Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR35G. Czy warto kupić?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR35G to nowość na rynku i najtańszy z pozostałych czterech modeli producenta Panasonic. Warto kupić akurat ten model?

Cena Panasonic F-VXR35G (2022-06-02) – 1250 zł (sprawdź najniższą cenę w Ceneo.pl)

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Panasonic F-VXR35G to oczyszczacz powietrza wyposażony w 2 filtry, jonizację oraz sekcję nawilżającą:

 • HEPA H13 neutralizuje drobne cząsteczki, w tym pyły np. PM1, PM2,5, PM10, alergeny roślinne i zwierzęce,
 • dezodoryzujący (węglowy) usuwa LZO i nieprzyjemne zapachy,
 • jonizator wspomaga walkę z patogenami,
 • nawilżający.

Filtry do Panasonic F-VXR35G

Eksploatacja oczyszczacza powietrza Panasonic F-VXR35G wymaga wymiany trzech filtrów, których żywotność producent określił na 3 lata dla filtra węglowego i HEPA oraz nawet 10 lat dla filtra ewaporacyjnego:

 1. F-ZXRP35Z – filtr HEPA H13 – 249 zł,
 2. F-ZXCE35XG – filtr węglowy – 159 zł,
 3. F-ZXHD55ZG – filtr ewaporacyjny sekcji nawilżającej – 219 zł.

W naszej ocenie należy przyjąć, że w polskich warunkach użytkowania, filtr HEPA może spełniać swoje funkcje krócej. Wyznacznikiem do wymiany powinien być stopień jego zabrudzenia. Mocno ciemny od cząstek brudu filtr należy wymienić na nowy. Podobnie można oceniać inne filtry HEPA.

Filtr węglowy F-ZXCE50XG to filtr z węglem aktywnym, który zużywa się tak, że trudno ocenić jego faktyczne zużycie. My zalecamy wymianę filtrów węglowych po roku, bo przy małej jego ilości zużycie może nastąpić szybciej.

Żywotność filtra ewaporacyjnego F-ZXHD55ZG będzie zależała od odpowiedniej konserwacji zgodnej z instrukcją oraz jakości wody, jaką wlejemy do filtra.

Koszt roczny eksploatacji (dla założeń żywotności filtrów: węglowy – 1 rok, HEPA – 3 lata, wodny – 3 lata) wyniesie około 300 zł.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz Panasonic F-VXR35G posiada 3 główne tryby pracy tryby: ECONAVI/ECO, automatyczny i uśpienia. Oprócz nich, użytkownicy mogą wybrać spośród 3 opcji trybu auto, co umożliwia lepsze dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb.

3 rodzaje trybu auto:

 • możliwość pełnej automatyzacji (opcja Full Auto),
 • automatycznego oczyszczania powietrza (Clean Air)
 • lub automatycznego nawilżania (Clean Humid).

Tryb automatyczny działa na podstawie czujników zanieczyszczeń, które inteligentnie dopasowują prędkość wentylatora do jakości powietrza. Oczyszczacz został wyposażony w 2 czujniki:

 • zapachu,
 • wilgotności.

Niestety brak czujnika pyłów/PM2.5 powoduje, że dla osób chcących rozwiązywać problem smogu, koniecznym będzie zakup odrębnego czujnika pyłów PM2.5 i ręczne sterowanie urządzeniem. To z pewnością spora wada tego sprzętu.

Manualne sterowanie oznacza m.in wybór prędkości (intensywności) oczyszczania i nawilżania. Wybór ten dostępny jest w opcjach „Clean Air” i „Clean Humid”. Użytkownicy mogą wybrać pomiędzy trybem szybkiej pracy („Hi”), średniej („Med”) lub wolnej  („Lo”)

Czujnik zapachów reaguje m.in na dym papierosowy, kadzidełka, zapachy podczas gotowania, kosmetyki, alkohole, spraye itp. erząt domowychKosmetyki, alkohole, spraye itp. Może również wykryć apach parę wodną oraz opary oleju.

Co ważne, użytkownicy mogą regulować również czułość czujnika (Low, Med, Hi). Domyślnym ustawieniem jest średnia czułość („Med”).

Czujnik wilgotności działa poprawnie, więc funkcja automatycznego nawilżenia będzie dbała o właściwą wilgotność pomieszczenia.

Tryb Econavi to technologia monitorująca i zapamietująca aktywność użytkownika w ciągu dnia oraz zmiany jakości powietrza. Dzięki temu urządzenie jest w stanie zmniejszyć pobór prądu. Tryb uśpienia zapewnia spokojny sen i cichą pracę urządzenia.

Panasonic F-VXR35G posiada przepływ powietrza cyrkulacyjnego 3D czyli powietrze zostaje przefiltrowane i wypuszczone w pod różnym kątem u góry urządzenia.

Mimo iż opisywany model, jest najmniejszym z serii, znajdziemy w nim jonizator nanoe™. Funkcja ta, znana z innych modeli Panasonica, hamuje niejako rozwój bakterii i grzybów, nieznacznie nawilżając przy tym powietrze. Warto jednak pamiętać, iż jonizacja nie usunie problemu alergenów czy przykrych zapachów, a jedynie ułatwi działanie odpowiednim filtrom.

Wszystkie modele oczyszczaczy Panasonic posiadają technologię Seamless Drive (ciche przejście między trybami).

Oczyszczacz informuje użytkownika o wilgotności powietrza za pomocą 5 poziomowego wskaźnika. Wydajność nawilżania jest na poziomie 350 ml/h, zaś zbiornik pomieści 2,1 L wody. Zbiornik w bardzo suchych pomieszczeniach pozwoli na pracę sekcji nawilżającej w 8-12 godzin, więc należy przygotować się, że w mroźne dni, w dużych pomieszczeniach, będziemy musieli dolewać wodę 2 razy dziennie.

Urządzenie posiada zabezpieczenie przed dziećmi – blokadę rodzicielską.

Wygląd

Oczyszczacz Panasonic F-VXR35G jest w białej wersji kolorystycznej z elementami turkusu. Jego wymiary wynoszą 56 x 36 x 20 cm.

Dane techniczne

Parametry techniczne Panasonic F-VXR35G

MarkaPanasonic
ModelF-VXR35G
Cena1325 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]180
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*22,5
Zalecana maks. kubatura [m³]56,25
Głośność [dB]50
Pobór mocy [W]41
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnynie
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 3 lat
Waga [kg]7,8
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR35G?

Oczyszczacz Panasonic F-VXR35G posiada tylko 2 czujniki: zapachu i wilgotności. Ten jak i pozostałe modele Panasonica, F-VXR35G nie posiada czujnika smogowego, co będzie wymuszało na użytkownikach oczekujących rozwiązania antysmogowego osobnych działań kontrolnych i sterowania oczyszczacza.

Zbiornik na wodę w tym modelu jest najmniejszy ze wszystkich modeli Panasonica. Jego pojemność wynosi 2,1 litra, zaś wydajność nawilżania 350 ml/h co jest dobrym wynikiem.

Oczyszczacz dobrze sprawdzi się w małych sypialniach, w których wystarcza niska wydajność oczyszczająca i jest potrzeba nawilżania powietrza.

Galeria zdjęć Panasonic F-VXR35G

Panasonic F-VXR35G w naszej opinii

Zalety

 • Jonizacja
 • Nawilżacz powietrza
 • Wskaźnik żywotności filtrów

Wady

 • Brak czujnika smogowego (PM2,5)
 • Tryb automatyczny działa poprawnie tylko w zakresie oceny wilgotności i nie radzi sobie z odpowiednią reakcją na zanieczyszczenia pyłowe, takie jak smog

Wszystkie recenzje oczyszczaczy powietrza Panasonic na RO

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

15 komentarzy

 • <cite class="fn">Tomasz Basta</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam 4 oczyszczacze : Daikin URURU, Sharp KC-A60 , Weber Ap9700 , i teraz nowy : Samsung AX60R5080WD. Jestem lekarzem z Krakowa i ojcem 2-dzieci . Oczyszczacz mam w każdym pokoju.
  Testowałem też inne oczyszczacze więc nie bez powodu wybrałem te 4 urządzenia. Obecnie nowej generacji Sharpy są dużo słabsze niż wcześniej ( lecą na starej opini i marketingu – filtry obecnej generacji 2 krotnie słabsze niż do wersji KC-A.) Jeszcze mogę polecić Philipsa i (Philipiaka – ale ten za drogi ). Kilka słów o każdym:
  URURU – Swietna ozonacja powietrza i dobre nawilżenie , bardzo cichy . Słabe oczyszczanie powietrza , a mechanizm rolek do filtru nawilżającego już się wyrobiły i stukają.
  Sharp KC-A60 – Dobre oczyszczenie powietrza i najlepsze nawilżenie ze wszystkich możliwych. Głośność ok , porównywalna z Weberem , odrobinę głośniejszy niż URURU i Samsung. Plastiki dość słabej jakości , a plasmaclusier czyli zwykła jonizacja czy działa ? nie wiem .
  Weber Ap9700 – moje największe odkrycie – najsolidniejsze filtry HEPA 12, cichy – ale najgłośniejszy w tym zestawieniu, dobry nawilżacz – w zupełności wystarczający ( to nie prawda że słabo działa ) posiada ukrytą lampę UV – zabija wszystkie bakteria i wirusy !!! – przy dzieciach nieocenione , cały sezon bez infekcji . Jonizacja jest jak w sharpie ale czy działa ? 😉 . Wykonanie znacznie lepsze niż w Sharpie i Daikinie Na minus słaba automatyka czujników , często włączają się bez powodu na wyższe obroty , polecam ustawiać przepływy manualnie.
  Najnowsze urządzenie to Samsung – najlepsze wykonanie , najbardziej precyzyjne czujniki !!!, możliwość sterowania i odczytu przez WIFI. Solidne filtry HEPA 13. NAJCICHSZE urządzenie ze wszystkich i najbardziej wydajne ( mowa o przepływie m3/h , CADR ) , brak nawilżacza i UV – szkoda.
  Mam nadzieję że ta wiedza zgłębiana przez ostatnie 6 lat przyda się Państwu w wyborze urządzenia niezbędnego w krakowskiej sypialni. Pozdrawiam .

  • <cite class="fn">Ranking Oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   bardzo dziękujemy za taką wyczerpującą recenzje.

   Odnośnie Webbera AP9700 / Cronos Koba
   – filtry solidne i pojemne to fakt 🙂
   – nawilżacz powietrza działa bardzo słabo, testowaliśmy go kilka dni pod rząd wraz z innymi nawilżaczami. Niestety za każdym razem było to samo – niemal nie zużywał wody.
   – jak Pan zbadał skuteczność lampy UV? Jak Pan widzi, że zabija wszystkie bakterie i wirusy? 🙂
   – w tym modelu słabo działa automatyka, musiało być duże zanieczyszczenie skoro przeszedł w wyższy tryb pracy. To, że to robi to zaleta, tylko robi to bardzo późno. 🙂

   Pozdrawiamy serdecznie

  • <cite class="fn">Piotr Kluska</cite> <span class="says">says:</span>

   Przymierzam sie do Webbera AP9700, cena 1100 zł mnie przekonuje i funkcjonalność też. Panie Tomaszu jak z wydajnością filtrów i ile już pan użytkuje ten oczyszczacz? Co ile je należy zmieniać i czy wszystkie na raz czy niektóre częściej a niektóre rzadziej.

 • <cite class="fn">Evee</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam Webbera AP9700 od tygodnia. Każdego wieczoru powietrze w moim mieście się pogarsza niestety mimo wszystko ten oto oczyszczacz nie widzi żadnego problemu z jego jakością. Na zewnątrz norma przekroczona o 400% a Webber niewinnie wskazuje około 5μm. Nie spodziewałam się aż takiej niedokładności. Oczyszczacz oddam i zdecyduje się na jakieś 2 do mniejszej powierzchni (ok 15^2 na pokój). Czy możecie polecić mi jakieś urządzenie z dobrymi czujnikami (!) w przystępnej cenie ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @disqus_BnFcc1cFNZ:disqus ciekawe, bo my nie mamy zastrzeżeń do czujników. Nie podoba nam się sekcja nawilżająca – w zasadzie bezużyteczna. Czujniki reagują całkiem poprawnie. Nie są super dokładne, ale do warunków domowych całkiem ok. Spójrz proszę na ten nieudany test oczyszczaczy. Jest tam Cronos Koba i widać, że na tle innych oczyszczaczy, często uznawanych za lepsze, reaguje dobrze.
   https://www.youtube.com/watch?v=jB_CtSO6yoU

  • <cite class="fn">Radecki Serwach</cite> <span class="says">says:</span>

   Tez mam.taki problem czujnik pokazuje pm 2.5 40 a webber 8 jak zdejme klapke od czujnika to skacze do 300 dziwne

 • <cite class="fn">Krzysztof Nowaczyk</cite> <span class="says">says:</span>

  Nie rozumiem niskiej oceny tego oczyszczacza….
  Super funkcjonalność na tle liderów Państwa rankingu – oczyszcza, jonizuje, nawilża.
  Bardzo dobry filtr HEPA – H14.
  Nieprawdopodobne wręcz sugerowane terminy wymiany filtrów – po 3 latach.

  Jedyny mankament to stosunkowo niewielka wydajność, ale to tylko ogranicza jego zastosowanie do małych i średnich pokoi. 20-25m2 to nie tak znowu mało, np. jak na sypialnię, czy pokój dziecięcy.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Ocena Możliwości opiera się właśnie na parametrze CADR. Dlatego tak „niska” ocena Panasonic F-VXR35G. Do tego brak tu sensownych czujników i działania automatycznego, więc urządzenie trzeba kontrolować z zewnątrz, co wygeneruje dodatkowe koszty czujnika i pochłonie czas. Ocena Opłacalności to stosunek Możliwości do ceny. W tym wypadku urządzenie ze względu na funkcje nawilżające oraz jonizator plasuje się w czołówce.

   Sam filtr H14 nie ma wielu przewag względem innych filtrów, bo działanie antysmogowe i antyalergiczne wykonują rewelacyjnie filtry klasy E11. Nie widzimy tu dużej przewagi tego oczyszczacza.

   • <cite class="fn">Krzysztof Nowaczyk</cite> <span class="says">says:</span>

    Kosztów czujników to raczej nie generuje, bo nawet zakup takiego czujnika najpewniej mija się z celem. Te czujniki szaleją w okolicy nawilżaczy powietrza, więc w tym przypadku pewnie i tak się nie sprawdzą – chyba że dezaktywuje się funkcję nawilżania.

    Warto skorygować jedną rzecz w Państwa recenzji – „Mankamentem jest brak filtra wstępnego, co skraca żywotność pozostałych filtrów”
    Raz, ze filtry mają i tak dłuższą żywotność niż większość produktów na rynku, a dwa, że filtr wstępny jest, tyle, że jest zintegrowany z filtrem HEPA. Czy jest to gorsze czy lepsze rozwiązanie niż osobny filtr wstępny, to już tylko praktyka pokaże.

    Warto też zweryfikować jaki tam filtr rzeczywiście jest – niektóre źródła podają H13, a inne H14. Chociaż, nie ma to większego praktycznego znaczenia.

    Tak czy inaczej zdecydowałem się na zakup tego urządzenia i od wczoraj z niego korzystam.
    Postaram się podzielić opinią po jakimś czasie. Dotychczas miałem urządzenia Philipsa i Xiaomi oraz od niedawna testuje w sypialni nietypowy wodny oczyszczacz Triada.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Czujniki laserowe/podczerowne reagują tylko na nawilżacze ultradźwiękowe, które z natury są niezdrowe, bo generują kropelki niosące kamień trafiający do naszych płuc.
     W naszym rankingu nawilżaczy: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ celowo pomijamy takie urządzenia, by ich nie promować. Można je używać tylko z wodą destylowaną, a to generuje spore koszty.

     W oczyszczaczu Panasonic F-VXR35G, jak i innych oczyszczaczach Panasonica, ale także Sharpa czy Philipsa sekcje nawilżające działają na zasadach działania ewaporacyjnego, więc nie zakłócają czujników PM2.5.

     Info o wstępnym zaraz zmienię. Dziękuję za spostrzegawczosć. Wstępne filtry łapią kurz i nie ma większego znaczenia, gdzie się znajdują, więc rozwiązania zintegrowania z HEPĄ jest ok.

     Same żywotności filtrów nie są podawane jednolicie. W tym Panasonicu, który nie ma dużej mocy i czujnika, który będzie ją podkręcał, gdy jest brudno filtr pożyje dłużej, bo mniej zanieczyszczeń trafi do oczyszczacza.

    • <cite class="fn">Arek Mąkosa</cite> <span class="says">says:</span>

     Panie Krzysztofie, bardzo proszę o recenzję! Zastanawiam się właśnie nad zakupem tego panasonica, Philipsa lub Triade 🙂

     • <cite class="fn">Krzysztof Nowaczyk</cite> <span class="says">says:</span>

      Dobrze Pan trafił, bo mam i Triade i Panasonica oraz miałem 2 Philipsy 🙂
      Panasonic zdecydowanie wygrywa, również z Xiaomi, bo takie też posiadałem.

      Panasonic i Triada są na pewno bardziej wymagające, ponieważ raz, ze trzeba wymieniać/dolewać wodę 1-2 razy dziennie, a dwa że czyszczenie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż oczyszczaczy bez nawilżania.

      Triada pracuje głośno, zarówno na 1, jak i 2 biegu, ale o dziwo przynajmniej nam, nie przeszkadza w spaniu (Traida stoi u mnie w sypialni, Panasonic w salonie). Triada wypuszcza też mgiełkę wodną, która osadza się na najbliższej powierzchni, więc trzeba z tym uważać. U mnie stoi na stoliku ze skóro-podobną powierzchnią, a stolik jest na nieosłoniętym parkiecie, więc na obu powierzchniach tworzył się osad. Ustawiłem oczyszczacz na krawędzi stolika i skierowałem go w stronę łóżka i problem zniknął.
      Fajnie, że można olejki dolewać.
      Samą pracę, jako alergik oceniam bardzo pozytywnie. Zwłaszcza teraz. Wcześniej miałem go wyłączonego na noc, ale wysoka intensywność pylenia, zmusiła mnie do włączenia go na noc i różnica była olbrzymia. Philips i Xiaomi pomagały ale w mniejszym zakresie.

      Panasonic to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia. Na najniższym trybie pracuje cicho, może nie niesłyszalnie dla ucha ale nie przeszkadza, Podobnie na wyższych trybach – jest głośniej, ale nie jest to nieprzyjemny dla ucha dźwięk (tu Xiaomi gorzej wypada). Powietrze, które wydobywa się z oczyszczacza ma przyjemny, świeży zapach, pomimo, że zapomniałem o jego konserwacji i dopiero po 3 miesiącach gruntownie wyczyściłem sekcję nawilżającą (powinno się co miesiąc to robić). Podobnie jak Triada, bardzo pomaga w alergii, ale ma nawilżacz ewaporacyjny, więc o żadnej mgiełce czy osadach nie ma mowy. Poza tym czyści się go raz na miesiąc, a Triadę czyścić trzeba najlepiej codziennie, z odkamienianiem/gruntownym czyszczeniem co miesiąc, dwa.

      Jedyny minus Panasonica to, że niestety jeżeli skończy się woda, a działa tryb automatyczny, to powietrze które wydmuchuje zaczyna mocno śmierdzieć – opisałbym to jako zapach brudnej ścierki ;). Więc trzeba to kontrolować i dolewać wody. Ja robię to rano i wieczorem – mam suche powietrze w mieszkaniu, więc często muszę uzupełniać zapas. Jeżeli chcemy zostawić go na dłużej samego, to pewnie trzeba by przełączyć w tryb samego oczyszczania, bez nawilżania.

      Jak w Triadzie nie wymieni się wody, to też z czasem zapach robi się gorszy, ale tu po prostu czuć taką mniej świeżą wodę, więc efekt jest znacznie mniejszy niż w Panasonic.

      Ze swojej strony polecam oba urządzenia, ale zdecydowanie preferuje Panasonic. Rozważam zakup droższego modelu i podmianę – nowy do salony, stary do sypialni.

      A, zapomniałem o bardzo ważnej kwestii… Panasonic to pierwszy oczyszczacz jaki miałem, który znacząco obniżył poziom kurzu w salonie. Tu nie ma sobie równych. Odczuwam to zwłaszcza teraz, kiedy siedzimy prawie cały czas w domu, więc kurzu gromadzi się dużo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …