO) oraz czujnik światła. Na razie nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzić w praktyce ich reakcje na poszczególne substancje. Dane zebrane przez sensory wyświetlane są na cyfrowym wyświetlaczu. Kolorowe podświetlenie podpowiada dodatkowo jak Toshiba interpretuje obecną jakość powietrza.

Czujnik światła ma za zadanie dopasować pracę urządzenia do poziomu oświetlenia w otoczeniu. Gdy w pokoju robi się ciemno, urządzenie również spowalnia, a podświetlenie gaśnie. Toshiba CAF-Y92XPL przechodzi wówczas w tryb nocny, w którym głośność wynosi jedynie 28 dB. Wielokrotnie czujnik światła destabilizuje jednak pracę sprzętu, niepotrzebnie zwalniając, gdy w pomieszczeniu unosi się dużo zanieczyszczeń.

Kultura pracy

Pozostając w temacie głośności — producent deklaruje, iż Toshiba CAF-Y92XPL generuje od 28 do 56 dB szumu. Maksymalny pobór prądu wynosi zaś 38 W. To bardzo dobre wyniki zważywszy na możliwości, które oferuje Toshiba.

72-godzinny timer

Podczas gdy wielu producentów traktuje programator czasu trochę „po macoszemu”, Toshiba postanowiła wyposażyć swój model w aż 72-godzinny timer. To rozwiązanie, którego próżno szukać u konkurencji. W standardzie znalazła się też oczywiście blokada rodzicielska, chroniącą sprzęt przed naszymi milusińskimi.

Jonizacja powietrza

W standardzie znajdziemy również całkiem wydajny jonizator powietrza. Generując jony ujemne, nieznacznie poprawi on nasze samopoczucie, wpływając pozytywnie na komfort oddychania oraz ciśnienie tętnicze.

Wygląd Toshiba CAF-Y92XPL

Toshiba CAF-Y92XPL to całkiem duży oczyszczacz, mierzący 67 cm wysokości przy 31 cm głębokości i 31 cm szerokości. Sprzęt waży też nieco ponad 10 kg, dlatego przydatnym rozwiązaniem są zainstalowane plastikowe kółka oraz uchwyt do przenoszenia.

Minimalistyczny design oczyszczacza spodoba się fanom nowoczesnego stylu. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe oraz połączenie bieli i srebra tworzą elegancką całość. Nic dziwnego, że urządzenie wyróżnione zostało prestiżową nagrodą RetDot 2018. Cały projekt zwieńcza dotykowy panel na górze urządzenia, pozwalający dowolnie sterować pracą oczyszczacza.

Toshiba CAF-Y92XPL przód recenzja

Toshiba CAF-Y92XPL, widok z przodu, materiały producenta Toshiba

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Toshiba CAF-Y92XPL

MarkaToshiba
ModelCAF-Y92XPL
Cena1299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]550
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*68,75
Zalecana maks. kubatura [m³]185,625
Głośność [dB]28-56 dB
Pobór mocy [W]do 38
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 2 lat
Waga [kg]10,2
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacz Toshiba CAF-Y92XPL mógłby być bardzo udanym sprzętem, gdyby nie opieszały tryb automatyczny. Urządzenie dość pobłażliwie ocenia zanieczyszczenia w powietrzu, reagując dopiero przy wyższych stężeniach. Z drugiej strony model ten posiada bardzo atrakcyjną relację ceny do wydajności.

CAF-Y92XPL poleciłbym więc osobom rozważającym zakup mniejszych urządzeń, przeznaczonych np. do 40-50 m². Toshiba poradzi sobie na większych metrażach, kosztując praktycznie tyle samo lub niewiele więcej. Duża wydajność powinna natomiast nadrobić łagodny tryb auto.

Maciej Kluba

Cena Toshiba CAF-Y92XPL

Cena Toshiba CAF-X92XPL (2023-10-03) – 899 zł (porównaj ceny na Ceneo.pl)

Galeria zdjęć Toshiba CAF-Y92XPL

Sprawdź pozostałe oczyszczacze powietrza Toshiba na RO:

Toshiba CAF-X33XPL  – do 24 m² CADR 200 m³/h, cena 359 zł.
Toshiba CAF-X50XPL  – do 37,5 m², CADR 300 m³/h, cena 649 zł.
Toshiba CAF-X83XPL  – do 60 m², CADR 500 m³/h, cena 999 zł.
Toshiba CAF-Y92XPL – do 68 m², CADR 550 m³/h, cena 129
Toshiba CAF-X116XPL – do 84 m², CADR 700 m³/h, cena 1399 zł.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …