Stadler Form Roger 2 – najważniejsze cechy

Zalety

  • Aplikacja mobilna dająca rozbudowane możliwości własnych ustawień
  • Tryb automatyczny uwzględniający odczyty z czujnika PM2,5 oraz czujnika gazu

Wady

  • Mało atrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Tryb automatyczny akceptuje wysokie stężenia pyłów
  • Wysoki pobór prądu

Szwajcarski Stadler Form Roger 2 to oczyszczacz bardzo często wychwalany na różnego rodzaju forach, jak i w komentarzach pod filmami i artykułami. Dlatego też z ciekawością postanowiliśmy sprawdzić, co zmieniło się względem poprzedniej wersji i czy faktycznie warto go kupić?

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Stadler Form prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Stadler Form Roger 2 (2023-10-02)  1549 zł (link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Stadler Form Roger vs Stadler Form Roger 2 (Dla ułatwienia zmiany zaznaczyliśmy kolorem zielonym)

MODEL OCZYSZCZACZASTADLER FORM ROGERSTADLER FORM ROGER 2
Wydajność oczyszczania521 m3/h465 m3/h
Powierzchnia64 m258 m2
Tryby pracy55
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA i węglowyWstępny, HEPA i węglowy
Głośność30-65 dB28-65 dB
Pobór prądu6-100 W4-100 W
CzujnikiCzujnik gazu, czujnik PM2,5Czujnik gazu, czujnik PM2,5
WskaźnikiWyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)Wyświetlacz kolorystyczny (brak numerycznego)
FunkcjeTimer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)Wi-Fi i niezwykle rozbudowana aplikacja mobilna Smart Life, Timer, HEPA RESET (wskaźnik wymiany filtra)
Wymiary42 x 50 x 20 cm42 x 51,5 x 20 cm

Na pierwszy rzut oka widzimy więc, że współczynnik CADR (wydajność oczyszczania) uległ zmniejszeniu. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniu do 56 m2. W praktyce polecamy jednak zostawić sobie trochę zapasu, czyli kupić oczyszczacz przeznaczony do powierzchni ok. 20% większej od tej, którą rzeczywiście posiadamy. Dzięki temu oczyszczacz rzadziej będzie zmuszony do pracy na najwyższych obrotach, a my nie będziemy odczuwali tak hałasu.

Skoro CADR jest niższy, to z czego wynika wyższa cena nowego oczyszczacza Stadler Form? Między innymi z jego bardziej inteligentnego charakteru. Roger 2 wyposażono w moduł Wi-Fi, dzięki któremu możemy połączyć urządzenie z aplikacją mobilną Tuya Smart Life. Aplikacji tej używaliśmy w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2 i możemy powiedzieć o niej same pozytywy.

Przede wszystkim rozbudowany charakter aplikacji pozwala na tworzenie własnych reguł pracy – tj. automatyzacji sprzętu. Możliwe jest np. automatyczne dopasowywanie prędkości oczyszczania względem czasu czy stężenia PM2,5 lub innych parametrów, które oczyszczacz monitoruje (Stadler ma też czujnik gazu). Oczywiście aplikacja pozwala też sterować takimi funkcjami jak blokada rodzicielska czy podświetlenie ekranu. Czy uzasadnia to wyższą cenę nowego produktu?

Naszym zdaniem nie do końca, gdyż nowy sprzęt oferuje gorszą wydajność przy jednocześnie głośnej i dość energochłonnej pracy. Dlatego też w kluczowych parametrach Stadler Form Roger 2 wypada mocno przeciętnie.

Warto też sprawdzić pozostałe 2 modele z nowej serii urządzeń Stadler Form – Roger Little 2 Roger Big 2

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger 2 został wyposażony w:

  • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
  • Dual Filtr – stanowi połączenie filtra EPA E12 oraz węgla aktywnego, czyli dwóch technologii wykorzystywanych w walce ze smogiem. Pierwszy element odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, natomiast drugi eliminuje zanieczyszczenia gazowe, w tym benzen, formaldehyd i dym tytoniowy.
Filtry oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger 2

System filtrujący oczyszczacza Stadler Form Roger 2, materiały producenta Stadler Form

Producent szacuje żywotność Dual Filtr na około 8-12 miesięcy. W zestawieniu z dość wysoką ceną filtrów, eksploatacja Stadlera Form Roger 2 nie należy do najtańszych. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń z węglem aktywnym i filtrem HEPA. Dokładna wytrzymałość filtrów zależna jest od jakości powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. O konieczności wymiany filtra informuje funkcja HEPA RESET.

Cena i żywotność filtrów

Filtr Dual Filtr do Stadler Form Roger 2 – 328 zł, żywotność 8-12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Stadler Form Roger 2 może pracować w 5 prędkościach. Znajdziemy oczywiście także tryb automatyczny oraz tryb nocny, w którym dochodzi do przyciemnienia kontrolek LED oraz w timer, który umożliwia zaplanowanie momentu wyłączenia oczyszczania po upływie od 1 do 7 godzin.

Czujniki i wskaźniki

Dzięki obecności czujników gazu i cząsteczek PM2,5, urządzenie samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do obecnych potrzeb użytkowników. Informacje o stanie powietrza przekazywane są użytkownikom za pomocą trójkolorowego wskaźnika.

Wydajność oczyszczania powietrza — przyzwoicie, choć nieco słabiej od poprzednika

CADR oczyszczacza Stadler Form Roger 2 wynosi 465 m³/h. To o ponad 10 % mniej w porównaniu z poprzednim urządzeniem. Z drugiej strony dziwi nieco fakt, że pobór mocy oraz głośność przy najwyższych obrotach pozostają równie wysokie — odpowiednio aż 100 W i 65 dB.

Wi-Fi i sterowanie mobilne

Największą zmianą, jaką wprowadza nowa generacja Stadlera Form Roger jest moduł Wi-Fi. Umożliwia on zdalne sterowanie sprzętem za sprawą aplikacji mobilnej Smart Life.

Daje ona użytkownikom ogromne możliwości zarządzania sprzętem, pozwalając przede wszystkim na skonfigurowanie własnych reguł pracy (tzw. automatyzacja). Dzięki temu ustalimy np. o której godzinie urządzenie ma się włączyć/wyłączyć, jak reagować na poszczególne poziomy zanieczyszczeń czy jaki tryb pracy włączać o poszczególnych porach dnia.

Przykładowe automatyzacje Stadler Form Roger 2 w aplikacji Smart Life:

  • Gdy poziom PM2,5 > 10 µg/m– włącz 3 prędkość
  • Od poniedziałku do piątku po godzinie 16.30 -> włącz tryb auto
  • Codziennie po godzinie 22.45 -> włącz tryb nocny

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Wygląd Stadler Form Roger 2

Stadler Form Roger 2 przód bok

Pod względem designu, urządzenia marki Stadler Form zawsze prezentowały najwyższy poziom. Dlatego też producent postanowił nie zmieniać udanego projektu i model Roger 2 niewiele różni się od poprzednika. Nie zmieniła się bryła urządzenia, a jedynie dekor przedniej obudowy.

Co ciekawe, tekstylny materiał na przedniej obudowie ma walory nie tylko wizualne, ale również stanowi filtr wstępny – pierwszą warstwę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się większych zabrudzeń, np. sierści, włosów czy większych frakcji pyłów. Według deklaracji producenta Stadler Form antybakteryjna ochrona materiału Sanitized może być prana, zachowując swoje naturalne właściwości przez około 20 prań.

Dodatkową zaletę stanowi fakt, że jak na oczyszczacz o tak wysokiej wydajności nie jest zbyt duży. Jego wymiary to 42 x 51,5 x 20 cm. Stadler Form Roger 2 również nieco schudł względem poprzednika — urządzenie waży teraz 6,8 kg, a więc ponad kilogram mniej.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza  Stadler Form Roger 2

MarkaStadler Form
ModelRoger 2
Cena1549 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza465 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*58 m²
Zalecana maks. kubatura145 m³
Głośność28-65 dB
Pobór mocy4-100 W
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE12 – 99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 8-12 miesięcy
Waga [kg]6,8
CertyfikatyAHAM, ECARF
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger 2?

Stadler Form Roger 2 korzysta z bardzo dobrej, dającej wiele możliwości aplikacji mobilnej Smart Life – Smart Living. Mamy jednak wrażenie, że samo urządzenie nie do końca ten potencjał wykorzystuje.

CADR na poziomie 465 m3/h oraz średnio rygorystyczny tryb automatyczny wypadają mało korzystnie w zestawieniu ze stosunkowo wysoką ceną. W tej półce cenowej możemy bowiem nabyć bardziej wydajne oczyszczacze, jak chociażby.

Klarta Stor 2 – CADR: 600 m³/h w cenie 1599 zł

Electrolux PA91-604DG/GY – CADR: 620 m³/h w cenie 2099 zł

Coway Storm – CADR: 492 m³/h w cenie 1799 zł

Galeria zdjęć Stadler Form Roger 2

FAQ – najczęstsze pytania model Stadler Form Roger 2

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 58 m² (465 m³/h przepływ powietrza).

Filtry do oczyszczacza powietrza Stadler Form są dość drogie – Dual Filtr do modelu Roger 2 kosztuje ok. 329 zł i należy go wymieniać co 8-12 miesięcy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …

· 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …