Stadler Form Roger Big 2 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Aplikacja mobilna dająca rozbudowane możliwości własnych ustawień
 • Tryb automatyczny uwzględniający odczyty z czujnika PM2,5 oraz czujnika gazu
 • Cicha praca

Wady

 • Wysoka cena zakupu (nawet zważywszy na olbrzymią wydajność oczyszczania)
 • Drogie filtry wymienne
 • Brak wyświetlacza numerycznego (na szczęście dokładne informacje o zanieczyszczeniach dostępne są w aplikacji mobilnej)

Roger Big 2 to największy spośród zaprezentowanych w 2021 roku, zmodernizowanych oczyszczaczy powietrza Stadler Form. O ile w przypadku mniejszych modeli mieliśmy modernizację sprzętu, tak Roger Big 2 jest całkowicie nowym sprzętem. Urządzenie nawiązuje designem do mniesjzych braci. Największą zmianą jest jednak Wi-Fi i aplikacja mobilna. Naturalnie przekłada się to na dużo większą wygodę korzystania z oczyszczacza i możliwości dostosowania urządzenia do własnych potrzeb.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Stadler Form prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Stadler Form Roger Big 2 (2023-10-04)  2599 zł (link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Stadler Form Roger Big 2 zaskakuje wydajnością. CADR na poziomie 736 m3/h jest jednym z najwyższych na rynku. do tym względem Roger Big 2 przebija nawet urządzenia Toshiby, Klarty czy Electroluxa. Model sprawdzi się więc w pomieszczeniach ok. 90 m2 .Do tego oczyszczacz jest zadziwiająco cichy. W najwyższej prędkości generuje bowiem zaledwie 58 dB. Nieco wypada pobór prądu, jednak jest to zrozumiałe przy tak dużej wydajności oczyszczania.

Dla lepszego zobrazowania różnicy pomiędzy Stadlerem Form Roger Big 2, a pozostałymi modelami firmy – zestawiliśmy go ze standardowym Rogerem 2. 

MODEL OCZYSZCZACZASTADLER FORM ROGER 2STADLER FORM ROGER BIG 2
Wydajność oczyszczania465 m3/h736 m3/h
Powierzchnia58 m292 m2
Tryby pracy55
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA i węglowyWstępny, HEPA i węglowy
Głośność28-65 dB28-59 dB
Pobór prądu4-100 W4-90 W
CzujnikiCzujnik gazu, czujnik PM2,5Czujnik gazu, czujnik PM2,5
WskaźnikiWyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)Wyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)
FunkcjeWi-Fi i niezwykle rozbudowana aplikacja mobilna Smart Life, Timer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)Wi-Fi i niezwykle rozbudowana aplikacja mobilna Smart Life, Timer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)
Wymiary42 x 51,5 x 20 cm42 x 52 x 34 cm

Do największych wad Rogera Big 2 możemy zaliczyć brak wyświetlacza cyfrowego (dokładne dane z odczytów dostępne są jedynie z aplikacji). Na panelu sterowania mamy 3 kolory podświetlenia w zależności od jakości powietrza. Dodatkowo duża moc urządzenia naturalnie wiąże się też ze sporym zużyciem energii – do 90 W. Choć, co ciekawe – najprawdopodobniej dzięki zastosowaniu większego wirnika, w trybie Turbo Roger Big 2 wypada energooszczędniej od swojego mniejszego brata – Rogera 2

Urządzenie dostępne jest w 1 wersji kolorystycznej (antracytowej) i kosztuje niespełna 2900 zł, co jest jedną z najwyższych cen wśród popularnych marek. Dlatego też, jeśli nie potrzebujemy tak wydajnego sprzętu, może warto rozważyć zakup mniejszych i tańszych Stadlera Form Roger 2 i Roger Little 2?

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Big 2 został wyposażony w:

 • 2 x Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
 • 2 x Dual Filtr – stanowi połączenie filtra EPA E12 oraz węgla aktywnego, czyli dwóch technologii wykorzystywanych w walce ze smogiem. Pierwszy element odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, natomiast drugi eliminuje zanieczyszczenia gazowe, w tym benzen, formaldehyd i dym tytoniowy.
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Big 2 filtry

System filtrujący oczyszczacza Stadler Form Roger Big 2, materiały producenta Stadler Form

Producent szacuje żywotność filtrów Dual Filtr na około 8-12 miesięcy. Po tym czasie warto je wymienić. Na razie nie wiemy ile dokładnie będą kosztować filtry do modelu Roger Big 2. Zważywszy jednak na ceny filtrów w pozostałych modelach marki, przewidujemy, iż będą one drogie..O konieczności wymiany filtra przypomni funkcja HEPA RESET.

Filtr wstępny zintegrowany z tekstylną obudową może być prany. Stadler Form wykorzystuje tu powłokę antybakteryjną Sanitized®, która chroni przed rozwojem mikroorganizmów. Naszym zdaniem jest to zwykły chwyt marketingowy, gdyż suche środowisko w okolicach filtrów nie jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju bakterii. Wg producenta ochrona może być zapewniona przez 20 prań. Producent rekomenduje pranie co 3 miesiące – lub co 1 miesiąc w przypadku alergików.

Cena i żywotność filtrów

Filtr Dual Filtr do Stadler Form Roger Big 2 – b.d. o cenie, żywotność 8-12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Podobnie jak mniejsze modele, Stadler Form Roger Big 2 oferuje 5 prędkości manualnych. Mamy też oczywiście tryb automatyczny oraz tryb nocny. Urządzenie przygasza wówczas całkowicie podświetlenie, pracując na najniższych obrotach, tak by jak najmniej przeszkadzać domownikom. Z dodatkowych funkcji znajdziemy też timer oraz blokadę rodzicielską.

Czujniki i wskaźniki

Stadler Form Roger Big 2 czujniki

Laserowe czujniki pyłów PM2,5 oraz gazu w modelu Roger Big 2. Materiały producenta Stadler Form.

Stadler Form Roger Big 2 wyposażono w czujnik pyłów PM2,5, jak i czujnik gazu. To dzięki ich odczytom, urządzenie jest następnie w stanie interpretować jakość powietrza i samodzielnie dostosowywać tempo filtracji (w trybie auto).   Wskaźnik jakości powietrza informuje o pogorszeniu się jakości powietrza poprzez zmianę koloru na wyświetlaczu:

 • niebieski = dobra
 • pomarańczowy = średnia
 • czerwony = zła

Minusem jest tu brak cyfrowego wyświetlacza. Dokładne wskazania dostępne są jedynie w aplikacji Tuya Smart Life.

Ogromna wydajność oczyszczania

Jedną z najbardziej imponujących cech Stadlera Form Roger Big 2 jest wydajność oczyszczania. Model ten może pochwalić się współczynnikiem CADR na poziomie sięgającym aż 736 m³/h. Oznacza to, że urządzenie będzie w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu do 92 m². To jeden z najwyższych wyników wśród popularnych marek na polskim rynku.

Niezła kultura pracy

Zważywszy na ogromną wydajność oczyszczania, uwagę przykuwa całkiem cicha praca i skromny pobór prądu (za wyjątkiem najwyższych prędkości). Przy najwyższych obrotach Roger Big 2 generuje jedynie 58 dB, a więc jest naprawdę cichym oczyszczaczem. Nieco gorzej wypada maksymalny pobór prądu – 90 W. Jednak jest to całkiem normalne przy takiej wydajności.

Wi-Fi i sterowanie mobilne

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez nową generację urządzeń Stadler Form jest pojawienie się Wi-Fi. Dzięki temu Roger Big 2 może być połączony z aplikacją mobilną Smart Life.

Ta z kolei otwiera przed użytkownikami szerokie możliwości zarządzania sprzętem. Umożliwia ona m.in. skonfigurowanie własnych reguł pracy (tzw. automatyzacja). Dzięki temu ustalimy np. o której godzinie urządzenie ma się włączyć/wyłączyć, jak reagować na poszczególne poziomy zanieczyszczeń czy jaki tryb pracy włączać o poszczególnych porach dnia.

Przykładowe automatyzacje Stadler Form Roger Big 2 w aplikacji Smart Life:

 • Gdy poziom PM2,5 > 20 µg/m– włącz 4 prędkość
 • Od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 -> zastosuj tryb auto
 • Codziennie po godzinie 22.30 -> włącz tryb nocny

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Wygląd Stadler Form Roger Big 2

Stadler Form Roger Big 2 w salonie

Rodzina oczyszczaczy powietrza Stadler Form. W środku Roger Big 2. Materiały producenta Stadler Form.

Stadler Form Roger Big 2 nawiązuje swym designem mocno do mniejszych oczyszczaczy szwajcarskiej firmy. Model ten dostępny jest w antracytowym wykończeniu z elementami chromu. Tekstylna obudowa prezentuje się bardzo elegancko.

Przyciski do sterowania zostały umieszczone na panelu górnym, który współdzielony jest z kratką nawiewu.

Stadler Form Roger Big 2 panel sterowania

Panel sterowania Stadlera Form Roger Big 2, materiały producenta Stadler Form

Duża moc oczyszczacza automatycznie przekłada się na większą masę i gabaryty sprzętu. Choć zgrabny, Stadler Form Roger Big 2 waży aż 10,5 kg, mierząc przy tym 42 x 52 x 34 cm.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger Big 2

MarkaStadler Form
ModelRoger Big 2
Cena2799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza736 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*92 m²
Zalecana maks. kubatura230 m³
Głośność28-58 dB
Pobór mocy4-90 W
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE12 – 99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 8-12 miesięcy
Waga10,5 kg
CertyfikatyAHAM, ECARF
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Big 2?

Stadler Form Roger Big 2 jest największym, ale też najdroższym oczyszczaczem powietrza w ofercie szwajcarskiego producenta. Spośród całej trójki nowych urządzeń Stadler Form, jest on najbardziej opłacalnym wyborem, oferując ogromną wydajność oczyszczania, którą można niemal dowolnie zarządzać dzięki aplikacji mobilnej. Dodatkowo, panel sterowania na urządzeniu jest prosty i czytelny – użytkownicy nie powinni mieć problemów z wyborem funkcji.

Wciąż jednak urządzenie to kosztuje niemal 3 tys. złotych, co jest bardzo dużą sumą pieniędzy. Do tego doliczyć trzeba drogie filtry wymienne. Wprawdzie na ten moment nie znamy dokładnej ceny, jednak zważywszy na inne modele, możemy się spodziewać, że będzie ona wysoka. Pozostając w temacie filtrów – naszym zdaniem minusem jest również łączenie filtra HEPA i węglowego, gdyż rozwiązanie jest droższe w eksploatacji. Filtry te zużywają się bowiem nierównomiernie. W momencie zaś zużycia jednego jesteśmy zmuszeni wymienić oba, co rodzi większy wydatek.

Podsumowując. Stadler Form Roger Big 2 to ciekawy oczyszczacz w klasie bardzo wydajnych sprzętów. Na rynku można znaleźć tańsze propozycje, np.:

Klarta Stor 2 – CADR: 600 m³/h w cenie od 1399 zł

Electrolux PA91-604DG/GY – CADR: 620 m³/h w cenie 1829 zł

Samsung AX90R7080WD – CADR: 701 m³/h w cenie 2699 zł

Galeria zdjęć Stadler Form Roger Big 2

FAQ – najczęstsze pytania o Stadler Form Roger Big 2

Maksymalny zalecany metraż pomieszczenia to aż 92 m2 (736 m3/h CADR)

Oczyszczacz zbiera informacje o stężeniu PM2,5 oraz LZO w powietrzu, które następnie przesyłane są do aplikacji mobilnej Tuya Smart Life. Oprócz tego na górnej części obudowy znajduje się kolorystyczny wyświetlacz, świecący się na niebiesko, pomarańczowo lub czerwono.

Tak, ale tylko pod warunkiem, że dysponujemy naprawdę ogromnym otwartym pomieszczeniem. Stadler Form Roger Big 2 przeznaczony jest do powierzchni ok. 90 m2 – pamiętajmy jednak, że mówimy tu o pomieszczeniu, a nie np. całym domu czy mieszkaniu. Dlatego też sprawdzi się np. w otwartych przestrzeniach, typu loft czy biuro.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …