Oczyszczacz powietrza z Lidla SilverCrest z jonizacją. Czy warto kupić?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
4 minuty czytania

[Aktualizacja – 20.07.2021] Nowy oczyszczacz w sklepach LIDL – Silvecrest SLR 30 B1

Oczyszczacze powietrza SilverCrest w naszej opinii

Zalety

 • Jonizacja
 • Wskaźnik jakości powietrza
 • Timer

Wady

 • Słabo działający tryb automatyczny
 • Niska wydajność oczyszczania
 • Niewielka ilość funkcji

Oczyszczacze powietrza z Lidla – SilverCrest SLR 30 A1 i SLR 30 B1. Co wybrać?

Oczyszczacze powietrza SilverCrest z Lidla cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Po wprowadzonym w 2019 roku SLR 55 A1, z czasem pojawiły się nowe sprzęty – SilverCrest SLR 30 A1 i SilverCrest SLR 30 B1. Oczyszczacze są dostępne zwykle przez ograniczony okres czasu, w bardzo niskiej cenie.

Silvercrest oczyszczacze powietrza zestawienie cenOdbywa się to jednak kosztem niskiej wydajności – sprzęt przeznaczony jest do powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Niestety LIDL nie udostępnia dokładnych informacji o współczynniku CADR.

Cena oczyszczacza powietrza SilverCrest SLR 30 A1 (2023-03-22) – niedostępny

Cena oczyszczacza powietrza SilverCrest SLR 30 B1 (2023-09-28) – od 189 zł (link do Allegro.pl)

Jak SilverCrest SLR 30 A1 / SilverCrest SLR 30 B1 oczyszcza powietrze?

Niezależnie od wybranego modelu, w środku znajdziemy zawsze niezbyt duży filtr cylindryczny typu 3w1, łączący w sobie:

 • filtr wstępny
 • filtr EPA (nie znamy dokładnej klasy filtra, max. E12)
 • filtr z węglem aktywnym

Wymiana filtra w modelu Silvercrest SLR 30 A1 w instrukcji obsługi Silvercrest, źródło: https://service.kompernass.com/documents/359280_ES_DA.pdf/

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

 • Jest też funkcja jonizacji powietrza, którą możemy włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie (oprócz trybu sleep, w którym jest niedostępna).

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania oczyszczaczy Silvercrest 30W

SilverCrest SLR 30 A1 może pracować w 3 prędkościach. Niestety nie mamy na ten moment informacji o ilości prędkości, jakie możemy wybrać w modelu SilverCrest SLR 30 B1. Wiemy natomiast, że w obydwu modelach jest tryb auto.

W trybie tym oczyszczacz samodzielnie dopasowuje prędkość oczyszczania do panujących warunków. W przypadku oczyszczaczy powietrza Lidl jest on dość pobłażliwy, generując niewielki strumień powietrza (prędkość LOW) przy średniej jakości powietrza. Wysoka prędkość zarezerwowana jest wówczas dla naprawdę złej jakości powietrza, która oznaczona jest kolorem czerwonym i przekracza obowiązujące normy kilkunastokrotnie.

Czujniki i wskaźniki jakości powietrza oczyszczaczy powietrza Silvercrest 30 W

Po części pobłażliwość ta wynika również z zastosowanych czujników jakości powietrza. W modelu SLR 30 B1 mamy do czynienia z czujnikiem optycznym, który nie gwarantuje takiej dokładności jak czujniki laserowe.

Aktualna jakość powietrza oznaczona jest za pomocą trójkolorowego wskaźnika, znajdującego się na górnym panelu sterowania. Ma on formę pierścienia LED, okalającego przyciski, w zależności od stanu powietrza podświetlając się na 1 z 3 kolorów:

 • niebieski
 • żółty
 • czerwony

W obydwu urządzeniach nie znajdziemy natomiast cyfrowego wyświetlacza PM2,5.

Sterowanie oczyszczaczami powietrza Lidl Silvercrest

Oprócz pierścienia LED, na panelu sterowania znajdziemy przyciski odpowiedzialne za poszczególne funkcje. Z racji budżetowego charakteru sprzętu, nie ma ich zbyt wiele. Możemy zmienić prędkość i tryb pracy oraz włączyć/wyłączyć jonizację i timer (ustawienie czasu wyłączenia się sprzętu po 1h , 2h, 4h lub 8h).

Wygląd

W zależności od wybranego modelu otrzymujemy okrągły, cylindryczny oczyszczacz lub kwadratowy, przypominający wiele oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Obydwa urządzenia natomiast cechują się prostym, minimalistycznym designem.

Parametry techniczne oczyszczaczy powietrza SilverCrest SLR 30 A1 i SilverCrest SLR 30 B1

MarkaSilverCrestSilverCrest
ModelSLR 30 A1SLR 30 B1
Cenaniedostępny249 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]b.d.130
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*b.d.16
Zalecana maks. kubatura [m³]b.d.40
Głośność [dB]b.d.b.d.
Pobór mocy [W]3030
Liczba prędkości wentylatora3b.d.
Filtr wstępnytaktak
Filtr HEPAtaktak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE11 lub E12E11 lub E12
Filtr węglowytaktak
Żywotność filtrówb.d.b.d.
Waga [kg]2,22,2 kg
Certyfikatyb.d.b.d.
Gwarancja3 lata2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacze powietrza SilverCrest?

Ze względu na niskie współczynniki CADR, oczyszczacze powietrza Silvercrest będą odpowiednie do pomieszczeń o niewielkich pomieszczeń, o wielkości kilkunastu m². Ich zaletą jest obecność filtrów HEPA i węglowego.

Wadę stanowi również ubogie wyposażenie sprzętów oraz trudności z dostępnością filtrów wymiennych (w przeszłości często trzeba je było zamawiać z zagranicy). Zważywszy na cenę i żywotność filtrów oraz koszt przesyłki zagranicznej, wydatki na eksploatację zwiększają się.

Polecamy skorzystanie z rankingu oczyszczaczy powietrza w którym można znaleźć inne urządzenia, posortowane według ceny czy rozmiaru pomieszczenia. Do małego pomieszczenia polecamy Klarta Forste 4, który jest numerem 1 w rankingu opłacalności. Posiada większą wydajność oczyszczania niż oczyszczacz SilverCrest, jest w atrakcyjnej cenie 859 zł i będzie znacznie lepiej radził sobie ze smogiem, alergenami, szkodliwymi gazami.

Galeria zdjęć oczyszczaczy SilverCrest

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

9 komentarzy

 • <cite class="fn">Wierzbovsky</cite> <span class="says">says:</span>

  Kupiłem – niby fajny – niby działa – w zasadzie byłem zadowolony z zakupu dopóki nie zużył się jedyny filtr który był dołączony razem z urządzeniem – co było parę tygodni temu. Od tamtego czasu zaglądam co jakiś czas próbując znaleźć w internecie filtry na zmianę i po prostu nigdzie ich nie ma. Dopóki ich nie znajdę uważam urządzenie za jednorazowego użytku – 1 do 3 miesięcy (w zależności od użytkowania) i całość staje się w zasadzie bezużyteczna

 • <cite class="fn">Daniel</cite> <span class="says">says:</span>

  Moim zdaniem artykuł jest tendencyjny i próbuje zaniżyć wartość oczyszczacza z lidla.
  Cytat nr 1: „Warto zwrócić uwagę, że producent podaje wydajność przepływu powietrza, która jest zawsze większa niż CADR” – na stronie produktu producent podał CADR a nie przepływ powietrza.
  Cytat nr 2: „Oczyszczacz przy takiej małej wydajności pobiera aż 65 W, co jest dość dużym wynikiem. Duże zużycie prądu zwiększa koszty eksploatacji, dlatego początkowa cena 399 zł nie jest aż taka atrakcyjna” – jeżeli różnica poboru prądu wynosi 20W (np. jeden pobiera 65W a drugi 45W) to po 2tyś. godzin „koszt dodatkowego prądu” wyniesie około 20PLN. Sami oceńcie czy to dużo w porównaniu do różnicy w cenie zakupu urządzenia.
  Cytat nr 3: „W instrukcji dołączonej do urządzenia znajdziemy informację, iż filtr powinien zostać wymieniony po około 2000 godzin pracy (niespełna 3 miesiące stałej pracy).” – czy filtr w urządzeniu innej marki po 2000 godzin będzie mniej zanieczyszczony niż filtr w oczyszczaczu z lidla? Jeśli filtry mają zbliżone parametry (powierzchnia, stopień filtrowania) to stopień zabrudzenia też będzie podobny.
  Cytat nr 4: „Uwaga: Jak informują nasi czytelnicy, którzy kontaktowali się z siecią sklepów Lidl, zestaw filtrów do modelu Silver Crest dostępny jest w zagranicznych sklepach. Jego cena to 27,95 euro, co w przeliczeniu na polski złoty daje kwotę około 115-120 zł” – w zasadzie cena będzie jeszcze wyższa bo wysyłka wynosi 7,95 euro, ale nadal mieścimy się w 200PLN.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Danielu, serdeczne dzięki za info i komentarz. Artykuł pochodzi z wcześniejszego sezonu, czyli 2018/2019. Wtedy prawdopodobnie oczyszczacz z Lidla nie był tak opisany, jak obecnie. Poproszę o przejrzenie Twoich uwag przez naszą redakcję i aktualizację wpisu.

 • <cite class="fn">Mariusz Bakalarz</cite> <span class="says">says:</span>

  Cena produktu w Lidlu w Cork to koszt 59.99 euro A nie 29.99 hahha

 • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

  Od 12 czerwca Lidl wyprzedaje ten model w cenie 279 zł: https://www.lidl.pl/pl/p/wyprzedaz/oczyszczacz-powietrza-z-jonizacja-65-w/p102688, co stanowi dobrą ofertę przy założeniu, że akceptujemy słabe działanie trybu auto oraz potencjalne problemy z filtrami.

  Jeśli ktoś potrzebuje tanio chronić się przed alergią w pokoju o metrażu do 20 m2, to można śmiało polecić zakup i włączenie w auto. Filtr HEPA wyłapie alergeny.

  Cena na wyprzedaży bardzo atrakcyjna i poleciłbym przy małym budżecie.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Aktualizacja! Oczyszczacz teraz jest tańszy bo 200 zł. Można go zalecić do małych pomieszczeń.

   UWAGA!!! Spytaliśmy Lidla o dostępność filtrów! Niestety, nie ma możliwości zakupu wymiennych filtrów w Polsce.

 • <cite class="fn">adam hertruda</cite> <span class="says">says:</span>

  Oczyszczacz powietrza SilverCrest SLR 30 A1
  Cena zakupu 99zł (29.11.2021, czarny piątek w poniedziałek :-))
  Faktyczny pobór prądu (napięcie sieciowe 236-237 V):
  Standby 0,5 W
  Sleep 4,0 W (nie działa jonizacja oraz podświetlenie)
  Low 10,0 W
  High 24,5 W
  Jonizacja 0,5 W (o tyle wzrasta pobór prądu po włączeniu tej funkcji)
  Auto 4,5 – 24,5 W (w 99% działa w trybie Sleep + podświetlenie, 4,0 + 0,5 = 4,5 W)
  Po spadku napięcia sieciowego do 231V (włączyła się pralka) Pobór prądu spadł o 0,5 W
  Co do głośności to w odległości 2m w trybie:
  Sleep – nic nie słychać
  Low – słychać lekki szum
  High – słychać głośny przeszkadzający szum (jak stara suszarka do włosów)
  Co do funkcjonalności trybu sleep i auto (co w 99% jest tym samym, a właściwie różni się tylko działającym podświetleniem i jonizacją) to mam spore wątpliwości. Przepływ powietrza jest tak słaby że można wylot zasłonić 3 kartkami papieru A4 i nie zostaną zdmuchnięte (2 kartki zdmuchnie).
  Natomiast jeśli chodzi o filtr powietrza to jest on dostępny na stronie dystrybutora (www.kompernass.com/pl/akcesoria/3272/filtr-8) w cenie 76,83 + 25,14 (koszt wysyłki) = 101,97. Przy zakupie jednego filtra wychodzi że cena finalna jest o 2,98 zł wyższa niż kupno całego urządzenia razem z filtrem.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @adamhertruda:disqus dzięki za podzielenie się tak obszerną opinią i pomiarami!
   Tryb auto działa na poziomach PM2.5, które nie są adekwatne do żadnych europejskich norm, dlatego nie widać różnicy. Oczyszczacz uznaje, że powietrze jest dobre i nie przyspiesza. Możesz sprawdzić działanie zdmuchując zapałkę blisko czujnika. Wtedy powinien wejść na wyższe prędkości. Niemniej w codziennym użytkowaniu oczyszczacz SilverCrest wymaga albo mikro pokoju albo zewnętrznej kontroli zanieczyszczeń i ręcznej regulacji prędkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …