Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

W październiku 2019 pojawiły się w Polsce oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan.

Modele Philips Dual Scan AC3858/50 i Philips Dual Scan AC3854/50 to najmocniejsi przedstawiciele tej serii oznaczonej również jako seria i4000. Posiadają aż 610 m³/h CADR dla PM2,5, więc są to oczyszczacze przeznaczone przede wszystkim do dużych powierzchni do 76 m² – salonów, biur, większych kawalerek. Pamiętaj, że oczyszczacz wybiera się do pokoju, a nie całego mieszkania, bo nie jest w stanie poprawnie oceniać jakości powietrza w innym miejscu, a oczyszczone powietrze trudno rozchodzi się po odrębnych pomieszczeniach.

Oczyszczacz powietrza Philips AC3854/50 różni się od Philips AC3858/50 wyłącznie dekorem na froncie – zamiast materiału jest tu srebrny, matowy plastik. Dlatego wszystkie wnioski i opinie w recenzji dotyczą obu modeli, chociaż testowaliśmy tylko jeden z nich.

Philips AC3858/50, Philips AC3858/51 i Philips AC3854/50

Niestety recenzowane oczyszczacze powietrza w naszej opinii nie są warte swojej ceny – mają słabe czujniki (tzw. Dual Scan), w porównaniu z konkurencją bardzo powoli oczyszczają powietrza w trybie Auto, z którego korzysta się najczęściej, a aplikacja nie daje możliwości sensownej automatyzacji niwelującej charakterystykę pracy trybu automatycznego. Inne parametry względem CADR są raczej przeciętne i dlatego AC3858 oraz AC3854 niczym się nie wyróżniają.

W naszym rankingu plasują się tylko na 37 pozycji w kategorii Opłacalności (na dzień 2022-04-22).

Wybierając te oczyszczacze, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć niezależne testy RO

Linki prowadzą do autoryzowanego sklepu marki Philips, a ceny należą do najkorzystniejszych:

Cena Philips Dual Scan AC3858/50 (2024-01-19) – 2599  (Link do Ceneo.pl)

Cena Philips Dual Scan AC3858/51 (2024-01-19) – 2599 zł (Link do Ceneo.pl)

Cena Philips Dual Scan AC3854/50 (2024-01-19) – 2499 zł (Link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Philips AC3858/50 i Philips AC3854/50 w naszej opinii

Zalety

 • Samoregulujące podświetlenie
 • Sterowanie aplikacją mobilną
 • Wskaźnik zużycia filtra
 • Niski pobór mocy na trybach Sleep, 1 i 2, Auto
 • Cichy w trybie Sleep

Wady

 • Słaby tryb automatyczny – bardzo wolne oczyszczanie powietrza w stosunku do posiadanych możliwości
 • Tryb turbo generuje spory hałas (65 dB)
 • Bezzasadne wskazania ilości alergenów nie będące ich faktycznym odzwierciedlenie
 • Aplikacja nie umożliwia pełnej automatyzacji
 • Wskazania kolorystyczne jakości powietrza słabo odzwierciedlają zalecenia WHO dla PM2,5
 • Niska wydajność trybu Sleep względem maksymalnej mocy oczyszczacza
 • Niski stosunek możliwości do ceny
Sprawdź nasz niezależny ranking oczyszczaczy

Wnioski z testów oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 w formie wideo

Łukasz Rajzer, CEO RO podzielił się swoimi przemyśleniami z testów oczyszczacza Philips Dual Scan AC3858/50:

Oczyszczanie powietrza – filtr 3w1 Philips FY4440/30

Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 i Philips Dual Scan AC3854/50 wyposażone są w filtr 3w1 oznaczony symbolem Philips FY4440/30 i opatrzony marketingową nazwą NanoProtect.

Philips określa żywotność filtra FY4430/30 na 3 lata przy używaniu 8 godzin na dobę, a jego cena wynosi 343 zł (porównaj aktualne ceny tego filtra). 

Warto wiedzieć, że oczyszczacze Philips są bardzo często dostępne w promocji z filtrem za 1 zł po rejestracji faktu zakupu na stronie philips.pl. Kupując ten model poszukaj go w tej promocji.

Filtr FY4440/30 – składa się z 3 sekcji

 1. Filtr wstępny (siateczka) – zatrzymujący duże zanieczyszczenia typu kurz. Należy ją co jakiś czas odkurzyć, o czym oczyszczacz sam nam o tym przypomni.  
 2. Filtr HEPA, odpowiedzialny za wyłapywanie pyłów zawieszonych PM1,0, PM2,5 i PM10 itp. oraz alergenów wziewnych, wieku bakterii i wirusów. Philips nie podaje w materiałach informacji o klasie filtra, ale nazywa go filtrem NanoProtect i deklaruje w materiałach prasowych wyłapywanie 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 µm, więc kwalifikujemy go, jako filtr HEPA H13.

  Marketing Philips vs rzeczywistość:
  Filtr 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki 100x mniejsze niż standardowy filtr HEPA.

  Jest to dziwne zdanie, bo:
  – „Filtr NanoProtect” może zatrzymywać małe cząsteczki, jak 0,003 mikrona, ale w praktyce nawet proste filtry E10 będą je wyłapywać, bo takie są prawidła filtrów HEPAFakt, że podaje się efektywność filtrów HEPA dla 0,3 mikrona nie oznacza, że nie wyłapują one mniejszych cząsteczek!
  – nie ma czegoś takiego, jak standardowy filtr HEPA – klasyfikacja HEPA nie określa czym jest filtr „standardowy”.
  – w testach nie zaobserwowaliśmy wyjątkowej właściwości „technologii” NanoProtect, a wyniki pomiaru szczelności mogą wskazywać, że są to filtry klasy E11 o czym niżej.
 3. Filtr węglowy, który oczyszczacza powietrze ze szkodliwych gazów – lotnych związków organicznych (TVOC), w tym formaldehydu oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wadą powiązania filtra węglowego z HEPĄ jest to, że jeśli mamy w domu dużo LZO, to filtr węglowy zużyje się i może brzydko pachnieć. Jego wymiana będzie wymagała wymiany całego filtra.
Filtr Philips FY4440/30 - widok z zewnątrz
Widok filtra FY4440/30 z zewnątrz – siateczka jako filtr wstępny oraz materiał filtracyjny klasy HEPA odpowiedzialny za wyłapywanie cząstek stałych.
Filtr FY4440 - filtr do oczyszczacza Philips Dual Scan AC3858/50 i Philips Dual Scan AC3855/50
Filtr FY4440 od wewnątrz – widoczny węgiel aktywny odpowiedzialny za neutralizację lotnych związków organicznych (szkodliwych gazów) i zapachów.

Żywotność filtrów w oczyszczaczach zależy od miejsca zamieszkania (np. na południu Polski oczyszczacze mają zazwyczaj więcej pracy ze smogiem), wielkości powierzchni pokoju, na którym jest używany oraz częstotliwości użytkowania. Dlatego realna żywotność może mieścić się w przedziale od 1 do nawet 4 lat. Filtr ma całkiem sporą powierzchnię, więc ma szanse pożyć długo.

Test filtracji pyłów – zamiast 99,97% filtruje jakieś 90%

Test szczelności filtra wykazał, że cały system oczyszczający Philips Dual Scan AC3858 – nie sam materiał filtracyjny HEPA – przepuszcza około 10%* cząstek wielkości 0,3 mikrona, (redukcja z 52018 do 6389) więc skuteczność filtracji oczyszczacza dla tej frakcji wynosi około 90%, a nie 99,97% jak ma to się dla samego materiału filtracyjnego według producenta.
(* w trakcie obu pomiarów wykonanych w przeciągu 3 minut zawartość pyłów PM2.5 wskazywana na wyświetlaczu wzrosła z 25 do 35, więc wartość 10% jest podawana jako przybliżona)

Różnice wartości deklarowanej i mierzonej mogą wynikać z nieszczelności mocowania filtra czy konstrukcji samej obudowy. Niemniej słabszą od deklarowanej skuteczność można jednak pominąć, bo oczyszczacz wielokrotnie filtruje to samo powietrze, więc nie musi od razu wyłapywać wszystkiego.

Naszym zdaniem używanie filtrów H13 czy nawet H14 w oczyszczaczach w ogóle nie ma sensu, bo filtry niższej klasy pozwalają w tym samym oczyszczaczu osiągnąć lepsze wyniki oczyszczania przyspieszając przepływ, który rekompensuje z naddatkiem dokładność filtracji.

Pomiar zawartości cząstek stałych w powietrzu wlatującym do oczyszczacza.
Pomiar zawartości cząstek stałych w powietrzu wydmuchiwanym przez oczyszczacz. Minutowy odstęp czasowy pomiarów spowodował wzrost ogólny zanieczyszczeń PM2,5 widzianych przez oczyszczacz z 25 do 35 mikrogramów na metr sześciennych. Dlatego określana wyżej skuteczność jest podawana z dopiskiem „około”.

Tryby pracy, użytkowania i co w oczyszczaczach piszczy

Panel sterowania

Centrum dowodzenia oczyszczaczy to schludny panel sterowania, na którym:
– dowiemy się o stanie filtra i potrzebie oczyszczenia filtra wstępnego,
– sprawdzimy wskazania stężenia zanieczyszczeń: stałych PM2.5, alergenów (IAI) i lotnych związków organicznych (Gas),
– zmienimy tryb pracy urządzenia lub włączymy/wyłączymy je,
– zmienimy podświetlenie panelu sterowania, którego kolor jest zależne od zanieczyszczeń,
– sprawdzimy połączenie z WiFi,
– znajdziemy czujnik światła.

Philips Dual Scan AC3858 - panel sterowania
Philips Dual Scan AC3858 – panel sterowania, zdjęcie własne Ranking-oczysczaczy.p

Urządzenia informują o aktualnej jakości powietrza na dwa sposoby: poprzez wskaźniki stężenia PM2,5, gazów i alergenów oraz za pośrednictwem czterokolorowego pierścienia. W zależności od stężenia zanieczyszczeń pierścień świeci się na niebiesko (czyste powietrze), fioletowo, różowo albo czerwono (bardzo zła jakość powietrza).

Intensywność podświetlenia panelu dostosowywana jest do warunków panujących w pomieszczeniu.

Na kolor wskaźnika wpływa stężenie pyłu PM2,5, gazów i alergenów, przy czym decydujące znaczenie ma ten typ zanieczyszczeń, którego poziom w danym momencie jest najbardziej szkodliwy. Jeśli jest to pył zawieszony, to zależność między jego stężeniem a kolorem wygląda tak:

 • PM2,5 do 12 µg/m³ – dobra jakość powietrza, kolor niebieski,
 • PM2,5 od 13 do 35 µg/m³ – średnia jakość powietrza, kolor niebieskofioletowy,
 • PM2,5 od 36 do 55 µg/m³ – zła jakość powietrza, kolor fioletowoczerwony,
 • PM2,5 od 56 µg/m³ – bardzo zła jakość powietrza, kolor czerwony.

Warto przypomnieć, iż według zaleceń unijnych dopuszczalna norma dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m³, a wyższe stężenia uznawane są za bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50 bazuje na znacznie łagodniejszej normie, więc w trybie automatycznym może pracować na niskich obrotach przy wysokim poziomie smogu.

Wskazania alergenów (IAI) bazują wyłącznie na odczytach wskaźników PM2.5, więc są w zasadzie bezużyteczne, bo za każdym razem, gdy będzie w powietrzu zanieczyszczenie dymowe (smog, papieros, smażenie), to oczyszczacze wskażą dużą ich zawartość.
W dzień bez smogu, nawet gdy alergenów będzie dużo, to oczyszczacz ich nie wykryje, bo stężenia alergenów w powietrzu są zbyt małe, by oczyszczacz mógł reagować. Z pewnością nie przyspieszy pracy, gdy do domu wejdą koty czy psy lub zakwitnie brzoza.

3 czujniki Philips AC3854 i AC3858 – czujnik gazów wypada marnie

Oczyszczacze Philips Dual Scan AC3854 i AC3858 są wyposażone w 3 sensory:
– czujnik PM2.5 działający na podczerwień (dokładniejsze są laserowe),
– czujnik LZO/TVOC,
– czujnik światła umieszczony na panelu sterowania.

Widok na czujniki oczyszczaczy Philips AC3854 i AC3858
Widok na czujniki oczyszczaczy Philips AC3854 i AC3858

Czujniki PM2.5 i LZO umieszczone są z tyłu urządzenia, tuż nad filtrem. Ze względu na użycie czujnika PM2.5 wykorzystującego podczerwień, umożliwiono dostęp do niego celem czyszczenia, które należy wykonać wacikiem z alkoholem. Soczewki w tego typach czujników mogą złapać drobinki kurzu i zaburzać odczyty. Zazwyczaj objawia się to anormalnymi wskazaniami PM2.5, które wzrastają do niespotykanych dotąd wartości (np. 999).

Tak pracę czujników LZO i PM2.5, których obecność w oczyszczaczach dała nazwę serii Dual Scan, widzi Philips:

Tak czujniki LZO i PM2.5 widzi Philips

Nie jest to prawidłowe zobrazowanie działania tych czujników, bo czujnik LZO nie posiada wiązki podczerwonej i działa z powietrzem, które styka się z jego powierzchnią. A przypadku czujnika PM2.5 wiązka światła podczerwonego jest skierowana wyłącznie wewnątrz obudowy czujnika na soczewki. Żadne promienie skanujące powietrze nie wydobywają się na zewnątrz obudowy!

Philips pisze o technologii Dual Scan:

Najlepszy w swojej klasie, precyzyjny czujnik cząsteczek oraz gazów skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, dzięki czemu nieustannie kontroluje stan powietrza i jeszcze szybciej wykrywa każdą zmianę w jego jakości. 

Użyte czujniki nie oceniamy dobrze. Trudno uznać, że są najlepsze w swojej klasie. Test czujnika LZO wykazał jego bardzo słabe działanie. Samo skanowanie powietrze 1000 razy na sekundę nie jest niczym nadzwyczajnym w pracy tego typu sensorów, choć jest zupełnie bez wpływu na efekty oczyszczania. Nawet gdyby oczyszczacz 1 raz na sekundę sprawdzał stan powietrza, to czas oczyszczania wydłużyłby się o mniej niż 0,01%, bo zazwyczaj oczyszczanie to kilka – kilkadziesiąt minut.
Co ciekawe sam wyświetlacz nie aktualizuje danych o PM2.5 1000 razy na sekundę. Byłoby to bardzo denerwujące, bo wartości skakałyby nieustannie. Dlatego w każdym oczyszczaczu powietrza dane z czujników się uśrednia i próbkuje znacznie rzadziej.

Wykonaliśmy test czujnika LZO za pomocą alkoholu. Etanol należy do grupy związków organicznych i jest wykrywany przez czujniki LZO/TVOC jako zagrożenie. Niestety czujnik Dual Scan nie reagował ochoczo w porównaniu do dwóch innych przenośnych czujników.

Test czujnika LZO Philips Dual Scan AC3858/50

Dopiero dmuchanie ustami zmoczonymi alkoholem powodowało chwilową reakcję czujnika.

Tryby pracy a wydajność CADR i głośność

Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan AC3854 i AC3858 odznaczają się maksymalną mocą oczyszczającą CADR dla PM2.5 wynoszącą 610m³/h.

Co bardzo nas teraz zastanawia, to fakt, iż jeszcze do lata 2021 producent określał wartość maksymalnego CADR tych oczyszczaczy na poziomie 500 m³/h. Zmiana tej wartości w trakcie sprzedaży bardzo nas dziwi, bo nie idą za nią zmiany żadnych innych parametrów oczyszczacza, takich jak pobór mocy i głośność, które byłyby naturalnym następstwem zwiększenia prędkości obrotowej wentylatora dającej możliwość podniesienia siły oczyszczającej. Wyjaśniamy tą kwestię z przedstawicielstwem marki Philips w Polsce.

Philips AC3854 i AC3858 zostały przystosowane do pracy w 5 trybach wykorzystujących 4 prędkości. Możemy wybrać prędkość Sleep, 1, 2 i Turbo. Dodatkowo możemy włączyć tryb Auto, który korzysta z 3 z 4 prędkości wykorzystując jedynie do 60% całkowitej mocy oczyszczania CADR. Ten zabieg z pewnością ogranicza hałas w codziennym użytkowaniu. Niemniej warto mieć na uwadze, że tryb automatyczny wykorzystuje się w oczyszczaczach na co dzień, więc każdy powinien być świadomy, że oczyszczacze w tym trybie będą dobrze spisywały się w pomieszczeniach do 46 m² a nie 76 m², jak pozwala na to tryb Turbo.

Producent zastosował tutaj obieg powietrza 3D ze spiralnym wylotem, który ma gwarantować oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² i wysokości w 2,4 m w ciągu 5 minut pisząc:

Czyste powietrze w 5 minut w pomieszczeniu 20 m2

Nie jest to zdanie prawdziwe. Obliczając czas 5 minut producent uznał, że w trybie Turbo oczyszczacz oczyszczacz przepuści 48 m³ wskazanego pokoju, ale nie uwzględnia faktu, że powietrze czyste wylatujące z oczyszczacza miesza się z brudnym i realny czas oczyszczania jest znacznie dłuższy. Do tego przy takim wskazaniu należałoby podać ilość zanieczyszczeń przed i po włączeniu.

Nasze testy prędkości oczyszczania – dobry tryb Turbo, przeciętny tryb Sleep, mizerny tryb Auto

W naszym teście w pokoju o powierzchni 14 m² Philips Dual Scan AC3858/50 potrzebował średnio 9 minut, by oczyścić w trybie Turbo powietrze ze 100 do 10 µg/m³. Całkowite oczyszczenie zajęłoby znacznie dłużej.

W takim samym teście trybu Auto oczyszczacz potrzebował już ponad 50 minut! To bardzo słaby wynik, bo urządzenia o podobnej mocy potrafią w trybach automatycznych wykonać nas test w 12-20 minut. Wyniki obecnie zaprezentowaliśmy w wideo.

AC3858 i AC3854 zużywają mało prądu i są przeciętnie głośne

W zależności od tryby pracy Philips Dual Scan generuje hałas wg producenta na poziomie od 34 do 70 dB. W trybie turbo jest zatem bardzo głośny, natomiast 34 dB w trybie sleep to dla urządzenia o takiej wydajności niezbyt wygórowany wynik.

Pomiar poboru mocy i estymacja CADR dla Philips Dual Scan AC3858

Ze względu na wysoki poziom głośności tła akustycznego zdecydowaliśmy się na pomiary głośności wyłącznie trybu Turbo i prędkości 2. Głośność maksymalna oczyszczacza mierzona 1 metr od urządzenia wyniosła ponad 65 dB. Na prędkości 2, na której urządzenie zatrzyma się w przypadku pracy w trybie Auto, głośność wynosi już tylko 50 dB.

Częstotliwość hałasu jest akceptowalna. Nie dominują w niej częstotliwości, które nad wyraz by mogły komuś przeszkadzać, choć to sprawa indywidualna.

Pomiar glośności dla Philips Dual Scan AC3858

Wykonanie

Philips Dual Scan AC3858 i AC3854 to oczyszczacze powietrza wyróżniające się minimalistycznym stylem. Ich wymiary wynoszą 78,4 x 36,6 x 37 cm.

Wykonane są z wysokiej jakości matowego plastiku. Na froncie znajdziemy przyjemny, popielaty dekor materiałowy lub matowy, srebrny plastik. Philips Dual Scan AC3858 sprawia ciekawsze wrażenie, bo wygląda trochę jak kolumna głośnikowa.

Panel dotykowy jest wykonany schludnie i solidnie. Światło sygnalizacji zanieczyszczeń jest równomierne. Spasowanie filtra jest bardzo dobre.

Całość wykonania można ocenić na 5.

Nominalne parametry techniczne Philips Dual Scan AC3858/50, Philips Dual Scan AC3858/51 i Philips Dual Scan AC3854/50

MarkaPhilips
ModeleDual Scan AC3858/50
Dual Scan AC3858/51
Dual Scan AC3854/50
Cena2599 zł / 2599 zł / 2499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]610
Zalecana maks. powierzchnia [m²]76
Zalecana maks. kubatura [m³]156,25
Głośność [dB]34-70
Nominalny pobór mocy [W]60
Liczba prędkości wentylatora4
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 3 lat
Waga [kg]9,4
CertyfikatyECARF, PZH, PTA
Gwarancja2 lata

* zgodnie z normą AHAM przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować wartość maksymalną CADR dla pyłów PM2.5 równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz Philips AC3854/50, AC3858/50 lub AC3858/51?

Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan AC3858/50, AC3858/51 oraz AC3854/50 to urządzenia o wysokiej mocy oczyszczającej (CADR = 610 m³/h), ale dostępnej tylko na żądanie użytkownika. Tryb automatyczny wykorzystuje jedynie 3/5 mocy, co w połączeniu z progami zanieczyszczeń PM2.5 warunkującymi wybór prędkości sprawia, że oczyszczacze wolno radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń smogowych. Aplikacja nie pozwala zniwelować tej wady.
Oczyszczacze posiada słabe czujniki – podczerwony dla pyłów i czuły jedynie na wybrane substancje sensor LZO (TVOC).
Philips Dual Scan AC3858/50 ma zbyt mało zalet, a jego stosunek jego możliwości do ceny na tle dostępnych na rynku urządzeń prezentuje się słabo.
Naszym zdaniem nie warto kupować tego modelu. Jeśli lubimy markę Philips, to możemy skierować się do modeli ze starszych serii, które w niższej cenie zapewnią podobną lub lepszą jakość powietrza w domu.Sprawdź nasz niezależny ranking oczyszczaczy

Galeria zdjęć Philips Dual Scan AC3858/50

Źródła informacji zewnętrznych

Sprawdź pozostałe oczyszczacze powietrza Philips

Najnowsza seria Philips Dual Scan:

Najnowsza seria Philips Dual Scan:

 • Philips Dual Scan AC3858/50 (recenzowany) – metraż: 62 m2 (CADR: 610 m3/h), cena: 2599 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips Dual Scan AC3858/51 – inny kolor tego samego oczyszczacza z recenzji, metraż: 62 m2, (CADR: 610 m3/h), cena: 2699 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips Dual Scan AC3854/50 – inny kolor tego samego oczyszczacza z recenzji, metraż: 62 m2, (CADR: 610 m3/h), cena: 2699 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips Dual Scan AC3055/50 – metraż: 65 m2 (CADR: 520 m3/h), cena: 2299 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips Dual Scan AC3059/50 – metraż: 65 m2 (CADR: 520 m3/h), cena: 2299 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny

Urządzenia Philips 2w1 (z nawilżaczem powietrza):

 • Philips AC2729/50 – metraż: 31,25 m² (CADR: 250 m³/h), cena: 1499 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, higrostat, nawilżanie ewaporacyjne, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC3829/10 – metraż: 38,75 m2 (CADR: 310 m3/h), cena: 2099, Aplikacja mobilna AirMatters, higrostat, nawilżanie ewaporacyjne, wskaźnik kolorystyczny

Oczyszczacze powietrza Philips z funkcją grzania

 • Philips AMF220/15– metraż: 20,5 m² (CADR: 165 m³/h), cena: 849 zł, urządzenie 3w1 (z funkcją nagrzewania i chłodnej wentylacji powietrza), oscylacyjna głowica, czujnik PM2,5, wskaźnik kolorystyczny, brak Wi-Fi
 • Philips AMF870/15 Air Performer – metraż: 33,75 m² (CADR: 270 m³/h), cena: 2499 zł, urządzenie 3w1 (z funkcją nagrzewania i chłodnej wentylacji powietrza), czujnik PM2,5, LZO, IAI, wskaźnik kolorystyczny, Wi-Fi i aplikacja mobilna CleanHome+

Oczyszczacze powietrza do 40 m²:

 • Philips AC1214/10  – metraż: 33,75 m² (CADR: 270 m³/h), cena: 999 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5, filtr HEPA H13, wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC1215/10  – metraż: 33,75 m² (CADR: 270 m³/h), cena: 859 zł, Vitashield IPS, czujnik PM2,5, filtr HEPA H13, wskaźnik kolorystyczny

Modele Philips do 50 m²:

 • Philips AC2887/10 – metraż: 41,5 m2 (CADR: 333 m3/h), cena: 1399 zł, 3 tryby auto, czujnik AeraSense, , wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC3055/50 – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 2199 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC3259/10 – metraż: 49 m2 (CADR: 393 m3/h), wyprzedany, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik AeraSense, wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC4550/50 (wersja biało-srebrna) – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 2144 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, 4 tryby automatyczne (nieco mylące dla użytkowników), wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC 4558/50 (wersja biało-złota) – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 2422, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, 4 tryby automatyczne (nieco mylące dla użytkowników), wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny

Lub oczyszczacze powietrza Philips do 60 m², polecane przez RO:

 • Philips AC3854/50 Dual Scan – metraż: 62,5 m2, (CADR: 500 m3/h), cena: 2599 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC3858/50 Dual Scan – metraż: 62,5 m2 (CADR: 500 m3/h), cena: 2499 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC5659/10 – metraż: 62,5 m2 (CADR: 500 m3/h), cena: 2097 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
 • Philips AC6608/10 – metraż: 82 m2 (CADR: 657 m3/h), cena: 2715 zł, cyfrowy wyświetlacz, wskaźnik zużycia filtrów, wysoka wydajność, brak wi-fi, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny

FAQ – najczęstsze pytania o Philips Dual Scan AC3858/50

Maksymalny zalecany metraż pokoju 74,5 m2 (610 m3/h CADR).

Zintegrowany filtr 3w1 FY4430/30 według producenta filtry należy wymieniać co ok. 3 lata. Cena ok. 349 zł.

Jeden z najwydajniejszych oczyszczaczy z serii Dual Scan z 2 czujnikami gazu i pyłów, ciekawe funkcje, ale mizerny stosunek ceny do wydajności. Tryb automatyczny nie wykorzystuje pełnej mocy urządzenia.

9 komentarzy

 • <cite class="fn">Marcin Nowak</cite> <span class="says">says:</span>

  Philips się chwali że jego filtr 3w1 NanoProtect HEPA jest o żywotności do 3 lat, gdzie inni producenci twierdzą że ich filtry starczą na ok 6 m-cy. O co tu chodzi? Kto kłamie a kto nie?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety nie ma jasnych zasad, wg których producenci określaliby żywotność filtrów.

   Ta zależy przede wszystkim od warunków, w jakim pracuje oczyszczacz (jakości powietrza oraz kubatury, którą chroni). I tak ten sam filtr do Philips AC3858/50 Dual Scan może żyć 1 rok jeśli będzie chronił mieszkanie w Rybniku i może żyć 3 lata jeśli będzie chronił salon w Sopocie.

   W kwestii żywotności półrocznej to jest ona podawana najczęściej dla filtrów Xiaomi i wynika z faktu, że jest kalką żywotności określanej w Chinach. Tam stężenia zanieczyszczeń są większe.

   W ogóle moim zdaniem błędem jest określanie żywotności filtra 2w1 na 3 lata, bo wielu ekspertów mówi, że węgiel aktywowany traci swoje właściwości w niespełna rok, więc nawet jeśli filtr HEPA wytrzyma te 3 lata, to przed 2 ostatnie oczyszczacz nie będzie już usuwał skutecznie np. formladehydu.

   • <cite class="fn">Marcin Nowak</cite> <span class="says">says:</span>

    Nie tylko Xiaomi podaje 6 m-c, zauważyłem to w większości modeli oczyszczaczy jakie przeglądałem. Generalnie jednej rzeczy się upewniłem że Philips „okłamuje i oszukuje” swoich klientów. Pierwsza sprawa to trwałość filtrów jest przesadzona, na oko wydawało mi się to mało realne bo Nano Protect HEPA jak to określa producent na pewno się zapcha przed upływem tego terminu i nie będzie już tak oczyszczał jak byśmy tego chcieli, nie zapominając o trwałości węgla która jest znacznie krótsza. Druga sprawa to taka że tym sposobem można łatwo zwiększyć sprzedaż przy promocji jaką robi Philips – wytrzymałość filtra to niby 3 lata, ale jak dołożymy drugi za 1 zł to masz 6 lat spokoju. Każdy kto kupuje oczyszczacz patrzy na koszty obsługi więc mamy oszczędność kosmiczną. W większości przypadków takich urządzeń koło 1000 zł i wyżej koszt filtra z węglem to ok 250 zł na pół roku, więc oszczędzając na filtrach 3000 zł mamy odpowiedź że warto brać tylko Philipsa nawet jeśli kosztuje więcej od innego upatrzonego modelu. Philips może się z tego szybko wytłumaczyć bo użył słowa „do”, więc 6 m-c w razie czego też się może zdarzyć bo przykładowo ktoś mieszka na „pustyni”, ale skoro pisze nam że do 6 lat bez zakupu filtra to ja czuje „oszustwo w powietrzu”.
    Tylko co kupić !!!??? Chcę kupić 3 oczyszczacze 2 szt do pokoju ok 15 m2 i jeden do ok 35 m2, i im dłużej analizuje to jestem coraz mniej zorientowany. Mieszkam w Wielkopolsce więc nie ma u mnie pustynnego klimatu – nie mam się kogo poradzić a każdy sprzedawca wciska swój towar … echhh.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Filtry po upływie czasu stają się bardziej szczelne. To sprawia, że zmniejsza się przepływ i urządzenie pracuje wolniej.

     Co do żywotności filtrów, to nie znam wielu przypadków określania ich na pół roku. W przypadku używania oczyszczacza Xiaomi w małym pomieszczeniu, jego sensowną żywotność można określić nawet na 2-3 lata (jeśli pominiemy niemierzalne w tym wypadku zachowanie aktywnego węgla).

     Pokoje są relatywnie małe, więc do 15 m2 wystarczy coś, co ma minimum 150 m3/h CADR. Do salonu coś 2 razy większego. U nas w rankingu (nie ma w rankingu Xiaomi) polecamy do takich powierzchni Klartę Forste 3. Tanie i mądre urządzenie.

     Co do klimatu pustynnego, to w swoim mieszkaniu w Sopocie notuję bez nawilżaczy poziomy wilgotności ~30%, więc sugeruję zbadać wilgotność. Teraz sezon na nawilżanie powoli się kończy, bo będzie cieplej, ale w przypadku doboru oczyszczacza warto to uwzględnić.

     • <cite class="fn">Marcin Nowak</cite> <span class="says">says:</span>

      Oczyszczaczy Xiaomi nie biorę pod uwagę nawet na chwilę, z racji interpretacji jakości norm innych niż u nas powinny obowiązywać (nawet ich nie wymieniałem pierwotnie).
      Wcześniej analizowałem takie marki jak BLUEAIR, FELLOWES, (gdzie bardzo przekonał mnie ten pierwszy) i tam te firmy mają wskazanie filtru na pół roku.
      Patrzyłem pierwotnie na oczyszczacze KLARTA bo w końcu pierwsze miejsca w rankingu do czegoś zobowiązują, ale oprócz opłacalności patrzę może nawet z większą uwaga na możliwości i coś mi nie do końca pasuje … zamiast pilota wolałbym aplikację bo taki mały pilocik zaraz i tak gdzieś zginie a bez telefonu nikt się nie rusza. Zresztą czy mieszkanie jest duże czy małe to nikt i tak nie będzie chodził z pilotem od oczyszczacza, wiec powinna być tak że pracuje on w automacie a co jakiś czas sprawdzamy w aplikacji jak jest i jak było. Dziwne jest zatem dlaczego oczyszczacze nie mają wifi a nawilżacz powietrza który jest też w ofercie producenta to ma, powinno być jakieś powiązanie tych urządzeń, tym bardziej że Pan zwraca uwagę i wręcz sugeruje aby poświęcić uwagę temu parametrowi powietrza. Zastawiałem się nawet aby kupić jednego Stor-a i dwie szt. Forsta 3, ale tańszy ma 3 lata gwarancji a droższy już tylko 2 … może są to świetne urządzenia ale mnie coś finalnie nie przekonuję.

     • <cite class="fn">robert</cite> <span class="says">says:</span>

      Witam. I jaka decyzje pan podjął? Czy dokonał Pan jakiegoś zakupu?
      Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Damian Sieńkowski</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy udało się już komuś zweryfikować żywotność filtrów w oczyszczaczach Philips Dual Scan?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …