Philips Combi 2w1 AC3829/10 – oczyszczacz z regulacją wilgotności powietrza

Dominika Kahl
Dominika Kahl
9 minut czytania
 

Zalety

  • Wskaźnik stanu filtrów
  • Funkcja regulacji poziomu nawilżenia
  • 3,5-litrowy zbiornik na wodę
  • Sterowanie zdalne (aplikacja mobilna Clean Home+)

Wady

  • Łagodne podejście do oczyszczania powietrza
  • Wskazania kolorystyczne jakości powietrza słabo odzwierciedlają zalecenia WHO dla PM2.5
  • Aplikacja nie umożliwia pełnej automatyzacji

Nasza opinia – Philips Combi 2w1 AC3829/10

Oczyszczacz powietrza Philips AC3829/10 to największy model oczyszczacza z nawilżaczem w gamie niderlandzkiego koncernu.

Model ten kosztuje ponad 2000 zł, co jest dość sporą sumą pieniędzy. Naszym zdaniem lepszym wyborem będzie zakup dwóch osobnych urządzeń – oczyszczacza powietrza Klarta, Xiaomi czy Philips oraz nawilżacza w/w producentów.

Model Combi AC3829/10 oferuje przeciętną wydajność na poziomie 310 m³/h (przepływ powietrza 390 m³/h). Pozwala to stosować sprzęt na powierzchni ok. 39 m². Na uwagę zasługuje wydajny tryb nawilżania – aż 600 ml/h oraz 3,5-litrowy zbiornik na wodę. Minusy to głównie pobłażliwy tryb automatyczny oraz tryb antyalergenowy, który opiera swe działania na wskazniach zwykłego czujnika PM2,5.

Podsumowując: jeżeli z różnych względów, np. ograniczonej przestrzeni, szukamy urządzenia 2w1, Philips AC3829/10 nie będzie złym wyborem. Dużo bardziej opłacalnym będzie jednak zakup 2 osobnych sprzętów.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Philips, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Philips AC3829/10 – aktualnie niedostępny.

Dziękujemy ♥

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Philips Combi 2w1 AC3829/10 wykorzystuje standardowy zestaw 3 filtrów w formie kasetowej, ustawionych jeden za drugim. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, choć ze swojej kilkuletniej obserwacji uważamy je za korzystniejsze od zintegrowanych filtrów 3w1.

Minusem jest wygoda – wygodniej jest zamówić i zamontować 1 filtr. Plusem za to niższe koszty, zważywszy na to, że często nie wszystkie filtry zużywają się w jednakowym tempie.

W Philipsie AC3829/10 za usuwanie zanieczyszczeń odpowiadają:

  • filtr wstępny, oczyszczający powietrze z kurzu, sierści oraz innych zanieczyszczeń o większych rozmiarach,
  • filtr węglowy, odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczyć można formaldehyd i resztę LZO, a także za eliminację nieprzyjemnych zapachów,
  • Filtr NanoProtect HEPA H13, wychwytujący pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10 oraz inne drobne cząsteczki stałe, w tym pyłki roślinne i pozostałe alergeny, wiele bakterii i wirusów. W marketingu Philipsa NanoProtect oznacza, że filtr ten osiąga 99,97 % skuteczność w neutralizacji nawet mikrocząsteczek o wielkości 0,003 mikrona. Tymczasem w praktyce nawet filtry E10 będą je wyłapywać, bo takie są prawidła filtrów HEPA. Fakt, że podaje się efektywność filtrów HEPA dla 0,3 mikrona nie oznacza, że nie wyłapują one mniejszych cząsteczek!

Philips Combi 2w1 AC3829/10 oczyszcza i nawilża powietrze, dlatego znalazł się w nim również filtr nawilzający NanoCloud, który usuwa osady obecne w wodzie.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Tryb pracy i eksploatacja Philips AC3829/10

Użytkownik może monitorować jakość powietrza w aplikacji mobilnej Clean Home +, jak również na wyświetlaczu umieszczonym na przedniej ścianie oczyszczacza. Urządzenie informuje o aktualnej jakości powietrza za pomocą czterokolorowego podświetlenia oraz cyfrowych wartości wyświetlanych na wyświetlaczu.

W praktyce wygląda to tak:

  • Dobra jakość powietrza – ≤12 PM2,5, stężęnie alergenów 1-3 IAI
  • Przeciętna jakość powietrza – 13-35 PM2,5, 4-6 IAI
  • Zła jakość powietrza36-55 PM2,5, 7-9 IAI
  • Bardzo zła jakość powietrza> 55 PM2,5, 10-12 IAI

Przyjęte przez producenta wartości progowe zanieczyszczeń nie są specjalnie restrykcyjne. Nie jest też jednak najgorzej. W porównaniu z najważniejszymi konkurentami Philips wypada tak:

LIFAAIR – 12 µg/m³
KLARTA – 26/36 µg/m³
PHILIPS – 56 µg/m³
SAMSUNG – 76 µg/m³
XIAOMI – 151 µg/m³

Czujniki i wskaźniki

Philips AC3829/10 wyposażony jest jedynie w czujnik pyłów zawieszonych PM2,5. Na panelu sterowania, jak i w aplikacji mobilnej możemy jednak wybrać czy wyświetlacz ma prezentować informacje o aktualnych stężeniach pyłu PM2,5 czy też może aktualnej ilości alergenów. Te drugie prezentowane są w formie 12-stopniowego wskaźnika alergenów IAI (im wyższa liczba, tym więcej alergenów w pomieszczeniu).

Odkryliśmy jednak, iż w praktyce wskazania alergenów (IAI) bazują wyłącznie na odczytach wskaźników PM2.5, więc są w zasadzie bezużyteczne. Za każdym razem, gdy w powietrzu będzie zanieczyszczenie dymowe (smog, papieros, smażenie), oczyszczacze pokażą dużą wartość alergenów. Zaś w dzień, gdzie nie będzie smogu, za to duże stężenie alergenów, oczyszczacz może ich nie wykryć, gdyż stężenia mogą być mniejsze niż pyłów PM2,5. Z pewnością nie przyspieszy pracy, gdy do domu wejdą koty czy psy lub zakwitnie brzoza.

Wydajność oczyszczania

Wydajność oczyszczania podawana jest w jednostce CADR i wynosi 310 m³/h (przepływ powietrza 390 m³/h). Według producenta taki wynik pozwala na oczyszczenie pomieszczenia o wielkości 37 m². Naszym zdaniem może być to nawet 39 m².

Wydajność nawilżania

W przypadku nawilżacza powietrza, wydajność wynosi 600 ml/h. To wynik naprawdę przyzwoity na tle konkurencji, mogący się równać z najwyższymi modelami Sharp KC-A, KC-D czy KC-G. Zdaniem producenta wartość ta pozwala nawilżyć powierzchnię ok. 80 m².

Wrażenie robi też imponujący zbiornik na wodę o wielkości 3,5 l. Za pracę automatyczną odpowiada tu technologia AeraSense, która pozwala na inteligentną pracę urządzenia bez ingerencji użytkownika. W modelu AC3829/10 zastosowana jest technologia ewaporacji NanoCloud. Użytkownicy mają do dyspozycji 4 poziomy nawilżania powietrza, które można wybrać manualnie: 40%, 50%, 60% lub „- -” (bez ograniczeń). Jest też tryb automatyczny. Gdy chcemy korzystać tylko z oczyszczacza, możemy wyłączyć nawilżanie w aplikacji lub na panelu sterowania.

Tryby pracy i prędkości

Model AC3829/10 posiada 5 trybów prędkości wentylatora. Oczyszczacz można ustawić manualnie, wybierając prędkość 1,2 lub 3, jak również tryb snu (SL na wyświetlaczu) i tryb turbo (T na wyświetlaczu).

Co ciekawe, Philips proponuje również 2 tryby automatyczne: ogólny lub antyalergenowy. Jak pisaliśmy pierwszy z nich opiera swe działanie na dość pobłażliwym algorytmie oceny jakosci powietrza. Drugi zaś wykorzystuje do oceny czujnik pyłów PM2,5, dlatego też nie działa zbyt obiektywnie.

W modelu AC3829/10 zastosowana jest technologia NanoCloud, która opiera się na naturalnym procesie ewaporacji – parowania na chłodno. Ponadto występują 4 poziomy nawilżania powietrza, które można wybrać manualnie: 40%, 50%, 60% lub wybrać tryb automatyczny. Ten model przewiduje wyłączenie funkcji nawilżania i używanie go jako oczyszczacza powietrza.

Pozostałe funkcje

Użytkownicy mogą zaprogramować czas wyłączenia się sprzętu (12-godzinny timer) oraz ustawić blokadę rodzicielską. Funkcja Healthy Air Protect to z kolei informacja o konieczności wyczyszczenia filtra wstępnego lub wymiany pozostałych filtrów.

Reset filtrów – co oznaczają komunikaty na wyświetlaczu i jak się ich pozbyć?

Oczyszczacz wyświetla też użytkownikom różne komunikaty, które mogą oznaczać:

  • F0 – wyczyścić filtr wstępny oraz filtr nawilżacza, Aby urządzenie przestało wyświetlać komunikat F0 -> Dotknij i przytrzymaj ikonkę zegara przez 3 sekundy.
  • C7 – wymienić filtr węglowy. Aby zakończyć wyświetlanie komunikatu C7 -> Dotknij i przytrzymaj ikonkę zegara przez 3 sekundy.
  • A3 – wymienić filtr HEPA. Aby urządzenie nie wyświetlało już komunikatu A3 -> Dotknij i przytrzymaj ikonkę zegara przez 3 sekundy.
  • A3 i C7 (naprzemiennie) – wymienić filtr HEPA oraz węglowy. Aby pozbyć się na przemian wyświetlanych komunikatów -> Dotknij i przytrzymaj ikonkę zegara przez 3 sekundy.
  • F1 – wymienić obrotowy filtr nawilżający NanoCloud. Aby pozbyć się komunikatu F1 -> Dotknij i przytrzymaj ikonkę zegara przez 3 sekundy.

Aplikacja Mobilna Clean Home+

Informacje w aplikacji CleanHome+ Philips AC2729/50

Jeżeli lubimy wygodę, możemy sterować Philipsem AC3829/10 z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej Clean Home+, znanej z innych oczyszczaczy Philips. Zastąpiła ona niedawno poprzednią AirMatters. Do najważniejszych udogodnień aplikacji należą:

  • wybór prędkości i trybu pracy
  • monitorowanie poziomu PM2,5 w pomieszczeniu
  • monitorowanie poziomu alergenów w pomieszczeniu
  • programowanie czasu pracy (timer 1-12h)
  • ustawienie blokady rodzicielskiej
  • powiadomienia na telefon o przekroczeniu norm jakości powietrza
Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd

Philips AC3829/10 salon

Oczyszczacz powietrza Philips AC3829/10 w salonie, materiały producenta Philips

Oczyszczacz powietrza ma wymiary 29,5 x 42,4 x 69,3 cm i waży 5,7 kg. Nie jest to najbardziej kompaktowy oczyszczacz. Na szczęście wynagradza to sporym zbiornikiem na wodę. Ma również zamontowane kółka transportowe, które ułatwiają przemieszczanie sprzętu. Stonowany, uniwersalny design będzie pasował do różnych aranżacji.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Philips Combi 2w1 AC3829/10

MarkaPhilips
Model AC3829/10
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]310
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*38,75
Zalecana maks. kubatura [m³]96,87
Głośność [dB]32
Pobór mocy [W]45
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówNanoProtect HEPA – do 2 lat, 
węglowy – do 1 roku, 
NanoCloud – do 1 roku
Waga [kg]b.d.
CertyfikatyECARF
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Philips AC3829/10?

Oczyszczacz ze względu na funkcję nawilżania powietrza kierowany jest do osób borykających się z suchym powietrzem w pomieszczeniu oraz dla alergików. Duża wydajność nawilżacza przekłada się na duże powierzchnie do nawilżenia. Niestety gorzej wypada wydajność oczyszczania. CADR urządzenia na poziomie 310 m³/h zapewnia około 38-39 m² czystej powierzchni.

Do atutów AC3829/10 należy zaliczyć również możliwość programowania czasu działania urządzenia i aplikacja mobilna, która pozwala monitorować stan powietrza oraz reagować w momencie dużego zanieczyszczenia.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Philips, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Philips AC3829/10 (2023-08-03) – aktualnie niedostępny

Dziękujemy ♥

Galeria zdjęć Philips Combi 2w1 AC3829/10

Urządzenia Philips 2w1 (z nawilżaczem powietrza):

  • Philips AC2729/50 – metraż: 31,25 m² (CADR: 250 m³/h), cena: 1499 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 higrostat, nawilżacz ewaporacyjny, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC3829/10 (recenzowany) – metraż: 38,75 m2 (CADR: 310 m3/h), cena: 2058 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 higrostat, nawilżacz ewaporacyjny, wskaźnik kolorystyczny

Oczyszczacze powietrza do 40 m²:

  • Philips AC1214/10  – metraż: 33,75 m² (CADR: 270 m³/h), cena: 899 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5, filtr HEPA H13, wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC1215/10  – metraż: 33,75 m² (CADR: 270 m³/h), cena: 859 zł, Vitashield IPS, czujnik PM2,5, filtr HEPA H13, wskaźnik kolorystyczny

Modele Philips do 50 m2:

  • Philips AC2887/10 – metraż: 41,5 m2 (CADR: 333 m3/h), cena: 1399 zł, 3 tryby auto, czujnik AeraSense, , wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips Dual Scan AC3055/50 – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 2199 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC3259/10 – metraż: 49 m2 (CADR: 393 m3/h), wyprzedany, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik AeraSense, wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC4550/50 (wersja biało-srebrna) – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 1899 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, 4 tryby automatyczne (nieco mylące dla użytkowników), wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC 4558/50 (wersja biało-złota) – metraż: 50 m2 (CADR: 400 m3/h), cena: 2099 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, 4 tryby automatyczne (nieco mylące dla użytkowników), wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny

Lub oczyszczacze powietrza do powierzchni 60 m2 i większych:

  • Philips Dual Scan AC3854/50 – metraż: 62,5 m2, (CADR: 610 m3/h), cena: 2599 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips Dual Scan AC3858/50 – metraż: 62,5 m2 (CADR: 610 m3/h), cena: 2599 zł, Najnowsze modele Philips, aplikacja mobilna AirMatters, kolorowy wskaźnik wymiany filtrów, czujnik PM2,5 oraz gazów, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC5659/10 – metraż: 62,5 m2 (CADR: 500 m3/h), cena: 1890 zł, Aplikacja mobilna AirMatters, czujnik PM2,5 oraz gazów, wskaźnik alergenów z 12-stopniową skalą, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny
  • Philips AC6608/10 – metraż: 82 m2 (CADR: 657 m3/h), cena: 3299 zł, cyfrowy wyświetlacz, wskaźnik zużycia filtrów, wysoka wydajność, brak wi-fi, wyświetlacz cyfrowy i wskaźnik kolorystyczny

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

7 komentarzy

  • <cite class="fn">Jarek</cite> <span class="says">says:</span>

    Co znaczy jako Wada
    „. Dość łagodne podejście do oczyszczczania powietrza”

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      W oczyszczaczach marki Philips uznaje się za złe powietrze ze stężeniem pyłów PM2.5 >55 ug/m3 lub 80 ug/m3 w zależności od modelu. To znaczy, że w trybie auto urządzenie dopiero przy takich wartościach będzie wykorzystywało pełnie swojej mocy.

    • <cite class="fn">Andrzej Snoch</cite> <span class="says">says:</span>

      Przepraszam bardzo, ale co to za”polska języka” jest zastosowana w tym wyjaśnieniu? Nic z tego nie kumam mimo używania tego ojczystego bądź co bądź języka od ponad 60- ciu lat!

      • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

        Dziękuję. Faktycznie wyszło bardzo źle. Poprawiona wersja niżej.

        Philips w swoich oczyszczaczach uznaje za bardzo złe stężenia pyłów PM2.5 na poziomie 55 ug/m3 lub 80 ug/m3 w zależności od konkretnego modelu. W przypadku tego producenta oznacza to, że w trybie pracy automatycznej urządzenie wykorzystuje swoją pełną moc oczyszczającą (CADR) powyżej tych wartości.
        W modelu Philips AC3829/10 nie powinno robić to problemu jeśli pokój, w którym pracuje oczyszczacz, nie jest większy niż około 40 m2. Oczywiście skuteczność oczyszczania jest również zależna od realnej jakości powietrza na zewnątrz, więc na Śląsku lepiej używać go na mniejszej powierzchni, bo częściej będzie musiał sięgać po wyższe prędkości.

        Jeśli mogę w czymś jeszcze pomóc, to zapraszam.

  • <cite class="fn">Angelika Grzegorczyk</cite> <span class="says">says:</span>

    Panie Łukaszu, czy mogłby Pan poradzic jaki wg Pana model, z równie dobrą funkcją nawilzacza ma lepsze parametry, jeżeli chodzi o jakość czystości powietrza?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Jeśli chodzi o rozwiązania 2w1 to w mojej ocenie Phiips w tej cenie będzie dobrym rozwiązaniem. Może Pani jeszcze rozważyć zakup osobnego nawilżacza ewaporacyjnego w zestawie z oczyszczaczem powietrza. W ten sposób może Pani uzyskać zestaw, który będzie cechował się podobnymi parametrami w niższej cenie. Dla przykladu Klarta Forste 3 + Klarta Humea / Philips HU4803/4813. Cena takiego zestawu wyniesie mniej niż 1300 zł, a rozwiąże oba problemy w ten sam sposób.

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    Philips AC3829/10 czy Sharp KC-G50EU-W który i dlaczego? oba w podobnej cenie i podobnych parametrach. Proszę o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 8 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …