Sharp KI-G75EU to nowa propozycja japońskiego producenta, który w kategorii oczyszczaczy znany jest z urządzeń 2w1 z nawilżaczem. Ten model również posiada funkcję nawilżania powietrza, ale zawiera też nowe rozwiązania, które są niespotykane w żadnych z poprzednich modeli. Czy warto kupić ten oczyszczacz powietrza?

Cena Sharp KI-G75EUW (2023-08-01) – 4199 zł zł (kup na ceneo.pl)

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU pod względem filtracji niewiele różni się od serii Sharp KC. Powietrze oczyszczane jest przez:

 • filtr wstępny usuwający duże zanieczyszczenia jak np. włosy, sierść zwierzęca, duże cząsteczki kurzu. Nowością jest automatyczne oczyszczanie filtra wstępnego przy pomocy wewnętrznej rolki.
 • filtr węglowy minimalizujący szkodliwe gazy i przykre zapachy. 
 • filtr HEPA skuteczny w walce z pyłami np. PM2,5, alergenami wziewnymi, bakteriami i wirusami,
 • jonizator Plasmacluster wytwarzający jony ujemne, które przywracają równowagę anionowo-kationową i ułatwiają oczyszczanie powietrza.

Tryb pracy i eksploatacja

Sharp KI-G75EU pracuje w 3 trybach manualnych (sleep, low i max) oraz w trybie automatycznym i pollen (tryb przeciwpyłkowy, polecany dla alergików). O jakości powietrza informuje kolorystyczny pasek, który podświetla się na zielony, pomarańczowy lub czerwony w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Oprócz tego, obok wylotu powietrza znajduje się wyświetlacz z procentowym wskaźnikiem wilgotności.

Tryb automatyczny polega na dostosowaniu prędkości pracy oczyszczacza do aktualnej jakości powietrza dzięki 5 czujnikom:

 • PM2.5 i kurzu (regulacja czułości),
 • zapachu,
 • temperatury,
 • wilgotności,
 • natężenia światła (wybór spośród 3 poziomów).

Nowy model Sharpa został wyposażony w podobne rozwiązania co modele z serii KC, jednak znalazła się nowa funkcja niedostępna w innych modelach – Clean Assist. Ta funkcja pozwala na zbieranie pyłu unoszącego się w powietrzu po użyciu odkurzacza.

W KI-G75EU nie zabrakło także rozwiązań znanych z serii KC-D czy KC-G, takich jak:

 • tryb automatycznego,
 • tryb Plasmacluster Ion Spot pozwalający na wykorzystanie urządzenia do oczyszczenia tkanin np. ubrań, pościeli czy dywanu. Duża dawka jonów dodatnich usuwa bakterie, wirusy, roztocza czy brzydkie zapachy,
 • automatyczne ustawienie kierunku nawiewu powietrza (SWING),
 • Clean Ion Shower czyli tryb intensywnego uwalniania jonów,
 • Wskaźnik konieczności wypełnienia zbiornika wodą,
 • Włącznik / wyłącznik czasowy,
 • Blokada rodzicielska.

Zbiornik wody ma pojemność 4 litry ze wskaźnikiem poziomu wody, zaś wydajność nawilżacza jest na poziomie 750 ml/h co czyni go jednym z najwydajniejszych nawilżaczy na rynku.

Oczyszczacz powietrza posiada ulepszone kółka jezdne wraz z ogranicznikiem pozwalającym na zablokowanie kółek. W tym modelu kółka są obrotowe pozwalające na przesuwanie urządzenia w tył i przód. W innych modelach, kółka poruszały się tylko na boki, dlatego to ulepszenie jest wygodniejsze dla użytkownika.

Wygląd

Oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU ma wymiary 40,5 x 31,6 x 66,6 cm. Zamknięty jest w eleganckiej obudowie z wyświetlaczem LED. Dostępny jest w jednym kolorze – białym z czarnymi bokami.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp KI-G75EU

MarkaSharp
Model KI-G75EU
Cena4199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]450
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*56,25
Zalecana maks. kubatura [m³]140,63
Głośność [dB]18, 42, 52
Pobór mocy [W]7, 26, 80
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 10 lat
Waga [kg]12
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU?

Oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU to pozycja godna uwagi do większych i mniejszych pomieszczeń. Jego zaletę stanowi czujnik PM2,5, który pozwala na lepszą pracę trybu automatycznego oraz bardzo wydajny nawilżacz powietrza. Dodatkowo urządzenie pobiera mało prądu i jest ciche w najniższych trybach.

Niestety, wiele użytkowników wskazuje, iż tryb automatyczny uwzględniający porę dnia ma duże mankamenty – wycisza pracę w dzień, gdy oczyszczacz jest niedostatecznie oświetlony.

Ponadto, w poprzednich seriach (KC-D i KC-G), dużym problemem jest działanie trybu automatycznego. Oczyszczacz reaguje dopiero przy wysokich stężeniach pyłu PM2,5, co oznacza niższą wydajność oczyszczania.

Nowe zastosowane rozwiązania m.in. funkcja samooczyszczającego filtra czy Clean Assist zbierające pyłki z powietrza jest niespotykane we wcześniejszych modelach. Dodatkowo w tym modelu zastosowano ulepszony generator jonów, więc jeszcze lepiej będzie wspomagał oczyszczanie powietrza.

Cena Sharp KI-G75EU

Cena Sharp KI-G75EUW (2023-08-01) – 4199 zł zł (kup na ceneo.pl)

Galeria zdjęć Sharp KI-G75EU

Sharp KI-G75EU w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Czujnik PM2,5
 • Jonizacja powietrza z możliwością wyłączenia
 • Samooczyszczający się filtr wstępny

Wady

 • Wysoka cena

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

27 komentarzy

 • <cite class="fn">Grzegorz Wierzbicki</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, czy można nie korzystać z nawilżacza w tym urządzeniu? Bo boje się, że szybko będzie śmierdziało w domu przy używaniu tej funkcji. Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Można nie korzystać, ale wtedy całkowicie traci sens zakup tego sprzętu. Oczyszczacz o znacznie lepszej wykrywalności smogu i wyższym CADR kupi Pan już za 1099 zł (obecna cena Klarta Stor – oczyszczacza z nr 1 Opłacalności).

   W kwestii zapachów, to używanie nawilżacza ewaporacyjnego, a taki jest w oczyszczaczu Sharp KC-G60EUW i we wszystkich innych oczyszczaczach powietrza Sharp na polskim rynku wymaga zastosowania się do kilku zasad higieny:

   1. Filtr czyścimy raz w tygodniu zgodnie z instrukcją (usuwamy kamień, który może stać się pożywką dla mikroorganizmów), myjemy zbiornik
   2. Jeśli nie zużywamy, to wymieniamy wodę nawet raz dziennie. W większości przypadków woda się zużyje, więc tylko ją dolewamy

   • <cite class="fn">Grzegorz Wierzbicki</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Nam w sumie najbardziej zależy na usuwaniu szeroko pojętego smogu i śmieci z powietrza, jonizacji, automatycznym włączaniu w zależności od poziomu zanieczyszczeń. cichej pracy by w nocy mógł działać. Reszta już nie tak istotna 🙂

 • <cite class="fn">Bartosz Matroszyło</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,

  od przeglądania tego wszystkiego boli głowa. Najbardziej nurtujące mnie pytanie: czy ten model oprócz czujnika PM 2.5, posiada również PM 10? Jeśli nie, to na jakiej podstawie urządzenie „potwierdza” oczyszczenie z zanieczyszczeń z zakresu PM 10?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Czujnik pyłów w modelu KC-G60UEW, podobnie jak w seriach A, D i G nie należy do precyzyjnych. Niestety oczyszczacz nie raguje przy stężeniach typu 20 ug/m3 dla PM2.5.

   Praktyka pokazuje, że pyły PM10, PM2.5 i PM1 występują w smogu razem. Frakcja pyłów PM2.5 zawiera się w zbiorze pyłów PM10. Filtry HEPA usuwają w zasadzie równomiernie PM1, PM2.5 i PM10. Jeśli PM2.5 jest usunięte, to większe cząstki będące uzupełnieniem we frakcji PM10 również są usunięte. Dlatego oczyszczacze mierzą tylko PM2.5, bo to podzbiór mniejszych i bardziej szkodliwych cząstek.

 • <cite class="fn">Grzegorz Wierzbicki</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam! Kupiliśmy ten model i użytkujemy go o około miesiąca. Poniżej kilka słów które może pomogą innym w ocenie produktu i wyboru dobrego sprzętu dla siebie. Kolejność zalet i wad przypadkowa 🙂

  ZALETY:

  1. Dużo opcji działania do wyboru (różna szybkość działania dmuchawy, trzeba ustawić ręcznie, ale jest)
  2. Nawilżanie powietrza – szybko wykrywa niski poziom wilgotności, woda schodzi praktycznie cała ze zbiornika codziennie /mieszkamy w bloku, bez przesadnego ogrzewania czy wychładzania mieszkania/
  3. Wyświetlacz pokazujący jakie śmieci mamy w powietrzu, poziom zużycia wody, wilgotności.
  4. Tryb nocny – naprawdę cichy, dwójka naszych dzieci śpi przy tym bez problemu. Owszem, jeśli ktoś otworzy lub rozszczelni okno w pokoju, to tryb nocny robi się głośniejszy, ale bez dramatu. Choć racja tu że poziom hałasu dla każdego jest inny. Nam nie przeszkadza
  5. Dwa wyloty powietrza – dobra sprawa, bo większa przestrzeń jest ogarnięta
  6. Timer – włącza oczyszczacz kiedy chcemy, na programie który był ostatni ustawiony
  7. Łatwość obsługi – zarówno filtry jak i zbiornik wody łatwo wyjąć, umyć /zbiornik/.
  8. Kółka – wygodna sprawa, jak się ma jedno urządzenie na dom nie trzeba nosić, choć wiadomo, ostrożność przy jeżdżeniu też wskazana
  9. Jonizacja – nie wiem czy działa i pomaga, ale jest 🙂 jako osobny program

  WADY:

  1. Mało inteligentny – jeśli urządzenie wykryje pył 2.5 na trybie intelligent, praktycznie nie zmienia tempa pracy (inna sprawa, że może stężenie było małe wtedy akurat). Niemniej jednak moim zdaniem powinien odpalać się wtedy na maxa i jak najszybciej usunąć ten syf z powietrza.
  2. Pracuje mocniej jak wykryje ruch – jeśli jest na intelligent ustawiony, a w pokoju się nikt nie rusza, urządzenie zwalnia, niby ok, ale jeśli wykryje w pustym pokoju pm 2.5 to patrz pkt. 1.
  3. DWA a nie trzy filtry – ściema producenta o trzech filtrach i wprowadzanie ludzi w błąd. Tym jednym czymś uznawanym za filtr jest KRATKA plastikowa której „oczka” mają kilka cm średnicy. To żart nazywać coś takiego filtrem. Niby jakie zanieczyszczenia zatrzymuje? Klocki lego duplo? Nie przeczę, że taka kratka jest potrzebna, bo kolejne elementy są delikatne. Ale to nie jest filtr!
  4. Słaby sposób montowania filtrów – Mocno się rozczarowałem, że filtr węglowy i HEPA po prostu się wkłada do oczyszczacza i to wszystko „trzyma” kratka zewnętrzna, perfidnie nazywana filtrem. Ale zarówno HEPA jak i węglowy filtr ma luz przez co brudne powietrze może uciekać „bokiem”, szparami między bokami filtrów a oczyszczaczem. To powinno wchodzić na wcisk. A aktualnie ja muszę trzymać filtr bodaj węglowy, bo jak go ręką nie przytrzymam, to wypada. Dopiero się trzyma jak się plastikową kratkę założy.
  5. Jonizacja tylko jako osobny program? – nie znam się na tym, ale jest opcja rozpylania jonów poprzez specjalny, dedykowany program. Dlaczego to się nie może dziać kiedy urządzenie pracuje normalnie? Takie 2 w 1? Technicznie to nie możliwe? Czy może działa? W takim razie po co osobny program do tego?
  6. Gdzie WiFi? – za taką cenę powinna być możliwość sterowania, nie pilotem, ale aplikacją poprzez WiFi jak w modelu: Samsung AX90R7080WD

  • <cite class="fn">Mario</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam. Kolego odnośnie trzeciego punktu: Może Ci fabrycznie nie zamontowali siateczki która znajduje się na owych kratkach które opisywałeś… U mnie są na tyle efektywne iż zatrzymuja mnóstwo kurzu który przy czyszczeniu zmiotkiem lub odkurzaniu „mokrym” odkurzaczem odddaje mnóstwo tego typu zanieczyszczeń. Zgodze się z Toba co do trybu AUTO, osobiście uważam że mógłby być bardziej efektywny. Powinien równiez za tą cenę posiadać WI-FI oraz możliwość zdalnego sterowania. Pozdrawaim.

  • <cite class="fn">Adrian Paluch</cite> <span class="says">says:</span>

   Wyobraź sobie, że oglądasz film i nagle zaczyna Ci szumieć oczyszczacz, bo jest o 5% za dużo pm 2.5

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Taka sytuacja i 5% wyższe stężenie może pojawić się dla każdego progu reagowania i dla każdego oczyszczacza z czujnikiem i funkcją auto.

    • <cite class="fn">Adrian Paluch</cite> <span class="says">says:</span>

     To była odpowiedź do Grzegorza Wierzbickiego, który uważa, że oczyszczacz powinien od razu przechodzić na najwyższe obroty

 • <cite class="fn">Mariusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy ktoś sprawdzał w seri G dokladność czujników pm i wilgotności? Praca w systemie inteligentnym mija się z celem; bardzo slaba reakcja na zapach, pozostałe czujniki też kiepsko reagują a czujnik światła to porażka. Lepiej ustawiać na tryb Pollen.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   testowaliśmy model KC-D40 i tryb auto działa fatalnie. Dla pełnego przekroju sytuacji oraz działania czujników przetestujemy modele z serii KC-G oraz KC-A – filmiki z testów oraz wnioski znajdą się w recenzjach.

 • <cite class="fn">Iga</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Mam pytanie a propo głośności KC-60. Część klientów skarży się na słyszalne buczenie podczas pracy tego urządzenia. Czy mogę prosić osoby, które mają ten model o komentarz?

  • <cite class="fn">Mario</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam. Posiadam od roku w/w oczyszczacz i nie wiem skąd ta opinia iż jest on głośny. Włączając tryb nocny bardziej jest słyszalna lodówka (typu air-care) w kuchni obok niż oczyszczacz który jest w pokoju w którym sypiamy. Pozdrawaiam.

   • <cite class="fn">Iga</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Spotkałam się z opinią, że w trybie nocnym chodzi cicho, ale dodatkowo słychać buczenie, które w nocy niektórym może przeszkadzać.

  • <cite class="fn">Grzegorz Wierzbicki</cite> <span class="says">says:</span>

   U nas też to buczenie słychać, z tym, że nie wiem czemu, raz jest, raz nie ma. Czasem wystarczy postawić go inaczej, albo wyłączyć i włączyć… Jak się ma większą sypalnię to może nie zauważa się tego tak, my mamy mały pokoik więc urządzenie stoi „tuż przy uchu” i czasem wkurza. 🙂

 • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

  Na żywo urządzenie robi bardzo pozytywne wrażenie. Z plusów jak najbardziej automatycznie czyszczący się filtr wstępny i możliwość samodzielnej wymiany generatora jonów. Funkcja Clean Asisist brzmi ciekawie i myślę że znajdzie swoich zwolenników.

  W KI-G75EU nie zabrakło także rozwiązań znanych z serii KC-D czy KC-H, takich jak:

  W tekście jest literówka, gdyż Sharp nie miał serii KC-H. Domyślam się, że autorowi chodziło o KC-G 🙂

 • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy to jest prawda, że jak się wstawi oczyszczaczo-nawilżacz do
  powiedzmy o połowę mniejszego pomieszczenia, niż deklarowana wydajność
  urządzenia to w wyniku nawilżania tworzy się „efekt sauny”? Czytałem o
  tym w niektórych opiniach nt sharpów.
  Pomyślałem, że może kupię „większe” urządzenie do swojego niewielkiego salonu, żeby osiągało
  to samo, co mniejsze tylko na niższych dla siebie obrotach i szybciej,
  tym samym mniej hałasując. Czy to błędne założenie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie słyszałam o efekcie sauny 🙂 Prawdopodobnie chodzi o to, że przez nawilżacz powietrza, wilgotność w pomieszczeniu jest za wysoka, stąd odczucie sauny parowej.

   Oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU podobnie jak pozostałe serie, posiada higrometr, który zwalnia pracę oczyszczacza, jak osiągnie optymalną wilgotność (np. w oczyszczaczu Sharp KC-D40 zwalnia przy 50%).

   Pana założenie jest dobre, wydajniejszy oczyszczacz powietrza osiągnie podobną wydajność niż oczyszczacz dobrany na „styk” przy niższym i cichym trybie pracy.

 • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

  Jak to jest z tymi dwoma czujnikami, że gdy nie wykrywają one
  ruchu i dostatecznego oświetlenia przestają działać. Czy jak wchodzą w
  taki tryb i np. wilgotność spadnie poniżej żądanego poziomu i/lub poziom
  zanieczyszczeń się podniesie a w pokoju nadal będzie ciemno i bez ruchu
  to nie zadziałają?
  Podobno miał być super gadżet i duże
  ułatwienie a wychodzi na to, że jak ktoś ma ciemne pomieszczenie to
  oczyszczaczo-nawilżacz więcej „stoi” niż pracuje.

  Rozumiem, że pomimo zastosowania czujnika PM2.5 w tym modelu efektywność usuwania stężenia tych pyłów nadal, jak to u Sharpa, jest słaba (w auto)?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EU jest stosunkowo nowy, nie testowaliśmy go. Niemniej czujnik światła i czujnik ruchu znajduje się w serii KC-G, obecnej dłużej na rynku.

   Działa to na zasadzie: jeżeli oczyszczacz powietrza nie wykrywa ruchu i/lub w pomieszczeniu jest ciemno to oczyszczacz zwalnia pracę – zarówno oczyszczanie jak i funkcję nawilżania niezależnie od jakości powietrza. W opinii wielu użytkowników jest to gadżet, który bardziej utrudnia aniżeli pomaga zachować czyste i nawilżone powietrze.

   Odnośnie czujnika PM2,5 w Sharp KC-G75EU to niestety ciężko mi ocenić jakiego typu to będzie czujnik, czy będzie podobny jak w serii KC-G. Ten w serii G nazywa się czujnikiem pyłów, ale w rzeczywistości to czujnik kurzu, który słabiej sobie radzi z najmniejszymi pyłami smogowymi. Ikonka PM2,5 na panelu KC-G zapala się sporadycznie.

   • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

    Ale czy te czujniki tak działają tylko w trybie intelligent czy zawsze?

    W takim razie należy unikać urządzeń z takimi funkcjami bo to wręcz szkodliwe gdy w nocy spadają parametry, powietrze się pogarsza a oczyszczacz nie reaguje odpowiednio bo jest ciemno i wszyscy śpią. No jakie z tego korzyści poza oszczędnością prądu?

    Czy w urządzeniach Panasonic (modele 70 i 90) te czujniki działają tak samo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …