Mały oczyszczacz powietrza z Wi-Fi. Czy warto kupić Samsung AX32BG3100GG / AX32?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
7 minut czytania

Samsung AX32BG3100GG to nowa propozycja wśród małych oczyszczaczy powietrza Samsung, która ma trafić do klientów szukających prostego, podstawowego oczyszczacza za niewielką kwotę. I z tej roli Samsung wywiązuje się dobrze, proponując kompaktowy, smart oczyszczacz, który połączymy ze znaną użytkownikom Samsungów aplikacją SmartThings.

CADR na poziomie 320 m³/h pozwala stosować urządzenie w pomieszczeniach do 40 m². Realnie polecamy nieco mniejszy metraż, np. 30 m², by uniknąć zbyt głośnej pracy. Jest to dobra relacja ceny do jakości, choć na rynku są tańsze i/lub bardziej funkcjonalne oczyszczacze.

Samsung AX32BG3100GG – Zalety i wady

Zalety

 • Aplikacja mobilna SmartThings
 • Bardzo dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
 • Ciekawy design

Wady

 • Tryb automatyczny akceptuje wysokie stężenia pyłów
 • Oparcie odczytów zanieczyszczeń pyłowych jedynie o czujnik PM10 – niższa wrażliwość na mniejsze frakcje zanieczyszczeń – PM2,5 i PM1
 • Działanie kolorowego wskaźnika zanieczyszczeń jest dość nielogiczne
 • Brak możliwości ręcznego wyłączenia niebieskiego podświetlenia

Sprawdź najlepszą ofertę dla Samsung AX32BG3100GG

Cena Samsung AX32BG3100GG (2023-11-02) – 799 zł (sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl)

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Oczyszczanie powietrza wg Samsung AX32BG3100GG

Filtry w samsungu ax32
Tył oczyszczacza powietrza Samsung AX32BG3100GG wraz z filtrami. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Odkrywając tylną klapę oczyszczacza, znajdziemy w nim zestaw kasetowych filtrów z osobnym filtrem wstępnym i połączonymi filtrami węglowym oraz HEPA H13. Jest to wygodne, choć mniej ekonomiczne rozwiązanie. Często bowiem jeden filtr zużywa się szybciej od drugiego (np. węglowy od HEPY), a my jako użytkownicy musimy wymienić i tak obydwa. Rolę poszczególnych filtrów wyjaśniamy poniżej:

 • filtr wstępny – czyli siatka, której zadaniem jest wychwytywanie większych zanieczyszczeń (np. sierści i grubszego kurzu), aby nie zapychały one pozostałych filtrów,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się formaldehyd, benzen i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • filtr HEPA H13 – zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny wziewne oraz wiele bakterii i wirusów.

Filtry w Samsungu AX32 to dokładnie te same, które znajdziemy w modelach AX40 i AX34.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Samsung AX34R3020WW filtr węglowy i HEPA

Filtr 2w1 do oczyszczaczy Samsung AX40R3030WM i AX34R3020WW oraz…AX32BG3100GG, Od przodu znajduje się filtr węglowy, od tyłu filtr HEPA, materiały producenta Samsung

Filtr do oczyszczacza powietrza Samsung AX34 (ten sam co w Samsungu AX40) kosztuje:

 • zintegrowany filtr HEPA + węglowy – 199 zł, żywotność do 12 miesięcy (link do Ceneo.pl)

Tryb pracy i eksploatacja

Samsung AX32 przód i góra oczyszczacza
Przód i góra oczyszczacza powietrza Samsung AX32BG3100GG. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza Samsung AX32 pracuje w trzech prędkościach. Użytkownicy mogą wybierać je manualnie, bądź też skorzystać z pracy trybu Auto lub trybu Sleep. My tradycyjnie polecamy korzystanie głównie z trybu automatycznego, choć w przypadku Samsunga mógłby on być nieco bardziej rygorystycznie ustawiony. Praca trybu auto oparta jest o odczyty z czujnika pyłów zawieszonych.

Czujniki i wskaźniki

Samsung zastosował tutaj kolorystyczny wskaźnik LED, który sugeruje jakość powietrza, który znamy chociażby z modelu AX40 i AX32. Minusem tego wskaźnika jest brak możliwości ręcznego wyłączenia jego podświetlenia. Niestety brak jest wskaźnika numerycznego, który dokładniej informowałby o aktualnym stężeniu zanieczyszczeń.

Samsung AX32 panel sterowania widziany od góry
Podświetlony na niebiesko panel sterowania oznaczający bardzo dobrą jakość powietrza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Kolory są 4 i odpowiadają poszczególnym poziomom zanieczyszczenia powietrza: Niebieski – 1, Zielony – 2, Żółty – 3, Czerwony – 4. Nie udało nam się na razie znaleźć informacji dot. dokładnych zakresów PM2,5 czy PM10, które kryją się pod tymi enigmatycznymi oznaczeniami liczbowymi.

Współpraca z aplikacjami mobilnymi SmartThings i HomeCare Wizard

Łącząc oczyszczacz z aplikacją SmartThings zyskujemy kilka ciekawych i przydatnych udogodnień:

 • informacje o poziomie zanieczyszczeń (podawane jedynie w formie enigmatycznych poziomów: 1,2,3,4)
 • tzw. „automatyzacja” – cudzysłów przy słowie automatyzacja pojawił się ze względu na fakt, iż Samsung za automatyzacje uznaje harmonogram pracy, czyli np. włączenie trybu sleep o danej godzinie. Nie jest to natomiast automatyzacja, jaką znamy z Klarty czy Xiaomi, gdzie możemy decydować o intensywności pracy oczyszczacza w odniesieniu do poziomu zanieczyszczeń PM2,5.
 • naprawdę szczegółowe dane dot. zużycia prądu – przeliczane też m.in. na koszt pracy sprzętu danego dnia (bardzo fajna funkcja)

Uwaga! Co ważne, aplikacja SmartThings umożliwia parowanie urządzeń, będąc podłączonym jedynie do sieci  o częstotliwości 2,4 gHz.

Standardowa głośność i przeciętny pobór prądu

W trybie sleep podświetlenie kolorystyczne pozostaje wyłączone, aby nie wpływało ono negatywnie na komfort odpoczynku. Niestety wydajność oczyszczania też jest wówczas słaba. Decydując się na pozostanie przy szybszym trybie pracy, nie możemy natomiast ręcznie wyłączyć podświetlenia. Dlatego też wielu użytkowników może mieć dylemat, co wybrać.

Głośność na najniższych obrotach zostaje do 18 dB (wg zapewnień Samsunga). W naszym teście było to 42 dB (przy czym tło akustyczne naszego pomieszczenia wynosi 38 dB).

Test głośność samsung ax32

Generalnie oczyszczacze powietrza Samsung są jednymi z najcichszych na rynku. Natomiast AX32 nie jest tak cichy, jakby się można było tego spodziewać. W trybie turbo głośność sięga 64 dB. My zmierzyliśmy ok. 63 dB, a więc wartość bardzo zbliżoną. To nieco więcej od Xiaomi Air Purifier 4 i aż 3 dB więcej od Klarta Forste 4.

test pobór prądu samsung ax32

Pobór prądu jest dość standardowy jak na tę klasę urządzeń. Nasz test wykazał 38,5 W (producent deklaruje 41 W). Na najniższej prędkości było to natomiast niecałe 8 W. Biorąc pod uwagę rynkową średnią, Samsung AX32 nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus pod względem kultury pracy.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Pobłażliwy tryb auto?

Głównym problemem oczyszczaczy firmy Samsung był dotychczas mało restrykcyjny system oceny jakości powietrza. Urządzenia za dobre powietrze uznawały takie, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza. Tryb automatyczny włączał najwyższe obroty dopiero przy 75 µg/m³ (300% normy). Nie sprawdzaliśmy jeszcze w praktyce, jak wyglądają wartości progowe PM2,5, przy których nowy Samsung reaguje zwiększeniem obrotów.:

Przypominamy jednak w tym miejscu, iż według unijnych norm dzienne stężenie pyłów zawieszonych nie powinno przekraczać:

 • 40 µg/m³ w przypadku pyłu PM10,
 • 15 µg/m³ w przypadku pyłu PM2,5.

Wszelka pobłażliwość w ocenie zanieczyszczeń przekłada się na bardziej opieszałą pracę trybu automatycznego i dłuższy czas filtracji zanieczyszczeń.

Dodatkowe funkcje? Tylko Child Lock i wskaźnik wymiany filtra

Ze względu na prostą konstrukcję, nie znajdziemy tu zbyt wielu funkcji. Pożytecznym udogodnieniem może być wskaźnik wymiany filtra (migająca lampka ostrzegawcza oraz informacja w aplikacji SmartThings). Zużycie filtra liczone jest jednak nie według realnego zabrudzenia filtra, a przepracowanych godzin.

Jest też Child Lock, czyli blokada rodzicielska, umożliwiająca zablokowanie przycisków sprzętu przed zbyt ciekawskimi maluchami.

Wygląd Samsung AX32BG3100GG

przód oczyszczacza powietrza samsung ax32

Przód i bok oczyszczacza powietrza Samsung AX32BG3100GG. Materiały producenta Samsung

Wymiary oczyszczacza powietrza Samsung AX32BG3100GG są dość standardowe jak na sprzęt tej klasy: 49,9 x 23,6 x 34,9 cm. Spora jest natomiast waga sprzętu – 6,9 kg, choć to i tak mniej niż ważący 8,2 kg słabszy Samsung AX34.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Samsung AX32BG3100GG

MarkaSamsung
Model AX32BG3100GG / AX32
Cena799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza320 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*40 m²
Zalecana maks. kubatura100 m³
Głośność [dB]18-52 dB (realna wartość: 39-64 dB)
Pobór mocy [W]do 41 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]6,9
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Samsung AX32BG3100GG / AX32?

Raczej tak, zwłaszcza, gdy szukamy taniego i przede wszystkim prostego oczyszczacza powietrza. Kompaktowy oczyszczacz powietrza Samsung AX32BG3100GG został stworzony z myślą o mniej wymagających klientach, poszukujących raczej budżetowego sprzętu. Nie znajdziemy w nim wielu udogodnień znanych z droższych  modeli marki, jak i też konkurencji (np. jonizacja, wyświetlacz numeryczny czy czujnik gazów).

Jeżeli szukamy oczyszczacza do pomieszczeń ok. 30 m²* i nie chcemy wydać fortuny, Samsung AX32 będzie dobrą propozycją. Jeżeli interesują Cię konkurencyjne marki, wyposażone w lepszy tryb auto, sprawdź np.  Klarta Forste 4 lub Winix Zero.

Cena Samsung AX32BG3100GG / AX32

Cena Samsung AX32BG3100GG (2024-01-04) – 799 zł (sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl)

Galeria zdjęć Samsung AX32BG3100GG / AX32

Pozostałe oczyszczacze powietrza Samsung:

Seria W:

 • Samsung AX34R3020WW – metraż: 33 m² (CADR: 264 m³/h), cena: 949 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, cicha praca, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX40R3030WM – metraż: 40 m² (CADR: 311 m³/h), cena: 829 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, bardzo dobra relacja ceny do wydajności, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX60R5080WDmetraż: 58,25 m² (CADR: 467 m³/h), cena: 1304 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, aplikacja mobilna, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny
 • Samsung AX90R7080WDmetraż: 87,5 m² (CADR: 701 m³/h), cena: 2089 zł, czujnik pyłów zawieszonych i gazów, olbrzymia wydajność, aplikacja mobilna, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny

Seria S:

 • Samsung AX47R9080SSmetraż: 45,75 m² (CADR: 366 m³/h), cena: 2012 zł, Możliwość łączenia urządzeń ze sobą, zdalne sterowanie oraz możliwość zaawansowanej automatyzacji (w aplikacji SmartThings), cicha praca, nieco zbyt pobłażliwy tryb automatyczny

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Samsung AX32BG3100GG

To dwa modele o dość podobnej wydajności, jak i cenie. Urządzenia wykorzystują też te same filtry i czujniki. Samsung AX40 jest modelem, który zadebiutował ponad 3 lata wcześniej. Nie jest jednak przez to wcale tańszy od swojego wewnętrznego konkurenta. Ostateczny wybór warto podjąć w oparciu o aktualną cenę obydwu sprzętów, wybierając tańszą opcję.

Warto. Urządzenie posiada całkiem korzystną relację ceny do wydajności, łączność z aplikacją mobilną, nowoczesny design i stosunkowo tanie filtry zamienne

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …