Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Little 2. Najmniejszy z trio.

Maciej Kluba
Maciej Kluba
6 minut czytania

Stadler Form Roger Little 2 – najważniejsze cechy

Zalety

  • Tryb automatyczny uwzględniający odczyty z czujnika PM2,5 oraz czujnika gazu
  • 2 kolory do wyboru

Wady

  • Niezbyt korzystna relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Tryb automatyczny akceptuje wysokie stężenia pyłów
  • Brak wyświetlacza numerycznego
  • Brak aplikacji mobilnej (dostępnej jedynie w modelu Roger 2 i Roger Big 2)

Szwajcarski producent oczyszczaczy powietrza Stadler Form zaprezentował w tym roku 3 nowe odsłony modelu Roger. W tej recenzji zajmiemy się najmniejszym z trzech braci, a więc modelem Roger Little 2. Według producenta urządzenie zaprojektowano z myślą o powierzchni 33 m2. Naszym zdaniem jest to nieco mniej, bo 31,25 m2.

Nie zmieniła się w żaden sposób wydajność oczyszczacza, która dalej wynosi 249 m3/h. Najważniejszą zmianą jest nowy dekor przedniej ściany obudowy oraz dwa kolory obudowy do wyboru (antracytowy oraz biało-szary). Co oprócz wyglądu zmieniło się względem poprzedniej generacji i czy warto sięgnąć po Stadlera Form Roger Little 2? Zapraszamy do recenzji.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Stadler Form prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Stadler Form Roger Little 2 Czarny (2023-10-02)  1299 zł (link do Ceneo.pl).
Cena Stadler Form Roger Little 2 Biały (2023-10-02) – 1199 zł (link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Stadler Form Roger Little vs. Stadler Form Roger Little 2 (Dla ułatwienia zmiany zaznaczyliśmy kolorem zielonym).

MODEL OCZYSZCZACZASTADLER FORM ROGER LITTLESTADLER FORM ROGER LITTLE 2
Wydajność oczyszczania249 m3/h249 m3/h
Powierzchnia31,25 m231,25 m2
Tryby pracy55
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA i węglowyWstępny, HEPA i węglowy
Głośność29-59 dB28-59 dB
Pobór prądu5-40 W3-40 W
CzujnikiCzujnik gazu, czujnik PM2,5Czujnik gazu, czujnik PM2,5
WskaźnikiWyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)Wyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)
FunkcjeTimer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)Timer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)
Wymiary33 x 45 x 17 cm33 x 45 x 17 cm

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Little 2 to urządzenie przeznaczone raczej do małych powierzchni, W niewielkich pomieszczeniach tym bardziej odczuwalny staje się hałas, a pod tym względem Roger Little 2 wciąż nie wypada najlepiej, generując 59 dB przy 249 m3/h CADRu. Osoby szukające bardziej wydajnych modeli powinny sięgnąć po Stadler Form Roger 2 i Roger Big 2. Niewielkiej redukcji uległa za to głośność w trybie nocnym. Podobnie jak pobór prądu, który teraz wynosi 3-40 W.

Najmniejszy Stadler Form, podobnie jak więksi bracia monitoruje stężenie PM2,5 i szkodliwych gazów (oczyszczacz ma też czujnik gazu). Oczywiście możemy też ustawić timer czy zablokować sprzęt przed ingerencją dzieci. Wszystko jednak musimy robić za pomocą przycisków na panelu sterowania, gdyż Roger Little 2 nie posiada Wi-Fi i aplikacji mobilnej.

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Little 2 został wyposażony w:

  • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
  • Dual Filtr – stanowi połączenie filtra EPA E12 oraz węgla aktywnego, czyli dwóch technologii wykorzystywanych w walce ze smogiem. Pierwszy element odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, natomiast drugi eliminuje zanieczyszczenia gazowe, w tym benzen, formaldehyd i dym tytoniowy.
Oczyszcacz powietrza Stadler Form Roger Little 2 filtry

System filtrujący oczyszczacza Stadler Form Roger Little 2, materiały producenta Stadler Form

Producent szacuje żywotność Dual Filtr na około 8-12 miesięcy. W zestawieniu z dość wysoką ceną filtrów, eksploatacja Stadlera Form Roger Little 2 nie należy do najtańszych. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń z węglem aktywnym i filtrem HEPA. Dokładna wytrzymałość filtrów zależna jest od jakości powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. O konieczności wymiany filtra informuje funkcja HEPA RESET.

Cena i żywotność filtrów

Filtr Dual Filtr do Stadler Form Roger 2 – 259 zł, żywotność 8-12 mies.

Tryby pracy i eksploatacja

Analogicznie do poprzedniej generacji, Stadler Form Roger Little 2 oferuje 5 prędkości manualnych oraz tryb automatyczny. W oczyszczaczu znalazł się także tryb nocny. Urządzenie wówczas przygasza całkowicie podświetlenie, pracując na najniższych obrotach, tak by jak najmniej przeszkadzać domownikom. Z dodatkowych funkcji mamy również timer oraz blokadę rodzicielską.

Czujniki i wskaźniki

Dzięki obecności czujników gazu i cząsteczek PM2,5, urządzenie samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do warunków otoczenia. Informacje o stanie powietrza przekazywane są użytkownikom za pomocą trójkolorowego wskaźnika. Minusem jest tu brak cyfrowego wyświetlacza, choć dokładne wskazania stężeń zanieczyszczeń znajdziemy w aplikacji Tuya Smart Life.

Wydajność oczyszczania powietrza — przyzwoicie, choć nieco słabiej od poprzednika

CADR oczyszczacza Stadler Form Roger Little 2 to 249 m³/h, a więc dokładnie tyle samo, ile w poprzedniej wersji. Przekładając to na powierzchnię użytkowania, najmniejszy z oczyszczaczy Stadler Form przefiltruje powietrze w pomieszczeniach do 31 m2.  Nieznacznie poprawiła się natomiast kultura pracy sprzętu – nowy Stadler jest minimalnie cichszy i bardziej energooszczędny w najniższej prędkości.

Brak Wi-Fi = sterowanie za pomocą panelu

Moduł Wi-Fi pojawia się jedynie w większych oczyszczaczach powietrza Stadler Form. Dlaczego Roger Little 2 został w tej kwestii pominięty? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że sterowanie odbywa się za pomocą przycisków na panelu i jest (na szczęście) dość proste i intuicyjne.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Wygląd Stadler Form Roger Little 2

Stadler Form Roger Little 2 zmienił również nieco design względem poprzednika. Zmiany dotyczą jednak głównie przedniej obudowy, która pokryta została nowym dekorem. Pojawiły się także 2 wersje kolorystyczne do wyboru — antracytowa oraz biała z elementami szarego. Nie zmieniła się natomiast bryła urządzenia.

Stadler Form Roger little 2 biały panel sterowania

Panel sterowania Stadlera Form Roger Little 2, materiały producenta Stadler Form

Dodatkową zaletę stanowi fakt, że jak na oczyszczacz o tak wysokiej wydajności nie jest zbyt duży. Jego wymiary to 33 x 45 x 17 cm. Nowy model waży obecnie 4,7 kg, a więc możemy go uznać za lekkie urządzenie, którego przemieszczanie nie powinno stanowić problemu.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger Little 2

MarkaStadler Form
ModelRoger Little 2
Cena999 zł / 1399 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza249 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*31,25 m²
Zalecana maks. kubatura78,125 m³
Głośność28-59 dB
Pobór mocy3-40 W
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE12 – 99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 8-12 miesięcy
Waga [kg]4,7
CertyfikatyAHAM, ECARF
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Little 2?

Nowa generacja oczyszczaczy Stadler Form Roger Little jest droższa od poprzedniej. Czy urządzenie warte jest swojej ceny? Naszym zdaniem nie do końca. Oprócz nowego designu jest to wciąż bardzo podobne urządzenie pod względem parametrów, które nie zachwyca wydajnością ani kulturą pracy. 249 m³/h CADRu pozwala korzystać ze sprzętu na ok. 30 m². Na rynku można znaleźć sporo oczyszczaczy o korzystniejszej relacji ceny do możliwości np.

Klarta Forste 4 – CADR: 300 m³/h w cenie od 899 zł

Philips AC1214/10 – CADR: 270 m³/h w cenie 1169 zł

Coway Classic – CADR: 300 m³/h w cenie 1299 zł

Galeria zdjęć Stadler Form Roger Little 2

FAQ – najczęstsze pytania o Stadler Form Roger Little 2

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 31 m2 (249 m3/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 20 m2, tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie mogło rzadziej korzystać z najwyższych obrotów.

Filtr wstępny wystarczy czyścić zwilżoną ściereczką. Dual Filtr (HEPA+węglowy) kosztuje 259 zł. Wymiana co 8-12 mies.

Jeśli ktoś poszukuje oczyszczacza typu smart do małego pokoju typu sypialnia – można taki zakup rozważyć. Naszym jednak zdaniem. prawie 1300 zł za oczyszczacz o wydajności 250 m3/h to zbyt  wysoka cena.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …