Oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS (Cube) / AX47. Czy warto kupić?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
6 minut czytania

Samsung AX47R9080SS najważniejsze cechy

Zalety

 • Designerski charakter, który mocno odróżnia się od wszystkich
 • Możliwość połączenia 2 oczyszczaczy w 1
 • Zdalne sterowanie za pomocą Bixby, w tym wydawanie komend głosowych (niestety brak języka polskiego
 • Niskie zużycie energii
 • Cicha praca

Wady

 • Bardzo wysoka cena w stosunku do wydajności
 • Łagodna ocena poziomu zanieczyszczeń przekładająca na szybkość oczyszczania w trybie auto
 • Waga urządzenia
 • Dość uboga w funkcje aplikacja mobilna SmartThings

Zaprezentowany w 2019 roku, Samsung AX47 to jeden z najbardziej intrygujących oczyszczaczy powietrza. To jedno z tych urządzeń, które ma przede wszystkim olśniewać wyglądem. Dlatego też tzw. „kostka” (ang. Cube) jest modelem skierowanym do osób pragnących się wyróżnić, lubiących designerskich przedmioty.

Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli Samsunga, nazwa AX47 odnosi się do sugerowanego metrażu pomieszczeń, które urządzenie jest w stanie przefiltrować. Naszym zdaniem jest to ok. 45,75 m², a więc niewiele mniej niż zaleca producent.

Oprócz ciekawego designu, model ten oferuje również cichą i energooszczędną pracę. Niestety powiela też bolączkę innych oczyszczaczy powietrza Samsung, a więc zbyt łagodny system oceny jakości powietrza. Odbija się to na szybkości oczyszczania w trybie auto. Czy cena 1898 zł znajduje odzwierciedlenie w wydajności i oferowanych przez urządzenie możliwościach?

Cena Samsung AX47R9080SS (2023-09-13) – 1898 zł (link do Ceneo.pl).

Oczyszczanie powietrza

Pod metalową obudową znajdziemy standardowy, sprawdzony zestaw 3 filtrów:

 • filtr wstępny, wychwytujący zanieczyszczenia o dużych rozmiarach,
 • filtr HEPA, usuwający cząsteczki pyłów zawieszonych i alergeny,
 • filtr węglowy, eliminujący szkodliwe gazy i brzydkie zapachy.

Pochwalamy obecność filtra wstępnego, natomiast nie do końca przekonuje nas pomysł połączonych filtrów HEPA i węglowego. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, z drugiej jednak doświadczenie pokazuje nam, że poszczególne filtry zużywają się w różnym tempie. Konieczność kupowania dwóch osobnych filtrów generuje czasem zbędny wydatek.

Producent zaleca wymieniać filtry raz na rok. Cena filtra zintegrowanego (HEPA i węglowy) to około 230 zł.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtr CFX-H100 do oczyszczacza powietrza Samsung AX47 kosztuje:

Tryb pracy i eksploatacja

 

Samsung AX47R9080SS, widok z przodu. Materiały producenta Samsung

Wydajność Samsunga AX47R9080SS sięga 366 m³/h. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach do 45 m². Oczyszczacz Samsung może pracować w 3 prędkościach manualnych (niskiej, średniej i wysokiej). Jest też tryb automatyczny, który działa na podstawie dwóch czujników: laserowego czujnika pyłów i czujnika gazu. To na podstawie ich odczytów AX47 dostosowuje intensywność pracy do aktualnej jakości powietrza.

Czujniki i wskaźniki

W oczyszczaczu znajdziemy wskaźnik jakości powietrza w postaci kolorowego przedniego wyświetlacza w rogu urządzenia, który informuje o stężeniach PM1, PM2,5 i PM10, wyświetlając wartości liczbowe i podświetlając się na 1 z 4 kolorów w zależności od obecnego poziomu zanieczyszczeń. Po wyłączeniu oczyszczacza wyświetlacz jest niewidoczny.

Kolor wskaźnika

Stan powietrza

Stężenie PM2,5 (µg/m³)

Stężenie PM10 (µg/m³)

Poziom zanieczyszczeń gazowych

Niebieski

Bardzo dobry

≤ 15

≤ 30

1

Zielony

Dobry

16-35

31-80

2

Żółty

Średni

36-75

81-150

3

Czerwony

Zły

> 75

> 150

4

Pobłażliwy tryb auto

Należy niestety zauważyć, iż Samsung dość liberalnie traktuje wartości zanieczyszczeń. Obecne normy WHO mówią o dopuszczalnym stężeniu PM2,5 na poziomie 25µg/m3 (średniodobowa). Urządzenie Samsunga tymczasem sugeruje „dobrą jakość powietrza” przy wartości powyżej 35 µg/m3, co może być mylące dla użytkowników.

Pobłażliwe podejście do zanieczyszczeń nie tylko wprowadza w błąd użytkowników, ale również przekłada się na wolniejsze oczyszczanie w trybie auto. W praktyce -> Oczyszczacz pracuje na niskich obrotach w chwilach, gdy poziom pyłów zawieszonych przekracza dopuszczalne normy.

Aplikacja SmartThings – pomocna ale uboga w funkcje

Oczyszczacz powietrza Samsung AX47 może być sterowany zdalnie przy pomocy aplikacji SmartThings z praktycznie dowolnego miejsca na świecie.

Samsung AX60 aplikacja SmartThings

Niestety sama aplikacja nie obfituje w zbyt wiele funkcji. SmartThings pozwala użytkownikom na bieżąco monitorować stężenia zanieczyszczeń, kontrolować stan zużycia filtrów oraz ustawić timer (harmonogram pracy).

Oprócz tego, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji Samsunga – Bixby, urządzenie reaguje na komendy głosowe w 8 językach (brak języka polskiego). Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z system Android i iOS.

Dobra kultura pracy

Oczyszczacz powietrza Samsung AX47 jest dość cichym i energooszczędnym sprzętem. Urządzenie generuje jedynie 18 dB na najniższych obrotach. W najwyższej prędkości jest to około 50 dB. Na uwagę zasługuje także pobór prądu, wynoszący zaledwie 35 W.

Technologia Wind-Free i inne funkcje

Największą innowacją jest jednak technologia Wind-Free. Podczas pracy na niskich obrotach, urządzenie rozprowadza podmuchy powietrza w sposób niemal niezauważalny (poniżej 0,15m/s). Urządzenie zapewnia 3-kierunkowy przepływ powietrza (2 wywiewy umieszczono po bokach, 1 na górze).

Oprócz aktualnej jakości powietrza, na wyświetlaczu Samsunga AX47 znajdziemy m.in. wskaźnik wymiany filtra, który za pomocą migającej ikony informuje o potrzebie jego wymiany, blokadę rodzicielską oraz timer.

Wygląd

Samsung AX47 widok z tyłu recenzja

Stalowy tył oczyszczacza Samsung AX47 z charakterystyczną siatką. Materiały producenta Samsung

Przypominający kształtem sześcian, Samsung AX47 wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Elegancka metalowa obudowa podkreśla minimalistyczny charakter urządzenia. Co ciekawe, górna płaszczyzna urządzenia skrywa obrotowy element, w którym znajdziemy złącze zasilania. Wystarczy go obrócić, aby połączyć dwa oczyszczacze w jeden wydajny system filtrowania.

Pojedynczy Samsung AX47R9080SS mierzy 36,7 x 43,6 x 38 cm i waży 13 kg. Łącząc dwa urządzenia tworzymy już naprawdę masywną, ciężką konstrukcję.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Samsung AX47R9080SS

MarkaSamsung
Model AX47R9080SS
Cena1898 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]366
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*45,75
Zalecana maks. kubatura [m³]114
Głośność [dB]18-50
Pobór mocy [W]35
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówzintegrowany
(węglowy + HEPA)
– 1 rok
filtr wstępny – nie
podlega wymianie
Waga [kg]12,2
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS?

Na uwagę zasługują z pewnością oryginalny design i możliwość łączenia dwóch oczyszczaczy w jeden (unikalny koncept). Urządzenie jest stosunkowo ciche w swojej pracy, dzięki czemu odnajdzie się z powodzeniem w sypialni czy pokoju dziecka. Ponadto wygodnym udogodnieniem jest możliwość zdalnego sterowania i komend głosowych.

1999 zł to kwota, za którą należy oczekiwać wysokiej wydajności. Tymczasem CADR na poziomie 366 m³/h to wynik mocno przeciętny, który wystarczy do pomieszczeń o wielkości ok 45 m². W tej cenie znajdziemy na rynku dziesiątki bardziej efektywnych propozycji.

Galeria zdjęć Samsung AX47R9080SS

Pozostałe oczyszczacze powietrza Samsung:

Seria W:

 • Samsung AX34R3020WW– metraż: 33 m² (CADR: 264 m³/h), cena: 849 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, cicha praca, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX40R3030WM  – metraż: 40 m² (CADR: 311 m³/h), cena: 939 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, bardzo dobra relacja ceny do wydajności, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX60R5080WDmetraż: 58,25 m² (CADR: 467 m³/h), cena: 1699 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, aplikacja mobilna, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX90R7080WDmetraż: 87,5 m² (CADR: 701 m³/h), cena: 2699 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, olbrzymia wydajność, aplikacja mobilna, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny

Seria S:

 • Samsung AX47R9080SSmetraż: 45,75 m² (CADR: 366 m³/h), cena: 1999 zł, Możliwość łączenia urządzeń ze sobą, zdalne sterowanie oraz możliwość zaawansowanej automatyzacji (w aplikacji SmartThings), cicha praca, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …