LIFAair LA500V – najważniejsze cechy

Na plus

 • Bardzo duża ilość aktywnego węgla gwarantująca szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z brzydkich zapachów i trujących gazów
 • Aplikacja mobilna
 • Cicha praca
 • 4 dokładne czujniki: pyłów, dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury
 • Aż 21 poziomów prędkości do wyboru

Na minus

 • Wysoka cena

LIFAair LA500V w skrócie

Oczyszczacze powietrza LIFAair są dla wielu niedoścignionym wzorem jakości i skuteczności. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu LIFAair LA500V. Urządzenie również wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami. Oczyszczacze powietrza LIFAair możemy z czystym sumieniem polecić alergikom. Tradycyjnie, ich minusem jest ich wysoka cena.

Cena LIFAair LA500V (2023-01-12) – niedostępny

Jak LIFAair LA500V oczyszcza powietrze?

LIFAair LA500V jako pierwszy model fińskiego producenta wyposażony został w filtr kompozytowy, łączący w sobie filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. W środku znajdziemy 2 cylindryczne filtry 360°. Rozwiązanie skuteczne, a przy okazji wygodne.

Filtr do oczyszczacza powietrza LIFAair LA500V


Filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza LIFAair LA500V, źródło: materiały producenta LIFAair

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr HEPA E12 – eliminuje pyły PM2,5 i PM10, jak również alergeny, część wirusów i bakterii.
 • Filtr węglowy – neutralizuje LZO, m.in. benzen czy formaldehyd, jak również pochłania nieprzyjemne zapachy, a dzięki zeolitowi wychwytuje cząsteczki promieniotwórcze
 • Filtr wstępny – dodatkowa siateczka umieszczona na filtrze węglowym wychwytuje większe cząstki zanieczyszczeń, przedłużając żywotność w/w filtrów.

Cena i żywotność filtrów

Niestety filtry do oczyszczacza powietrza LIFAair LA500V nie należą do najtańszych. Zestaw 2 filtrów cylindrycznych LA33 kosztuje 999 zł. Wystarcza on na 3 lata. Roczny koszt wynosi więc ok. 333 zł.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA500V sprzedawany jest wraz ze stacją pomiarową LIFAsmart LAM01, bez której obsługa oczyszczacza byłaby trudna. To stacja pomiarowa jest miejscem zarządzania sprzętem i dokładnym źródłem informacji o jakości powietrza, posiadając aż 4 rodzaje czujników:

 • Pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10 – laserowy czujnik mierzący cząstki stałe zanieczyszczeń w zakresie od 0,3 µm do 10 µm
 • CO2 – dość unikalny w oczyszczaczach powietrza, pokazuje aktualne stężenie dwutlenku węgla, które przekłada się na naszą wydajność, komfort snu, bóle głowy
 • Wilgotności – informuje o aktualnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu
 • Temperatury – wskazuje aktualną temperaturę powietrza w pomieszczeniu
Stacja pomiarowa LAM01 do modelu LIFAair LA500

Stacja pomiarowa LIFAsmart LAM01, źródło: materiały producenta LIFAair

Sama stacja prezentuje się efektownie. Na kolorowym wyświetlaczu prezentowane są informacje o stanie powietrza i trybie pracy oczyszczacza. Stacja posiada menu w języku angielskim.

Stacja łączy się z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, co pozwala na bieżąco można monitorować jakość powietrza w smartfonie. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na system operacyjny Android i iOS.

Znajdziemy w niej wszelkie opcje sterowania sprzętem sprzętem z dowolnego miejsca na świecie. Dostępna w j. angielskim aplikacja LIFAair (na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 11.0 i nowszym) umożliwia:

 • monitorowanie jakości powietrza – sprawdzenie stężeń PM2,5 i PM10 w µg/m3, poziomu dwutlenku węgla, wilgotności względnej oraz temperatury
 • włączenie/wyłączenie oczyszczacza
 • przełączanie pomiędzy trybami urządzenia
 • znalezienie danych o procentowym zużyciu filtrów
 • dostęp do informacji o firmie LIFAair

Sterowanie sprzętem odbywa się więc za pomocą aplikacji lub stacji pomiarowej. Sam oczyszczacz zaprojektowany został bardzo minimalistycznie i oprócz logo LIFAair posiada tylko diodę LED, informującą o pracy sprzętu. Jest jeszcze bardzo przyjemna opcja zmiany prędkości urządzenia poprzez gładki ruch ręka po górnej części obudowy.

Największymi atutami LIFAair LA500V są jednak bardzo duża wydajność i świetna praca trybu automatycznego, a więc to co powinno cechować każdy oczyszczacz powietrza. To one w połączeniu stoją za sukcesem i rozpoznawalnością marki.

Współczynnik CADR modelu LA500V wynosi aż 600 m³/h. Tryb automatyczny podchodzi bardzo restrykcyjnie do tematu zanieczyszczeń, uznając za niedopuszczalne powietrzegdzie poziom PM2,5 przekracza 12 µg/m.

LIFAair LA500V urzeka nas też swoją cichą pracą. I nie mówimy tu tylko o trybie cichym (Night), w którym urządzenie generuje jedynie 21 dB. W najgłośniejszym trybie Turbo jest to jedynie 54 dB, co jest naprawdę przyzwoitym rezultatem, zważywszy na imponującą wydajność.

Przy okazji trybów warto wspomnieć jeszcze o tzw. Testing Mode. Urządzenie wówczas ciągle monitoruje jakość powietrza w okresie 5 minut.

Wygląd

LIFAair LA500V w salonie

LIFAair LA500V w salonie, materiały producenta LIFAair

Cylindryczna obudowa w formie walca towarzyszy urządzeniom LIFAair od dłuższego czasu. Podobną drogę obrał ostatnio Philips z modelami Dual Scan oraz Electrolux. Oczyszczacz należy do dość wysokich. 80 cm to często wysokość biurka czy blatu. Wymiary LIFAair LA500V to: 80 x 30 x 30 cm. Spora ilość materiału filtracyjnego przekłada się odpowiednio na wagę urządzenia: 14,65 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza LIFAair LA500V

MarkaLIFAair
ModelLA503V
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]600 (pyły), 190 (gazy)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*72
Zalecana maks. kubatura [m³]180
Głośność [dB]21-54
Pobór mocy [W]do 60
Liczba prędkości wentylatora21
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówfiltr HEPA – 2 lata, filtr węglowy – 5 lat
Waga [kg]14,65
Gwarancja4 lata

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Okiem eksperta:

LIFAair LA500V posiada wszystkie cechy wymarzonego oczyszczacza powietrza. Wydajny, restrykcyjny, innowacyjny, a przy tym designerski i cichy, jest na pewno urządzeniem godnym polecenia.

Tradycyjnie jednak minusem będzie wysoka cena, adekwatna do oferowanych możliwości. Filtry do urządzenia również nie należą do najtańszych. Wierzę jednak, że model LA500V znajdzie wielu nabywców, szczególnie wśród osób zafascynowanych jakością powietrza, które lubią mieć wszystko pod kontrolą.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć LIFAair LA500V

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …