Oczyszczacze powietrza z roślinami. Czy warto kupić Mateko Lavender 3 i Mateko Aria?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
8 minut czytania

Mateko Aria i Mateko Lavender 3 – najważniejsze cechy

NA PL

 • Ciekawy, niespotykany do tej pory koncept + możliwość zasadzenia kilku rodzajów roślin
 • Wydajny nawilżacz powietrza
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna („Smart Life” dla modelu Lavender 3 i „Aria” dla modelu Aria)
 • Numeryczny wskaźnik PM2,5

NA MINUS

 • Wykorzystanie roślin do oczyszczania powietrza sprawdza się jedynie przy bardzo niewielkich pomieszczeniach, do których nie napływają nowe masy powietrza
 • Bardzo pobłażliwy tryb automatyczny
 • Łagodny system oceny jakości powietrza
 • Irytująca obsługa – wyświetlanie na przemian wartości PM2,5, temp. i wilgotności. Przyzwyczajenia wymaga również przełączanie między lampą UV, a jonizacją powietrza.

Oczyszczacze Mateko w skrócie

Oczyszczacze powietrza polskiej firmy Mateko to z pewnością jedna z bardziej oryginalnych propozycji na rynku. Hybrydowe oczyszczacze Aria i Lavender 3 to urządzenia łączące tradycyjną, mechaniczną filtrację powietrza z roślinami oczyszczającymi otoczenie. Dodatkowo Lavender 3 wyposażony jest w całkiem wydajny nawilżacz, oddajacy do otoczenia 650 ml/h.

Niestety, pomimo obiecujących parametrów i zaskakująco dużej liczby funkcji, oczyszczacze powietrza Mateko relatywnie słabo radzą sobie ze smogiem, wykorzystując projektowane w Chinach algorytmy oceny jakości powietrza, przyjmując za bardzo dobrą jakość powietrza poziom PM2,5 sięgający 50 µg/m3. To stanowczo za dużo, gdy weźmiemy pod uwagę zalecenia np. WHO, które mówią o max. dopuszczalnym stężeniu dobowym równym 15 µg/m3.

Oczyszczacze Mateko dopiero przy 333% normy reagują zwiększeniem obrotów.

Wykorzystanie roślin do oczyszczania powietrza, choć potwierdzone w swojej skuteczności w zrealizowanych niegdyś badaniach NASA, ma sens w warunkach laboratoryjnych – malutkiej przestrzeni np. 1 m3, o ograniczonym dostępie świeżego powietrza. Więcej o tym piszemy w artykule „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Cena oczyszczaczy Mateko

Cena Mateko Aria (2023-09-28) – od 999 zł (link do Ceneo.pl)
Cena Mateko Lavender 3 (2023-09-28) – od 1999 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Mateko Aria i Mateko Lavender 3 oczyszczają powietrze?

Mateko Aria filtr zintegrowany cylindryczny
Mateko Lavender 3 filtry oczyzczające powietrze

Oczyszczacze powietrza Mateko różnią się między sobą pod względem wykorzystywanych filtrów. Elementami wspólnymi dla obydwu urządzeń są: filtr HEPA H13, jonizacja ostrzowa i lampa UV-C oraz technologia fitoremediacji.

Oczyszczanie powietrza – Mateko Aria

Oczyszczacz powietrza Mateko Aria wykorzystuje cylindryczny, zintegrowany filtr powietrza typu 3w1. W jego skład wchodzą:

 • filtr wstępny – zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń, np. kurz czy sierść zwierząt,
 • HEPA H13 – wychwytuje wszelkie mikrocząstki stałe z powietrza, np. pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślin, bakterie, pleśnie czy wirusy.
 • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, do których zaliczamy formaldehyd, aceton, benzen i inne lotne związki organiczne.

Oprócz tego w modelu Aria Mateko umieściło jeszcze jonizator ostrzowygenerujący 8 mln jonów ujemnych/cm3 oraz lampę UV. Oczyszczacz wykorzystuje również proces fitoremediacji, korzystając ze zdolności niektórych gatunków roślin (np. hiperakumulatorów) do pobierania z gleby i akumulowania w tkankach zanieczyszczeń.

Oczyszczanie powietrza – Mateko Lavender 3

W przeciwieństwie do modelu Aria, w Lavender 3 producent nie zastosował filtra węglowego. Rolę filtra wstępnego spełnia natomiast siatka tylnej obudowy. Z tradycyjnych filtrów, znanych dobrze z innych oczyszczaczy, znajdziemy:

 • filtr HEPA H13 z powłoką antybakteryjną- zatrzymuje pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślin, bakterie, pleśnie czy wirusy.
 • filtr wstępny – tylna obudowa zatrzymuje kurz, sierść, włosy
 • oraz filtr wkładki chłodzącej, będący filtrem nawilżacza – porowata struktura przypomina w swym działanie tężnie: woda przepływająca przez filtr nawilża go, zostawiając na ściankach wyhodowaną w cyklu leśnym mikroflorę i roślinne aromaty. Przesączając się przez filtr nawilżacza, woda wpływa do tzw. Bio Boxa – zbiorniku na mikrorganizmy

Oprócz nich Mateko Lavender 3 posiada:

 • jonizator ostrzowy
 • lampę UV-C.
 • Wykorzystana jest również w.w. fitoremediacja, którą tu producent nazywa Roots Reggae – strefa korzeni rośliny wchłania metale ciężkie.
 • Zbiornik na mikroorganizmy Bio Box – zbiornik, gdzie hodowana jest mikroflora, mająca na celu absorbować zanieczyszczenia organiczne. Rozwój mikroflory trwa od 30 do 60 dni. Jeśli wierzyć zapewnieniom producenta „Przepływając przez korzenie roślin (woda – przyp. red.) oczyszcza się z toksyn (formaldehyd, toluen, ksylen), wirusów, bakterii, i nasącza się roślinnym aromatem. Tak oczyszczona i przygotowana woda pompowana jest do dalszego procesu.”
  Nie mamy jednak żadnych badań potwierdzających skuteczność tej technologii ani tez mówiących o tym, ile % toksyn zostaje w korzeniach roślin, a ile trafia do powietrza w pomieszczeniu.
 • „Cykl leśny” – reakcja biochemiczna, której szczegółami producent Mateko się nie dzieli.

Żywotność i cena filtrów wymiennych w oczyszczaczach Mateko

Mateko Aria:

 • Filtr cylindryczny (zintegrowany) do Mateko Aria – cena 199 zł, żywotność b.d.

Mateko Lavender 3:

 • Filtr HEPA do Mateko Lavender 3 – cena 149 zł, żywotność b.d. (link do Ceneo.pl)
 • filtr wodny (tężnia) do Mateko Lavender 3 – cena 149 zł, żywotność b.d. (link do Ceneo.pl)

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Wyświetlacz i panel sterowania Mateko Lavender 3

Panel sterowania oczyszczacza Mateko Lavender 3Na nim 3 prędkości oczyszczania, tryb auto, nawilżania, wskaźnik wilgotności i wskaźnik poziomu wody w zbiorniku. Materiały producenta Mateko.

Oczyszczacze powietrza Mateko Aria, jak i Mateko Lavender 3 posiadają trzy prędkości oczyszczania powietrza: niską, średnią i wysoką. W modelu Aria tryb sleep otrzymał dodatkowy przycisk  , w Lavender 3 tryb sleep jest tożsamy z najniższą prędkośćią.

Obydwa modele posiadają również tryb automatyczny. I w obydwu auto nie działa najlepiejDopuszcza bowiem wysokie stężenia PM2,5, przekraczające 300% normy. Więcej o tym piszemy w sekcji poniżej, poświęconej czujnikom i wskaźnikom.

Oprócz standardowych funkcji jak zmiana prędkości, mamy również możliwość korzystania z trybu nawilżania (model Lavender 3). W trybie auto włącza się ona automatycznie co 4 godziny na okres 1 godziny. Podobnie w przypadku trybu Sleep, gdzie nawilżanie włącza się na okres 10 minut w odstępach czterogodzinnych.

Jest również lampa UV-C. Podobnie jak w przypadku nawilżania, jest ona uruchamiana co 4 godziny automatycznie włączana na godzinę.

Denerwujący może być natomiast sposób wyświetlania informacji przez oczyszczacz Aria, gdzie co 5 sekund zmienia się rodzaj podawanych danych: poziom PM2,5, wilgotność i temperatura. Znacznie lepszym rozwiążaniem jest, gdy mamy wszystkie te informacje pokazywane jednocześnie na wyświetlaczu.

Nie ma również trybu nocnego, w którym urządzenie przygaszałoby podświetlenie i utrzymywało niską prędkość pracy. Na noc polecamy więc włączyć 1, najniższą prędkość. Oczyszczacz generuje wtedy zaledwie 30 dB szumu, co nie powinno przeszkadzać w spokojnym zaśnięciu

Czujniki i wskaźniki – pobłażliwość w ocenie zanieczyszczeń

Zarówno Mateko Lavender 3, jak i Mateko Aria wyposażono w czujniki PM2,5, temperatury oraz wilgotnościDodatkowo, w modelu Aria znajdziemy sensor TVOC (lotnych związków organicznych, np. formaldehydu, benzenu czy toluenu).

O ile lista czujników wygląda całkiem imponująco, o tyle oczyszczacze Mateko nie wykorzystują w pełni swojego potencjału przez łagodnie zaprojektowany system oceny jakości powietrza. Urządzenia sugerują użytkownikom dobrą lub bardzo dobrą jakość powietrza, gdy poziom PM2,5 przekracza 300% normy. W trybie automatycznym dopiero wówczas modele te włączą wyższe obroty, dopuszczając koncentrację dużej ilości PM2,5 w pomieszczeniu.

Więcej o sposobie interpretacji poziomu zanieczyszczeń przez oczyszczacze Mateko mówi poniższa tabela:

Mateko AriaMateko Lavender 3
Kolor wskaźnikaInterpretacjaPoziom PM2,5Kolor wskaźnikaInterpretacjaPoziom PM2,5
zielonybardzo dobra jakość powietrza0-50 PM2,5niebieski dobra jakość powietrza0-50 PM2,5
niebieskidobra jakość powietrza51-100 PM2,5purpurowyśrednia jakość powietrza51-100 PM2,5
pomarańczowyśrednia jakość powietrza101-150 PM2,5czerwonyzła jakość powietrza101-150 PM2,5
czerwonyzła jakość powietrza151-200 PM2,5   

Aplikacje i sterowanie mobilne

Mateko Lavender 3 aplikacja mobilna Tuya Smart Life

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej Tuya Smart Life dla oczyszczacza powietrza Mateko Lavender 3.

Oczyszczacze powietrza Mateko wykorzystują aplikację mobilną Tuya Smart Life, znaną chociażby z modeli Klarta czy Vestfrost. Daje ona producentom oczyszczaczy sporo możliwości personalizacji interfejsu i funkcji aplikacji, tak by odpowiadała ona potrzebom klientów danej marki. Pozwala ona na podstawowe sterowanie urządzeniem – wybór prędkości czy trybu pracy, jak również tworzenie własnych reguł oczyszczania powietrza.

Co ciekawe, użytkownicy, którzy wybiorą model Aria, powinni ściągnąć na swój telefon dwie aplikacje – oprócz Smart Life warto mieć też aplikację o nazwie „Aria”. Oprócz podstawowych funkcji jak timer czy sprawdzenie żywotności filtra, zapewnia ona również ciekawą bibliotekę roślin (e-katalog), gdzie możemy znaleźć informacje nt. roślin oczyszczających powietrze, polecanych do modelu Aria.

Mateko Aria aplikacja mobilna

Ilustracja prezentująca aplikację mobilną Aria, przygotowaną dla oczyszczaczy Mateko Aria. Materiały producenta MatekoRanking 127 oczyszczaczy

Wygląd oczyszczacza Mateko Aria i Mateko Lavender 3

Oczyszczacze powietrza z roślinami Mateko Aria i Mateko Lavender 3. Materiały producenta Mateko.

Mateko wyprodukowało oczyszczacze powietrza, które wyróżnia całkiem ładny, nowoczesny design. Szczególnie widać to w smukłym, kolumnowym oczyszczaczu Aria. Obydwa modele łączą biel ze srebrem, co dobrze współgra z bujną roślinnością rozwijającą się u góry urządzeń.

Mateko Aria mierzy 24,5 x 69,25 x 24,5 cm, ważąc przy tym 4,35 kg. Większy i cięższy jest model Lavender 3, który mierzy 44 x 86 x 25 cm i waży aż 9,5 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Mateko Aria i Mateko Lavender 3

Model oczyszczaczaMateko AriaMateko Lavender 3
Cena1499 zł1999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza299 m3/h327 m3/h
Zalecana maks. powierzchnia37,5 m241 m2
Zalecana maks. kubatura93,75 m3102,5 m3
Liczba prędkości wentylatora33
Głośność30-52 dBb.d.
Pobór prądudo 29 Wdo 38 W
Filtr wstępnyTAKTAK
Filtr HEPATAKTAK
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13H13
Filtr węglowyTAKNIE
Żywotność filtrówb.d.b.d.
Waga4,35 kg9,5 kg
Gwarancja2 lata2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacze powietrza Mateko stanowią jedną z bardziej oryginalnych propozycji na rynku. Nie ustrzegły się jednak kilku poważnych błędów, które naszym zdaniem je dyskwalifikują.

Plus za ciekawy koncept i walory estetyczne, które oczyszczacze niewątpliwie wniosą do wnętrz. Dodatkowym atutem jest aplikacja mobilna Smart Life oraz ciekawa biblioteka roślin.

Minus za elementy wymagające dopracowania, a jest ich kilka. Przede wszystkim pobłażliwy tryb automatyczny, wskutek czego urządzenia dopuszczać będą wysokie stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Mylący może być również wskaźnik jakości powietrzasugerujący czyste powietrze, gdy w rzeczywistości poziom zanieczyszczeń przekroczył znacznie dopuszczalne normy. Ponadto w modelu Mateko Lavender 3 nie znaleźliśmy również filtra węglowego, ani żadnego z jego odpowiedników.

Z racji niemałej ceny, którą musimy zapłacić za oczyszczacze Mateko, uważamy, że na rynku można znaleźć dość dużo skuteczniejszych i tańszych oczyszczaczy powietrza, np. sprzęty marki WinixElectrolux czy Klarta.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Mateko Aria i Mateko Lavender 3

Model Mateko Aria posiada wydajność oczyszczania na poziomie 299 m3/h. Sprawdzi się więc w pomieszczeniach do 37 m2. Mateko Lavender 3, posiadający CADR na poziomie 327 m3/h, może być stosowany w pomieszczeniach do 41 m2.

Dotychczas nie potwierdzono skuteczności tej metody w codziennych warunkach. Cytowane wielokrotnie badania NASA z 1989 roku odnosiły się do warunków laboratoryjnych i kabiny o objętości 1 m3.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …