Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10. Czy warto kupić?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10 to urządzenie wybitnego holenderskiego producenta elektroniki użytkowej Koninklijke Philips N.V. Model AC2889/10 posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Oczyszczacz nie wyróżnia się pod względem wydajności oczyszczania (jedynie 333 m³/h), co w tej półce cenowej nie robi dużego wrażenia. Oferuje jednak WiFi i sterowanie mobilne oraz chwalony bardzo przez producenta tryb antyalergiczny. Na czym polega on w praktyce i czy oczyszczacz wart jest swojej ceny?

Cena Philips AC2889/10 (2023-07-31) – 899 zł (sprawdź ceny i wybierz najniższą na Ceneo).

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10 filtry

Ilustracja filtracji w Philipsie AC2889/10, materiały producenta Philips

Oczyszczacz PHILIPS AC2889/10 oczyszcza powietrze z niezwykle drobnych cząsteczek (nawet do 0,02 μm), lotnych związków organicznych, bakterii, wirusów oraz roztoczy, a także kurzu, pyłków i sierści. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu filtrów wstępnego, węglowego oraz NanoProtect HEPA H13, wychwytującego do 99,97% cząsteczek zanieczyszczających powietrze. Zastosowana technologia gwarantuje dużą wydajność filtrowania.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Warto sprawdzić również zintegrowane filtry, dostępne np. na Allegro

Tryb pracy i eksploatacja

Model AC2889/10 posiada aż 3 tryby pracy automatycznej i pięć ustawień manualnych o różnych prędkościach – od niezwykle cichego, do wyjątkowo silnego trybu turbo. Wśród trybów auto możemy wybrać między ogólnym, antybakteryjnym oraz bardzo mocnym trybem bakterie i wirusy.

Tryb automatyczny modelu AC2889/10 oparty jest o ten sam algorytm, który znajdziemy w innych oczyszczaczach powietrza Philips. Nie należy on najbardziej restrykcyjnych wobec popularnych zanieczyszczeń. W praktyce oczyszczacz interpretuje jakość powietrza następująco.

 • Dobra jakość powietrza – ≤12 PM2,5, stężęnie alergenów 1-3 IAI
 • Przeciętna jakość powietrza – 13-35 PM2,5, 4-6 IAI
 • Zła jakość powietrza36-55 PM2,5, 7-9 IAI
 • Bardzo zła jakość powietrza > 55 PM2,5, 10-12 IAI

Wykorzystana technologia AeraSense nieustannie monitoruje stan powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje prędkości wentylatora do ilości zanieczyszczeń. Dane dotyczące jakości powietrza przedstawiane są w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu numerycznym oraz wskaźniku LED.

Na uwagę zasługuje również zintegrowana z urządzeniem aplikacja mobilna Clean Home+ (dawniej Air Matters), która nie tylko umożliwia zdalne sterowanie oczyszczaczem, ale również:

 • wybór prędkości i trybu pracy
 • monitorowanie poziomu PM2,5 w pomieszczeniu
 • monitorowanie poziomu alergenów w pomieszczeniu
 • programowanie czasu pracy (timer 1-12h)
 • ustawienie blokady rodzicielskiej
 • powiadomienia na telefon o przekroczeniu norm jakości powietrza
Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd

Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10 z przodu

Philips AC2889/10 widziany od przodu, materiały producenta Philips

Urządzenie ma wymiary 41,2 × 29,4 × 61,2 cm i waży 7,7 kg. Oczyszczacz nie należy do najmniejszych, jednak dzięki prostemu, nowoczesnemu designowi wkomponuje się w niemal każde wnętrze, nie zakłócając aranżacji.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza PHILIPS AC2889/10

MarkaPhilips
Model AC2889/10
Cena1460 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]333
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*41,62
Zalecana maks. kubatura [m³]104,05
Głośność [dB]32-64
Pobór mocy [W]do 56W
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,97%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówHEPA – 2 lata, węglowy – 1 rok
Waga [kg]7,7
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza PHILIPS AC2889/10?

W momencie debiutu na rynku oczyszczacz powietrza PHILIPS AC2889/10 był interesującą propozycją. Od tego czasu minęły jednak 3 lata, w których trakcie pojawiły się bardziej atrakcyjne propozycje. Na plus na pewno musimy zaliczyć obecność WiFi i aplikacji mobilnej, czujnik PM2,5 i skuteczny zestaw filtrów.

Minusem będzie nieco zbyt łagodna ocena jakości powietrza, nieco głośna praca w wyższych prędkościach oraz niezbyt duża wydajność w stosunku do ceny. Z naszych obliczeń wynika bowiem, że przy CADR w wysokości 333 m³/h, oczyszczacz nie będzie skuteczny w pomieszczeniach większych niż 41,6 m².

Galeria zdjęć PHILIPS AC2889/10

PHILIPS AC2889/10 w naszej opinii

Zalety

 • Sterowanie za pomocą smartfona
 • Aktualne informacje o jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz

Wady

 • Łagodna ocena czystości powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

12 komentarzy

 • <cite class="fn">olo manolo</cite> <span class="says">says:</span>

  Chciałem tutaj poruszyć inny problem o którym nie zawsze się mówi a mianowicie w ilości siła a nie w mocy pojedynczej sztuki oczyszczacza. Ale do rzeczy… Kupiłem AC2889/10 z myślą o czystym powietrzu w mieszkaniu (mam go miesiąc). Oczyszczacz OK. działa, spełnia swoja rolę nie mam zastrzeżeń. No może jedną uwagę: przy przełączaniu prędkości wiatraka maszyny czujnik pokazuje coraz większe wartości zanieczyszczenia powietrza. Pewnie jest to spowodowane siłą zasysania powietrza do oczyszczacza. Po zmniejszeniu szybkości działania pomiary jakości powietrza spadają. Ot taka ciekawostka którą zauważyłem.
  Według producenta i strony Philipsa oczyszczacz przeznaczony jest do powierzchni max 39m2 tak samo jak jego nieco uboższy (bez możliwości sterowania smartfonem) odpowiednik AC2887/10.
  Pokój o powierzchni 15 m2 po przewietrzeniu w dni gdy za oknem jest okropny smog a wartości na zewnątrz przekraczały wartości 100 dla PM 2,5 potrafił oczyścić powietrze w pokoju w 20 min do wartości 25-30 PM. Tylko małe ale… pokój był zamknięty w momencie gdy oczyszczacz pracował i nie było przepływu powietrza z innego pomieszczenia. Tu pojawia się mały problem. Mam duże mieszkanie 4 pokoje, wc, łazienka, kuchnia, przedpokój w sumie 80m2 wysokość 2,5m. Jeden oczyszczacz to zdecydowanie za mało. W ciągu dnia można jeszcze kombinować z przemieszczaniem sprzętu po mieszkaniu ale w nocy nie ma na to szans. Przy zamkniętych oknach w nocy robiło się nieprzyjemnie duszno więc aby spokojnie i komfortowo spać muszę mieś uchylone okno w łazience i kuchni lub jednym z pokoi tak aby cyrkulacja powietrza była znośna a co za tym idzie wpływało zanieczyszczone powietrze. Wypadało by więc aby przy każdym oknie stał jeden oczyszczacz tak aby w miarę możliwości zadbał o powietrze wpływające do mieszkania. A więc minimum 2 oczyszczacze. Kolejne ZA za co najmniej dwoma oczyszczaczami to przemieszczanie się z jednym miedzy pokojami. Problem z przedłużaczem który był ciągnięty przez pomieszczenia. Dlaczego przedłużacz ano aby oczyszczacz po każdym odłączeniu z prądu i wpięciu w inne gniazdko nie robił 30 sek pomiaru jakości powietrza w każdym pomieszczeniu tylko od razu działał. Przyznam że w ciągu dnia przy zamkniętych oknach w moim mieszkaniu oczyszczacz nie był w stanie w całym mieszkaniu zagwarantować akceptowalnej jakości powietrza nawet przy działaniu bez przerwy przez 6h i przechodzeniem z nim między pomieszczeniami po 15 min w każdym. Żaden pojedynczy oczyszczacz nie poradził by sobie z moją powierzchnią mieszkania również te które mają większą moc. Wydaje mi się że nawet przy mieszkaniu 40m2 i 2 pokojach jeden oczyszczacz to za mało. Dlatego radzę się zastanowić czy nie kupić 2-3 nieco tańszych oczyszczaczy nawet o minimalnych wartościach mocy gdyż dochodzimy do jednego z pierwszych zdańmojego wywodu „w ilości siła” 🙂

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   przy każdej możliwej sytuacji staramy się podkreślać, że oczyszczacz wybiera się do docelowego pomieszczenia, a nie do całego mieszkania (nawet kiedy jest ono mniejsze od sugerowanej powierzchni). Zalecamy stosowanie się do zasady: jedno pomieszczenie – jeden oczyszczacz. Niestety ściany ograniczają cyrkulację powietrza i oczyszczacz (nawet dużo bardziej wydajny) nie jest w stanie wymusić ruchu powietrza czyli nie oczyści i nie spełni swojego zadania. Ponadto nie polecamy przenoszenia urządzenia pomiędzy pokojami, ponieważ jest to po pierwsze niewygodne, a po drugie nieefektywne.

   Oczywiście na końcową skuteczność oczyszczaczy wpływa wiele zmiennych, ale najlepiej kierować się sugerowaną zasadą o jednym oczyszczaczu do każdego pomieszczenia.

 • <cite class="fn">olo manolo</cite> <span class="says">says:</span>

  Chciałem tutaj poruszyć inny problem o którym nie zawsze się mówi a mianowicie w ilości siła a nie w mocy pojedynczej sztuki oczyszczacza. Ale do rzeczy… Kupiłem AC2889/10 z myślą o czystym powietrzu w mieszkaniu (mam go miesiąc). Oczyszczacz OK. działa, spełnia swoja rolę nie mam zastrzeżeń. No może jedną uwagę: przy przełączaniu prędkości wiatraka maszyny czujnik pokazuje coraz większe wartości zanieczyszczenia powietrza. Pewnie jest to spowodowane siłą zasysania powietrza do oczyszczacza. Po zmniejszeniu szybkości działania pomiary jakości powietrza spadają. Ot taka ciekawostka którą zauważyłem.
  Według producenta i strony Philipsa oczyszczacz przeznaczony jest do powierzchni max 39m2 tak samo jak jego nieco uboższy (bez możliwości sterowania smartfonem) odpowiednik AC2887/10.
  Pokój o powierzchni 15 m2 po przewietrzeniu w dni gdy za oknem jest okropny smog a wartości na zewnątrz przekraczały wartości 100 dla PM 2,5 potrafił oczyścić powietrze w pokoju w 20 min do wartości 25-30 PM. Tylko małe ale… pokój był zamknięty w momencie gdy oczyszczacz pracował i nie było przepływu powietrza z innego pomieszczenia. Tu pojawia się mały problem. Mam duże mieszkanie 4 pokoje, wc, łazienka, kuchnia, przedpokój w sumie 80m2 wysokość 2,5m. Jeden oczyszczacz to zdecydowanie za mało. W ciągu dnia można jeszcze kombinować z przemieszczaniem sprzętu po mieszkaniu ale w nocy nie ma na to szans. Przy zamkniętych oknach w nocy robiło się nieprzyjemnie duszno więc aby spokojnie i komfortowo spać muszę mieś uchylone okno w łazience i kuchni lub jednym z pokoi tak aby cyrkulacja powietrza była znośna a co za tym idzie wpływało zanieczyszczone powietrze. Wypadało by więc aby przy każdym oknie stał jeden oczyszczacz tak aby w miarę możliwości zadbał o powietrze wpływające do mieszkania. A więc minimum 2 oczyszczacze. Kolejne ZA za co najmniej dwoma oczyszczaczami to przemieszczanie się z jednym miedzy pokojami. Problem z przedłużaczem który był ciągnięty przez pomieszczenia. Dlaczego przedłużacz ano aby oczyszczacz po każdym odłączeniu z prądu i wpięciu w inne gniazdko nie robił 30 sek pomiaru jakości powietrza w każdym pomieszczeniu tylko od razu działał. Przyznam że w ciągu dnia przy zamkniętych oknach w moim mieszkaniu oczyszczacz nie był w stanie w całym mieszkaniu zagwarantować akceptowalnej jakości powietrza nawet przy działaniu bez przerwy przez 6h i przechodzeniem z nim między pomieszczeniami po 15 min w każdym. Żaden pojedynczy oczyszczacz nie poradził by sobie z moją powierzchnią mieszkania również te które mają większą moc. Wydaje mi się że nawet przy mieszkaniu 40m2 i 2 pokojach jeden oczyszczacz to za mało. Dlatego radzę się zastanowić czy nie kupić 2-3 nieco tańszych oczyszczaczy nawet o minimalnych wartościach mocy gdyż dochodzimy do jednego z pierwszych zdańmojego wywodu „w ilości siła” 🙂

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   przy każdej możliwej sytuacji staramy się podkreślać, że oczyszczacz wybiera się do docelowego pomieszczenia, a nie do całego mieszkania (nawet kiedy jest ono mniejsze od sugerowanej powierzchni). Zalecamy stosowanie się do zasady: jedno pomieszczenie – jeden oczyszczacz. Niestety ściany ograniczają cyrkulację powietrza i oczyszczacz (nawet dużo bardziej wydajny) nie jest w stanie wymusić ruchu powietrza czyli nie oczyści i nie spełni swojego zadania. Ponadto nie polecamy przenoszenia urządzenia pomiędzy pokojami, ponieważ jest to po pierwsze niewygodne, a po drugie nieefektywne.

   Oczywiście na końcową skuteczność oczyszczaczy wpływa wiele zmiennych, ale najlepiej kierować się sugerowaną zasadą o jednym oczyszczaczu do każdego pomieszczenia.

 • <cite class="fn">Konrad</cite> <span class="says">says:</span>

  Firma Philips organizując promocję na swoje oczyszczacze wprowadzała w błąd klientów obiecując dodatkowy filtr do urządzenia za złotówkę. Taka informacja mamiła klientów przy każdej sztuce sprzętu sprzedawanej w sklepach. A teraz, miesiąc po zakupie, zostałem poinformowany, że promocja nie obejmowała mojego modelu urządzenia. Oczywiście pan z obsługi klienta twierdzi, że wszystko jest napisane w regulaminie promocji na stronie www. I na pewno tak jest. Ale w sklepach ewidentnie sugerowano, że promocja obejmuje WSZYSTKIE urządzenia. Jest to jawne i w świetle prawa OSZUKIWANIE klientów mające na celu wyłącznie zysk firmy. Dlatego moja recenzja sprzętu skupia się wyłącznie na podejściu firmy Philips do klienta. Z całego serca odradzam korzystanie z produktów tej marki.

 • <cite class="fn">Lu Ki</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie,
  Proszę o poradę który wybrać PHILIPS AC2889/10 czy AC2887/10
  Dodam, że sterowanie smartfonem nie jest dla mnie istotne. Jedyną różnicą jaką wykryłem to w modelu droższym jest laser…? Jednak piszą tylko Państwo o tym w innych testach nic o tym nie widziałem… i nie wiem czy jest ten laser czy to błąd, czy jest może w obu modelach…?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   te modele są bardzo podobne, różnica głównie polega na sterowaniu mobilnym – model Philips AC2889 posiada moduł Wifi. Aktualnie różnica w cenie to ok. 10 zł, także warto wziąć tą wersję z aplikacją.

   Recenzje poprawimy, czujniki zastosowane w obu modelach są takie same.

   • <cite class="fn">Damian Sieńkowski</cite> <span class="says">says:</span>

    Philips AC2887 ma w Państwa rankingu 46 punktów, a AC2889 36 punktów. Jeśli jedyną różnicą jest moduł WiFi to czemu różnica jest tak duża, w dodatku gorszy model ma więcej punktów?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Opłacalność to przede wszystkim stosunek Możliwości do ceny. Samo WiFi nie oceniamy jakoś mocno, bo o dobrym oczyszczaczu zapominamy po włączeniu ciesząc się dobrej jakością powietrza.

 • <cite class="fn">Lu Ki</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie, jak w tym urzadzeniu wlaczyc blokade ekranu przed dziecmi ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …